Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-10-08, 23:09
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή «Τους μονομάχους τους κρατάμε μόνους τους», μύθος?

Πριν την εξάπλωση του ιντερνετ, για να πληροφορηθείς για το χόμπι του ενυδρείου, υπήρχαν τα βιβλία και τα περιοδικά, που γράφονταν από έγκυρους και πεπειραμένους συγγραφείς και αρθρογράφους, και (στο εξωτερικό) οι Σύλλογοι, όπου είχες πρόσωπο με πρόσωπο επαφή με πεπειραμένους χομπίστες, κι έτσι η πληροφορία που έπαιρνες ήταν έγκυρη και τεκμηριωμένη. Με την πρόοδο της τεχνολογίας και την όλο και μεγαλύτερη συμμετοχή ενυδρειόφιλων σε ηλεκτρονικά φορα συζητήσεων, μαζί με τα πολλά πλεονεκτήματα που προσφέρει αυτό, υπάρχουν και μειονεκτήματα, όπως στην περίπτωση μας, το γεγονός ότι όποιος θέλει μπαίνει και γράφει ανεξέλεγκτα ότι θέλει, αυτό εξαπλώνεται πολύ γρήγορα, και εύκολα δημιουργούνται λάθος πληροφορίες και πολλές φορές «μύθοι».

Τα τελευταία χρόνια λοιπόν με την εξάπλωση του ιντερνετ έχει επικρατήσει και στο εξωτερικό (σε λιγότερο βαθμό) αλλά και στην Ελλάδα ένας ακόμα μύθος (ανάμεσα σε πολλούς άλλους), αυτός που θέλει τον μονομάχο ή μαχητή (Betta splendens) να κρατιέται μόνος του σε ένα μικρό ενυδρείο, γιατί είναι «άγριος» και επιτίθεται στα άλλα ψάρια.

Οι λόγοι που συνέβαλλαν στη γέννηση και την επικράτηση αυτού του μύθου είναι πολλοί:

Το ίδιο το όνομα του ψαριού και η ιστορία της ονομασίας του: Siamese fighting fish, μαχητής, μονομάχος, χρησιμοποιείται στις χώρες προέλευσης του για μονομαχίες και στοιχήματα όπως οι κοκορομαχίες. Το όνομα και το ιστορικό απέδωσε ιδιότητες που δεν υπάρχουν στο ψάρι, ιδίως στους μόνιμα απληροφόρητους πετσοπάδες, που με τη σειρά τους έδωσαν στους πελάτες τους το ψάρι σαν άγριο και αιμοβόρο που θα σκοτώσει ότι άλλο μπει μαζί του…

Το γεγονός ότι όντως αν βρεθούν δυο αρσενικά μαζί, αρπάζονται. Αυτό οφείλεται στο ότι στη φύση κάθε ψάρι συνήθως κρατάει μια μικρή περιοχή (η οποία κατά καιρούς αλλάζει) όπου φτιάχνει φωλιά και περιμένει να περάσει κάποια θηλυκιά για να ζευγαρώσουν. Αν περάσει άλλο αρσενικό θα προστατέψει με κάθε μέσο αυτήν την περιοχή. Στη φύση βέβαια σπάνια μονομαχούν μέχρι θανάτου, συνήθως το ψάρι που χάνει τη μάχη απομακρύνεται, ενώ σε μια γυάλα αναγκάζεται να μείνει εκεί και να σκοτωθεί από το πιο δυνατό. Το γεγονός ότι συνήθως οι μονομάχοι μπαίνουν σε μικρές γυάλες που τις θεωρούν περιοχή τους, επεκτείνει και την επιθετικότητα αυτή είτε σε μια θηλυκιά (αν ο ένας η ο άλλος δεν είναι έτοιμοι για ζευγάρωμα) είτε σε κάποιο άλλο είδος που ο μονομάχος θεωρεί «παρείσακτο».

Ο μονομάχος κάθε άλλο παρά άγριο ψάρι μπορεί να χαρακτηριστεί. Είναι ένα μικρό ψάρι (5-7 εκ), και πολύ αργό ψάρι σαν σωματότυπος, σε σχέση με ψάρια ίδιου μεγέθους πιο «ανοιχτού» νερού. Πιο πολύ κινδυνεύει ο ίδιος από παρά πολλά είδη ακόμα και του μεγέθους του παρά το αντίθετο.

Επειδή δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά όμως, ας δούμε πρώτα τις περιπτώσεις που ο μονομάχος μπορεί να γίνει επιθετικός και να δικαιολογήσει την (υπερβολική) φήμη του:

Αν βρεθεί με άλλον αρσενικό σε ένα ενυδρείο. Εκτός αν το ενυδρείο είναι τεράστιο με παρά πολλές κρυψώνες, θα κυνηγιούνται και θα μάχονται μέχρι ο ένας να νικηθεί (και στα περιορισμένα όρια ενός ενυδρείου αυτό σημαίνει και θάνατο).

Αν βρεθεί με μια θηλυκιά σε ένα ενυδρείο, και η θηλυκιά δεν είναι έτοιμη να ζευγαρώσει, ή μετά το ζευγάρωμα για να προστατέψει τα αυγά.

Τέλος, αν βρεθεί με οποιοδήποτε είδος μπορεί να νικήσει, σε πολύ μικρό χώρο. Πάρα πολλοί χομπιστες κρατούν μονομάχους σε μικρά ενυδρειάκια από 10 μέχρι 30 λίτρα. Αυτόν τον χώρο τον θεωρεί περιοχή του ο μονομάχος, και όταν μπει άλλο είδος (ψάρι ή ακόμα και καμία γαριδούλα ή κανένα apple snail), θα επιμένει να το ενοχλεί πολύ ή λίγο, έως ότου το άλλο είδος πεθάνει η από τα χτυπήματα η από το στρες.

Σε ένα «μεγάλο» ενυδρείο (από 100 λίτρα και πάνω ή και λίγο λιγότερα ανάλογα του πληθυσμού), κατάλληλα διαμορφωμένο με αρκετά φυτά και ξύλα, και με αργή σχετικά ροή νερού (κατάλληλη για «αργά» ψάρια), ένας μονομάχος θα περνάει μια χαρά μαζί με μικρά ήρεμα ψαράκια. Αν αποφύγουμε ψάρια επιθετικά ή ψάρια «πειραχτήρια» που τους αρέσει να τσιμπολογάνε ωραία μακριά πτερύγια όποτε βρουν την ευκαιρία (όπως μεγάλα barbs ή μεγάλα danios, ή μεγάλα tetras αν ξεφύγουμε από τα γεωγραφικά όρια), υπάρχουν ένα σωρό είδη που μπορούν να συγκατοικήσουν μαζί του χωρίς να τον ενοχλούν η να τα ενοχλεί. Αρχίζοντας από κοντινά γεωγραφικά είδη, άλλες αναβαντίδες όπως τα gouramies (εδώ συστήνεται αρκετά μεγάλη επιφάνεια νερού και επιπλέοντα φυτά ώστε να μπορούν όλα τα είδη να κάνουν φωλιές κατά καιρούς), botias, μικρά barbs του μεγέθους των cherry barbs, μικρά danios του μεγέθους των zebra danios, τα Tanichthys albonubes, όλα τα μικρά rasbora. Αν ξεφύγουμε από γεωγραφικά όρια, μικρά τετρα και corydoras, ή ζωοτόκα (να αποφευχθούν μόνο τα αρσενικά guppies με μεγάλες ουρές που κολυμπούν δύσκολα και που οι μεγάλες ουρές μπορούν να ξεγελάσουν τον μονομάχο θυμίζοντας του ουρές του είδους του), μικρές μελανοταινίες κι ένα σωρό άλλα μικρά ήσυχα είδη, που έχουν τις ίδιες απαιτήσεις σε φυσικοχημικές παραμέτρους νερού και περιβάλλον.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 24-10-08 στις 23:34
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-10-08, 23:34
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

πολυ κατατοπιστικο Τολη για να μην διαδιδουμε οτιδηποτε εχουμε διαβασει..καπου! (και το εχουμε κανει πολλες φορες..)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-10-08, 23:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ειναι ολοι ιδιοι οι μονομαχοι.
Οπως τους την βαρεσει ειναι.
Οταν ειχα σε κοινωνικο ενα, τα botia που αναφερονται ως καλοι συγκατοικοι ηταν οι χειροτεροι καθως επεφτε ξυλο οποτε συναντιονταν.
Με αρλεκινους, καρδιναλιους, μικρο πλεκο κανενα προβλημα ακομα και με μικρο χρυσοψαρο fantail που ηταν για λιγο καιρο μεσα.
Τον αφησα μονο του σε ενυδρειο οταν αρχισα να ενημερωνομαι και διαβασα περι στρες κλπ, παρ'ολο που ηταν ο πιο ηρεμος μονομαχος συγκριτικα με αλλους που εχω δει.
Αν εβαζα τωρα μονομαχο σε ενυδρειο με pearl gourami εισαι σιγουρος οτι θα επιζουσε?
Εγω πιστευω με τπτ.
Τo pearl που θεωρειται και απο τα ειρηνικοτερα αν εβλεπε μεσα στο 180λιτρο το μονομαχο δεν υπηρχε περιπτωση να τον αφησει ησυχο, θα σκοτωνοταν.
Για πανω απο 1,5 μετρο ισως να ηταν ΟΚ, αλλα ποιος βαζει μικρα ψαρια σε 1,5 μετρο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-10-08, 00:14
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

εγω τον ειχα σε κοινωνικο μαζι με καρδιναλιους, περλ και 3 σποτ γκουραμι καθως και με σκαλαρια, απιστο και.......bala shark και για 5 μηνες που συμβιωναν δεν ειδα τσακωμους.....
Αυτα σε ριο 125.......
(Μη πειτε τιποτα για τον αριθμο και το ειδος των ψαριων ..... τοτε μολις ξεκινουσα....)
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-10-08, 00:18
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Εχω δει πολλα ασιατικα ενυδρεια με αναβαντιδες (μονομαχους και γκουραμια) χωρις προβλημα αρκει και εκει να πληρουνται καποιες προυποθεσεις, οπως το να ξερουμε τι ζητανε τα συγκεκριμενα ψαρια, δηλαδη μεγαλες επιφανειες χωρισμενες με φυτα που φτανουν μεχρι την επιφανεια, για να μπορουν (αν και οποτε θελουν) να κανουν τις φωλιες τους χωρις να βλεπουν η να βλεπονται απο αλλους.

To παραπανω γραφτηκε οχι για να δωσει παραδειγματα σε καθε πιθανο συνδυασμο, αλλά για να επισημανει οτι οι μονομαχοι μπορουν να ζησουν σε ενα κοινωνικο ενυδρειο και να σταματησουν αυτα τα ξερά "ο μονομαχος μπαινει παντα μονος του!!" που βλεπουμε κατα καιρους.
Το να ζησουν σε ενα κοινωνικο ενυδρειο, ζηταει καποιες προυποθεσεις οπως εξ αλλου και καθε ειδος, που σημαινει οτι ξερουμε τις απαιτησεις σε περιβαλλον καθε ειδους που ειναι μεσα και τις δινουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-10-08, 11:11
Το avatar του χρήστη Nikos!
Nikos! Ο χρήστης Nikos! δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Κάτω τούμπα
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Εγω τον εχω μαζι με αλλα ψαρια και δεν τον εχει πειρεξει κανενα αλλα ουτε και αυτος δεν εχει πειραξει κανενα.Ενα απο τα ψαρια ειναι ενα μαχαιροψαρο που μερικοι λενε οτι ειναι δολοφονος αλλα μπορω να σας πω οτι το εχω 1 χρονο και δεν ειναι ετσι...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-10-08, 11:25
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Με το μαχαιροψαρο μην μακαριζεις πριν του τελους...
Ειναι κιαλλοι εδω που ειχαν μαχαιροψαρα μαζι με αλλα ψαρια, μεγαλυτερα απο μονομαχους για αρκετο καιρο, πανω απο χρονο και ξαφνικα βρεθηκαν χωρις ματια.... (τα ψαρια τους ετσι?)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-10-08, 11:28
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Μην το τραβαμε και στην αλλη ακρη...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-10-08, 11:51
Το avatar του χρήστη Nikos!
Nikos! Ο χρήστης Nikos! δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Κάτω τούμπα
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Μπορει να ειναι και ετσι...προς το παρον δεν εχω προβλημα...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-10-08, 14:34
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Όπως έχω πει πολλές φορές σε ερώτηση κάποιου νέου, δεν μπορεί κανείς να είναι σίγουρος για τη συμπεριφορά ενός μονομάχου σε ένα κοινωνικό ενυδρείο ή σε ένα μικρότερο ενυδρείο με κάποιον άλλο οργανισμό, αν δε δοκιμάσει. Απλά πριν δοκιμάσει κανείς θα πρέπει να έχει εξασφαλίσει ότι αν δεν ευδοκιμήσει η προσπάθεια θα μπορεί να επιστρέψει τον μονομάχο (ή το αλλο ζωάκι), να τον καρατήσει καπου μονο του ή να τον δώσει σε κάποιον άλλο χομπίστα. Γιαυτό ίσως μερικοί απαντούν με ευκολία ''κράτα τον μόνο του'', λόγω κακής προσωπικής εμπειρίας πάνω στο θέμα...
Επίσης να συμπληρώσω ότι οι πλακάτ μονομάχοι φαίνεται γενικά να μην είναι τόσο ντροπαλοί όσο οι veiltail στο κοινωνικό ενυδρείο και ακόμα λόγω των κοντών πτερυγίων δεν αντιμετωπίζουν τόσο μεγάλο πρόβλημα με τη ροή του φίλτρου και την υψηλή στάθμη.
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-01-09, 13:41
krom Ο χρήστης krom δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Ίλιον
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Πριν από μια εβδομάδα έβαλα μέσα στο 100λτ ενυδρείο μου ένα μπλε μονομάχο μαζί με 6 ξιφοφόρους, 4 μπαλονόψαρα λευκά, 3 σπάρους, 4 αρλεκίνους, 2 guppies με μικρή ουρά, 2 γατόψαρα και 2 γλείφτες.

Από την πρώτη στιγμή όλα κύλησαν άψογα, δεν είχα τσακωμούς, εκτός από ένα θηλυκό ξιφοφόρο που ήταν λίγο πειραχτήρι, αλλά πλέον αδιαφορεί παντελώς για τον μονομάχο.

Εκεί που ήθελα να καταλήξω είναι ότι ο μονομάχος μόνο επιθετική συμπεριφορά δεν είχε, αφού ακόμα και όταν τον πείραζε η θηλυκή ξυφοφόρος αυτός απλά έφευγε.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-01-09, 13:46
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Ο σπάρος ποιός είναι ;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-01-09, 13:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα γατοψαρα, οι γλυφτες και τα μπαλονοψαρα ?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-01-09, 14:39
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο σπάρος ποιός είναι ;
Μάλλον τα Metynnis hypsauchen (Silver Dollar fish)
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-02-09, 15:52
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Καποτε ειχα φιλοξενησει και εγω ενα μονομαχο στο κοινωνικο μου και κανενα προβλημα δεν ειχα.
Βασικο ειναι οτι κατοικει στα ανω στρωματα του νερου, κυριως, και δεν ενοχλει τους υπολοιπους κατοικους που δραστηριοποιουνται χαμηλοτερα απο αυτον.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-02-09, 17:27
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Έχουμε δυστυχώς συνηθήσει τους μονομάχους σε πολύ μικρά ενυδρεία, ακόμα και σε ποτήρια για σφηνάκια. Δυστυχώς αυτή η εικόνα έχει επικρατήσει δίνοντας την εντύπωση στον κόσμο ότι πρόκειται για πολύ δύσκολο οργανισμό στη συμβίωση. Είναι όπως και να το κάνουμε το δεύτερο πιο παρεξηγημένο ψάρι πειραματόζωο μετά τα χρυσόψαρα.

Όλη η κουβέντα είναι να δημιουργήσεις σωστές συνθήκες σε ανάλογα λίτρα με αρκετές φυσικές και όχι κρυψώνες έτσι να καταφέρεις να βάλεις μια μικρή ομάδα από μονομάχους (1 αρσενικό-2 θηλυκά) σε ενυδρείο τουλάχιστον 200 λίτρα, με πολλά φυτά και ξύλα. Είναι εφικτό να γίνει γιατί το έχω δει με τα μάτια μου, με τη διαφορά ότι υπήρχαν και άλλα είδη ψαριών μέσα και μάλιστα όχι εδώ στην Κύπρο.

Μπορούμε να φανταστούμε άνετα, ένα ενυδρείο 250 λίτρων με μόνο 4 δίσκους, ή μόνο 5 ψάρια Μαλάουι, αλλά όχι μόνο μια μικρή ομάδα αποτελούμενη από 3 μονομάχους (1 αρσενικό-2 θηλυκά). Κάποιοι θα πουν ότι χαραμίζουμε το ενυδρείο, κάτι που στο χόμπυ δεν ισχύει.

Το έχει δοκιμάσει κανένας αυτό και δεν έχει δουλέψει? Δεν το νομίζω!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-02-09, 18:58
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-02-09, 18:16
Το avatar του χρήστη gplatakis
gplatakis Ο χρήστης gplatakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 47
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gplatakis Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην gplatakis Send a message via Skype™ to gplatakis
Προεπιλογή

Ο μονομάχος μας, ήταν που αποφάσισε τί άλλα ψάρια θα μπούν στο ενυδρείο μας. Στην αρχή (πριν 2 μήνες) μου συνέστησαν από το pet shop, γουράμι για το στρώσιμο. Τα οποία γύρισαν πίσω στο μαγαζί γιατί τον κυνηγούσαν. Τώρα υπάρχουν 4 σκαλάρια, 3 μονομαχίνες, 2 botia (σε καμιά βδομάδα θα έρθει άλλο ένα), 2 corydoras albino (με προοπτική να γίνουν 5) και ένας γλύφτης.
Όλα συμβιώνουν χωρίς καμία σύγκρουση άν εξαιρέσουμε την ημέρα που οι μονομαχίνες συνάντησαν για πρώτη φορά τα μικρούλια corydoras, που τους έριξαν μερικές ψιλές...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-04-09, 17:46
Το avatar του χρήστη JEKIS
JEKIS Ο χρήστης JEKIS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Μετα την "κατακραυγη" που εφαγα προ ημερων,ερχεται αυτο το τοπικ να μου ανατρεψει αυτο που εκανα σημερα!!!

Πολλοι με συμβουλεψαν να βγαλω το ζευγαρι τους μονομαχους απ το ενυδρειο λογο επικειμενης μαχης ΑΛΛΑ στους 2 μηνες που τους εχω μεσα ΔΕΝ ειδα κατι τετοιο!!!

Οντως δηλαδη ειναι ΜΥΘΟΣ η επιθετικοτητα τους;;;;;;
Παντως ΚΑΙ στην δικη μου περιπτωση,μια χαρα τα πηγαινε με ολο το μπουλουκι που εχω μαζεψει χωρις ΚΑΝΕΝΑ προβλημα συμβιωσης!!

Επισης φιλος μου εχει σε 120αρι ενυδρειο πανω απο 4 μηνες 2 αρσενικους που συνυπαρχουν αρμονικα(φυσικα μολις μπηκαν μεσα εγινε μια μαχη αλλα απο τοτε τιποτα παραπανω)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-04-09, 19:17
saerdna Ο χρήστης saerdna δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουμε ότι δεν τίθεται ΜΟΝΟ το θέμα της επιθετικότητας. Φυσικά και δεν είναι μύθος, ίσως απλά να λέγονται περισσότερες σάλτσες από όσο πρέπει. Το θέμα είναι ότι ο μονομάχος είναι μοναχικό και κυριαρχικό ψάρι, άρα όταν υπάρχουν κι άλλα ψάρια στο ενυδρείο του(γιατί έτσι το βλέπει) μπορεί να μην τσακώνεται, αλλά στρεσσάρεται και μειώνεται το προσδόκιμο ζωής του. Όπως επίσης πρέπει να συνυπολογιστεί ότι ο κάθε ένας τους έχει άλλο χαρακτήρα, συνεπώς σε κάθε προσπάθεια συγκατοίκησης ρισκάρεις, κάτι το οποίο για εμένα είναι λάθος.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-04-09, 14:37
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

εγω εχω 3 ενα splender με κοντα φτερα που ειναι αγιος τον εχω σε κοινωνικο με αλλα ειδη και μαζι και μια θυλικια . ενα splender μπλε με μεγαλα φτερα που ειναι φωνιας κανει επιθεσεις σε pleco 4 φορες μεγαλιτερο απο αυτον και εναν crowtail 3 μηνων που ακολουθει τα χναρια του αλλου μαλλον θα γινει πολυ κακος απο τωρα κυνιγαει τα γατοψαρα που ειναι μαζι του
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-08-09, 19:46
Το avatar του χρήστη kalts.greg
kalts.greg Ο χρήστης kalts.greg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2009
Περιοχή: drama
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή ?

Και εγώ έχω σε 200 ενυδρείο 1 αρσενικό μονομάχο 4 αγγελόψαρα 3 ξιφομάχους και κάτι ψιλά ακόμα κανένα πρόβλημα . Ησυχία και τάξη .
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-08-09, 20:20
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalts.greg Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ έχω σε 200 ενυδρείο 1 αρσενικό μονομάχο 4 αγγελόψαρα 3 ξιφομάχους και κάτι ψιλά ακόμα κανένα πρόβλημα . Ησυχία και τάξη .
Θα υπάρξει πρόβλημα! Διαθέτεις ένα ενυδρείο και έχεις ανακατώσει αρκετά ψάρια από διαφορετικούς βιότοπους και κόσμους.
Καλύτερα κάνε μια περιήγηση στο φόρουμ και ψάξε περισσότερα για τα είδη που έχεις. Θα πρέπει σύντομα να αποφασίσεις ποια τελικά θα κρατήσεις και ποια θα δώσεις.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-08-09, 20:41
Το avatar του χρήστη kalts.greg
kalts.greg Ο χρήστης kalts.greg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2009
Περιοχή: drama
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Ήδη ψάχνομε να στήσω δεύτερο μεγαλύτερο . Mια και είμαι σχετικά καινούργιος στο σπορ θα δω πώς θα πάει το πρώτο και φυσικά πολύ διάβασμα για να τα στήσω ποιο σωστά .
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-08-09, 20:48
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.438
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalts.greg Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήδη ψάχνομε να στήσω δεύτερο μεγαλύτερο . Mια και είμαι σχετικά καινούργιος στο σπορ θα δω πώς θα πάει το πρώτο και φυσικά πολύ διάβασμα για να τα στήσω ποιο σωστά .
Πολυ καλη κινηση!!
Τα σκαλαρια και ο μονομαχος θελουν πιο μαλακο νερο και να ξερεις οτι υποφερουν ... Αν μπορεις δωστα ... και ... κρατα τους ξιφοφορους για αρχη και με διαβασμα και χωρις προβληματα προχωρα μετα στο μεγαλο ενυδρειο!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-08-09, 07:02
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ καλη κινηση!!
Τα σκαλαρια και ο μονομαχος θελουν πιο μαλακο νερο και να ξερεις οτι υποφερουν ... Αν μπορεις δωστα ... και ... κρατα τους ξιφοφορους για αρχη και με διαβασμα και χωρις προβληματα προχωρα μετα στο μεγαλο ενυδρειο!!
Εννοείται βέβαια ότι οι μονομάχοι προέρχονται από διαφορετικό βιότοπο και κόσμο απ' ότι τα σκαλάρια, οπότε θα πρέπει να τα ξεχωρίσεις και αυτά, άμεσα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-08-09, 07:37
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.438
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείται βέβαια ότι οι μονομάχοι προέρχονται από διαφορετικό βιότοπο και κόσμο απ' ότι τα σκαλάρια, οπότε θα πρέπει να τα ξεχωρίσεις και αυτά, άμεσα.
Σωστος
Ειναι ορθο να εχουμε ψαρια απο τον ιδιο βιοτοπο!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-01-11, 20:54
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο άρθρο. Εύγε
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-02-13, 19:39
Το avatar του χρήστη magman
magman Ο χρήστης magman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Εγώ το τόλμησα απόψε 200lt με 3 gourami, 16 cardinal/neon και 4 cory. Προς το παρόν μόνο μία "αναγνώριση" είχαμε. Ούτε κάν φούσκωσε ο μονομάχος. Και τα δύο είδη είναι φρεσκα στο ενυδρείο, τα γκουράμι χθές και ο μονομάχος σήμερα. Η επιφάνεια του ενυδρείου μου είναι 100Χ40. Θα ενημερώσω!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-02-13, 20:03
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ωραια πες μας νεα. Εγω το τολμησα εδω και καμια βδομαδα σε 450αρι με 4 αγγελοψαρα και 100 cardinals (και κατι αλλα), και ενω περιμενα προβλημα με τα αγγελοψαρα, εχω προβλημα....με το ειδωλο του. ΜΟΛΙΣ αλλαξα το φοντο απο μαυρο γυαλιστερο σε καφε χαρτονι και σαν να εστρωσε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
betta splendens, μονομαχοι


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι τους συμβαινειο? yiota Ζωοτόκα 9 02-05-08 20:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09151 seconds with 12 queries