Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-10-13, 16:43
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Smile Ένα νέο βασίλειο..!

Καλησπερα!!!
Νεα και εγω στο κοσμο των ενυδρειων και των μικρων μας φιλων και πολυ εντυπωσιασμενη με την συμπεριφορα τους και τις συνηθειες τους...
Σκεπτομενη σε μια νεα αρχη για ενα ενυδρειο 65 λιτρων με μοναδικους κατοικους εναν αρσενικο μονομαχο ως βασιλια του παλατιου μου και μια θυληκια,γεννιονται πραγματικα πολλες αποριες..και χρειαζομαι τις συμβουλες σας και τον διαφωτισμο σας ως πιο εμπειροι..
-Αρχικα μπορω να βαλω σ'αυτο το ενυδρειο και τα δυο μαζι αυτα ψαρακια και ισως στην συνεχεια ενα ακομα θυληκο???
-Επειτα θα μπορουσα να προσθεσω σαν συγκατοικους zebra snails ή malaysian trumpet snails ??Συμφωνουν σαν ειδη ή οχι?Αν ναι πιστευω θα εβαζα ενα απο το καθε είδος ή ενα απο την δευτερη κατηγορια..
-Εν συνεχεια,θαλασσινα κοχύλια και μια ελαφροπετρα θα μπορουσα να τα χρησιμοποιήσω ως διακοσμητικα???Διαφορετικα καταληγω μονο σε καποιο driftwood...
-Μεσα στο forum βρηκα αυτο το θεμα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48189
και ειδα οτι υπαρχει στον πατο αυτο που μοιαζει με γρασιδι..μαλλον λεγεται moss???-την διαφωτιση σας παρακαλω-ειναι σαν ταπητας εννιαιος η οχι??που μπορω να το προμηθευτω???γιατι δεν βρηκα σε καποιο petshop..
-Μετα απο αρκετη ερευνα κατεληξα σε ειδη φυτων που μου αρεσαν οπως riccia,cryptocoryne,taxiphyllum,limnobium,lemma minor,βαλλισνεριες,hygrophila polysperma και φυσικα τις λατρυτες ανουμπιες..Δεν σκοπευω να τα βαλω ολα μαζι αλλα αυτα ειναι που μου αρεσαν πολυ..Σας παρακαλω ενημερωστε με αν καποιο απο αυτα δεν θα ταιριαζει με τα μικρα μου ψαρακια και ισως δημιουργησει προβληματα ..
θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο με τα φιλτρα που διαθετω,το ενυδρειο,ενα μπουκαλακι με βακτηρια που κληρονομησα,αντιχλωριο,υποστρωμα καθως και τα μικρα μου ψαρακια
---Αν επρεπε να εχω γραψει σε καποιο θεμα συγνωμη αλλα εχω χαθει μεσα στο forum και δεν ξερω που---
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  κατάλογος.jpeg
Εμφανίσεις:  356
Μέγεθος:  8,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0357.jpg
Εμφανίσεις:  538
Μέγεθος:  41,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0354.jpg
Εμφανίσεις:  526
Μέγεθος:  19,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0353.jpg
Εμφανίσεις:  526
Μέγεθος:  20,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0347.jpg
Εμφανίσεις:  465
Μέγεθος:  28,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0346.jpg
Εμφανίσεις:  482
Μέγεθος:  35,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0345.jpg
Εμφανίσεις:  504
Μέγεθος:  39,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0343.jpg
Εμφανίσεις:  523
Μέγεθος:  25,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0342.jpg
Εμφανίσεις:  528
Μέγεθος:  34,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0341.jpg
Εμφανίσεις:  568
Μέγεθος:  39,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0339.jpg
Εμφανίσεις:  634
Μέγεθος:  32,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  images.jpg
Εμφανίσεις:  440
Μέγεθος:  10,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0338.jpg
Εμφανίσεις:  669
Μέγεθος:  33,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-10-13, 17:52
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλώς ήρθες

Μερικές διευκρινήσεις, για να μην "χασουμε" κάτι

Αυτή τη στιγμή τα δύο ψάρια είναι στο 65λιτρο? Αν οχι, σε τι ενυδρείο τα έχεις?
Υπάρχει κάτι άλλο μέσα εκτός από το φίλτρο & τα ψάρια?
Πόσες μέρες πριν τα αγοράσες και τα εβαλες στο ενυδρείο?
Εχεις ταίσει αυτό το χρονικό διάστημα & αν "ναι, ποια τροφή?
Εχεις αλλάξει το νερό, αυτό το χρονικό διάστημα & αν "ναι" τι ποσότητα?
Χρησιμοποιησες αντιχλώριο, εφόσον έκανες αλλαγή νερού?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-10-13, 18:14
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Τα ψαρακια μου τα εφεραν δωρο..εδω και 2 μερες.,.δυστυχως δεν ημουν προετοιμασμενη για κατι τετοιο και δεν ειναι μαζι ειναι σε ξεχωριστα μικρα ενυδρεια περιπου 20 λιτρα το καθενα μεχρι να μπουν στο σπιτι τους..επιπονο για τα μικρα μου το ξερω αλλα παλευω για το αρχοντικο τους οσο πιο συντομα να ειναι ετοιμο...μεσα στα ενυδρεια εβαλα τα φιλτρα τουλαχιστον να ανακυκλωνουν το νερο και ο αρσενικος μονο εχει μικρες πετρουλες ειδικες για ενυδρεια και μονομαχους καθως κ ενα μικρο διακοσμητικο καστρακι..
τα ταιζω μια φορα την μερα..τρωνε κανονικα η διαθεση τους φαινεται οκ κανενα προβλημα στην συμπεριφορα τους οσον αφορα το περιβαλλον τους καθως δεν καθονται στο πατο ή κατι που να μου δειχνει οτι δεν παει καλα...εχουν αρχισει να με αναγνωριζουν και οταν τα πλησιαζω ερχονται κοντα μου και αν ακουμπησω το δαχτυλο μου στο γυαλι ερχονται και κανουν εντυπωσιακες βολτες .δεν ξερω αν αυτο ειναι οκ η αν τα ενοχλει..δεν κρυβονται και δεν δειχνουν να φοβουνται..τα ταιζω με φυλλαρακια της jbl betta novo προς το παρων μεχρι να παρω betta atison's pro που μου ειπαν ειναι καλυτερη..εκανα αλλαγη του νερου 80% και ναι χρησιμοποιησα αντιχλωριο..


μπορω να βαλω τον θερμοστατη της φωτογραφιας μεσα στα ηδη μικρα ενυδρεια???και αν ναι στους ποσους βαθμους να τον ρυθμισω??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-10-13, 18:47
Το avatar του χρήστη John T
John T Ο χρήστης John T δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην John T
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν βλέπω καλά αλλα αν ειναι φιλλαράκια τροφής αυτά στον πάτο του ενυδρείου με το κόκκινο ψαράκι, ταϊζεις υπερβολικά πολύ και επίσης οι κοιλιές τους είναι υπερβολικά γεμάτες....
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν την τέχνη (ουσιαστικά τέχνη είναι)
Και η τέχνη θέλει θυσίες…!

Για αυτούς που ασχολούνται με ταχυδρομικά περιστέρια


Τυχαίες συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. - Κλιμάκιο Πελοποννήσου
Είσαστε όλοι καλεσμένοι. Περιμένουμε να σας δούμε εκεί!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-10-13, 18:52
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

η θυληκια δεν ειναι τωρα στο ενυδρειο που εχει βγει η φωτογραφια και ο πατος αυτος ηταν ετσι οταν μου το εφεραν...εννοειται πως δεν τα ταιζω πολυ και με βαση αυτα που εχω διαβασει εδω στο forum και εχω δει σε φωτογραφιες πιστευω πως εχει αυγα μεσα και γιαυτο ειναι φουσκωμενη..στον αρσενικο παρατηρησες οτι ειναι φουσκωμενος???γιατι εμενα μου φαινεται κανονικος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη afroditoula : 13-10-13 στις 18:52 Αιτία: ορθογραφια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-10-13, 18:54
Το avatar του χρήστη John T
John T Ο χρήστης John T δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην John T
Προεπιλογή

Όχι ο αρσενικός ειναι σε καλη κατάσταση. Η θηλυκιά με προβλημάτισε αλλά αν λες οτι είναι παλιά κατάσταση τότε οκ!
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν την τέχνη (ουσιαστικά τέχνη είναι)
Και η τέχνη θέλει θυσίες…!

Για αυτούς που ασχολούνται με ταχυδρομικά περιστέρια


Τυχαίες συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. - Κλιμάκιο Πελοποννήσου
Είσαστε όλοι καλεσμένοι. Περιμένουμε να σας δούμε εκεί!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-10-13, 19:27
Το avatar του χρήστη John T
John T Ο χρήστης John T δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην John T
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
-Αρχικα μπορω να βαλω σ'αυτο το ενυδρειο και τα δυο μαζι αυτα ψαρακια και ισως στην συνεχεια ενα ακομα θυληκο???
Να ξερεις οτι σε αυτή την περίπτωση είναι πολύ πιθανό μετά από λίγο καιρό, και με τις καλές συνθήκες που θα τους προσφέρεις, να ζευγαρώσουν. Αυτή είναι μία ιδιαίτερα κοπιαστική και στρεσσογόνος διαδικασία και για τα δύο ψαράκια και ειδικά για τον αρσενικό. Επίσης μετά το ζευγάρωμα ο αρσενικός κυνηγάει έντονα τη θηλυκιά για να την απομακρύνει. (Σε φυτεμμένο ενυδρείο αυτή θα κρυφτεί αλλά και πάλι ο αρσενικός θα έχει να προστατεύει τα αυγά στην περιοχή του.... Σε κοινωνικό ενυδρείο είναι δύσκολο να μεγαλώσουν τα μικρά (κι αν μεγαλώσουν πρέπει να σκεφτείς τι θα τα κάνεις) γι' αυτό αυτή η κουραστική διαδικασία του ζευγαρώματος θα επαναλαμβάνεται συχνά....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48189
και ειδα οτι υπαρχει στον πατο αυτο που μοιαζει με γρασιδι..μαλλον λεγεται moss???-την διαφωτιση σας παρακαλω-ειναι σαν ταπητας εννιαιος η οχι??που μπορω να το προμηθευτω???
Το φυτό που λες είναι η java moss (Taxiphyllum barbieri), βρύα, που συνήθως προσδένεται σε κάποιο ξύλο... Απ' ό,τι ξέρω έχει αργή αναπτυξη και είναι αρκετά απαιτητικό το να δημιουργήσεις το οπτικό αποτέλεσμα του γρασιδιού... Υπάρχει στα petshops, αλλά μπορείς να βρεις κι εδώ από κάποια αγγελία...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
-Μετα απο αρκετη ερευνα κατεληξα σε ειδη φυτων που μου αρεσαν οπως riccia,cryptocoryne,taxiphyllum,limnobium,lemma minor,βαλλισνεριες,hygrophila polysperma και φυσικα τις λατρυτες ανουμπιες..Δεν σκοπευω να τα βαλω ολα μαζι αλλα αυτα ειναι που μου αρεσαν πολυ..Σας παρακαλω ενημερωστε με αν καποιο απο αυτα δεν θα ταιριαζει με τα μικρα μου ψαρακια και ισως δημιουργησει προβληματα ..
Όχι τα φυτά δεν επηρεάζουν τα ψαράκια... κάποια γίνονται πολύ μεγάλα για το ενυδρείο σου και φυσικά έχουν διαφορετικές απαιτήσεις... Αν θες γράψε μας τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο, θα βοηθήσει και στην επιλογή συγκατοίκων για τους μονομάχους σου...


Το σημαντικό για αρχή είναι να στρώσεις το ενυδρείο σου....
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν την τέχνη (ουσιαστικά τέχνη είναι)
Και η τέχνη θέλει θυσίες…!

Για αυτούς που ασχολούνται με ταχυδρομικά περιστέρια


Τυχαίες συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. - Κλιμάκιο Πελοποννήσου
Είσαστε όλοι καλεσμένοι. Περιμένουμε να σας δούμε εκεί!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-10-13, 19:59
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

-ΠΟΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΑΖΙ ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ...εννοειται ενασ θερμοστατης δεν μπαινει σε δυο ενυδρεια φταιω εγω που δεν ανεφερα πως ειναι 2..
-τα περισσοτερα topic που μου εχετε παραθεσει τα εχω διαβασει...ειναι αρκετα πληροφοριακα ομως πολυ γενικα..καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη..και εγω την δικη μου περιπτωση την αναφερω να την φτιαξουμε μαζι και οχι μονη μου..
-αν το ενυδρειο μου παρει 1 μηνα μεχρι να στρωθει δεν γινεται να μην ταιζω τα 20λιτρα...
-το ενυδρειο εχει διαστασεις 36*61*32
-εβαλα τους θερμοστατες να δουλευουν
-λεω να κρατησω το υποστρωμα της jbl και να παρω χαλαζιακο αμμοχαλικο να βαλω απο πανω..
-οσο για τα βακτηρια δεν μπορω να καταλαβω τι κακο εχουν..αν και σκεφτομαι να το ξεκινησω τελικα με αμμωνια...
-τον καταλογο με τα φυτα τον εχω εξερευνησει και απλα ζηταω την γνωμη σας για αυτα που εχω ηδη αναφερει...
-μπορειτε να με βοηθησετε για την επιλογη μιας λαμπας για τον ενυδρειο μου με χαμηλο κοστος που να εκπληρωνει τις απαιτησεις του λαμβανοντας υποψιν τα φυτα που εχω αναφερει...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-10-13, 20:09
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
-οσο για τα βακτηρια δεν μπορω να καταλαβω τι κακο εχουν..αν και σκεφτομαι να το ξεκινησω τελικα με αμμωνια...

OXI!!! μην κανεις αστειο και ριξεις τιποτα αμμωνιες μεσα τωρα με τα ψαρια!!!

βαλε αγγελια για μπολι αμεσα αποψε κιολας, γραφοντας και την περιοχη σου,για να βρεθει καποιος να σου δωσει!

μεχρι να μπολιασεις το φιλτρο σου,ταισμα ΜΗΔΕΝ!!!

κανε πρωτα αυτο και μετα τα βλεπουμε τα υπολοιπα.
παραλληλα διαβασε ξανα τα υπομνηματα στους αρχαριους και διαβασε και τα υπομνηματα και αρκετα θεματα στην κατηγορια με τα bettas.

στειλε μου πμ με την περιοχη σου (αν δεν θες να το γραψεις εδω)μηπως εισαι κοντα να σου δωσω εγω στρωμενα υλικα φιλτρου(μενω νεα σμυρνη).την αγγελια βαλτη ομως ασχετα απτο αν θα παρεις απο εμενα η οχι.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-10-13, 20:14
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

τα ψαρακια μου δεν ειναι μεσα στο ενυδρειο που θελω να στρωσω με αμμωνια...!
και επαναλαμβανω αν το ενυδρειο που θελω να στρωσω παρει 1 μηνα δεν γινεται να μην ταιζω τα 20λιτρα..!στα 20 λιτρα ειναι προχειρα μεχρι να φτιαχτει το μεγαλο στις φωτο...
μενω ιλιον
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-10-13, 20:22
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οκ,αν τα εχεις σε 20λιτρο και ειναι στρωμενο,ταιζε πολυ ελαφρα.
αν δεν ειναι στρωμενο,που μαλον δεν ειναι,ισχυει το ιδιο πραγμα.θελει στρωσιμο.αν τα αφησεις σε αστρωτο 20λιτρο για ενα μηνα,ειναι ακομη χειροτερα.
σε καθε περιπτωση,αν ειναι αστρωτο το ενυδρειο σου οσα λιτρα και αν ειναι,ταισμα μηδεν μεχρι να το μπολιασεις.

ποσα ψαρια εχεις τωρα μεσα στο 20λιτρο?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-10-13, 20:28
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

Ποιο φιλτρο θα βαλεις στο μεγαλο για να το στρωσεις γιατι απο τις φωτο δεν βλεπω να ειναι καποιο της προκοπης και να μπορεις να το μπολιασεις κιολας
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-10-13, 22:39
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
-ΠΟΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΑΖΙ ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ...εννοειται ενασ θερμοστατης δεν μπαινει σε δυο ενυδρεια φταιω εγω που δεν ανεφερα πως ειναι 2.. ok, το διευκρινήσαμε
-τα περισσοτερα topic που μου εχετε παραθεσει τα εχω διαβασει...ειναι αρκετα πληροφοριακα ομως πολυ γενικα..καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη..και εγω την δικη μου περιπτωση την αναφερω να την φτιαξουμε μαζι και οχι μονη μου.. το θέμα εκτός απ το να την φτιάξουμε, είναι να μπορείς να την υποστηρίζεις στη συνέχεια
-αν το ενυδρειο μου παρει 1 μηνα μεχρι να στρωθει δεν γινεται να μην ταιζω τα 20λιτρα... πιο πάνω ανέφερα για μπόλι. Αν σου πάρει 1 μηνα να στησεις το μεγαλο ενυδρειο, τότε η καλύτερη λύση ειναι να στησεις σωστα τα 2 20λιτρα
-το ενυδρειο εχει διαστασεις 36*61*32
-εβαλα τους θερμοστατες να δουλευουν Σε τι θερμοκρασία?
-λεω να κρατησω το υποστρωμα της jbl και να παρω χαλαζιακο αμμοχαλικο να βαλω απο πανω.. Συμφωνώ! Εστω κι αν διαφωνεί ο exeliχ , το manado μόνο του, εκτός από χάλια εικόνα, θα δυσκολέψει το φύτεμα
-οσο για τα βακτηρια δεν μπορω να καταλαβω τι κακο εχουν..αν και σκεφτομαι να το ξεκινησω τελικα με αμμωνια... Νομίζω αυτό λύθηκε στα επόμενα ποστ (εφόσον βρήκες ήδη μπόλι!!!)
-τον καταλογο με τα φυτα τον εχω εξερευνησει και απλα ζηταω την γνωμη σας για αυτα που εχω ηδη αναφερει... συγνώμη & αρχαριος δεν πάνε μαζι. Εδώ μέσα βοηθάει ο ένας τον άλλον
-μπορειτε να με βοηθησετε για την επιλογη μιας λαμπας για τον ενυδρειο μου με χαμηλο κοστος που να εκπληρωνει τις απαιτησεις του λαμβανοντας υποψιν τα φυτα που εχω αναφερει...το καπάκι έχει θέση για λάμπα?
Ετσι κι αλλιώς οι περισσότερες ερωτήσεις σου ήδη απαντήθηκαν και το θέμα σου ήδη παίρνει το δρόμο του...

Επειδή ο κάθε μονομάχος έχει τον δικό του χαρακτήρα, θέλει ιδιαίτερη προσοχή στη συγκατοίκηση του κυρίου με την κυρία. Ισως, αν τελικά πας σε πυκνοφυτεμένο, να πρέπει να προσθέσεις άλλη μια θυληκιά

Φυσικά, προυπόθεση ειναι, το φίλτρο σου να κρατάει αρκετή βιολογία

Για εξωτερικό φίλτρο, έχεις σκεφτεί? Το ρωτάω με τη λογική πως τώρα ξεκινάς, οπότε ίσως είναι ευκαιρία να ξεφορτωθείς πριν ακόμη τα ανοίξεις, ορισμένα απ τα υλικά σου και να πάρεις κάποιο πιο κατάλληλα

Καλή συνέχεια
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-10-13, 22:51
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

επισεις να συμπληρωσω, αν ηταν χαρεμι θα σου ελεγα βαλτους και χυμα, αλλα επειδη ειναι ζευγαρι βαλε τη θυλικια πρωτα, και μετα απο αρκετες ωρες, βραδυ και με κλειστα τα φωτα τον αρσενικο, και φροντισενα μην αναψουν αποτομα τιποτα λαμπες μεχρι να ξημερωσει φυσιολογικα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-10-13, 23:14
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι κι αλλιώς οι περισσότερες ερωτήσεις σου ήδη απαντήθηκαν και το θέμα σου ήδη παίρνει το δρόμο του...

Επειδή ο κάθε μονομάχος έχει τον δικό του χαρακτήρα, θέλει ιδιαίτερη προσοχή στη συγκατοίκηση του κυρίου με την κυρία. Ισως, αν τελικά πας σε πυκνοφυτεμένο, να πρέπει να προσθέσεις άλλη μια θυληκιά

Φυσικά, προυπόθεση ειναι, το φίλτρο σου να κρατάει αρκετή βιολογία

Για εξωτερικό φίλτρο, έχεις σκεφτεί? Το ρωτάω με τη λογική πως τώρα ξεκινάς, οπότε ίσως είναι ευκαιρία να ξεφορτωθείς πριν ακόμη τα ανοίξεις, ορισμένα απ τα υλικά σου και να πάρεις κάποιο πιο κατάλληλα

Καλή συνέχεια
αρχικα θα μεινω με αυτα τα φιλτρα που εχω...με φοβιζει η ιδεα σε ενα εξωτερικο ως ακομη αρχαρια...ο θερμοστατης δουλευει στους 26 το θερμομετρο δειχνει 27,5
δεν εχει καπακι...το μισο ειναι καλυμενο με ξυλο κατα μηκος του ενυδρειου και απο κατω εχει μια γυαλινη θυκη(προφανως για λαμπα..)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
επισεις να συμπληρωσω, αν ηταν χαρεμι θα σου ελεγα βαλτους και χυμα, αλλα επειδη ειναι ζευγαρι βαλε τη θυλικια πρωτα, και μετα απο αρκετες ωρες, βραδυ και με κλειστα τα φωτα τον αρσενικο, και φροντισενα μην αναψουν αποτομα τιποτα λαμπες μεχρι να ξημερωσει φυσιολογικα
κατσε να βαλουμε το μπολι..και βλεπουμε...
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη afroditoula : 13-10-13 στις 23:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-10-13, 23:20
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων

κατσε να βαλουμε το μπολι..και βλεπουμε...
το μπολι καλο ειναι να βρει ψαρι μεσα κι οχι το αντιθετο, αλλα βεβαια θα κανεις παραλληλα και στησιμο...
Η γνωμη μου ειναι στηστο αυριο, βαλε τα ψαρακια το βραδυ η μεθαυριο και μεθαυριο το απογευμα μπολιασε. Ετσι μειωνεις τη πιθανοτητα να μην ποιασει το μπολι
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-10-13, 07:39
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Οκ στο ξεκινημα μπορει να συμβουν διαφορα.
τη θυλικια την εχασες ειτε απο κακη προσαρμογη ειτε απο αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας.
Τ
Α ψαρια ως εξωθερμοι οργανισμοι θελουν πολυ μεγαλη προσοχη σε μεταβολες ακομα και δυο βαθμων (να γινεται πολυ αργα). Αν παρουμε και το δεδομενο οτι ειδικα οι μονομαχοι εισαγονται σε αθλιες συνθηκες (και οι αρσενικοι παραμενουν στα μαγαζια σε ακομα αθλιοτερες) ειναι ειδος που δικαιολογουνται απωλειες.
Για ενυδρειο σου προτεινω 100ρι με τα 1000 αν εχεις χωρο (δεν ειναι δα και πολυ μεγαλο). Και τα ψαρια θα ειναι πιο ανετα και ειναι μεγεθος που μπορει να αποσβεσει καποια πιθανα λαθη, και φυσικα ειναι καλυτερο απο τη στιγμη που θες και θυλικα μεσα.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-10-13, 13:14
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

την θυληκια δεν την εχασα...ζει...χθες το βραδυ μπηκε στο μικρο ενυδρειο μετα τις αποτυχιες που ειχα ...και σημερα το μεσημερι μπηκε και ο αρσενικος μεσα αλλα δεν συμφιλιωνονται....η μικρη μου τον κυνηγαει προφανως να ζευγαρωσουνε και αυτος φουσκωνει απειλητικα και την κυνηγαει δαγκωνοντας την...εχω παρει ενα καλαμακι και τον αποτρεπω να το κανει αυτο....τι να τα κανω?να τα χωρισω?χθες μπολιαστηκε σημερα εχει μπιχλα αρκετη...ποτε θα αλλαξω το νερο μου?
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-10-13, 13:28
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω παρει ενα καλαμακι και τον αποτρεπω να το κανει αυτο.... σταματα να το κάνεις αυτο γιατι στρεσάρεις και τα 2 πολυ ασχημα


τι να τα κανω?να τα χωρισω? ναι..αν εχεις τη δυνατότητα χώρισε τα ξανα




χθες μπολιαστηκε σημερα εχει μπιχλα αρκετη...ποτε θα αλλαξω το νερο μου?
με ποιό τρόπο μπολιάστηκε..και γιατί εχει αρκετη μπίχλα?>στο φίλτρο δεν εβαλες το μπόλι?...αν στυψατε και μεσα στο νερο υλικά ΔΕΝ επρεπε να βάλλεις ψάρια
_________________________
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-10-13, 13:54
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

στειψαμε και μεσα στο νερο αλλα οχι πολυ...ξεθολωσε πρωτα και μετα εβαλα τα ψαρια...τα χωρισα....σκετη απελπθσια...pffff
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-10-13, 14:05
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Ελα βρε, κι εγω νομιζα εχασες το ψαρακι.... σου ειχα πει οτι θελει ειδικη διαδικασια για να τα βαλεις ζευγαρι, αν ηταν χαρεμι θα ηταν ευκολοτερο, αλλα και παλι απαιτειται μια προσοχη.
Επιζεις σου ειπα να μην κανεις το διετητη, εκτος κι αν αρχισουν πραγματικοι τσαμπουκαδες οποτε απλα τα χωριζεις...
Το οτι βιαστηκες ειναι κακο γιατι το συγκεκριμενο ειδος δε φημιζεται για την αμνησια του...
Αστα χωρια τωρα καναδυο βδομαδες και μετα προσπαθησε να το κανεις με το σωστο τροπο.
Τη θυλικια αστη στο μεγαλο, και σε καμια περιπτωση τον αρσενικο.
Αν αφησες αυτον αλλαξε εντελως το ντεκορ να μη του το θυμιζει ωστε να μη νοιωθει πως βρισκεται σε ψ
χωρο που ειναι κυριαρχος.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-10-13, 09:22
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Κατ αρχας καλοριζικο.
ΔΕΝ υπαρχει νερο στην Ασια που να μην εχει δεκαδες, εκατονταδες, χιλιαδες πεσμενες καρυδες, οποτε αφηστε την να το διακοσμησει σωστα (που ξερουμε αν δεν εχουν και τιποτα ουσιες που τις θελει; )
Η επιλογη λιτρων ηταν θαυμασια.
Σχετικα με το κυνηγιτο, αν δε γινει ζουγκλα θα υπαρχουν ψιλοπροβληματα. Οταν εχει χαρεμι ειναι πιο ηρεμος συνηθως απ οτι με ενα θυλικο.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-10-13, 10:17
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

μαλιστα...αν και μας την εκανες nick απ την ψαροσυναντηση δεν παυεις να βοηθας.....
-------------------------
ερωτησεις:αν ο θερμοστατης αν μπει ολος μεσα πειραζει?
το prime καθε φορα που θα γινεται αλλαγη νερου θα πρεπει να προστιθεται ποση ποσοτητα?
τα υλικα του φιλτρου καθε ποτε θελουν αλλαγη?
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη afroditoula : 30-10-13 στις 10:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-10-13, 10:49
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
ερωτησεις:αν ο θερμοστατης αν μπει ολος μεσα πειραζει?αναλογα τον θερμοστατη.εγω αφηνω μονο την κεφαλη εξω
το prime καθε φορα που θα γινεται αλλαγη νερου θα πρεπει να προστιθεται ποση ποσοτητα?η δοσολογια ειναι 5 ml για 200 l.υπολογισε το νερο της αλλαγης και πραξε αναλογα
τα υλικα του φιλτρου καθε ποτε θελουν αλλαγη?αν ειναι siporax απλα μια φορα το εξαμηνο βραζε το 1/4 του υλικου ωστε να καθαριζει και να δημιουργουνται νεες αποικιες στο υλικο
.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-10-13, 11:03
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

http://www.aquarent.info/product_inf...oducts_id/4419
αυτο ειναι το φιλτρο που εχει το μονο που αλλαξα ηταν το σφουγγαρι...μπορω να βαλω οτι υλικα θελω εγω μεσα η συγκεκριμενα?
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-10-13, 12:04
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

τι υλικά εχει τώρα??>.

για το αντιχλώριο να πάρεις μια συριγγα για να μετράς ακριβως(παρε απο φαρμακειο),θα την εχεις μονο για αυτη τη χρηση


Τον θερμαντηρα ,αναλογως τον τύπο συνηθως τον βυθίζουμε ολοκληρο μεσα στο νερο(εχει ενδειξη που λεει μεχρι που τουλαχιστον πρεπει να ειναι βυθισμένος...αλλιως τα παίζει)!!!

για τα υλικά σου ειπε ο λεανδρος...

τα σφουγγάρια αναλογως ποτε πεφτει η ροή ή μαζευουν πολύ μουργα-λασπη..θα τα βγάζεις,και θα τα στιβεις στον κουβα μεσα(στο νερό που εχεις βγάλλει απο το ενυδρειο οταν κανεις αλλαγη)...

το ενυδρειακό βαμβάκι συνηθως το αλλαζουμε σε κάθε αλλαγη...!
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-10-13, 15:23
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλιστα...αν και μας την εκανες nick απ την ψαροσυναντηση δεν παυεις να βοηθας.....
εκεινη τη μερα σχολασα την ωρα που με πηρε τηλ ο Στελιος, οποτε δε την παλεβα να ερχομουν με τιποτα...
Παράθεση:
ερωτησεις:αν ο θερμοστατης αν μπει ολος μεσα πειραζει?
βασικα αυτο που πειραζει ειναι να ΒΓΕΙ ολος απ το νερο (ειναι θεμα δευτερολεπτων να μπαρουτιασουν οι αντιστασεις του)

Παράθεση:
το prime καθε φορα που θα γινεται αλλαγη νερου θα πρεπει να προστιθεται ποση ποσοτητα?
Οπως ειπε ο Τασος μερα καλυτερα με συριγγα. Για ακριβεια αγοραζεις μερικες συριγγες ινσουλινης (του 1 ml) οι οποιες ειναι χρησιμες αι για αλλα πραγματα (μετρησεις, λιπασματα κτλ), απλα καλο ειναι να μην τις μπερδεψεις μεταξυ τους.
Επισεις αν με τον καιρο μαθεις να αποχλωριωνεις με φυσικο τροπο η με φιλτρο νερου το prime μπαινει στο συρταρι ΜΟΝΟ για καμια εκτακτη αναγγη (οσο λιγοτερα χημικα τοσο το καλυτερο)

Παράθεση:
τα υλικα του φιλτρου καθε ποτε θελουν αλλαγη?
ΠΟΤΕ!
Απλα υπαρχει μια πληροφορια που μας εχει μεταφερει ο Σπυρος πως ειναι θετικο για την μακροχρονη υγεια του ενυδρειου μια φορα το χρονο να βραζεις το 1/3 -1/4 του υλικου (εδω που τα λεμε αν κρινω απο το ποσο γρηγορα ποιανει ενα μπολι και τα 4/5 να βρασεις δεν ειναι προβλημα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-10-13, 20:39
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

αυριο θα παρω λιπασμα...τι προτεινεται?
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-10-13, 21:26
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
αυριο θα παρω λιπασμα...τι προτεινεται?
Αυτά
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8327
http://www.aquatek.gr/plantdiseasegr.html

Δες επίσης για ταμπλέτες λίπανσης

Μια καλή επιλογή είναι το γενικό Seachem Flourish
http://www.igna.gr/index.php/compone...etail?Itemid=0
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-10-13, 21:50
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
αυριο θα παρω λιπασμα...τι προτεινεται?
Διάβασε και εδώ για τα φυτά και λιπάσματα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46120
τα λιπάσματα με τσιγκουνιά ή ίσως είναι καλύτερα να ξεκινήσεις με ταμπλέτες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17177 seconds with 13 queries