Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-06-05, 11:44
Το avatar του χρήστη fidel
fidel Ο χρήστης fidel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή Υδρόφιλα (και όχι υδρόβια) φυτά..που δεν κάνουν για ενυδρεία

Μια συνηθισμένη παρεξήγηση που γίνεται από πολλούς χομπίστες αλλά και αρκετούς εμπόρους, λόγω άγνοιας φαντάζομαι, είναι η πώληση ορισμένων φυτών ως αμιγώς υδρόβιων φυτών ενώ πρόκειται για υδρόφιλα φυτά.

Σε αρκετά posts έχω δει αρκετούς "συνχομπίστες" είτε να αναρωτιούνται για το είδος του φυτού που αγόρασαν και εκ των υστέρων να μαθαίνουν ότι είναι μια ωραιότατη "δράκαινα" είτε να αναρωτιούνται γιατί το φυτό τους "διαλύθηκε εντελώς" μέσα σε ένα μήνα.

Οι φωτογραφίες που ακολουθούν ("Encyclopedia of Aquarium Plants", P. Hiscock), μου φάνηκε ότι περιγράφουν σχετικά καλά τα πιο δημοφιλή υδρόφιλα φυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο.

Το πιο συνηθισμένο είναι η "dracaena sanderiana" ή κοινώς δράκαινα, αν και εγώ την "έχω πατήσει" και με acorus grammineus και με ophiopogon japonicus.

Για να μη στεναχωριέστε, προσέξτε καλά τα παρακάτω φυτά ώστε εαν δεν έχετε σκοπό να κάνετε κανένα paludarioum ή να γεμίσετε τις γλάστρες σας με αυτά, γιατί είναι ότι πρέπει για αυτές τις περιπτώσεις, να μην απορείτε γιατί έλιωσαν μέσα στο ενυδρείο.

Εαν έχετε άλλες φωτογραφίες (προσωπικές ή από βιβλιογραφία) καλό θα ήταν να τις κάνατε post, ώστε να ξέρουμε τί αγοράζουμε και για τί ακριβώς κάνουν.
__________________
Γιάννης
  #2  
Παλιά 12-11-08, 14:12
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή Αρχή...

Δυστυχώς ανάμεσα στα πραγματικά υδρόβια φυτά που είναι κατάλληλα για τα ενυδρεία μας φυτά πωλούνται και άλλα φυτά τα οποία δεν μπορούν και δε θα προσαρμοστούν στην πλήρη υποβρύχια ζωή. Τα φυτά αυτά ονομάζονται υδρόφιλα ή υδροχαρή. Στη φύση φυτρώνουν σε περιοχές που πλημμυρίζουν περιοδικά ή σε μόνιμα έλη και έτσι έχουν προσαρμοστεί να ζουν κάτω από το νερό για μεγάλες περιόδους. Στο ενυδρείο μας θα επιβιώσουν και ίσως και να αναπτυχθούν για αρκετούς μήνες ίσως και περισσότερο αλλά τελικά θα πεθάνουν και θα σαπίσουν, προκαλώντας απογοήτευση και μια ακόμη σπατάλη χρημάτων. Τα περισσότερα είναι σκληροτράχηλα φυτά και αντέχουν στις επιθέσεις διαφόρων barbs, κιχλίδων και loaches.
Επειδή κατά καιρούς πολλοί φίλοι έχουν αγοράσει χωρίς να το ξέρουν τέτοια φυτά (όπως και εγώ παλιότερα), έψαξα στο νετ και βρήκα το παρακάτω υλικό. Παρακαλώ πολύ αν κάποιος φίλος έχει να προσθέσει ή να διορθώσει κάτι, να το κάνει ώστε όπως είπε και ο fidel παραπάνω να ξέρουμε τι αγοράζουμε.
Τα είδη που βρήκα είναι τα εξής :

Acorus gramineus
Japanesesweetflag, Japaneserush, grassy-leavedsweetflag, dwarfsweetflag
Μέγιστο ύψος : 10 ως 35 cm ανάλογα με την ποικιλία
Είναι ένα ψηλό φυτό σε μορφή γρασιδιού, και παράγει πολλά, μακριά και δύσκαμπτα φύλλα τα οποία έχουν κατά μήκος τους δύο ή τρεις λευκές ή κίτρινες ρίγες. Επίσης υπάρχει και ένα είδος με σκούρο πράσινο χρώμα. Αν τοποθετηθεί μισό μέσα στο νερό και μισό έξω θα εξαπλωθεί και θα ευημερήσει. Κάτω από το νερό όμως τα παλιότερα φύλα σαπίζουν και πρέπει να απομακρύνονται. Πλήρως βυθισμένο θα επιζήσει αρκετούς μήνες και δεν είναι απαιτητικό ως προς τον φωτισμό.




Chlorophytum laxum ‘Bichetii’
Pongol swordplant, spider plant
Μέγιστο ύψος 15cm.
Αυτό το μικρό φυτό παράγει μικρά καμπύλα φύλλα με άσπρες ή κίτρινες άκρες. Αν τοποθετηθεί σε terrarium είναι πολύ ανθεκτικό και χρειάζεται μέτριο φωτισμό. Κάτω από το νερό δεν τα καταφέρνει καλά, χρειάζεται δυνατό φωτισμό αλλά δεν θα ζήσει παραπάνω από δύο τρεις εβδομάδες.

__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
  #3  
Παλιά 12-11-08, 14:13
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή ...τέλος.

Syngonium podophyllum
Stardust ivy, lily leaf plant
Μέγιστο ύψος : 25 cm
Αυτό το αναρριχητικό φυτό είναι ιδανικό για να τοποθετηθεί στα βραχάκια ενός terrarium. Υπάρχουν αρκετές λευκές και κόκκινες ποικιλίες. Ωστόσο δεν είναι κατάλληλο για το ενυδρείο μας, καθώς αν μείνει βυθισμένο, πολύ σύντομα θα λιώσει και θα πεθάνει.



Spathiphyllum wallisii
Umbrella plant, Brazilian sword
Μέγιστο ύψος : 30 cm
¶λλο ένα υδρόφιλο φυτό που πολλές φορές χρησιμοποιείται στα ενυδρεία με χρυσόψαρα καθώς δεν μπορούν να το φάνε. Βυθισμένο μέσα στο νερό αναπτύσσεται πολύ αργά και θα επιζήσει μόνο λίγους μήνες. Εκτός ενυδρείου είναι πανέμορφο μέσα σε γλάστρες που όλοι έχουμε δει σε ανθοπωλεία.

__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
  #4  
Παλιά 12-11-08, 14:27
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή ...συνέχεια...

Dracaena sanderiana
sandriana, green dragon plant, stripped dragon plant
Μέγιστο ύψος 50 cm
Είναι πιθανόν το πιο διαδεδομένο υδρόφιλο φυτό. Αποτελείται από έναν χαρακτηριστικό άκαμπτο μίσχο, από τον οποίο βγαίνουν τα μακριά και όμορφα πράσινα φύλλα του φυτού που χαρακτηρίζονται από λευκές ή κίτρινες λωρίδες και άκρες και από την σαρκώδη υφή τους. Είναι ανθεκτικό φυτό και πλήρως βυθισμένο θα επιζήσει για αρκετούς μήνες. Απαιτεί έντονο φωτισμό.



Ophiopogon japonicus O. j. var.giganteum, O. j. ‘Variegatus’
mondo grass, fountain plant,Kyoto Dwarf
Μέγιστο ύψος : 20 ως 35 cm ανάλογα με την ποικιλία
Είναι ένα πολύ όμορφο φυτό με λεπτά και μακριά φύλλα, από τα οποία πήρε και το κοινό του όνομα (fountainplant) καθώς τείνουν να καμπυλώνουν προς τα έξω και προς τα πίσω, κάνοντας το για να μοιάζει με πηγή που αναβλύζει. Ανάλογα με την ποικιλία του φυτού τα φύλλα είναι λιγότερο ή περισσότερο άκαμπτα. Γενικά θα μπορούσε να επιβιώσει αρκετούς μήνες κάτω από το νερό, χωρίς έντονο φωτισμό, αλλά μόλις τα φύλλα του αρχίζουν να λιώνουν, θα πρέπει να φυτευτεί εκτός ενυδρείου.



Hemigraphiscolorata
Crimson ivy
Μέγιστο ύψος : 20 cm
Ένα ιδιαίτερο και εντυπωσιακό φυτό με οδοντωτά και τσαλακωμένα φύλλα, τα οποία έχουν σκούρο πράσινο χρώμα από πάνω και έντονο πορφυρό κόκκινο χρώμα από κάτω. Πήρε το όνομα του από το γεγονός ότι βοηθά στη γρήγορη επούλωση των φρέσκων κοψιμάτων και πληγών. Κάτω από το νερό θέλει έντονο φωτισμό και θα καταφέρει να επιβιώσει μέχρι και ένα χρόνο.

__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Aquatic Mosses (Υδρόβια Μοss) AQUA PURA Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 37 06-04-13 18:24
Υδρόβια Φυτά Μανώλης Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 30-04-09 16:22
Τι κάνουν; anasios Δίσκοι 26 10-02-08 19:11
Εύκολα φυτά για όλα τα ενυδρεία. newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 24-12-02 21:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05648 seconds with 12 queries