Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #7  
Παλιά 29-01-14, 01:50
Hatso Ο χρήστης Hatso δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2014
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Αγαπητέ Konstantinos-Z,

Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου, η οποία ήταν κι η μόνη αξιοπρεπής και της προκοπής. Αν και θα ήθελα, αν έχεις χρόνο και διάθεση, κάποιες διευκρινίσεις για τα ΧΧΧ της πρότασής σου.

Σχετικά με το σε πόσα χρώματα "βγαίνουν" τα dwarf gouramis, η απάντηση είναι σε 4 βασικά (Flame red, Powder Blue, Turquoise / neon blue και Yellow). Από κει και πέρα υπάρχουν όλες οι ενδιάμεσες αποχρώσεις. Το παρακάτω link είναι αρκετά διαφωτιστικό:

https://www.google.gr/search?q=dwarf...g&ved=0CC8QsAQ

Τώρα, όσον αφορά στους υπόλοιπους κυρίους και τα σχόλιά τους (Stivv27, kgf12345, Nick74) για το κατά πόσο υπάρχει συμβατότητα μεταξύ των ψαριών που θέλω να φιλοξενήσω στο ενυδρείο μου, τα προφίλ τους στο Liveaquaria.com δίνουν τις παρακάτω πληροφορίες:

10 x corydoras Water Conditions: 70-77° F, KH 0-15, pH 6.2-7.8
3 x otocinclus Water Conditions: 74-79° F, KH 6-10, pH 6.8-7.5
4 x amano shrimps Water Conditions: 60-80° F, KH 3-10, pH 6.0-7.6
2 x dwarf african frogs Water Conditions: 72-82° F, KH 5-8, pH 6.8-7.8
8 x rummynose tetras Water Conditions: 72-77° F, KH 2-6, pH 5.5-7.0
1 x male betta splendens Water Conditions: 75-86° F, KH 0-25, pH 6-8

Ιδανικά, θα ήθελα να συμπληρώσω με:
1 x male dwarf gourami + 1 female dwarf gourami (ή 1 x male dwarf gourami) Water Conditions: 72-82° F, KH 4-10, pH 6.0-7.5
8 x cherry barbs Water Conditions: 74-79° F, KH 4-10, pH 6.0-7.0
(8 x harlequin rasboras Water Conditions: 72-77° F, KH 6-10, pH 6-6.5)

Πείτε μου λοιπόν, σε συνθήκες πχ. 75-77° F, KH 6, pH 6.5-7.0 ποιο από τα παραπάνω ψάρια θα είχε ουσιαστικό πρόβλημα;

Ή το θέμα σας είναι ότι κάποια ψάρια είναι από Ν. Αμερική, άλλα από Ασία κι άλλα από Αφρική; Σας είπε κανείς πως θα κάνω ενυδρείο ενός συγκεκριμένου βιοτόπου; Απλά τα μέλη της οικογένειάς μου έχουν κάποια αγαπημένα ψάρια και προσπαθώ (αφού συγκεντρώνω πληροφορίες μήνες τώρα από πολλές πηγές, παλιούς χομπύστες, ελληνικά και ξένα sites) να συνδυάσω (αν είναι δυνατόν) τις επιθυμίες τους, χωρίς να κακομεταχειριστώ κανένα ψάρι. Το ενυδρείο εχω κανονίσει να το πάρω σε μερικές μέρες, το νερό μου έχει PH 7.5 και 14 βαθμούς σκληρότητας (οπ[οτε θέλει δουλείτσα, μάλλον καταφύγω σε ΑΟ ή ρητίνες), θα επισπεύσω τον κύκλο του αζώτου βάζοντας στο φίλτρο μου υλικό με βακτήρια από το ενυδρείο ενός φίλο, θα εισάγω πρώτα τα φυτά, κι αφού μηδενίσω αμμωνία και νιτρίτες θα ξεκινήσω να εισάγω τα ψάρια, είδος - είδος, αφήνοντας για το τέλος τo gourami, μετά το betta, και αφού έχει αρχίσει να σχηματίζεται άλγη τα otocinclus και τις γαρίδες.

Όσον αφορά στην συνύπαρξη betta και dwarf gouramis, τα παρακάτω βιντεάκια είναι μερικές μόνο από τις πολλές μαρτυρίες πως κάτι τέτοιο είναι εφικτό:
http://www.youtube.com/watch?v=o38zp1-7cNM

http://www.youtube.com/watch?v=eJk2LGCpztU

Αν το ψάξετε λίγο (έξω από τη βίβλο των Αρχαρίων του GAB) μπορεί και ν' ανακαλύψετε καινούργια πράγματα. Το ότι κανένας από σας (προφανώς) δεν τα έχει καταφέρει, δεν λέει και τίποτα. Υποθέτω πως δεν το τολμήσατε καν και θεωρείται ως θέσφατο την πεπατημένη. Την ίδια που λέει πχ. πως τα betta είναι επιθετικά ψάρια και πρέπει να φιλοξενούνται μόνα τους. Κλασικοί ημιμαθείς ξερόλες.

Αφού δεν θέλετε να βοηθήσετε, αλλά υποθέτωντας πως μιλάτε σε παντελώς άσχετους, ειρωνεύεστε και κάνετε προσβλητικά αστειάκια, γιατί μπαίνετε στον κόπο να απαντήσετε. Ούτε εγώ, αλλά νομίζω ούτε άλλοι που ανοίγουν κάποιο θέμα έχουν ανάγκη απαντήσεων από κομπλεξικούς καραγκιόζηδες.

ΙΔΑΝΙΚΟΤΑΤΑ λοιπόν, σας στέλνω στον αγύριστο
Απάντηση με παράθεση
 

Tags
betta splendens, cherry barbs, dwarf gouramis


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Betta splendens HELP.. tasos-22 Bettas 4 29-04-13 14:12
dwarf gourami+tiger barbs.... imichal Γλυκό νερό - Γενικά 19 01-12-07 19:47
Betta splendens newfish Bettas 4 24-10-03 23:30
BETTA IMPELLIS vs BETTA SPLENDENS newfish Bettas 0 22-12-02 19:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09646 seconds with 14 queries