Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 01-10-12, 00:19
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή Τελικες αποφασεις στησιματος ενυδρειου αμαζονιου

Λοιπον μετα απο πολυ διαβασμα, πολλες ερωτησεις, πολυ πρηξιμο σε καποιους, εχω σχηματισει μια τελικη αποψη για το πως θα κανω το ενυδρειο μου.
Ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολο το φορουμ, και ειδικα στους Nick74, delta66 και Γιωργος Κ. που με καθοδηγουν στα πρωτα μου βηματα.

Θα τα πω ΟΛΑ ενα ενα, για ρουτινες υλικα συνδυασμους κλπ και θα εκτιμουσα μια επιβεβαιωση αν ειμαι σωστος σε ολα, η καποια γνωμη για αλλαγες συν καποιες ερωτησεις που ακομα καλα κρατουν...

Λοιπον το ενυδρειο ειναι 450 λιτρα, διαστασεις 1,50x50x60. Εξοπλισμος, εναν θερμοστατη 200w και εναν 150w, μια αεραντλια, ενα φιλτρο eheim 2028 και ενα JBL e1500, βαρελι αλλαγης 150λιτρων με eheim 1250(1200l/h μανομετρικο 2m).
Τα ψαρια που θα μπουν θαναι ancistrus, cardinals, oto, scalare altum και cory.
Οι συνθηκες που θα κυνηγησω ειναι αυτες:
pH 5.5-6.8
GH 1-5
KH 1-3
T 25-28C, κεντρο 26 βαθμοι

Η ρουτινα θα ειναι αρχικα 30% αλλαγη ανα βδομαδα (θα προσαρμοσω με τον καιρο παρακολουθωντας πως πανε τα νιτρικα), το βαρελι θα γεμιζει παλι αμεσως μετα την αλλαγη, για να γινει φυσικη αποχλωριωση, θα τρεχει με ενα φιλτρακι sun sun 600l/h για 3-4 ωρες με ενεργο ανθρακα, το οποιο θα βγαινει και θα μπαινει η eheim με προσαρμοσμενο μπουκαλι με τυρφη μεσα, και θα τρεχει μερες, μεχρι το νερο να φτασει κοντα στα ζητουμενα του ενυδρειου. Θερμαντηρας θα υπαρχει και στο βαρελι.

Αργοτερα θα παρω οσμωση, και θα κανω μιξη με νερο βρυσης, τυρφη και παλι θα χρησιμοποιω για τις ευεργετικες τις ιδιοτητες αλλα σε λιγοτερο ποσοστο μιας και θαχω στο φιλτρο παντα.

Στα φιλτρα η σειρα υλικων αρχικα τουλαχιστον θαναι στο JBL:
Πριν τον πρωτο κουβα, χοντροτρυπο σφουγγαρι>
1ος κουβας σιποραξ>2ος σιποραξ>3ος τυρφη/filter wool>4οςχοντροτρυπο/λεπτοτρυπο.

Στο 2028:
Σειρα με την εισοδο του νερου:
1ος κουβας χοντροτρυπο/ανθρακας μονο στην αρχη(μετα αλλο ενα σφουγγαρι)>2ος σιποραξ>3ος σιποραξ/filterwool

Απο φωτισμο θα χρησιμοποιησω 3 λαμπες τ5 των 54w. Η μια arcadia plant pro, η μια sylvania grolux, και αλλη μια στην οποια δεν εχω καταληξει, θα ηθελα μια γνωμη εδω. Σκεφτομαι για κοκκινη η ροζ, αλλα με ενδιαφερει το σωστοτερο για τα ψαρια/φυτα μου. Με αυτες τις 3 λαμπες θαμαι στα 0,35w/l

Υποστρωμα δεν θα μπει, θα χρησιμοποιησω βασαλτικη αμμο μαυρη μαρεσε πιο πολυ απτην ασπρη χαλαζιακη. Δεν ειναι ασβεστολιθικος ο βασαλτης ετσι? Μονος μου φοβος ειναι η κοκομετρια του βασαλτη και αν ειναι συμβατη με τα γατοψαρα μου, μηπως τραυματιστουν. Ποια θαταν ενα safe οριο κοκομετριας γιαυτα. Ριζες μοπανι επισης θα μπουν για catappa/τσοφλια/alder cones που συζητιουνται τωρα, θα δειξει αργοτερα μηπως δοκιμασω τα αποτελεσματα τους, να μαθω το ενυδρειο πρωτα ομως ως εχει. Απο φυτα ευκολα, καποια απτα παρακατω. Co2 δεν θα εχω στην αρχη τουλαχιστον, ισως καποια ταμπλετα που και που κατω απο καποιες ριζες, αν δω οτι χρειαζεται. Νομιζω κανενα απο αυτα δεν απαιτει κατι εξτρα. Κανω για καποιο λαθος?
Anubias hastifolia
Anubias heterophylla
Anubias species ʽGabonʼ
Aponogeton ulvaceus
Bolbtis heudelotii
Microsorium pteropus
Marsilea quadrifolia
Εchinodorus Ozelot
Echinodorus Tenelus
Cabomba Caroliniana
Hygrophila difformis
Marsilea Angustifolia
Cryptocoryne Wendtii Brown
Valisneria Nana
καποια ταχω βρει, καποια ακομα τα ψαχνω. Φυσικα δεν θα μπουν ΟΛΑ αυτα, επιλογες θα κανω.


Απο τροφες θα εχω εναλαγη των παρακατω.
Ocean nutrition: Discus Flakes, Prime Reef Flakes, Spirulina Flakes, Cichlid Omni Flakes,
Tropical: D-Allio Plus, D-50 Plus, Pleco's Tabin.
Aπο τεστακια ολα υγρα της API. To GH/KH και το master kit.

Aυτα τα ολιγα. Ακουω γνωμες παιδια. Και η τελικη ερωτηση, το ενυδρειο μπορει να αποκαλεστει βιοτοπικο αμαζονιου με τα παραπανω?
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τροποι στησιματος ενυδρειων με φυτα kingrim Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 9 03-04-18 16:17
260λ ενυδρειο-βοηθεια στησιματος nickst Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 0 03-07-11 17:03
τροποι στησιματος olga Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 6 18-09-10 23:32
Σκεψεις για μετατροπη ενυδρειου σε βιοτοπικο Αμαζονιου beat89 Γλυκό νερό - Γενικά 24 04-03-10 01:57
Εμφανιση μικροοργανισμων κατα τη διαρκεια στησιματος ενυδρειου Δημητρης Α. Αρχάριοι γλυκού νερού 17 05-01-09 15:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08716 seconds with 13 queries