Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-09-08, 20:07
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Red face Έσκασα πια

Καλησπέρα σε όλους.Προσπαθώ να κάνω μία αρχή για θαλασσινό 250 λίτρα.Οσο πιο πολύ διαβάζω και ρωτάω πιο πολύ μπερδεύομαι.Και εκεί που νόμιζα οτι ξεκαθάρισα τι θα χρειαστώ παω σε ένα pet shop.
1) νόμιζα πως το σκιμερ δεν είναι 100% απαραίτητο αν έχεις ζωντανό βράχο ακετά μεγάλο.
2) νόμιζα πως άνθρακα θα χρειαστώ ως χημική φίλτρανση, και οτι θα χρειαστω πολύ παραπάνω απο 7 κιλά αραγωνίτη που μου πρότειναν για υπόστρωμα
3) νόμιζα πολλά άλλα αλλά δεν θέλω να σας κουράσω και για όλα αυτά μου είπαν τα αντίθετα.
Ερώτηση: αν έχει κανεις χρόνο και διάθεση μπορεί να μου πει τι θα χρειαστώ απο εξοπλισμό και τι θα κοστίσει περίπου?
και μήπως κατα την άποψη σας θα έπρεπε να στραφώ για την αγορά στο internet.
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-09-08, 20:25
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

καλησπερα!!!!! αυτο το διαβασες??? δεν καταλαβες κατι λιγα απο εδω??
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14564
-------------------------
απο τα λιγα παντος που εχω διαβασει κι εγω γιατι τελικα δεν εχω κανει θαλασσινο να σου πω τα βασικα...
θα χρειαστεις

φωτιστικο
σκιμμερ
κυκλοφοριτες
εξωτερικο μηχανικο φιλτρο
θερμοστατη
ρεφακτομετρο
αντιστροφη οσμοση
ζωντανο βραχο
ζωντανο η νεκρο αραγωνιτη
δοχειο για την προετημασια νερου αλλαγης
διαφορα τεστ...

αν ξεχασα κατι θα σε βοηθησουν οι μετρ του θαλασσινου....
για τιμες τωρα παιζουν αναλογα με τις μαρκες και αν θα τα αγωρασεις απο ελλαδα η απο εξωτερικο...
παντος αν χρειαστεις
εχω 3 καινουργιους κυκλοφορητες hudor coralia 1

καλο διαβασμα και καλο στησιμο...
μη βιαστεις γιατι μετα θα κλαις τα ευρω σου...
ακου τα παιδια τι θα σου πουν για να εχεις οσο το δυνατον λιγοτερα προβληματα....
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 29-09-08 στις 20:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-09-08, 21:26
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους.Προσπαθώ να κάνω μία αρχή για θαλασσινό 250 λίτρα.Οσο πιο πολύ διαβάζω και ρωτάω πιο πολύ μπερδεύομαι.Και εκεί που νόμιζα οτι ξεκαθάρισα τι θα χρειαστώ παω σε ένα pet shop.
Γεια χαρα φιλε μου ...

Καταρχην θελω να πω πως δεν υπαρχει μια και μοναδικη συνταγη δημιουργιας ενος (πετυχημενου) ενυδρειου ...καθε ενυδρειο ειναι μοναδικο.

Αρχικα θα σου ελεγα να ριξεις μια ματια εδω :
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15393
ωστε να παρεις μια ιδεα τι κανει το καθε φιλτρο στο ενυδρειο σου.
Εφοσον μιλαμε για fish only συστημα αυστηρα (μονο ψαρια) , υπαρχουν πολλες συνταγες που συνδεονται αμεσα με το χρηματικο βαλαντιο του καθενος ...δυστηχως , αλλα θα σου ελεγα αν εχεις platinum visa και αλλα αν εχεις ενα απολυτως συγκεκριμμενο χρηματικο budget.Πχ η αμμος (που αναφερεις) μπορει να παιξει δυο ρολους : αποκλειστικα αισθητικο (οποτε ενα λεπτο στρωμα -ισα ισα να καλυπτει το γυαλι- ειναι αρκετο) ή να γινει ενα πρωτης ταξης βιολογικο φιλτρο εφοσον ξεπερασει καποια εκατοστα παχους.Καθε 9 κιλα ομως ειναι 30 ευρω .Ποσα 30αρια αντεχεις εσυ ?

Φιλικα
Βασιλης
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-10-08, 21:20
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολυ παιδιά.Θα ήθελα όμως αν μπορείτε απο τη δική σας εμπειρία ποιό συγκεκριμένες προτάσεις ως προς την επιλογή του εξοπλισμού και αν αυτό δεν επιτρετέπεται μια απαντηση μέσω pm.Αν υποθέσουμε οτι θα στερηθώ κάτι άλλο ώστε να ανεβάσω όσο χρειαστεί το ποσό που θα διαθέσω τι θα μου προτείνατε.
Για παράδειγμα ένα ρεφακτόμετρο μπορεί να κοστίσει απο 15 μέχρι 80 και... ενω έχω ακούσει οτι δεν έχουν διαφορα.
¶ραγε ισχυει ο κανόνας εδώ "ότι πληρώσεις παίρνεις"
Πόσο σημαντικό είναι να είναι ζωντανός ο αραγωνίτης?
Οι hudor coralia 1 θανάση επαρκούν για τα 250 λίτρα και πώς το υπολογίζεις?
Για r/o δεν το συζητάω...από 130 μεχρι πούλα το σπίτι σου.Τί να πάρω?
Μάρκα για σκίμμερ αξιόπιστη?
Σας ζάλισα.Ευχαριστώ πάλι για τις απαντήσεις σας.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολυ παιδιά.Θα ήθελα όμως αν μπορείτε απο τη δική σας εμπειρία ποιό συγκεκριμένες προτάσεις ως προς την επιλογή του εξοπλισμού και αν αυτό δεν επιτρετέπεται μια απαντηση μέσω pm.Αν υποθέσουμε οτι θα στερηθώ κάτι άλλο ώστε να ανεβάσω όσο χρειαστεί το ποσό που θα διαθέσω τι θα μου προτείνατε.
Για παράδειγμα ένα ρεφακτόμετρο μπορεί να κοστίσει απο 15 μέχρι 80 και... ενω έχω ακούσει οτι δεν έχουν διαφορα.
¶ραγε ισχυει ο κανόνας εδώ "ότι πληρώσεις παίρνεις"
Πόσο σημαντικό είναι να είναι ζωντανός ο αραγωνίτης?
Οι hudor coralia 1 θανάση επαρκούν για τα 250 λίτρα και πώς το υπολογίζεις?
Για r/o δεν το συζητάω...από 130 μεχρι πούλα το σπίτι σου.Τί να πάρω?
Μάρκα για σκίμμερ αξιόπιστη?
Σας ζάλισα.Ευχαριστώ πάλι για τις απαντήσεις σας.
Kαι κάτι ακόμα.. το νερό στην περιοχή μου έχειαπίστευτη σκληρότητα.μέτρηση θα έχω σε λίγες μέρες.Υπάρχει πρόβλημα με αυτό?Πώς το αντιμετωπίζουμε αποτεσματικά.Αρκεί η R/O?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exetlaios : 01-10-08 στις 21:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-10-08, 22:04
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

καλησπερα !!! επιδη οπως σου ειπα κι εγω δεν το εστεισα τελικα ( εχε χαρη που ηρθαν κατι κιχλιδες ξαφνικα σπιτι μου...)
ειμουν κι εγω στο διαβασμα και ρωτουσα τα παιδια εδω και ειχα αρχισει να μαζευω σιγα σιγα εξοπλισμο...
οποτε για προτασεις πιο καλα απο τους εμπρειρους...
οσο για τους hydor coralia 1 εγω ειχα παρει 4 για το ενυδρειο μου που ειναι 360 λιτρα...
ηθελα να τους μαλω στις 4 γωνιες για αν εχω παντου καλη κυκλοφορια...
θα σου πουν οι πιο εμπειροι αν κανουν για το δικο σου...
δεν θελω να σου πω ναι να τους παρεις και να μη σου κανουν δουλεια...
οποτε περιμενουμε καποιον πιο εμπειρο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-10-08, 23:34
Το avatar του χρήστη Nikos!
Nikos! Ο χρήστης Nikos! δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Κάτω τούμπα
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

φιλε και εγω τωρα αρχιζω με το θαλασσινο και ειμαι στην ιδια κατασταση με εσενα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-10-08, 07:46
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Για παράδειγμα ένα ρεφακτόμετρο μπορεί να κοστίσει απο 15 μέχρι 80 και... ενω έχω ακούσει οτι δεν έχουν διαφορα.
¶ραγε ισχυει ο κανόνας εδώ "ότι πληρώσεις παίρνεις" Όχι απαραίτητα. Υπάρχουν περιπτώσεις και περιπτώσεις....
Πόσο σημαντικό είναι να είναι ζωντανός ο αραγωνίτης? Καμία. Βάλε ψόφιο. Ο ψόφιος αραγωνίτης θα ζωντανέψει από τον ζωντανό βράχο.
Οι hudor coralia 1 θανάση επαρκούν για τα 250 λίτρα και πώς το υπολογίζεις? Προσωπικά θα έβαζα την 2. Όχι ότι και η 1 δεν θα κάνει δουλειά, απλά η 2 ή ακόμα και η 3 είναι πιο δυνατές και δεν χρειάζονται πολλές.
Για r/o δεν το συζητάω...από 130 μεχρι πούλα το σπίτι σου.Τί να πάρω?
Μάρκα για σκίμμερ αξιόπιστη?Δες στο ro-man.com για Α/Ο. Όσο για skimmer εφόσον δεν θα κάνεις sump κοίτα για μια λύση "κρεμαστή". Δες π.χ. της deltec.
Σας ζάλισα.Ευχαριστώ πάλι για τις απαντήσεις σας.
-------------------------


Kαι κάτι ακόμα.. το νερό στην περιοχή μου έχειαπίστευτη σκληρότητα.μέτρηση θα έχω σε λίγες μέρες.Υπάρχει πρόβλημα με αυτό?Πώς το αντιμετωπίζουμε αποτεσματικά.Αρκεί η R/O? Η σκληρότητα δεν παίζει ρόλο όταν μιλάμε για θαλασσινό ενυδρείο. Η Α/Ο θα απομακρύνει άλλα πράγματα από το νερό σου.
Διάβασε και τα υπομνήματα...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-10-08, 16:47
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

ok ευχαριστώ προς το παρόν.το γέμισα ολο απο r/o έβαλα 25 κιλά Ζ/Β και ξεκίνησα ζουμάκια ολων των ειδών.
Ερώτηση 1): Ισχυει οτι δεν κάνει μακαρόνι? γιατί? να το βγάλω?
Ερώτηση 2): Ισχύει ότι δεν κάνουν αστερακια μπαλάκια κτλ? να τα βγάλω?
Ερώτηση 3): Αν ισχύει 1 και 2 ΓΙΑΤΙ τα πουλάνε?
Ερώτηση 4): Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη διάταξη στους κυκλοφορητές για μεγιστοποιήση αποτελέσματος?
Ερώτηση 5): Γιατί ολα τα όμορφα είναι πάντα δύσκολα ???
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-10-08, 01:01
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
ok ευχαριστώ προς το παρόν.το γέμισα ολο απο r/o έβαλα 25 κιλά Ζ/Β και ξεκίνησα ζουμάκια ολων των ειδών.
Ερώτηση 1): Ισχυει οτι δεν κάνει μακαρόνι? γιατί? να το βγάλω?
Ερώτηση 2): Ισχύει ότι δεν κάνουν αστερακια μπαλάκια κτλ? να τα βγάλω?
Ερώτηση 3): Αν ισχύει 1 και 2 ΓΙΑΤΙ τα πουλάνε?
Ερώτηση 4): Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη διάταξη στους κυκλοφορητές για μεγιστοποιήση αποτελέσματος?
Ερώτηση 5): Γιατί ολα τα όμορφα είναι πάντα δύσκολα ???

Τα βιολογικά υλικά είναι "εργαστάσια παραγωγής νιτρικών".
Βέβαια σε ένα fish only ενυδρείο, μπορούμε να είμαστε πιο χαλαροί απ΄ ότι σε ένα reef. Οπότε μπορείς να έχεις και τέτοια βιολογικά υλικά.
Απλά πολλοί από μας θεωρούμε ότι η φυσική φίλτρανση που σου προσφέρει ο ΖΒ είναι αρκετή και ποιοτικότερη. Οπότε μένουμε μόνο σε αυτή.
Τα πουλάνε γιατί υπάρχουν και τα ενυδρεία γλυκού νερού ή και θαλασσινά χωρίς αρκετό βράχο.
Όσο για το τελευταίο....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-10-08, 14:11
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Oπότε αν κατάλαβα καλά μου λέτε να βγάλω οτι βιολογικό υλικό έχω (που είναι και πολύ) και να περιοριστώ στον βράχο?
Και κάτι ακόμα: ενώ το ρΗ μου είναι 8,2 η αλκαλικότητα είναι στα ύψη πράγμα που αν κατάλαβα δεν γίνεται. Πώς εξηγείται?
Επίσης τα διάφορα ζουμιά όπως ασβέστιο και μαγνήσιο λογικά ανεβάζουν το ρΗ. Αν ισχύει κάτι τέτοιο πως το αντιμετωπίζουμε?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-10-08, 15:47
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης τα διάφορα ζουμιά όπως ασβέστιο και μαγνήσιο λογικά ανεβάζουν το ρΗ. Αν ισχύει κάτι τέτοιο πως το αντιμετωπίζουμε?
To ph δεν πρόκειται να σου ανέβει υπερβολικά και να θέλεις.

Τα 'ζουμιά' ασβεστίου και μαγνησίου δεν το επηρεάζουν εκτός ίσως από το kalkwasser. To ph το κρατάς σε επιθυμητά επίπεδα με καλό φωτισμό, δυνατή κυκλοφορία, με διατήρηση του kh 7dkh έως 12dkh και φυσικά με το ειδικό μπάφερ για το ph.
Πόσο kh έχεις;
Ο βράχος για να δουλέψει σαν φυσικό φίλτρο πρέπει να είναι κουραρισμένος και να υπάρχει αρκετή και σωστή κυκλοφορία στο ενυδρείο σου (χωρίς νεκρές περιοχές)
Αν βγάλεις τελικά το βιολογικό υλικό αυτό κάντο σταδιακά κι εγώ θα σου πρότεινα να κρατήσεις ένα πολύ μικρό μέρος του, πχ ένα μπλε σφουγγαράκι just in cause.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-10-08, 18:47
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

ok δηλαδή να βγάλω 6 δυχτάκια με siporax μακαρόνια κτλ και τα αστεράκια και τις μπάλες και να αρκεστώ στον βράχο.
Επίσης απο το εξωτερικό φίλτρο που είναι γεμάτο μπλέ σφουγγάρι και μακαρόνι να το αδειάσω και να βάλω τι?
Κυκλοφορία σε ένα 220 lt έχω 2 hydor coralia 2 και την επιστροφή απο εξωτερικό eheim και της αντλίας απο τον χώρο φίλτρανσης και οτι κάνει το skimmer.
Και μία πολύ χαζή ερώτηση: γιατί στο γλυκό νερό αυτά τα υλικά τα θεωρούσαμε "θεόσταλτα" και στο αλμυρό τα βγάζουμε? ο κύκλος αμμωνίας-NO2-NO3 ίδιος δεν είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-10-08, 21:22
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης απο το εξωτερικό φίλτρο που είναι γεμάτο μπλέ σφουγγάρι και μακαρόνι να το αδειάσω και να βάλω τι?

Στο εξωτερικό σου φίλτρο θα βάλεις άνθρακα κι αντιφώσφορο σε αναλογία με τα λίτρα σου και θα τα αλλάζεις μηνιαία. ¶φήσε κι ένα μλέ σφουγγάρι για βιολογία. Τα υπόλοιπα μακαρόνια, αστεράκια και σφουγγάρια αφαίρεσε τα σταδιακά.
Ζωντανό βράχο υπολόγιζε 25-30 κιλά και κυκλοφορία 6500 l/h περίπου
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-10-08, 08:05
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μία πολύ χαζή ερώτηση: γιατί στο γλυκό νερό αυτά τα υλικά τα θεωρούσαμε "θεόσταλτα" και στο αλμυρό τα βγάζουμε? ο κύκλος αμμωνίας-NO2-NO3 ίδιος δεν είναι?
Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις...

Τα βιολογικά αυτά υλικά τα βγάζουμε μόνο σε ενυδρεία με επαρκή ζωντανό βράχο και εφόσον θέλουμε να έχουμε μόνο φυσική φίλτρανση.

Σε ενυδρεία fish only, που είμαστε λιγότερο σχολαστικοί ως προς τα ΝΟ3 και ανεχόμαστε λίγες παραπάνω τσιμπημένες τιμές, μπορούμε να αφήσουμε κάποια βιολογικά υλικά.
Δεν υπάρχει κανόνας και παίζουν και οι δυο λύσεις.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-10-08, 18:08
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

ok ευχαριστώ πολύ.Δεν μπορώ να φανταστώ τι λάθη θα είχα κάνει (και δεν θα τα διόρθωνα....) χωρίς το gab....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06770 seconds with 12 queries