Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-07-12, 13:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Exclamation Πως επιλεγω ψαρια για το ενυδρειο μου

Πρωτα ελεγχω τις βασεις μου, κι αυτες ειναι:
1. Διαθεσιμο ενυδρειο (διαστασεις, διακοσμηση, στησιμο γενικα καταλληλο για το βασικο ειδος ψαριου που με ενδιαφερει να διατηρησω, το οποιο για να ειμαι προετοιμασμενος οσο καλυτερα γινεται, το μελετω εξονυχιστικα ΠΡΙΝ το αγορασω, μεσω επιστημονικων μελετων βασικα, μετα σε αξιοπιστα site με προφιλ ειδων, και φυσικα απο καταθεση προηγουμενης εμπειριας αξιοπιστων και σοβαρων συνχομπιστων και εχω στο μυαλο παντα και προσεχω, οτι καθε ψαρι ακομα και ιδιου ειδους μπορει να εχει το δικο του χαρακτηρα και οργανισμο και να δω κατι εκτος των συνηθισμενων που ενημερωθηκα)
2. Φιλτρανση (ποσοτητα και ποιοτητα υλικων καταλληλα για την συνολικη ποσοτητα των ψαριων)
(Αυτα, υπολογιζομενα για το μεγεθος που θα φτασουν οταν ενηληκιωθουν, για να μην αναγκαστω να αλλαξω ενυδρειο και εξοπλισμο στην πορεια. Εκτος κι αν έχω σχεδιασει να το κανω ετσι ή αν πρεπει να γινει ετσι για καποια ειδη και περιπτωσεις εκτροφης),
3. Ελεγχος νερου βρυσης (τιμες pH GH KH NH3 NO2 NO3 TDS) που θα χρησιμοποιηθει ως βαση.
4. Διαθεσιμος εξοπλισμος, σε περιπτωση που χρειαζεται επεξεργασια/προετοιμασια το νερο αυτο, για τα ψαρια που με ενδιαφερουν (ΑΟ, τυρφη, σοδα, αλατα, δοχειο προετοιμασιας, φιλτρο, αντλια για ευκολες αλλαγες νερου κλπ), αλλα και εξοπλισμος για την διατηρηση της σταθεροτητας των παραμετρων (πχ θερμανση, ψυξη, controllers, αναπληρωση, test νερου κλπ)

Μετα αν θελω κοινωνικο ενυδρειο και οχι με ενα ειδος, μελεταω το αποτελεσμα που εχω και αν περισσευει χωρος και φιλτρανση, ψαχνω και για απολυτα συμβατους συγκατοικους, σε ολες τις συνθηκες που θα εχει το ενυδρειο για το βασικο ειδος που με ενδιαφερει να διατηρησω.
Συμβατοτητα λοιπον σε συνθηκες οπως:
1. Η ειρηνικη συμβιωση εξυπακουεται
2. Το ιδιο και η αναλογια ατομων για καθε ειδος (πχ χαρεμια, ζευγη, κοπαδια κλπ)
3. Παραμετρους νερου (pH GH KH θερμοκρασια - και οχι οριακες συμβατοτητες που θα φερουν σιγουρα δυσκολιες στην πορεια, πχ ψαρι που ζει σε 6.0-7.5 πεχα και ψαρι που ζει σε 7.2-8.5 και αντιστοιχα οριακες συμβατοτητες στις θερμοκρασιες και στις υπολοιπες παραμετρους)
4. Διατροφη (πχ καποια ειδη που ειναι αποκλειστικα φυτοφαγα, εχουν προβληματα αν τραφουν με πρωτεινουχα τροφη που ταιζουμε αλλα ειδη του ενυδρειου μας)
5. Διακοσμηση (φυτα πετρες ξυλα αμμο χαλικι κλπ)
6. Ενταση φωτισμου
7. Ενταση κυκλοφοριας νερου
8. Προσεχω επισης να μην "μπλεκουν" τα ψαρια, δλδ να μην εχω ολα τα ειδη να κολυμπουν στη μεση της στηλης του νερου. Αλλο ειδος για το βυθο αλλο για πιο ψηλα κλπ
9. Προσεχω γενικοτερα να εχω ειδη που προσφερουν γενικα στην ισορροπια του ενυδρειου, που ειναι το πιο βασικο για ενα απροβληματιστο, ευκολο στη συντηρηση ενυδρειο, που μου προσφερει περισσοτερο αναψυχη, παρα αγχος.
10. Πολλες φορες ειναι απαραιτητοι καποιοι συγκατοικοι για την ισορροπια του ενυδρειου, ετσι υπολογιζω απο την αρχη την ιχθυοφορτωση με αυτους μεσα.
(στην ιχθυοφορτωση υπολογιζω οποιαδηποτε μορφη ζωης καταναλωνει θρεπτικα και παραγει ρυπους, απο το πιο μικρο σαλιγκαρακι μεχρι το πιο μεγαλο ψαρι)
11. Προσεχω να μη βαλω μαζι ειδη που υβριδιζουν πχ guppy με endlers, ξιφοφορους με platy κλπ, ιδιαιτερη προσοχη στις αφρικανικες κιχλιδες και φυσικα στις γαριδες.

- Οσο πιο μεγαλη ειναι η ιχθυοφορτωση, και οσο πιο "δυσκολα" ειδη την αποτελουν, τοσο περισσοτερο χρειαζεται η δικη μας επεμβαση και συντηρηση στο συστημα και συνηθως και περισσοτερος εξοπλισμος.
- Το ειδος των φυτων επισης (αν παμε για φυτεμενο) ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας για επιπλεον εξοπλισμο και συντηρηση.
- Αν υπαρχει και ενδιαφερον για σοβαρες αναπαραγωγες, και οχι τυχαιες, αφηνωντας τα νεα ψαρια στην τυχης τους, και παλι χρειαζεται επιπλεον εξοπλισμος και συντηρηση

Ετσι λοιπον αναλογα τις διαθεσεις μου (για "τρεξιμο" ή οχι) και τα χρηματα που μπορω να διαθεσω για εξοπλισμο, στηνω και το ενυδρειο.
Και φυσικα πρωτα "στρωνω" το φιλτρο του και μετα αρχιζω (αν γινεται σταδιακα) την εισαγωγη των ψαριων, ετσι ωστε να ολοκληρωθει ιδανικα σε 3-4 μηνες η τελικη ιχθυοφορτωση, εισαγωντας πρωτα τα πιο μικρα ειδη (για να ειναι ηδη οι "παλιοι" οταν μπουν τα πιο μεγαλα ή δυναμικα ειδη) και τελευταια τα ειδη που ζουν στο βυθο, αφου ο βυθος αργει να "στρωσει" (συγκριτικα με το φιλτρο) και να καταστει ετοιμος για ασφαλη φιλοξενια ζωντανων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exelix : 02-08-12 στις 01:02
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-07-12, 16:49
Το avatar του χρήστη poet
poet Ο χρήστης poet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2012
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

α βρε δασκαλε παλι εγραψες
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-07-12, 19:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poet Εμφάνιση μηνυμάτων
α βρε δασκαλε παλι εγραψες
Θα ευχοσουν να το ειχες διαβασει πριν κανεις τη σαλατα σου ε?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-01-13, 20:37
Stefanoc Ο χρήστης Stefanoc δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-01-2013
Περιοχή: Φαληρο,Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Φιλε Delta 66 επειδη φανταζομαι οτι εχεις αρκετη εμπειρια και γνωσεις στο αντικειμενο των ενυδρειων θα ηθελα να σου κανω ορισμενες ερωτησεις αναφορικα με ενα ενυδρειο 60 lt που διαθετω.Στο ενυδρειο αυτο εχω δυο γκουραμι ενα αρσενικο μπλε και ενα θηλυκο χρυσου χρωματος.Το θηλυκο ειναι μεγαλυτερο απο το αρσενικο.Τα δυο αυτα ειδη γκουραμι ειναι συμβατα μεταξυ τους για αναπαραγωγη?Στο ενυδρειο μου εχω βαλει μονο ψευτικα φυτα και βοτσαλα το ph του νερου ειναι γυρω στο 7,6 με 7,8 .Ειναι καλες οι συνθηκες αυτες για την διαβιωση των γκουραμι και παραπερα για την αναπαραγωγη τους και αν οχι τι τροποποιησεις θα μπορουσα να κανω στο ενυδρειο?Σε ευχαριστω για την προσοχη και αναμενω τις πολυτιμες συμβουλες σου!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-01-13, 20:59
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Λαθος εως μεγαλο λαθος να βαζεις διαφορετικα ειδη γκουραμι μαζι...
Απο ph για τα περισσοτερα του ειδους εισαι μαλλον ψηλα, οσο για τη "διακοσμηση" πως γινεται να ρωτας αν ο σκουπιδοτοπος με τα πλαστικα ειναι "καλες συνθηκες"?
Και τελος πως χωρις να γνωριζεις τα απολυτως βασικα για το ειδος (η μαλλον για τα ειδη ) θες και αναπαραγωγες? smt017

εδω http://www.seriouslyfish.com/species/search/gourami ειναι διαφορα ειδη gouramis, κατσε βρες αυτα που εχεις κι μελετησε τα προσεκτικα και θα δεις μονος σου τα λαθη που πρεπει να διορθωσεις (το αρχικο ειναι βεβαια οτι τα blue gouramis αν και ησυχα ψαρακια με αλλα ειδη, ειναι κι απο τα πολυ επιθετικα απεναντι σε αλλα γκουραμια και φυσικα δεν ταιριαζουν με τα gold gourami)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-01-13, 21:14
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

Stefanoc Καλώς ήρθες και καλό διάβασμα

Νίκο εσένα ποιός σε ρώτησε?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-01-13, 21:18
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Stefanoc Καλώς ήρθες και καλό διάβασμα

Νίκο εσένα ποιός σε ρώτησε?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-01-13, 21:29
Stefanoc Ο χρήστης Stefanoc δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-01-2013
Περιοχή: Φαληρο,Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ κλεοβουλε
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-01-13, 01:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stefanoc Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Delta 66 επειδη φανταζομαι οτι εχεις αρκετη εμπειρια και γνωσεις στο αντικειμενο των ενυδρειων θα ηθελα να σου κανω ορισμενες ερωτησεις αναφορικα με ενα ενυδρειο 60 lt που διαθετω.Στο ενυδρειο αυτο εχω δυο γκουραμι ενα αρσενικο μπλε και ενα θηλυκο χρυσου χρωματος.Το θηλυκο ειναι μεγαλυτερο απο το αρσενικο.Τα δυο αυτα ειδη γκουραμι ειναι συμβατα μεταξυ τους για αναπαραγωγη?Στο ενυδρειο μου εχω βαλει μονο ψευτικα φυτα και βοτσαλα το ph του νερου ειναι γυρω στο 7,6 με 7,8 .Ειναι καλες οι συνθηκες αυτες για την διαβιωση των γκουραμι και παραπερα για την αναπαραγωγη τους και αν οχι τι τροποποιησεις θα μπορουσα να κανω στο ενυδρειο?Σε ευχαριστω για την προσοχη και αναμενω τις πολυτιμες συμβουλες σου!
Το Golden Gourami ειναι μια χρωματικη παραλλαγη του Βlue gourami (Trichogaster trichopterus και τα δυο).
Δεν μπορω να ξερω ομως, τι ψαρια θα βγουν.

Οι παρατηρησεις μου ειναι οτι:
Τα λιτρα του ενυδρειου ειναι λιγα για το ειδος (εκτος κι αν ειναι ενυδρειο χαμηλου υψους και εχει μεγαλο μηκος), ο αριθμος των ατομων δεν ειναι ιδανικος (1 αρσενικο με 2-3 θηληκα για να μοιραζεται η πιεση), το πεχα δεν ειναι ιδανικο αλλα οχι και απαγορευτικο.
Δεν ξερω τις υπολοιπες σημαντικες επισης παραμετρους (GH, θερμοκρασια και NO3 - εννοειται NH3 NO2 ειναι μηδενικα).
Για την αναπαραγωγη, εκτος της ποιοτητας του νερου, σημαντικο ρολο παιζει και η χαμηλη ροη και φωτισμος τις περισσοτερες φορες.
Χαμηλο υψος νερου, απομακρυνση των γονεων κλπ, ανεβαζουν συνηθως τις πιθανοτητες επιβιωσης του γονου. (εννοειται υπο απουσια συγκατοικων)
Μετα παμε στο θεματα διατροφης στην αναπτυξη κλπ
Η διακοσμηση, θα ηταν προτιμοτερο να ειναι φυσικη. Φυτα και ξυλα, χαλαζιακο ψιλο χαλικακι ή αμμος. Βοηθανε και στην ποιοτητα του νερου.
Τα ψευτικα ισως κρυβουν κινδυνους (εχουν αναφερθει καποια προβληματα με βαφες κλπ) και δεν εχουν να προσφερουν και τιποτα εκτος απο κρυψωνες.

Καλως ηρθες και καλη συνεχεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-01-13, 09:47
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

Υπομνημα!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-01-13, 19:15
Stefanoc Ο χρήστης Stefanoc δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-01-2013
Περιοχή: Φαληρο,Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ Delta για τις συμβουλες!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προτασεις για ενυδρειο 40L (ψαρια) kissamos13 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 17 20-01-12 00:08
ΝΕΚΡΑ ΨΑΡΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ. Stoukos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 21 23-01-11 10:11
ψαρια και αστρωτο ενυδρειο? fenaki12 Bettas 18 07-08-10 09:14
ΠΡΩΤΑ ΨΑΡΙΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ cwstas2701 Αρχάριοι γλυκού νερού 13 26-10-09 10:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05580 seconds with 12 queries