Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-05-06, 14:03
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή Υπερχειλιση του φτωχου!!!!

Εφαγα αρκετο καιρο να ψαχνω μια λυση φθηνη και αξιοπιστη για υπερχειλιση στα ενυδρεια μου ωστε να βαλω σε εφαρμογη ενα συστημα αυτοματης αλλαγης νερου...... Αφου εψαξα και ειδα διαφορα ειδη μηχανικων και ηλεκτρονικων φλοτερ τα απεριψα τοσο λογω τιμης οσο και λογο αξιοπιστιας.....Αρχισα να σκεφτομαι μια απλη λυση και ξεπατικωσα και ενα ετοιμο κουτι που ειδα να πουλιεται στο νετ..Το αρχικο αποτελεσμα ειναι αυτο που φαινεται στις πρωτες φωτο.....Τα υλικα που χρησιμοποιησα ειναι παμφθηνα και πανευκολα...... Ειναι 2 ταπερ απο ετοιμες σαλατες τα οποια (αφου πρωτα εφαγα το περιεχομενο) επλυνα επιμελως και κολλησα το μικρο μεσα στο μεγαλο.....Στον πατο του μεγαλου εκανα μια τρυπα και στεγανωσα με σιλικονη μια διοδη απο την οποια στελνω το νερο με ψιλη σωληνα αεραντλιας στο μπαλκονι ( για λογους αισθητικης). Το χειλος απο το μικρο ταπερ ειναι χαμηλοτερα απο το χειλος του μεγαλου...... Στο μικρο ταπερ εφερα μια σωληνα απο το ενυδρειο οπως φαινεται στη φωτο..... Στηριξα την κατασκευη με τσερκοταινια στοχευοντας το χειλος του μικρου ταπερ να ειναι στο υψος που θελω να εχω την τη τελικη σταθμη του ενυδρειου μου......Στην καμπουρα που εκανε η σωληνα εβαλα μια μικροτερη σωληνα (αεραντλιας) με συνδεσμο και βανακι απο κηπευτικα( πλαστικα εξαρτηαμτα για σταγδειν). Ανοιγοντας το βανακι ρουφω τον αερα απο ολη τη σωληνα και γεμιζει νερο- κλεινω το βανακι προσεχοντας η κεντρικη σωληνα να ειναι γεματη νερο....... Το συστημα ειναι ετοιμο......Οσο προσθετω νερο στο ενυδρειο και ανεβαζω τη σταθμη του νερου , νερο φευγει απο τη σωληνα στο μικρο ταπερ για να εξισωσει τις δυο σταθμες. Το νερο υπερχειλιζει και πεφτει στο μεγαλο ταπερ που εχω τη συνδεση για την αποχετευση και απο μας αποχαιρετα..... Το συστηματακι αυτο ειναι αρκετα ευκολο και μεχρις στιγμης αξιοπιστο.....Φυσικα το νερο μπαινει στο ενυδρειο πολυ αργα ωστε να το προλαβαινει η υπερχειλιση αλλα ακριβως αυτο ηθελα.....Καλο ειναι πριν απο καθε χρηση ενας οπτικος ελεγχος στο σωληνα μηπως και εχει χασει το νερο του οποτε ξαναρουφαμε απο το βανακι να γεμισει.... Αν ο σωληνας εισοδου στο ενυδρειο ειναι αρκετα χαμηλα απο την επιφανεια του ενυδρειου ειναι μαλλον δυσκολο να αδειασει ο σωληνας.....



Μια αναθεωρηση που σκεφτηκα μετα ηταν η τρυπα για την αποχετευση στο μεγαλο ταπερ να γινοταν χαμηλα στο πλαϊ και να εβαζα σφηνωτα την πλαστικη σωληνα αποχετευσης οπως φαινεται στις τελευταιες φωτο (ευκολοτερη σταγανωση)..... Για πιο μερακληδες η κατασκευη μπορει να γινει απο πλεξι γκλας οπως φαινεται στις τελευταιες φωτο με κοστος γυρω στα 15€
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P5070001sm.jpg
Εμφανίσεις:  4814
Μέγεθος:  119,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P5070002sm.jpg
Εμφανίσεις:  2516
Μέγεθος:  113,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P5070003sm.jpg
Εμφανίσεις:  1981
Μέγεθος:  124,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P5070004sm.jpg
Εμφανίσεις:  1764
Μέγεθος:  168,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P5070008sm.jpg
Εμφανίσεις:  3314
Μέγεθος:  152,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P5070009sm.jpg
Εμφανίσεις:  2864
Μέγεθος:  156,1 KB  
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-06-06, 09:55
Το avatar του χρήστη Nrgman
Nrgman Ο χρήστης Nrgman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2006
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 147
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Nrgman
Προεπιλογή

Finshed here!!!
17 Ε τα κομάτια πλέξιγκλας για 2 συστήματα ,αυτο στην φώτο και ένα άλλο 10 cm πιο ψιλό.
1,5 Ε τα 100 ml χλωροφορμιο.
και περίπου 10 Ε για το injection και την βάνα.
Για να γεμίζω το ενυδρείο .
Μειωτήρας πίεσης και σωλήνα αυτοματου ποτίσματος .
Γεμίζει περίπου 1 lt / min

Ερώτηση
Επειδή η το άδεισμα και η παροχέτευση του ενυδρείου γίνεται ταυτόχρονα , το αντιχλώριο πότε και πόσο πρέπει να μπεί?

Προσοχή .Η δεύτερη φωτογραφία είναι λίγο 'τραβηγμένη'
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  yper1.JPG
Εμφανίσεις:  1707
Μέγεθος:  60,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  yper2.JPG
Εμφανίσεις:  2733
Μέγεθος:  37,3 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nrgman : 25-06-06 στις 09:58
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-06-06, 11:02
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Κατα τη γνώμη μου, το ταυτόχρονο άδειασμα/γέμισμα είναι "λάθος" γιατί πετάς φρέσκο νερό & αντιχλώριο. Πρώτα πρέπει να αδειάζει και μετά να βάζεις το φρέσκο νερό. Ταυτόχρονο, θα είχε νόημα να κάνεις μόνο σε ενυδρείο με υπερβολικά ευαίσθητους ζωντανούς οργανισμούς, για να είναι πολύ αργή και σταδιακή η εκάστοτε μεταβολή.
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-06-06, 11:04
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Άμα ρίξεις το αντιχλώριο στο τέλος της διαδικασίας δεν είναι άσκοπο.
Γϊνεται και έτσι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-06-06, 11:28
Το avatar του χρήστη Nrgman
Nrgman Ο χρήστης Nrgman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2006
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 147
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Nrgman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
Κατα τη γνώμη μου, το ταυτόχρονο άδειασμα/γέμισμα είναι "λάθος" γιατί πετάς φρέσκο νερό & αντιχλώριο. Πρώτα πρέπει να αδειάζει και μετά να βάζεις το φρέσκο νερό. Ταυτόχρονο, θα είχε νόημα να κάνεις μόνο σε ενυδρείο με υπερβολικά ευαίσθητους ζωντανούς οργανισμούς, για να είναι πολύ αργή και σταδιακή η εκάστοτε μεταβολή.
Ίσως το πιο σωστό είναι το νερό που θα μπαίνει μέσα στο ενυδρείο να είναι έτοιμο απο πριν (απο μια δεξαμενή με μια αντλια).

Πάντως πιστεύω πως ότι η ταυτόχρονη αλλαγή νερού είναι καλύτερη γιατι δεν αλλάζει η θερμοκρασία και δεν στρεσάρονται τα ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-06-06, 12:16
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Angry

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69
Άμα ρίξεις το αντιχλώριο στο τέλος της διαδικασίας δεν είναι άσκοπο. Γϊνεται και έτσι.
Ενσταση!
Αυτό σημαίνει ότι καθ' όλη τη διάρκεια της εισαγωγής του νεου νερού, θα μπαίνει στο ενυδρείο χλώριο, χλωραμίνες, βαρέα μέταλλα και λοιπές ουσίες... Ποιος μας εγγυάται ότι μέχρι να πέσει το εξουρετερωτικό αντιχλώριο, όλα αυτά δεν θα έχουν ξεκάνει μέρος (έστω και μικρό) της πολύτιμης βακτηριδιακής αποικίας μας και δεν θα έχουν περάσει (έστω και λίγο) στον οργανισμό των ψαριών μας, με αποτέλεσμα πιθανή αύξηση τιμών ρύπων νερού μέσα στην επόμενη μέρα και μακροχρόνια ζημιά στους ζωντανούς οργανισμούς που φιλοξενούμε και φροντίζουμε?
Πείτε με πάλι υπερβολικό, αλλά θεωρώ ότι αν πραγματικά νοιαζόμαστε για τα ψάρια μας και τα έχουμε σε πρώτη προτεραιότητα (και όχι την δική μας βόλεψη ή ευκολία στη διαδικασία της αλλαγής), πρώτα θα φτιάξουμε το νερό σε όλες τις παραμέτρους και μετά θα κάνουμε την αλλαγή.
Εγώ πάντως, όσο κουραστικό και μπελάς να είναι, δεν το αλλάζω το σύστημα αυτό... (και έχω 10 ενυδρεία και όχι 1 ή 2).
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-06-06, 13:09
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Άν λάβουμε υπόψην μας πως το αντιχλώριο δρά ΑΜΜΕΣΑ, τότε μπορούμε αφού αδιάσουμε την ποσότητα νερού που θέλουμε, να ρίξουμε αντιχλώριο στο ενυδρίο σε ποσότητα που αντιστοιχεί στο νερό που ΘΑ μπεί στο ενυδρείο και μετά να προσθέσουμε το φρέσκο νερό.
Ούτος η άλλος το νερό που υπάρχει μέσα στο ενυδρείο είναι καθαρό απο χλώριο και απο άλλες ουσίες ...άρα το αντιχλώριο που θα ρίξουμε θα κάνει "δουλειά" στο φρέσκο νερό που θα προστεθεί ....
τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ κατα τις αλλαγές μου ...
σωστό ή λαθος ?
Γιατι όπως και να το κάνουμε έιναι λίγο "μανίκι" να έχεις κουβάδες γεμάτους με 50-60-100 -χ λίτρα νερό και να αδειάζεις .....

Υ.Γ εγώ πάλι γιατί δεν έχω καταλάβει ΤΙ μας προσφέρει το συγκεκριμένο σύστημα ? απελπίστηκα ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη crazyio : 25-06-06 στις 13:14
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-06-06, 13:24
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Unhappy

Η ενασχόλησή μου με το χόμπι του ενυδρείου και μετά από ατελείωτα λάθη, που είχαν σαν συνέπεια τον σκληρό βασανισμό και αρκετές δολοφονίες εξ αμελίας πολλών ψαριών, που η συγκυρία τα οδήγησε στα χέρια μου, με έχουν κάνει σήμερα ΕΜΕΝΑ, να αναζητώ πρακτικές που εξασφαλίζουν 101% σιγουριά (και όχι 99% ή λιγότερο), στη φροντίδα και διατήρησή τους, από εδώ και πέρα...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-06-06, 14:37
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
Ποιος μας εγγυάται ότι μέχρι να πέσει το εξουρετερωτικό αντιχλώριο, όλα αυτά δεν θα έχουν ξεκάνει μέρος (έστω και μικρό) της πολύτιμης βακτηριδιακής αποικίας μας και δεν θα έχουν περάσει (έστω και λίγο) στον οργανισμό των ψαριών μας, με αποτέλεσμα πιθανή αύξηση τιμών ρύπων νερού μέσα στην επόμενη μέρα και μακροχρόνια ζημιά στους ζωντανούς οργανισμούς που φιλοξενούμε και φροντίζουμε?
Eγώ και όχι μόνο.....υπερβολικέ
Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις και θα δεις, αλλά η υπαρβολική "ευαισθησία σου" δεν θα σε αφήσει.
Στην κατοχή μου έχω ιδιαιτέρως ευαίσθητα ψάρια που δεν αντιμετώπισαν ποτέ πρόβλημα, ούτε και οι βιολογικές αποικίες βακτηριδίων.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-06-06, 23:30
Το avatar του χρήστη Nrgman
Nrgman Ο χρήστης Nrgman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2006
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 147
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Nrgman
Προεπιλογή

Τελικά όταν γίνεται ταυτόχρονη αλλαγή είναι σωστό?
π.χ. γεμίζω το ενυδρείο με 30 λιτρα φρέσκο νερο αλλα ταυτόχρονα αδειάζει απο την υπερχείληση . Οταν τελειώσει η διαδικασία έχω 30 λιτρα φρέσκο νερο μέσα ή πολύ λιγότερα? Και αν έχω λιγότερα πόσο πρέπει να αφήσω για να έχω αλλαγή 30 λίτρων?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-06-06, 10:09
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nrgman
Τελικά όταν γίνεται ταυτόχρονη αλλαγή είναι σωστό?
π.χ. γεμίζω το ενυδρείο με 30 λιτρα φρέσκο νερο αλλα ταυτόχρονα αδειάζει απο την υπερχείληση . Οταν τελειώσει η διαδικασία έχω 30 λιτρα φρέσκο νερο μέσα ή πολύ λιγότερα? Και αν έχω λιγότερα πόσο πρέπει να αφήσω για να έχω αλλαγή 30 λίτρων?
Για διάβασε εδώ :
http://www.malawicichlidhomepage.com...ter_greek.html
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-06-06, 10:45
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

pritani πραγματικά με εντυπωσίασες ...

φοβερό ...
σύντομα θα ενσοματοθεί σε ουλάχιστον ένα απο τα ενυδρεία μου !! ;o)
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-06-06, 11:26
Το avatar του χρήστη Nrgman
Nrgman Ο χρήστης Nrgman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2006
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 147
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Nrgman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Αυτοι οι πίνακες είναι για αλλαγές (βγάζω νερό και μετά βάζω φρέσκο). Εγω λέω για ταυτόχρονη αλλαγή νερού. Δηλαδή όση ώρα βάζεις φρέσκο νερο να αδειάζεις ταυτόχρονα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-06-06, 17:32
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Με σαφήνεια είναι δύσκολο να σου απαντήσει κάποιος καθώς μετράει πάρα πολύ η κατανομή του νέου νερού στον χώρο που μπαίνει.
Το κατανοητό είναι ότι ΔΕΝ θα έχεις με τέτοιο τρόπο 30 λίτρα φρέσκο νερό αλλά λιγότερο, πολύ λιγότερο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-06-06, 20:38
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

γιατι ρε Χαλβα θα εχει πολυ λιγοτερο;;;;;; Εγω πιστευω οτι θα εχει πολυ κοντα στο 30......Προσθετουμε φρεσκο νερο σε μικρη ποσοτητα σε μια μεγαλη ποσοτητα παλιου νερου πολυ αργα......Παντως γενικα τα οφελη αυτης της αλλαγης ειναι μεγαλα..... Απο προσωπικη εμπειρια στα δικα μου ενυδρεια, παρατηρω οτι τα ψαρια δεν στρεσσαρονται καθολου, η θερμοκρασια δεν αυξομειωνεται (Πραγμα που μαλλον σταματησε και την ορεξη των δισκων για αναπαραγωγη), , δεν πρεπει να προσεχω τα ηλεκτρολογικα μου κατα τη διαρκεια της αλλαγης (φιλτρα που τραβαν αερα, θερμοστατη στο κενο κλπ ...) λογω της ευκολιας του συστηματος μπορεις να κανεις πολυ μεγαλυτερες και συχνοτερες αλλαγες (ειδικα αν περνας και το νερο απο ενα προφιλτρο ανθρακα, απλα ανοιγεις τη βρυση και την ξανακλεινεις οποτε βαρεθεις.....), εγω προσωπικα βρηκα την υγεια μου...... Τωρα που το συστηματακι εχει τελειοποιηθει θα σας κανω μια σοβαρη παρουσιαση......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-06-06, 20:39
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nrgman
Αυτοι οι πίνακες είναι για αλλαγές (βγάζω νερό και μετά βάζω φρέσκο). Εγω λέω για ταυτόχρονη αλλαγή νερού. Δηλαδή όση ώρα βάζεις φρέσκο νερο να αδειάζεις ταυτόχρονα.
Χοντρικά και μπακαλίστικα, μπορείς να το υπολογίσεις στο περίπου ως εξής:
Εχεις π.χ. 100 λίτρα ενυδρείο και βάζεις φρέσκο νερό ενώ ταυτόχρονα αδειάζεις το ενυδρείο.

Αμα θες 20% αλλαγή, θα πρέπει να "ρίξεις" 40 λίτρα φρέσκο νερό (χ2)
Αμα θες 30% αλλαγή, θα πρέπει να "ρίξεις" 90 λίτρα φρέσκο νερό (χ3)
Αμα θες 40% αλλαγή, θα πρέπει να "ρίξεις" 160 λίτρα φρέσκο νερό (χ4)
Αμα θες 50% αλλαγή, θα πρέπει να "ρίξεις" 250 λίτρα φρέσκο νερό (χ5)
κλπ

Δεν πολυσυμφέρει...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-06-06, 20:43
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
... λογω της ευκολιας του συστηματος μπορεις να κανεις πολυ μεγαλυτερες και συχνοτερες αλλαγες (ειδικα αν περνας και το νερο απο ενα προφιλτρο ανθρακα, απλα ανοιγεις τη βρυση και την ξανακλεινεις οποτε βαρεθεις....
...και προσεγγίζεις τη τελειότητα αν δεν κλείσεις ποτέ τη βρύση!
Το θέμα είναι πόσοι μπορούν να το αντέξουν οικονομικά αυτό το κόλπο...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-06-06, 20:58
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Πρυτανάκο μου,
Το σύστημα με τις σταδιακές αλλαγές νερού έτσι είναι ότι καλύτερο για τα ενυδρεία μας όπως πολύ σωστά παρατήρησες και εσύ.
Βασικά έχει να κάνει με τον χαμηλό ρυθμό μεταβολής των συνθηκών.
Αλλά για να είναι αποτελεσματικό ( ΠΧ εννοώ να προσθέσεις όντως 30% φρέσκο νεράκι ) θα πρέπει να βάλεις πολύ περισότερο γιατί το νερό που θα βγαίνει από την υπερχείλιση θα είναι το μίγμα του νέου με το παλιό και αυτό πάλι με επιφύλαξη-δύσκολο να υπολογιστεί, καθώς όταν ρίχνεις εσύ το φρέσκο νερό δεν μπορείς να το κατευθύνεις όπου θες, θα πάει όπου θέλει.
Ενοώ ότι δεν μπορείς να εγγυηθείς ότι από την υπερχείλιση θα βγεί μόνο ή έστω πολύ παλιό νερό.
Στην ουσία προσθέτοντας φρέσκο αραιώνεις-αναμιγνύεις το παλιό νερό.
Τώρα το τι θα βγεί από την άλλη πλευρά...........
Σε κάθε περίπτωση θα ρίχνεις περισσότερο νεράκι απ'ότι να πήγαινες με τον κλασσικό τρόπο.
Μι πιάνς ?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-06-06, 21:18
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Χωρας να σε πιασω;;;;;

Κωστα η αναμειξη ρευστων δεν ειναι τοσο απλη οσο μπακαλσιτικα την παρουσιαζεις...... Πως προκυπτουν αυτα τα νουμερα που βαζεις;;;;
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-06-06, 22:31
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Αν κάποιος ξέρει καλά μαθηματικά, μπορεί να γράψει νούμερα πιο κοντά στη πραγματικότητα. Ενα ολοκλήρωμα είναι όλο κι όλο...

Η ανάμειξη ρευστών είναι πολύ πιο εύκολο να "μοντελοποιηθεί" μαθηματικά απ' ότι η ανάμιξη στερεών. Η κινητικότητα που παρουσιάζουν, μας επιτρέπει να θεωρούμε οτι αναμιγνύονται "πλήρως" και "κανονικά".
Πως ας πούμε θεωρούμε οτι το αντιχλώριο "στιγμιαία" έρχεται σε επαφή με όλο τον όγκο του νερού τον οποίο πρόκειται να αποχλωριώσει? παρόμοια, ακόμα και όταν μια σταγόνα φρέσκου νερού αναμιγνύεται με εκατοντάδες λίτρα "παλιού" νερού, με τη αφαίρεση μιας σταγόνας από το μίγμα, κάποιο ποσοστό της φρέσκιας σταγόνας θα απομακρυνθεί επίσης.

Καλά τα λέει ο Χαλβάς. "Διαφωνώ" μόνο στο οτι είναι δύσκολο να υπολογιστεί η ανάμιξη, καθώς έχοντας σε λειτουργία το φίλτρο, προκαλούμε γρηγορότερη (και κανονικότερη) ανάμιξη των δύο νερών - με τη κυκλοφορία που προκαλείται - ενώ αν το νερό του ενυδρείου ήταν "στάσιμο", η ανάμιξη θα ήταν λιγότερο "κανονική".
Οπότε, με δεδομένο οτι τα "λίτρα ανα ώρα" της αλλαγής με υπερχείλιση θα είναι πολύ λιγότερα από τα "λίτρα ανα ώρα" ανακατέματος του/των φίλτρων, μπορούμε με ασφάλεια να υποθέσουμε οτι ανά πάσα στιγμή, το "μίγμα" είναι "κανονικό" και κάποιο ποσοστό "φρέσκου" νερού θα υπερχειλίζει και θα "χάνεται". Οσο μεγαλύτερη "πλήρη αλλαγή" θέλουμε, τόσο περισσότερο (εκθετικά) φρέσκο νερό θα "χάνουμε".

Πιο απλά, κάνε μια αλλαγή 30%. Μπορείς να την αντικαταστήσεις με 2 αλλαγές 15% ? --> οχι, χρειάζεσαι περισσότερο από 2*15%. Μπορείς να την αντικαταστήσεις με 3 αλλαγές 10% ? --> οχι, χρειάζεσαι ακόμα περισσότερο από 3*10%. Προχωρώντας σε ολοένα μικρότερα ποσοστά, χρειάζονται ολοένα και περισσότερα λίτρα για να "ισοσκελίσουν" μια αλλαγή 30% που θα "γίνει με τη μία".

Αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-06-06, 22:53
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Οι δικοί μου χονδρικοί υπολογισμοί, με το μάτι και λίγο μπακαλίστικο χαρτομόλυβο, λένε ότι αλλάζοντας έτσι 30% του νερού μιας δεξαμενής, στο τέλος θα έχει μέσα μόνο το 30% περίπου του συνολικού φρέσκου που έβαλε, άρα θα χρειάζεται περίπου 3 φορές περισσότερη ποσότητα νερού, για να καλύψει την ίδια ποσοστιαία αλλαγή με τον κλασσικό τρόπο.
Για μένα αυτό είναι καλή λύση μόνο σε εξειδικευμένες περιπτώσεις. Αλλοιώς είναι σπατάλη νερού και αντιχλώριου ή και τυχόν άλλων προσθετικών, που άμα όμως σε βολεύει σαν διαδικασία και το ξέρεις ότι συμβαίνει και το επιλέγεις, ok...
Αλλά οι απώλειες φρέσκου, νομίζω ότι κυμαίνονται σε τέτοια τάξης ποσοστά περίπου (70%).
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-06-06, 02:04
Το avatar του χρήστη DimmyF
DimmyF Ο χρήστης DimmyF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Αγ. Δημήτριος - Αθήνα / ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

fonamstel και filoxene ουσιαστικα το ίδιο λέτε εφ'όσον κ οι 2 στο 30% έχετε ένα πολλαπλασιαστή *3.
Θα σας παραθέσω και τους δικούς μου μπακαλίστικους υπολογισμούς.
Κατ'αρχην να πω ότι διαφέρουν πολύ, οπότε ή βρήκα ένα σωστότερο αποτέλεσμα ή...έχω κάνει μεγάλη πατάτα..(είναι κ η ώρα δύσκολη...τώρα σχόλασα από δουλειά)
Λοιπόν για πάμε..:
Κατ'αρχήν υποθέτω ότι έχουμε πλήρη κ κανονική ανάμειξη όπως είπε κ ο fonamstel σε ένα υποθετικό ενυδρείο 200lt με υπερχείληση.[ΣΧΕΔΟΝ πλήρη κ κανονική ανάμειξη μπορούμε να πετύχουμε α)αν το φρέσκο νερό το εισάγουμε στην έξοδο του φίλτρου μας β) αν την υπερχείληση την έχουμε σε σημείο ώστε να γίνεται ένας πλήρης κύκλος νερού από την έξοδο του φίλτρου προς την είσοδο (δηλ. κοντά στην είσοδο) γ) αν η ροή του κυκλοφορητή του φίλτρου είναι 'πολύ' μεγαλύτερη από τη ροή εισόδου του φρέσκου νερού.
Έστω ότι σε χρόνο t (ας πούμε για παράδειγμα 1h) εισάγουμε 100lt φρέσκο νερό (με αντιχλώρια κ ότι άλλο θέλουμε).
ΤΟΤΕ, σε 1h θα έχουμε 300lt νερό, 200 παλαιό κ 100 φρέσκο (τα 200 μέσα στο tank και τα 100 κάπου...έξω).
Από τα 100lt νερό που θα έχει φύγει μέσω υπερχείλησης σε 1h τα 66lt θα είναι παλαιό νερό κ τα 33lt φρέσκο (αυτό βγαίνει με δεδομένο ότι στο νερό έχουμε πλήρη κ κανονική ανάμειξη).
Δηλαδή μέσα στο tank θα έχουμε 200lt-66lt = 133lt παλαιό νερό κ
και 100lt-33lt = 66lt φρέσκο νερό !!!
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:
Σε ένα tank 200lt αν θέλουμε να βάλουμε 66lt φρέσκου νερού (δηλ. 33% αλλαγή νερού) θα πρέπει με τη μέθοδο της υπερχείλησης να εισάγουμε 100lt νερού φρέσκου.. απώλεια φρέσκου νερού = ( 100lt - 66lt ) / 100lt = 34% !!!
αυτά...

PS. ΑΝ είναι πατάτα η σκέψη, πείτε το να το διορθώσουμε για να μην μπερδεύονται κ άλλοι που διαβάζουν το post.
ΑΝ είναι σωστό, πάλι πείτε το για να το γενικεύσω με τυχαία λίτρα tank και τυχαία αλλαγή νερού (στο παράδειγμα υπέθεσα αλλαγή νερού της τάξης του 33%).
__________________
Εν αρχή ην το χάος...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-06-06, 10:22
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Επειδή θα συμφωνήσω με τον αγαπητό Halvas69 και επειδή οι υπολογισμοί στην μηχανική ρευστών δεν γίνονται μπακαλίστικα πόσο μάλλον όταν "οι δεξαμενες δεν είναι ίδιες" πιστεύω ότι μόνο πειραματικά μπορεί να έχει κανείς μια ένδειξη:

Για παράδειγμα κάνοντας χρήση ενός αξιόπιστου τεστ μπορεί να μετρήσει κανείς την περιεκτικότητα σε NO3 πριν και μετά την αλλαγή. Η ακόμη καλλίτερα εάν χρησιμοποιηθεί νερό με διαφορετική σκληρότητα. (μετράς με TDS)
Είναι σίγουρο ότι θα υπάρχει διαφορά εάν η αλαγή γίνει με τους δύο τρόπους, και επιπλέον το αποτέλεσμα κρίνει πάντα την μέθοδο που χρησιμοποιούμε. (μείωση βλαβερών συστατικών στο νερό κλπ)

Τα παραπάνω δεν "μειώνουν" την κατασκευή του Pritanis, απλά περιορίζουν την χρήση της. Επιπλέον αποτελεί μονόδρομο για όποιον δεν μπορεί να τρυπήσει το τζάμι ενός αγορασμένου tank.
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-03-08, 16:45
Vasilizzz Ο χρήστης Vasilizzz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2003
Περιοχή: Βουλιαγμένη
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή

Μιας και το θέμα μου κίνησε το ενδιαφέρον, έκανα κάποιους υπολογισμούς και μου προέκυψαν τα αποτελέσματα που βλέπετε στο συνημμένο. Η παραδοχή που έκανα είναι ότι προσθέτουμε νερό αργά-αργά και, φυσικά, ότι η είσοδος νερού είναι μακριά από την έξοδο-υπερχείλιση.
Τα αποτελέσματα είναι επι τοις 100, ώστε να μπορεί να τα χρησιμοποιήσει κανείς, ανεξάρτητα από τον όγκο του ενυδρείου του.
Στον πίνακα βλέπουμε π.χ. ότι προσθέτοντας 40% φρέσκο νερό, μέσα στο ενυδρείο μένει τελικά το 33% (το άλλο 7% το χάνουμε από την υπερχείλιση). Οπότε, αντίστροφα, όποιος θέλει να αλλάξει το 33% του νερού του, ας ρίξει αντιχλώριο για 40% και 40% φρέσκο νεράκι και είναι οκ.
Για πιο προχωρημένους τώρα, στο διάγραμμα έχω βάλει τιμές αλλαγής μέχρι και 250%. Βλέπουμε πχ ότι αν προσθέσουμε νερό 2 φορές όσο ο όγκος του ενυδρείου μας (200%), τότε θα έχουμε κάνει στην πραγματικότητα μια αλλαγή νερού 86% !
Πάντως, αυτά που έβγαλα εγώ δε συμβαδίζουν με αυτά που είχαν υπολογίσει τα παιδιά παλιότερα...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  apotelesmata.jpg
Εμφανίσεις:  687
Μέγεθος:  55,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-03-08, 18:25
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Με φτιάξατε με τα μαθηματικά σας όλοι!

Να κάνω κι εγώ τα σχόλιά μου λοιπόν (επί του μαθηματικού, που τα πάω καλά, και όχι επί ενυδρειακών θεμάτων..)

1. Η παραδοχή ότι το παλιό νερό αναμειγνύεται στιγμιαία με το καινούριο (αυτό που οι παραπάνω ονομάζουν "κανονική ανάμιξη") κατ'αρχήν πιστεύω κι εγώ ότι είναι πολύ κοντά στην πραγματικότητα. Εξ'άλλου, οι αποκλίσεις που μπορεί να προκύψουν από την πραγματικότητα θα είναι δύσκολο να προσομοιωθούν μαθηματικά (υπεισέρχονται ένα κάρο παράγοντες, πού μπαίνει το νερό, πού είναι η υπερχείλιση, κυκλοφορία νερού, θερμοκρασιακή διαφορά κ.τ.λ.).. Και δεν υπάρχει νόημα να ληφθούν όλα αυτά υπ'όψιν καθώς η διαφορά που θα προκύπτει στα αποτελέσματα θα είναι μικρή, σε σχέση με άλλα σφάλματα που κάνουμε, όπως π.χ. γιατί αλλαγή 30% και όχι 29% ή 31%.. Κάνοντας λοιπόν την παραπάνω παραδοχή, μπορούμε να πετύχουμε αυτό που λέμε εμείς εδώ "ακρίβεια μηχανικού".. Και αυτό που είναι το πιο σημαντικό όταν ψάχνει κανείς ακρίβεια μηχανικού είναι να είναι συντηρητικοί οι υπολογισμοί.. Και πράγματι, αν προσπαθήσει κανείς να βάζει το νερό μακριά από την υπερχείλιση (έτσι ώστε να μπορούμε να υποθέσουμε ότι φεύγει κυρίως παλιό νερό), η παραδοχή θα είναι συντηρητική, δηλαδή η πραγματική αλλαγή νερού θα είναι μεγαλύτερη από την υπολογιζόμενη!

2. Οι υπολογισμοί του DimmyF φοβάμαι πως είναι όντως "μπακαλίστικοι". Το μοίρασμα του συνολικού νερού που εισάγεται σε νερό που μένει και σε νερό που φεύγει κατά το χρόνο εισαγωγής δε μπορεί να γίνει σε συγκεκριμένη χρονική στιγμή, αλλά πρέπει να ληφθεί υπ' όψην η εξέλιξη του φαινομένου.. Αυτό που ο Fonamstel λέει "ολοκλήρωμα"!

3. Το διάγραμμα του Vasilizzz δείχνει λογικό, τουλάχιστον ποιοτικά (ασυμπτωτική μορφή). Αλήθεια, μπορείς να εξηγήσεις πώς το έβγαλες?

Αν έχω χρόνο, αργότερα, θα κάνω κι εγώ τις πράξεις και τα ολοκληρώματα και θα παρουσιάσω και τη δική μου εκδοχή! Πάντως το θέμα που ανοίξατε είναι πραγματικά ενδιαφέρον!

Υ.Γ. Μπράβο Pritanis, πολύ όμορφη δουλειά! Γενικά έχω ενθουσιαστεί με τις πατέντες και τις κατασκευές που παρουσιάζετε όλοι εδώ μέσα! Συγχαρητήρια σε όλους!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-03-08, 14:35
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Χρωστάω τις εξισώσεις που σας έλεγα..
(όχι ότι θα ενδιαφέρουν κανένα.. αλλά ως γνωστόν πλέον, την καταβρίσκω με κάτι τέτοια! )

Λοιπόν, έστω x το νερό που εισάγεται στο ενυδρείο και f(x) το "καινούριο" νερό που υπάρχει στο ενυδρείο.. Και τα δύο ώς ποσοστά του όγκου του ενυδρείου (οπότε f(x)<1, ενώ το x μπορεί να γίνει και >1).

Έστω ότι εισάγουμε στο ενυδρείο ποσότητα dx. Τότε, πρέπει να υπερχειλήσει ποσότητα dx! Με την παραδοχή πλήρους ανάμιξης, που συζητήσαμε, θα φύγει καινούριο και παλιό νερό, αναλογικά με τη συγκέντρωσή τους στο ενυδρείο. Θα φύγει επομένως f(x)*dx καινούριο νερό, και (1-f(x))*dx παλιό.
(για όσους είναι προχωρημένοι στα μαθηματικά, εδώ έχω κάνει ένα μπαλαμουτάκι.. και έχω παραλείψει κάποιους όρους, ως αμελητέους.. το οποίο ευσταθεί μαθηματικά, απλά δεν το περιγράφω αναλυτικά..)

Άρα η μεταβολή του καινούριου νερού, ισούται με αυτό που μπαίνει (dx) μείον αυτό που φεύγει (f(x)*dx):
df(x) = dx - f(x)*dx =>
df/dx = 1 - f(x)

Η λύση της παραπάνω διαφορικής εξίσωσης είναι:
f(x) = 1 - exp(-x)

Και λύνοντας ώς προς x:
x = - ln(1-f(x))

Άρα:
απαιτούμενο_νερό(%) = - ln(1-επιθυμητή_αλλαγή(%))

Παράδειγμα: Για αλλαγή 30% προσθέτουμε -ln(1-0.3)=-ln(0.7)=0.357=35.7%

Και για να μην κάνετε πράξεις:
Για αλλαγή 10% - προσθέτουμε 10.5%
Για αλλαγή 20% - προσθέτουμε 22.3%
Για αλλαγή 30% - προσθέτουμε 35.7%
Για αλλαγή 40% - προσθέτουμε 51.1%
Για αλλαγή 50% - προσθέτουμε 69.3%
Για αλλαγή 60% - προσθέτουμε 91.6%
Για αλλαγή 70% - προσθέτουμε 120.4%
Για αλλαγή 80% - προσθέτουμε 160.9%

Υ.Γ. Ελπίζω να μην έχω κάνει κάποιο λάθος.. Πάντως βλέπω ότι συμφωνούν απόλυτα με τον Vasilizzz! Μπράβο ρε φίλε!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-03-08, 15:27
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

ελεος ελεος ακομα και εδω με κυνηγανε τα μαθηματικα δεν αντεχω πια
φιλε xontros μολις εγραψες το πιο δυσνοητο ποστ που εχω διαβασει ποτε μου

θα ηθελα και μια μαθηματικη αποδειξη για το παρακατω
οταν εξατμιζεται νερο και εμεις προσθετουμε νερο βρυσης τοτε αναποφευκτα ανεβαινει η σκληροτητα του νερου γιατι με την εξατμιση χανεται μονο καθαρο νερο, πως μπορουμε να μειωσουμε κατα το δυνατον αυτην την ανοδο της σκληροτητας;
ας υποθεσουμε λοιπον οτι εχουμε ενυδρειο που εξατμισε 10 λιτρα
α) προσθετουμε τα 10 λιτρα και κανουμε αλλαγη;
β) η απλα κανουμε μια κανονικη αλλαγη;
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 24-03-08, 15:32
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Απλά συμπληρώνεις μόνο με νερό από Α.Ο.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 24-03-08, 15:37
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
ελεος ελεος ακομα και εδω με κυνηγανε τα μαθηματικα δεν αντεχω πια
φιλε xontros μολις εγραψες το πιο δυσνοητο ποστ που εχω διαβασει ποτε μου
Φίλε το πιο αρρωστημένο είναι αυτό:
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...25&postcount=5


(Στο οποίο μάλλον εξακολουθεί να υπάρχει κάποιο λάθος, που μου δίνει (μικρές) αποκλίσεις από το γνωστό πινακάκι pH-KH-CO2, και έχω φαγωθεί να βρω τι φταίει.. Στο τέλος θα πιστέψω ότι και το ίδιο το πινακάκι είναι λάθος! )

Όσο για τα περί εξάτμισης και GH, είναι επειδή δεν έχω ζήσει ακόμα την εμπειρία "ενυδρείο το καλοκαίρι".. Ενδιαφέρον έχει πάντως κι αυτό που λες.. Άσε να το σκεφτώ λιγάκι!

Υ.Γ. Και ό,τι άλλα μαθηματικο-φυσικο-χημικά θέλετε.. Ελεύθερα! (αρκεί να είναι λίγο αρρωστημένα..)
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 24-03-08, 15:47
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

Φιλε PascM αν βαλεις AO ακυρωνεις το ερωτημα, και επειδη δεν εχω σκοπο να αγορασω ΑΟ ψαχνω να βρω γιατι το ενα ειναι καλυτερο απο το αλλο, μεχρι στιγμης δεν εχω πεισθει για την οποια διαφορα

Xontros εχεις δικιο, ειμαι σιγουρος οτι δεν το διαβασε ποτε κανεις
εαν εχεις κατι για αυτο που ρωτησα περιμενω (για να πω την αληθεια περιμενω το αποτελεσμα την λυση δεν θα μπορεσω να την παρακολουθησω


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά συμπληρώνεις μόνο με νερό από Α.Ο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε το πιο αρρωστημένο είναι αυτό:
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...25&postcount=5
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,42148 seconds with 12 queries