Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-10-21, 01:12
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.366
Προεπιλογή 20 Χρόνια GAB! Ζήτω η 23η Οκτωβρίου! Εθνική Εορτή των Ενυδρειόφιλων!

Κι όμως θα μπορούσε να είναι αλήθεια
Σαν σήμερα πριν από 20 ακριβώς χρόνια άρχισε και συνέχισε αδιάλειπτα μέχρι σήμερα την λειτουργία του,
το Πρώτο Ελληνικό Ενυδρειακό φόρουμ, το Greek Aquarist's Boards.
Μπορεί αυτό να μην έγινε η αφορμή να καθιερωθεί μια νέα εθνική εορτή αλλά για όλους εμάς τους ενυδρειόφιλους σήμανε πάρα πολλά για το χόμπι μας και την μέχρι τώρα πορεία του στα 20 αυτά χρόνια.
Το GAB που ιδρύθηκε από τον Τόλη Κετσελίδη και μια μικρή παρέα, ήταν το πρώτο σοβαρό βήμα για την οργάνωση, την επικοινωνία, την συσσώρευση και την διάδοση της γνώσης, την ανάπτυξη και την εξέλιξη του χόμπι στην Ελλάδα.
Από εδώ ξεκίνησαν και πραγματοποιήθηκαν μια σειρά σημαντικά γεγονότα, όπως η ίδρυση του πρώτου Συλλόγου ενυδρειόφιλων του ΠΣΦΕ, εκδηλώσεις με διεθνείς προσωπικότητες του χώρου, σεμινάρια, εκθέσεις, εκδόσεις, εκδρομές, συναντήσεις, τοπικές δράσεις.
Πάνω απ' όλα όμως το GAB ήταν και παραμένει ένα ανοιχτός χώρος επαφής, αλληλοβοήθειας, γνωριμίας, συζήτησης, ενημέρωσης για κάθε χομπίστα, αρχάριο ή έμπειρο.
Το θέμα αυτό δεν άνοιξε όμως για να απαριθμήσουμε εμείς τι έχει γίνει στο παρελθόν. ¶νοιξε για να δοθεί η ευκαιρία στον καθένα, παλιό ή νέο μέλος του GAB, να γράψει εκείνος εδώ, με αφορμή αυτή την επέτειο, τι είναι γι' αυτόν το GAB, τι θυμάται από τα περασμένα, τι πρέπει να γίνει σήμερα ή στο μέλλον και ότι άλλο θα ήθελε.
Η σημερινή διαχειριστική/συντονιστική ομάδα του GAB πιστεύει ότι θα μπορούσε αυτή η επέτειος μας να είναι η αφορμή για ένα νέο ξεκίνημα για την Ελληνική ενυδρειακή κοινότητα, την επανασυσπείρωση του χώρου, την αναζωογόνηση και την εξέλιξη του χόμπι.
Γι' αυτό το λόγο θα πάρει κάποιες πρωτοβουλίες που θα δημοσιοποιηθούν στη συνέχεια.
Μέχρι τότε περιμένουμε τις αναρτήσεις σας στο θέμα
Χρόνια Πολλά GAB! Χρόνια Πολλά σε όλους τους ενυδρειόφιλους!

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  247413533_414258983623581_7183226807577171286_n.png
Εμφανίσεις:  492795
Μέγεθος:  107,3 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimis : 23-10-21 στις 22:42
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-10-21, 08:31
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Συγχαρητήρια για το ποστ Κλεό!!! Εδώ μέσα αυτά τα 10 χρόνια που βρίσκομαι έμαθα πάρα πολλά και συνεχίζω να μαθαίνω, βρήκα τα πάντα γύρω από το ενυδρείο.............είναι η καλύτερη παρέα. Γνώρισα πολλούς και με κάποιους έμεινα φίλος, άσχετα αν δεν έχω συναντηθεί με όλους αυτούς από κοντά! Ήταν μια από τις καλύτερες ιδέες και μπράβο στον Τόλη που την υλοποίησε!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-10-21, 08:57
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Χρονια μας πολλα! Απο εδω μεσα εκανα φιλους και εμαθα τοσα πολλα γα το το χομπι και οχι μονο. Γραφτηκα μελος το 2007. Νεος χωρις ενυδρειο απλα διαβαζα και 'ρουφουσα' ολη τη γνωση ενω θαυμαζα και τα φοβερα φυτεμενα που απο την αρχη ηταν η αδυναμια μου!
Ενυδρειο θα επαιρνα μετα απο 4 χρονια , τοτε που αρχισα να πηγαινω και στη συναντηση της Θεσσαλονικης, Πρωτη φορα ηταν γιατι ο @mikros84 χαριζε κερατοφυλλο ενω σε μια επομενη συναντηση ειχα παρει τις πρωτες μου κρυπτοκορινες που μου χαρισε ο @lion και ποσα ακομα φυτα, εμπειριες , αστεια και παρεα ανταλλαξαμε σε αυτους τους καφεδες ( που πολλες φορες ηταν και φαγητο στο Στεκι του Αγκαλιτσα ή στο Νικο στη Ραιδεστο!).Ευχομαι να ειμαστε εδω να γιορτασουμε και τα επομενα 20!
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-10-21, 14:39
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

To GAB δεν ειναι απλα μια δυναμικα εξελισσομενη εγκυκλοπαιδεια ενυδρειακου περιεχομενου, ειναι η ψυχη της ενυδρειοφιλιας στην Ελλαδα.Αμφιβαλω αν υπαρχει ενυδρειοφιλος που δεν περασε απο το GAB..ολη η προοδος στο χωρο τα τελευταια 20 χρονια εχει εδω τις ριζες της..Δεν ειναι τυχαια το μονο θεματικο φορουμ που επιβιωνει απο τη λαιλαπα των social media..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-10-21, 15:11
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή



Μπραβο σε όλους όσους προσπάθησαν και προσπαθούν για το φόρουμ!!!
Η συμβολή στον χώρο και η βοήθεια προς όλους τους ενυδριοφιλους απερίγραπτη!!!

Να θυμηθούμε πως όλα αυτά ξεκίνησαν σε "άλλη" εποχή που έβρισκες πληροφορίες με το σταγονόμετρο και αποτελούσε πηγή βοήθειας και γνώσης για όλους μας.

Να ευχηθούμε να τα εκατοστήσει!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-10-21, 15:22
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Χρόνια πολλά στο gab και σε σας!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-10-21, 15:58
Το avatar του χρήστη Misirlis Aquarium
Misirlis Aquarium Ο χρήστης Misirlis Aquarium δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

χρόνια πολλά !!!


η πορεία μου στο χώρο ξεκίνησε από εδώ !
ευχαριστώ πολύ !
__________________
E-Shop:https://misirlis-aquarium.gr/
ΜΥΣΙΡΛΗΣ AQUARIUM
Μελίνας Μερκούρη 41, Ηράκλειο Κρήτης
Τηλ: 2816-007280, Κιν: 6944778043

Email: gm.aquarium_pet@yahoo.gr




Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-10-21, 16:24
Το avatar του χρήστη akvariym
akvariym Ο χρήστης akvariym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2011
Περιοχή: Παξοι
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Χαρη σε αυτο το forum ξεκινησα και εγω το 2007.Ψαχνοντας τοτε τι χρειάζονται για τα χρυσοψαρα μου μπηκα και μαγευτηκα απο τις τοσες πολλες πληροφοριες.Και απο τοτε δεν εχω σταματισει να εχω τουλαχιστον 1 ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-10-21, 23:51
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Χρόνια Πολλά στο φορουμ που με έμαθε τι σημαίνει ενυδρείο.
Στο φορουμ που δεν έβαλε ποτέ τίποτε παραπάνω από την ευζωία των ψαριών.

Εύχομαι να συνεχίσει να κάνει ότι καλύτερο μπορεί για το χόμπι της ενυδρειοφιλιας και να το κάνει όπως τόσα χρόνια,χωρίς εξαρτήσεις και με αξιοπρέπεια.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimis : 24-10-21 στις 19:10
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-10-21, 00:49
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Η αγαπημένη μου γωνιά, για πολλά χρόνια, με τεράστια βιβλιοθήκη, απίστευτα μέλη, χιούμορ, γνώσεις και διάθεση για βοήθεια!

Είχα καιρό να γράψω αλλά μέσα από το αυτό το θέμα, μπορώ να πω ένα μεγάλο Ευχαριστώ για όλα όσα μου δώσατε όταν ξεκινούσα σε αυτόν τον όμορφο κόσμο!

Η πνευματική αλλά και η υλική βοήθεια ήταν τέτοια, που θα είστε για πάντα στην καρδιά μου και θα σας αναφέρω ως το πιο όμορφο φόρουμ στο χώρο των ενυδρείων!

Να τα χιλιασετε παιδιά...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-10-21, 05:59
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

Τα είπες όλα ! Μπράβο κλεοβουλε για το ωραίο ποστ σου ! Ευχαριστούμε επισεις για της ατέλειωτες ώρες που μας έχεις βοηθήσει ! Χρόνια πολλά λοιπόν σε όλους τους ενυδρειοφιλους !!!
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-10-21, 07:05
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Χρονια πολλα στο GAB και σε ολους εδω μεσα.

Αυτο το φορουμ ηταν για μενα το πιο ομορφο και χρησιμο πραγμα που εβρισκα στο ιντερνετ για πολλα χρονια, με τις ατελειωτες ωρες που αφιερωνα στο διαβασμα σε αυτο το τεραστιο υλικο που υπαρχει εδω.

Αν και δεν ειμαι ενεργος το τελευταιο διαστημα, ελπιζω καποια στιγμη να μου δωθει η ευκαιρια να ξαναγινω και να λιωσω παλι στο διαβασμα εδω μεσα.

Πραγματικα ευχομαι μονο τα καλυτερα στα μελη εδω αλλα και σε ολη την ενυδρειακη κοινοτητα.

Χρονια πολλα GAB.

Παντα με εκτιμηση, Γιαννης.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-10-21, 09:04
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Καλημερα και χρονια πολλα στο GAB! Το 2005 πρεπει να ηταν, οταν ειχα ενα μονομαχο σε μια γυαλα κι εψαχνα γιατι δεν κινειται... Με τη βοηθεια των παιδιων του φορουμ μεσα σε 2 μηνακια κατεληξα να του κατασκευασω εναν 60λιτρο κυβο ο οποιος με συντροφεψε για χρονια ως φυτεμενο αμαζονιου... Στις συναντησεις στη Θεσσαλονικη βρηκα μια πολυτιμη βοηθεια και ωραια παρεα, το ιδιο και στην Αθηνα οταν κατεβηκα να γνωρισω την υπολοιπη ομαδα, μεχρι στη zootechnia βρεθηκε η χαρη μου με ενα κοινωνικο με ζωοτοκα στο περιπτερο του GAB! H ζωη τα φερε παραξενα, για χρονια δεν ασχολιομουν καθολου, ομως 15 χρονια αργοτερα που θελησα να φτιαξω μια λιμνουλα στον κηπο μου, παλι εδω απευθυνθηκα! Ευχαριστω ολους οσοι προσπαθουν να κρατησουν αυτο το φορουμ ζωντανο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-10-21, 10:40
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Χρόνια πολλά στο φόρουμ και σε όσους προσπαθούν χρόνια να το κρατήσουν σε αυτό το υψηλό επίπεδο με αξιοπρέπεια και σταθερή φιλοσοφία, πράγμα που πολλές φορές δεν είναι τόσο εύκολο όσο φαίνεται.

Το δικό μου πέρασμα από το φόρουμ μου φέρνει για αρχή στο μυαλό τις γνώσεις που απέκτησα ως εντελώς άσχετος με τα ενυδρεία, γνώσεις που οδήγησαν αρκετά ψαράκια να ζήσουν καλά στα ενυδρεία μου, τουλάχιστον στο βαθμό που μπορώ να αντιληφθώ.

Από την άλλη, μου φέρνει τις ωραίες στιγμές που περάσαμε με αρκετά πολύ καλά παιδιά που γνώρισα εδώ μέσα. Καφεδάκια, τσιπουράκια, ενυδρειοσυζητήσεις και εκδηλώσεις μόνο χαμόγελα μπορούν να φέρουν.

Να είμαστε όλοι καλά!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-10-21, 10:59
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Χρόνια πολλά στο GAB και πολλά μπράβο στην πρώτη ομάδα που το ξεκίνησε (αλλά και σε αυτούς που το συνέχισαν και το συνεχίζουν)! Θυμάμαι κι εγώ το πρώτο μου ενυδρείο που έπρεπε οπωσδήποτε να έχει έναν "γλΎφτη" και ένα "γατόψαρο" για να το καθαρίζουν, σύμφωνα με τους αστικούς μύθους της εποχής. Μέσα από το φόρουμ, όπως και πολλοί άλλοι, καταλάβαμε τι εστί ενυδρείο και φίλτρανση, παράμετροι νερού και ρουτίνες αλλαγής, και έτσι μπορέσαμε (αργά αργά) να προχωρήσουμε λίγο πιο βαθιά στο χόμπι. Δυστυχώς δεν κατάφερα να ήμουν παρών στις περισσότερες φορουμικές συναντήσεις λόγω απόστασης, αλλά στις λίγες που παρευρέθηκα ένιωσα σαν να τους ξέρω όλούς πολύ καλά και πέρασα πολύ όμορφα. Μακάρι με κάποιο τρόπο να καταφέρουμε να γίνει η "επανεκκίνηση"
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-10-21, 12:01
Το avatar του χρήστη Antonios
Antonios Ο χρήστης Antonios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-12-2011
Περιοχή: Αρμενιοί,Κυπαρισσία Μεσσηνίας
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Χρόνια πολλά στο GAB και στην ομάδα του! Πριν από σχεδόν δέκα χρόνια έγινα και εγώ μέλος του (θυμάμαι ότι μπήκα στην αρχή ψάχνοντας να βρω γιατί μου πέθαιναν τα χρυσοψαράκια μου) και από εδώ μυήθηκα στον μαγικό κόσμο των (φυτεμένων) ενυδρείων! Να τα εκατοστήσει!
__________________
Αν η εμπειρία τρωγόταν, θα είχα πεθάνει από ασιτία
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-10-21, 13:53
ANEMOS Ο χρήστης ANEMOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2004
Περιοχή: ATHINA
Μηνύματα: 302
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ANEMOS
Προεπιλογή

Χρόνια Πολλά,γεράσαμε εδώ μέσα
__________________
live the moment
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-10-21, 17:11
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Χρόνια πολλά GAB ! Όλα ξεκίνησαν για μενα το 2007, όταν σαν νεο μελος αρχισα να βομβαρδιζω με ερωτησεις τα παλαιότερα μελη του φορουμ αλλα και να διαβαζω τα απειρα παλαιοτερα ποστ. Μεχρι τότε φυσικα ειχα ενυδρεια "σουπα".... Μεσα απο το φορουμ εκανα πολλους φιλους .....και εμαθα πολλα. Εφτασα σε σημειο να εχω 7 ενυδρεια το μικροτερο απο τα οποία ηταν 200 λιτρα ......

Για μια φορα ακομα ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΣ ΠΟΛΛΑ!!!
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-10-21, 09:41
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Χρόνια πολλά στο forum που μου έμαθε να αγαπώ αυτό το χόμπι και να "προσέχω" τα ψαράκια ή στα φυτά μου όπως τους αξίζει.
Πολλές ώρες διάβασμα που άξιζε τον κόπο.
Ενα τεράστιο μπράβο σε όσους έχουν βάλει το χεράκι τους σε αυτό.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-10-21, 10:58
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Θερμές ευχές κι από εμένα σε όσους συνέβαλαν στο να γεννηθεί αλλά και σε όλους εμάς που είτε λίγο είτε πολύ το κρατήσαμε ζωντανό, μια γερή παρακαταθήκη σε όσους ασχοληθούν μελλοντικά με τον όμορφο αυτό κόσμο του ενυδρείου.!

Καλή συνέχεια να έχουμε και ένα πιο φωτεινό μέλλον στο χόμπι που αγαπήσαμε όλοι όσοι διαβάζουμε σήμερα αυτές τις γραμμές. Χρόνια πολλά κι ακόμα περισσότερα GAB!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-10-21, 08:43
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Χρονια πολλα σε ολους μας.... Μακαρι να ξαναρθουν μερες οπως εκεινες των πρωτων χρονων του φορουμ και του συλλογου.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-10-21, 15:37
Το avatar του χρήστη isidor
isidor Ο χρήστης isidor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2015
Περιοχή: Μαρουσι
Μηνύματα: 757
Προεπιλογή

Χρόνια πολλά σε όλους. Υγεία και ευτυχία και στα ψαράκια μας!!!
Αν είχα ρίξει, τόσο διάβασμα όσο έριξα εδώ μέσα για να μάθω για το αγαπημένο μας χόμπι, στις πανελλήνιες θα είχα περάσει το λιγότερο με υποτροφία στην ιατρική!!!!
Εκανα αρκετούς φίλους εδώ μέσα και εύχομαι να μην δυσαρέστησα πολλούς.
Καλή συνέχεια σε όλους και κουράγιο μπόρα είναι θα περάσει.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-10-21, 23:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Χρονια πολλα στο φορουμ που μεταδιδει τη γνωση για το ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-10-21, 23:35
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Χαίρετε
Για λόγους προσωπικούς δεν ασχολούμαι με αυτό που ήταν για μένα πολύ παραπάνω από χόμπι για μιά ζωή. Που και που ρίχνω μια ματιά, σας καμαρώνω, και πάντα έχω βαθειά ευγνωμοσύνη στα παιδιά που όχι μόνο κράτησαν το φόρουμ αλλά το ανέβασαν πολλά σκαλιά παραπάνω! Μου είναι πάντα πολύτιμο, και τους ευχαριστώ θερμά γιαυτό!
Χρόνια πολλά λοιπόν!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 29-10-21 στις 00:50
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-11-21, 07:26
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.438
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Χρονια μας πολλα λοιπον!!!
Εμεις σε ευχαριστουμε Τολη που εκανες το big bang στην ενημερωση και πληροφορηση σε οτι αφορα την ενυδρειοφιλια στην Ελλαδα! Απο αυτο εδω το φορουμ εγινε το πρωτο βημα για την σωστη ενημερωση και διαδοση γνωσεων και αποψεων μεσω ιντερνετ σαν τοπος συζητησεων που εγινε στη συνεχεια και φυσικος τοπος με τις συναντησεις των ενυδρειοφιλων ακομα και την ίδρυση του συλλόγου!
Εγω θυμαμαι να παιρνω ψαρακια απο το Μινιον (οι Αθηναιοι γνωριζουν για τι χρονολογια μιλαμε) και η μονη πληροφόρηση που ειχαμε τοτε ηταν φυλλαδια απο τροφες της sera και απο την eheim που εξηγουσαν -καπως- τον κυκλο του αζωτου!
Με μεγαλη χαρα και ενθουσιασμο μολις βρηκα στο ιντερνετ αυτο το φορουμ καθησα και διαβασα τα παντα και σκεφτομουν πως τα εκανα ολα αντιθετα απο οτι κανονικα θα επρεπε! Μου εκανε εντυπωση που υπηρχαν τοσοι ανθρωποι που ειχαν την ιδια τρελα που ειχα και εγω απο παιδι και ακομα μεγαλυτερη εντυπωση με ποση ευγένεια και υπομονη απαντουσαν σε ολους και συζητουσαν μεσω του φορουμ ... Πηγα και σε συναντησεις και ειδα οτι μπορουσαμε να μιλαμε για ωρες για τα ενυδρεια μας ... Να ανταλλασουμε φυτα και ζωντανα ... Να κανουμε πλακα ... Για ενα ανθρωπο σαν εμενα οχι τοσο κοινωνικο με βοηθησε πολυ να γνωριστω με πολλους ανθρωπους που τοσα χρονια ειμαστε και φιλοι πια και εκτος φορουμ!!
Αυτες οι αναμνησεις με κρατανε εδω ακομα ενεργο (οσο μπορω γιατι με τη δουλεια δε προλαβαινω και πολλα) αλλα και ειναι και ενας τροπος να δειξω την ευγνωμοσύνη μου σε ολους τους ανθρωπους που με βοηθησαν στο παρελθον προσπαθωντας να το ανταποδώσω σε αλλους που βρισκονται τωρα σε αυτη τη θεση που βρισκομουν εγω τοτε ... Δεν μπορω να εχω την ιδια υπομονη και ευγενεια (το παραδεχομαι) αλλα το παλευω οσο μπορω!
Αντε να τελειωσει καποια στιγμη αυτο το πραγμα με τον κορωνοιο και να μαζευτουμε παλι ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-11-21, 11:20
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ G.A.B!!!!!
Αυτές πίστευα πως θα ήταν και οι μόνες λέξεις που θα έγραφα σε αυτό το επετειακό ποστ. Δε μπορώ να σκεφθώ πως είναι δυνατόν να βγει μια περίληψη από όλα τα δρώμενα και τα συναισθήματα που έζησα μαζί σας συγχομπίστες, τόσο ηλεκτρονικά όσο και δια ζώσης. Οπότε θα περιοριστώ στο να αναφέρω τι μου προσέφερε το φόρουμ όλα αυτά τα χρόνια (15+ για μένα).

Αρχικά μου χάρισε απλόχερα απίστευτη γνώση. Συνειδητοποίησα πως κρατούσα εμπειρικά και με δόση τύχης τα ενυδρεία μου όλα τα προηγούμενα χρόνια. Εδώ μέσα άρχισα να μαθαίνω διαβάζοντας, και όχι μόνο κάνοντας λάθη όπως είχα συνηθίσει.

Έτσι, πέραν της γνώσης, μου χάρισε -ή σωστότερα μου γλίτωσε- χρόνο και χρήμα. Μου έδωσε πρόσβαση όχι μόνο σε πληροφορίες, αλλά και σε υλικά και σε ζωντανά (ψάρια, φυτά, κοράλλια, ασπόνδυλα, ζωντανές τροφές κ.α.) που εδώ στην επαρχία ούτε θα τολμούσα να ονειρευτώ.

Το επίπεδο της ενασχόλησης μου με το χόμπι κυριολεκτικά εκτοξεύτηκε λόγω του φόρουμ. Μπόρεσα να κάνω πολλά "ενυδρειακά" όνειρα μου πραγματικότητα ..θα μπορούσα να πω όλα χωρίς να είμαι υπερβολικός. Και μου έδωσε τη χαρά να προσφέρω κι εγώ σε άλλους χομπίστες με όποιο τρόπο μπορώ, όπως κι αυτοί σε μένα.

Το σημαντικότερο, λοιπόν, που μου χάρισε το φόρουμ είναι οι άνθρωποι του. Ατέρμονες συζητήσεις εδώ μέσα μου κράτησαν συντροφιά σε όμορφες και δύσκολες στιγμές της ζωής μου. Έκανα σημαντικές φιλίες εδώ (ακόμη και κουμπάρο ) από όλη την Ελλάδα, και μοιραστήκαμε άπειρους καφέδες, φαγοπότια, κάναμε εκδρομές κι εκδηλώσεις.

Η ευγνωμοσύνη μου για την ύπαρξη του φόρουμ, απέναντι στους ανθρώπους του που μοιράστηκαν τόσα μαζί μου, για όλα όσα έζησα και μπόρεσα να καταφέρω χάρη σε αυτό-ούς είναι απεριόριστη!!!
Κι αν άλλαξε η ρουτίνα μου, τα θέλω και τα πρέπει μου...κι αν άλλαξα κι εγώ ο ίδιος....το G.A.B. θα αποτελεί πάντα το πολυτιμότερο πετράδι στον ενυδρειακό θησαυρό μου.

Χρόνια πολλά!!! ....κι ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-11-21, 13:59
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Χρόνια Πολλά στο GAB!


Eυχαριστούμε για ολα οσα μας εχει μαθει τοσα χρονια
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-11-21, 17:06
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Σα να΄ταν χθες που πηγαίναμε στο Μόλχο και βάζαμε παραγγελία εξειδικευμένα βιβλία για ενυδρεία και βιοτόπους ψαριών και μετά στον Ιππόκαμπο στο υπόγειο της Ναυαρίνου να χαζεύουμε τα ψάρια που θέλαμε να πάρουμε.

Και μετά ήρθε το ίντερνετ, απίστευτες ποσότητες από πληροφορίες που πριν περιμέναμε μήνες να έρθουν σε μορφή βιβλίου(και ακριβοπληρωμένα).

Το GAB ήταν η φυσική εξέλιξη με ένα επιπλέον καλό, μπορούσες επιτέλους να βρεις κάποιον να συζητήσεις για το χόμπυ σου χωρίς να σε κοιτάνε σαν εξωγήινο! Και δεν μιλάω μόνο μέσα στα όρια του φόρουμ, υπήρξε εξ αρχής μια εξωστρέφεια με εκδηλώσεις, συναντήσεις, εκθέσεις, ταβέρνες κλπ.

Ανυπομονώ να δω τις εξελίξεις που όλοι περιμένουμε αλλά να ακούσω και προτάσεις/ιδέες επίσης για το τι θα θέλαμε επιπλέον από το αγαπημένο μας ενυδρειακό φόρουμ.

Χρόνια πολλά GAB!
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-11-21, 14:55
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Χρόνια πολλά και από μένα στο GAB

Όσα και να πεις είναι λίγα και στα περισσότερα από αυτά που αναφέρονται στο παρελθόν, ταυτίζομαι απόλυτα με τους προαναφερόμενους ειδικά με τους λίγο μεγαλύτερους.
Τα γενέθλια όμως είναι και ευκαιρία για να επανεξετάσουμε το μέλλον.....
Το μέλλον του GAB και της ενυδρειοφιλικής οικογένειάς μας....

Χρόνια πολλά στο GAB λοιπόν και να μακροημερεύσει για να συνεχίζει να διδάσκει.

Στάλθηκε από το RMX2040 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-11-21, 14:12
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Χρόνια πολλα στο φόρουμ και μπραβο σε όσους έχουν βάλει ψυχή και πολλές εργατοώρες εδώ μέσα!
Σας βλέπω και γω που και που,δεν σας έχω ξεχάσει..once Gab,always Gab..😎
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ψαρο-συνάντηση Αθήνας 19-Οκτωβρίου. ignatios Greek Aquarist's Boards 253 23-10-13 19:24
Πως θα δώσω μπόλι ; greenjanek Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 06-02-11 02:36
πόση ποσότητα φαγητού να δώσω στη χελώνα? water_turtle_lover ¶λλα ζώα 2 17-01-10 14:34
Συνάντηση Κυπρίων ενυδρειόφιλων thediscusman Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 16 07-04-07 18:18
Site ενυδρειόφιλων φωτογράφων Z_X Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 3 02-04-07 00:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10671 seconds with 13 queries