Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-11-13, 14:46
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή Τροφή ΚΟΙ

Καλή σας ημέρα,

Και εγώ να πω από τη μεριά μου ότι το υπόμνημα ΚΟΙ, ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ, ΦΡΟΝΤΙΔΑ, ΚΑΙ ΣΤΡΕΣ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60576 πρόκειται για ένα αναλυτικότατο και κατατοπιστικότατο άρθρο. Ήθελα να κάνω μερικές συμπληρωματικές ερωτησούλες:

Πριν μια εβδομάδα αγόρασα 2 ΚΟΙ μικρά σχετικά. Τις πρώτες ημέρες βέβαια ήταν αρκετά στρεσαρισμένα καθώς ούτε έτρωγαν και κρυβόντουσαν συνέχεια. Μετά από περίπου 5 ημέρες απολαμβάνουν βόλτες παρέα και γενικά αλωνίζουν στη λιμνούλα. Από τροφή μου έδωσαν στο waterinn τα POND STICKS της TROPICAL (http://www.tropical.com.pl/pondstick...d219,0,en.html). Χθες έριξα 8 κομματάκια και έγιναν καπνός, σήμερα 10 και έγιναν άφαντα. Να συνεχίσω με ένα σταθερό ρυθμό μια φορά την ημέρα που μου είπαν ή όσο βλέπω και τρώνε να δίνω παραπάνω;

Τα pet city έχουν αυτή εδώ την τροφή: (http://www.petcity.gr/search/koi.html) Είναι καλύτερη; Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Και μια τελευταία ερώτηση: σκέφτομαι την άλλη εβδομάδα να βάλω 4 χρυσόψαρα ανάλογου μεγέθους, θα ταϊζονται και αυτά με την ίδια τροφή και πόσο περίπου; ¶λλοι μου είπαν να βάλω την άνοιξη, σε άλλο κατάστημα αν πάρω λίγο πιο μεγαλωμένα (περίπου 10 ευρώ το ένα) σαν τα ΚΟΙ δεν θα έχουν πρόβλημα...

Αναλυτικότερα η λιμνούλα είναι 2700lt. Θεωρείται καλή ισορροπία 2 κόι & 4 χρυσόψαρα ή έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο συνδυασμό;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-11-13, 15:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

http://www.hikari.uk.com/index.php/products/koi/
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-11-13, 19:29
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από systemdennis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή σας ημέρα,

Και εγώ να πω από τη μεριά μου ότι το υπόμνημα ΚΟΙ, ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ, ΦΡΟΝΤΙΔΑ, ΚΑΙ ΣΤΡΕΣ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60576 πρόκειται για ένα αναλυτικότατο και κατατοπιστικότατο άρθρο. Ήθελα να κάνω μερικές συμπληρωματικές ερωτησούλες:

Πριν μια εβδομάδα αγόρασα 2 ΚΟΙ μικρά σχετικά. Τις πρώτες ημέρες βέβαια ήταν αρκετά στρεσαρισμένα καθώς ούτε έτρωγαν και κρυβόντουσαν συνέχεια. Μετά από περίπου 5 ημέρες απολαμβάνουν βόλτες παρέα και γενικά αλωνίζουν στη λιμνούλα. Από τροφή μου έδωσαν στο waterinn τα POND STICKS της TROPICAL (http://www.tropical.com.pl/pondstick...d219,0,en.html). Χθες έριξα 8 κομματάκια και έγιναν καπνός, σήμερα 10 και έγιναν άφαντα. Να συνεχίσω με ένα σταθερό ρυθμό μια φορά την ημέρα που μου είπαν ή όσο βλέπω και τρώνε να δίνω παραπάνω;

Τα pet city έχουν αυτή εδώ την τροφή: (http://www.petcity.gr/search/koi.html) Είναι καλύτερη; Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Και μια τελευταία ερώτηση: σκέφτομαι την άλλη εβδομάδα να βάλω 4 χρυσόψαρα ανάλογου μεγέθους, θα ταϊζονται και αυτά με την ίδια τροφή και πόσο περίπου; ¶λλοι μου είπαν να βάλω την άνοιξη, σε άλλο κατάστημα αν πάρω λίγο πιο μεγαλωμένα (περίπου 10 ευρώ το ένα) σαν τα ΚΟΙ δεν θα έχουν πρόβλημα...

Αναλυτικότερα η λιμνούλα είναι 2700lt. Θεωρείται καλή ισορροπία 2 κόι & 4 χρυσόψαρα ή έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο συνδυασμό;

Τροφες της hikari αναλογα με την εποχη. Οσο η θεροκρασια ειναι πανω απο 20 βαθμους ταιζουμε 2 με 3 φορες την ημερα ενω κατω απο 20 μειωνουμε σταδιακα το ταισμα με ποιο ευπεπτες τροφες και σταματουμε εντελως οταν η θερμοκρασια πεσει στους 10 βαθμους και κατω. Στην λιμνουλα σου ομως εγω θα εβαζα μονο χρυσοψαρα
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-11-13, 19:55
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή hikari

είδα το site της hikari, φαίνεται πολύ καλό αλλά δεν βρήκα ούτε distributor για την ελλάδα ούτε κάτι σχετικό, βρήκα μόνο (http://www.hikari.info/distribut/)

OASISPets
Agiou Konstantinou 52 Athina, P.C. 10437
Municipality Athinaion, Prefecture Attikis
Tel.: 2105220818

ισχύει ή έχουμε και κάποιον άλλον που τα προμηθεύει;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-11-13, 20:52
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

θα σου πρότεινα να μην μπλέξεις τα ΚΟΙ με χρυσόψαρα γιατί υβριδίζουν.
Καλό είναι να έχουμε μόνο το ένα απο τα 2 είδη στις λίμνες μας.

Και εγώ Hikari από το εξωτερικό παρήγγειλα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-11-13, 20:56
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
θα σου πρότεινα να μην μπλέξεις τα ΚΟΙ με χρυσόψαρα γιατί υβριδίζουν.
Καλό είναι να έχουμε μόνο το ένα απο τα 2 είδη στις λίμνες μας.

Και εγώ Hikari από το εξωτερικό παρήγγειλα...
Δύο πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...06&postcount=6
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...71&postcount=8
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-11-13, 20:58
Το avatar του χρήστη tanale
tanale Ο χρήστης tanale δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-09-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

...δηλαδή δεν ύσχει πιά το ΟΑSIS για αντιπρόσωπο της HIKARI έδω? Πήρα τις προάλλες και είχε τεχνικό προβλήμα η γραμμή Που μπόρουμε να το βρούμε, ξέρει κάνεις? Ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-11-13, 11:33
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tanale Εμφάνιση μηνυμάτων
...δηλαδή δεν ύσχει πιά το ΟΑSIS για αντιπρόσωπο της HIKARI έδω? Πήρα τις προάλλες και είχε τεχνικό προβλήμα η γραμμή Που μπόρουμε να το βρούμε, ξέρει κάνεις? Ευχαριστώ πολύ!
Τώρα μίλησα με...

OASISPets
Agiou Konstantinou 52 Athina, P.C. 10437
Municipality Athinaion, Prefecture Attikis
Tel.: 2105220818

Δεν έχουν πια τη λιανική στην Ελλάδα, λογικά ανα περιοχή μπορεί σε διαφορετικά pet shops να έχουν.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-11-13, 16:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παρε ενα τηλεφωνο σε petsupermarket (που ειδα καποιες τροφες hikari για χρυσοψαρα σημερα εκει - ισως εχει και για Κοι)
Επισης ρωτα και ζωοφιλια περιστεριου και παγκρατιου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-11-13, 21:49
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

ριξε μια ματια και εδω http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...=170&show=rows
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-12-13, 14:07
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Wink θερμοκρασία & τροφή

Ως καινούργιος στο άθλημα και λόγω παγωμένου καιρού μπορείτε να βοηθήσετε;

έχω βάλει σε λιμνούλα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75582)
3 σχετικά μεσαία ΚΟΙ, μου είπαν ότι κάτω από τους 10 βαθμούς δεν πρέπει να τα ταϊζω, ισχύει;

επίσης:
1. θερμοκρασία 10 στο νερό λογικά, σωστά;
2. αν όλη την ημέρα έχει 9 και το μεσημέρι που ανεβαίνει 10 μπορώ να τα ταϊσω;
3. δεν ρίχνω καθόλου τροφή ή τη μειώνω σταδιακά;
4. μέχρι να επανέλθει η θερμοκρασία δεν ταϊζω; δηλαδή αν δεν φάνε 20 ημέρες συνέχεια δεν έχουν πρόβλημα τα ΚΟΙ;

ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-12-13, 15:56
Το avatar του χρήστη tanale
tanale Ο χρήστης tanale δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-09-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Τροφή κοι

Καλησπέρα,

πότε ακριβώς εφτιάξες την λίμνη? Εχει κάνει το βιολογικό του κύκλο? Έχει άλγη καθόλου? Εγώ τους ταίζω λίγο, αλλά λίγο, όσο τρώνε σε λίγα λεπτά, μιά φορά την ήμερα, τρώνε και λίγο την άλγη που υπάρχει. Εχω χειμερινή βυθισμόμενη τρόφη που προτιμάνε τώρα. Η θέρμοκράσια νερού είναι στα 9.8 τώρα.Υπάρχουν μέρες που δείχνουν ενδιαφέρον για τροφή, και υπάρχουν μέρες που δεν ενδιαφερονται, οπότε δεν τους ταίζω.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-12-13, 18:33
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Κατω απο 10 βαθμους σταματαμε εντελως το ταισμα...ουτε βυθιζομενες τροφες ουτε τιποτα.

Οσο η θερμοκρασια πεφτει πεφτει κι'ο μεταβολισμος των ψαριων και επειδη τα κοι η και τα χρυσοψαρα δεν εχουν στομαχι αν ταιζουμε σε χαμηλες θερμοκρασιες η τροφη θα μεινει στο εντερο και θα υπαρξει σοβαρο προβλημα λογο του οτι απουσιαζουν τα ενζυμα που απαιτουνται για την πεψη των τροφιμων ακομα κι'αν οι τροφες που τους δινουμε ειναι ευπεπτες.

Ακομα κι'αν δεις την θερμοκρασια να ξεπερνα κλεφτα τους 10 βαθμους μην μπεις στον πειρασμο...
Τα ψαρια σε πολυ κρυο νερο απλα δεν τρωνε, μπορει να τα βλεπεις να τσιμπουν στο βυθο η απο τα τοιχοματα της λιμνης αυτο ομως δεν σημαινει οτι πρεπει να τους ριξουμε τροφη νομιζομενοι οτι πεινουν! Αυτο θα ηταν τραγικο λαθος γιατι ας μην ξεχναμε οτι και η βιολογια γενικα της λιμνης θα ειναι σε πολυ χαμηλα επιπεδα, μην μολυνουμε και το νερο!!
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-12-13, 18:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Andros θεωρεις αξιοπιστο τον πινακα που δινει η hikari? (σε εξαρτηση και με το ειδος της τροφης πχ easily digested τροφες για κατω απο 10C)
http://www.hikari.info/topics/to_06.html
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-12-13, 19:39
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tanale Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,

πότε ακριβώς εφτιάξες την λίμνη? Εχει κάνει το βιολογικό του κύκλο? Έχει άλγη καθόλου? Εγώ τους ταίζω λίγο, αλλά λίγο, όσο τρώνε σε λίγα λεπτά, μιά φορά την ήμερα, τρώνε και λίγο την άλγη που υπάρχει. Εχω χειμερινή βυθισμόμενη τρόφη που προτιμάνε τώρα. Η θέρμοκράσια νερού είναι στα 9.8 τώρα.Υπάρχουν μέρες που δείχνουν ενδιαφέρον για τροφή, και υπάρχουν μέρες που δεν ενδιαφερονται, οπότε δεν τους ταίζω.
λίγο παραπάνω από μήνα. αν και εχω λάμπα UV τις πρώτες εβδομάδες δεν είχε καθόλου άλγη, τις τελευταίες ημέρες έχει εμφανιστεί άλγη και μου κάνει εντύπωση!

είναι σωστο να τη καθαρίζω ή καλύτερο να την αφήνω για τα ψαράκια;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-12-13, 20:03
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Και βεβαια τις θεωρω αξιοπιστες Σπυρο. Υποτειθεται αυτες οι τροφες επεξεργαζονται με τετοιο τροπο ωστε να μην μολυνουν το νερο αλλα εδω τιθεται το εξης ερωτημα...

Ποιος ο λογος να ταισω ενα ψαρι σε μια θερμοκρασια των 8 εως 5 βαθμων απο τη στιγμη που το ψαρι βρισκεται σε καταστολη αν μπορω να χρησιμοποιησω αυτην τη λεξη και που διανυει καθε μιση ωρα μια αποσταση 30 εκατοστων. Για πιο λογο? Για να μεγαλωσει? Σε μια λιμνη καλα στρωμενη πχ τεσσαρων πεντε ετων με λιγη αλγη το χειμωνα αν θελει να φαει θα φαει και με αυτον τον τροπο μια χαρα θα τα πανε τα ψαρια χωρις κανενα προβλημα.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 09-12-13 στις 20:43
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-12-13, 23:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ευχαριστω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-12-13, 18:07
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε μια λιμνη καλα στρωμενη πχ τεσσαρων πεντε ετων με λιγη αλγη το χειμωνα αν θελει να φαει θα φαει και με αυτον τον τροπο μια χαρα θα τα πανε τα ψαρια χωρις κανενα προβλημα.
εγώ που την έχω λίγο παραπάνω από μήνα; αν και εχω λάμπα UV τις πρώτες εβδομάδες δεν είχε καθόλου άλγη, τις τελευταίες ημέρες έχει εμφανιστεί άλγη και μου κάνει εντύπωση!

είναι σωστό να τη καθαρίζω ή καλύτερο να την αφήνω για τα ψαράκια;

επομένως από αυτή την άλγη μπορούν να τραφούν ή πρέπει να ρίχνω έστω και λίγη τροφή για συμπλήρωμα;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-12-13, 20:34
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από systemdennis Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ που την έχω λίγο παραπάνω από μήνα; αν και εχω λάμπα UV τις πρώτες εβδομάδες δεν είχε καθόλου άλγη, τις τελευταίες ημέρες έχει εμφανιστεί άλγη και μου κάνει εντύπωση!

είναι σωστό να τη καθαρίζω ή καλύτερο να την αφήνω για τα ψαράκια;

επομένως από αυτή την άλγη μπορούν να τραφούν ή πρέπει να ρίχνω έστω και λίγη τροφή για συμπλήρωμα;
Βιαστηκες λιγο με την λιμνη σου ειναι γεγονος αλλα ενταξει, δεν πιστευω να υπαρξει οποιοδηποτε προβλημα
Η UV δεν θα σκοτωσει την νηματωδη αλγη αλλα την αιωρουμενη αλγη (πρασινο νερο) οποταν αυτο που συμβαινει τωρα στην λιμνη σου ειναι απολυτα φυσιολογικο (τετοια εποχη) γι'αυτο μην την αφαιρεσεις εκτος αν ξεφυγει απο τον ελεγχο και μονο τοτε την κρατας σε υποφερτα επιπεδα. Οτι πρεπει δηλαδη για τα ψαρακια σου γι'αυτο οσο η θερμοκρασια ειναι σταθερα κατω απο 10 βαθμους οπως ειπαμε και πιο πανω δεν ταιζουμε Αν σε καποια φαση η αλγη εξαφανιστει (που σιγουρα θα γινει) τοτε το πρωτο πραγμα που θα πρεπει να κανεις ειναι να καθαρισεις το φιλτρο...
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τροφή ανδρεα Γαρίδες 8 13-04-13 15:33
Τροφή! aias.george Διατροφή 2 23-06-12 21:40
Η τροφή... Χαραμάδας Δίσκοι 10 20-01-10 23:44
Τροφή Filotas Malawi 3 23-01-09 14:13
Τροφή ramsys Γλυκό νερό - Γενικά 11 25-06-07 16:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07193 seconds with 12 queries