Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-04-10, 17:36
vera92 Ο χρήστης vera92 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-04-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή aggelopsaro!!!

exw edw kai 3 mhnes peripou ena megalo aggelopsaro kai edw kai duo meres exw paratirisei oti h oura tou kai to panw t pterigio einai san komeno!!ap'oti fainetai mono t arxise na kobetai kai dn 3erw an einai logiko h an exei kapoia arrwstia!!!! :/
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-04-10, 17:43
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλώς όρισες! Για αρχή να γράφεις με πεζά Ελληνικά γιατί εκτός από άσχημα είναι και κουραστικά τα greeklish! Λοιπόν, για συμπλήρωσε τη φόρμα και βάλε φωτογραφίες αν μπορείς να σε βοηθήσουν όσοι ξέρουν.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-04-10, 18:28
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Επειδη εχω και γω αγγελοψαρα αρκετα και μεγαλα ειναι συνηθες προβλημα στα αγγελοψαρα αυτο, στειλε αν μπορεις και καμια φωτο.
Παντος κανε αλλαγες νερου αρκετες και ενυδρειακο αλατι , εγω βαζω το Api Aquarium Salt ( http://aquariumpharm.com/products/Pr...x?ProductID=49 )
Οσες φορες μου χει εμφανιστει παλια κατι παρομοιο με αυτον τον τροπο το εχω αντιμετωπησει αποτελεσματικα. Εδω παντως και 2 μηνες επειδη σε καθε αλαγη βαζω λιγο αλατακι δεν εχω δει το παραμικρο προβλημα !!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-04-10, 18:36
vera92 Ο χρήστης vera92 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-04-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Αυτό είναι το αγγελόψαρο μου!!Για πειτε την γνώμη σας...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  tbgv.jpg
Εμφανίσεις:  319
Μέγεθος:  46,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-04-10, 18:43
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ta/fin_rot.htm
απο οτι βλεπω το ψαρι εχει finrot και μαλιστα εχει προχωρησει λιγακι, θα πρεπε να το εχεις δει πιο νωρης.
Προς το παρον κανε μια καλη αλλαγη νερου, και μην υπαρχει καπιο αλλο ψαρι που το εχοχλει και του δημιουργεί στρες ???????????
Καλο ειναι και λιγο αλατακι σαν και αυτο που σου πα πιο πανω.

Τα λιτρα σου θα θελα να μα πεις , ποσα αγγελοψαρα εχεις μεσα και τι αλλο ???
Συνθηκες νερου PH , νιτρικα , GH , θερμοκρασια ????
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-04-10, 18:50
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ta/fin_rot.htm
απο οτι βλεπω το ψαρι εχει finrot και μαλιστα εχει προχωρησει λιγακι, θα πρεπε να το εχεις δει πιο νωρης.
Προς το παρον κανε μια καλη αλλαγη νερου, και μην υπαρχει καπιο αλλο ψαρι που το εχοχλει και του δημιουργεί στρες ???????????
Καλο ειναι και λιγο αλατακι σαν και αυτο που σου πα πιο πανω.

Τα λιτρα σου θα θελα να μα πεις , ποσα αγγελοψαρα εχεις μεσα και τι αλλο ???
Συνθηκες νερου PH , νιτρικα , GH , θερμοκρασια ????

Ας συμπληρώσει τη φόρμα να μην κάθεσαι κι εσύ και ο καθένας να τα ρωτάει ένα ένα.

Αν μιλάμε για fin rot δεν πρέπει να δώσει και melafix;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-04-10, 18:53
vera92 Ο χρήστης vera92 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-04-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Βασικα ηταν μια χαρα πριν 2 μερες... :/
Που να βαλω το αλατι?αφου ειναι ψαρια του γλυκου...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-04-10, 18:57
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας συμπληρώσει τη φόρμα να μην κάθεσαι κι εσύ και ο καθένας να τα ρωτάει ένα ένα.

Αν μιλάμε για fin rot δεν πρέπει να δώσει και melafix;
εγω πρωσοπικα επειδη εχω 8 μεγαλα αγγελοψαρα, εκανα αλλαγες νερου και εβαλα αλατι, ταιζα ελαφρα και το προβλημα λυθηκε 100 % !!!!!!
Δεν μπηκα στη διαδικασια να βαλω melafix η οτι αλλο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vera92 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικα ηταν μια χαρα πριν 2 μερες... :/
Που να βαλω το αλατι?αφου ειναι ψαρια του γλυκου...
το συγκεκριμενο ειναι για ψαρια του γλυκου , δεν εχει σχεση με το αλλατι που βαζουμε για να φτιαξουμε θαλλασινο ενυδρειο !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimmis1974 : 20-04-10 στις 18:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-04-10, 18:57
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το λέω γιατί αν έχει και είναι από βακτηριακά αίτια θα το προλάβει πιο σίγουρα, αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα. Επίσης, από αυτά που ξέρω οφείλεται σε κακή ποιότητα του νερού και άμα δεν πει όλες τις παραμέτρους και τους συγκάτοικους άντε να βγάλεις άκρη για να της πεις το σωστό.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-04-10, 19:03
vera92 Ο χρήστης vera92 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-04-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Λοιπον η θεμοκρασια ειναι 27.5... για τα αλλα δεν ξερω γιατι δεν εχω τα χαρτακια που το ελεγχω!!!μεσα στο ενυδειο υπαρχουν αλλα 11 ψαρια και απο αυτα υπαρχει αλλο ενα μικρο αγγελοψαρο!!!πρεπει να παρω καποιο φαρμακο???
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-04-10, 19:05
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Το λέω γιατί αν έχει και είναι από βακτηριακά αίτια θα το προλάβει πιο σίγουρα, αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα. Επίσης, από αυτά που ξέρω οφείλεται σε κακή ποιότητα του νερού και άμα δεν πει όλες τις παραμέτρους και τους συγκάτοικους άντε να βγάλεις άκρη για να της πεις το σωστό.
συμφωνο απολυτος !!! Αν το νερο εχει κακη ποιοτητα και διορθωθεί με τις αλλαγες και δεν υπαρχει καπιο αλλο ψαρι που το χει στην πρεσα το αγγελψαρακι το προβλημα θα ληθει και χωρης melafix.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vera92 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον η θεμοκρασια ειναι 27.5... για τα αλλα δεν ξερω γιατι δεν εχω τα χαρτακια που το ελεγχω!!!μεσα στο ενυδειο υπαρχουν αλλα 11 ψαρια και απο αυτα υπαρχει αλλο ενα μικρο αγγελοψαρο!!!πρεπει να παρω καποιο φαρμακο???
δεν μας βοηθας μονο με τη θερμοκρασια, ... , και αλλα 11 ψαρια σε ποσα λιτρα ?? και τι ψαρια ..... δεν μπορει να μην ξερεις τι ψαρια εχεις βαλει ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimmis1974 : 20-04-10 στις 19:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-04-10, 19:11
vera92 Ο χρήστης vera92 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-04-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Ευχαριστω τρελα για την βοηθεια!!!αυριο λογικα θα παω να παρω να ελεξω και τα αλλα που μου ειπατε και θα σας πω...ευχαριστω πολυυυυυυυυυ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-04-10, 19:15
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

μετρα υψος μηκος πλατος του ενυδρειου και κανς την εξης πραξη
υψος Χ μηκος Χ πλατος / 1000μ = Λιτρα ενυδρειου
βαλε και φωτο απο τα αλλα ψαρια να δουμε τι εχεις
τι φιλτρο εχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-04-10, 19:38
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Το ph σου αυριο που θα το ψαξεις πιθανο να ανακαλυψεις οτι ειναι στα υψη αν κρεινω απο τα διακοσμητικα στο φοντο της φωτογραφιας σου . Οι αγγελοι προτιμουν το ελαφρως οξινο ...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-04-10, 19:40
vera92 Ο χρήστης vera92 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-04-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Δυστυχως ειναι λιγο κουνιμενες αλλα προσπαθησα και κατι ψιλο φαινεται!!!
το ενυδρειο ειναι 125λιτρων!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC05997.jpg
Εμφανίσεις:  286
Μέγεθος:  54,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC05987.jpg
Εμφανίσεις:  266
Μέγεθος:  43,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC05988.jpg
Εμφανίσεις:  256
Μέγεθος:  44,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC05992.jpg
Εμφανίσεις:  258
Μέγεθος:  40,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC05994.jpg
Εμφανίσεις:  278
Μέγεθος:  29,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC05995.jpg
Εμφανίσεις:  248
Μέγεθος:  42,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC05996.jpg
Εμφανίσεις:  272
Μέγεθος:  50,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-04-10, 19:46
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

ωχ .... δεν εχω ωρα να σου πω ορισμενα πραγματα που βγαζουν ματι αλλα θα στα πουν τα παιδια ειμαι σιγουρος .. μια συμβουλη μονο ..μην αγχωθεις απο αυτα που θα ακουσεις γιατι ολα διορθωνοντε
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-04-10, 20:28
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Η μικρη κιβωτός του Νώε !!!! Συγνωμη vera92 ειπαμε να φτιαξεις ενυδρειο , εδω βλεπω οτι εχεις παρει απο ολα τα ειδη.
Καταρχην το ενυδρειο το Sun Sun απο οτι μπορεσα να διακρινω ,δεν νωμηζω οτι φαινετε για 125 λιτρα, μαλλο πρεπει να ναι καπου 20 με 30 λιτρα.
Οποτε καταρχην δεν ειναι ενυδρειο αυτο για αγγελοψαρα, οποτε δεν υπαρχει λογος να μπεις στον κοπο να κανεις απολυτος τιποτα (ουτα αλλαγες νερου , ουτε φαρμακα) γιατι απλα το αγγελοψαρο δεν εχει τυχη καμια στο συγκεκριμενο ενυδρειο, οποτε μαζι με το αλλο η τα πας πισω στο Pet η τα αφηνεις στο ελεος του θεουλη μεχρι να τα δεις μια μερα ξαπλα.
Το ιδιο ισχυει και για το καρχαριακι. Μετρημενες ειναι οι μερες του στα λιτρα αυτα.
Οτι και παραμετρους να μετρησεις δεν εχει και τοσο νοημα γιατι δεν θα μπορεσεις ευκολα να τους σταθεροποιησεις σε τοσα λιτρα.
Αν θες λοιπον κατι για το συγκεκριμενο ενυδρειο , ασε μονο το gappy παρε ακομα 2 με 3 , βαλε και κανα πλαστικουλι φυτακι ακομα , και ασε τα γκαπακια μεσα.
Η αν θες μπορεις να βαλεις εναν μονομαχο !!
Σορυ που τα πα λιγο αποτομα , αλλα δυστηχως .... .... ετσι εχουν τα πραγματα !!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-04-10, 20:35
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

καταρχην jimis1974 θα σε παρακαλουσα να εκφραζεις τις αποψεις σου λιγο πιο ευγενικα ..ησουν αρκετα αποτομος προς τον φιλο μας (παντα φιλικα ) λοιπον ./..φιλε πες μας τις διαστασεις του ενυδρειου σου ..οπως ειπε και ο τζιμις πρεπει να γυρισεις-χαρισεις τα ψαρακια σου και να επιλεξεις κατι που θα κανει στα λιτρα σου..καλη αρχη
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-04-10, 20:37
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

για πες μας διαστασεις γιατι 125λιτρα που το βγαζεις πρεπει να μην ειναι σωστο
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-04-10, 20:46
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχην jimis1974 θα σε παρακαλουσα να εκφραζεις τις αποψεις σου λιγο πιο ευγενικα ..ησουν αρκετα αποτομος προς τον φιλο μας (παντα φιλικα ) λοιπον ./..φιλε πες μας τις διαστασεις του ενυδρειου σου ..οπως ειπε και ο τζιμις πρεπει να γυρισεις-χαρισεις τα ψαρακια σου και να επιλεξεις κατι που θα κανει στα λιτρα σου..καλη αρχη
...... ..... ..... sory αν ειπωθηκε κατι ασχημο απο μερους μου, δεν νωμηζω ομως, απλα ημουν λιγακι αποτομος ( sory ! ) , θελω απλα να καταληξω να ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι στο τι θελουμε να φτιαξουμε , να ρωταμε και μετα να επιλεγουμε, γιατι ετσι ουτε εμεις ταλαιπωρουμαστε , ουτε τα ψαρακια ταλαιπορουμε , με αποτελεσμα να τα χανουμε ... να αναρωτιωμαστε μετα τι φταιει και ου το καθεξεις......
Ειναι ενα λαθος που το κανουμε πολλοι , πανω στην χαρα μας να παρουμε ενα ενυδρειακι και να βαλουμε και εκεινο... και εκεινο...., προς θεου δεν το κατακρινω , ισος φταινε και τα Πετ Shop που μας βρησκουν οτι δεν γνωρηζουμε και μας φωρτονουν με οτιδιποτε για να πουλησουν.
Sory και παλι vera92, ριξε μια ματια παντως στο site να βρεις ιδεες τι μπορεις να βαλεις σε μικρο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-04-10, 20:55
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

ο κάθε άνθρωπος έχει τον δικό του χαρακτήρα....
εγώ πχ ότι μου μπει στο κεφάλι πάω και το κάνω και ας φάω τα μούτρα μου
άλλος θα μελετήσει 5 χρονιά και μετά τελικά αποφασίσει ότι δεν θέλει ενυδρείο
ο καθένας κάνει ότι θέλει άπλα σε αυτό το χόμπι είναι και τα ψαράκια που τραβάμε όλο το ζόρι αλλά πα....ες όλοι κάναμε και ψόφησαν πολλαααααααααα ψαριά μέχρι να πάρουμε χαμπάρι τι κάνουμε λάθος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-04-10, 23:02
vera92 Ο χρήστης vera92 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-04-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

λοιπον το ενυδρειο δν ειναι μικρο!!μας ειπαν οτι μπορουμε να παρουμε μεχρι 30 ψαρια!!!δν με πειραζει οπως τα λετε..ειτε αποτομο ειτε οχι ετσι και αλλιως ειμαι νεα στο θεμα ενυδρειο και μου κανει καλο να μ τα λετε να μαθαινω!!!
το ενυδρειο ειναι σιγουρα 125 λιτρων και μαλλον στην πιψ δν φαινεται πολυ καλα....απο εκει κ περα δν ξερω τι να κανω...σε ενα pet shop που πηρα μου ειπαν να παρω ενα φαρμακο π ειναι για διαφορες αρρωστιες ετσι ωστε να γινει καλα το αγγελοψαρο αλλα και οποιο αλλο εχει κολλησει κατι απο αυτο...
Χαιρομαι π με βοηθατε...ειλικρινα ευχαριστω και να τα λετε οπως εχουν τα πραγματα!!!θα ειναι καλυτερα και για μενα να βελτιωθω αλλα και για τα ψαρακια να μην ταλαιπωρουντε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-04-10, 23:23
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

δεν υπαρχει κανονας πχ 30 ψαρια για αυτο το ενυδρειο για να σου δωσω ενα υπερβολικο παραδειγμα ειναι φυσικο να βαλεις εκει μεσα 30 τσιπουρες.......

εχει να κανει με τα λιτρα τα ψαρια την διακοσμηση τις αλλαγες νερου τα φιλτρα.....
αν ειναι 125 λιτρα για μενα εισαι οκ (για τον αριθμο 11) για αλλους οχι Μαλλον δεν κανεις κατι αλλο σωστα τι φιλτρο εχεις, αντιχλωριο βαζεις, αλλαγες νερου καθε ποτε κανεις και ποσο νερο αλλαζεις.

διαβασε τι θελει το καθε ψαρακι απο παραμετρους και δες τι θα κανεις
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-04-10, 23:26
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

δυστηχως αυτο ειναι το ασχημο και το κατακριτέο "μας ειπαν οτι μπορουμε να παρουμε μεχρι 30 ψαρια"
Βρησκουν ανθρωπους που δεν ξερουν και στο ελεος του κερδους μα πουλανε γουρουνια στο σακι. Κριμας
Αααααααντε 30 ψαρια !!!! διαλεξε λοιπον .... εκεινο ... εκεινο ....εκεινο ... αυτα μαρεσουν.
Και οι πετσοπαδες καμια ενημερωση στον πελατη οτι αυτα τα ψαρια δεν συμβαδιζουν μεταξυ τους !! Μετα και εμεις παμε σαν στραβοι στο Πετ και λεμε "αχ το ψαρακι ψοφησε , δωσε μου ενα αλλο"
Τελος παντων ..... να μην τα πολυλογουμε, (αυτο ειναι αλλο θεμα που χωρα αρκετη συζητηση)
Εχω ακομα απορια για το ενυδρειο, αν κρινω απο τις φωτο , για να ναι 125 λογικα θα χει μηκος καπου στο μετρο , δηλαδη το καραβακι στην φωτο που πιανει σχεδον ολο το ενυδρειο ειναι καπου στο μετρο ??????
Αν οντος λοιπον ειναι τοσο τοτε κανε μια καλη αλλαγη νερου , και βαλε και λιγο αλλατι προς το παρον . Αργοτερα αποφασιζεις τι να βαλεις πχ το γκαπυ δεν ταιριαζει με το αγγελοψαρο θελει αλλες συνθηκες .
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-04-10, 23:47
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Λοιπόν τα πράγματα δεν είναι και τόσο τραγικά, αφού το ενυδρείο σου έχει περίπου 100 καθαρά λίτρα νερού, όλα μπορούν να διορθωθούν.
Πρώτα πρέπει να σώσεις το αγγελόψαρο, το αλάτι http://www.osmosisaquariums.gr/index...emid=1&lang=en
και το μελαφίξ http://www.osmosisaquariums.gr/index...emid=1&lang=en που σου είπαν τα παιδιά, θα βοηθήσουν πολύ στη θεραπεία,
μαζί με αύξηση της θερμοκρασίας κατά 1 βαθμό και ίσως προσθήκη αεραντλίας για καλύτερη οξυγόνωση.
Μικρές, συχνές αλλαγές νερού (πχ το 20-25% κάθε 3-4 μέρες), πάντα με αντιχλώριο και στην σωστή θερμοκρασία, ίδια με την υπάρχουσα
και υγρά τεστάκια για να σιγουρευτείς τουλάχιστον για αμμωνία, ΝΟ2 και ΝΟ3, αλλιώς ζήτα επειγόντως μπόλι.

Σε 2η φάση θα πρέπει να πάρεις την μεγάλη απόφαση, ποιά ψαράκια θα κρατήσεις (προτείνω τα ζωοτόκα που ζουν σε νερό βρύσης).
Οπότε τα 2 αγγελόψαρα που θέλουν μαλακό νερό, όπως και ο silver shark που μεγαλώνει πολύ, θα πρέπει μάλλον να μετακομίσουν.
Αν επιλέξεις πάντως να κρατήσεις τα τελευταία, τότε κάνε μια αναζήτηση για "αντίστροφη όσμωση" και "απιονισμένο" νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-04-10, 23:53
vera92 Ο χρήστης vera92 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-04-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Ναι ειναι μεγαλη βλακεια αυτη για τα pet shop!!!!εμεις οταν ηταν να παρουμε καινουρια λεγαμε τι εχουμε ηδη και μας ελεγαν τι πηγαιναν με αυτα!!!κανενας δν ειπε για αυτα που εχω τωρα οτι δν γινεται να ειναι μαζι!!!κ εμεις ρωτωντας πηγαιναμε!!!η βλακεια ειναι οτι δεν το ειχα αναλαβει εγω το ενυδρειο αλλα ο αδερφος μ ο οποιος τελικα εδειξε οτι δν ασχολειτε καθολου γτ δν τα ηξερε ολα αυτα που μ λετε...ειλικρινα μετα το σημερινο δν τα ξανα πλησιαζει κανεις!!!εγω θα τα προσεχω γιατι στο τελος θα πεθαιναν ολα και ειναι κριμα!!!ειναι ζωες και αυτες κ δν πρεπει αφου τα πηραμε να τα αφησουμε στο ελεος τους...αφου εγω δν ξερω καν πως γινονται οι αλλαγες και παρακαλαγα να τις κανουν και δν με ακουγε κανεις!!!ολο οτι δν παθαινουν τπτ ακουγα!!!
-------------------------
οκ!!!ευχαριστω....
Δηλαδη ποσα πρεπει να μεινουν???και ποια μπορουν να συμβιβαστουν με τα αλλα???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vera92 : 20-04-10 στις 23:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-04-10, 00:28
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vera92 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη ποσα πρεπει να μεινουν???και ποια μπορουν να συμβιβαστουν με τα αλλα???
Τα γκάπυ, οι ξιφοφόροι (ή πλάτυ, αλλά όχι μαζί με ξιφοφόρους γιατί υβριδίζουν) και τα μόλυ είναι όλα ζωοτόκα, σκληρού νερού (βρύσης) και
μπορούν ωραιότατα να συνυπάρξουν σε ένα κοινωνικό ενυδρείο, χωρίς προβλήματα και με πολλές εύκολες γέννες.
Αταίριαστα με όλα τα παραπάνω, είναι τα αγγελόψαρα και το καρχαριάκι, που θέλουν μαλακό νερό και μπορούν να συνυπάρξουν με άλλα
ψάρια, όπως οι ροδόστομοι, τα κορυντόρας κλπ, αλλά θα χρειαστεί να μαλακώνεις το νερό σου με τύρφη, Α/Ο ή προσθήκη απιονισμένου.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-04-10, 00:55
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

οπως τα λεει ο bokostas . κρατα τα ζωοτοκα που ειναι ευκολα και ομορφα ψαρια και οτι πρεπει για καποιο νεο στο χομπι . Μαλιστα αν εχεις και απο τα 2 γενη δεν θα αργησεις να εχεις πολλες γεννες.

αφου θα ξανεις μετρησεις αυριο επειγει να διαβασεις οσο περισσοτερα μπορεις απο αυτη την ενοτητα http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
δωσε εμφαση στις μετρησεις κ στο κυκλο του αζωτου .

μπορεις να διαβασεις και για τα ψαρια (τα ζωοτοκα)που σου προτυνουμε να κρατησεις στο ενυδρειο σου εδω http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21

δεν θα αργησεις να μπεις στο νοημα
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-04-10, 00:59
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν τα πράγματα δεν είναι και τόσο τραγικά, αφού το ενυδρείο σου έχει περίπου 100 καθαρά λίτρα νερού, όλα μπορούν να διορθωθούν.
Πρώτα πρέπει να σώσεις το αγγελόψαρο, το αλάτι http://www.osmosisaquariums.gr/index...emid=1&lang=en
και το μελαφίξ http://www.osmosisaquariums.gr/index...emid=1&lang=en που σου είπαν τα παιδιά, θα βοηθήσουν πολύ στη θεραπεία,
μαζί με αύξηση της θερμοκρασίας κατά 1 βαθμό και ίσως προσθήκη αεραντλίας για καλύτερη οξυγόνωση.
Μικρές, συχνές αλλαγές νερού (πχ το 20-25% κάθε 3-4 μέρες), πάντα με αντιχλώριο και στην σωστή θερμοκρασία, ίδια με την υπάρχουσα
και υγρά τεστάκια για να σιγουρευτείς τουλάχιστον για αμμωνία, ΝΟ2 και ΝΟ3, αλλιώς ζήτα επειγόντως μπόλι.

Σε 2η φάση θα πρέπει να πάρεις την μεγάλη απόφαση, ποιά ψαράκια θα κρατήσεις (προτείνω τα ζωοτόκα που ζουν σε νερό βρύσης).
Οπότε τα 2 αγγελόψαρα που θέλουν μαλακό νερό, όπως και ο silver shark που μεγαλώνει πολύ, θα πρέπει μάλλον να μετακομίσουν.
Αν επιλέξεις πάντως να κρατήσεις τα τελευταία, τότε κάνε μια αναζήτηση για "αντίστροφη όσμωση" και "απιονισμένο" νερό.
Μπράβο Κώστα για την απάντηση που έδωσες!
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-04-10, 01:00
Το avatar του χρήστη Serafeim
Serafeim Ο χρήστης Serafeim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: Μαδρίτη (πρώην) Λαμία (νυν και αεί)
Μηνύματα: 273
Send a message via Skype™ to Serafeim
Προεπιλογή

Βέρα, καλώς ήρθες και καλή συνέχεια.

Έχεις αν θες διάβασε αυτό:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949 και αυτό
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33909
θα σε βοηθήσουν πολύ.
¨οχι πλύσιμο του φίλτρου και υλικών με νερό βρύσης...
__________________

Serafeim
Ποτέ μη μιλάς άσχημα για τον εαυτό σου. Οι φίλοι σου μπορούν να καλύψουν πλήρως αυτό το θέμα!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09414 seconds with 15 queries