Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-01-08, 22:00
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή diy υπερχειλιση

ειδα αυτο παρακατω, θα ηθελα την γνωμη σας εαν θα λειτουργησει

1) δεν καταλαβαινω τι ακριβως κανει ο σωληνας που ανεβαινει επανω

2) υπαρχει αλλος τροπος να γινει υπερχειλιση και να μην χρειαστει να κοπει καπου το καπακι, για rio240 (αυτο που φαινεται στην φωτο χωραει στα κενα που εχει ηδη το ενυδρειο), γινεται καπως αλλιως με ιδιοκατασκευη και ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ;

3) θα κανει θορυβο οταν λειτουργει; θα χρειαστει και durso;

BONUS ΕΡΩΤΗΣΗ ( προσοχη τι θα απαντησετε ) το εχει κανει κανεις;


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-01-08, 23:02
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

ελα ρε αυτο ειναι το σχεδιο που ειχα δει...καποιος θεσαλλονικιος το χει χρησιμοποιησει με επυτυχια.ο σωληνας που ανεβαινει ψηλα ειναι για να κανει εξαερωση σε περιπτωση διακοπης ρευματος ωστε να μην πλυμμηρισει το σπιτι.αλλα παρολα αυτα θα συνεχισει να δουλευει μολις επανελθει το ρευμα...ειναι η καλυτερη και πιο απλη πατεντα που εχω δει για το συγκεκριμενο θεμα ever.αυτος που το συνελαβε ως ιδεα ειχε μεγαλη ρεντα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-01-08, 23:51
Stelios_Rjk Ο χρήστης Stelios_Rjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Εγω παντως δεν καταλαβα πως λειτουργει..
Αν θες πες δυο λογια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-01-08, 00:50
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

εγω δεν καταλαβαινω γιατι μετα την εισοδο του νερου και πριν κανει την κουρμπα να περασει το γυαλι γιατι πρεπει να κατεβει τοσο χαμηλα η σωληνα

επισης εαν δεν εχει την εξαερωση και ας πουμε οτι σταματησει το ρευμα, τοτε η αντλια δεν θα ανεβαζει αλλο νερο στο ενυδρειο οποτε το νερο μεσα στο ενυδρειο θα ειναι σε χαμηλοτερη σταθμη απο την εισοδο της σωληνας
με αυτο το σκεπτικο πως θα αδειασει το ενυδρειο ολο αφου η εξοδος ειναι ψηλα (δεχομαι να αδειασει +10λιτρα λογο κυματισμου νερου κλπ)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-01-08, 01:01
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

λοιπον...το σημειο Α βρισκεται στην εσωτερικη μερια του ενυδρειου.το σημειο Γ θα στειλει το νερο στο sump.το σημειο Β
χρησιμευει για να περνει αερα το συστημα μας και να στηριζετε κατα το ημιση στην αρχη των συγκοινωνουντων δοχειων. κατ'αρχας
για να μπει σε λειτουργια βαζουμε ενα σωληνακι αεραντλιας μεσα στο σωληνα που δειχνω με βελακι και βγαζουμε τον αερα για να
γεμισει με νερο, ή συνδεουμε μια αντλια να σπρωξει νερο στο σημειο Α μεχρι να αρχισει να τρεχει απο το Γ. στη συνεχεια
αφαιρουμε το σωληνακι ή την αντλια,και συμβαινει το εξης.η σταθμη του ενυδρειου που συμβολιζεται με τη μαυρη γραμμη λογω
της αρχης των συγκοινωνουντων δοχειων θα εξισωθει με το σωληνα που εχει το σημειο Γ αναγκαζοντας το νερο να διαφυγει απο αυτο το σημειο.
(αν η διατομη δεν ειναι αρκετη για να κατεβουν τοσα λιτρα οσα στελνει πισω η αντλια του sump τοτε απο το σημειο Β θα δημιουργηθει πιδακας
γι' αυτο προσοχη στη διατομη). τωρα μολις κοπει το ρευμα στην αντλια του sump, το νερο θα συνεχισει να τρεχει απο το σημειο Γ μεχρι το σημειο
Α να βρεθει τελειως εκτος νερου (γι'αυτο πρεπει να βρισκεται κοντα στην επιφανεια).στη συνεχεια το νερο θα κατεβει μεσα στους σωληνες μεχρι τη μπλε γραμμη (εξισωση σταθμης)
και εδω βρισκετε ολη η μαγκια.... ο σωληνας που εχω σημαδεψει με κοκκινο βελος, δεν θα αδειασει γιατι ειναι κλεισμενος αεροστεγος και δεν
μπορει να παρει αερα γιαυτο και δεν θα δουλεψει η παραπανω αρχη σε αυτο το κομματι. το αποτελεσμα μολις παρει μπρος η αντλια θα ανεβει
η σταθμη του ενυδρειου θα καλυψει το σημειο Α θα ανεβει η σταθμη μεσα στο σωληνα μεχρι τη μαυρη γραμμη και το συστημα θα συνεχισει να δουλευει κανονικοτατα
χωρις να χρειαζεται ανθρωπινη επεμβαση.τωρα ενα μειονεκτημα ειναι πως με την εξατμιση νερου ειναι must η συμπληρωση νερου για να δουλευουν
τετοιου ειδους υπερχειλισεις.εχω βρει και αλλο ενα σχεδιο που πρεπει να ψαξω γιατι δεν θυμαμι που το βρηκα, το οποιο θα συνεχισει να στελνει νερο στο
sump ακομα και αν η σταθμη του ενυδρειου εχει φτασει μεχρι τη μεση.ελπιζω να βοηθησα
φιλε orck ορθα σκεφτεσαι, μα το θεμα ειναι μολις επανερθει το ρευμα να μπορει να λειτουργησει μονο του το συστημα χωρις να χρειαζεται να κανεις κατι ή να βρισκεσαι εκει. γιαυτο και κατεβαινει μεχρι χαμηλα ο σωληνας
Συνημμένο Αρχείο 12255
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-01-08, 07:45
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

τι ειπες τωρα ρε φιλε.......................
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-01-08, 08:58
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Παρτε και το σχετικο λινκ του "κατασκευαστή"

http://www.3reef.com/forums/i-made/n...low-29396.html
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-01-08, 12:46
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

πολυ καλο, ακομη πιο ευκολο και αξιοπιστο απο την "υπερχειληση του φτωχου by Pritanis!"
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-01-08, 13:52
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

αυτο ειναι ολοκληρο πλοιο τι σχεση εχει με τη δικια μου;;;;τοσο ντελικατη τοσο αιθερια......μια σωστη αμαρτια!!!!!
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-01-08, 14:07
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Εχεις δικιο, ειναι χοντροκομμενη κατασκευη, αλλα επιδεχεται βελτιωση, μπορει να γινει πολυ διακριτικη με τους καταλληλους σωληνες.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-01-08, 18:48
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

θα ηθελα να επαναλαβω της ερωτησεις μου
τι θα γινει εαν στον σωληνα που ειναι μεσα στο ενυρειο δεν κατεβει τοσο χαμηλα; παραδειγμα το παρακατω σχημα
αριστερα ειναι το προτεινομενο δεξια ειναι αυτο που λεω εγω

για ποιο λογο θα αδειασει το ενυδρειο εαν δεν εχει τον καθετο σωληνα; αν δεν υπαρχει αντλια τοτε η σταθμη του νερου θα χαμηλωσει, πως θα παρει νερο ο σωληνας Β για να αδειασει το ενυδρειο; (αφου η σταθμη θα εχει κατεβει πιο χαμηλα

επισης το κομματι που ειναι μεσα στο ενυδρειο θα μπορουσε να γινει με ευκαμπτο πρασινο σωληνα Eheim καταλληλης διαμετρου;

η ανεπιστροφη για ποιο λογο ειναι εκει;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  over-flow.jpg
Εμφανίσεις:  3040
Μέγεθος:  33,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-01-08, 19:11
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

στην περιπτωση που λες εσυ, δεν θα αδειασει το ενυδρειο οπως πολυ σωστα λες. οταν ομως επανελθει το ρευμα για να συνεχισει η υπερχειληση να κατεβαζει νερο θα πρεπει καποιος να ξαναβγαλει τον αερα που θα εχει παρει η σωληνα...το αποτελεσμα, αν λειπεις απο το σπιτι, η αντλια θα παρει μπρος και θα μεταφερει ολο το νερο του σαμπ στο ενυδρειο και θα το πλυμμηρισει, αφου η υπερχειληση δεν θα δουλευει και κατα πασα πιθανοτητα θα καει κιολας η αντλια αφου θα συνεχισει να δουλευει εν κενω. για την τελευταια ερωτηση ναι μπορεις να βαλεις ευκαμπτο σωληνα και ολοκληρη την κατασκευη μπορεις να κανεις με ευκαμπτο σωληνα αρκει να βρεις τροπο να τον κανεις να μεινει κουρμπαρισμενος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-01-08, 20:31
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

ευχαριστω Νικητα
βρηκα αλλο ενα καλο σχεδιο που μου φαινεται πιο πρακτικο (γιατι μπορεις να βαλεις το μπαστουνι μεσα στο εσωτερικο φιλτρο του rio χωρις να φαινονται πολλα

ποσα λιτρα κατεβαζει μια τετοια κατασκευη με 1 ιντσα και ποσα με 1/2 ιντσα;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  post-9-1095223446.jpg
Εμφανίσεις:  2318
Μέγεθος:  34,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-01-08, 23:45
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

εχε στο νου σου οτι το σχεδιο αυτο που εβαλες προυποθετει την τοποθετηση του σωληνα μεσα σε ενα κλειστο κυλινδρο που θα μπορει να παρει νερο μονο απο πανω. στη συνεχεια κρυβεις το συστημα μεσα στο φιλτρο. μην κανεις το λαθος και βαλεις το σωληνα ξερο μεσα στο φιλτρο...μπορει να το εχεις καταλαβει ηδη, αλλα το λεω για να γλυτωσεις τα δυσαρεστα σε περιπτωση που το αγνοουσες. οτι και αν κανεις μην ξεχασεις να το δοκιμασεις να δεις πως θα συμπεριφερθει σε μια διακοπη ρευματος..
παντως οπως καταλαβες ολα το ιδιο πραμα ειναι με μικροπαραλλαγες
υγ για το ποσα λιτρα κατεβαζουν οι σωληνες δεν ξερω να σου απαντησω με βεβαιοτητα...ενας φιλος χρησιμοποιει 1,5 ιντσα σωληνα για να κατεβαζει το νερο και εχει μια αντλια της eheim 3000λ/ω για να το στελνει πισω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-01-08, 14:59
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

ναι σε ευχαριστω το ειχα καταλαβει μαλιστα επειδη εγω θελω να το βαλω μεσα στο εσωτερικο φιλτρο δεν χρειαζομαι το... χτενακι που εχει επανω γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να μπει μεσα ψαρι

υπαρχουν σωληνες pvc μισης ιντσας;

θα ανεβασω φωτογραφιες μολις το ξεκινησω το συστημα (δυστηχως απαραιτητη προυποθεση ειναι να βρω το επιπλο για το ενυδρειο μου )
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-01-08, 05:03
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή

Ο τίτλος του ποστ ειναι diy υπερχειλιση και εδω θα ήθελα να κανω μια παρατήρηση για όσους τυχών μελλοντικά διαβάσουν το ποστ.
Πρέπει να διευκρινίσουμε οτι την λέξη υπερχείλιση την χρησιμοποιούμε για συμπλήρωση νερου στο ενυδρείο, αλλα υπερχείλιση λεμε και για την επιστροφή του νερού σε ενα sub.
Ίδια λέξη με δυο διαφορετικές απαιτήσεις ροής.

Δεν κατάλαβα στις ερωτήσεις του φίλου ORCK τι θα ήθελε να κάνει από τα δυο, ουτος ώστε να απαντήσουμε με τον καλύτερο τρόπο.

Αυτό το λέω διότι έχει μπει σαν Υπόμνημα:



Πανος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-01-08, 18:57
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

Panos δεν ειμαι φιλολογος και για να πω την αληθεια δεν εχω κοιταξει λεξικο για την λεξη αλλα θα σου πω τι εχω καταλαβει εγω για την σημασια της λεξης

υπερχειλιση λεμε τον τροπο που βγαζουμε νερο απο το ενυδρειο ειτε για φιλτρανση και επιστροφη ειτε για αποριψη, γινεται συνηθως μεσω καποιας τρυπας στο κατω η πισω μερος του ενυδρειου η μεσω αυτων των περιεργων σωληνωσεων που συζηταμε εδω, σχεδον παντα γινεται με την βοηθεια της βαρυτητας

αναπληρωση λεμε το νερο που προσθετουμε για να καλυψουμε το εξατμιζομενο νερο απο το ενυδρειο μας η για να επιστρεψουμε φιλτραρισμενο νερο στη δεξαμενη μας, συνηθως γινεται με την βοηθεια αντλιας

πρακτικα μιας και εγινε υπομνημα καλο θα ηταν να αλλαξει ο τιτλος σε diy υπερχειλιση, χωρις τρυπα στο ενυδρειο

εγω θελω να κανω και τα δυο αλλα εδω ρωταω για τον πιο διακριτικο τροπο να βγαλω νερο απο το ενυδρειο μου μιας και δεν μπορω να κανω τρυπα πλεον


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PanosII Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο τίτλος του ποστ ειναι diy υπερχειλιση και εδω θα ήθελα να κανω μια παρατήρηση για όσους τυχών μελλοντικά διαβάσουν το ποστ.
Πρέπει να διευκρινίσουμε οτι την λέξη υπερχείλιση την χρησιμοποιούμε για συμπλήρωση νερου στο ενυδρείο, αλλα υπερχείλιση λεμε και για την επιστροφή του νερού σε ενα sub.
Ίδια λέξη με δυο διαφορετικές απαιτήσεις ροής.

Δεν κατάλαβα στις ερωτήσεις του φίλου ORCK τι θα ήθελε να κάνει από τα δυο, ουτος ώστε να απαντήσουμε με τον καλύτερο τρόπο.

Αυτό το λέω διότι έχει μπει σαν Υπόμνημα:

Πανος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-01-08, 02:20
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή

Φιλε Orck θα ήθελα να μην με παρεξηγήσεις με όσα είπα, διότι πολλές φορές ο γραπτώς λόγος όπως και συ ξέρεις δεν διαβάζετε και σωστά απο όλους μας. Kαι πολλές φορές ίσος νομίζουμε οτι ισος κάποιος μας ειρωνεύεται η οχι , ίσος και καλά μας κάνει μάθημα η κάποια αλλα βιώματα που εχει ο καθένας μας τα διαβάζει όπως εκείνος θέλει κλπκλπ . δεν είναι η πρώτη φορά που το βλέπω σε κάποιο πόστ ....
Προσωπικά εγώ θα ήθελα να διαβάσω ενα υπόμνημα και να καταλαβαίνω τι θέλει να πει στο τέλος, σε αυτό εδω το ποστ όπως ανέφερα σε όλες σου της ερωτήσεις είχε το πως δουλεύει το συγκεκριμένο σύστημα , Πχ από που κάνει εξαέρωση, ποια σωλήνα πρέπει να πάει που και πως κλπκλπ Και ειλικρινά επειδή πρόσφατα ασχολήθηκα και γω τον τελευταίο καιρο για το ιδιο σύστημα θα ηθελα να έλεγα και γω την άποψη μου ώστε μην κανείς καποια λαθη που έκανα η τουλάχιστον κάποιες παρατηρήσεις μου πάνω σε αυτό , Ωμος δεν κατάλαβα το ξανάλεω για ποιον λόγο το χρειάζεσαι και ετσι και το ανέφερα στο ποστ οτι δεν καταλαβαίνω , εαν απο τις ερωτησεις σου δεις οτι εχεις γράψει για ποιο λογο το χρειάζεσαι πες το μου γιατι δεν το βλέπω.... και ετσι απλα το ανέφερα.

Ωμός θεωρώ οτι εαν κάποιος απο τους admin κάνει ενα υπόμνημα σημαίνει οτι περιέχει κατι ιδιαίτερο και ουσιαστικό (αυτη ειναι η γνώμη μου και ισος κάνω λάθος)
Παράθεση:
Orck δεν ειμαι φιλολογος και για να πω την αληθεια δεν εχω κοιτάξει λεξικο
Μήπως εγω ξέρω να γράφω νομιζεις?
Απλά ολοι προσπαθούμε να δώσουμε οτι καλύτερο στο φόρουμ και όλοι οι νέοι στο χόμπι και στο φόρουμ μας να μην κουράζονται να διαβάζουν αράδες μεχρι να φτάσουν εαν φτάσουν κάποτε στην ουσία ....γιατι πολλες φορές ο ενδιαφερόμενος (ΠΧ εσυ ) τα παρατά.... και μένει το ποστ στην μέση ...ποσο μάλλον να ειναι και υπόμνημα
Τέλος πάντων καλό είναι να σβηστή το δικο μου ποστ καθώς δεν θέλω να μπω σε διατριβές με τους αρχηγούς μας

Φιλικά πάντα για το καλύτερο
Πανος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-01-08, 13:50
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Μόνο τις φωτογραφίες να δει κάποιος που κατέχει τα στοιχειώδη από υδραυλική θα καταλάβει αμέσως πως δουλεύει η συγκεκριμένη υπερχείλιση, την οποία προσωπικά την βρήκα ευφυέστατη. Είναι και ο λόγος που την έκανα υπόμνημα.
Μαζί με την υπερχείλιση του φτωχού νομίζω ότι είναι δυο κατασκευές DIY που μπορούν να δώσουν πολύ σημαντικές λύσεις σε κάποιον που δεν έχει τρύπες στο ενυδρείο του.

Οι σημαντικές διαφορές των δυο αυτών υπερχειλίσεων είναι ότι του φτωχού είναι για λίγα λίτρα, αλλά είναι πολύ ευέλικτη, που σημαίνει ότι μπορεί να μπαίνει και να βγαίνει όποτε θέλουμε, ενώ αυτή είναι για πολύ περισσότερα λίτρα, αλλά δεν είναι και τόσο ευέλικτη, που σημαίνει ότι θα τοποθετηθεί για μόνιμη χρήση.

Παραδείγματα εφαρμογής των δυο υπερχειλίσεων.

Η υπερχείλιση του φτωχού είναι για μένα η ιδανικότερη λύση σαν σύστημα ασφαλείας όταν έχουμε κάποιο σύστημα αυτόματης αναπλήρωσης νερού από κάποια Α/Ο. Ειδικά το καλοκαίρι που πάμε διακοπές έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο ότι δεν θα βρούμε το χώρο μας πλημμυρισμένο.

Αυτή εδώ όμως μπορεί να λειτουργήσει σαν μια κανονική υπερχείλιση η οποία θα εγκατασταθεί μόνιμα μαζί με κάποιο symp. Το μόνο σημείο που χρήζει ιδιαίτερης προσοχής είναι να εξασφαλίσουμε ότι δεν θα πάρει ποτέ αέρα στο "Π"
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-01-08, 15:38
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

με ποια κολα (μη τοξικη) κολαμε τους σωληνες;
εαν δεν αγορασω την κολα και βαλω σιλικονη κανει;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-01-08, 20:32
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Τους σωλήνες pvc τους κολλάμε με Tangit...Είναι μη τοξική κόλλα μόλις στεγνώσει και χρησιμοποιείται για να κολλάει και τους pvc σωλήνες ύδρευσης Η σιλικόνη δεν κάνει,δεν κολλάει στο pvc...Φεύγει αμέσως...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-01-08, 05:58
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή πρόσκληση άρθρου

Βασικά δεν θέλω να βανδαλίσω αυτο το ποστ εγω ο γεροπαράξενος που ίσος έχω περισσότερες απαιτήσεις απο ενα υπόμνημα ως προς το καλύτερο φυσικά του forum και θα ήθελα να κάνω της έξεις προτάσεις σε όλους εμάς που διαβάσουμε για να λύσουμε τις απορίες μας.


Ας πιαστώ καλοπροαίρετα από μερικές λέξεις που ελπίζω να μην παρεξηγηθώ

Dimitris21 Μόνο τις φωτογραφίες να δει κάποιος που κατέχει τα στοιχειώδη από υδραυλική θα καταλάβει αμέσως πως δουλεύει η συγκεκριμένη υπερχείλιση,

Για να μην ψαξω μέσα απο το φορούμ άτομα που (τις τελευταίες 10 μέρες 3 άτομα υπάρχουν που )κάνουν την ιδια ερώτηση και δεν την έχουν καταλάβει, και παρεξηγηθώ . Θα πω οτι
Εχω δει γιατρούς , δικηγόρους που δεν έχουν ιδεα και δεν θέλουν να καταλάβουν απο υδραυλικά. Αρα καλο ειναι ισος να μαζευτούμε 2-3 ατομα και να κάνουμε ενα ωραίο άρθρο για τον λογο που λεει ο Dimitris21 την οποία προσωπικά την βρήκα ευφυέστατη . Πράγματι Δημήτρη ειναι μια καλή λύση και οικονομική και απορώ τόσο καιρό πως δεν υπήρχε σαν υπόμνημα
Σκέφτηκα λοιπον οσοι εχουν τον χρονο και την ορεξη να φτιάξουμε αυτό το άρθρο Γιατί δεν το κρύβω και μενα μου πηρε αρκετο χρονο διαβάζοντας δεξια αριστερα να καλύψω πολλές απορίες που είχα

Ανοικτή πρόσκληση λοιπόν σε οποίον εχει την όρεξη να ξεκινήσουμε οτι εχει σχέση με υπερχείλιση, αν και υπάρχουν πολλές ιδέες –πατέντες πιστεύω οτι θα βγει μια καλη εργασία.

Πανος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-01-08, 13:57
Το avatar του χρήστη πλυμμήρας
πλυμμήρας Ο χρήστης πλυμμήρας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2007
Περιοχή: Χα'ι'δάρι-Μεγάλο Πεύκο
Μηνύματα: 281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην πλυμμήρας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Τους σωλήνες pvc τους κολλάμε με Tangit...Είναι μη τοξική κόλλα μόλις στεγνώσει και χρησιμοποιείται για να κολλάει και τους pvc σωλήνες ύδρευσης Η σιλικόνη δεν κάνει,δεν κολλάει στο pvc...Φεύγει αμέσως...
Αν γυαλοχαρτάρεις τα σημεία συγκόλλησης (και το θυληκό και το αρσενικό) στις PVC σωλήνες τότε πολύ άνετα μπορείς να τους κολλήσεις με σιλικόνη.
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-01-08, 16:05
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Αν δε σε πειράζει κάποια στιγμή να γίνει...πλυμμήρα το κάνεις...Χωρίς τάση,κάτι τέτοιο ίσως και να άντεχε,αλλά με το βάρος των σωληνώσεων και του νερού,δεν γίνεται να πετύχει για πολύ...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-01-08, 19:55
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από πλυμμήρας Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν γυαλοχαρτάρεις τα σημεία συγκόλλησης (και το θυληκό και το αρσενικό) στις PVC σωλήνες τότε πολύ άνετα μπορείς να τους κολλήσεις με σιλικόνη.
καλα κρασια βαζελε,
η σιλικονη κολλαει επιφανειες που δεν εχουν απορροφητικοτητα,
αν το γυαλοχαρτισεις και κολλησει εμενα να με ...

και εισαι υδραυλικος και δε το ξερεις αυτο? περιεργο!!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-01-08, 20:35
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

PanosΙΙ μιας και εχεις φτιαξει μια τετοια κατασκευη μπορεις να μου πεις εαν σου κανει θορυβο;
ισχυει οτι οσο μικροτερη σωληνα τοσο μεγαλυτερο θορυβο;
εαν θελουμε ομως να κατεβασουμε λιγα λιτρα ανα ωρα ειναι λογικο να βαλουμε μικρης διαμετρου σωληνες αλλα τι γινεται με τον θορυβο;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-01-08, 01:52
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή

Μην φανταστής οτι ειναι και ο τρομερός θόρυβος, περισσότερο κάνει ενα σπρέι βαρ οταν κτυπά την επιφάνεια του νερού.

Στο ποστ #11 εχεις βάλει μια Φώτο... έχεις βάλει αλφαβητικά τις σωλήνες σου..
Ναι θόρυβο βγάζουν αυτές οι κατασκευές απο το στόμιο τις σωλήνας C ”
¶λλοι για να μειώσουν τον θόρυβο βάζουν ενα σφουγγάρι στο κενό στόμιο που υπάρχει , και άλλοι ταπώνουν την σωλήνα αυτή στο πάνω μέρος τις και στην τάπα ανοίγουν μια μικρή τρυπούλα (διαμέτρου σαν μια χόντρη βελόνα ας πούμε ).

Έπειτα η σωλήνα μετά το “F” προς το sub πρέπει να μην είναι κατακόρυφα , ώστε το νερό να μην κτυπά με δύναμη στην πρώτη γωνία που θα βρει στην διαδρομή του. Αλλά να έχει μια κλήση διαγώνια ώστε το νερό κα κυλά επάνω σε αυτήν γλυκά
Πανος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-01-08, 14:40
Το avatar του χρήστη πλυμμήρας
πλυμμήρας Ο χρήστης πλυμμήρας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2007
Περιοχή: Χα'ι'δάρι-Μεγάλο Πεύκο
Μηνύματα: 281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην πλυμμήρας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γαυρος Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα κρασια βαζελε,
η σιλικονη κολλαει επιφανειες που δεν εχουν απορροφητικοτητα,
αν το γυαλοχαρτισεις και κολλησει εμενα να με ...

και εισαι υδραυλικος και δε το ξερεις αυτο? περιεργο!!
Μα καλά βρε γαύρε .η PVC σωλήνα έχει απορροφητικότητα?θα με τρελλάνετε?Και όταν λέω γυαλοχάρτισμα εννοώ ίσα ίσα ένα αγρίεμα με 200 πατόχαρτο.
και δοκίμασε το και αν κολλήσει να αλλάξεις ομάδα
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-01-08, 15:47
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

για οσους ενδιαφερονται υπαρχει κολλα Tangit PVC-U σωληναριο 125gr απο το Praktiket με κοστος ¤3,20 (το ιδιο προιον το aquartistic.net το εχει ¤4,80)

δυχτηχως δεν προλαβα σημερα να παω Ετερναλ (μου πεφτει και λιγο δυσκολο να παω εργασιμη ημερα μεχρι τις 15:30)
ελπιζω να τα καταφερω αυριο
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-01-08, 21:01
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

το αγριεμα εννοω βαζελε, η σιλικονη ξαναλεω θελει επιφανειες σαν το τζαμι!
αν το τζαμι σου κανει για παραδειγμα κρατα το.


τωρα αν εσυ κολησεις πιβισι σωληνες - που να μην ξεκολησουν μολις τις τραβηξεις- με σιλικονη, εγω θα χαρισω το ενυδρειο σε οποιον το καταφερει!

με λιγα λογια αν ηταν ετσι θα υπηρχε μονο μια κολα που θα κολλαγε απο γυαλι μεχρι τουβλα!

οσο για το pvc ασφαλως και οπως ειπε ο φιλος πριν υπαρχει ειδικη κολα που το κανει ενα σωμα...
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υπερχειλιση του φτωχου!!!! Pritanis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 37 06-12-14 06:15
Υπερχειλιση... Zorba_The_Freak DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 12-12-07 11:13
Υπερχειληση... vasilakis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 06-11-07 08:57
Υπερχείληση ANEMOS DIY . Φτιάχτο μόνος σου 14 26-07-06 13:46
Υπερχείλιση - προβλημα η οχι? γαυρος DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 26-07-05 14:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11968 seconds with 13 queries