Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #23  
Παλιά 01-08-12, 11:57
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα , σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια , τους κυκλοφορητές τους έχω αλλάξει με 4 μικρότερους συνολικά (3χ3000 + 1χ5000) κινέζικους με μαγνήτη , αυτός ο μεγάλος το είχε κάνει πλυντήριο . Είπα για άμμο γιατι πολλοί βάζουν dsb (deep sand bed) για φυσική απονιτροποίηση αλλά είναι λίγο ξεπερασμένο , το σαμπ έτσι το έχω , μαζεύω την λάσπη σε κάθε αλλαγή νερού και δεν έχω κάποιο θέμα , βράχο βάζουν στο σαμπ για να είναι πιο ανάλαφρο το στήσιμο του ενυδρείου και ταυτόχρονα γίνεται και καταφύγιο για αναπαραγωγή πλανκτόν ,γιατί χρειάζεσαι μια στάνταρ ποσότητα ας πούμε αλλά εκεί ο βράχος εμένα μου μάζευε λάσπη και είχα νιτρικά οπότε τον αφαίρεσα .
Φτιαχνω την λιστα σιγα σιγα.
...2x Tetratec 150W heater
...1x Tunze 1073.020 για επιστροφη απτο σαμπ. παροχη 200-2400l/h (η δυο και μια για το σκιμερ)
...1x Tunze 6045 2500l/h
...1x Tunze 6065 6500l/h
...1x Tunze Wavecontroller με αισθητηρα night mode.
...Oσος αραγωνιτης χρειαστει για 5-6cm στρωμα
...1κιλο ΖΒ ανα 10 λιτρα ενυδρειο (δεν μετραω το σαμπ ετσι?)
...Σκιμμερ Deltec MCE600 η turboflotor blue 1000 η επισης αξιολογο αλλα δεν βλεπω πολλα reviews, το pet shop ειχε της BOYU κατι τερατα, σε πολυ αξιολογες τιμες. Το σκιμμερ πρεπει εκτος απτην αεραντλια να εχει και δευτερη αντλια νερου για να στελνει νερο μεσα του? Η φτανει η ροη του νερου?
...ανθρακα και αντιφωσφορο η σε ριακτορες η απλα στο σαμπ σε σακουλακια σε ενα διαμερισμα. Αν ναι θα παρω αλλη μια σαν της επιστροφης σωστα?
...Αλατι για 1,020-1,024 η φυσικο θαλασινο νερο(εχω ανοιξει τοπικ γιαυτο το θεμα)
...Απο θεμα φωτισμου, 0,7-1w ανα λιτρο. Αυτα τα watt αναφερονται σε ολα εκτος των LED υποθετω ετσι? Γιατι αν βαλω μονο LED πχ το φως που αποδιδουν στο εκαστοτε watt ειναι πολυ μεγαλυτερο. Η κανω λαθος? Αν υπαρχει καποιος οδηγος γιαυτο θα με ενδιεφερε.

ΥΓ ο tricky πουλαει θαλασινο εξοπλισμο που θα τον χρειαστω, ολα εκτος απτο chiller, και αν μου κανει θα παρω και τον φωτισμο. Αν τον γνωριζει καποιος προσωπικα ας τον ενημερωσει. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63781
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΛΙΜΝΗ 30,000 ΛΙΤΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ,ΒΟΗΘΕΙΑ NIKOUK Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 26 06-09-11 22:37
Μια βοηθεια για εσωτερικο sump johnm62 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 08-06-11 13:31
αρχαριος βοηθεια.... chris. Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 5 30-12-10 14:20
Βοηθεια αρχαριος giorgos_kst Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 29-03-09 13:49
sos ενιδρειο 60 lt ειμαι αρχαριος θελω βοηθεια stefoc Αρχάριοι γλυκού νερού 13 21-01-09 07:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14176 seconds with 14 queries