Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 21-01-10, 12:43   #1
Στήσιμο ενυδρείου - Βοήθεια!
Andrews
Junior Member
Εγγραφή: 21-01-2010
Περιοχή: Αχαια
Μηνύματα: 8

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Andrews Ο χρήστης Andrews δεν είναι συνδεδεμένος 21-01-10, 12:43
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα σας!

Νιώθω πολύ τυχερός που ανακάλυψα την παρέα που έχετε εδώ.

Και έτσι πήρα την απόφαση να ζητήσω τη βοήθειά σας.

Πρώτα από όλα, είμαι παντελώς άσχετος με ότι αφορά τα ενυδρεία.
Αλλά την πάτησα άσχημα όταν μου έκαναν δώρο πριν από κανα μήνα ένα ενυδρείο με διαστάσεις 60 μήκος - 40 ύψος - 32 πλάτος.

Και έτσι, επειδή δεν ήθελα να κάνω καμιά επιπολαιότητα και να πάρω ψάρια με το μάτι να τα βάλω μέσα, αποφάσισα να googlάρω λίγο το θέμα.

Και εκεί άρχισε το δράμα μου.

Εδώ και ένα μήνα λοιπόν, έχω φάει τέτοιο κόλλημα, που σερφάρω ώρες ατελείωτες κάθε μέρα, στο σπίτι και στο μαγαζί μου, προσπαθώντας να μάθω και να βρώ τί καλύτερο μπορώ να κάνω για τα ψάρια και κατ' επέκταση για μένα.

Και βρίσκω τρομερά ενδιαφέρον να στήσεις μία ζωντανή κοινωνία.

Μπορώ να πω πως έχω μάθει αρκετά πράγματα, αλλά σίγουρα πριν κάνω κάποια κίνηση στο άδειο μου ακόμα ενυδρείο(ναι έχω αντισταθεί στον πειρασμό ακόμα να το γεμίσω), θέλω οποσδήποτε να σας περιγράψω που έχω καταλήξει και να με διορθώσετε και να με βοηθήσετε για να μην κάνω κάποια πατάτα και υποφέρει όλη η κοινωνία του ενυδρείου.


Θα είμαι όσο πιο αναλυτικός μπορώ.


Έχω καταλήξει στα εξής.

Στον πάτο: Ουδέτερο χαλαζιακό χαλίκι 1mm με φυσικό σκούρο χρωματισμό.

Από ψαράκια: Θέλω να βάλω 6 Guppies (2 αρσ. 4 θηλ.) και 6 Corydoras panda (4 αρσ. 2 θηλ.) ή αντί για Corydoras γαρίδες Amano.

Και θέλω να βάλω φυσικά φυτά.
Έχω καταλήξει στα εξής:

Ceratophyllum demersum - Limnophila sessiliflora - Hygrophila polysperma - Java moss - Anubias nana - Anubias barteri - Egeria densa.

Τα φυτά θέλω να τα βάλω ως εξής:
Limnophila sessiliflora - πίσω αριστερά στη γωνία που τη βλέπει περισσότερο ο ήλιος.
Ceratophyllum demersum - Πίσω στο κέντρο σαν φόντο.
Hygrophila polysperma - Πίσω δεξιά.
Java moss - Να καλύψω καμια πέτρα ή με σίτα να τη στρώσω σε κάποιο σημείο σαν χαλάκι.
Anubias nana - Κάπου στα μπροστινά σημεία αριστερά και δεξιά.
Anubias barteri - Μία κάπου στο μέσο.
Egeria densa - Εδώ δυσκολεύομαι λίγο.Με βεντουζάκι θέλω να τη στερεώσω ψηλά να επιπλέει αλλά φοβάμαι μήπως γίνει μεγάλη και κρύβει φως από τα υπόλοιπα.


Θέλω τη βοήθειά σας και τη συμβουλή σας για ότι έχω καταλάβει λάθος, για τα ψάρια να βάλω τα corydoras ή τις γαρίδες,
αν είναι πολλά αυτά που θέλω,
αν μπορώ να βάλω μαζί με αυτά και κανένα άλλο για το μεσαίο στρώμα του ενυδρείου,
τα φυτά ΔΕΝ τα έχω δει παρά μόνο σε φωτογραφίες και έτσι δεν ξέρω πόσα να πάρω από το καθένα για να τα βάλω όπως σας είπα,
και για τον εξοπλισμό επειδή μου μοιάζουν "ψεύτικα" αυτά που έχει το ενυδρείο,
τί φίλτρο - λάμπα - θερμοστάτη - και ότι άλλο χρειάζεται για αυτά που θέλω να βάλω, να πάρω?

Για το στρώσιμο του νερού τί μπορώ να κάνω (μπορώ να ζητήσω έτοιμο νερό από εκεί που θα αγοράσω τα ψάρια για να μπολιάσω)???

Χρειάζομαι υπόστρωμα για τα φυτά αυτά?

Στη βρύση έχω φίλτρο νερού με άνθρακα (καλό), να βάλω από κει?

Τί μετρητές για το νερό να πάρω για αρχή?

Δεν ξέρω αν έχω ξεχάσει τίποτα και με συγχωρήτε για το μεγάλο μου post, αλλά... έχω φάει κόλλημα όπως προείπα.

Περιμένω με αγωνία τις συμβουλές σας και ευχαριστώ!
Εμφανίσεις: 4596
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-01-10, 14:00
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Καταρχην καλως ηρθες στη παρεα μας
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andrews Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ και ένα μήνα λοιπόν, έχω φάει τέτοιο κόλλημα, που σερφάρω ώρες ατελείωτες κάθε μέρα, στο σπίτι και στο μαγαζί μου, προσπαθώντας να μάθω και να βρώ τί καλύτερο μπορώ να κάνω για τα ψάρια και κατ' επέκταση για μένα.
Πολυ ωρημη αντιμετωπιση!
Και βρίσκω τρομερά ενδιαφέρον να στήσεις μία ζωντανή κοινωνία.
Πιστεψε με ειναι παρα πολυ!
Μπορώ να πω πως έχω μάθει αρκετά πράγματα, αλλά σίγουρα πριν κάνω κάποια κίνηση στο άδειο μου ακόμα ενυδρείο(ναι έχω αντισταθεί στον πειρασμό ακόμα να το γεμίσω), θέλω οποσδήποτε να σας περιγράψω που έχω καταλήξει και να με διορθώσετε και να με βοηθήσετε για να μην κάνω κάποια πατάτα και υποφέρει όλη η κοινωνία του ενυδρείου.


Θα είμαι όσο πιο αναλυτικός μπορώ.


Έχω καταλήξει στα εξής.

Στον πάτο: Ουδέτερο χαλαζιακό χαλίκι 1mm με φυσικό σκούρο χρωματισμό.
Ωραιος!!
Από ψαράκια: Θέλω να βάλω 6 Guppies (2 αρσ. 4 θηλ.) και 6 Corydoras panda (4 αρσ. 2 θηλ.) ή αντί για Corydoras γαρίδες Amano.
Βασικα τα κορυ χρειαζονται μαλακο νερο και δεν θα ειναι ανετα στο σκληρο νερο βρυσης που εχουμε ... Θα σου ελεγα καλητερα αμανο και red cherry (γαριδες) αλλα πρεπει να λειτουργησει ενα 2μηνο πριν βαλεις γαριδες για να προλαβει να "στρωσει" και ο βυθος!
Και θέλω να βάλω φυσικά φυτά.
Έχω καταλήξει στα εξής:

Ceratophyllum demersum - Limnophila sessiliflora - Hygrophila polysperma - Java moss - Anubias nana - Anubias barteri - Egeria densa.

Τα φυτά θέλω να τα βάλω ως εξής:
Limnophila sessiliflora - πίσω αριστερά στη γωνία που τη βλέπει περισσότερο ο ήλιος.
Ceratophyllum demersum - Πίσω στο κέντρο σαν φόντο.
Hygrophila polysperma - Πίσω δεξιά.
Java moss - Να καλύψω καμια πέτρα ή με σίτα να τη στρώσω σε κάποιο σημείο σαν χαλάκι.
Anubias nana - Κάπου στα μπροστινά σημεία αριστερά και δεξιά.
Anubias barteri - Μία κάπου στο μέσο.
Egeria densa - Εδώ δυσκολεύομαι λίγο.Με βεντουζάκι θέλω να τη στερεώσω ψηλά να επιπλέει αλλά φοβάμαι μήπως γίνει μεγάλη και κρύβει φως από τα υπόλοιπα.
Δεν χρειαζεται να βαλεις βεντουζακι .. την φυτευεις και την κλαδευεις στο σημειο που θελεις!

Θέλω τη βοήθειά σας και τη συμβουλή σας για ότι έχω καταλάβει λάθος, για τα ψάρια να βάλω τα corydoras ή τις γαρίδες,
αν είναι πολλά αυτά που θέλω,
αν μπορώ να βάλω μαζί με αυτά και κανένα άλλο για το μεσαίο στρώμα του ενυδρείου, Τα γκαπακια πανε παντου στο ενυδρειο μην ανυσηχεις και γεννουν σαν τρελα! Μετα απο λιγο θα γεμησει το ενυδρειο σου μικρουλια!!
τα φυτά ΔΕΝ τα έχω δει παρά μόνο σε φωτογραφίες και έτσι δεν ξέρω πόσα να πάρω από το καθένα για να τα βάλω όπως σας είπα,
και για τον εξοπλισμό επειδή μου μοιάζουν "ψεύτικα" αυτά που έχει το ενυδρείο,
Με μια ωραια ριζα και πετρες μπορεις να φτιαξεις κατι πολυ ομορφο! και πολυ φυσικο!
τί φίλτρο - λάμπα - θερμοστάτη - και ότι άλλο χρειάζεται για αυτά που θέλω να βάλω, να πάρω?
Διαβασε προσεχτικα εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949 τα λεει ο Πανος πολυ αναλυτικα!
Για το στρώσιμο του νερού τί μπορώ να κάνω (μπορώ να ζητήσω έτοιμο νερό από εκεί που θα αγοράσω τα ψάρια για να μπολιάσω)???
Μπολι δεν ειναι το νερο απο το ενυδρειο αλλα: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934 θα σου ελεγα να μη παρεις απο πετσοπ γιατι αν υπαρχει καποια ασθενεια στο ενυδρειο τους (συχνο φαινομενο) θα μεταφερθει στο ενυδρειο σου! Οταν φτασει η στιγμη βαλε αγγελια να σου δωσει καποιος κοντα σου (τι να κανω? Εισαι μακρια )
Χρειάζομαι υπόστρωμα για τα φυτά αυτά?
Για αυτα τα φυτα δε χρειαζεσαι καποιο υποστρωμα!
Στη βρύση έχω φίλτρο νερού με άνθρακα (καλό), να βάλω από κει?
Αν κατακραταει το χλωριο ειναι πολυ καλο! Δεν θα εχεις προβλημα αν βαλεις ομως νερο βρυσης και αντιχλωριο!
Τί μετρητές για το νερό να πάρω για αρχή?
Διαβασε αυτο: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33909 θα καταλαβεις!!
Δεν ξέρω αν έχω ξεχάσει τίποτα και με συγχωρήτε για το μεγάλο μου post, αλλά... έχω φάει κόλλημα όπως προείπα.
Ολοι το ιδιο κολλημα εχουμε Μην ανυσηχεις!!
Περιμένω με αγωνία τις συμβουλές σας και ευχαριστώ!
Θα πρεπει να μη βιαστεις! Αν πας σε πετσοπ μη φορτωθεις οτι σου πλασαρουν ... ψαξε ... ρωτα και θα γλυτωσεις πολλα ασκοπα εξοδα! Απο "ζουμια" χρειαζεσαι μονο αντιχλωριο και τιποτα αλλο!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-01-10, 14:17
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

καλη επιτυχια
οχι κορυντορας με γκαπυ ομως γιατι το ενα ειναι μαλακου νερου και το αλλο σκληρου
+1000 οτι στα πετ σοπ μπορει να σε φορτωσουν με αχρηστα πραγματα

επισης ολοι στην αρχη κοιτοντας τις διαφημισεις των προιοντων θελουμε να παρουμε τα παντα νωμιζοντας οτι θα προσφερουν κατι
καλυτερα πριν παρεις οτιδηποτε ρωτα εδω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-01-10, 15:29
Andrews Ο χρήστης Andrews δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2010
Περιοχή: Αχαια
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Τις γαρίδες σε ποια ποσότητα και αναλογία να τις βάλω?

Μπορώ να βάλω και από τα 2 είδη?(amano - red)

Μπορώ να βάλω και apple snails μαζί με τα guppies και τις γαρίδες και αν ναι πόσα, ή θα υπάρξει πρόβλημα?

Και από τα φυτά, επειδή δεν τα έχω δει από κοντά, πόσα να πάρω από το καθένα από τα είδη που θέλω για την πίσω μεριά 60 εκ μήκους?(Ceratophyllum demersum - Limnophila sessiliflora - Hygrophila polysperma)
Αυτά τα 3 μόνο μεγαλώνουν ή και πολλαπλασιάζονται?


Θέλω να καλύψω όλη την πίσω μεριά σαν φόντο με τον τρόπο που έχω γράψει.

Α και μην ξεχάσω.

Τα φυτά πού τα βρίσκουμε???
Έχω ψάξει παντού, από ανθοπωλεία μέχρι pet shops με είδη ενυδρείου, και όλοι μου λένε "να τα παραγγείλουμε, σε κανα μήνα θα έρθουν κλπ),
ενώ εγώ δεν τα έχω δει καν από κοντα για να ξέρω πόσα να πάρω από το καθένα.
-------------------------
Και κάτι άλλο και με συγχωρήτε αν γίνομαι κουραστικός.

Θα μπορούσατε να μου πείτε ποιες είναι οι μέσες τιμές κόστους για τα παραπάνω ψάρια - φυτά?

Το ζητάω αυτό διότι μετά από τόσο ψάξιμο, έχω δει τρελές διαφορές τιμών στα ίδια πράγματα και έχω μπερδευτεί..

Πχ. ένας μου είπε για την ανούβια νάνα 11 euro και για το κερατόφυλλο 14, ενώ ένας άλλος μου ζήτησε για ανούβια νάνα 27 και για το κερατόφυλλο 5!
(όλοι μέσω παραγγελίας και αναμονής ενός μήνα τουλάχιστον).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andrews : 21-01-10 στις 15:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-01-10, 15:31
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

κοιτα εδω αθηνα οι τιμες πανω κατω ειναι ιδιες...πχ ανουμπια 10 εως 13 ευρω ...κερατοφυλο εγκερια ντενσα κρυπτοκορυνες και αλλα ευκολα απο 5 ευρω ως 8...τα ψαρακια τωρα τα γκαπυ ...δεν νμιζω να ξεπερναν τα 3 ευρω...μπορεις καλλιστα να βρεις ενα μαγαζι και να κανεις ιντερνετικη παραγγελια
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-01-10, 16:07
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andrews Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Τις γαρίδες σε ποια ποσότητα και αναλογία να τις βάλω?
μια για δεκα τετραγωνικους ποντους ειναι συνηθισμενη ποσοτητα

Μπορώ να βάλω και από τα 2 είδη?(amano - red)
ναι μπορεις γιατι δεν ιβρυδιζουν μεταξυ τους

Μπορώ να βάλω και apple snails μαζί με τα guppies και τις γαρίδες και αν ναι πόσα, ή θα υπάρξει πρόβλημα?
βαλε. Το ποσα δεν ειναι κανονας. Προφανως θα βαλεις οσα τρεφονται με αλγη για να μην ταιζεις και σαλιγκαρια και ουτε να σου φανε κανενα φυτο. Καλυτερα να τα βαλεις οταν πιασει λιγη αλγη το τζαμι σου
Και από τα φυτά, επειδή δεν τα έχω δει από κοντά, πόσα να πάρω από το καθένα από τα είδη που θέλω για την πίσω μεριά 60 εκ μήκους?(Ceratophyllum demersum - Limnophila sessiliflora - Hygrophila polysperma)
Αυτά τα 3 μόνο μεγαλώνουν ή και πολλαπλασιάζονται?
καλυτερα να παρεις απο ενα για να μην πληρωνεις. Αυτα θα σου γεμισουν σταδιακα και θα πετας στο τελος. Και μεγαλωνουν αλλα αν τα κοψεις και φυτεψεις το κομματι εχεις ενα καινουριο φυτο. Το κερατοφυλλο δεν φυτευεται γιατι δεν εχει ριζες. Μεγαλωνει και αν κοψεις και κομματια παλι μεγαλωνουν ανεξαρτητα

Θέλω να καλύψω όλη την πίσω μεριά σαν φόντο με τον τρόπο που έχω γράψει.
αν θες να πληρωσεις παρε οσα γουσταρεις και γεμισε το φοντο σου με αυτα κατευθυαν. Δεν υπαρχει προβλημα παραφορτωματος απο φυτα. Βαζεις οσα θελεις απο την πρωτη μερα
Α και μην ξεχάσω.

Τα φυτά πού τα βρίσκουμε???
Έχω ψάξει παντού, από ανθοπωλεία μέχρι pet shops με είδη ενυδρείου, και όλοι μου λένε "να τα παραγγείλουμε, σε κανα μήνα θα έρθουν κλπ),
ενώ εγώ δεν τα έχω δει καν από κοντα για να ξέρω πόσα να πάρω από το καθένα.
σε ενυδρειακα καταστηματα μονο
-------------------------
Και κάτι άλλο και με συγχωρήτε αν γίνομαι κουραστικός.

Θα μπορούσατε να μου πείτε ποιες είναι οι μέσες τιμές κόστους για τα παραπάνω ψάρια - φυτά?
(τα φυτα στη θεσσαλονικη αυτα που λες τα παιρνουμε 6 Ε το ενα)
Το ζητάω αυτό διότι μετά από τόσο ψάξιμο, έχω δει τρελές διαφορές τιμών στα ίδια πράγματα και έχω μπερδευτεί..

Πχ. ένας μου είπε για την ανούβια νάνα 11 euro και για το κερατόφυλλο 14, ενώ ένας άλλος μου ζήτησε για ανούβια νάνα 27 και για το κερατόφυλλο 5!
(όλοι μέσω παραγγελίας και αναμονής ενός μήνα τουλάχιστον).
κερατοφυλλο επειδη εχουν ολοι οι χομπιστες βρες καποιον να σου δωσει
οι ανουμπιες τιμολογουνται με βαση ποσα φυλλα εχουν γιατι αναπτυσονται δυσκολα, γυρω στα 5 φυλλα την βρισκεις εδω 6-8Ε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-01-10, 17:03
Andrews Ο χρήστης Andrews δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2010
Περιοχή: Αχαια
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για όλα!

Θα επανέλθω με αποτελέσματα και φωτό μόλις τα καταφέρω.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-01-10, 13:48
Andrews Ο χρήστης Andrews δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2010
Περιοχή: Αχαια
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Τελικά τα βρήκα και τα φυτά που ήθελα και νιώθω σχεδόν έτοιμος να ξεκινήσω.
(Ο Μάνθος φοβερά υπομονετικός και εξυπηρετικός).

Αυτή η αναμονή και η θέα του άδειου μου καινούριου ενυδρείου με σκότωνε, αλλά μάλλον ήταν υποχρέωσή μου σαν αρχάριος.


Δύο τελευταία πραγματάκια θέλω μόνο να με βοηθήσετε που εξακολουθώ να έχω απορία.

Κατέληξα στα Guppies μαζί με Red cherry και όχι corydoras γιατί κατάλαβα διαβάζοντας πως μπορεί τα corydoras να μπορούν να ζήσουν με τα Guppy αλλά αν πάρεις εμένα τον Έλληνα που λατρεύω το καλοκαίρι και με στείλεις να ζήσω στην Αλάσκα, θα ζήσω μεν αλλά δεν θα μου αρέσει και τόσο.

Λοιπόν.

Έχω ένα εσωτερικό φίλτρο Stingray 10.
Κάνει για το ενυδρείο μου?
Αν όχι, μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο παρακαλώ,γιατί με τόσα που έχω διαβάσει για τα φίλτρα, μάλλον έχω μπερδευτεί.


Και δεν έχω καταλάβει πού πρέπει να το τοποθετήσω.
Βυθισμένο ολόκληρο ή το πάνω στόμιο, να το βάλω το μισό έξω από την επιφάνεια του νερού για να δημιουργεί ανατάραξη?


Επίσης έχω ένα μοτεράκι που έχει ένα σωλήνα που καταλήγει μέσα στο ενυδρείο σε ένα σφουγγαράκι που βγάζει μπουρμπουλήθρες.
Οξυγονωτής είναι?Μου χρειάζεται ή να το βγάλω?

Και τις γαρίδες amano & red cherry, πόσες να πάρω από το κάθε είδος και σε ποια αναλογία αρσ/θηλ?

Και μηλοσαλίγκαρο ένα αρσ ένα θηλ είναι καλά?

Και τέλος, το τεστ 5 σε 1 της tetra είναι οκ?
Έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο?

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-01-10, 13:56
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

αν βαλλεις φυτα ο οξυγονοτης ειναι αχρηστος...διωχνει πολυτιμα στοιχεια..το φιλτρακι ποσα λιτρα γυριζει..?το τοποθετεις στα πλαινα τοιχωματα κοντα στην επιφανεια ετσι ωστε να εχεις αναταραξη(και παραλληλα οξυγονωση,η αμανο δεν γεννανε σε γλυκο νερο θελουν υφαλμυρο οποτε οτι και να παρεις ειναι το ιδιο...εγω θα προτιμουσα ρεντ τσερυ...τα τεστακια ειναι οκ μιας και τα χρησιμοτερα για αρχη ειναι αμμωνια νιτρωδη νιτρικα πχ σκληροτητα......βαλλε καμια φωτο απο την γυαλα σου και το φιλτρο
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-01-10, 14:10
Andrews Ο χρήστης Andrews δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2010
Περιοχή: Αχαια
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
αν βαλλεις φυτα ο οξυγονοτης ειναι αχρηστος...διωχνει πολυτιμα στοιχεια..το φιλτρακι ποσα λιτρα γυριζει..?το τοποθετεις στα πλαινα τοιχωματα κοντα στην επιφανεια ετσι ωστε να εχεις αναταραξη(και παραλληλα οξυγονωση,η αμανο δεν γεννανε σε γλυκο νερο θελουν υφαλμυρο οποτε οτι και να παρεις ειναι το ιδιο...εγω θα προτιμουσα ρεντ τσερυ...τα τεστακια ειναι οκ μιας και τα χρησιμοτερα για αρχη ειναι αμμωνια νιτρωδη νιτρικα πχ σκληροτητα......βαλλε καμια φωτο απο την γυαλα σου και το φιλτρο


Το φίλτρο πάνω γράφει 200 L/h 2.9w. http://www.aquatics-online.co.uk/cat...er-filters.asp

Φωτό μόλις μπορέσω θα βάλω σίγουρα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια για το στήσιμο ANXRI Malawi 28 06-10-08 23:07
Στήσιμο ενυδρείου γύρω στα 450 lt.βοήθεια xaftel Αρχάριοι γλυκού νερού 57 08-05-08 16:03
Στήσιμο Ενυδρείου Minakki Αρχάριοι γλυκού νερού 31 03-10-07 10:18
Βοήθεια για το στήσιμο background Αλεξης Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 11-05-07 20:49
διευθύνσεις και τηλ. κατασκευαστών? βοήθεια στο στήσιμο! mios Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 29 23-03-07 20:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06660 seconds with 13 queries