Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-03-14, 14:58   #1
Νέος, την εμπειρία σας παρακαλώ
nilotis
Junior Member
Εγγραφή: 08-02-2014
Περιοχή: tghessaloniki
Μηνύματα: 13

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
nilotis Ο χρήστης nilotis δεν είναι συνδεδεμένος 09-03-14, 14:58
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλως σας βρηκα λοιπον.
υστερα απο 200 ωρες διάβασμα στο φόρουμ, θα ήθελα να πάρω πιο απτές απαντήσεις απο τους masters του είδους.
εχουμε και λεμε.
εχω ενα 54λ ενυδρειο με 2 κομετ χρυσοψαρα. τρεχει 35 μερες περιπου.
απλα θελω να βαλω γκαπυ και χήρες. τα χρυσόψαρα θα τα επιστρέψω πίσω. εχω αλλαξει νερο 30% δυο φορες, η τελευταία εχθες.
αποτελέσματα μετ΄ρησεων


Διαστάσεις:50x30x35
Όγκος΄45λ καθαρα
Κατηγορία:
Φυτά: 2 anubia, hygrophila polysperma(ikea), didiplis diandra-ikea, lindernia rotundifolia-ikea, micranthemum umbrosum-ikea, ceratopteris thalictroidew-ikea
Ψάρια / ¶λλα είδη: 2 χρυσοψαρα κομετ 4cm
Διακοσμητικά υλικά:
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.) ενα μοπάνι κουτσουρο, χαλικακι κοκκινο
Φόντο:
Φωτισμός: ενεργιακη λαμπα 14w, 12500 kelvin
Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες
Φιλτράρισμα:υαλοβαμβακας ή οπως τα λενε τα πετ σοπ,μπλε σφουγγαρι, διχτακι ανθρακα, κεραμικο μακαρονι
Θερμοστάτης:οχι , θερμοκρασια νερου σταθερη στους 22 βαθμους
Λίπανση:οχι
Παροχή CO2:οχι

pH:8
Γενική σκληρότητα (GH):16dh
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):12dh
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):δεν ξερω
Νιτρικά (ΝΟ3):10mg
Αλλαγές νερού:30% ebdomadieos
Θερμοκρασία:22
¶λλες πληροφορίες:με nitrovek tiw sera εγινε το στρωσιμο και τα ψαρια μεσα, τα οποια δεν μασανε τιποτα.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΤΩΝ ΜΕΤΡΗΣΕΩΝ για να βαλω gappy kai χηρες.
μου φαινονται λιγο λαθος τα νουμερα για την σωστη βιολογια του νερου.
τα φωτα σας παρακαλω

ξεχαστε την αντιστροφη οσμοση, τις μπουκαλες co2 τα do it your self

proteinete και κανα λιπασμα η οτιδηποτε βοηθαει να φυτα
Φωτογραφία:
Εμφανίσεις: 6246
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-03-14, 15:12
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Καλό είναι να μετρήσεις και νιτρώδη για να σου πούμε αν είναι εντάξει.Όλα αλυσσιδωτά είναι στο ενυδρείο.Μάστερ δέν είμαι σε καμία περίπτωση αλλα αν έχεις και 0 νιτρώδη τότε το ενυδρείο σου είναι στρωμένο.Για ψαροσυνθέσεις διάβασε της ανάγκες των ψαριών και αναλόγος πράτεις.Το νερό δε μαλακώνει με παρακάλια.Μπορείς να δικιμάσεις την χρήση της τύρφης στο φίλτρο σου αλλα μην φανταστεις καμιά τρελή διαφορά.Ηφωτό δε φαίνεται
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-03-14, 15:21
nilotis Ο χρήστης nilotis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2014
Περιοχή: tghessaloniki
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

φωτο πως αναβαζω?

τα ψαρια αυτα που λεω ειναι μεχρι 8 και λογικα δεν θα πρεπει να παιζω στα ορια.

θενκς
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-03-14, 15:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Χηρες (Gymnocorymbus ternetzi), χωρις επεξεργασια του νερου (κατι που απεκλεισες) και με τις τιμες που εχεις δεν μπορεις να βαλεις. Δεν "χωρανε" και στο ενυδρειο, ουτε καν μονες τους. (60-80 λιτρα μινιμουμ)

Γκαπυ (υπο την προυποθεση να δινονται ανελλειπως τα μικρα που γεννιουνται) μπορουν να μπουν ενα χαρεμακι 1 αρσενικο και 3 θηλυκα.

Τα χρυσοψαρα δεν επρεπε να μπουν ποτε στο ενυδρειο αυτο. (ιδιως για να το στρωσουν)
Λιγο δυσκολο να καταφερες να μη γινει τοξικο το νερο στο στρωσιμο, με δυο τετοια ψαρια σε αυτο το ενυδρειο με nitrivek και με δυο μονο αλλαγες.
Τα ψαρια που επιζουν απο τετοιες διαδικασιες ειναι καταδικασμενα ετσι κι αλλιως να ζησουν λιγο, αφου τα βραγχια, τα νεφρα και το συκωτι τους καταστρεφονται (κατι που δεν ειναι ορατο σε αρχαριους, να μη πω και σε "εμπειρους")

Μερικες ιδεες εδω Προτάσεις ψαριών για 60 λίτρα και όχι μόνο
Διαβασε (προσεκτικα) τα υπομνηματα . http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34

Το ενυδρειο πραγματικα ειναι καταλληλο για μονομαχο (δεν κανει ομως το νερο σου) ή γαριδουλες red cherry ή καποιο μικρο ειδος που δεν γενναει ευκολα (δλδ μη ζωοτοκο).
Οτι αλλο ειδος βαλεις, ή θα ταλαιπωρηθει αυτο, ή εσυ (για τη συντηρηση του νερου)

Ενα γενικο λιιπασμα seachem flourish
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-03-14, 15:35
nilotis Ο χρήστης nilotis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2014
Περιοχή: tghessaloniki
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Τα χρυσοψαρα ηταν σε γυαλα 10 μερες και ταλαιπωριοταν για αυτο πηρα το ενυδρειο.
Για τις χηρες διαβασα οτι ειναι ανθεκτικες.

Για να καταλαβω τωρα το ενυδρειο ειναι σε ασχημη. Φαση;.
Σε κανα μηνα δεν θα αλλαξουν οι τιμες προς το καλυτερο;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-03-14, 15:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

OK καλα εκανες, αλλα δεν εφτανε το ενυδρειο.
Καλυτερα να τα εδινες απο τη αρχη πισω.

Σε ασχημη φαση δεν ειναι το ενυδρειο.
Τα ψαρια ηταν, ειναι, και θα ειναι, σε ασχημη φαση, γιαυτο μη το καθυστερεις αλλο.
Το ενυδρειο αν μετρησεις και ΝΟ2 και ειναι μηδεν ειναι ΟΚ απο βιολογια και ετοιμο να δεχτει ψαρια (αν και πρεπει να μη υπαρξει ατυχια και εχουν μεταφερει τα χρυσοψαρα στο ενυδρειο, καποιο παρασιτο που δεν αντεχουν τα τροπικα ψαρια)

Το νερο απο τιμες pH GH KH, δεν φτιαχνει απο μονο του.
Αν δεν θελεις να κανεις επεξεργασια νερου (AO ή/και τυρφη) δεν μαλακωνει μονο του με τον καιρο.
Επιλεγεις ψαρια που ζουν σε τιμες βρυσης σου και χωρανε στο ενυδρειο σου.
Συμβατοτητες - Πως επιλεγω ψαρια για το ενυδρειο μου
Πως διαβαζουμε ενα προφιλ ψαριου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-03-14, 15:52
nilotis Ο χρήστης nilotis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2014
Περιοχή: tghessaloniki
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Το λεω γιατι ας πουμε θελω να καταλαβω γιατι εχω υψηλο kh, φταινε τα φυτα; δεν φταινε τα φυτα;, το ph ρυθμιζεται σε σχεση με το kh.
Το βασικοτερο που θελω να.ρωτησω ειναι αν τα προιοντα για.μειωση αυτβν των τιμων ειναι καλα. Με την τυρφη θα σωθω ή θα.βασανιζομαι.μια.ζωη να ριξω το ph.
Και στην τελικη αν δωσω τα ψαρια, αδεισω το ενυδρειο και αρχιαω απο την αρχη θα πετυχω αλλα νουμερα στις 35 μερες; θα ειναι δλδ πιο ευκολο.να.κανω το ενυδρειο μου πιο βιωσιμο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-03-14, 16:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι δεν φταινε τα φυτα για την KH. Τα φυτα βοηθανε γενικοτερα το ενυδρειο.
Ετσι ειναι το νερο που εχεις στη βρυση ή καποιο αλλο υλικο το σκληραινει (καποια πετρα ή χαλικι).
Κανε και μετρησεις PH GH KH στη βρυση για συγκριση με του ενυδρειου. (και ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3 κανε για σιγουρια)

Ναι το pH εξαρταται απο την KH.

Οχι τα προιοντα που ριχνουν το pH εκτος οτι δεν συμφερουν καθολου οικονομικα (αν το δεις σε βαθος χρονου, οπως ειναι η λειτουργια ενος ενυδρειου), συνηθως "χαλανε" κατι αλλο στο νερο (πχ εχουν φωσφορικα)
Το διοξειοδιο (CO2) ειναι βασικα λιπασμα και το μονο που αλλαζει ειναι το pH. Δεν μαλακωνει το νερο (GH KH).
Οποτε ως "βιωσιμες" και σωστες λυσεις μενουν οι ΑΟ και η τυρφη ή τα ξερα φυλλα (υπο προυποθεσεις και αυτα και με προσοχη στη διαδικασια να ειναι σταδιακη, γιατι οι αποτομες αλλαγες GH KH pH σκοτωνουν)
Η ΑΟ ειναι σχετικα πιο ευκολη και οικονομικη απο την τυρφη, αλλα ενω θα μαλακωσει το νερο (GH KH ριχνει) δεν ειναι σιγουρο 100% οτι θα ριξει και το pH.
H χαμηλη KH που εχουμε με την ΑΟ απλα προσφερει το εδαφος να πεσει πιο ευκολα το pH.
Χρειαζονται ομως οξεα για να πεσεi το pH.
Τα σκευασματα το κανουν αυτο με τα φωσφορικα οξεα, τα οποια δεν ειναι καλα για το ενυδρειο (ευτροφισμος, αλγες κλπ)
Η τυρφη και τα φυλλα, το κανει με τα χουμικα οξεα της, τα οποια ειναι χρησιμα για τα ψαρια και δεν κανουν κακο. (παρα μονο σε υπερβολικες ποσοστητες)
Ισως λοιπον χρειαστει και τυρφη.
Συνηθως ομως τα οξεα που εχει απο μονο του το ενυδρειο φτανουν για να πεσει το pH με την ΑΟ.
Αν και καλο ειναι να μη το δουμε να πεφτει πολυ, μεσω της ΑΟ, αφου αυτο θα σημαινει οτι το νερο εχει πολλα οξεα "αγνωστου ταυτοτητος".

Οπως (μαλλον δεν ) καταλαβαινεις, παρολο που ειναι απλη ως διαδικασια να μαλακωσει το νερο, χρειαζεται γνωση (μελετη) στο πως, ποσο και γιατι μαλακωνει, ετσι ωστε να αποφευχθουν λαθη.
Στην αρχη ειναι δυσκολα, αλλα οσο διαβαζεις σχετικα θεματα, τοσο κατι πιανεις απο το νοημα. (και εμεις τι νομιζεις χημικοι ή βιολογοι ειμαστε?)
Γιαυτο καλο ειναι στην αρχη να βαζει καποιος ψαρια που ζουν σε παραμετρους νερου της βρυσης του, για να μαθει πρωτα να συντηρει το ενυδρειο του και τα ψαρια του (διατροφη, αλλαγες νερου και φιλτρανση για σωστα ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3) και σταθεροτητα παραμετρων (pH GH KH θερμοκρασια) και μετα αφου τα λυσει αυτα, ασχολειται και με την χημεια και επεξεργασια του νερου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-03-14, 21:13
nilotis Ο χρήστης nilotis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2014
Περιοχή: tghessaloniki
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Εξαιρετικος δελτα, σε ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-03-14, 23:33
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Στην πράξη τώρα.Εγώ τι θα έκανα με ένα 54λιτρο...ένα καλό φίλτρο με βιολογικό και σφουγγάρι και ένα δέυτερο οικονομικό φιλτράκι μόνο με τύρφη(η ροή του θα ήταν χαμηλή αφου θα ήταν μπουκομένο με το σακουλάκι τύρφης).Αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα 35% με απιονισμένο νερό εμπορίου(μιλάμε για ένα έξοδο των 0.89Ε την εβδομάδα γι'αυτά τα λιτρα).Όλα τα παραπάνω ακολουθούμενα με της σχετικές-απαραίτητες μετρήσεις μέχρι να βρεθούν οι ιδανικες τιμές συνέπεια των ιδανικών ποσοτήτων υλικών επεξεργασίας.Και φυσικά άν φτάσει εκεί που θέλουμε τι ποιο τέλειο για έναν μονομάχο και δύο πιτσιρίκες...
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-03-14, 00:41
nilotis Ο χρήστης nilotis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2014
Περιοχή: tghessaloniki
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Εχω αφυγραντηρα, να δοκιμασω τα τεστ σε αυτο το νερο και να τα παραθεσω εδω να δουμε αν ειναι δυνατον να χρησιμοποιω αυτο;.
Πιτσιρικες εννοεις θυληκες μονομαχους.
Δεν μ`αρεσει αυτο το ψαρι, γκαπυ θα βαλω καποια στιγμη και γαριδουλα

Βασικα θα μετρησω και το νερο της βρυσης να.δω τυχον διαφορες και να επανελθω δρυμιτερος
-------------------------
Ξεχασα να πω οτι εχω μεσα μια πετρα ηφαιστιακης λαβας και αλλες δυο απολιθωμενες πετρες σε μεγεθος πακετου τσιγαρων ολες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nilotis : 10-03-14 στις 00:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-03-14, 01:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifefx Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα 35% με απιονισμένο νερό εμπορίου
Για ενυδρειο μιλαμε, οχι για σιδερο ατμου
Ολα τα απιονισμενα εμποριου ειναι αναξιοπιστα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-03-14, 01:28
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ενυδρειο μιλαμε, οχι για σιδερο ατμου
Ολα τα απιονισμενα εμποριου ειναι αναξιοπιστα.
Ενώ της βρύσης είναι αξιόπιστα...σαν τελική για μαλακό νερό το λέω χωρις χρήση όσμωσης.Αλλωστε λέω το τι θα έκανα "εγώ"
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-03-14, 01:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κανε το, αλλα επειδη αρκετοι που το εκαναν, εχασαν ψαρια μετα απο καποια αλλαγη, μη το προτεινεις στους αλλους χωρις να τους προειδοποιεις οτι ειναι μεγαλο ρισκο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-03-14, 01:41
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nilotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω αφυγραντηρα, να δοκιμασω τα τεστ σε αυτο το νερο και να τα παραθεσω εδω να δουμε αν ειναι δυνατον να χρησιμοποιω αυτο;.
Πιτσιρικες εννοεις θυληκες μονομαχους.
Δεν μ`αρεσει αυτο το ψαρι, γκαπυ θα βαλω καποια στιγμη και γαριδουλα

Βασικα θα μετρησω και το νερο της βρυσης να.δω τυχον διαφορες και να επανελθω δρυμιτερος
-------------------------
Ξεχασα να πω οτι εχω μεσα μια πετρα ηφαιστιακης λαβας και αλλες δυο απολιθωμενες πετρες σε μεγεθος πακετου τσιγαρων ολες.
Οταν λές απολιθωμένες τι εννοείς?Κατα κύριο λόγω και απ'όσο ξέρω τα απολιθωμένα πετρώματα είναι τίγκα στο αλάτι.Και όχι το νερό του αφυγραντύρα δεν έχει καμιά δουλεια στο ενυδρείο.Οτι βλαβερό σωματίδιο ίπταται στο χώρο συγκεντρώνεται στο νερό του αφυγραντήρα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανε το, αλλα επειδη αρκετοι που το εκαναν, εχασαν ψαρια μετα απο καποια αλλαγη, μη το προτεινεις στους αλλους χωρις να τους προειδοποιεις οτι ειναι μεγαλο ρισκο.
Βρε το έχω κάνει,δε μιλάω στη τύχη.Εμπειρίες παραθέτω όπως κάνει και το 90% των χρηστών του φόρουμ.Δέν έχασα ψάρι και ούτε κάποιο άλλο πρόβλημα είχα.Παράτησα το απιονισμένο γιατι αλλαξα ενυδρείο(σε μεγαλύτερο).Τωρα ψάχνω να βρώ το αναλογο θέμα που είχα διαβασει και απο όπου πήρα την ιδέα και δε το βρήσκω για να το δείς κι εσύ
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lifefx : 10-03-14 στις 01:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-03-14, 01:43
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifefx Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην πράξη τώρα.Εγώ τι θα έκανα με ένα 54λιτρο...ένα καλό φίλτρο με βιολογικό και σφουγγάρι και ένα δέυτερο οικονομικό φιλτράκι μόνο με τύρφη(η ροή του θα ήταν χαμηλή αφου θα ήταν μπουκομένο με το σακουλάκι τύρφης).Αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα 35% με απιονισμένο νερό εμπορίου(μιλάμε για ένα έξοδο των 0.89Ε την εβδομάδα γι'αυτά τα λιτρα).Όλα τα παραπάνω ακολουθούμενα με της σχετικές-απαραίτητες μετρήσεις μέχρι να βρεθούν οι ιδανικες τιμές συνέπεια των ιδανικών ποσοτήτων υλικών επεξεργασίας.Και φυσικά άν φτάσει εκεί που θέλουμε τι ποιο τέλειο για έναν μονομάχο και δύο πιτσιρίκες...
4 λιτρα την βδομαδα θα αλλαζει και κανει μονο 89 λεπτα το απιονισμενο? (19 λιτρα ειναι το 35% που θα πρεπει να κανει αλλαγη) Αν και οπως εχουμε πει, καλυτερα οχι απιονισμενο νερο σε ενυδρειο, λογω του οτι (οπως νομιζω ειχε πει ο ντελτα και αλλοι) δεν ξερουμε σε τι συνθηκες βρεθηκε μεχρι να φτασει σε μας (να ειναι ωρες μες τον ηλιο κλπ) και γενικα δεν ξερουμε αν ειναι καλο.

Ουτε το φιλτρακι που του λες με τυρφη θα κανει κατι. Μικρη ποσοτητα θα παιρνει που δεν θα αρκει. Εγω ειχα (στο 20λιτρο βαρελι που προετοιμαζα το νερο της εβδομαδιαιας αλλαγης ενος 50λιτρου ενυδρειου) ενα μεγαλο εσωτερικο φιλτρο της juwel και του εβαζα 100g τυρφη και παλι το ph απο 7.5 μου επεσε στο ενυδρειο στο 6.9 μετα απο 4 μηνες. Τωρα (για το νερο της αλλαγης που προετοιμαζω στο βαρελι για το 60λιτρο ενυδρειο μου) εχω βαλει ενα μικρο sicce micron φιλτο εσωτερικο που χωραει 30g τυρφη και το εχω να γυρναει 15 λιτρα για μια βδομαδα μεχρι να κανω την αλλαγη. Το ph αν πεφτει, πεφτει ελαχιστα και το χρωμα του νερου ειναι ελαχιστα κιτρινο. Οχι οσο θα ερπεπε. Παω παλι για να βαζω το juwel.

Μαλλον εσυ του λες να το κανει μεσα στο ενυδρειο με μικρο εσωτερικο ισως για σιγουρια μην εχει καμια αποτομη μειωση του ph αλλα περαν απο τα ελαχιστα καλα στοιχεια που θα βγαλει η τυρφη, αποτελεσμα πιστευω δεν θα εχει κανενα απολυτος.

Οσον αφορα τωρα που λες η ροη του να ειναι χαμηλη και μπουκωμενη η τυρφη δεν νομιζω οτι ειναι ετσι.

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...&postcount=129
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-03-14, 02:00
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
4 λιτρα την βδομαδα θα αλλαζει και κανει μονο 89 λεπτα το απιονισμενο (19 λιτρα ειναι το 35% που θα πρεπει να κανει αλλαγη)? Αν και οπως εχουμε πει, καλυτερα οχι απιονισμενο νερο σε ενυδρειο, λογω του οτι (οπως νομιζω ειχε πει ο ντελτα και αλλοι) δεν ξερουμε σε τι συνθηκες βρεθηκε μεχρι να φτασει σε μας (να ειναι ωρες μες τον ηλιο κλπ) και γενικα δεν ξερουμε αν ειναι καλο.

Ουτε το φιλτρακι που του λες με τυρφη θα κανει κατι. Μικρη ποσοτητα θα παιρνει που δεν θα αρκει. Εγω ειχα (στο 20λιτρο βαρελι που προετοιμαζα το νερο της εβδομαδιαιας αλλαγης ενος 50λιτρου ενυδρειου) ενα μεγαλο εσωτερικο φιλτρο της juwel και του εβαζα 100g τυρφη και παλι το ph απο 7.5 μου επεσε στο ενυδρειο στο 6.9 μετα απο 4 μηνες. Τωρα (για το νερο της αλλαγης που προετοιμαζω στο βαρελι για το 60λιτρο ενυδρειο μου) εχω βαλει ενα μικρο sicce micron φιλτο εσωτερικο που χωραει 30g τυρφη και το εχω να γυρναει 15 λιτρα για μια βδομαδα μεχρι να κανω την αλλαγη. Το ph αν πεφτει, πεφτει ελαχιστα και το χρωμα του νερου ειναι ελαχιστα κιτρινο. Οχι οσο θα ερπεπε. Παω παλι για να βαζω το juwel.

Μαλλον εσυ του λες να το κανει μεσα στο ενυδρειο με μικρο εσωτερικο ισως για σιγουρια μην εχει καμια αποτομη μειωση του ph αλλα περαν απο τα ελαχιστα καλα στοιχεια που θα βγαλει η τυρφη, αποτελεσμα πιστευω δεν θα εχει κανενα απολυτος.

Οσον αφορα τωρα που λες η ροη του να ειναι χαμηλη και μπουκωμενη η τυρφη δεν νομιζω οτι ειναι ετσι.

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...&postcount=129
Εχεις δίκιο,0.89 έχει το ένα μπετονι.Απο βιασυνη το έγραωα έτσι.Ο φίλος θέλει περισσοτερα.Εγω με αυτο τον τρόπο καταφερα και κατεβασα το ph απο 7,8 σε 6,8 σε 3 εβδομάδες αν δε κάνω λάθος.Ισως και να μην οφείλετε στην τυρφη λές?Εγώ εκεί απέδωσα την πτώση και γι'αυτο άλλωστε το έκανα.Μωρε πρεπει να αρχίσουμε να πηγαίνουμε τα νερά μας στο χημείο του κράτους μου φαίνεται ...εμένα καλό μου ακούγεται.Η ροή μπουκώνει θες δε θες αν στουμπώσεις ένα φιλτράκι με "χώμα"
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-03-14, 02:11
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Μονο με τυρφη το εριξες τοσο σε 3 βδομαδες ή με τυρφη και απιονισμενο? Ποσα γραμμαρεια τυρφης ειχες βαλει?

Κοιτα, με τα 100g τυρφης και δυνατη ροη στο juwel φιλτρο, ειχα μετρησει και ph στο βαρελι κατω απο 6. Στο ενυδρειο ομως εκανε το ph να πεσει καιρο κατω απο 7, διοτι ειχα και καλη οξυγονωση στο ενυδρειο (που ανεβαζει οσο να ναι) αλλα και εκανα αλλαγες ~10-15 λιτρα καθε βδομαδα και επεφτε σιγα σιγα. Ακομα, το ενυδρειο δεν ηταν πολυ ωριμο (μιας και ετρεχε μολις 4 μηνες) αρα οι τιμες για να σταθεροποιηθουν ηθελαν καποιο χρονο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifefx Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ροή μπουκώνει θες δε θες αν στουμπώσεις ένα φιλτράκι με "χώμα"
Μα αυτο λεμε.. δεν θα το στουμπωσεις. Απλα θα το γεμισεις με την τυρφη σε καλτσον (αν χρειαζεται να το γεμισεις δηλαδη, γιατι μπορει να χρειαζεται για τα λιτρα που θελεις να φτιαξεις, να πρεπει να βαλεις πχ60g τυρφης και το φιλτρο για να γεμισει να θελει 100g κλπ..) οπως ειπε ο delta66 στο ποστ που εκανα παραθεση πιο πανω.

Αν στουμπωνει το φιλτρακι που εχεις με την ποσοτητα που χρειαζεται να βαλεις, τοτε δεν κανει το φιλτρο και θες μεγαλυτερο.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-03-14, 02:27
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μονο με τυρφη το εριξες τοσο σε 3 βδομαδες ή με τυρφη και απιονισμενο? Ποσα γραμμαρεια τυρφης ειχες βαλει?

Κοιτα, με τα 100g τυρφης και δυνατη ροη στο juwel φιλτρο, ειχα μετρησει και ph στο βαρελι κατω απο 6. Στο ενυδρειο ομως εκανε το ph να πεσει καιρο κατω απο 7, διοτι ειχα και καλη οξυγονωση στο ενυδρειο (που ανεβαζει οσο να ναι) αλλα και εκανα αλλαγες ~10-15 λιτρα καθε βδομαδα και επεφτε σιγα σιγα. Ακομα, το ενυδρειο δεν ηταν πολυ ωριμο (μιας και ετρεχε μολις 4 μηνες) αρα οι τιμες για να σταθεροποιηθουν ηθελαν καποιο χρονο.



Μα αυτο λεμε.. δεν θα το στουμπωσεις. Απλα θα το γεμισεις με την τυρφη σε καλτσον (αν χρειαζεται να το γεμισεις δηλαδη, γιατι μπορει να χρειαζεται για τα λιτρα που θελεις να φτιαξεις, να πρεπει να βαλεις πχ60g τυρφης και το φιλτρο για να γεμισει να θελει 100g κλπ..) οπως; ειπε ο delta66 στο ποστ που εκανα παραθεση πιο πανω.

Αν στουμπωνει με το φιλτρακι που εχεις και την ποσοτητα που χρειαζεται να βαλεις, τοτε δεν κανει το φιλτρο και θες μεγαλυτερο.
Μόνο με τυρφη αρχικά και στη μιαμιση εβδομαδα αρχισα της αλλαγες με απιονισμένο.ισως με αυτον τον συνδιασμο έπεσε τόσο.Δε χρησιμοποιω οξυγόνο,η ανατάραξη της επιφάνειας και τα φύτα κάνουν καλή δουλεία.Δε ξέρω ποσο ακριβως ήταν η ποσότητα,περιπου το ενα τρίτο της συσκευασιας της sera ειχα βάλει και το φιλτρο ηταν ενα κινεζικο boyu αλλα πολυ καλό.Εγώ βρε επίτιδες το στούμπωσα για να μειώσω την ροή.Δεν ηθελα spray bar και περιττες σωληνώσεις.Βέβαια δε γνωριζα την αναλογικότητα της ποσότητας,οτι δηλαδη όσο περισσοτερη τυρφη βάλεις τόσο ποιο μεγάλες αλλαγες θα έχεις
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-03-14, 02:33
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifefx Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο με τυρφη αρχικά και στη μιαμιση εβδομαδα αρχισα της αλλαγες με απιονισμένο.ισως με αυτον τον συνδιασμο έπεσε τόσο.Δε χρησιμοποιω οξυγόνο,η ανατάραξη της επιφάνειας και τα φύτα κάνουν καλή δουλεία.Δε ξέρω ποσο ακριβως ήταν η ποσότητα,περιπου το ενα τρίτο της συσκευασιας της sera ειχα βάλει και το φιλτρο ηταν ενα κινεζικο boyu αλλα πολυ καλό.Εγώ βρε επίτιδες το στούμπωσα για να μειώσω την ροή.Δεν ηθελα spray bar και περιττες σωληνώσεις.Βέβαια δε γνωριζα την αναλογικότητα της ποσότητας,οτι δηλαδη όσο περισσοτερη τυρφη βάλεις τόσο ποιο μεγάλες αλλαγες θα έχεις
Kαι εγω απο την αναταραξη ειχα καλη οξυγονωση. Δεν ειχα αεραντλια.

Σε ποσα λιτρα εβαλες λοιπον ~150g τυρφης και το εριξε? (sera = 500g συνολο και εγω αυτη χρησιμοποιω). Αν και ισως παιζει και ρολο το απιονισμενο που εβαζες...

Για την τοποθετηση της, το μπουκωμα κλπ:

''Τα καλτσακια (της με την τυρφη εννοει) πρεπει να πιανουν ολο το πλατος του καδου του φιλτρου για να μη διαφευγει απο το πλαι το νερο αφου ως γνωστον το νερο ακουλουθει παντα τον ευκολο δρομο.
Δεν πρεπει να ειναι πολυ σφιχτα ομως τοποθετημενη μεσα στην καλτσα και σε μεγαλη ποσοτητα, αφου φουσκωνει οταν ποτισει καλα νερο.
Χρειαζεται ενα καλο ξεπλυμα πριν την τοποθετηση.''

Απο αυτο το ποστ: http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...70&postcount=7
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-03-14, 03:11
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαι εγω απο την αναταραξη ειχα καλη οξυγονωση. Δεν ειχα αεραντλια.

Σε ποσα λιτρα εβαλες λοιπον ~150g τυρφης και το εριξε? (sera = 500g συνολο και εγω αυτη χρησιμοποιω). Αν και ισως παιζει και ρολο το απιονισμενο που εβαζες...

Για την τοποθετηση της, το μπουκωμα κλπ:

''Τα καλτσακια (της με την τυρφη εννοει) πρεπει να πιανουν ολο το πλατος του καδου του φιλτρου για να μη διαφευγει απο το πλαι το νερο αφου ως γνωστον το νερο ακουλουθει παντα τον ευκολο δρομο.
Δεν πρεπει να ειναι πολυ σφιχτα ομως τοποθετημενη μεσα στην καλτσα και σε μεγαλη ποσοτητα, αφου φουσκωνει οταν ποτισει καλα νερο.
Χρειαζεται ενα καλο ξεπλυμα πριν την τοποθετηση.''

Απο αυτο το ποστ: http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...70&postcount=7
σε 75 λίτρα νερου.το καλτσάκι επιανε οντως ολοκληρο το πλάτος του κάδου
αν και ηταν λίγο παραξενος,ειχε κάτι οριζοντιες αυλακωσεις που δε βολευαν καθόλου,ηταν οι πατουρες για το σφουγγάρι του.
Πλάκα πλάκα εγω τώρα καθομαι και σκέφτομαι να πάω δείγμα του νερού του ενυδρείου μου για ανάλυση στο χημείο...
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-03-14, 06:17
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Με απλα λογια αφου δεν θελεις επεξεργασια του νερου βαζεις ενα χαρεμι
γκαπι(1 αρσενικο και τρια θηλυκα) και δεν βαζεις χηρες.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-03-14, 04:26
nilotis Ο χρήστης nilotis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2014
Περιοχή: tghessaloniki
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

λοιπον οι μετρησεις τις βρυσης ειναι ιδιες με του ενυδρειου

gh=16
kh=12
ph=8

τωρα λεω στο φιλτρο να πεταξω τον ανθρακα, να βαλω λιγο μινι σιποραξ της σερα και ενα πρασινο σφουγγαρι της γιουβελ.

και αυτο γιατι πηγα στο πετ σοπ που εχει ενα εκατομμυριο ψαρια και του ειπα να παρω το λιπασμα της seachem, τον ρωτησα βεβαια για τον ανθρακα και μου ελεγε ο ανθρωπος κατι ακαταλαβιστηκα για εμενα.
βλαλε τον ανθρακα και τις τελευταιες 2 μερες του μηνα ξαναβαλε τον. ο ιδιος μου ειχε πουλησει τον ανθρακα 3 βδομαδες πριν και τον θεωρουσε αναποσπαστο κομματι ενος φιλτρου.

για την τυρφη θελω να ρωτησω κατι.

για να εχω παντα λιγο χαμηλοτερο ph απο 8 πρεπει το φιλτρο να εχει παντα τυρφη;;

δηλαδη βαζω τυρφη πεφτει το ph την πεταω και οταν ξανανεβει ξαναβαζω τυρφη;;;;

επισης ο ανθρακας καθαριζει το νερο απο φαρμακα σωστα;;
εμεις δεν θελουμε δηλαδη να μας καθαριζει απο λιπασματα, ετσι;

το λιπασμα θεωρειται φαρμακο;;


συντακτικο τριτης δημοτικου
-------------------------
επισης ο τυπος μου ειπε οτι το sera nitrivek θα το βαζω παντα σε καθε αλλαγη του νερου, την αντιστοιχη ποσοτητα για τα λιτρα που αλαζω.

ισχυει αυτο ή μπουρδες;;;;;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nilotis : 11-03-14 στις 04:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-03-14, 14:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απο τη στιγμη που δεν αλλαζουν οι τιμες νερου βρυσης και στο ενυδρειο, ειναι καλη ενδειξη οτι το πιθανοτερο ειναι να μην εχεις υλικα μεσα που επηρεαζουν το νερο.

Ο ανθρακας δεν ειναι απαραιτητος και χρησιμοποιειται οπως ολα τα χημικα υλικα φιλταρισματος μονο οταν χρειαζεται.
Ολα τα χημικα υλικα φιλτραρισματος εχουν περιορισμενη χρονικη διαρκεια ζωης.
Στα χημικα υλικα συμπεριλαμβανεται και η τυρφη.

Για το καθε υλικο που θελεις να χρησιμοποιησεις, πρεπει να διαβασεις και να κατανοησεις τις ιδιοτητες του και τη διαδικασια χρησης του, αλλιως μπορει να εχεις αντιθετα αποτελεσματα.

Για την τυρφη διαβασε εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread....363#post656363

Ο ανθρακας προσροφα διαφορες ουσιες, σε διαφορετικη ποσοτητα αναλογα την ουσια. Αλλες πολλες κι αλλες λιγοτερο.
Το ιδιο προσροφα και οξεα που απελευθερωνει η τυρφη, οπως και φαρμακα.
Οποτε η παραλληλη χρηση ανθρακα και τυρφης δεν συνισταται, εκτος κι αν τοποθετουν σωστα και παντα με την προυποθεση οτι δεχομαστε να πηγαινει τσαμπα καποια ποσοτητα τυρφης.
Αλλες ουσιες που προσροφα ο ανθρακας εδω http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...3&postcount=90

Το λιπασμα φυσικα και δεν θεωρειται φαρμακο για θεραπεια. (εκτος κι αν καποιος, το ονομαζει γενικοτερα ετσι, οπως θα ονομαζε και την κοτοσουπα ή τον καφε - "φαρμακο αυτη η κοτοσουπα", "φαρμάκι τον εκανες το καφε" )
Θρεπτικο συστατικο θεωρειται, κυριως για τα φυτα. Αναλογα το λιπασμα και την ποσοτητα, μπορει να ειναι καλο ή κακο στο ενυδρειο.
Καποια λιπασματα περιεχουν και ουσιες που χρειαζονται ολα τα ειδη ζωης και τα ψαρια, αλλά ομως σε διαφορετικες ποσοτητες.
Αυτο που σου προτεινα ειναι ελαφρυ και κανει καλο σε ολα τα ειδη (σε υπερβολικη δοση ειναι δηλητηριο βεβαια). Ιχνοστοιχεια ειναι (μικροθρεπτικα). Αναλογα την ποσοτητα και το ειδος (γρηγορης αναπτυξης ή οχι) των φυτων, βαζεις και αναλογη δοσολογια. Η δοσολογια που δινει η εταιρεια ειναι για φουλ φυτεμενο. Σε ενα ενυδρειο με λιγα φυτα, μπορει να χρειαζεται το 1/4 της δοσης. Το "ας βαλω λιγο παραπανω" δεν κανει καλο. Το περισσιο λιπασμα θα τα φανε οι αλγες, που κι αυτα φυτα ειναι, και θα γεμισει το ενυδρειο (πολλοι δεν τις επιθυμουν).

Τα παντα σε ενα συστημα ειναι η ισορροπια ζωων και ουσιων και η σωστη συνθεση διαφορετικων ειδων.
Οπως και στη φυση, καποια ειδη ευδοκιμουν μαζι και καποια εξαφανιζονται.
Ο στοχος στο χομπι μας πρεπει να ειναι (κατα την αποψη μου) να προσπαθουμε να φτιαξουμε ενα μικρο συστημα, που να λειτουργησει με οσο το δυνατον μικροτερη επεμβαση για διορθωσεις απο εμας. Αυτο θελει φυσικα εμπειρια και μελετη.
Γιαυτο στην αρχη καλο ειναι να μη το κανουμε πολυπλοκο.
(αν και τελος, με την αποκτηση εμπειριας, ολοι καταληγουν στο συμπερασμα και παλι, να κανουν οσο πιο απλο γινεται -απο μορφες ζωης-, το συστημα τους)

Βακτηρια δεν χρειαζονται απο τη στιγμη που ωριμασει ενα ενυδρειο.
Βεβαια αν εχεις ηδη, βαζε μετα απο καποια συντηρηση φιλτρου. Κακο δεν κανουν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-03-14, 21:01
nilotis Ο χρήστης nilotis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2014
Περιοχή: tghessaloniki
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Κατατοπιστηκοτατος
-------------------------
Επισης μια απορια που εχω ειναι αν οι αεραντλιες (μπουρμπυληθρες) ειναι απαραιτητες;
Ανεβαζουν το ph;;
Ποια η χρηση τους;
Οξυγονωνουν το νερο;

Επισης υπαρχει λαμπα για το ενυδρειο μου, για ενεργιακη μιλαω που ειναι μιση ροζ και μιση ασπρη. Θεωρειται λαμπα αναπτυξης φυτων. Κατα ποσο πρεπει να το πιστεψω αυτο; θα βαλω και λινκ σε λιγο
-------------------------
Επισης μια απορια που εχω ειναι αν οι αεραντλιες (μπουρμπυληθρες) ειναι απαραιτητες;
Ανεβαζουν το ph;;
Ποια η χρηση τους;
Οξυγονωνουν το νερο;

Επισης υπαρχει λαμπα για το ενυδρειο μου, για ενεργιακη μιλαω που ειναι μιση ροζ και μιση ασπρη. Θεωρειται λαμπα αναπτυξης φυτων. Κατα ποσο πρεπει να το πιστεψω αυτο; θα βαλω και λινκ σε λιγο
-------------------------
http://aquario.gr/fotismos/energy-sa...l#.Ux9cuj9_vfI
-------------------------
http://aquario.gr/fotismos/energy-sa...l#.Ux9cuj9_vfI

η λαμπα που λεω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nilotis : 11-03-14 στις 21:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-03-14, 23:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nilotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης μια απορια που εχω ειναι αν οι αεραντλιες (μπουρμπυληθρες) ειναι απαραιτητες;
Ανεβαζουν το ph;;
Ποια η χρηση τους;
Οξυγονωνουν το νερο;

Επισης υπαρχει λαμπα για το ενυδρειο μου, για ενεργιακη μιλαω που ειναι μιση ροζ και μιση ασπρη. Θεωρειται λαμπα αναπτυξης φυτων. Κατα ποσο πρεπει να το πιστεψω αυτο; θα βαλω και λινκ σε λιγο
-------------------------
http://aquario.gr/fotismos/energy-sa...l#.Ux9cuj9_vfI
η λαμπα που λεω

Αν το ενυδρειο χρειαζεται εξτρα οξυγονωση και η αναταραξη στην επιφανεια του νερου απο την εξοδο του φιλτρου δεν ειναι καλη, χρειαζεται αεραντλια.
Θα το καταλαβεις ειτε με τεστ οξυγονου, ειτε απο τα ψαρια που ανεβαινουν συχνα για αερα στην επιφανεια. (εκτος αν ειναι ειδη που ανεπνεουν και ατμοσφαιρικο αερα, οπως μονομαχοι, γκουραμι κλπ - επισης δεν πρεπει να συγχεουμε την περιπτωση που πολλα ειδη μετα απο ενα γευμα ανεβαινουν στην επιφανεια για αερα, κατι που τα βοηθα στη χωνεψη.)
Ναι ανεβαζει λιγο το pH, γιατι στην επιφανεια του νερου, με την αναταραξη, συντελειται το φαινομενο της ανταλλαγης αεριων. Μπαινει οξυγονο στο νερο απο την ατμοσφαιρα και βγαινει διοξειδιο απο το νερο στην ατμοσφαιρα. Το διοξειδιο ειναι κατι που ριχνει το pH. H διαφυγη του ανεβαζει το pH.

Ναι ισχυουν αυτα για τη λαμπα, θεωρητικα.
Ειναι μετρια η ενταση του φωτισμου που προφερει παντως,
Μην εχεις απαιτησεις για δυσκολα φυτα που χρειαζονται πολυ φως.
Ουτε να πας σε δυνατο φωτισμο, αν δεν εχεις σκοπο να βαλεις δυσκολα φυτα.
Το φως, τα λιπασματα και το διοξειδιο, πρεπει να ειναι σε μια ισορροπια κι αυτα με τα φυτα και μεταξυ τους.
Δεν βαζεις μονο ενα απο αυτα (πχ μονο φως, χωρις διοξειδιο και χωρις λιπασματα, ή μονο λιπασματα χωρις διοξειδιο και φως κλπ - φυσικα παντα υπο την παρουσια φυτων που θα εκμεταλευτουν ολα τα παραπανω), γιατι αρχιζουν τα προβλημα.
Για ευκολα φυτα με ενα ελαφρυ λιπασματακι, σε ενα νεο ενυδρειο ενος αρχαριου, ειναι μια χαρα η λαμπα.
Δεν βαζεις αεραντλια χωρις λογο, για να μη χρειαστει και διοξειδιο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-03-14, 20:58
nilotis Ο χρήστης nilotis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2014
Περιοχή: tghessaloniki
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Ανοιγω το καπακι απο το ενυδρειο χωνω την μυτη μου και μυριζω μουχλα. Επισης προχθες εβγαλα.το φιλτρο να.προσθεσω σιποραξ και μεσα.μυριζε μουχλα.
Εχω καποιο θεμα;;;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-03-14, 21:11
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nilotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανοιγω το καπακι απο το ενυδρειο χωνω την μυτη μου και μυριζω μουχλα. Επισης προχθες εβγαλα.το φιλτρο να.προσθεσω σιποραξ και μεσα.μυριζε μουχλα.
Εχω καποιο θεμα;;;;;;;
Είχες κάποια απώλεια ψαριού?
Κάτι παράξενο στις μετρήσεις του νερού?

Ο Τσάμης, αναφέρει το εξής: "...Αντίθετα ένα καινούργιο αλλά βρώμικο σφουγγάρι, που δεν είχε τον χρόνο να δημιουργήσει βακτηρίδια, έχει μια δυσάρεστη μυρωδιά μούχλας και αμμωνίας."
Πηγή : http://www.tsamisaquarium.gr/Selides.../1enydreio.htm
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-03-14, 11:12
nilotis Ο χρήστης nilotis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2014
Περιοχή: tghessaloniki
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Ψαρι δεν εχω χασει. Η μονη διαφορα ειναι οτι εβγαλα τον ανθρακα, εβαλα πρασινο σφουγγαρι της juwel, λιγο σιποραξ μινι, εβαλα λιπασμα γενικο της easy life , και προσθεσα easy starter της sera στο φιλτρο.
Φανταζομαι οτι ο ανθρακας επαιξε τον ρολο του και αυτος γιατι και το νερο δεν εχει την διαυγεια που ειχε με τον ανθρακα
Οι μετρησεις ειναι μια χαρα
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-03-14, 18:23
nilotis Ο χρήστης nilotis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2014
Περιοχή: tghessaloniki
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Τον ανθρακα τον βαζουμε ασουμε καθε μημα για δυο μερες να γινει τζαμι το νερο;
Τον ξαναχρησιμοποιουμε τον ανθρακα;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επίκληση στην εμπειρία και μια καλησπέρα. Θοδωρής Μ Αρχάριοι γλυκού νερού 5 11-01-12 15:24
Αγορά Μονομάχου μα καθόλου εμπειρία kornek Bettas 12 06-01-09 23:40
Για ακόμα μια φορά σώστε με με την εμπειρία σας ramsys Αρχάριοι γλυκού νερού 7 11-06-07 15:42
Στήσιμο νέου ενυδρείου...παρακαλώ τη βοήθειά σας... GIWRGOS Γλυκό νερό - Γενικά 2 12-02-06 21:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12006 seconds with 13 queries