Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-12-12, 23:20
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Cool Δειλά δειλά και με πολλές απορίες ακόμη...

Ξεκίνησα λοιπόν το νέο μου 180άρι. Η αλήθεια είναι ότι δεν το ξεκίνησα με μεγάλη χαρά γιατί άλλαξα γνώμη λόγο επικείμενης μετακόμισης και δεν ήθελα να το στήσω. Δεν κατάφερα όμως να το πουλήσω και έτσι το ξεκίνησα από χθες. Τι έκανα τώρα:
  • Το καθάρισα καλά με ένα πανάκι που το βούταγα σε αραιωμένη χλωρίνη.
  • Του έβαλα ένα εσωτερικό φίλτρο με κενό κάδο, ρίζες και πέτρες.
  • Του έριξα 9 λίτρα χλωρίνη (klinex πράσινη) και έβαλα μπροστά το φίλτρο. Το άφησα να δουλέψει 30-40 λεπτά και το άδειασα.
  • Το γέμισα ξανά και το άφησα με ανοιχτό το φίλτρο για 30 ακόμη λεπτά.
  • Το άδειασα (από νερό και υλικά) και το ξέπλυνα με ένα σφουγγάρι βουτώντας το σε λεκάνη με σκέτο νερό.
  • Το γέμισα ξανά και το άδειασα στο καπάκι, εντελώς όμως αυτή τη φορά. Αφού του ρούφηξα όσο περισσότερο μπορούσα το νερό, του έβαλα από την μια πλευρά έναν τάκο ώστε να μαζευτεί το νερό στην άλλη πλευρά για να μπορέσω να το αδειάσω εντελώς. Δεν έμεινε σχεδόν τίποτα. Μια μικρή υγρασία μόνο που δεν μαζευόταν ούτε με το vetex.
  • Έκανα μύξη τριών χαλικιών [Flourite Black (7 Κιλά) + Dennerle crystal quarz gravel Diamond black (10 Κιλά) + Φυσικό χαλίκι μαύρο (10 Κιλά) ] και το ξέπλυνα καλά (3 φορές). Το μείγμα δεν το απολύμανα με χλωρίνη γιατί φοβόμουν μην γίνει κατακράτηση χλωρίνης λόγο Flourite και Dennerle (ως παθητικών υποστρωμάτων).
  • Έβαλα το χαλίκι μέσα και το έστρωσα με έναν χάρακα. Μου βγήκε από 4εκ – 6εκ ύψος. Το έστρωσα έτσι ώστε να έχει μεγαλύτερο ύψος πίσω για να δείχνει μεγαλύτερο βάθος, όπως διάβασα .
  • Έβαλα πρόχειρα ρίζες και πέτρες (τις πέτρες πάνω στις ρίζες) και τοποθέτησα δυο αερόπετρες και θερμαντήρα (300W).
  • Έβαλα στο εσωτερικό φίλτρο τα υλικά του (σφουγγάρι άνθρακα και κόκκους άνθρακα) και το τοποθέτησα και αυτό.
  • Έπλυνα το εξωτερικό φίλτρο και τα υλικά του. Τα υλικά του τα άλλαξα ως εξής (Ξεκινάω από πάνω προς τα κάτω):
    • Στον έναν κάδο είχε τα σφουγγάρια τα οποία απλά τα έπλυνα.
    • Στους δύο επόμενους είχε MicroMec το οποίο επειδή ήταν λίγο, έριξα τον έναν μέσα στον άλλο μέχρι να γεμίσει και τον άλλο τον γέμισα με δικό μου (MicroMec).
    • Στον τέταρτο και τελευταίο είχε Cermec το οποίο και έβγαλα. Εκεί αφού έστρωσα ένα τούλι, έβαλα ενεργό άνθρακα (1 λίτρο) μέσα σε διχτάκι. Θα τον αντικαταστήσω με Matrix (1 λίτρο) που έχω πάρει για το σκοπό αυτό.
  • Τέλος τοποθέτησα το θερμόμετρο, έριξα 30ml – 40ml Prime (δεν είχα άλλο – έχω πάρει όμως τώρα) και τα έβαλα όλα εμπρός [ Εσωτερικό & εξωτερικό φίλτρο, θερμαντήρα και αεραντλία (στο φουλ) ] .

Όλα αυτά τελείωσαν χθες στις 22:00. Θέλω να σας ρωτήσω τώρα:
  • Πρώτα απΆ όλα έχω κάνει κάτι λάθος;
  • Μέχρι πότε να το αφήσω να δουλέψει έτσι;
  • Πότε να ξεκινήσω να ρίχνω αμμωνία;
  • Όταν θα ρίξω αμμωνία, πρέπει να βγάλω τον άνθρακα; Αν όχι πότε πρέπει να τον βγάλω; Ρωτάω γιατί θέλω να στρωθεί και το Matrix που θα αντικαταστήσει τον άνθρακα. Πάνω σε αυτό έχω απορία και για την θέση του. Μετέπειτα είδα σε σχέδιο (δείτε την τρίτη φωτογραφία από τα βελάκια) της Eheim πως ο ενεργός άνθρακας πάει πάνω πάνω (πριν τα σφουγγάρια) αλλά βαριόμουν να ανοίξω πάλι το φίλτρο να το αλλάξω. Θα έχω πρόβλημα με αυτό; Επίσης θέλω να ρωτήσω αν το Matrix είναι καλύτερο απο το Cermex (νομίζω πως αυτό είναι μόνο για μηχανικό φιλτράρισμα).
  • Έχω πάρει υγρή αμμωνία (1 λίτρο) από το φαρμακείο η οποία γράφει 23%. Είναι κατάλληλη αυτή; Την ζήτησα να μην έχει αρώματα και χρώματα και μου είπαν πως είναι καθαρή. Την κούνησα όπως διάβασα εδώ μέσα και όντως δεν άφρισε. Πόση να ρίξω (θέλω να στρώσω με την μέθοδο της μεγάλης δοσολογίας μιας και δεν έχω βάλει ακόμη τα φυτά μου μέσα) και πότε να ξεκινήσω ;
  • Πριν ξεκινήσω να ρίχνω αμμωνία να κάνω μια ακόμη αλλαγή 100% ;
  • Όταν ρίξω αμμωνία, μετά από πόσο καιρό να ξεκινήσω να μετράω νιτρώδη;
  • Τι θερμοκρασία να ανεβάσω;
  • Τα φώτα δεν τα έχω ανάψει ακόμη. Έχω δύο άλλα ενυδρεία ακόμη (60λιτ και 30λιτ) για να διατηρώ τα φυτά μου και δεν έχω άλλο χρονοδιακόπτη. Ο φωτισμός μου είναι 4 λάμπες (2Χ54W & 2X39W) που ανάβουν ξεχωριστά (θέλω δύο χρονοδιακόπτες δηλαδή). Πρέπει να ανάψω τα φώτα μέχρι να ολοκληρωθεί το στρώσιμο;

Ζητώ συγνώμη για τα πολλαπλά ερωτήματά μου. Το έκανα για να μην ανοίγω πολλά θέματα και μπερδεύω και εσάς αλλά και εμένα μιας και αφορούν πάνω κάτω το ίδιο θέμα οι απορίες μου. Για το στρώσιμο δεν ρωτάω κάτι άλλο μιας και έχω βρει τα ανάλογα υπομνήματα.

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά!!!


ΥΓ. Μου εύχομαι να το χαρώ μέχρι να το ξεστήσω και να μην πάνε χαράμι οι κόποι και τα χρήματά μου….
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-12-12, 01:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπραβο, τετοια σχολαστικη προετοιμασια (σχεδιαστικα και εκτελεστικα) για το στησιμο ενος ενυδρειου, δεν εχω ξαναδει.

(...μαλλον πρεπει να σταματησουμε να γραφουμε στο φορουμ, περι "ιδανικων" και "τελειοποιησης" στο χομπι.
Οσο διαβαζα, σε φανταζομουν να κανεις αυτα που περιγραφεις και αισθανθηκα σαν να βλεπω στο DVD καποιο ψυχολογικο θριλερ.....).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-12-12, 01:25
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο, τετοια σχολαστικη προετοιμασια (σχεδιαστικα και εκτελεστικα) για το στησιμο ενος ενυδρειου, δεν εχω ξαναδει.

(...μαλλον πρεπει να σταματησουμε να γραφουμε στο φορουμ, περι "ιδανικων" και "τελειοποιησης" στο χομπι.
Οσο διαβαζα, σε φανταζομουν να κανεις αυτα που περιγραφεις και αισθανθηκα σαν να βλεπω στο DVD καποιο ψυχολογικο θριλερ.....).
Τι; Έκανα χοντράδα;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-12-12, 08:06
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

οχι μια χαρα τα εκανες χρωρινη βαζουμε 1/10 και ξεπλενουμε πολυ καλα οπως και εκανες

οσο για την αμμμωνια θα σου ελεγανα βαλεις μια αγγελια για μπολι
μπολι ειναι η ''βρωμια'' απο ενα στρωμενο φιλτρο τα βακτηριδια που υπαρχουν εκει ειναι 3
Τα πρωτα σπανε την αμμωνια που ειναι τοξικη και δημιουργουν
Νο2 το οποιο ειναι πιο τοξικο απο την αμμωνια
Τα Τριτα σπανε τα Νο2 και δημιουργουν Νο3 τα οποια δεν ειναι βλαβερα για τα ψαρια μας σε μικρη ποσοτητα και φευγουν απο το συστημα με τις αλλαγες νερου

εαν παρεις μπολι θα παρεις και λιγα απο αυτα βακτηριδια τα οποια εφοσον υπαρχει ''τροφή'' Αμμωνια Νο2 θα διπλασιαζοντε καθε 24ωρες
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-12-12, 10:43
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Μια χαρά το πας
Τον άνθρακα μετά απο 2-3 μέρες βγάλτον.
Το cermec είναι για μηχανικό φιλτράρισμα.
Το Matrix θεωρείται απο τα καλύτερα για βιολογικό.
Βάλε μπόλι απο υγιές ενυδρείο (με αμμωνία δεν έχω ασχοληθεί ποτέ).
Ανέβασε την θερμοκρασία στο όριο για να επιταχύνεις τη διαδικασία.
Μη κάνεις αλλαγή νερού τώρα.
Τα φώτα άναψε τα όταν θα βάλεις τα φυτά.

Με το καλό!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-12-12, 11:06
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Καλημέρα!
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

  1. Για το μπόλι το είχα σκεφτεί απλά πως μπορώ να είμαι σίγουρος ότι είναι από υγειές ενυδρείο ; Έκανα τόσο κόπο και να βάλω μπόλι ; Δεν ξέρω . Με βασανίζει αρκετά αυτό το ερώτημα πολύ πριν ξεκινήσω καν να το στήνω . Θα δω . Δεν υπονοώ ότι θα μου δώσει κάποιος μπόλι ενώ γνωρίζει πως το ενυδρείο του δεν είναι υγειές. Ίσως να έχει κάτι το οποίο δεν έχει βρει τις κατάλληλες συνθήκες να εξελιχθεί. Σε εμένα που θα υπάρχει το στρες μεταφοράς υπάρχει πιθανότητα να βρει έδαφος να αναπτυχθεί και να προσβάλει τα νεοεισερχόμενα ψάρια .
  2. Τον ενεργό άνθρακα όταν τον βγάλω να τον πετάξω; Η εταιρία γράφει πως είναι για 4 εβδομάδες. Θα μπορέσω να τον χρησιμοποιήσω ξανά στο μέλλον ή τώρα που θα τον δουλέψω έστω για 3-4 ημέρες θα χάσει τις ιδιότητές του ;
  3. Είτε χρησιμοποιήσω σκέτη αμμωνία είτε σε συνδυασμό με μπόλι, όταν το κάνω θα πρέπει να έχω βγάλει τον ενεργό άνθρακα ή δεν παίζει ρόλο αυτό ;
  4. Η αεραντλία είναι απαραίτητη; Ρωτάω γιατί σήμερα το ενυδρείο ήταν γεμάτο αφρό . Σχεδόν ξεχείλισε από το καπάκι . Την έκλεισα και ο αφρός εξαφανίστηκε μέσα σε 10 - 15 λεπτά .
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-12-12, 10:45
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

χαρα στην ορεξη σου ρε βασιλη γιατι δεν βαζεις λιγο μπολι να τελειωνεις ?θες να δεις και τον αλλο δρομο να υποθεσω? αν χρειαστεις πεστο. καλη αρχη στο νεο σου εγχειρημα φιλε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-12-12, 04:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν προσεξες τι σου γραφω στην 3η παραγραφο του 18ου ποστ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-12-12, 12:21
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν προσεξες τι σου γραφω στην 3η παραγραφο του 18ου ποστ
Μάλλον εννοείς στο 10ο ποστ. Το πρόσεξα αλλά όπως σου είπα δεν ήθελα να μπλέξω με τροφές για το στρώσιμο. Δεν περίμενα να μου το ανεβάσει τόσο. Ίσως να έπαιξε ρόλο το ότι έριξα πολύ, αλλά είπα πόσο μπορεί να μου ανέβει η αμμωνία με τόσο λίγο που έριξα... Που να ήξερα πως αυτό που έριξα ήταν υπερβολικά πολύ. Μάλλον θα έφταιγε που πήρα συσκευασία του 1λιτ και μου φάνηκε ελάχιστο αυτό που έριξα . Τώρα ότι έγινε έγινε. Θα το αφήσω έτσι να δω πως θα πάει. Που θα πάει; Θα στρώσει κάποια στιγμή.... Αυτό που με απασχολεί τώρα είναι το τι μου ανέβασε το PH από 7,4 σε 7,6. Θέλω να δω αν όντως έφταιγαν οι πέτρες. Αν μετά από 3 ημέρες πάρω PH 7,6 από τα δοχεία και GH/KH 10/6 και από το σκέτο δοχείο PH 7,6 σημαίνει πως δεν μου ανέβασαν ούτε η πέτρες αλλά ούτε κάτι άλλο το PH. Απλά ανεβαίνει μόνο του κατά 0,2 αφότου βγει από τη βρύση και βρεθεί σε δοχείο. Θα δείξει....
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-12-12, 18:08
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Η εγχείριση πέτυχε ο ασθενής πέθανε....
Τελικά και αφού έπεσε το PH στο 7,8 πήγα στο φιλαράκι τον Στέλιο και πήρα όχι απλά μπόλι αλλά του πήγα ένα (1) λίτρο βιολογικό υλικό και μου έδωσε αντίστοιχη ποσότητα (και παραπάνω) από το φίλτρο του (συγκεκριμένα από το sub του). Ο Στέλιος ήταν σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλά και μάλιστα μου είπε πως αυτό δεν λέγεται στρώσιμο αλλά θα έχω αμέσως ένα στρωμένο φίλτρο μια και η ποσότητα αυτή φτάνει για να φιλτράρει 200 λίτρα ενυδρείο .

Με το που το πήρα (μέσα σε νεράκι φυσικά) έφυγα σφαίρα για το σπίτι. Με το που έφτασα πήγα κατευθείαν στο φίλτρο. Έβγαλα τον ενεργό άνθρακα που είχα στο ένα καλάθι και άδειασα όλο το βιολογικό του Στέλιου μαζί με το νερό του. Επειδή το βιολογικό ήταν παραπάνω από όσο χώραγε το πρώτο καλαθάκι, αφαίρεσα λίγο από το δικό μου βιολογικό από τα άλλα δύο καλαθάκια και έβαλα αυτό που περίσσευε (του Στέλιου). Έκλεισα το φίλτρο και το έβαλα εμπρός. Όλα αυτά έγιναν την Παρασκευή το βράδυ. Το Σάββατο το πρωί πήρα μετρήσεις:
NH3/NH4= ¶πειρη
NO2= 0
NO3= 0 (απογοήτευση)

Επικοινώνησα με τον Στέλιο και μου επιβεβαίωσε και αυτός πως αυτό δεν είναι καλό. Μου είπε να κάνω αλλαγή νερού να ρίξω την αμμωνία. Έκανα λοιπόν χθες το βράδυ μια αλλαγή 60%.
Σήμερα (Κυριακή) το πρωί πήρα μετρήσεις:
NH3/NH4= ¶πειρη
NO2=
0
NO3= 0 (ξανά απογοήτευση)
Έκανα στο καπάκι μια αλλαγή 80% αυτή τη φορά και πήρα ξανά μετρήσεις:
NH3/NH4= 5 (επιτέλους)
NO2= 0
NO3= 0 (απογοήτευση - το έχω συνηθίσει πλέον)

Απ' ότι φαίνεται η βιολογία του Στέλιου πήγε περίπατο....
Το ερώτημα όμως είναι: Τι να έφταιγε που καταστράφηκε η βιολογία;
Οι διαφορές στις συνθήκες του νερού είναι:
Στέλιος
PH=
6,8
Θερμοκρασία= 28
Εγώ
PH= 7,8
Θερμοκρασία= 30
Αυτό που μπορώ να υποψιαστώ μόνο είναι η υπερβολική περιεκτικότητα του νερού σε αμμωνία. Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο...

ΥΓ. Η πρώτη φάση των μετρήσεων με τις πέτρες τελείωσε . Μπορείτε να δείτε αποτελέσματα εδώ και αν μπορεί ας με βοηθήσει κάποιος με την επεξήγησή τους.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-12-12, 18:38
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

bill,ειναι απλο:

βαζεις μπολι και κατ'ευθειαν εισαγεις το πρωτο ψαρακι!

σταδιακα ανεβαζεις τον αριθμο!

ουτε αμμωνιες,ουτε τιποτα!

απλα,συχνες μετρησεις για να βεβαιωθεις οτι το μπολι επιασε!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-12-12, 18:45
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από janickrules Εμφάνιση μηνυμάτων
bill,ειναι απλο:

βαζεις μπολι και κατ'ευθειαν εισαγεις το πρωτο ψαρακι!

σταδιακα ανεβαζεις τον αριθμο!

ουτε αμμωνιες,ουτε τιποτα!

απλα,συχνες μετρησεις για να βεβαιωθεις οτι το μπολι επιασε!
Συμφωνείς και εσύ οτι η βιολογία σε 1+ λίτρο σιποραξ καταστράφηκε έ;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-12-12, 18:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ερώτημα όμως είναι: Τι να έφταιγε που καταστράφηκε η βιολογία;
Οι διαφορές στις συνθήκες του νερού είναι:
Στέλιος
PH=
6,8
Θερμοκρασία= 28
Εγώ
PH= 7,8
Θερμοκρασία= 30
Αυτό που μπορώ να υποψιαστώ μόνο είναι η υπερβολική περιεκτικότητα του νερού σε αμμωνία. Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο...
Νιτροποίηση και οι παράγοντες που την επηρεάζουν
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-12-12, 19:05
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Delta το έχω διαβάσει αρκετές φορές. Εσύ τι πιστεύεις πως συνέβη;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πολλές απορίες!!!!!!!!! sunsity DIY . Φτιάχτο μόνος σου 27 29-10-12 18:45
Απορίες πολλές... puntomad Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 30 15-10-11 19:57
Χελώνες Νερού (Red Ear Sliders): Πολλές απορίες ενός αρχάριου exelix ¶λλα ζώα 6 20-12-09 17:16
Αγορά αντίστροφης όσμωσης ...πολλές απορίες alexinio Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 12-08-08 09:52
Απορίες, πολλές απορίες... oikonm Αρχάριοι γλυκού νερού 9 25-06-07 22:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07829 seconds with 14 queries