Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-03-05, 11:18
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή Τυρφη καθαρη

Μηπως καποιος απο εσας εχει υποψιν του απο που μπορω να προμηθευτώ καθαρή τυρφη (χωρις ζιζανιοκτονα και λοιπά προσθετα) για χρηση ενυδριακή?
Θα εκτιμουσα ιδιαιτερως να ειστε σιγουροι γιαυτο που θα προτεινετε διοτι θα παει για ενυδρεια αναπαραγωγής δισκων!!!
Ευχαριστώ!!!
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-03-05, 11:57
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Στη Θεσσαλόνικη παντως τυρφη καθαρη δεν μπορεις να βρεις σε μικρη ποσοτητα, παρα μονο αν εχεις γνωστο καποιον αγροτη.... Η μικροτερη ποσοτητα θελει φορτηγο για μεταφορα. Εγω εψαξα τα φυτοχωματα και βρηκα ενα με συγκεντρωση τυρφης 98% και 2%περλιτη. Σιγουρη τυρφη ειναι η ιρλανδικη (peet moss) αν μπορεσεις να βρεις σε καποιο μαγαζι με γεωργικα. Τι ακριβως τη θελεις την τυρφη. Για να φιλτραρεις νερο ή να το βαλεις μεσα στο ενυδρειο;;;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-03-05, 12:10
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σιγουρη τυρφη ειναι η ιρλανδικη (peet moss) αν μπορεσεις να βρεις σε καποιο μαγαζι με γεωργικα.
Ευχαριστώ. Ετσι θα την ζητησω απο τα μαγαζια ΙΡΛΑΝΔΙΚΗ ΤΥΡΦΗ??
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-03-05, 17:30
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Το θεμα της τυρφης ειναι λιγο περιεργο, υπαρχει η ξανθια, η μαυρη , η χουμωτυρφη κλπ κλπ. Ουτε οι γεωπονοι δεν ξερουν ακριβως τι ειναι η καθε μια.... Η peet moss ειναι η τυρφη απο βρυα , τωρα αν βρεις καποιον που ξερει και σε κατευθυνει εχει καλως....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-03-05, 23:55
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Στο Praktiker.
Τύρφη Λιθουανίας.
Το κακό είναι οτι η μικρότερη ποσότητα είναι 300 λίτρα. Αλλά είναι πάμφθηνη.

Συμπληρώνω :
Δεν φαίνεται να έχει κάποια διαφορά από την irish peat moss. Σκουροκαφετιά βρύα βγάζουν και οι Λιθουανοί.
Αλλάζω δυο φορές το μήνα και έχω ακόμα 200 λίτρα περίπου - πρίν κανα 6μηνο την πήρα... άρα τα 300 λίτρα θα φτάσουν για ενάμιση χρόνο. Αν θυμάμαι καλά... είχε γύρω στα 40 ευρά
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-03-05, 07:56
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω κωστα. Τι μορφη εχει αυτη η τυρφη? Ειναι σε granules μορφη? ΤΟ ρωταω αυτο διοτι θα την βαλω σε εξωτερικο φιλτρο μεσα σε καλτσον οποτε αν ειναι πολύ αμμωδης η μορφη θα διαλυθεί!!
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-03-05, 23:35
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Γιάννη, σόρι για τη καθυστέρηση...

Είναι σχεδόν χώμα. Αν την τρίψεις με το χέρι γίνεται "σκόνη". Και γω σε εξωτερικό φίλτρο την έχω, με δυο στρώματα ehfisynth "πριν" και "μετά". Το πάχος του στρώματος της τύρφης είναι μικρό, περίπου 4-5 εκατοστά, γιατί στην αρχή που έβαλα περίπου το διπλάσιο, μου "έριξε" το pH sto 5,5 περίπου και μάλλον θα το "κατέβαζε" και άλλο...

Τώρα με τα 4 εκατοστά, το pH είναι 6,3 - 6,4.

Δεν είναι και ότι πιο εύκολο... Αλλά δεν μου δημιούργησε τα προβλήματα που φοβόμουν (βούλωμα κλπ).

Κάνει το νερό σχεδόν σαν τσάι, αλλά οι δίσκοι φαίνεται να το απολαμβάνουν.

Θα σου έλεγα να κάνεις πρώτα μια δοκιμή για να δεις "πως πάει", αλλά 300 λίτρα είναι αυτά.... δε λέει για δοκιμές

Αν βρείς κανα-δυο άτομα ακόμα να την μοιραστείτε... και να "εμπλουτίσετε" και τις γλάστρες σας καλά θα ήταν


EDIT: Τώρα το θυμήθηκα...
Πως είναι το ehfitorf -αν έχεις υπόψη- σχεδόν την ίδια μορφή έχει.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-03-05, 00:08
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

KostasY68 μπορεις να δωσεις καποια περισσοτερα στοιχεια??...με τι σκληροτητα ξεκινας και που καταληγεις (ξεχωρα απο το Ph)??....και σε ποσα λιτρα ενυδρειου μιλαμε??
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-03-05, 01:07
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Όπως επίσης:
Σε πόσες μέρες κατάφερε να ρίξει τόσο το pH και σκληρότητα; Χρησιμοποιείς την τύρφη σε συνδυασμό με συσκευή Α/Ο;
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-03-05, 01:57
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Το ενυδρείο είναι 150 λίτρα. (έχω μόνο δύο δίσκους οκ?... μη "γαυγίσει" κανείς )

Νερό βρύσης:
ΚΗ=12
GH=15
pH=8,2

Το νερό που "βάζω" στο ενυδρείο, είναι "μίξη" νερού βρύσης και νερού RO, με χαρακτηριστικά
KH=4
GH=5
pH=7,5 - μετρημένο περίπου 24 ώρες μετά τη "μίξη" νερού βρύσης και νερού RO.

Το ενυδρείο, πριν χρησιμοποιήσω τύρφη είχε
ΚΗ=4
GH=5
pH=7,3 - μετρημένο μια μέρα πριν την αλλαγή νερού (δηλαδή 5 μέρες μετά την προσθήκη του "μιξαρισμένου" νερού που λέω πριν).

Μόλις "βρήκα" πόση τύρφη έπρεπε να βάζω ωστε το pH να είναι περίπου 6,5-6,6 (αυτό το στρώμα των 4-5 εκατοστών δηλαδή) και αφού σταθεροποιήθηκε κατ' αρχήν το pH (ίσως να ήταν λάθος μου και θα έπρεπε να δώσω περισσότερη σημασία στις σκληρότητες... τέλος πάντων) το ενυδρείο είχε
ΚΗ=3
GH=4
pH=6,5

Στην αρχή, όταν έβαλα "πολλή" τύρφη, το pH "έπεσε" στο 5,5, ΚΗ=2, GH=4 και επειδή τότε δεν ήθελα τέτοια νούμερα...προσπάθησα να βρω πόση τύρφη χρειαζόμουν ωστε να πετύχω κατ' αρχήν pH περίπου 6,5... και μετά, όταν με το καλό μεγάλωναν και γεννούσσαν οι δίσκοι - και εφ' όσον κατάφερνα να "ελέγχω" τα χαρακτηριστικά σε σχέση με τη ποσότητα τύρφης... θα συνέχιζα την "οξίνιση" του νερού.

Στο μεταξύ όμως, πήρα μια φιάλη CO2 και με ένα DIY pH/CO2 controller θα προσπαθούσα να σταθεροποιήσω το pH "με ηλεκτρονικά ελεγχόμενο" τρόπο.

Είμαι στη φάση :
Ρύθμιση του pH/CO2 controller σε pH=6,3 - και μάλλον η φιάλη CO2 "υπολειτουργεί"... ανάθεμά με αν "διαλύω" διοξείδιο 2-3 ώρες το εικοσιτετράωρο ωστε το pH να είναι 6,3...

Εδώ και έναν μήνα περίπου, το ενυδρείο έχει
ΚΗ=3
GH=4
pH=6,3

Ουσιαστικά, το μοναδικό πράγμα που επηρεάζει το διοξείδιο είναι το pH. Υποθέτω οτι αν χρησιμοποιούσα μεγαλύτερη ποσότητα τύρφης, θα "χαμήλωναν" ακόμα περισσότερο τα "νούμερα" των σκληροτήτων, αλλά για την ώρα δεν "είμαι για πειράματα".

Αλλάζω τη τύρφη κάθε δυο βδομάδες.

Εχω δύο εξωτερικά φίλτρα. Το ένα έχει σφουγγάρι/substrat/ehfisynth - είναι το "βασικό" φίλτρο.
Το δεύτερο έχει σφουγγάρι/λίγο substrat/ehfisynth/τύρφη/ehfisynth και "παίρνει" στην είσοδό του το CO2.

Και τα 2 φίλτρα είναι EHEIM (ΦΥΣΙΚΑ) - ένα ecco και ένα classic.

--------------------

Μπορώ να πω (από την όποια εμπειρία μου) οτι η συγκεκριμένη τύρφη κάνει καλή δουλειά - δεδομένης της μικρής ποσότητας που χρησιμοποιώ. Αλλά σταθερότητα τιμών χωρίς CO2 δεν ξέρω αν είναι δυνατόν να επιτευχθεί (ειδικά στο pH... οι σκληρότητες "δεν φαίνεται να είναι πρόβλημα").
Λόγω της φύσης της (είναι σχεδόν χώμα όπως ξαναέγραψα), νομίζω οτι "αφήνει" τα διάφορα "ωραία πράγματα" στο νερό σχετικά γρήγορα - αλλά ίσως εξασθενεί επίσης γρήγορα... γι αυτό την αλλάζω κάθε 2 βδομάδες - άλλωστε 300 λίτρα δεν "καταναλώνονται" εύκολα...

Συνεπώς (για να απαντήσω "directly" στην ερώτησή σου annivas2000) ξεκινάω με KH=4 GH=5 pH=7,5 και καταλήγω σε ΚΗ=3 GH=4 pH=6,5 - με λιγότερο από μια χούφτα τύρφης σε 150 λίτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-03-05, 08:41
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Κωστα εντοπιζω ενα μικρο προβλημα στην μεθοδο που ακολουθεις να ριξεις το PH σου.
ΙΜΟ προσπαθησε να δεις τι τελικες μετρησεις παιρνεις με χρηση ΜΟΝΟ CO2. Αφου το κανεις αυτό TOTE παιξε με τυρφη για να δεις τι επιπλεον μειωση θέλεις να πετυχεις.
Στο λεω αυτο διοτι πειραματιζομενος με την ποσοτητα της τυρφης εξ αρχης εχεις μεγαλα σκαμπανεβασματα και θα την "ακουσουν¨ οι δισκοι σου. Ενω με χρηση CO2 και controller εχεις το μεγαλο πλεονεκτημα ότι μπορεις να κανεις monitoring και να σταματας την παροχη οποτε η τιμη περάσει τα ορια.
Απο την αλλη την τυρφη απαξ και την βάλεις προσευχεσαι μην γινει η ζημια
ΑΥτα!!!!
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-03-05, 15:17
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Ναι, μόνο με τύρφη τα σκαμπανεβάσματα είναι όντως (σχετικά) μεγάλα. Ηταν και αυτός ένας λόγος που πήρα το σύστημα CO2.

Μόνο με διοξείδιο, πετυχαίνω σχεδόν τα ίδια νούμερα. Αλλά το νερό έτσι όπως το χρωματίζει η τύρφη, φαίνεται οτι αρέσει περισσότερο στα ψάρια. Και επιπλέον, το διοξείδιο που "μπαίνει" στο ενυδρείο είναι πολύ λιγότερο, ίσα-ίσα για να "κρατάει" το pH σταθερό.

Εγώ φοβάμαι περισσότερο τη τύρφη όχι για τα "σκαμπανεβάσματά" της, αλλά μην έχει τίποτα επικίνδυνα "ζουζούνια" (μικροοργανισμούς κλπ.). Γιατί ναι μεν λέει οτι είναι καθαρή χωρίς πρόσθετα κλπ, αλλά δεν νομίζω οτι "περνάει" και από κάποιον μικροβιολογικό έλεγχο.
Την προηγούμενη βδομάδα που βρήκα κατι πλάσματα στο ενυδρείο,( http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=4719 ) ίσως να προερχόταν από την τύρφη. Απ' ότι φαίνεται φαγώθηκαν από τα ψάρια μέσα σε 1-2 μέρες. Από την άλλη, τόσο καιρό δεν δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα στο ενυδρείο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05397 seconds with 11 queries