Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-05-09, 17:00
Το avatar του χρήστη kyriakos giorgas
kyriakos giorgas Ο χρήστης kyriakos giorgas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Αθηνα.
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή Αρχαριος με σκεψης για Reef ενυδρειο!

Ειμαι αρχαριος στο χομπι του ενυδρειου και σκεφτομαι να παρω ενα μεγεθους 1.50-1.70μετρο με ξυλινη βαση!Κανω και σκεψης για reef...με ζωντανο κοραλιογενες βραχακι...η κατι παρομοιο!Να παρω το ενυδρειο πρωτα;ασχετα με το αν φτιαξω reef η γλυκου νερου;Ποια ειναι η γνωμη σας; σας ευχαριστω!
__________________
(Κανενα πλασμα στην Γη δεν ειναι ανωτερο απο αλλο!)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-05-09, 17:08
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Κυριάκο θα πρέπει να κατασταλάξεις τι θές να κάνεις!Διαφορετικές ανάγκες έχει ένα γλυκό και διαφορετικές ένα θαλασσινό!Το γλυκό μπορείς να το κάνει σχετικά στενό ενώ το θαλασσινό θέλει βάθος!¶λλο εξοπλισμό θα χρειαστείς στο ένα και άλλο στο άλλο!Το αλμυρό θέλει κάποια εμπειρία και καλύτερα να έχεις περάσει πρώτα απο τα στάδια του γλυκού ώστε να μάθεις βασικές γνώσεις (αυτό βέβαια δεν είναι και απόλυτο καθώς πολλοί καταξιωμένοι συνχομπίστες πήγαν κατευθείαν στο θαλασσινό)!

¶ποψη μου είναι πρώτα να δοκιμάσεις στο γλυκό και κατόπιν, όταν νιώθεις έτοιμος, να περάσεις στην αλμύρα
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-05-09, 17:20
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

κυριακο ειναι λαθος να παρεις μια δεξαμενη και μετα να σκεφτεις τι θα κανεις...δες στις παρουσιασεις ..εχει ολων των ειδων τα ενυδρεια...και μερικα ειναι υποδειγματικα...
αποφασισε ποιο σου αρεσει περισσοτερο...δες τι φροντιδα εχει....και αν μπορεις το προχωρας...αλλιως πας στην επομενη επιλογη.....
δεν ειναι ολα το ιδιο ευκολα....και το ομορφο ειναι υποκειμενικο....και καθε δεξαμενη δε κανει για καθε ειδους ενυδρειο....
πρεπει να κατασταλαξεις....σε κατι που σου αρεσει και που μπορεις-θελεις να συντηρησεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-05-09, 17:29
Το avatar του χρήστη kyriakos giorgas
kyriakos giorgas Ο χρήστης kyriakos giorgas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Αθηνα.
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Κυριάκο θα πρέπει να κατασταλάξεις τι θές να κάνεις!Διαφορετικές ανάγκες έχει ένα γλυκό και διαφορετικές ένα θαλασσινό!Το γλυκό μπορείς να το κάνει σχετικά στενό ενώ το θαλασσινό θέλει βάθος!¶λλο εξοπλισμό θα χρειαστείς στο ένα και άλλο στο άλλο!Το αλμυρό θέλει κάποια εμπειρία και καλύτερα να έχεις περάσει πρώτα απο τα στάδια του γλυκού ώστε να μάθεις βασικές γνώσεις (αυτό βέβαια δεν είναι και απόλυτο καθώς πολλοί καταξιωμένοι συνχομπίστες πήγαν κατευθείαν στο θαλασσινό)!

¶ποψη μου είναι πρώτα να δοκιμάσεις στο γλυκό και κατόπιν, όταν νιώθεις έτοιμος, να περάσεις στην αλμύρα
Φιλε madfdg !τωρα μαθαινω το χομπι αυτο και καταλαβαινης οτι ειναι λιγο δυσκολο να κατανοησω μυστικα τα οποια εχει το αλμυρο η γλυκο νερο...Θα το ψαξω και με αλμυρο και με γλυκο και θα αποφασισω...βοηθεια εχω εσας ευτυχως...Νομιζω οτι ειναι δυσκολοτερο το αλμυρο..!ειναι ευκολο ενω εχω αρχιση με γλυκο νερο...να παω σε αλμυρο...;σε ευχαριστω!
__________________
(Κανενα πλασμα στην Γη δεν ειναι ανωτερο απο αλλο!)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-05-09, 17:38
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Εδω είμαστε για να μαθαίνουμε και να βοηθάμε ο ένας τον άλλο Κυριάκο!Το αλμυρό είναι δυσκολότερο και έχει πιο πολλά έξοδα απο το γλυκό!Αν θελήσεις να κάνεις αλλαγή απο το ένα στο άλλο το μόνο που θα παραμείνει το ίδιο στην ουσία θα είναι μόνο το ενυδρείο και κάποιο φίλτρο ίσως!Όλα τα αλλα αλλάζουν , γιαυτό σου προτείνω (όπως και ο Πάνος παραπάνω) να κάνεις μια ερευνα πρώτα και αφού αποφασίσεις τι σου αρέσει πιο πολύ να προχωρήσεις στο επόμενο βήμα , δλδ την αγορά του ενυδρείου !
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-05-09, 17:38
Το avatar του χρήστη kyriakos giorgas
kyriakos giorgas Ο χρήστης kyriakos giorgas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Αθηνα.
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
κυριακο ειναι λαθος να παρεις μια δεξαμενη και μετα να σκεφτεις τι θα κανεις...δες στις παρουσιασεις ..εχει ολων των ειδων τα ενυδρεια...και μερικα ειναι υποδειγματικα...
αποφασισε ποιο σου αρεσει περισσοτερο...δες τι φροντιδα εχει....και αν μπορεις το προχωρας...αλλιως πας στην επομενη επιλογη.....
δεν ειναι ολα το ιδιο ευκολα....και το ομορφο ειναι υποκειμενικο....και καθε δεξαμενη δε κανει για καθε ειδους ενυδρειο....
πρεπει να κατασταλαξεις....σε κατι που σου αρεσει και που μπορεις-θελεις να συντηρησεις...
Δηλαδι να μην παρω πρωτα ενυδρειο..πρην αποφασισω..Αλμυρο-Γλυκο;;;Παρουσιασης...που εννοης;εδω στο g.a.b;Δεξαμενη-ενυδρειο ειναι το ιδιο;Πανο θα τα πουμε σε 1 ωρα ευχαριστω!
__________________
(Κανενα πλασμα στην Γη δεν ειναι ανωτερο απο αλλο!)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-05-09, 17:44
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kyriakos giorgas Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρουσιασης...που εννοης;εδω στο g.a.b;Δεξαμενη-ενυδρειο ειναι το ιδιο;!
ναι εδω στο φορουμ....συγκεκριμενα εδω... http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=71 ειναι οι παρουσιασεις των ενυδρειων μελων του φορουμ..
ναι..οταν λεω δεξαμενη εννοω το ενυδρειο....σαν γυαλα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-05-09, 21:17
Το avatar του χρήστη kyriakos giorgas
kyriakos giorgas Ο χρήστης kyriakos giorgas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Αθηνα.
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι εδω στο φορουμ....συγκεκριμενα εδω... http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=71 ειναι οι παρουσιασεις των ενυδρειων μελων του φορουμ..
ναι..οταν λεω δεξαμενη εννοω το ενυδρειο....σαν γυαλα...
Πανο οκεδω θα μηνω αρκετα να τα απολαυσω.!Υπαρχουν ενυδρεια που στο πλαιτους ειναι οβαλ-στρογγιλα τελειος θα ελεγα...τα θυμαμε απο παλια...τα ξερης;;τα εχης δη;;μου αρεσουν και με βολευουν για το σπιτι..η αλλιως κανονικο παραλληλο 1.50 ψηλο και φαρδη..περιπου αυτα ετσι;;;Αλμυρο νερο;;;ειναι τοσο δυσκολο οσο λετε;;;; πιστευω θα τα καταφερω..αφου θα εχω την δικη σας αλλα και του μαγαζιου που πηρα ενυδρειο-ψαρια..Τι γνωμη εχεις πανω σε αυτο το καυτο;;
__________________
(Κανενα πλασμα στην Γη δεν ειναι ανωτερο απο αλλο!)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-05-09, 21:21
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

ποσα λεφτα διαθετεις?ενα ενυδρειο θαλασσινο 150*70*70 θα σου παει γυρω στις 5000 ευρω(χοντρα χοντρα μπας και τα βαλουμε τα πραγματα σε μια σειρα)
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-05-09, 21:29
Το avatar του χρήστη kyriakos giorgas
kyriakos giorgas Ο χρήστης kyriakos giorgas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Αθηνα.
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
κυριακο ειναι λαθος να παρεις μια δεξαμενη και μετα να σκεφτεις τι θα κανεις...δες στις παρουσιασεις ..εχει ολων των ειδων τα ενυδρεια...και μερικα ειναι υποδειγματικα...
αποφασισε ποιο σου αρεσει περισσοτερο...δες τι φροντιδα εχει....και αν μπορεις το προχωρας...αλλιως πας στην επομενη επιλογη.....
δεν ειναι ολα το ιδιο ευκολα....και το ομορφο ειναι υποκειμενικο....και καθε δεξαμενη δε κανει για καθε ειδους ενυδρειο....
πρεπει να κατασταλαξεις....σε κατι που σου αρεσει και που μπορεις-θελεις να συντηρησεις...
Μα αυτο κανω τωρα Πανο...μαθαινω τα παντα...και θα αποφασισω στο τελος..κοιταω τωρα της "παρουσιασης ενυδρειων".
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
ποσα λεφτα διαθετεις?ενα ενυδρειο θαλασσινο 150*70*70 θα σου παει γυρω στις 5000 ευρω(χοντρα χοντρα μπας και τα βαλουμε τα πραγματα σε μια σειρα)
Οταν λες θαλλασινο 5.000..εννοης...το ενυδρειο με τον εξωπλισμο του μαζι;κοραλια-βραχια-ηλεκτρολογικα κλπ;ετημο δηλαδι;
__________________
(Κανενα πλασμα στην Γη δεν ειναι ανωτερο απο αλλο!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kyriakos giorgas : 11-05-09 στις 21:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-05-09, 21:35
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

πανω κατω ναι.
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-05-09, 22:14
Το avatar του χρήστη kyriakos giorgas
kyriakos giorgas Ο χρήστης kyriakos giorgas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Αθηνα.
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
πανω κατω ναι.
sifnos τελικα τι γνωμη εχης;ειναι τοσο δυσκολο το αλμυρο οσο το παρουσιαζετε ολοι εδω στο gab;εγω πιστευω αμα μαθω(κ με την βοηθειασας)καλα τη πρεπει να κανω θα τα καταφερω..με λιγα λογια περιληπτικα τι ρουτινα θελει η αλμυρα;;;;το θεμα ειναι μαλλον περισσοτερο"δικομου"
__________________
(Κανενα πλασμα στην Γη δεν ειναι ανωτερο απο αλλο!)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-05-09, 22:20
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kyriakos giorgas Εμφάνιση μηνυμάτων
sifnos τελικα τι γνωμη εχης;ειναι τοσο δυσκολο το αλμυρο οσο το παρουσιαζετε ολοι εδω στο gab;εγω πιστευω αμα μαθω(κ με την βοηθειασας)καλα τη πρεπει να κανω θα τα καταφερω..με λιγα λογια περιληπτικα τι ρουτινα θελει η αλμυρα;;;;το θεμα ειναι μαλλον περισσοτερο"δικομου"

μεχρι στιγμης δεν το βλεπω να τα βγαζεις περα πρεπει να στρωθεις στο διαβασμα..πολυ διαβασμα ομως. ξεκινα απο τα υπομνηματα στην κατηγορια του reef και θα σου απαντηθουν ολες οι αποριες.εγω ειμαι παντα θετικοος ανθρωπος και θα σου ελεγα να το κανεις
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-05-09, 22:31
Το avatar του χρήστη amorealex
amorealex Ο χρήστης amorealex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
ποσα λεφτα διαθετεις?ενα ενυδρειο θαλασσινο 150*70*70 θα σου παει γυρω στις 5000 ευρω(χοντρα χοντρα μπας και τα βαλουμε τα πραγματα σε μια σειρα)
Και βάλε...
__________________
Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-05-09, 22:52
Το avatar του χρήστη kyriakos giorgas
kyriakos giorgas Ο χρήστης kyriakos giorgas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Αθηνα.
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
μεχρι στιγμης δεν το βλεπω να τα βγαζεις περα πρεπει να στρωθεις στο διαβασμα..πολυ διαβασμα ομως. ξεκινα απο τα υπομνηματα στην κατηγορια του reef και θα σου απαντηθουν ολες οι αποριες.εγω ειμαι παντα θετικοος ανθρωπος και θα σου ελεγα να το κανεις
Τι να βγαλω περα;αφου τωρα μαθαινω;Απλα κοιταω και το αλμυρο που μου αρεσει..Αλλα εση τι λες;Να παρω πρωτα το ενυδρειο που ταιριαζη στο χωρομου..;Αφου το βρω βεβαια πρωτα....ουτος η αλλος το σχημα του ενυδρειου ειναι δεδομενο στο σπιτη...εννοω μετρα-σχεδιο-ποιοτητα και παραλληλα-ταυτοχρονα βλεπω και για ψαρια...
__________________
(Κανενα πλασμα στην Γη δεν ειναι ανωτερο απο αλλο!)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-05-09, 23:33
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

σε γενικες γραμμες ετσι ειναι αλλα σου εξηγησα.θελει διαβασμα.πρωτα καταλαβαινεις τις αναγκες σου και μετα προχωρας.θελει υπομονη ηρεμια και διαβασμα ξεκινα απο τα βασικα.τα υπομνηματα στην ενοτητα του ρεεφ

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24372
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14995
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14508
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14192
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15393
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14587
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14564

ξεκινα διαβασμα
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-05-09, 21:18
Το avatar του χρήστη kyriakos giorgas
kyriakos giorgas Ο χρήστης kyriakos giorgas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Αθηνα.
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
σε γενικες γραμμες ετσι ειναι αλλα σου εξηγησα.θελει διαβασμα.πρωτα καταλαβαινεις τις αναγκες σου και μετα προχωρας.θελει υπομονη ηρεμια και διαβασμα ξεκινα απο τα βασικα.τα υπομνηματα στην ενοτητα του ρεεφ

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24372
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14995
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14508
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14192
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15393
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14587
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14564

ξεκινα διαβασμα
Σημερα πηγα σε ενυδρειαδικο..ειδα απο οσκαρ-σκαλαρι-δισκους κλπ-αλλα και αλμυρο με αστεριες-ανεμονες-και κατι σαν αραχνες με μακρια ποδια,που μου εκανε εντιποση οτι δεν φοβηθικε το χεριμου στο τζαμι..ηταν υπομονετικο-εξυπνο η εκτως αν εκανα λαθος.... και διαφορα αλλα..Ναι το μελεταω το θεμα..να δω.. αν μπορω αλμυρο..αλλιως κανω γλυκο!
__________________
(Κανενα πλασμα στην Γη δεν ειναι ανωτερο απο αλλο!)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-05-09, 22:59
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Η γνώμη μου είναι να πάς σε έτοιμο ενυδρείο κι όχι φτιαχτό. Κοίτα κάτι σε Ριο 400 ή Ριο 300 και κάνε ένα ωραίο fish only να σου φύγει το μεράκι και στη πορεία βλέπεις.
Δεν είναι τόσο δύσκολο το θαλασσινό. Έχει φυσικά επίπεδα. Απλά θέλει λίγο περισσότερα χρήματα από ένα του γλυκού κι αυτά είναι που βγαίνουν δύσκολα σήμερα δυστυχώς
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-05-09, 23:19
Το avatar του χρήστη kyriakos giorgas
kyriakos giorgas Ο χρήστης kyriakos giorgas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Αθηνα.
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Η γνώμη μου είναι να πάς σε έτοιμο ενυδρείο κι όχι φτιαχτό. Κοίτα κάτι σε Ριο 400 ή Ριο 300 και κάνε ένα ωραίο fish only να σου φύγει το μεράκι και στη πορεία βλέπεις.
Δεν είναι τόσο δύσκολο το θαλασσινό. Έχει φυσικά επίπεδα. Απλά θέλει λίγο περισσότερα χρήματα από ένα του γλυκού κι αυτά είναι που βγαίνουν δύσκολα σήμερα δυστυχώς
Για σου nikman!απλος και κατανοητος ο φιλος απο την κριτη!Λες ετημο για να αποφυγω σπαζοκεφαλιες..;Αλλα θα το κανω ομως οπως θελω εγω(εξερεση το χρηματικο βεβαια..)Ναι ολα παιζουν..ετημο-παραγγελια..Ριο400-300 ειναι μαρκα;φισονλυ ρατσα ειναι;η ψαρια ενος ειδους μεσα στο ενυδρειο; Το θαλασσινο εχει την δυσκολιατου....=χρηματα-εξαρτηματα ποιο πολλα-ακρηβοτερα ψαρακια-ειδικες λαμπες φωτος-και δεν θυμαμε τι αλλο...δεν κολονω..αμα μου ερθη θα το φτιαξω..θα την βρω την ακρη..ειναι για μενα προκλιση φιλε!χαρικα ετση!να τα λεμε!
__________________
(Κανενα πλασμα στην Γη δεν ειναι ανωτερο απο αλλο!)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-05-09, 01:03
Το avatar του χρήστη wcpaeb
wcpaeb Ο χρήστης wcpaeb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Κυριάκο καλημέρα,

άκου αυτα που σου λένε τα παιδιά. Έγω θα σου πρότεινα, πέρα από αυτά που σου είπαν ήδη τα παιδιά περι διαβάσματος (το οποίο πρέπει να κάνεις άσχετα με το άν θα πας σε γλυκό ή αλμυρό) να στήσεις ένα ενυδρείο γλυκού νερού. Κι αυτό και γιατί το αλμυρό είναι πιο δύσκολο, αλλα κυρίως γιατί είναι πολύ, μα πάρα πολύ πιο ακριβό από το γλυκό.

Οπότε μιας και είσαι αρχάριος καλό είναι να ξεκινήσεις να στησεις ένα ωραίο ενυδρείο γλυκού νερού για να δεις και πως πάνε τα πράγματα και πως λειτουργεί το ενυδρειο. Μην με παρεξηγησεις κι εγώ αρχαριος είμαι, και ότι σου λέω στο λέω για να σε βοηθησω μιας και ξέρω πως στην αρχή είναι δύσκολο να αποφασίσεις μπροστά σε όλες αυτες τις επιλογές και τα καινουρια πράγματα που συναντας, ακούς και μαθαίνεις.

Αλλα επιμένω πως τα έξοδα για ένα αλμυρού νερού για την αγορα του, με εξοπλισμο, στησιμο, βραχο, κοραλια κτλ, κτλ τα έξοδα είναι τετραπλάσια (και ίσως παραπάνω) σε σχέση με ένα γλυκού νερού. Οπότε άποψη μου είναι να αποκτήσεις μια εμπειρία με κάτι πιο εύκολο και φτηνότερο και μετά αφού οπλιστείς με γνώσεις μπορέις να κάνεις ότι θέλεις.

Πάρε ένα ενυδρειο στα 300-400 λιτρα (αφού μιλάς για 150 εκ. μήκος), για αρχή είναι άριστη επιλογή (αν φανταστείς και διαβασεις από τα ποστ πως οι περισσοτεροι ξεκίνησαν με 60 λιτρα και αν). Με τόσα λίτρα για αρχή ενός γλυκού ενυδρείου, έχεις πάρα πολλές επιλογές σε ψάρια, στήσιμο, βιοτοπους κτλ. Και μπορέις να το κάνεις πανέμορφο.

Αυτα τα λίγα είχα να πω. Η τελική βέβαια επιλογή είναι δική σου. Καλή συνέχεια σου εύχομαι σε οτι αποφασίσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-05-09, 19:33
Το avatar του χρήστη kyriakos giorgas
kyriakos giorgas Ο χρήστης kyriakos giorgas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Αθηνα.
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από wcpaeb Εμφάνιση μηνυμάτων
Κυριάκο καλημέρα,

άκου αυτα που σου λένε τα παιδιά. Έγω θα σου πρότεινα, πέρα από αυτά που σου είπαν ήδη τα παιδιά περι διαβάσματος (το οποίο πρέπει να κάνεις άσχετα με το άν θα πας σε γλυκό ή αλμυρό) να στήσεις ένα ενυδρείο γλυκού νερού. Κι αυτό και γιατί το αλμυρό είναι πιο δύσκολο, αλλα κυρίως γιατί είναι πολύ, μα πάρα πολύ πιο ακριβό από το γλυκό.

Οπότε μιας και είσαι αρχάριος καλό είναι να ξεκινήσεις να στησεις ένα ωραίο ενυδρείο γλυκού νερού για να δεις και πως πάνε τα πράγματα και πως λειτουργεί το ενυδρειο. Μην με παρεξηγησεις κι εγώ αρχαριος είμαι, και ότι σου λέω στο λέω για να σε βοηθησω μιας και ξέρω πως στην αρχή είναι δύσκολο να αποφασίσεις μπροστά σε όλες αυτες τις επιλογές και τα καινουρια πράγματα που συναντας, ακούς και μαθαίνεις.

Αλλα επιμένω πως τα έξοδα για ένα αλμυρού νερού για την αγορα του, με εξοπλισμο, στησιμο, βραχο, κοραλια κτλ, κτλ τα έξοδα είναι τετραπλάσια (και ίσως παραπάνω) σε σχέση με ένα γλυκού νερού. Οπότε άποψη μου είναι να αποκτήσεις μια εμπειρία με κάτι πιο εύκολο και φτηνότερο και μετά αφού οπλιστείς με γνώσεις μπορέις να κάνεις ότι θέλεις.

Πάρε ένα ενυδρειο στα 300-400 λιτρα (αφού μιλάς για 150 εκ. μήκος), για αρχή είναι άριστη επιλογή (αν φανταστείς και διαβασεις από τα ποστ πως οι περισσοτεροι ξεκίνησαν με 60 λιτρα και αν). Με τόσα λίτρα για αρχή ενός γλυκού ενυδρείου, έχεις πάρα πολλές επιλογές σε ψάρια, στήσιμο, βιοτοπους κτλ. Και μπορέις να το κάνεις πανέμορφο.

Αυτα τα λίγα είχα να πω. Η τελική βέβαια επιλογή είναι δική σου. Καλή συνέχεια σου εύχομαι σε οτι αποφασίσεις.
Για σου wcpaeb!Ωραια τα λες απλοικα..Εχω αρκετο καιρο μπροστα μου μεχρι να αποφασισω,ακουω διαβασω μαθαινω και καποια στιγμη θαρθη η σωστη σκεψη στο μυαλομου!Πραγματι εχουμε ευτυχως πολλες επηλογες σε ψαρια-ενυδρεια και για εναν απηρο χομπιστα ειναι ολα αυτα σκετη προκλιση...!Εσυ πχ τι ενυδρειο εχεις;Να εισαι καλα!
__________________
(Κανενα πλασμα στην Γη δεν ειναι ανωτερο απο αλλο!)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-05-09, 15:44
Το avatar του χρήστη kyriakos giorgas
kyriakos giorgas Ο χρήστης kyriakos giorgas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Αθηνα.
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Η γνώμη μου είναι να πάς σε έτοιμο ενυδρείο κι όχι φτιαχτό. Κοίτα κάτι σε Ριο 400 ή Ριο 300 και κάνε ένα ωραίο fish only να σου φύγει το μεράκι και στη πορεία βλέπεις.
Δεν είναι τόσο δύσκολο το θαλασσινό. Έχει φυσικά επίπεδα. Απλά θέλει λίγο περισσότερα χρήματα από ένα του γλυκού κι αυτά είναι που βγαίνουν δύσκολα σήμερα δυστυχώς
ΝΑΙ Τα ειδα τα γιουβελ ριο 300-400 πολυ καλο...αλλα φισ ονλυ..;;::!!Ποιο ονομαζετε;
__________________
(Κανενα πλασμα στην Γη δεν ειναι ανωτερο απο αλλο!)
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-05-09, 15:46
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kyriakos giorgas Εμφάνιση μηνυμάτων
ΝΑΙ Τα ειδα τα γιουβελ ριο 300-400 πολυ καλα...αλλα φισ ονλυ..;;::!!δηλαδι αδειο ενυδρειο φιλε;;;χωρις φυτα-πετρουλες-ξυλα;;;τι ενυδρειο ειναι αυτο;;Πιστευω και αρχαριος να εισαι..αμα ξερεις η σου πουν..τι ακρυβως να κανης στον βιοτοποσου..δεν θα ειναι δυσκολο..

φυτα-πετρουλες-ξυλα στο θαλασινο....δεν εχεις.
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-05-09, 14:47
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

FO είναι το θαλασσινό ενυδρείο που δεν έχει κοράλλια αλλά μόνο ψάρια.

Στο θαλασσινό χρησιμοποιούμε για ντεκόρ άμμο και βράχια τα οποία ανάλογα με τη περίπτωση είναι ‘ζωντανά’ ή ‘νεκρά’.

Τον ζωντανό βράχο και τον αραγωνίτη (λευκή άμμος) τον αγοράζεις από πετ σοπ. Το οπτικό αποτέλεσμα είναι ωραιότερο όταν βάλεις αραγωνίτη και ζωντανό βράχο(LR). Κερδίζεις δε κι ένα έξτρα φυσικό βιολογικό φίλτρο, που ανάλογα την ιχθυοφόρτιση μπορείς να μην χρησιμοποιήσεις κάνιστρο με σιποράξ.

Αντίθετα αν πάρεις για παράδειγμα άμμο από παραλία και βράχια από βουνό, κάτι που μπορείς να κάνεις για οικονομία σε ένα FO ενυδρείο, τότε θα χρησιμοποιήσεις κάνιστρο με σιποτάξ όπως θα έκανες κι αν το ενυδρείο ήταν γλυκού νερού .
Γενικά σε ένα FO έχεις πολλές φτηνότερες επιλογές.

Το skimmer κι ένα χημικό φίλτρο (με άνθρακα κι αντιφώσφορο) είναι απαραίτητα.

Αν πας σε έτοιμο ενυδρείο να το πάρεις εξ αρχής με λάμπες κατάλληλες θα θαλασσινό που να μην αγοράζεις άλλες μετά.

Επίσης θα χρειαστείς και κυκλοφορητές για να προσομοιώσεις τα ισχυρά ρεύματα που υπάρχουν στις τροπικές θάλασσες. Κάτι απαραίτητο για τη βιωσιμότητα των ζωντανών σου.

Η γνώμη μου είναι ότι αν σου αρέσει οπτικά το θαλασσινό ενυδρείο να μην χάσεις χρόνο και χρήμα στο γλυκό.
Καλή επιτυχία.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-05-09, 18:05
Το avatar του χρήστη kyriakos giorgas
kyriakos giorgas Ο χρήστης kyriakos giorgas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Αθηνα.
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
FO είναι το θαλασσινό ενυδρείο που δεν έχει κοράλλια αλλά μόνο ψάρια.

Στο θαλασσινό χρησιμοποιούμε για ντεκόρ άμμο και βράχια τα οποία ανάλογα με τη περίπτωση είναι ‘ζωντανά’ ή ‘νεκρά’.

Τον ζωντανό βράχο και τον αραγωνίτη (λευκή άμμος) τον αγοράζεις από πετ σοπ. Το οπτικό αποτέλεσμα είναι ωραιότερο όταν βάλεις αραγωνίτη και ζωντανό βράχο(LR). Κερδίζεις δε κι ένα έξτρα φυσικό βιολογικό φίλτρο, που ανάλογα την ιχθυοφόρτιση μπορείς να μην χρησιμοποιήσεις κάνιστρο με σιποράξ.

Αντίθετα αν πάρεις για παράδειγμα άμμο από παραλία και βράχια από βουνό, κάτι που μπορείς να κάνεις για οικονομία σε ένα FO ενυδρείο, τότε θα χρησιμοποιήσεις κάνιστρο με σιποτάξ όπως θα έκανες κι αν το ενυδρείο ήταν γλυκού νερού .
Γενικά σε ένα FO έχεις πολλές φτηνότερες επιλογές.

Το skimmer κι ένα χημικό φίλτρο (με άνθρακα κι αντιφώσφορο) είναι απαραίτητα.

Αν πας σε έτοιμο ενυδρείο να το πάρεις εξ αρχής με λάμπες κατάλληλες θα θαλασσινό που να μην αγοράζεις άλλες μετά.

Επίσης θα χρειαστείς και κυκλοφορητές για να προσομοιώσεις τα ισχυρά ρεύματα που υπάρχουν στις τροπικές θάλασσες. Κάτι απαραίτητο για τη βιωσιμότητα των ζωντανών σου.

Η γνώμη μου είναι ότι αν σου αρέσει οπτικά το θαλασσινό ενυδρείο να μην χάσεις χρόνο και χρήμα στο γλυκό.
Καλή επιτυχία.
Για σου nikman!Καιρο ειχαμε να τα πουμε!Ακομα δεν εχω καταληξει..γλυκο-αλμυρο..Μου αρεσουν ολα θα ελεγα..αλλα με προκαλη το fish only..Ο Αραγωνιτης ειναι λευκη αμμος;Οπως κ να εχη μου αρεσει το αποτελεσμα του μαζι με L.R.'Κανιστρο με Σιποραξ' ειναι το φιλτρο;'Σιποταξ' ειναι φιλτρο για αμμο-βραχο βουνου;Ναι θα μελετισω και τα υπολυπα που με συμβουλευης και αποφασιζω..Τα λεμε παλη ευχαριστω.!
__________________
(Κανενα πλασμα στην Γη δεν ειναι ανωτερο απο αλλο!)
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-05-09, 19:10
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kyriakos giorgas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακομα δεν εχω καταληξει..γλυκο-αλμυρο..Μου αρεσουν ολα θα ελεγα..αλλα με προκαλη το fish only..Ο Αραγωνιτης ειναι λευκη αμμος;Οπως κ να εχη μου αρεσει το αποτελεσμα του μαζι με L.R.'Κανιστρο με Σιποραξ' ειναι το φιλτρο;'Σιποταξ' ειναι φιλτρο για αμμο-βραχο βουνου;Ναι θα μελετισω και τα υπολυπα που με συμβουλευης και αποφασιζω..Τα λεμε παλη ευχαριστω.!
Κυριάκο όταν λέμε κάνιστρο με σιποράξ εννοούμε ένα εξωτερικό φίλτρο το οποίο περιέχει υλικό (σιποράξ) για να υποστηρίξει την βιολογία του ενυδρείου μας. Δεν θα συμφωνήσω με τον φίλο παραπάνω που λέει για βράχο βουνού!Αν ήταν ασφαλής αυτός ο τρόπος θα πηγαίναμε όλοι στα βουνά και στα λαγκάδια και θα γεμίζαμε τα ενυδρεία μας με τέτοιους βράχους και δεν θα πληρώναμε αδρά!Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι περιέχουν και αν θα δημιουργήσουν πρόβλημα στην πορεία!Για λόγους κόστους θα σου πρότεινα όταν έρθει η ώρα να αγοράσεις ψόφιο βράχο, υπάρχει σε online καταστήματα σε πολύ χαμηλές τιμές!

Δεν το θέλω αλλά θα πρέπει να σου πώ ακόμη μια φορά να επιλέξεις τι θα κάνεις γιατί με τις αποσπασματικές αυτές ερωτήσεις το μόνο που κερδίζεις είναι να μπερδευεσαι παραπάνω!Διάλεξε , πές το μας και θα σου δώσουμε όλες τις πηγές να διαβάσεις και να φτιάξεις ένα όμορφο απροβλημάτιστο ενυδρείο!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-05-09, 22:22
Το avatar του χρήστη kyriakos giorgas
kyriakos giorgas Ο χρήστης kyriakos giorgas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Αθηνα.
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Κυριάκο όταν λέμε κάνιστρο με σιποράξ εννοούμε ένα εξωτερικό φίλτρο το οποίο περιέχει υλικό (σιποράξ) για να υποστηρίξει την βιολογία του ενυδρείου μας. Δεν θα συμφωνήσω με τον φίλο παραπάνω που λέει για βράχο βουνού!Αν ήταν ασφαλής αυτός ο τρόπος θα πηγαίναμε όλοι στα βουνά και στα λαγκάδια και θα γεμίζαμε τα ενυδρεία μας με τέτοιους βράχους και δεν θα πληρώναμε αδρά!Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι περιέχουν και αν θα δημιουργήσουν πρόβλημα στην πορεία!Για λόγους κόστους θα σου πρότεινα όταν έρθει η ώρα να αγοράσεις ψόφιο βράχο, υπάρχει σε online καταστήματα σε πολύ χαμηλές τιμές!

Δεν το θέλω αλλά θα πρέπει να σου πώ ακόμη μια φορά να επιλέξεις τι θα κάνεις γιατί με τις αποσπασματικές αυτές ερωτήσεις το μόνο που κερδίζεις είναι να μπερδευεσαι παραπάνω!Διάλεξε , πές το μας και θα σου δώσουμε όλες τις πηγές να διαβάσεις και να φτιάξεις ένα όμορφο απροβλημάτιστο ενυδρείο!
Για σου Madfdg!Ναι και εγω συμφωνο για το βραχο απο βουνο..δεν ξερουμε τι περιεχουν αφου ειναι εκτος θαλλασης.Η τελος παντων αν καποιος ξερη να μας πει,αν ειναι ασφαλης για τα ψαρια και τον υδροβιοτοπο τους;Βραχος απο θαλλασα λυπον δεν το συζηταω καν..Ναι ειμαι αναμεσα σε fish only και γλυκο νερο ακομα,δεν εχει ξεκαθαριση μεσα μου το ειδος..καθος εχω στο χομπυ αυτο 2εβδομαδες μονο..αν εξερεσουμε τα δυο χρυσοψαρακια που ειχα μικρος!τα λεμε! .
__________________
(Κανενα πλασμα στην Γη δεν ειναι ανωτερο απο αλλο!)
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-05-09, 00:53
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Κυριακο για να βοηθησεις τον εαυτο σου να κατασταλαξει μπορεις να διαβασεις προσπαθειες χομπιστων που ξεκινησαν fish-only στην κατηγοριου του θαλασσινου. Δες τι δυσκολιες συναντησαν και θα καταλαβεις αν μπορεις να το συντηρησεις.
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-05-09, 14:36
Το avatar του χρήστη kyriakos giorgas
kyriakos giorgas Ο χρήστης kyriakos giorgas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Αθηνα.
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Κυριακο για να βοηθησεις τον εαυτο σου να κατασταλαξει μπορεις να διαβασεις προσπαθειες χομπιστων που ξεκινησαν fish-only στην κατηγοριου του θαλασσινου. Δες τι δυσκολιες συναντησαν και θα καταλαβεις αν μπορεις να το συντηρησεις.
Για σου vasilakis!Ναι μεσες ακρες.καταλαβαινω περι τινος προκητε!Αυτο κανω μαθαινω για το αλμυρο-γλυκο ενυδρειο.!Η κατασκευες σου.. σε ποιο σταδιο βρισκονται.;Σκεφτεσε κατι επαγγελματικο.;ευχαριστω!
__________________
(Κανενα πλασμα στην Γη δεν ειναι ανωτερο απο αλλο!)
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-05-09, 16:26
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Προς το παρων φτιαχνω ενυδρεια σε φιλους. Στο μελλον βλεπουμε.
__________________
Bill the Mastoras


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vasilakis : 18-05-09 στις 17:01
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευη Φωτιστικου Για Reef Ενυδρειο (και Οχι Μονο) accnt Φωτισμός 21 01-08-12 10:11
reef διακοσμηση σε ενυδρειο γλυκου νερου chris@ Γλυκό νερό - Γενικά 8 14-04-09 14:57
αρχαριος σε reef kein Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 04-01-08 12:54
αλλαγη σχεδιων για ενυδρειο reef deMetrIs Reef 65 15-06-07 11:10
Τι χρειαζομαι για να στησω ενα ενυδρειο ως αρχαριος? mikenuke Αρχάριοι γλυκού νερού 0 03-07-05 01:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11398 seconds with 13 queries