Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-08-12, 19:28
katrampanelis Ο χρήστης katrampanelis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Φωτογραφίες έβγαλα (από κινητό αλλά καλές είναι) θα τις ανεβάσω σε πρώτη ευκαιρία.
Μετά από 24+ ώρες γεμάτο με νερό δεν έδειξε να έχει υγρασίες πουθενά, Αλλά επειδή προέκυψε άλλο πρόβλημα με το φωτισμό του υπάρχει περίπτωση (αναλόγως το πόσο θα βοηθήσει στη λύση του προβλήματος το κατάστημα που το αγόρασα) να το επιστρέψω.
Θα γράψω περισσότερα αύριο που θα έχει λήξει το θέμα, όποιο και να είναι πάντως το αποτέλεσμα το βέβαιο είναι πως η εισαγωγείς των elite ή έστω κάποιος από όσους τα εισάγουν, δεν είναι απλά γτπκ, αλλά κάτι πολύ χειρότερο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-08-12, 20:30
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Unhappy

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από katrampanelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Φωτογραφίες έβγαλα (από κινητό αλλά καλές είναι) θα τις ανεβάσω σε πρώτη ευκαιρία.
Μετά από 24+ ώρες γεμάτο με νερό δεν έδειξε να έχει υγρασίες πουθενά, Αλλά επειδή προέκυψε άλλο πρόβλημα με το φωτισμό του υπάρχει περίπτωση (αναλόγως το πόσο θα βοηθήσει στη λύση του προβλήματος το κατάστημα που το αγόρασα) να το επιστρέψω.
Θα γράψω περισσότερα αύριο που θα έχει λήξει το θέμα, όποιο και να είναι πάντως το αποτέλεσμα το βέβαιο είναι πως η εισαγωγείς των elite ή έστω κάποιος από όσους τα εισάγουν, δεν είναι απλά γτπκ, αλλά κάτι πολύ χειρότερο.
Βάλε ένα λινκ απο που ακριβώς το πήρες για να δούμε για τι ακριβώς μιλάς και ανέβασε και τις πραγματικές φωτογραφίες. Και εγώ αυτό νομίζω πως έλεγα να αγοράσω. Ποοο... με απογοήτευσες....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-08-12, 21:34
katrampanelis Ο χρήστης katrampanelis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Οι φωτογραφίες που ανέφερα είναι για τον kgf12345 που ζήτησε να δει τα τρεξίματα που έχει η σιλικόνη στις κολλήσεις και όχι για να δείξω κάποια διαφορά ανάμεσα σε αυτό που αγόρασα και σε αυτό που παρέλαβα.
Αισθητικά πάντως δεν είναι ορατές οπότε δε χαλάνε την εμφάνιση.

Link από το κατάστημα που το αγόρασα δε χρειάζεται μια και δε φταίει (το αντίθετο προσπαθεί και βοηθά στο να υπάρξει λύση και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτούς μια και αγοράζω διαρκώς για τα ζωάκια που έχω και δεν είχα ποτέ πρόβλημα) για τις ανακρίβειες των χαρακτηριστικών που τους δίνει ο εισαγωγέας.
Στα χαρακτηριστικά που δίνει (και γράφει και πάνω στο αυτοκόλλητο που έχει το ενυδρείο) αναφέρει πως στη απλή έκδοση (αυτή δηλαδή που πήρα εγώ) έχει φωτιστικά Τ8 2Χ15 και ανακλαστήρες ενώ έχει Τ8 2Χ10W χωρίς ανακλαστήρες. Η απάντηση της εταιρείας (όπως τουλάχιστον μου είπαν από το κατάστημα που το αγόρασα) είναι πως, στη τελευταία παρτίδα ήρθαν όλα με αυτές τις λάμπες και ότι δεν υπάρχει δυνατότητα να μου τις ανταλλάξουν γιατί δε ξέρουν πότε θα φέρουν.
Γενικά το "δε ξέρουμε" πρέπει να είναι η αγαπημένη τους φράση.

Με λίγα λόγια, αν το κρατήσω (και δε μου δώσουν τα φωτιστικά που υποτίθεται ότι πρέπει να έχει) θα πρέπει να τα αγοράσω μόνος μου με ένα κόστος περίπου 90-100 ευρώ, αν βάλουμε και τους ανακλαστήρες πρόσθεσε άλλα 15 ευρώ και το τελικό κόστος να φτάσει 230 ευρώ περίπου.
Με τόσα αγοράζω το Lido της Juwel το οποίο έχει στον εξοπλισμό του φίλτρο, θερμοστάτη, λάμπες Τ5 και είναι έτοιμο να το ξεκινήσω και "πουλάω μούρη" ότι έχω "Γερμανικό" ενυδρείο .



Υ.Γ. Μια και είμαι νέο μέλος και προς αποφυγή παρεξηγήσεων και πιθανών σκέψεων ότι γράφτηκα για να "θάψω" τη συγκεκριμένη εταιρεία. Ξεκαθαρίζω πως το μόνο που δε θέλω είναι αυτό, το αντίθετο μου αρέσει το ενυδρείο (το ήθελα χωρίς εξοπλισμό για να προσθέσω αυτά που θα επιλέξω γι΄αυτό και δε προτίμησα το Juwel αλλά ... ) αυτό και θα ήθελα να μη το επιστρέψω, αλλά δε μου αρέσει και το να με εμπαίζουν.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-08-12, 22:47
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

απτη στιγμη που δεν εισαι ευχαριστημενος πηγαινε το πισω.εγω και μονο για το θεμα με τις σιλικονες θα το επεστρεφα.ακομη κιαν δεν ειναι σοβαρο το προβλημα.αν κατι δε σου καθεται καλα με το ενυδρειο,επιστροφη.δεν επιτρεπεται καινουριο ενυδρειο να το παρεις με κουσουρια.ασε που δεν ειναι να παρεις ρισκο.μου εχει ανοιξει ενυδρειο μπροστα μου χωρις καν να το ακουμπησω και ετρεχα πανικοβλητος να προλαβω

δεν προκειται να την ξαναεχεις τη δυνατοτητα να το αλλαξεις,τωρα μπορεις που ειναι καινουριο.αυτη ειναι η γνωμη μου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-08-12, 23:21
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Angry

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από katrampanelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι φωτογραφίες που ανέφερα είναι για τον kgf12345 που ζήτησε να δει τα τρεξίματα που έχει η σιλικόνη στις κολλήσεις και όχι για να δείξω κάποια διαφορά ανάμεσα σε αυτό που αγόρασα και σε αυτό που παρέλαβα.
Αισθητικά πάντως δεν είναι ορατές οπότε δε χαλάνε την εμφάνιση.

Link από το κατάστημα που το αγόρασα δε χρειάζεται μια και δε φταίει (το αντίθετο προσπαθεί και βοηθά στο να υπάρξει λύση και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτούς μια και αγοράζω διαρκώς για τα ζωάκια που έχω και δεν είχα ποτέ πρόβλημα) για τις ανακρίβειες των χαρακτηριστικών που τους δίνει ο εισαγωγέας.
Στα χαρακτηριστικά που δίνει (και γράφει και πάνω στο αυτοκόλλητο που έχει το ενυδρείο) αναφέρει πως στη απλή έκδοση (αυτή δηλαδή που πήρα εγώ) έχει φωτιστικά Τ8 2Χ15 και ανακλαστήρες ενώ έχει Τ8 2Χ10W χωρίς ανακλαστήρες. Η απάντηση της εταιρείας (όπως τουλάχιστον μου είπαν από το κατάστημα που το αγόρασα) είναι πως, στη τελευταία παρτίδα ήρθαν όλα με αυτές τις λάμπες και ότι δεν υπάρχει δυνατότητα να μου τις ανταλλάξουν γιατί δε ξέρουν πότε θα φέρουν.
Γενικά το "δε ξέρουμε" πρέπει να είναι η αγαπημένη τους φράση.

Με λίγα λόγια, αν το κρατήσω (και δε μου δώσουν τα φωτιστικά που υποτίθεται ότι πρέπει να έχει) θα πρέπει να τα αγοράσω μόνος μου με ένα κόστος περίπου 90-100 ευρώ, αν βάλουμε και τους ανακλαστήρες πρόσθεσε άλλα 15 ευρώ και το τελικό κόστος να φτάσει 230 ευρώ περίπου.
Με τόσα αγοράζω το Lido της Juwel το οποίο έχει στον εξοπλισμό του φίλτρο, θερμοστάτη, λάμπες Τ5 και είναι έτοιμο να το ξεκινήσω και "πουλάω μούρη" ότι έχω "Γερμανικό" ενυδρείο .



Υ.Γ. Μια και είμαι νέο μέλος και προς αποφυγή παρεξηγήσεων και πιθανών σκέψεων ότι γράφτηκα για να "θάψω" τη συγκεκριμένη εταιρεία. Ξεκαθαρίζω πως το μόνο που δε θέλω είναι αυτό, το αντίθετο μου αρέσει το ενυδρείο (το ήθελα χωρίς εξοπλισμό για να προσθέσω αυτά που θα επιλέξω γι΄αυτό και δε προτίμησα το Juwel αλλά ... ) αυτό και θα ήθελα να μη το επιστρέψω, αλλά δε μου αρέσει και το να με εμπαίζουν.
Φίλε μου με παρεξήγησες. Δεν σου είπα να μου δώσεις το λινκ του καταστήματος για να κατηγορήσω το κατάστημα. Το θέλω για να δω αν λέμε για το ίδιο ενυδρείο. Και εγώ είμαι αρχάριος και δεν θέλω να πέσω σε λούμπες τώρα που είμαι νέος και είναι το μόνο εύκολο να μου συμβεί κάτι τέτοιο. Αν δεν θες να το βάλεις εδώ στείλτο μου με πμ. Σ' ευχαριστώ!!!

ΥΓ Μάλλον για το ίδιο πρέπει να μιλάμε γιατί και αυτό που έχω δει και εγώ γράφει:
ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ: 2 x 15W ΦΩΤΙΣΤΙΚΑ, 1 SET ΑΝΑΚΛΑΣΤΗΡΩΝ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-09-12, 20:14
katrampanelis Ο χρήστης katrampanelis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

@ kgf12345 Αν δε μου φέρουν αυτό που θέλω θα το πάρουν πίσω. Ήδη έχει κανονιστεί αυτό απλά, όπως έγραψα, περιμένω αν καταφέρει κάτι το κατάστημα.

@ skydiver Δε παρεξήγησα, λυπάμαι αν φάνηκε έτσι, ο γραπτός λόγος βλέπεις μπερδεύει.
-------------------------
Λοιπόν το ενυδρείο επεστράφη μια και λύση δε βρέθηκε και ξανά από την αρχή λοιπόν.
Κοιτάζω, σχεδόν αναγκαστικά πλέον, την επιλογή του Juwel lido και θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να πει, αν είναι δυνατό να αφαιρεθεί με σχετική ασφάλεια το κουτί του φίλτρου που έχει, έτσι ώστε να μείνει σκέτη γυάλα.

Ακολουθούν οι φωτογραφίες που χρωστώ.

Το φούσκωμα κάπου προς τα δεξιά είναι σιλικόνη σε περίσσεμα


Το χαρτάκι από κινέζικη εφημερίδα; Είναι ανάμεσα στο κρύσταλλο της βάσης και τη βάση.


Εδώ είναι ο υποτιθέμενος εξοπλισμός του.


Κι εδώ ο πραγματικός.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη katrampanelis : 01-09-12 στις 20:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-09-12, 20:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το τελειωμα και συνεχεια της σιλικονης συμβαινει και στα juwel, δεν ειναι προβλημα

Ε η εφημεριδα ειναι τσαπατσουλια, αλλα τιποτα σημαντικο, την βγαζεις

Ο αναγραφομενος εξοπλισμος ειναι για φωτισμο μονο. (και φαινεται για 2χ15W αν ειναι 45 εκ ή 2χ14W αν ειναι 36εκ)
Φιλτρο και θερμαντηρας ειναι συστασεις (recommendations)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-09-12, 21:10
katrampanelis Ο χρήστης katrampanelis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το τελειωμα και συνεχεια της σιλικονης συμβαινει και στα juwel, δεν ειναι προβλημα
...
Δεν είπα ότι είναι πρόβλημα, αν δεις σε προηγούμενο ποστ μου γράφω, "Σιλικόνη που αλλού έχει τρέξει κι αλλού δείχνει να να μην έχει, μέχρι στιγμής δε με απογοητεύουν μια κι έχω δει σχεδόν αντίστοιχα και σε κινέζικα επωνύμων κατασκευαστών."
Η εφημερίδα το ίδιο ούτε που θα την έβλεπα μόλις έμπαιναν τα υλικά μέσα.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Ο αναγραφομενος εξοπλισμος ειναι για φωτισμο μονο.
Φιλτρο και θερμαντηρας ειναι συστασεις (recommendations)

Το γνωρίζω, κι αν δεις σε προηγούμενο ποστ μου γράφω, "Στα χαρακτηριστικά που δίνει (και γράφει και πάνω στο αυτοκόλλητο που έχει το ενυδρείο) αναφέρει πως στη απλή έκδοση (αυτή δηλαδή που πήρα εγώ) έχει φωτιστικά Τ8 2Χ15".
Το τι έχει τελικά είναι εμφανές.

Τέλος πάντων έγινε η προσπάθεια δεν έπιασε και προχωρώ για άλλο.
Για την ερώτηση σχετικά με την αφαίρεση του φίλτρου από το lido γνωρίζεις κάτι; Ρωτώ γιατί προς τα εκεί με βλέπω. Τελικά είναι σωστό αυτό που είχα διαβάσει κάπου στο φόρουμ πως για λίγα λίτρα δεν συμφέρει η διαφορά τιμής του κινέζικου αλλά καλύτερα κάτι επώνυμο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-09-12, 21:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα φιλτρα των juwel δεν βγαινουν και πανευκολα, αλλα βγαινουν.
Εχω ξηλωσει μερικα. ¶λλο με χορδη, άλλο με σπατουλα, άλλο με φαλτσετα.
Με φαλτσετα ζεσταμενη ηταν το πιο ευκολο ξηλωμα.
-------------------------
Ποια θα ηταν η τελικη τιμη για το ελιτ με βαση χωρις φιλτρο και χωρις θερμαντηρα και ποια τιμη για το lido με βαση (και υποχρεωτικα φιλτρο και θερμαντηρα)?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 01-09-12 στις 21:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
επιλογή ενυδρείου Nikos3 Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού 4 10-01-12 09:54
Βοήθεια με επιλογή ph controller nicpapa Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 05-09-11 18:23
Βοήθεια σε επιλογή ενυδρείου. mac32 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 10-04-11 14:11
Μια μικρή βοήθεια για την επιλογή ψαριών xsilliga Γλυκό νερό - Γενικά 14 19-02-04 03:15
βοήθεια στην επιλογή pavloukos Malawi 9 13-01-03 21:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06526 seconds with 13 queries