Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-07-14, 22:33
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Paschalpgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τη BISON PLASTIC η οποία ειναι σχετικά παχυρευστη και δεν στεγνώνει τόσο γρήγορα όσο το χλωροφόρμιο.
την εχεις δοκιμασει σε plexiglass???? γιατι δεν βλεπω να το αναφερει καπου....


Κατάλληλη για την κόλληση όλων των ειδών των οικιακών πλαστικών όπως: σκληρό PVC,ABS & Perspex®
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-07-14, 22:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
την εχεις δοκιμασει σε plexiglass???? γιατι δεν βλεπω να το αναφερει καπου....


Κατάλληλη για την κόλληση όλων των ειδών των οικιακών πλαστικών όπως: σκληρό PVC,ABS & Perspex®
Tο ιδιο πραμα ειναι με το Perspex
http://en.wikipedia.org/wiki/Poly%28...ylate%29#Names
Το θεμα ειναι αν συμφερει η τιμη
5-6e ευρω περιπου τα 25ml
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-07-14, 23:16
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Tο ιδιο πραμα ειναι με το Perspex
http://en.wikipedia.org/wiki/Poly%28...ylate%29#Names
Το θεμα ειναι αν συμφερει η τιμη
5-6e ευρω περιπου τα 25ml
ουπς... δεν το ηξερα...
παντος οσο εχω ψαξει παιζει πολυ κολληση με χλωροφορμιο δοκιμασμενα χρονια.. οποτε μαλλον για εκει με βλεπω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-07-14, 10:59
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
ουπς... δεν το ηξερα...
παντος οσο εχω ψαξει παιζει πολυ κολληση με χλωροφορμιο δοκιμασμενα χρονια.. οποτε μαλλον για εκει με βλεπω...
Ναι Θανάσση, έτσι είναι ακριβώς, θα πάω να πάρω και εγώ.
Ρώτησα λοπόν το φαραμακοποιό μου και μου είπε πως μπορεί να μου φέρει μόνο σε συσκευασία λίτρου με 15-20 Ευρώ, ρώτα και εσύ, θεωρώ πως η τιμή αυτή για 1 λίτρο είναι από υπερβολικά φθηνή έως αστεία, ειδικά όταν έπαιρνα 10 Ευρώ τα 100ml ή και ακόμα όταν πήρα 30 Ευρώ το 1 λίτρο. Ρώτησα και αλλού όμως, σε αποθήκη χημικών, και λόγω επαγγελματικής σχέσης μου το δίνουν 10 Ευρώ το λίτρο, ε όπως καταλαβαίνεις θα κάνω και μπάνιο και μετά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-07-14, 11:04
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι Θανάσση, έτσι είναι ακριβώς, θα πάω να πάρω και εγώ.
Ρώτησα λοπόν το φαραμακοποιό μου και μου είπε πως μπορεί να μου φέρει μόνο σε συσκευασία λίτρου με 15-20 Ευρώ, ρώτα και εσύ, θεωρώ πως η τιμή αυτή για 1 λίτρο είναι από υπερβολικά φθηνή έως αστεία, ειδικά όταν έπαιρνα 10 Ευρώ τα 100ml ή και ακόμα όταν πήρα 30 Ευρώ το 1 λίτρο. Ρώτησα και αλλού όμως, σε αποθήκη χημικών, και λόγω επαγγελματικής σχέσης μου το δίνουν 10 Ευρώ το λίτρο, ε όπως καταλαβαίνεις θα κάνω και μπάνιο και μετά
θα παω να δω τι μπορω να βρω κι εγω.... λογικα μια κατασκευη δεν χρειαζεται παρα πολυ... με ενα λιτρο που λες νομιζω οτι μπορεις να κολλας χρονια...
εκτος αν κανω λαθος...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-07-14, 11:17
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κάτι άλλο , εξαιρετικά σημαντικό, μου το τόνισε και ο φαρμακοποιός. Το χλωροφόρμιο είναι εξαιρετικά πτητικό, και θέλει ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ φύλαγμα, πρόσεξε που και πως θα το φυλάξεις. Επίσης πλαστικό μπουκάλι θέλει δοκιμή μήπως λιώσει, σε γυάλινο σκουρόχρωμα μπουκάλι με πολύ καλό καπάκι ίσως είναι η καλύτερη λύση. Οταν αγόρασα τη κόλλα (που είπαμε πως τελικά μάλλον είναι 100% χλωροφόρμιο) μου την έδωσαν σε αλουμινένιο μπουκάλι με διπλό καπάκι. Μου έχει πει ο Σταμάτης (BOUBOULAS) πως το έβαζε στη κατάψυξη αλλά και πάλι του έχανε. Σε ψυγείο με τρόφιμα βέβαια δεν θα το έβαζα γιατί όπως είδες και πιο πάνω λέει πως προκαλεί καρκινογενέσεις. Και επειδή εδώ μας διαβάζουν πολύ , θεωρώ πως τέτοια υλικά δεν είναι αστεία και θέλουν ΙΔΑΙΤΕΡΗ ΠΡΟΣΟΧΗ. Για αυτό προσοχή παιδιά όταν ασχολείστε με επικίνδυνα υλικά




-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα παω να δω τι μπορω να βρω κι εγω.... λογικα μια κατασκευη δεν χρειαζεται παρα πολυ... με ενα λιτρο που λες νομιζω οτι μπορεις να κολλας χρονια...
εκτος αν κανω λαθος...
Για τη κατασκευή που θες εσύ φτάνει και περισσεύει. Από κατανάλωση , εγω έχω φάει πάνω από μισό λίτρο + 3-4 μπουκαλάκια 100ml, αλλά όλο και κάτι φτιάχνω, μαστορεύω συνέχεια.
Θανάσση όταν δεις την ευκολία που έχει, σε βλέπω συνέχεια να φτιάχνεις και κατι, μικρό ή μεγάλο.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 03-07-14 στις 11:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-07-14, 11:43
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι άλλο , εξαιρετικά σημαντικό, μου το τόνισε και ο φαρμακοποιός. Το χλωροφόρμιο είναι εξαιρετικά πτητικό, και θέλει ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ φύλαγμα, πρόσεξε που και πως θα το φυλάξεις. Επίσης πλαστικό μπουκάλι θέλει δοκιμή μήπως λιώσει, σε γυάλινο σκουρόχρωμα μπουκάλι με πολύ καλό καπάκι ίσως είναι η καλύτερη λύση. Οταν αγόρασα τη κόλλα (που είπαμε πως τελικά μάλλον είναι 100% χλωροφόρμιο) μου την έδωσαν σε αλουμινένιο μπουκάλι με διπλό καπάκι. Μου έχει πει ο Σταμάτης (BOUBOULAS) πως το έβαζε στη κατάψυξη αλλά και πάλι του έχανε. Σε ψυγείο με τρόφιμα βέβαια δεν θα το έβαζα γιατί όπως είδες και πιο πάνω λέει πως προκαλεί καρκινογενέσεις. Και επειδή εδώ μας διαβάζουν πολύ , θεωρώ πως τέτοια υλικά δεν είναι αστεία και θέλουν ΙΔΑΙΤΕΡΗ ΠΡΟΣΟΧΗ. Για αυτό προσοχή παιδιά όταν ασχολείστε με επικίνδυνα υλικά






-------------------------

Για τη κατασκευή που θες εσύ φτάνει και περισσεύει. Από κατανάλωση , εγω έχω φάει πάνω από μισό λίτρο + 3-4 μπουκαλάκια 100ml, αλλά όλο και κάτι φτιάχνω, μαστορεύω συνέχεια.
Θανάσση όταν δεις την ευκολία που έχει, σε βλέπω συνέχεια να φτιάχνεις και κατι, μικρό ή μεγάλο.
το πιο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ειναι αυτο που εγραψες κι εσυ. με επικυνδυνα υλικα δεν παιζουμε και οταν θελουμε να κανουμε κατι περνουμε τις απαραιτητες προφυλαξεις οσο αστειες κι αν ακουγονται...
οσο για το μπουκαλακι νομιζω ενα γυαλινο ειναι οτι πρεπει...
λογικα και με το πλαστικο δεν εχει θεμα αλλα ποτε δεν ξερεις....!!!!

καλα δεν το συζηταω... και μονο το οτι μπορεις να κανεις μετατροπες ανα πασα στιγμη το κανει πολυ ευκολο υλικο.
επισης αν παρεις μεγαλο κομματι, μπορεις να του δωσεις ενα ζεσταμα οτι σχημα θελεις... να φτιαξεις οτι σχημα ενυδρειο θελεις... για σκεψου το....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-07-14, 16:12
Paschalpgr Ο χρήστης Paschalpgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2014
Περιοχή: Ν. Ηράκλειο
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Με η Bison έχω κολλήσει ότι έχω φτιάξει χωρίς κανένα πρόβλημα. Το βασικό πρόβλημα που έχει το χλωροφόρμιο ειναι ότι ειναι πολύ πτητικο και δεν "μένει" στην περιοχή που θέλεις να κολλήσεις αρκετά για να "λιώσει" το πλεξι και να κολλήσει με αποτέλεσμα να βάζεις συνέχεια. Βέβαια όλα ειναι θέμα εκπαίδευσης και ευκολίας χρήσης. Πάντως στο θέμα της τιμής θα συμφωνήσω ότι ειναι ακριβότερη απο το χλωροφόρμιο που να σημειώσω ότι λόγω δουλειάς το βρίσκω τζάμπα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-07-14, 18:14
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76
επισης αν παρεις μεγαλο κομματι, μπορεις να του δωσεις ενα ζεσταμα οτι σχημα θελεις... να φτιαξεις οτι σχημα ενυδρειο θελεις... για σκεψου το....
με αφορμή αυτό να κάνω μια ερώτηση off topic...ισχύει αυτό που έγραψε ο Θανάσης;
Αν όχι οκ ξεχάστε το...
Αν ναι τότε δεν μπορεί να κάνει κάποιος τις 4 πλευρές του ενυδρείου έτσι και να κολλούσε μόνο τον πάτο;
Κόντρες (αν μπαίνουν στα πλεξι) πάνω κάτω και κομπλέ;
Sorry για την εκτός θέματος ερώτηση αλλά επειδή ψάχνομαι να πάω σε μεγαλύτερο ενυδρείο ίσως αυτή είναι η λύση μου...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γρατζουνιές σε plexiglass Nrgman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 22-09-06 13:05
Ενυδρείο απο plexiglass. Nrgman DIY . Φτιάχτο μόνος σου 21 08-09-06 14:46
Που μπορώ να βρώ plexiglass??? GFON DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 24-02-06 11:37
Plexiglass sps4ever(niktso) DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 12-05-04 17:58
plexiglass Tolis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 10-12-02 18:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05763 seconds with 15 queries