Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-02-12, 01:59
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.444
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Πολυ καλη προσπαθεια!!!

Διαβασε εδω http://www.practicalfishkeeping.co.u...t.php?sid=4770 μερικα συχνα "λαθη" στο στησιμο ενος ενυδρειου!
Φυσικα "λαθη" διακοσμησης και οχι λειτουργικα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-02-12, 17:48
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ καλη προσπαθεια!!!

Διαβασε εδω http://www.practicalfishkeeping.co.u...t.php?sid=4770 μερικα συχνα "λαθη" στο στησιμο ενος ενυδρειου!
Φυσικα "λαθη" διακοσμησης και οχι λειτουργικα!
Δυστυχώς δεν "νιώθω" και πολλά στο θέμα της διακόσμησης Δεν το έχω το θέμα...
Αυτή τη στιγμή το πρόβλημά μου είναι άλλο! Πήγα σε ένα πετσοπ για να δω για υγρά τεστ και μου έπεσε η περούκα!!! Έτσι αποφάσισα να επικοινωνήσω με το petcumulus αλλά δεν απαντάνε στο τηλέφωνο.. ούτε στο email που έστειλα
Τι έγινε; το κλείσανε το μαγαζί; Έτσι δύσκολοι είναι πάντα στην επικοινωνία;

Όμως έχω και άλλες ερωτήσεις για εσάς τους παλιούς του χώρου..
Επειδή θα με ενδιέφερε να αποκτήσω κάποια στιγμή (όταν θα είναι αρκετά ώριμο το ενυδρείο μου) γαριδούλες red cherries, θα ήθελα να μου πείτε με τι ψαράκια θα μπορούσαν να συμβιώσουν μέσα στο ενυδρείο μου. Εννοείται φυσικά ότι τα ψαράκια θα τα βάλω στο ενυδρείο αφού προμηθευτώ τα υγρά τεστ και αφού αγοράσω νέο φίλτρο... Μακροχρόνιο το σχέδιο αλλά δεν είναι κακό να γνωρίζω από τώρα μερικά χρήσιμα πράγματα μήπως και αποφύγω να κάνω καμιά άκυρη αγορά ψαριών.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-02-12, 17:53
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

εμενα μου επεσε η περουκα αφου ειχα αγορασει ολα τα απαραιτητα υγρα τεστ, και μετα ειδα στο e-bay ποσο εχουν, μιλαμε για 60% και παραπανω πιο φθηνα!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-02-12, 17:56
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

ebay εγώ πιστευω οτι υπάρχει πιθανότητα να είναι μούφα, νερο με χρωματάκι. Δεν ξέρω, απλα εγώ δεν θα έπερνα. Κοιτα και στον azores (azores.gr) για την σειρά της brightwell. Απ'οτι έχω ακούσει είναι "δυνατή". Απο τιμή δεν ξέρω καθόλου...
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-02-12, 18:03
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα μου επεσε η περουκα αφου ειχα αγορασει ολα τα απαραιτητα υγρα τεστ, και μετα ειδα στο e-bay ποσο εχουν, μιλαμε για 60% και παραπανω πιο φθηνα!
Και που να δεις πόσο έχουν στην Αμερική!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
ebay εγώ πιστευω οτι υπάρχει πιθανότητα να είναι μούφα, νερο με χρωματάκι. Δεν ξέρω, απλα εγώ δεν θα έπερνα. Κοιτα και στον azores (azores.gr) για την σειρά της brightwell. Απ'οτι έχω ακούσει είναι "δυνατή". Απο τιμή δεν ξέρω καθόλου...
Καλά και ρολόι από την αντιπροσωπεία μπορεί να πάρεις και να είναι μούφα. Μια χαρά είναι τα τεστ από το ebay, απλά τσεκάρεις πάντα τον εκάστοτε πωλητή. Παλιότερα κάποιοι πουλούσαν τεστ κοντά στη λήξη, αλλά πλέον που αγοράζει πολύς κόσμος έχει σταματήσει και αυτό. Και υπάρχει και το amazon.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-02-12, 17:59
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Όλοι φαλακροί θα μείνουμε σε αυτό το χόμπυ
Δεν έχω πιστωτική κάρτα και δεν μπορώ να κάνω αγορές μέσω ιντερνετ..
Θα αποφύγω να δω τις τιμές του ebay μήπως και γλυτώσω καμιά τρίχα!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-02-12, 18:18
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.444
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vipera Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλοι φαλακροί θα μείνουμε σε αυτό το χόμπυ
Δεν έχω πιστωτική κάρτα και δεν μπορώ να κάνω αγορές μέσω ιντερνετ..
Θα αποφύγω να δω τις τιμές του ebay μήπως και γλυτώσω καμιά τρίχα!
Ουτε εγω εχω πιστωτική αλλα κανω αγορες απο ιντερνετ!
Η καρτα αναληψης κανει μια χαρα! Απλα φτιαχνεις ενα λογαριασμο στο paypal και βαζεις τη καρτα αναληψης!!! Αν φοβασαι κιολας κανε ενα νεο λογαριασμο σε καποια τραπεζα να εχεις μονο για αυτη τη δουλεια!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-02-12, 18:53
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Να’μαι και πάλι!!!
Επιτέλους σήμερα κατάφερα και παρήγγειλα τα υγρά testτης APIκαθώς και το φίλτρο biopawer 160 της EMEIM!!! Ελπίζω στην αρχή της επόμενης εβδομάδα να τα έχω στα χέρια μου. Και επειδή θα είναι ιδιαίτερα ανυπόμονη να τα δοκιμάσω όλα, κάνω από τώρα τις ερωτήσεις μου για να είμαι έτοιμη για το νέο μου φίλτρο το οποίο από ότι έχω καταλάβει συνοδεύεται και από τα υλικά που πρέπει να μπουν μέσα. Μαζί με αυτά τα υλικά, θα πρέπει να στριμώξω και την ελάχιστη ποσότητα siporaxπου έχει μέσα το παρόν φιλτράκι μου ε; έτσι ώστε να διατηρήσω την όποια βιολογία έχει αποκτήσει το ενυδρείο μου. Σωστά μέχρι εδώ; Και το σφουγγαράκι του τωρινού φίλτρου μου το στύβω και αυτό στα νέα υλικά του νέου φίλτρου; Και μετά απλά αντικαθιστώ το παλιό φίλτρο με το νέο;
Σόρυ για τις απανωτές ερωτήσεις αλλά κατανοήστε την ασχετοσύνη και την ανυπομονησία ενός αρχάριου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-02-12, 18:58
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

εγω θελω να σε ρωτησω για ποιες παραμετρους πηρες τεστ και ποσο τα βρηκες. απο μαγαζι δεν υπαρχει περιπτωση να ξαναγορασω.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-02-12, 19:23
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vipera Εμφάνιση μηνυμάτων
ΝαΆμαι και πάλι!!!
Επιτέλους σήμερα κατάφερα και παρήγγειλα τα υγρά testτης APIκαθώς και το φίλτρο biopawer 160 της EMEIM!!! Ελπίζω στην αρχή της επόμενης εβδομάδα να τα έχω στα χέρια μου. Και επειδή θα είναι ιδιαίτερα ανυπόμονη να τα δοκιμάσω όλα, κάνω από τώρα τις ερωτήσεις μου για να είμαι έτοιμη για το νέο μου φίλτρο το οποίο από ότι έχω καταλάβει συνοδεύεται και από τα υλικά που πρέπει να μπουν μέσα. Μαζί με αυτά τα υλικά, θα πρέπει να στριμώξω και την ελάχιστη ποσότητα siporaxπου έχει μέσα το παρόν φιλτράκι μου ε; έτσι ώστε να διατηρήσω την όποια βιολογία έχει αποκτήσει το ενυδρείο μου. Σωστά μέχρι εδώ; Και το σφουγγαράκι του τωρινού φίλτρου μου το στύβω και αυτό στα νέα υλικά του νέου φίλτρου; Και μετά απλά αντικαθιστώ το παλιό φίλτρο με το νέο;
Σόρυ για τις απανωτές ερωτήσεις αλλά κατανοήστε την ασχετοσύνη και την ανυπομονησία ενός αρχάριου

Όπως τα λες θα τα κάνεις. Μόνο μην προσπαθήσεις να το σφηνώσεις, αντικατέστησε όσο Substrat Pro (που έχει μέσα) χρειάζεται με το Siporax. Αν βολεύει σπάσ' το κιόλας. Και όοοταν έχουν σταθεροποιηθεί τα πράγματα βγάζεις το Siporax και το δίνεις σε κάποιον για μπόλι και ξαναβάζεις το Substrat Pro. Αυτό δεν είναι και τόσο απαραίτητο, απλά στο λέω με την έννοια ότι και μεγαλύτερη επιφάνεια αποίκησης έχει το Substrat Pro και χωράει περισσότερο στο μικρό χώρο του φίλτρου σου. Το σφουγγάρι στίφτο δίχος αύριο! Αν το στίψεις στο νερό του ενυδρείου θα στο λερώσει, αλλά το φίλτρο θα το μαζέψει, ενώ αν το στίψεις κατευθείαν στο φίλτρο σου θα λερώσει λιγότερο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Bacopa monnieri σε γλάστρα brillo Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 22-05-06 06:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06176 seconds with 14 queries