Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-12-17, 23:22
GiorgosT Ο χρήστης GiorgosT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xwriatis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σου φίλε μου δεν ξέρω να σου απαντήσω αν είναι καλό να ρίχνεις σε καθημερινή βάση τα βακτήρια παντωσ όταν ρίχνεις να το κλείνεις το σκιμμερ γτ θα στα βγάλει έξω στο κύπελλο, εγώ τα ριχνω βράδυ κ το σκιμμερ το κλείνω κ το ανοίγω ξανά το πρωί.. βέβαια κ για 2- 3 ώρες αν το κλείσεις κάνεις πάλι δουλειά.. στο κουτί απο το σπέσιαλ λέει να ρίχνουμε πιο πολύ ποσότητα από αυτά που αναλογουν στα λίτρα γτ το 25-50% ( νομίζω τόσο γραφει ) "πεθαίνουν". Υπομονή θέλει κ η άλγη μέζες είναι για τα ψαράκια που θα βάλεις αργότερα..
Θα σε πουν κ οι πιο έμπειροι..
Μαλλον για αγελαδοψαρα πρέπει να πάω γιατί τα ψάρια δεν βλέπω να την προλαβαίνουν(Ας το πάρουμε λίγο στην πλάκα γιατί αν γυρίσει για σοβαρά θα φύγει στον κοντινότερο κάδο όλο μαζί)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Νιτρικά και άλγη δεν μου κολλάει. Θεωρητικά έπρεπε να έχεις λιγότερα αφού έχεις άλγες. Έχεις βάλλει καθόλου νεκρό βράχο;

Το σκιμμερ κλειστό για κάποιες ώρες ναι.

Τα βακτήρια για τα νιτρικά τα ρίχνεις;
Νεκρό βράχο δεν έχω βάλει καθόλου Παναγιώτη και τα βακτήρια τα ρίχνω για τα νιτρικά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakisdraminos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα νιτρικά λογικά δεν πέφτουν λογο φωσφορικων .
Θα σου προτείνω να βγάλεις το αντί φώσφορο αλλά να ξέρεις ότι σίγουρα η άλγη θα ζωντανέψει.

Σίγουρα μετά από μια δύο εβδομάδες με της αλλαγές που κάνεις θα δεις διαφορά!
Αρα Σάκη ποιός ο λόγος να βγάλω τον αντιφώσφορο αφου θα έχω έξαρση άλγης και πάλι?Εγω θέλω να την τελειώσω.Η τιμή των φωσφορικών πάντως που έχω νομίζω πως είναι πλασματική είναι πολλά περισσοτερα τα ppm τρέφετε η άλγη και μου δείχνει χαμηλά στις μετρήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-12-17, 00:20
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Θα σου πρότεινα αν θες να απαλλαχτεις από την άλγη να δοκιμάσεις αντιφωσφορο αλουμινίου. Κάθε 4,5 μέρες θα τον αλλάζεις μέχρι να ψοφήσει τελείως η άλγη. Και ξαναπάς στον σιδήρου. Ο σιδήρου δεν θα κάνει και πολλά σε αυτή τη φάση που είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-12-17, 00:40
GiorgosT Ο χρήστης GiorgosT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου πρότεινα αν θες να απαλλαχτεις από την άλγη να δοκιμάσεις αντιφωσφορο αλουμινίου. Κάθε 4,5 μέρες θα τον αλλάζεις μέχρι να ψοφήσει τελείως η άλγη. Και ξαναπάς στον σιδήρου. Ο σιδήρου δεν θα κάνει και πολλά σε αυτή τη φάση που είναι.
Παναγιώτη καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Περιμένω την Τρίτη να έρθει το phosGuard να κάνω και μ'αυτό μια δοκιμή.Θα το έβαζα νωρίτερα αλλά Σαλονίκα τα pet πετάνε χαρταετό και ας κοντεύουν Χριστούγεννα.Τον νεκρό βράχο παραπάνω γιατι τον ανέφερες παίζει να βάλω κάνα κομμάτι και να τραβήξει νιτρικά?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-12-17, 00:44
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GiorgosT Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον νεκρό βράχο παραπάνω γιατι τον ανέφερες παίζει να βάλω κάνα κομμάτι και να τραβήξει νιτρικά?
Όχι. Το ανέφερα, γιατί σε μερικές περιπτώσεις αν ο ΖΒ δεν νεκρωθεί σωστά έχει ως αποτέλεσμα να ξερνάει στο ενυδρείο μας νιτρικά και φωσφορικά όταν πάμε να τον ζωντανέψουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-12-17, 10:41
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

καλημερα Γιώργο....

η φρέσκια πράσινη άλγη που έχεις, οφείλεται στις αλλαγές απο θάλασσα που έκανες, μπορεί να τις σταμάτησες, ο βράχος όμως όντως σαν σφουγγάρι τις θωράκισε και τώρα τις απελευθερώνει σταδιακά...

το ίδιο θέμα είχε και ο Λεο με αλλαγές πάλι από θάλασσα!

τώρα για τον αντιφωσφορο αλουμινίου....

Το συγκεκριμένο υλικό πρεπει να χρησιμοποιειτε ευλαβικα συμφωνα με τις οδηγιες χρησης της εταιριας,διοτι υπάρχει σοβαρος κίνδυνος να "στεγνώσουμε" το ενυδρείο απότομα από φωσφορικα.

Άλλος κίνδυνος είναι να "πετάξει" τα φωσφορικά που κατακράτησε εάν δεν τηρηθεί η συχνότητα αλλαγής του...

Για μένα μια ορθή λύση και ανώδυνη, είναι ότι σου πρότεινε ο Σάκης....

τροφοδοτοντας με έξαρση και κλιμάκωση της αλγης, αλλάζοντας έτσι την ισορροπία μεταξύ νιτρικών φωσφορικών!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-12-17, 12:10
GiorgosT Ο χρήστης GiorgosT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voas Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα Γιώργο....

η φρέσκια πράσινη άλγη που έχεις, οφείλεται στις αλλαγές απο θάλασσα που έκανες, μπορεί να τις σταμάτησες, ο βράχος όμως όντως σαν σφουγγάρι τις θωράκισε και τώρα τις απελευθερώνει σταδιακά...

το ίδιο θέμα είχε και ο Λεο με αλλαγές πάλι από θάλασσα!

τώρα για τον αντιφωσφορο αλουμινίου....

Το συγκεκριμένο υλικό πρεπει να χρησιμοποιειτε ευλαβικα συμφωνα με τις οδηγιες χρησης της εταιριας,διοτι υπάρχει σοβαρος κίνδυνος να "στεγνώσουμε" το ενυδρείο απότομα από φωσφορικα.

Άλλος κίνδυνος είναι να "πετάξει" τα φωσφορικά που κατακράτησε εάν δεν τηρηθεί η συχνότητα αλλαγής του...

Για μένα μια ορθή λύση και ανώδυνη, είναι ότι σου πρότεινε ο Σάκης....

τροφοδοτοντας με έξαρση και κλιμάκωση της αλγης, αλλάζοντας έτσι την ισορροπία μεταξύ νιτρικών φωσφορικών!
Καλημέρα Νίκο αλλαγή απο θάλασσα δεν έκανα ποτέ,χρησιμοποιούσα αλάτι της aquaforest και μετά γύρισα σε tropic marin.Είχα ρωτήσει το καλοκαίρι για αλλαγές απο θάλασσα αλλά δεν μπήκα στην διαδικασία ποτέ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-12-17, 12:23
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GiorgosT Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα Νίκο αλλαγή απο θάλασσα δεν έκανα ποτέ,χρησιμοποιούσα αλάτι της aquaforest και μετά γύρισα σε tropic marin.Είχα ρωτήσει το καλοκαίρι για αλλαγές απο θάλασσα αλλά δεν μπήκα στην διαδικασία ποτέ.
Α ΟΚ, είχα αυτήν την εντύπωση.....

την όσμωση σου μέτρησε με tds για αρχη πρώτα....

οι συσκευασίες των βακτηρίων και πρόσθετων, σε τι κατάσταση είναι, μήπως θέλουν ανανέωση...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-12-17, 12:20
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voas Εμφάνιση μηνυμάτων

Άλλος κίνδυνος είναι να "πετάξει" τα φωσφορικά που κατακράτησε εάν δεν τηρηθεί η συχνότητα αλλαγής του
Νίκο, αυτό για τον phosguard συγκεκριμένα δεν ισχύει. Για κάποιον άλλο ίσως.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-12-17, 12:27
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Καποια στιγμη,αντιμετωπισα και εγω ψηλα νιτρικά καιι φωσφορικα.....
Οτι κι αν εκανα,σε εμενα τουλάχιστον δεν δουλεψε...
Δοκιμασε οτι σου λενε τα παιδια κι αν δεν δουλεψει,παιξε με βοτκα και βακτηρια.
Οσο καιρο το δουλεψα ειχε φτιαξει το ενυδρειο.
Απλα να γνωριζεις οτι μπορει να βγαλει κυανοβακτηριο.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θάλασσα κι αλμυρό νερό...να σε ξεχάσω δεν μπορώ...Ερχομαι!!! mikros84 Θαλασσινό νερό - Γενικά 8 28-10-13 22:12
Νέος στο αλμυρό και ζητώ γνώσεις makisven Θαλασσινό νερό - Γενικά 7 23-02-11 07:20
Φίλτρο γλυκού σε αλμυρό? skourkou Θαλασσινό νερό - Γενικά 5 22-06-10 23:15
Πιό 'αλμυρό' nickname ?? mmbuna Reef 22 17-06-05 14:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08021 seconds with 15 queries