Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-11-08, 22:41
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή Ζητείται βοήθεια για ρύθμιση του PH

Οποιος μπορεί ας πεί τι κάνω λάθος

Λοιπόν ξανάστησα το παλιό ενυδρείο μου (120 Χ 50 Χ 70υψος) καθαρό νερό 360 Lt πρίν 1 μήνα. Σκοπός μπάς και μπορέσω να ρίξω μέσα κανένα δισκάκι !!!
Λοιπόν
10 Οκτ : Πέταξα όλο το παλιό χαλίκι (ήταν άγριο με αποτέλεσμα ποτέ να μήν επιζούν γατόψαρα και άλλα βυθού). Καθάρισα καλά με νερό βρύσης μόνο όλο το ενυδρείο και έβαλα υπόστρωμα για τα φυτά και από πάνω καινούργιο χαλικάκι αγορασμένα και τα δύο από καλό κατάστημα της περιοχής μου (στο οποίο οι άνθρωποι είναι σωστοί) και έχοντας πεί πρίν ότι θέλω να στήσω το παλιό μου ενυδρείο για δίσκους. Καθάρισα τα φίλτρα και γέμισα νερό. φύτεψα μερικά παλιά φυτά και το ξεκίνησα χωρίς μετρήσεις με 2 gold gourami που είχα.
25 Οκτ: παρέλαβα 1 RO από Αγγλία (RO-MAN 100 gpd) και άλλαξα το μισό νερό (180 Lt) με νερό από την RO χωρίς να προσθέσω τίποτα. (πάλι δεν έκανα καμία μέτρηση -τα 2 gourami OK φαινόντουσαν).
31 Οκτ: παρέλαβα από Γερμανία κομπλέ σύστημα CO2 το έστησα και 2 Νοε ξεκίνησα να ρίχνω μέσα CO2. Επίσης άνοιξα το 1 φίλτρο και έβαλα και 10 Lt επιπλέον Siporax. Αρχική ένδειξη PH 8,4 και μετά από 1 εβδομάδα 7,4 χωρίς να μορεί να σταθεροποιηθεί. Επαιζε 7,8 - 7,2.
Μέχρι 16 ΝΟΕ έπαιζε.
17 Νοε μέτρηση GH = 5, KH = 5 και σταματάω το CO2 τελείως και μετά 3 ώρες είχα PH = 8,4 οπότε ρίχνω την πρώτη δόση PH(-). Πέφτει PH=7.25 (ώρα15.30) και σταθεροποιείται για λίγο, αλλά μετά σιγά σιγά αρχίζει να ανεβαίνει. Συνέχισα να παίρνω μετρήσεις και είχα 18.30 Ph= 7,40 GH=4,5 KH=4, Αργότερα 22.30 PH=7,85, και 24.00 PH= 7,91,
Σήμερα 18 Νοε 07.00 PH= 8.0, αργότερα 11.30 PH= 8.10, και 16.00 (μετά 24 ώρες δηλ από την πρώτη δόση PH(-)) είχα PH= 8,17 , GH=5 KH=4 οπότε και ρίχνω την επόμενη δόση PH(-) και πέφτει σχεδόν αμέσως σε 10 λετά σε PH=6,9 που μένει σταθερό μέχρι PH=7,01 για 1 ώρα περίπου.
Λέω εντάξει πάμε καλά αλλά δυστυχώς αρχίζει πάλι η άνοδος. την 18.30 έιχα PH= 7,42, την 20.30 έιχα PH=7,74 GH=5 KH=3,5 και πρίν λίγο 22.30 PH=7,85

Τι κάνω λάθος και δεν σταθεροποιείται το PH ?
Από το κατάστημα μου είπαν σε 48 ώρες να ρίξω την τρίτη δόση PH(-) και όντως οι μετρήσεις έχουν πτωτική πορεία αλλά ήδη το ΚΗ =3,5 και αφ'ενός δεν ξέρω που θα πέσει με την τρίτη δόση σε 48 ώρες και αφ ετέρου φοβάμαι ότι στο τέλος αντί για νερό θα έχω χημικά μέσα.

Κάθε βοήθεια και συμβουλή ευπρόσδεκτη. (πάντως τα gourami παρά τα σκαμπανεβάσματα επιζούν τα φουκαριάρικα).

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-11-08, 23:12
beteranos Ο χρήστης beteranos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-11-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Eγω φιλε προτινω να τσεκαρεις τα διακοσμητικα σου μηπως εχεις κανενα κοραλλι η ασβεστολιθικη πετρα που σου κανει τη ζημια(αν και δεν βλεπω οι σκληροτητες να φανερωνουν κατι τετοιο).

Ομως η ΚΗ που εχεις ειναι πολυ χαμηλη, στην ουσια δεν εχεις buffer, ειναι επομενο να μην εχεις και σταθερο ΡΗ.

Καλο θα ειναι να περιμενεις να ολοκληρωθει το στρωσιμο του ενυδρειου(περιπου ενα μηνα μετα το ξεκινημα)και απο εκει και μετα με ενα καλο buffer θα κανεις τη δουλεια σου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-11-08, 23:25
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beteranos Εμφάνιση μηνυμάτων
Eγω φιλε προτινω να τσεκαρεις τα διακοσμητικα σου μηπως εχεις κανενα κοραλλι η ασβεστολιθικη πετρα που σου κανει τη ζημια(αν και δεν βλεπω οι σκληροτητες να φανερωνουν κατι τετοιο).

Ομως η ΚΗ που εχεις ειναι πολυ χαμηλη, στην ουσια δεν εχεις buffer, ειναι επομενο να μην εχεις και σταθερο ΡΗ.

Καλο θα ειναι να περιμενεις να ολοκληρωθει το στρωσιμο του ενυδρειου(περιπου ενα μηνα μετα το ξεκινημα)και απο εκει και μετα με ενα καλο buffer θα κανεις τη δουλεια σου.
1.- Σε ότι αφορά διακοσμητικά πέτρες κλπ το μόνο που έχω είναι μια πέτρα από λάβα στην μια γωνία για να κρύβει λίγο την αναρρόφηση του φίλτρου, την έχω μέσα γύρω στα 6 χρόνια οπότε πιστεύω ότι έχει βγάλει ότι ήταν να βγάλει απο τη μια αλλά και απ' την άλλη λένε ότι η λάβα είναι πλήρως αδρανής - δεν βγάζει τίποτε.
2.- ΚΗ από το μαγαζί μου είπαν ότι είναι ότι πρέπει.
3.- Ηδη έχει περάσει πάνω από μήνας. Δεν θα έπρεπε να έχει στρώσει αφού χρησιμοποίησα και όλα τα υλικά του ενός φίλτρου ?

Κανείς άλλος καμιά ιδέα / συμβουλή ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-11-08, 23:27
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Δεν έχεις αγοράσει ΡΗ controller ?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-11-08, 23:44
beteranos Ο χρήστης beteranos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-11-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Εγω παντως φιλε μου επιμενω πως με τοσο χαμηλη την ΚΗ και αφου βαζεις και CO2 με τις παραμικρες αλλαγες στο CO2 θα εχεις αλλαγες και στο ΡΗ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-11-08, 23:54
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν έχεις αγοράσει ΡΗ controller ?
...............
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-11-08, 00:53
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχεις αγοράσει ΡΗ controller ?
Το σύστημα CO2 είναι ολοκληρωμένο. Ολες οι μετρήσεις Ph είναι από τον Controler (της Aqua Medic), Αλλά όπως είπα δεν μπορώ να σταθεροποιήσω το PH και απ' το κατάστημα με συμβούλεψαν να βγάλω εκτός το σύστημα CO2 να ρυθμίσω το PH στο 6,8 και ακολούθως να ξαναβάλω σε λειτουργία το σύστημα CO2 για να μου κρατήσει σταθερό PH=6,8.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beteranos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω παντως φιλε μου επιμενω πως με τοσο χαμηλη την ΚΗ και αφου βαζεις και CO2 με τις παραμικρες αλλαγες στο CO2 θα εχεις αλλαγες και στο ΡΗ.
Τώρα δεν έχω εντός το CO2 αλλά όπως λες και εσύ εφ'όσον ΚΗ είναι χαμηλό, θεωρητικά δεν θα έπρεπε να ανεβάζει PH τόσο γρήγορα και τόσο πολύ. Εκτός αν κάτι δεν έχω καταλάβει στην λειτουργία ΚΗ - PH και πώς επηρεάζει το ένα το άλλο.
-------------------------
Οπως υπογράφει και ο φίλος Halvas69 εγώ μάλλον διάβασμα από παπά χρειάζομαι. Ηδη τώρα 24.00 έχει ξανανέβει PH= 7,90

Help !!!

Πείτε μου τι λ@λ@κία έχω κάνει και μάλλον την συνεχίζω
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
...............
Εσύ φίλε μου θυμάσαι από το 400άρι σου με τους δίσκους πώς το έστησες μπάς και δώ και γώ άσπρη μέρα ?
-------------------------
Απ' ότι φαίνεται ένα απ' τα δύο συμβαίνει
- ή κανείς γνώστης δεν ρίχνει ούτε βλέφαρο στο τμήμα 'αρχάριοι γλυκού΄
- ή κανείς δεν θέλει να μου πει ευθέως ότι έχω κάνει χοντρό λάθος

Παιδιά help -

δείξτε λίγο οίκτο για τα 2 gurami και πείτε μου τι να κάνω. Διαφορετικά τα βλέπω να γίνονται και αντί να βάλω μέσα δίσκους να πώ στη γιαγιά μου να βάλει σεμεδάκι πάνω απ' το ενυδρείο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη szcs : 19-11-08 στις 00:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-11-08, 01:06
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική ένδειξη PH 8,4 και μετά από 1 εβδομάδα 7,4 χωρίς να μορεί να σταθεροποιηθεί. Επαιζε 7,8 - 7,2.
Πως επαιζε δηλαδη ? Tι ρυθμισεις εχεις στον κοντρολερ? Ποια επιθυμητη τιμη του εχεις βαλεις ? Δηλαδη σε ποια τιμη τον ρυθμιζεις να ανοιξει και σε ποια να κλεισει? Το ph λογικο ειναι να ανεβαινει οταν κλεινεις το co2.....
buffer μη ριχνεις.......
Το νερο δικτυου σου τι τιμες εχει (kh, gh)?
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-11-08, 10:44
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως επαιζε δηλαδη ? Tι ρυθμισεις εχεις στον κοντρολερ? Ποια επιθυμητη τιμη του εχεις βαλεις ? Δηλαδη σε ποια τιμη τον ρυθμιζεις να ανοιξει και σε ποια να κλεισει? Το ph λογικο ειναι να ανεβαινει οταν κλεινεις το co2.....
buffer μη ριχνεις.......
Το νερο δικτυου σου τι τιμες εχει (kh, gh)?
Ευχαριστώ imichal,
buffer δεν ρίχνω συμφωνώ απόλυτα, δεν θέλω τόση χημεία γιατί το ένα φέρνει το άλλο. Ρίξε μια ματιά παρακάτω.

Αρχικά χωρίς να έχω έγχυση CO2 (δεν έβρισκα μπουκάλα 5Kgr που ήθελα) και με όλο το υπόλοιπο σύστημα CO2 (όλα τα επιμέρους εξαρτήματα της AquaMedic εκτός από τον διαχυτήρα της Tunze) συνδεδεμένο μέτραγα στο ενυδρείο με τον controller PH=8,47 και με test GH=15 KH= 11.

Το νερό του δικτύου μου έχει PH που παίζει από 8,1 ως 8,5 ανάλογα με την μέρα εποχή του χρόνου ακόμα και με την ώρα (πρωί πρωί έχω μετρήσει 8,05 και απόγευμα 8,56) και GH=14 ως 16 ενώ KH= 10 ως 12 πάλι ανάλογα με μέρα - εποχή κλπ.

Σύνδεσα λοιπόν μετά (αφου παρέλαβα την φιάλη CO2) και ξεκίνησα έγχυση CO2. Ρύθμισα τον controller να κλείνει την βαλβίδα (σταματάει παροχή CO2) σε PH=6,8. Οντως και λογικό άρχισε να πέφτει το PH. Το πρόβλημα ήταν ότι ποτέ δεν κατέβηκε κάτω από 7,2 (μάλιστα ρυθμισμένο στις 4 φυσαλίδες στο δευτερόλεπτο) και επίσης είχα διακυμάνσεις της τιμής του, περίπου 0,8 μονάδες. έφτανε δηλαδή 7,9 μερικές φορές και 8,0.

Σημείωσε ότι λογικά εφ΄όσον είχε περάσει 1 μήνας από το στήσιμο του ενυδρείου η θεωρία λέει ότι πρέπει να είχε στρώσει άρα το PH θα έπρεπε να σταθεροποιείται σε κάποια τιμή. Εγώ κάνω την υπόθεση ότι αρχικά είχα ψηλό PH και το CO2 δεν μπορούσε να το ρίξει στο 6,8 που έχω ρυθμίσει τον controller αλλά πάλι θεωρητικά δεν θα έπρεπε να το σταθεροποιήσει ας πούμε στο 7,2 έστω 7,4 άντε 7,8 από 8,47 που ήταν ? Αυτό ανεβοκατέβαινε όπως είπα και μάλιστα λάβε υπ' όψη ότι είχα έγχυση CO2 για 24 ώρες. (αφού δεν έπιανε το 6,8 δεν έκοβε την παροχή ο controller).

Βάζω κάτω λοιπόν τι έχω και τι θέλω οπότε
α.- Έχω ψηλό PH το οποίο θέλω να ρίξω
β.- Έχω ψηλό GH και ψηλό KH τα οποία θέλω να ρίξω
Λύσεις
α.- Χρήση χημείας
β.- Χρήση νερού με καλές παραμέτρους

Διάλεξα να ξεκινήσω με την δεύτερη επιλογή:
οπότε τότε έκανα αλλαγή του 50% του νερού με νερό απ' ευθείας απ' την R/O, χωρίς κανένα πρόσθετο. Μετά την αλλαγή μετράω στο ενυδρείο PH=8,47 GH=5 KH=5

Λέω ούπς εδώ είμαστε, τώρα θα πέσει και το PH και συνεχίζω έγχυση CO2 αλλά κολοκύθια τούμπανα.
Πάλι 24 ώρες έγχυση CO2 πάλι οι τιμές PH ανεβοκατέβαιναν (βέβαια έπιασα μέχρι 6,86 ελάχιστη τιμή και μέγιστη 8,24)

απο δω και πέρα ακολούθησα τις συμβουλές από το κατάστημα της περιοχής μου αλλά μέχρι τώρα φώς δεν έχω δεί

στο συνημμένο αρχείο έχω τις μετρήσεις που έχω πάρει αφού σταμάτησα την έγχυση CO2 και προσπαθώ να ρίξω και να σταθεροποιήσω κάπως το PH με την χημεία ώστε να ξαναρχίσω έγχυση CO2, το οποίο λογικά άν πιάσω μία τιμή PH έστω και 7 σταθερή, θα την ρίξει και θα την διατηρήσει στο 6,8 που θέλω

Αυτά μέχρι τώρα. Όποιος έχει τις γνώσεις ή πείρα ας με βοηθήσει, έχω την αίσθηση ότι κάνω κάτι λάθος.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf Ph-Gh-Kh.pdf (103,4 KB, 367 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-11-08, 11:10
Το avatar του χρήστη sarevock
sarevock Ο χρήστης sarevock δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 227
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sarevock
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από szcs Εμφάνιση μηνυμάτων
1.- μια πέτρα από λάβα στην μια γωνία για να κρύβει λίγο την αναρρόφηση του φίλτρου, την έχω μέσα γύρω στα 6 χρόνια οπότε πιστεύω ότι έχει βγάλει ότι ήταν να βγάλει απο τη μια αλλά και απ' την άλλη λένε ότι η λάβα είναι πλήρως αδρανής - δεν βγάζει τίποτε.
Εγω παντως που δοκιμασα ακουα φορτε πανω σε λαβα αφριζε σα διαολος.
__________________
ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-11-08, 21:50
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarevock Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω παντως που δοκιμασα ακουα φορτε πανω σε λαβα αφριζε σα διαολος.
ΟΚ ευχαριστώ για την συμβουλή, θα την βγάλω και αυτή μπάς και δω φώς
-------------------------
Το πρόβλημα συνεχίζεται .....

Μπήκα εδώ http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/GH_PH.htm και η αλήθεια είναι ότι δεν τα κατάλαβα και όλα.

Συγκράτησα τα παρακάτω :

Πολλοί από εμάς θα έχουμε παρατηρήσει πως τα προτεινόμενα από τα Lfs προϊόντα που κατεβάζουν το pH δεν «δουλεύουν» στα ενυδρεία μας, ή «δουλεύουν» μόνο για μικρά διαστήματα. Χρησιμοποιούμε δηλαδή το προϊόν, κατεβάζουμε το pH και την αμέσως επομένη ημέρα, ή και γρηγορότερα, η τιμή του pH στο ενυδρείο μας έχει ξανανέβει. Ο λόγος που γίνεται αυτό είναι οι υψηλές συγκεντρώσεις αλάτων (σκληρότητα) οι οποίες έχουν την δυνατότητα να ανεβάζουν και να κρατούν το pH σε υψηλά επίσης επίπεδα. Αυτό το φαινόμενο είναι αυτό που ονομάζουμε buffer και η ικανότητα ενός νερού να κρατάει σταθερή τη χημεία του νερού ενός ενυδρείου λέγεται buffering capacity και είναι ανάλογη με αυτές τις συγκεντρώσεις.
καθώς επίσης και το ότι

στο μαλακό νερό μπορούμε ευκολότερα να κατεβάσουμε το pH

και το τελευταίο :

Ποτέ δεν θα πρέπει να ανεβάσουμε ή να κατεβάσουμε το pH του νερού χωρίς μία μερική αλλαγή νερού πριν.
Ποτέ δεν πρέπει να ανεβάζουμε ή αντίστοιχα να κατεβάζουμε την τιμή του pH σε ένα ενυδρείο που περιέχει ψάρια περισσότερο από 0,2 της μονάδας ανά εικοσιτετράωρο.

Εγώ χαμηλή σκληρότητα έχω, χαμηλό ΚΗ έχω. Το Ph γιατί δεν μπορώ να το κατεβάσω και να το κρατήσω χαμηλά ????

Ας βοηθήσει κάποιος


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη szcs : 19-11-08 στις 21:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-11-08, 22:34
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Καλησπέρα!

Λοιπόν, μια και είσαι κι εσύ συνάδελφος στα μακροσκελή ποστ έχουμε και λέμε:

Πρώτα απ'όλα, θα ήταν καλύτερα να αποφύγεις τη χρήση pH minus.. Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που έχει καταλάβει τι ακριβώς κάνουν αυτά τα σκευάσματα.. Πάντως η πιο "λογική" εκδοχή είναι ότι δημιουργεί κάποια αντίδραση στα ανθρακικά άλατα (αυτά τα οποία μετράμε ως ΚΗ), με αποτέλεσμα αυτά να μειώνονται (το κατέγραψες ως πτώση του ΚΗ).. Καθώς τα ανθρακικά άλατα διαλύονται, εκλύεται CO2, με αποτέλεσμα να μειώνεται και το pH.. Όμως, το πρόσθετο αυτό CO2 στη συνέχεια φεύγει στην ατμόσφαιρα, και το pH σου ξανανεβαίνει.. Το τελικό συμπέρασμα είναι ότι τα σκευάσματα αυτά επί της ουσίας σου μειώνουν το KH, και από τη στιγμή που διαθέτεις Α/Ο, αντί να χρησιμοποιείς αυτά, μπορείς να χρησιμοποιείς νερό από Α/Ο.. Και ένας παραπάνω λόγος για να μήν τα χρησιμοποιείς είναι το σκαμπανεύασμα που προκαλούν στο pH, το οποίο και εσύ ο ίδιος διαπίστωσες..

Πώς κατεβαίνει τώρα το pH? Με προσθήκη CO2.. Αν δεις εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8483
υπάρχει ένα πινακάκι που δείχνει τη σχέση pH-KH-CO2.. Για το δεδομένο KH που έχεις (που εξαρτάται από την αναλογία νερού βρύσης με νερό Α/Ο), αυξομοιώνοντας το CO2 μεταβάλεις και το pH..

Αν πούμε ότι έχεις ΚΗ=5 όπως λες, αν δε βάλεις καθόλου CO2, τότε, αν τα θυμάμαι καλά (κάπου τα είχα γράψει αλλά δεν τα έχω μαζί μου τώρα) θα πάρεις μία τιμή pH γύρω στο 7.5, καθώς λόγω επαφής του νερού με το CO2 της ατμόσφαιρας, θα έχεις στο ενυδρείο σου περίπου CO2=5ppm (αυτό το 5 είναι που δε θυμάμαι ακριβώς, ίσως είναι διαφορετική η τιμή αυτή)..

Αν βάλεις CO2, τόσο ώστε να μήν έχουν πρόβλημα τα ψαράκια σου (δλδ. 30ppm), τότε το pH σου θα κατέβει στο 6.7-6.8 περίπου.. (ορθώς λοιπόν έχεις ρυθμίσει σε αυτήν την τιμή τον pH controller)

Παρένθεση, εδώ, ο pH controller σου, θα πρέπει να είναι σωστά καλιμπραρισμένος..

Αν τώρα δίνεις διοξείδιο και δε σου κατεβαίνει το pH, 2 τινά μπορεί να συμβαίνουν:
1. Έχεις πολύ έντονη ανατάραξη της επιφάνειας, και το CO2 που διοχετεύεις φεύγει στην ατμόσφαιρα..
2. Δε δίνεις αρκετό CO2.. Αυτό σημαίνει είτε ότι δεν έχεις ρυθμίσει σωστά τα μανόμετρα και τη βελονοειδή σου, και βγάζεις λίγες φυσαλίδες/λεπτό, σε σχέση με αυτές που χρειάζονται για να μπει το απαιτούμενο CO2 στο ενυδρείο, ή δεν έχεις καλή διάχυση, και το CO2 που διοχετεύεις πάει χαμένο..

Πρότασή μου είναι να επικεντρωθείς πρώτα στη σταθεροποίηση του ΚΗ (δεν κατάλαβα ποια είναι η τελική τιμή, δεδομένου ότι επηρρεάστηκε και από το σκεύασμα που έριξες)..

Και στη συνέχεια, να δεις τι φταίει με το διοξείδιο και δεν διοχετεύεται επαρκώς στο ενυδρείο..
-------------------------
Να προσθέσω ακόμη τα εξής:

- Χρήση αεραντλίας προκαλεί ανατάραξη στην επιφάνεια, με αποτέλεσμα να χάνεται το CO2..

- Αν θέλεις να κατέβεις σε ακόμη χαμηλότερα pH από 6.8 δεν έχεις παρά να μειώσεις κι άλλο το KH, διατηρώντας σταθερό το CO2.. π.χ. με KH=3, και CO2 πάλι στα 30ppm, το pH σου θα κατέβει στο 6.5 περίπου..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xontros : 19-11-08 στις 22:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-11-08, 23:32
beteranos Ο χρήστης beteranos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-11-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Eυχομαι να τα καταφερεις με αλλο τροπο, αλλα πολυ φοβαμαι οτι μετα απο μεγαλη ταλεπορεια θα καταληξεις στο buffer...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-11-08, 23:35
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beteranos Εμφάνιση μηνυμάτων
Eυχομαι να τα καταφερεις με αλλο τροπο, αλλα πολυ φοβαμαι οτι μετα απο μεγαλη ταλεπορεια θα καταληξεις στο buffer...
Ας μη λέμε ότι μας κατέβει...ναι ;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-11-08, 00:12
beteranos Ο χρήστης beteranos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-11-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας μη λέμε ότι μας κατέβει...ναι ;
Δεν ειναι κακο φιλε μου να ακουγονται και αλλες γνωμες περαν αυτων που ειναι ιδιες με τις δικες μας. Τις ακουμε, διαφωνουμε αλλα δεν προσβαλουμε τον συνομιλιτη μας, η ειναι και αυτο χιουμορ?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-11-08, 00:31
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Εχεις καλιμπραρει σωστα τον κοντρολερ ? Δηλαδη αν βουτηξεις το ηλεκτροδιο του στο buffer καλιμπραρισματος (πχ. στο buffer 4...) σου βγαζει οντως 4 ?
Το ηλεκτροδιο σου θελει προσοχη να μην το βρεξεις μεχρι απανω γιατι τα περισσοτερα δεν ειναι στεγανα και αρχιζουν να δειχνουν οτι ναναι.....
Δωσε μεγαλυτερη παροχη στην μπουκαλα γιατι υποψιαζομαι οτι δεν βγαινει αρκετο co2. Ξεχνα τις φυσαλιδες, και μην μετρας ωστε να δουμε αν θα το κατεβασει.....
Κοιταξε να μειωσεις την αναταραξη της επιφανειας του νερου, αν πραγματι εχεις, και δες αν γινεται σωστα η διαχυση..... Εχεις το διαχυτηρα με την ξεχωριστη αντλια ?
Επίσης δες μπας και εχεις καμια διαρροη στις ενωσεις σου με αποτελεσμα να μην φτανει αρκετο co2 στο διαχυτηρα......
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-11-08, 00:47
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι ή μάλλον καλημέρα πλέον .

Για αρχή ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και για τον χρόνο σου και συνεχίζω:

Νομίζω (και το τονίζω το νομίζω) ότι το ενυδρείο έχει αρχίσει να πηγαίνει καλύτερα και αυτό γιατί αν και μετά το PH(-) που έριξα χθές μεσημέρι η τιμή του PH ανέβηκε σταδιακά στο 8,14 σήμερα από το απόγευμα (μετά 26 ώρες δηλαδή) δείχνει να σταθεροποιείται με σημάδια μείωσης. Ηδη τώρα 24.00 έχει κατέβει στο 8,02. Σημειώνω CO2 εξακολουθώ να έχω εκτός. Θα παρακολουθήσω τι γίνεται και βλέπουμε.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα!

Λοιπόν, μια και είσαι κι εσύ συνάδελφος στα μακροσκελή ποστ έχουμε και λέμε:

Πρώτα απ'όλα, θα ήταν καλύτερα να αποφύγεις τη χρήση pH minus.. Συμφωνώ απολύτως αλλά η ρημάδα η ανάγκη βλέπεις !!! Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που έχει καταλάβει τι ακριβώς κάνουν αυτά τα σκευάσματα.. Πάντως η πιο "λογική" εκδοχή είναι ότι δημιουργεί κάποια αντίδραση στα ανθρακικά άλατα (αυτά τα οποία μετράμε ως ΚΗ), με αποτέλεσμα αυτά να μειώνονται (το κατέγραψες ως πτώση του ΚΗ).. Καθώς τα ανθρακικά άλατα διαλύονται, εκλύεται CO2, με αποτέλεσμα να μειώνεται και το pH.. Όμως, το πρόσθετο αυτό CO2 στη συνέχεια φεύγει στην ατμόσφαιρα, και το pH σου ξανανεβαίνει.. Το τελικό συμπέρασμα είναι ότι τα σκευάσματα αυτά επί της ουσίας σου μειώνουν το KH, και από τη στιγμή που διαθέτεις Α/Ο, αντί να χρησιμοποιείς αυτά, μπορείς να χρησιμοποιείς νερό από Α/Ο.. Και ένας παραπάνω λόγος για να μήν τα χρησιμοποιείς είναι το σκαμπανεύασμα που προκαλούν στο pH, το οποίο και εσύ ο ίδιος διαπίστωσες.. Αν κατάλαβα καλά μου προτείνεις να τροποποιήσω την αναλογία νερού βρύσης και νερού από την R/O σωστά ? Αρχικά είχα βάλει 50% βρύσης και 50% R/O και διαπίστωσα όλα αυτά. Αλλά αυξάνοντας την αναλογία από R/O μήπως οδηγηθώ τελικά στην χρήση πρόσθετων πχ ηλεκτρολύτες κλπ ? Τι λές εσύ ? Δοκίμασα σε μία δεξαμενή προετοιμασίας νερού 100 Lt που έχω, αναλογία 15% βρύσης και 85% από R/O έκανα μετρήσεις μετά και πήρα GH=0,5 KH=1,5 Ph=7,5. Η R/O που μέτρησα πρίν ρίξω μέσα νερό βρύσης μου δίνει GH=0 KH=0 Ph=5,2 TDS=0 Πώς σου φαίνεται με το GH - KH που παίρνω από την αναλογία 15-85 μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό το νερό στο ενυδρείο ή θα δώ δίσκους τούμπανο ? Τι με συμβουλεύεις γενικά ?

Πώς κατεβαίνει τώρα το pH? Με προσθήκη CO2.. Αν δεις εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8483
υπάρχει ένα πινακάκι που δείχνει τη σχέση pH-KH-CO2.. Για το δεδομένο KH που έχεις (που εξαρτάται από την αναλογία νερού βρύσης με νερό Α/Ο), αυξομοιώνοντας το CO2 μεταβάλεις και το pH..

Αν πούμε ότι έχεις ΚΗ=5 όπως λες, αν δε βάλεις καθόλου CO2, τότε, αν τα θυμάμαι καλά (κάπου τα είχα γράψει αλλά δεν τα έχω μαζί μου τώρα) θα πάρεις μία τιμή pH γύρω στο 7.5, καθώς λόγω επαφής του νερού με το CO2 της ατμόσφαιρας, θα έχεις στο ενυδρείο σου περίπου CO2=5ppm (αυτό το 5 είναι που δε θυμάμαι ακριβώς, ίσως είναι διαφορετική η τιμή αυτή)..

Αν βάλεις CO2, τόσο ώστε να μήν έχουν πρόβλημα τα ψαράκια σου (δλδ. 30ppm), τότε το pH σου θα κατέβει στο 6.7-6.8 περίπου.. (ορθώς λοιπόν έχεις ρυθμίσει σε αυτήν την τιμή τον pH controller)

Παρένθεση, εδώ, ο pH controller σου, θα πρέπει να είναι σωστά καλιμπραρισμένος.. Τσεκαρισμένος τουλάχιστον 10 φορές, ήταν το πρώτο που πήγε το μυαλό μου

Αν τώρα δίνεις διοξείδιο και δε σου κατεβαίνει το pH, 2 τινά μπορεί να συμβαίνουν:
1. Έχεις πολύ έντονη ανατάραξη της επιφάνειας, και το CO2 που διοχετεύεις φεύγει στην ατμόσφαιρα.. Οντως έχω !!! Θα δώ πώς θα την μειώσω. (πάλι θα φωνάζει η γυναίκα ότι θα της βρεξω το χαλί !!!) Κατάλοιπα από αφρικάνες που είχα παλιά βλέπεις.
2. Δε δίνεις αρκετό CO2.. Αυτό σημαίνει είτε ότι δεν έχεις ρυθμίσει σωστά τα μανόμετρα και τη βελονοειδή σου, και βγάζεις λίγες φυσαλίδες/λεπτό, Την είχα ρυθμίσει στις 4 φυσαλίδες/sec = 240 φυσαλίδες/λεπτό όσες δηλ το manual του διαχυτήρα της tunze που έχω λέι ότι μπορεί να διαλύσει αλλά μάλλον λόγω ανατάραξης πρέπει να έφευγε γιατί από τον διαχυτήρα ποτέ δεν είδα να φεύγουν εκτός φυσαλίδες. Το διέλυε όλο το CO2 σε σχέση με αυτές που χρειάζονται για να μπει το απαιτούμενο CO2 στο ενυδρείο, ή δεν έχεις καλή διάχυση, και το CO2 που διοχετεύεις πάει χαμένο..

Πρότασή μου είναι να επικεντρωθείς πρώτα στη σταθεροποίηση του ΚΗ (δεν κατάλαβα ποια είναι η τελική τιμή, δεδομένου ότι επηρρεάστηκε και από το σκεύασμα που έριξες).. Τώρα έχω GH=5 KH=3,5 PH=8,02

Και στη συνέχεια, να δεις τι φταίει με το διοξείδιο και δεν διοχετεύεται επαρκώς στο ενυδρείο..
-------------------------
Να προσθέσω ακόμη τα εξής:

- Χρήση αεραντλίας προκαλεί ανατάραξη στην επιφάνεια, με αποτέλεσμα να χάνεται το CO2.. Ναι έχω και απ' αυτήν !!! και μάλιστα γερή !!! Οπότε εκτός και αυτή !!!

- Αν θέλεις να κατέβεις σε ακόμη χαμηλότερα pH από 6.8 δεν έχεις παρά να μειώσεις κι άλλο το KH, διατηρώντας σταθερό το CO2.. π.χ. με KH=3, και CO2 πάλι στα 30ppm, το pH σου θα κατέβει στο 6.5 περίπου..

Κλείνοντας να σε ευχαριστήσω και πάλι
Σκέφτομαι αύριο να προχωρήσω ως εξής
1.- Μείωση αναταράξεων που προκαλεί η επιστοφή του φίλτρου ρίχνοντας την επιστοφή μέσα στο νερό αρκετά χαμηλότερα από την επιφάνεια. Ενδεχομένως αργότερα να προχωρήσω και σε κατάργηση του spray bar αλλά βλέποντας.
2.- Μείωση παρεχόμενου αέρα αεραντλίας στο ελάχιστο (δεν θα ήθελα να την καταργήσω τελείως αλλά στην ανάγκη γιατί όχι ? )
3.- Παρακολούθηση να δώ αν πέσει καθόλου το PH και χρήση KH(-) (χρησιμοποιώ το ΚΗ/ΡΗ(-) της Tetra και αν δώ ότι δεν έχω αποτελέσματα αλλαγή νερού σε βήματα της τάξης του 15% με νερό από R/O

4.- Ανάλογα με τα αποτελέσματα (αν κατεβάσω PH γύρω στο 7,5 ενεργοποίηση ξανά του CO2 ώστε να το ρίχνει στο 6,8

Παράκληση αν βρείς καθόλου χρόνο πές μου την άποψή σου
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-11-08, 00:51
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μείωση παρεχόμενου αέρα αεραντλίας στο ελάχιστο (δεν θα ήθελα να την καταργήσω τελείως αλλά στην ανάγκη γιατί όχι ? )

γιατι εχεις αεραντλια ?
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-11-08, 01:16
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις καλιμπραρει σωστα τον κοντρολερ ? Τσεκαρισμένος τουλάχιστον 10 φορές Δηλαδη αν βουτηξεις το ηλεκτροδιο του στο buffer καλιμπραρισματος (πχ. στο buffer 4...) σου βγαζει οντως 4 ? Ακριβώς 7 στο μπουκαλάκι με το solution 7 και ακριβώς 4 στο μπουκαλάκι με το solution 4
Το ηλεκτροδιο σου θελει προσοχη να μην το βρεξεις μεχρι απανω γιατι τα περισσοτερα δεν ειναι στεγανα και αρχιζουν να δειχνουν οτι ναναι.....
Δωσε μεγαλυτερη παροχη στην μπουκαλα γιατι υποψιαζομαι οτι δεν βγαινει αρκετο co2. Μπουργάνα έβγαζε !! Ξεχνα τις φυσαλιδες, και μην μετρας ωστε να δουμε αν θα το κατεβασει.....
Κοιταξε να μειωσεις την αναταραξη της επιφανειας του νερου, αν πραγματι εχεις, και δες αν γινεται σωστα η διαχυση....Είναι ΟΚ. Εχεις το διαχυτηρα με την ξεχωριστη αντλια Tunze 300lt/h ? Τώρα to CO2 είναι εκτός. θέλω να κατεβάσω αρκετά το PH πρώτα πχ στο 7,5 και μετά να το ενεργοποιήσω πάλι. Τουλάχιστον αυτό με συμβούλεψαν από το κατάστημα της περιοχής μου.
Επίσης δες μπας και εχεις καμια διαρροη στις ενωσεις σου Τσεκαρισμένο με AVA perle της γυναίκας !!! με αποτελεσμα να μην φτανει αρκετο co2 στο διαχυτηρα......
Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Παράκληση δες την προηγούμενη απάντηση μου στον xontos και πές μου και εσύ τι λές Απο ανατάραξη και αεραντλίες όμως έχω μπόλικη !!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι εχεις αεραντλια ?
Κατάλοιπα από τις αφρικάνες που είχα. ΟΚ κατάλαβα πάει για αποθήκη κι' όχι τίποτ' άλλο αλλά 7500 δρχ την είχα πάρει το 88 ή 89 !!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beteranos Εμφάνιση μηνυμάτων
Eυχομαι να τα καταφερεις με αλλο τροπο, αλλα πολυ φοβαμαι οτι μετα απο μεγαλη ταλεπορεια θα καταληξεις στο buffer...
Και εγώ το εύχομαι και ευχαριστώ αλλά θέλω να αποφύγω τη χημεία

Επίσης μήπως κάποιος ξέρει τι υπάρχει στο εμπόριο για να μετράω πόσο διαλυμένο CO2 έχω τελικά στο νερό του ενυδρείου ??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη szcs : 20-11-08 στις 01:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-11-08, 09:49
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από szcs Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης μήπως κάποιος ξέρει τι υπάρχει στο εμπόριο για να μετράω πόσο διαλυμένο CO2 έχω τελικά στο νερό του ενυδρείου ??
Tetra CO2 test
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11401

http://www.cheapet.gr/catalog/popup_image.php/pID/394
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-11-08, 10:16
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ,
μήπως ξέρεις αν κυκλοφορεί και τίποτε σε ηλεκτρονικό (όπως πχ είναι οι PH controllers ή οι Redox ) για GH - KH και CO2 ώστε να έχω συνέχεια μία οπτική ένδειξη ?
13ος μισθός έρχεται σε κανα μήνα να προγραμματισθούμε, οχι τίποτ' άλλο
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-11-08, 14:08
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από szcs Εμφάνιση μηνυμάτων
Κλείνοντας να σε ευχαριστήσω και πάλι
Σκέφτομαι αύριο να προχωρήσω ως εξής
1.- Μείωση αναταράξεων που προκαλεί η επιστοφή του φίλτρου ρίχνοντας την επιστοφή μέσα στο νερό αρκετά χαμηλότερα από την επιφάνεια. Ενδεχομένως αργότερα να προχωρήσω και σε κατάργηση του spray bar αλλά βλέποντας.
2.- Μείωση παρεχόμενου αέρα αεραντλίας στο ελάχιστο (δεν θα ήθελα να την καταργήσω τελείως αλλά στην ανάγκη γιατί όχι ? )
3.- Παρακολούθηση να δώ αν πέσει καθόλου το PH και χρήση KH(-) (χρησιμοποιώ το ΚΗ/ΡΗ(-) της Tetra και αν δώ ότι δεν έχω αποτελέσματα αλλαγή νερού σε βήματα της τάξης του 15% με νερό από R/O
4.- Ανάλογα με τα αποτελέσματα (αν κατεβάσω PH γύρω στο 7,5 ενεργοποίηση ξανά του CO2 ώστε να το ρίχνει στο 6,8

Παράκληση αν βρείς καθόλου χρόνο πές μου την άποψή σου
Κατ'αρχήν, δεν ξέρω τι τιμή pH θες να έχεις στο ενυδρείο σου.. Ας υποθέσουμε ότι θέλεις για παράειγμα 6.5.. Πας λοιπόν εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8483Και βλέπεις ότι για pH=6.5 και με full CO2 στο 30ppm θέλεις ΚΗ=3..

¶ρα, πρέπει να πετύχεις ΚΗ=3.. Αφού έχεις την Α/Ο, νομίζω ότι κακώς παιδεύεσαι με τα KH/PH minus.. Έχεις στη βρύση ΚΗ=10 ας πούμε.. Από αυτά θες να κρατήσεις το 30%.. ¶ρα βάζεις 30% βρύσης, και 70% από Α/Ο (που βγάζει όπως λες ΚΗ=1.5), και ξεμπέρδεψες με το ΚΗ..

Τότε, το pH θα σου σταθεροποιηθεί (χωρίς CO2) γύρω στο 7.5.. Ε, και με CO2 (εφόσον διορθώσεις όλα τα θέματα ανατάραξης κ.τ.λ.), θα το ρίξεις στο 6.5 που θέλεις..

Γενικά, πάντως, όταν προετοιμάζεις το νερό, μήν επιμένεις τόσο στο θέμα pH, όσο στις σκληρότητες.. Η αναλογία νερού βρύσης με νερό Α/Ο βασικά καθορίζουν τα GH και KH.. Σε καθαρό νερό Α/Ο δεν έχει καν νόημα να μετράμε pH (λόγω έλλειψης buffers, ουσιών δηλαδή, όπως τα ανθρακικά άλατα που μετράμε ως ΚΗ, και τα οποία σταθεροποιούν το pH σε κάποια τιμή, το αποτέλεσμα της μέτρησης επηρρεάζεται ακόμη και από το ίδιο το ηλεκτρόδιο).. Το pH θα το καθορίσει μετά η ποσότητα διοξειδίου.. (εστίασε λίγο στο πινακάκι, και θα καταλάβεις τι εννοώ)

---

Τώρα, όλη η παραπάνω συζήτηση αφορά στην περίπτωση που θέλεις να κρατήσεις μέσα και φυτά.. Αν θέλεις να το κάνεις βιοτοπικό, με πολλά ξύλα, πεσμένα φύλλα κάτω, κ.τ.λ., τότε ίσως είναι προτιμότερο να χρησιμοποιείς αποκλειστικά Α/Ο (+ συμπλήρωμα ιχνοστοιχείων) και κατέβασμα του pH με χρήση τύρφης (δεν έχω καμία απολύτως εμπειρία πάνω σ'αυτό το θέμα, αλλά αυτό βλέπω/διαβάζω να κάνουν αρκετοί δισκάδες).. Με τον τρόπο αυτό θα μπορείς να πας και σε πολύ πιο χαμηλές τιμές pH (στις οποίες βέβαια νομίζω ότι θα πρέπει να ξεχάσεις το θέμα φυτά)..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-11-08, 14:34
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Καλό μεσημέρι.

xontos σε ευχαριστώ πολύ με ξέπηξες !!!

Θα δοκιμάσω όπως συμβουλεύεις από σήμερα το απόγευμα όλα αυτά και βλέπουμε.

Πάντως εξακολουθώ να μήν καταλαβαίνω γιατί εφ'όσον τώρα έχω ΚΗ=3,5 (το έριξα από το 5 στο 3,5 με χρήση χημείας) το ΡΗ έχει ανέβει τώρα πάλι στο 8,16. Αν πάρουμε σαν βάση ΚΗ=5 θα έπρεπε να έχω ΡΗ περίπου 7,6 χωρίς το CO2. Αν πάρουμε σαν βάση το 3,5 που το έριξα θα έπρεπε να έχω ΡΗ περίπου 7,4. Αυτά θεωρώντας ότι από την φύση λόγω επαφής του νερού με την ατμόσφαιρα το CO2 που διαλύεται στο νερό από μόνο του είναι γύρω στα 4 με 5 ppm. Εκτός και αν είναι πολύ λιγότερο.
Θα κοιτάξω σήμερα να βρώ τρόπο μέτρησης του διαλυμένου CO2 στο νερό όπως είχα πει παραπάνω να μειώσω εως εξαλείψω αναταράξεις και βλέπουμε.

Ευχαριστώ και πάλι
-------------------------
Ξέχασα να πώ ότι θέλω να κατεβάσω το ΡΗ στο 6,8

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη szcs : 20-11-08 στις 14:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-11-08, 15:02
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από szcs Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως εξακολουθώ να μήν καταλαβαίνω γιατί εφ'όσον τώρα έχω ΚΗ=3,5 (το έριξα από το 5 στο 3,5 με χρήση χημείας) το ΡΗ έχει ανέβει τώρα πάλι στο 8,16. Αν πάρουμε σαν βάση ΚΗ=5 θα έπρεπε να έχω ΡΗ περίπου 7,6 χωρίς το CO2. Αν πάρουμε σαν βάση το 3,5 που το έριξα θα έπρεπε να έχω ΡΗ περίπου 7,4. Αυτά θεωρώντας ότι από την φύση λόγω επαφής του νερού με την ατμόσφαιρα το CO2 που διαλύεται στο νερό από μόνο του είναι γύρω στα 4 με 5 ppm. Εκτός και αν είναι πολύ λιγότερο.
Λοιπόν, σου είχα γράψει και παραπάνω ότι δε θυμόμουν πόσο ακριβώς είναι το CO2 στο νερό, αποκλειστικά και μόνο λόγω επαφής με το ατμοσφαιρικό CO2.. Το ξανακοίταξα μόλις, και τελικά έπεφτα έξω κατά ένα μηδενικό.. Η συγκέντρωση αυτή είναι 0.5mg/lt.. ¶ρα, λογικές είναι οι τιμές σου..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από szcs Εμφάνιση μηνυμάτων
xontos σε ευχαριστώ πολύ με ξέπηξες !!!
xontos - παραπέμπει σε hondos (και σε hondos center), σε κραγιόν, μάσκαρες, καλσόν, ζαρτιέρες, κ.τ.λ...

xontRos - παραπέμπει σε πανσετούλες, παϊδάκια, πατσά, γίδα βραστή, κοκορέτσι, κοντοσούβλι, γουρουνόπουλο, κ.τ.λ...

Την ημέρα ειδικά , προτιμάω το δεύτερο..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xontros : 20-11-08 στις 15:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-11-08, 15:05
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Το Kh / Gh τα μετράς από νερό του ενυδρείου ή απλά μας λες τι νερό ρίχνεις όταν κάνεις αλλαγή; Θέλω να πω πως μπορεί κάτι που έχεις μέσα να σου αυξάνει τις σκληρότητες.

Μην προσπαθείς να υπολογίσεις τι pH θα έπρεπε να έχεις με βάση το νερό που έχεις και μην αγχώνεσαι και χρησιμοποιείς χημείες. Αφού πόσταρες εδώ θα βρούμε τι φταίει.

Φτιάξε άμεσα το θέμα ανατάραξης και αεραντλίας ώστε να μην χάνεις CO2. Τα τέστ πάντως είναι αρκετά φθηνά.

Όταν τελικά δεις το pH να κατεβαίνει ρύθμισε τον ελεγκτή κάτω από το 6.8. Είναι αρκετά τσιμπημένο για δίσκους. Τα φυτά δεν θα έχουν πρόβλημα ακόμα και αρκετά κάτω από 6.5 και τα δισκία σου θα το εκτιμήσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-11-08, 18:47
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Mε όλα αυτά τα πειράματα τα ψάρια θα λαλήσουν...αν δεν λάλησαν ήδη
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-11-08, 19:13
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Mε όλα αυτά τα πειράματα τα ψάρια θα λαλήσουν...αν δεν λάλησαν ήδη
Βρε σεις! Βρήκα κι εγώ έναν άνθρωπο συνάδελφο στα μακροσκελή ποστ και στη μαθηματικο-φυσικο-χημικο-ασθένειες και βαλθήκατε ντε και καλά να μου το χαλάσετε?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-11-08, 14:57
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, σου είχα γράψει και παραπάνω ότι δε θυμόμουν πόσο ακριβώς είναι το CO2 στο νερό, αποκλειστικά και μόνο λόγω επαφής με το ατμοσφαιρικό CO2.. Το ξανακοίταξα μόλις, και τελικά έπεφτα έξω κατά ένα μηδενικό.. Η συγκέντρωση αυτή είναι 0.5mg/lt.. ¶ρα, λογικές είναι οι τιμές σου..
-------------------------


xontos - παραπέμπει σε hondos (και σε hondos center), σε κραγιόν, μάσκαρες, καλσόν, ζαρτιέρες, κ.τ.λ...

xontRos - παραπέμπει σε πανσετούλες, παϊδάκια, πατσά, γίδα βραστή, κοκορέτσι, κοντοσούβλι, γουρουνόπουλο, κ.τ.λ...

Την ημέρα ειδικά , προτιμάω το δεύτερο..

Συγνώμη για την παράλειψη του R. Και ευχαριστώ ξανά.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harilaos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Kh / Gh τα μετράς από νερό του ενυδρείου Σωστά τα μετράω στο νερό του ενυδρείου, όχι στο νερό που ρίχνω μέσα γι' αυτό και έχω μουρλαθεί, και ψάχνω να βρώ τι φταίει. ή απλά μας λες τι νερό ρίχνεις όταν κάνεις αλλαγή; Θέλω να πω πως μπορεί κάτι που έχεις μέσα να σου αυξάνει τις σκληρότητες. Δεν έχω τίποτε, το καινούγιο χαλικάκι που έριξα και αντικατέστησα το βυθό μόλις πρίν λίγο με διαβεβαίωσαν από το κατάστημα ότι είναι ουδέτερο, όπως και όταν το είχα αγοράσει που είπα ότι θέλω να στήσω δισκοενυδρείο. Επίσης την ίδια διαβεβαίωση μου έδωσαν και για το υπόστρωμα που για την ανάπτυξη των φυτών έχω βάλει από κάτω απο το χαλικάκι.

Μην προσπαθείς να υπολογίσεις τι pH θα έπρεπε να έχεις με βάση το νερό που έχεις και μην αγχώνεσαι και χρησιμοποιείς χημείες. Αφού πόσταρες εδώ θα βρούμε τι φταίει. Μακάρι

Φτιάξε άμεσα το θέμα ανατάραξης και αεραντλίας ώστε να μην χάνεις CO2. Τα τέστ πάντως είναι αρκετά φθηνά. ηδη πρίν λίγο αγόρασα ένα της AquaMedic

Όταν τελικά δεις το pH να κατεβαίνει ρύθμισε τον ελεγκτή κάτω από το 6.8. Είναι αρκετά τσιμπημένο για δίσκους. Για την ώρα το CO2 είναι εκτός. Παράκληση ποιές είναι τελικά οι ιδανικές τιμές GH - KH - PH για δίσκους ? Ισχύει GH=4 έως 7 ΡΗ=6,4 έως 6,8 και ΚΗ μπορεί να είναι και μηδεν ? Ρωτάω γιατί από το μαγαζί μου έδωσαν δύο λύσεις η πρώτη που δεν μου άρεσε να συνεχίσω να ρίχνω ΚΗ/ΡΗ(-) μέχρι να πέσει το ΡΗ (είπα ότι τώρα έχω ΚΗ=3,5 και ότι αν συνεχίσω ακόμη και αν πέσει το ΡΗ το ΚΗ θα μηδενιστεί και μου είπαν ότι δεν μας πειράζει) και η δεύτερη που συμφωνεί και με την θέση του xontRos (σωστός πιστεύω τώρα) να κάνω αλλαγές με αυτούσια χρήση νερού από R/O στο οποίο εκ των πραγμάτων θα αναγκαστώ να ρίχνω ηλεκτρολύτες. Οπότε την ρημάδα τη χημεία μάλλον δεν την αποφεύγω. Τα φυτά δεν θα έχουν πρόβλημα ακόμα και αρκετά κάτω από 6.5 και τα δισκία σου θα το εκτιμήσουν.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Mε όλα αυτά τα πειράματα τα ψάρια θα λαλήσουν...αν δεν λάλησαν ήδη
Εδώ εχω λαλήσει εγώ, τα ψάρια δεν θα λαλήσουν !!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε σεις! Βρήκα κι εγώ έναν άνθρωπο συνάδελφο στα μακροσκελή ποστ και στη μαθηματικο-φυσικο-χημικο-ασθένειες και βαλθήκατε ντε και καλά να μου το χαλάσετε?
Μην τους ακούς.... κακίες... (πάντως το nick name μάλλον σε μένα ταιριάζει καλύτερα 118 βλέπεις !!!) Οσο για τις προτιμήσεις της ημέρας μμμμμ.....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από szcs Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη για την παράλειψη του R. Και ευχαριστώ ξανά.
-------------------------



Εδώ εχω λαλήσει εγώ, τα ψάρια δεν θα λαλήσουν !!!


Μην τους ακούς.... κακίες... (πάντως το nick name μάλλον σε μένα ταιριάζει καλύτερα 118 βλέπεις !!!) Οσο για τις προτιμήσεις της ημέρας μμμμμ.....
Σήμερα δεν μπορώ να ασχοληθώ με το ενυδρείο αλλά από αύριο το πρωί επανέρχομαι με ακόμη ποιό μακροσκελή post γιατί δεν βλέπω φώς !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη szcs : 21-11-08 στις 14:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-11-08, 16:19
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

"Καθάρισα τα φίλτρα και γέμισα νερό. φύτεψα μερικά παλιά φυτά και το ξεκίνησα χωρίς μετρήσεις με 2 gold gourami που είχα. "


απο οσο καταλαβα (απο μια γρηγορη ματια )το ξαναεστρωσες με τα γκουραμι μεσα
κατα εμενα οχι οτι καλυτερο
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-11-08, 16:45
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikele Εμφάνιση μηνυμάτων
"Καθάρισα τα φίλτρα και γέμισα νερό. φύτεψα μερικά παλιά φυτά και το ξεκίνησα χωρίς μετρήσεις με 2 gold gourami που είχα. "


απο οσο καταλαβα (απο μια γρηγορη ματια )το ξαναεστρωσες με τα γκουραμι μεσα
κατα εμενα οχι οτι καλυτερο
Τι εννοείς ? παράκληση εξήγησε. Χρησιμοποίησα και όλα τα υλικά από το ενα φίλτρο, στο άλλο απλά πρόσθεσα 10 λίτρα καινούργιο siporax το οποίο πρίν ξέπληνα καλά με νερό βρύσης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ρύθμιση πιέσεως σε μανόμετρο. kifinas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 21-05-08 01:22
ρύθμιση co2..... aristomenis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 28-03-08 23:51
Ρύθμιση CO2 gaslan Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 19-04-07 14:55
Ρύθμιση PH, GH nikolas87 Γλυκό νερό - Γενικά 11 02-04-07 20:15
Ρύθμιση CO2 namesis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 05-01-06 13:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14015 seconds with 15 queries