Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-07-11, 15:12  
SOS ΔΙΑΚΟΠΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ
 
Το avatar του χρήστη Aquablue
Aquablue
Member
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 181

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Aquablue Ο χρήστης Aquablue δεν είναι συνδεδεμένος 11-07-11, 15:12
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Παιδιά γνωρίζει κάποιος να μου πει τι γίνεται με το φίλτρο νερού όταν υπάρχει διακοπεί ρεύματος; Πόσες ώρες αντέχει το ενυδρείο χωρίς να δουλεύει το φίλτρο για να μην επηρεαστεί η ποιότητα του νερού;
__________________
Χρήστος
Εμφανίσεις: 16699
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 14-07-11, 14:01
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Βασιλάκη όταν έρθει το ρεύμα άναψε τα φώτα στο άβαταρ σου
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 14-07-11, 14:07
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλάκη όταν έρθει το ρεύμα άναψε τα φώτα στο άβαταρ σου
Πενθούμε Γιώργο... Οι περισσότεροι κύπριοι στα φόρα έχουν μαυρίσει. Γι' αυτό άλλωστε δεν βάζω φατσούλες αυτές τις μέρες, μην με παρεξηγείτε.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aquablue Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά γνωρίζει κάποιος να μου πει τι γίνεται με το φίλτρο νερού όταν υπάρχει διακοπεί ρεύματος; Πόσες ώρες αντέχει το ενυδρείο χωρίς να δουλεύει το φίλτρο για να μην επηρεαστεί η ποιότητα του νερού;
Εξαρτάται από πολλά πράγματα αγαπητέ φίλε, όπως στη ιχθυοφόρτωση, τις ώρες της διακοπής, καθώς τώρα το καλοκαίρι και το οξυγόνο στο νερό μιας και οι ζέστες μας έχουν τσακίσει αυτές τις μέρες. Κατά τη διάρκεια της χθεσινής μέρας (3 δίωρες διακοπές ηλεκτρισμού) μέτρησα 2 φορές αμμωνία με μηδενική μέτρηση...μάλλον τα στρωμένα φίλτρα έχουν την ικανόνητα να ανταπεξέρχονται σε τέτοιες κακές συνθήκες. Η δε λίμνη, δεν καταλαβαίνει τίποτα, ούτε σε οξυγόνο, ούτε σε αμμωνίες.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 14-07-11, 18:05
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλλον κανει λαθος υπολογισμο γιατι μονο η eheim 5000+ ειναι 85W.

Αυτα που γραφεις λοιπον ειχα υποψιν μου και εκανα την παρεμβαση στο θεμα.
Για τα θαλλασινα ενυδρεια δεν ξερω τι επιπτωση μπορει να εχει μια 8ωρη διακοπη, αλλα στο γλυκο νερο δεν εχει καμια επιπτωση και με μια αεραντλια μπαταριας προληπτικα, ολα ειναι ΟΚ.
Για να καλυψει καποιος μια 8ωρη διακοπη με UPS και μαλιστα καλης ποιοτητας, πρεπει να τα χωσει πολυυυυυ χοντρα και στο γλυκο λοιπον δεν ωφελει.
Η Ehiem 5000 είναι 78W και τα μηχανήματα της Ghl είναι περίπου 2W το ένα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι ο άνθρωπός σου, πες μοντέλο και σου λέω για extra pack
Μα αυτό που έβαλα..

Παίρνει της APC την BR24BPG.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη almost : 14-07-11 στις 18:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 14-07-11, 19:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Ehiem 5000 είναι 78W και τα μηχανήματα της Ghl είναι περίπου 2W το ένα.
Σωστος.
Ειχα λαθος πληροφορηση απο εδω http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1223
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 22-07-11, 23:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μια προσοχη στην επιλογη πρεπει να υπαρχει παντως, αφου οι "φημες" επαληθευονται και παλι
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....527#post609527
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....631#post609631
Δεν ειναι οτι θα κανουμε απλως μια ατυχη αγορα. Μιλαμε για θανατους ζωντανων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 23-07-11, 22:37
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

Παιδιά εγώ ελειπα στο εξωτερικό οταν εγινε το κακό εδώ στη Κύπρο.... με το που γύρισα τα πράγματα τα βρήκα πολύ δύσκολα.........

Το ενυδρείο μου αντεξε και αντέχει οπως και τα ψαράκια ......... το τσίλερρρρρρ εργάζεται συνεχώς,εφόσο υπάρχει ρεύμα φυσικά, για να ρίχνει έστω και κάποια δέκατα την θερμοκρασία που φθάνει στους 28 βαθμούς ή και 29 οπως σήμερα που οπως έλεγαν η θερμοκρασία ήτανε 42 βαθμούς ....... Οι διακοπές ρεύματος πάνε κορδόνι και μάλιστα καποτε 3 φορές την ημέρα και χωρίς νερό επι 2.50 ώρες καθε φορά μάλιστα καποιες μέρες είναι μεσιμέρι που η θερμοκρασία ανεβαίνει στα ύψη.

Οταν γύρισα το μονο που έκανα ήτανε να κλαδέψω βαθιά τα φυτά μου και για αλλαγή νερού σκέφτομαι ποτε θα κάνω.

Δίνω με φειδώ το φαγητό στα ψαράκια και ο Θεός βοηθός παρακάτω.

Το δε κλιματιστικό δεν το ξεκινάμε για εξοικονομίση ενέργειας και τελικά όλοι λιώνουμε οπως τον βούτυρο οταν τον αφήσεις στον ήλιο.

Η κατάσταση είναι απελπιστική οχι μονο για τα ενυδρεία αλλα και για όλους εμάς που ζούμε εδώ.
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 23-07-11, 22:40
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Έτσι ακριβώς αγαπητή Πανίτσα...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 23-07-11, 23:29
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Φίλοι μου, να ερωτήσω κατι άλλο σχετικό με τη διακοπή ρεύματος.

Υπάρχει περίπτωση οι συνεχείς διακοπές να κάνουν ζημιά στις ηλεκτρικές συσκευές που έχουμε στο σπίτι; π.χ. ψυγεία, εστίες, φούρνοι και ολες οι υπόλοιπες συσκευές που είναι συνεχώς συνδεδεμένες με το ρεύμα;
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 24-07-11, 11:12
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι υπαρχει.καλο θα ητανε αν εχεις τη δυνατοτητα να βαλεις φιλτρα/σταθεροποιητες τασης σε ολες τις ακριβες συσκευες σου.(ψυγειο,τηλεοραση κλπ) οχι οτι κιετσι δε μπορει να συμβει η στραβη αλλα 99% θα κανουνε δουλεια και θα προστατεψουνε.εχει τυχει να δω ακριβο σχετικα πολυμπριζο με προστασια που ειχε καψει τηλεοραση dvd και playstation.αυτος που το ειχε, καταφερε να παρει μονο 150 ευρω απτη εταιρεια κατασκευης του πολυμπριζου αλλα ητανε σπανια σχετικα περιπτωση και προφανως ητανε ελατωματικο το συγκεκριμενο.

ιδανικα-αν ξερεις τις ωρες που θα γινει διακοπη-το καλυτερο ειναι να βγαζεις τις συσκευες απτην πριζα μεχρι να ερθει το ρευμα.οι περισσοτερες συσκευες να ξερεις οτι καιγονται στην επιστροφη του ρευματος και οχι τη στιγμη που κοβεται γιατι τοτε υπαρχουνε περισσοτερες πιθανοτητες να κανει υπερτασεις/spikes μεχρι να σταθεροποιηθει.που και τοτε ακομα δεν ειναι εντελως σταθερο.για να μη στα πολυλογω,αν εχεις τη δυνατοτητα,βαλε φιλτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 24-07-11, 15:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?developer=APC
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 25-07-11, 10:49
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση,
απλά δεν ξέρουμε ποιές ώρες θα έχουμε διακοπή ρεύματος και οπως φαίνεται οταν γίνει η διακοπή για να μην έχω πιθανές ζημιές θα πρέπει να κλείνω τις πρίζες στα ψυγεία και στις τηλεοράσεις μέχρι να επιστρέψει το ρεύμα. Αυτός ίσως προστατεύψει μερικώς........
και πάλι σας ευχαριστώ.
Καλημέρα σας
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 25-07-11, 17:14
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pani Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση,
απλά δεν ξέρουμε ποιές ώρες θα έχουμε διακοπή ρεύματος και οπως φαίνεται οταν γίνει η διακοπή για να μην έχω πιθανές ζημιές θα πρέπει να κλείνω τις πρίζες στα ψυγεία και στις τηλεοράσεις μέχρι να επιστρέψει το ρεύμα. Αυτός ίσως προστατεύψει μερικώς........
και πάλι σας ευχαριστώ.
Καλημέρα σας
Το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε πάνω σε αυτό, είναι το ψυγείο, γιατί δεν μπορείς να του τερματίσεις την παροχή και να απουσιάσεις από το σπίτι. Σχεδόν καθημερινά έχουμε διακοπές ηλεκτρισμού από μια μέχρι τρεις, για κανένα διομισάωρο η κάθε μια. Το χειρότερο δε, δεν συμβαίνουν την ίδια ώρα, άρα σχεδόν πάντα σε πιάνουν απροετοίμαστο.
Στις μηχανές μου προσωπικά έχω προσαρμώσει UPS αλλά έχω ακούσει από συνάδελφο ότι και με αυτό σε χρήση του έχει κάψει υπολογιστή η επανασύνδεση. Μπορεί να τύχει αυτό? Αν ναι τότε τα UPS τα έχουμε μόνο και μόνο για να προλαβαίνουμε να κλείνουμε κανονικά τους ηλ. υπολογιστές μας?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 27-07-11, 04:05
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Δηλαδή ακόμη και άν ο υπολογιστής δεν λειτουργεί πρέπει να αφαιρεθεί απο τη πρίζα;

Και κάτι άλλο ........ τα φίλτρα και το τσίλερ του ενυδρείου μπορούν να πάθουν ζημιά με την επαναφορά του ρεύματος;

Παιδιά ειναι δράμα η κατάσταση......... εγώ μένω στο σπίτι εδώ και δύο μήνες λόγω σύνταξης ...... έχω όμως το εγγονάκι μου που ειναι 14 μηνών και χρειάζεται να ΄του ετοιμάζω φαγητο και νερό σε τακτά διαστήματα........ οπως και να ετοιμάσω φαγητό για την υπόλοιπη οικογένεια.......... φανταστήτε οτι όλες μου οι εγκαταστάσεις ειναι με ηλεκτρισμό και τη δεδομένη στιγμή δεν έχω ρεύμα ουτε για νερό ζεστό ουτε για κρύο με 40 βαθμούς θερμοκρασία.... και όλα αυτά συνήθως συμβαίνουν γύρω στη μία το μεσημέρι μέχρι τις 3.00 το απόγευμα που είναι η ώρα που ερχονται στο σπίτι για φαγητό....ή την ώρα που έτοιμάζω το φαγητό....... σημειώστε οτι ποτέ δεν ξέρουμε πότε θα γίνει διακοπή και αυτό ειναι το χειρότερο πράγμα.....

Εγώ βρήκα κάποια λύση..... τους θέρμους για φαγητό αν καταφέρω να το ετοιμάσω προηγουμένως και για νερό ζεστό και κρύο και πάλι θερμους.

καλημέραααα
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 27-07-11, 07:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι οτι ειναι στην πριζα κινδυνευει απο τυχων υπερταση κατα την επιστροφη του ρευματος, ειτε ειναι εν λειτουργια ειτε οχι.
Νομιζω α οι συσκευες με μοτερ κινδυνεουν περισσοτερο.
Στο λινκ που σου εβαλα πιο πανω δειχνει πολυπριζα με προστασια για υπερταση.
Εχουν λιγο πιο ακριβα απο τα κοινα πολυπριζα.
Το μονο που δεν ξερω πως να προστατεψω ειναι η ηλεκτρικη κουζινα που ειναι συνδεδεμενη μονιμα στον πινακα, οποτε κατεβαζω το διακοπτη της απο τον πινακα.
Πέρσι, μου καηκε το μοτερ απο το ψυγειο που δεν το ειχα σε τετοιο πολυπριζο. Μαλλον απο τις διακοπες του ρευματος πιστευω.

Εγω εχω αλλο προβλημα, που ειναι του σπιτιου.
Οταν επιστρεψει το ρευμα καμια φορα σε ενα δωματιο πεφτει ο ρελες του στον πινακα. Κατι τρεχει με τη εγκατασταση γιατι δεν νομιζω οτι εχω πολλες συσκευες συνδεδεμενες να λειτουργουν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 27-07-11, 16:02
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ειχα κιεγω το ιδιο προβλημα και αναγκαστηκα να αλλαξω κασσετες(αυτα με τους μαυρους διακοπτες)βγαινουνε και μπαινουνε καινουρια.ειδικα αν ειναι παλια η εγκατασταση.υπαρχουνε επισης προστατευτικα που συνδεονται στον πινακα αν θυμαμαι καλα λεγονται απαγωγοι κρουστικων τασεων και τα αντικεραυνικα ραγας κλπ για προστασια απο κεραυνους κλπ.εναλλακτικα μπορει να χρησιμοποιηθει επιτηρητης τασης και ρελε φορτιου στον πινακα για τις υπερτασεις.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 27-07-11, 18:12
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...Χτες είχα ρεκόρ διακοπής...
είχαν ρίξει κάτι κολόνες στη γειτονιά, μετά είχαν λέει πρόβλημα στην επαναφορά, να μη σας τα πολυλογώ 12 ώρες κλεισμένες..
Εγώ έλειπα απο το σπίτι και βέβαια ούτε και που είχα φανταστεί οτι μπορεί να υπάρξει τόσο ακραία διακοπή (χωρίς σεισμό, πόλεμο, επίθεση απο εξωγήινους κλπ.), οπότε και δεν είχα λάβει κανένα μέτρο...
Δεν ξέρω τι ζημιά μπορεί να έχει υποστεί η βιολογία, έκανα μέτρηση το πρωί και είχα ΝΟ3 = 10 , ΝΟ2= 0. και θα ξανακάνω σε λίγο και αύριο πάλι, φαντάζομαι οτι θα έχω πρόβλημα αν αρχίσει το ΝΟ3 να...μικραίνει??
Είναι λίγο άσχημη συγκυρία γιατί σε 4 μέρες φεύγω διακοπές για 20 μέρες και ήθελα να αφήσω το ενυδρείο σε άριστη κατάσταση....


{Σπύρο έχω χάσει το τηλέφωνο σου και σε ψάχνω, έχεις και ΠΜ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!}
.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 27-07-11, 19:55
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εμενα δε μου φαινεται να εχεις προβλημα παντως.νομιζω θα ητανε σημαδι οτι ειχε διαταραχτει η βιολογια αν εβλεπες αυξηση αμμωνιας και NO2.εγω παλι σημερα μετρησα no3 25.βεβαια δεν εχω βαλει σκουπα ακομα φοβαμαι λιγο με την αμμο τωρα...
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 27-07-11, 20:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα ειπαμε και στο τηλεφωνο.
Τα νιτρικα δεν εχουν αμεση σχεση.
Αμμωνια να μετρησεις, αν και δεν πιστευω οτι θα εχεις προβλημα γιατι θα εβλεπες και ανεβασμενα νιτρωδη.
Η βιολογια στα φιλτρα που φοβασαι μη χασεις, μηδενιζουν αμμωνια και νιτρωδη. Αν χασεις μερος αυτης (ολοκληρη δεν τη χανεις με τιποτα) θα τις βρεις ανεβασμενες.
Με λιγη προσοχη στο ταισμα τις επομενες μερες και καμια αλλαγη θα επανερθει το συστημα ακομα και αν εχει υποστει ζημια.
Η οξυγονωση των ψαριων (ιδιως σε μεγαλες ιχθυοφοτρωσεις), και η θερμοκρασια θα ηταν το πιο σημαντικο προβλημα στη διακοπη.
Αεραντλια μπαταριας στην ντουλαπα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
διακοπη ρευματος peristerigeo Αρχάριοι γλυκού νερού 10 28-01-11 00:58
ΔΙΑΚΟΠΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ pavlos t Αρχάριοι γλυκού νερού 18 11-01-10 12:52
Διακοπη ρευματος g-pavl Γλυκό νερό - Γενικά 9 07-11-08 08:34
Διακοπη ρευματος alexx Θαλασσινό νερό - Γενικά 6 23-06-08 18:45
ΔΙΑΚΟΠΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ !!! newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 20-12-02 13:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07129 seconds with 14 queries