Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-12-04, 11:32
Το avatar του χρήστη Μάγγος Θωμάς
Μάγγος Θωμάς Ο χρήστης Μάγγος Θωμάς δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μάγγος Θωμάς
Προεπιλογή Test : Υγρά Vs Sticks

Απόλυτα κατανοητό το τεράστιο ΟΧΙ ...!!!

Θα συνεχίσω την έρευνα και θα επανέλθω.

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-12-04, 12:55
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Σχετικα με το τεραστιο οχι θα ερθω σε αντιθεση με πολλους σε αυτο τ σημειο .
Και εξηγουμε αμεσως
Ενας νεος στο χομπυ δεν χρειαζετε ακριβης μετρησεις τις οποιες δεν αμφισβητει κανενας νομιζω απο τα υγρα τεστ , τον νεο δεν τον νοιαζει εαν εχει 7,2 ph που θα του δωσει το στικ ή 7,35 ph που θα του δωσουν τα υγρα .
Τον νοιαζει να δει τα ΝΟ2 και ΝΟ3 το ph και τις σκληροτητες εστω και με μια μικρη αποκλιση για να ξερει που βαδιζει και οχι οι τελειες και ακριβης μετρησεις , και αυτα του τα δειχνει μια χαρα το τεστ με τα στικς .
Το μονο που θελει να παρει σε υγρο και ειναι απαραιτητο για την αρχη ειναι ενα υγρο τεστ της αμμωνιας .
Αρα με ενα στικ και ενα αμμωνιας ειναι ενταξει για την αρχη .
Το λεω ευτο γιατι ειναι και το σοβαρο θεμα κοστους , που εαν παρει ολα τα τεστ σε υγρα θα χρειαστει πολλα € ενω με 12-14€ τα στικς και αλλα 15-20 η αμμωνια καθαρισε , και με τα λεφτα που θα εδινε για τα υπολοιπα υγρα περνει και ενα ακομα ανυδρειο
Εγω ας πουμε δεν εχω υγρα τεστ , εχω αυτα τα "χαρτακια" και κανω μια χαρα την δουλεια μου μια φορα στο τοσο που κανω ετσι μια μετρηση για να δω που βρισκομαι και δεν εχω απογοητευει ποτε (αρκει να κανει σωστα τις μετρησεις στο ενα λεπτο που λενε και οι οδηγιες ) , για πειτε μου εγω που εχω ενα στρωμενο και ισσοροπημενο ενυδρειο εδω και 3,5 περιπου χρονια τι με νοιαζουν οι μετρησεις με απολυτη ακριβεια ;;; και πειτε μου ενας νεος που στηνει τωρα ενυδρειο τι τις θελει τις μετρησεις με τοση ακριβεια ;;;;;
Η τοποθετηση αυτη ειναι προσωπικη αποψη και ειναι ο "κανονας" με τον οποιο ερχετε σε αντιθεση , και η θεση αυτη πηγαζει απο προσωπικη πειρα και απο την απορια που μου γεννα αυτος ο κανονας .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-12-04, 13:42
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Σωτήρη, εν μέρη έχεις δίκιο, αλλά όλοι χρειάζονται σωστές και με ακρίβεια μετρήσεις.

Ο παλαιός (στρωμένο ενυδρείο) χομπίστας γιατί θέλει να παίζει με το δεκαδικό

Και ο Νέος χοπίστας διότι όλες οι παράμετροι παίζουν οπότε θα πρέπει να ξέρει ... πόσο παίζουν, και να προλάβει να κάνει επέμβαση.

Γνώμη μου είναι να υπάρχουν και τα δύο, συχνή χρήση των sticks και μηνιαία ας πούμε χρήση των υγρών. Οπότε και δεν μας κουράζει ο ρόλος του «μικρού χημικού» κάθε εβδομάδα με τα μπουκαλάκια γύρω μας και έχουμε ως σημείο αναφοράς την μηνιαία μέτρηση με τα αντιδραστήρια.

Επ’ ουδενί δεν λεω να φτάσουμε στο άλλο άκρο που είναι η ηλεκτρονική μέτρηση.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-12-04, 15:36
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Υγρα tests με ακριβεια 7,35????

Μιλαμε για εξειδικευμενα υγρα tests γιατι τα "κοινα"
με τα χρωματα δεν εχουν και τοσο μεγαλη ακριβεια..
Δεν τα εχω πετυχει πουθενα στην ελλαδα, και στα online shops
σπανιζουν...

(εκτος βεβαια αν τα ματια σας ειναι το μοντελο με τον ενσωματωμενο φασματογραφο..)

Και για να μην ειμαι τελειως εκτος θεματος...
Για τα Cayman ισχυει το Οτι πληρωνεις περνεις.
Σαφως το juwel εινια φτηνοτερο, αλλα προσφερει λιγοτερα πραγματα
και ποιοτικα δειχνει φτηνότερο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-12-04, 15:54
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Σωτήρη αν οι διαφορές μεταξύ υγρών test και των απλών sticks ηταν τοσο μικρές όσο λες τοτε δεν θα ειχαμε προβλημα να χρησιμοποιούμε ολοι τα sticks. Δυστηχώς ομως εχει συμβει σε όλους να μην μπορούμε να καταλάβουμε το μετράμε και σε πολλες περιπτώσεις να μετράμε δυο διαφορετικά πραγματα με δυο διαφορετικά sticks.
Συμφωνω όμως μαζί σου ότι τα sticks δίνουν μια εικόνα του τι συμβαίνει αλλα όχι ομως ικανοποιητική ΙΜΟ. Τωρα να εισαι εμπειρος χομπιστας οπως εσυ τοτε αυτό σου φτάνει. ΓΙα τους νέου όμως χομπιστες καλύτερα να αρχίσουν σωστά. Αλλο μέτρηση ΝΟ2 περίπου 0 και άλλο 0
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-12-04, 17:38
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Δεν απανταει ομως κανείς σε τι χρειαζεται τοση ακριβεια , και θελω να ξερω γιατι πρεπει σε εναν νεο να προτεινω ακριβα τεστς .
Και τι σημασια εχει να ξερει ας πουμε οτι το ph του ειναι 7,1 και οχι 7,0 που του λεει το στικ.
Και η μετρηση του ΝΟ2 στα στικς ηταν παντα ακριβεις , εστω και ελαχιστα ΝΟ2 να εχεις αυτο θα στο δειξει.
Αρκει οπως ειπα να κανεις την μετρηση ακριβως στο λεπτο που σου λεει .
Παιδια μην τρελαθουμε και προσωπικα νομιζω οτι δεν χρειαζονται υπερβολες , ενας χομπυστας θα κανει πολυ καλα την δουλεια του με αυτα .
Ενω ενας ψαγμενος που εχει και αλλες απαιτησεις και που παιζει ας πουμε με λιπασματα ιδιοκατασκευες και με οριακα CO2 και θελει να εχει ακριβεις μετρησεις , ε ναι τοτε μαλιστα θελει τεστ ακριβείας ή και ηλεκτρονικα , αλλά αλλο αυτο και αλλο μια απλη μετρηση για να δουμε τι νερο εχει μαλακο ή σκληρο και τι θα κανει και εαν εχει στρωσει το ενυδρειο του .
Και ξανα λεω οτι με ενα στικ και ενα υγρο για αμμωνια ειναι πολυ ενταξει.
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-12-04, 18:18
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Εγώ θα συμφωνήσω με τον Σωτήρη. Για αρχή τα sticks είναι υπεραρκετά. Όμως και για ένα προχωρημένο χομπίστα σε ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων μπορεί κάλιστα να γίνετε χρήση των sticks. Αν υπάρχει κάπου πρόβλημα βλέπεις γρήγορα που είναι και μετά μπορείς να κάνεις μετρήσεις με πιο ακριβείας υγρά-μηχανήματα και να κάνεις τις όποιες κινήσεις χρειάζονται.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-12-04, 12:20
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Αφου εμεις δεν εχουμε την δυνατοτητα να μεταφερουμε σε ενα νεο θεμα ολα τα εδω ποστ , δεν το κανεις εσυ ;;;
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-12-04, 17:29
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sot-zoe
Και τι σημασια εχει να ξερει ας πουμε οτι το ph του ειναι 7,1 και οχι 7,0 που του λεει το στικ.
το 6,5 με το 7 ??? είναι ???
το ΚΗ & Gh δίδεται με ακρίβεια στα stiks ???


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sot-zoe
Παιδια μην τρελαθουμε και προσωπικα νομιζω οτι δεν χρειαζονται υπερβολες , ενας χομπυστας θα κανει πολυ καλα την δουλεια του με αυτα .
Ενω ενας ψαγμενος που εχει και αλλες απαιτησεις και που παιζει ας πουμε με λιπασματα ιδιοκατασκευες και με οριακα CO2 και θελει να εχει ακριβεις μετρησεις , ε ναι τοτε μαλιστα θελει τεστ ακριβείας ή και ηλεκτρονικα , αλλά αλλο αυτο και αλλο μια απλη μετρηση για να δουμε τι νερο εχει μαλακο ή σκληρο και τι θα κανει και εαν εχει στρωσει το ενυδρειο του .
Και ξανα λεω οτι με ενα στικ και ενα υγρο για αμμωνια ειναι πολυ ενταξει.
&

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jpatou
Εγώ θα συμφωνήσω με τον Σωτήρη. Για αρχή τα sticks είναι υπεραρκετά. Όμως και για ένα προχωρημένο χομπίστα σε ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων μπορεί κάλιστα να γίνετε χρήση των sticks. Αν υπάρχει κάπου πρόβλημα βλέπεις γρήγορα που είναι και μετά μπορείς να κάνεις μετρήσεις με πιο ακριβείας υγρά-μηχανήματα και να κάνεις τις όποιες κινήσεις χρειάζονται..
απάντηση

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nkarvounis
Γνώμη μου είναι να υπάρχουν και τα δύο, συχνή χρήση των sticks και μηνιαία ας πούμε χρήση των υγρών. Οπότε και δεν μας κουράζει ο ρόλος του «μικρού χημικού» κάθε εβδομάδα με τα μπουκαλάκια γύρω μας και έχουμε ως σημείο αναφοράς την μηνιαία μέτρηση με τα αντιδραστήρια.

Επ’ ουδενί δεν λεω να φτάσουμε στο άλλο άκρο που είναι η ηλεκτρονική μέτρηση.
Ερώτηση :
Αν είναι να έχεις αμφιβολίες για τις μετρήσεις σου, γιατί να μην έχεις κάτι πιο ακριβείας άμεσα διαθέσιμο??


Δηλαδή τι λεμε εδώ, έχετε τα stick ....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jpatou
Αν υπάρχει κάπου πρόβλημα βλέπεις γρήγορα που είναι και μετά μπορείς να κάνεις μετρήσεις με πιο ακριβείας υγρά-μηχανήματα και να κάνεις τις όποιες κινήσεις χρειάζονται.

... αλλά για να είσαι σίγουρος έχε και τα υγρά...

Εγώ θα επιμείνω στην άποψη μου να υπάρχουν αν όχι μόνο τα υγρά ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ. Τους λόγους του προανέφερα.

Κάνουμε τόσα έξοδα για τα ενυδρεία, θα είμαστε φειδωλοί στην αγορά των test?? Ποιός ο λόγος ??

Μιλάμε για την χημεία του νερού !
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-12-04, 17:59
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Πουθενα δεν βλεπω εναν σοβαρο λογο γιατι θα πρεπει να εχει απολυτη ακριβεια μια μετρηση σε εναν αρχαριο ή σε ενα ενυδρειο που δεν εχει απαιτηση να παιζει με τα δεκαδικα , και ναι τα στικ τεστ δινουν σχετικα καλες μετρησεις (εαν ειπαμε παρεις τις μετρησεις ακριβως στο λεπτο που λενε και οι οδηγιες) , τωρα εαν εσυ δεν μπορεις να παρεις μια σωστη μετρηση αυτο ειναι αλλο , αλλα τα χρωματα που αναφερεις για τις σκληροτητες ειναι κατανοητα οσο αφορα τις αποχρωσεις και μπορεις ανετα να βγαλεις ενα νοημα για την σκληροτητα .
Και εγω θα επιμεινω οτι δεν χρειαζεται παντα να εχουμε ακριβα τεστ ακριβείας , εαν δεν θελουμε κατι παραπανω .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-12-04, 19:46
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sot-zoe
τωρα εαν εσυ δεν μπορεις να παρεις μια σωστη μετρηση αυτο ειναι αλλο
Το αφήνω ασχολίαστο .......
Οι κατά μέτωπο αντιπαραθέσεις δεν οδηγούν πουθενά και ειδικά όταν είναι αβάσιμες.


Νομίζω ότι ειπώθηκαν αρκετά, ώστε να μπορεί κάποιος να κρίνει τι θα αγοράσει.

Και πάλι θα επαναλάβω μιας και έχει περάσει στα ψιλά ότι δεν είμαι ενάντια στα stick !!!!! αλλά καλό είναι να έχουμε και υγρά.

Αν ήθελα υπερβολές .... θα έλεγα για ηλεκτρονικά χειρός ή ........ σύνδεση του ενυδρείου με PC !!!

Αυτά
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-12-04, 22:57
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Και για να κλεισουμε το θεμα τουλαχιστον απο μενα , θελω να πω οτι εγω δεν θα προτεινω σε κανενα νεο χομπυστα που θελει να ξεκινησει ενα απλο ενυδρειο να παρει 6 ακριβα υγρα τεστ ( ΝΟ2 , ΝΟ3 , ΚΗ ,GH , PH και αμμωνίας ) γιατι απλα δεν του χρειαζονται , αλλα θα του προτεινω να παρει τα στικς και ενα υγρο για μετρηση αμμωνιας .
Και οσο αφορα τις μετρησεις με τα στικς ξερω πολυ καλα οτι μπορεις να μετρησεις σωστα αφου αυτα χρεισημοποιουσες και εσυ μεχρι πριν λιγο τουλαχιστον και δεν καταλαβαινω γιατι λες οτι βγαζουν λαθος μετρησεις .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-12-04, 23:23
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Και ακόμα τα χρησιμοποιώ ..... σε συνδυασμό με τα υγρά και εντός της εβδομάδας με ηλεκτρονικό Ph.

ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ότι βγάζουν λάθος μετρήσεις!!!!!!!!!!!!!!

Είπα ότι δεν είναι σημείο αναφοράς αλλά μόνο μια ένδειξη, Ξαναδιάβασε τα προηγούμενα post. .....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-12-04, 00:48
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nkarvounis
Σωτήρη, εν μέρη έχεις δίκιο, αλλά όλοι χρειάζονται σωστές και με ακρίβεια μετρήσεις.
Απο αυτο βγαζει κανεις το συμπερασμα οτι τα στικς βγαζουν μη σωστες και μη ακριβης μετρησεις .
Αρκετα τραβηξε η αντιδικία και ο καθε ενας μπορει να βγαλει τα συμπερασματα του.
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-12-04, 19:57
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Θα έλεγα περισσότερο σε διαφωνία μου κάνει. Όσο για τις υπογραμμισμένες λέξεις το νόημα , μιας και τα έγραψα εγώ, έχει ως εξής:

Αν η μέτρηση ας πούμε του kh παίζει μεταξύ δύο βαθμών πχ 2 με 4 θέλω να το ξέρω, γιατί θα μου μεταβάλει άλλες παραμέτρους, επίσης αν έχω κάτω από 4 ΚΗ, τότε η μέτρηση του pH θα είναι τελείως λάθος, μιας και βασική προϋπόθεση είναι να είναι το ΚΗ >= του 4.

Άρα το σωστές και με ακρίβεια, στην πρόταση μου είναι αλληλένδετα. Για μένα αν μια μέτρηση δεν πλησιάζει όσο το δυνατόν περισσότερο σύμφωνα με την τσέπη μου την πραγματικότητα δεν είμαι σίγουρος ότι είναι και σωστή.

Είναι γεγονός ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά τιμής μεταξύ stick και υγρού, αν βάλεις κάτω όμως τον αριθμό των μετρήσεων θα δεις ότι η διαφορά μειώνεται δραματικά, σε σημείο όπου τα υγρά να έρχονται πιο φθηνά από τα stick.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sot-zoe
και με τα λεφτα που θα εδινε για τα υπολοιπα υγρα περνει και ενα ακομα ανυδρειο
... και μιας και είμαι καλός, θα το κάνω εγώ για σένα.

Σύγκριση JBL stick με JBL υγρά
Σύγκριση Esha stick με tetra & sera υγρά
Σύγκριση Tetra stick με tetra sera υγρά


(οι τιμές είναι όλες από aquaristikshop)

JBL

Stick (50 μετρήσεις) = 12,49€ >>>> υγρά για 50 μετρήσεις =24,24€
ΔΙΑΦΟΡΑ: 11,75€

ESHA με TETRA

Stick (25 μετρήσεις) = 9.98€ >>>> υγρά για 25 μετρήσεις =14.48€

ΔΙΑΦΟΡΑ: 4,5€

ESHA με SERA

Stick (25 μετρήσεις) = 9.98€ >>>> υγρά για 25 μετρήσεις = 8€

ΔΙΑΦΟΡΑ: -1.98€

TETRA

Stick (20 μετρήσεις) = 11.49€ >>>> υγρά για 20 μετρήσεις = 11.58€

ΔΙΑΦΟΡΑ: 0.09 €

TETRA με SERA

Stick (20 μετρήσεις) = 11.49€ >>>> υγρά για 20 μετρήσεις = 8.025€

ΔΙΑΦΟΡΑ: - 3.46 €


Τώρα μπορεί ο καθένας να βγάλει τα συμπεράσματα του
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-12-04, 23:20
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Αντε να το συνεχισουμε
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nkarvounis
Αν η μέτρηση ας πούμε του kh παίζει μεταξύ δύο βαθμών πχ 2 με 4 θέλω να το ξέρω, γιατί θα μου μεταβάλει άλλες παραμέτρους, επίσης αν έχω κάτω από 4 ΚΗ, τότε η μέτρηση του pH θα είναι τελείως λάθος, μιας και βασική προϋπόθεση είναι να είναι το ΚΗ >= του 4.
Αυτες οι τιμες που δινεις δεν ειναι απο ενα απλο ενυδρειο ενος αρχαριου , αρα εκει και βεβαια θα θελει κανείς υγρα .
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nkarvounis
Για μένα αν μια μέτρηση δεν πλησιάζει όσο το δυνατόν περισσότερο σύμφωνα με την τσέπη μου την πραγματικότητα δεν είμαι σίγουρος ότι είναι και σωστή.
Αυτο σε παρακαλω να μου το εξηγησεις , δεν το καταλαβα το υπονοουμενο .
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nkarvounis
Είναι γεγονός ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά τιμής μεταξύ stick και υγρού, αν βάλεις κάτω όμως τον αριθμό των μετρήσεων θα δεις ότι η διαφορά μειώνεται δραματικά, σε σημείο όπου τα υγρά να έρχονται πιο φθηνά από τα stick.
Συγκρινεις ανομοια πραματα , τα στικ που λες ας πουμε ειναι για 25 μετρησεις και βαζεις διπλα μια τιμη για τα στικς , και τα συγκρινεις με ενα μονο υγρο , ενω θα επρεπε να τα συγκρινεις με πεντε , γιατι το στικ κανει ταυτοχρονα πεντε μετρησεις .
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nkarvounis
Τώρα μπορεί ο καθένας να βγάλει τα συμπεράσματα του
Αρα εαν θελει κανεις να βγαλει τα συμπερασματα του , θα πρεπει να βαλει επι πεντε το ποσο που γραφεις για το καθε υγρο.
Αρα τεραστια η διαφορα. (~120 € τα υγρα με 12€ τα στικς +20€ της αμμωνιας = 32 € ......... ~120 με 32 , αυτες ειναι οι πραγματικες διαφορες για οσους θελουν να ξερουν πριν παρουν καποια αποφαση )
Και τελος να πω οτι δεν ειμαι εναντιον των υγρων εκει που πραγματικα χρειαζονται , απλως στις απλες περιπτωσεις δεν ειναι αναγκαιο και μπορει καποιος να αποφυγει την αγορα τους χωρις να διακινδυνευσει τιποτα , οπως εκανα και εγω και εσυ και τοσοι αλλοι , και οταν χρειαστηκαμε για καποιο λογω τα υγρα τοτε μαλιστα , τα πηραμε για να κανουμε την δουλεια μας .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-12-04, 01:28
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

πηρατε το σκοινι και το τραβατε ...αγαντα ωρε λεβεντες !!!!

αποψεις διιστανται...αυτο ειναι καλο γιατι υπηρξε η πληροφορηση, και με στοιχεια , για την οποια δωσατε τα ρεστα σας και οι 2 !!
απο κει και περα ο καθενας κρινει και αποφασιζει αναλογα ε??

αντε λυσσαρηδες

<< τον λυκο τον κουρευανε ....κιαυτος ρωταγε..που πανε τα προβατα >>

δεν εχω και το εικονακι ευκαιρο ρε **
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-12-04, 08:06
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Σωτήρη, δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ υπονοούμενο!! Λεω ότι ακριβώς γράφω, αν τα έχω τα φράγκα θα πάρω την τελευταία λέξη της τεχνολογίας, αν δεν τα έχω θα αρκεστώ σε κάτι ποιο οικονομικό.

Τώρα έγινα αντιληπτός;

Λοιπόν η σύγκρίση έγινε stick με υγρά, λαμβάνοντας υπ’ όψιν τον αριθμό των μετρήσεων τον sticks και αναλογικά το ποσοστό των μετρήσεων των υγρών.

Ας πούμε πχ . το stick της tetra είναι για 20 μετρήσεις και το υγρό pH της ιδίας εταιρείας για 50 !
Άρα να το stick είχε μέτρηση μόνο pH τότε το 40% του υγρού θα χρειαζόταν για τις ίδιες μετρήσεις.

Ε... και το βασικό! Λες να σύγκρινα ένα stick 5 μετρήσεων με 1 υγρό! Τι σύγκριση θα ήταν αυτή.

1 stick = υγρά pH+NO2+NO3+KH+GH

Την αμμωνία την έχω βγάλει έξω μιας και στις δύο περιπτώσεις θα την αγοράσεις.

> Αν έκανα βέβαια την σύγκριση και με τα βαλιτσάκια αντιλαμβάνεσαι ότι η διαφορά θα μειωνόταν και άλλο.

Τέλος να σου υπενθυμίσω ότι στα test που διατηρώ τα υγρά προϋπήρχαν των stick, τα stick τα επέλεξα λόγο ταχύτητας, όπως λεω και στο πρώτο μου post ας υπάρχουν τα υγρά για μηνιαίες μετρήσεις ή και παραπάνω, και αν θέλουμε μια ένδειξη τότε ας έχουμε και τα stick.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-12-04, 20:21
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Δηλαδη επιμενεις οτι ενας νεος πρεπει να δωσει απο την αρχη 120+ € ;
Δηλαδη το θεωρεις απαραιτητο ; , ε αυτο θελω να μου εξηγησεις γιατι ειναι απαραιτητο , μπορεις ;
Και η χρηματικη διαφορα ειναι αυτη που ειπα εγω ~120 με 32 € και οχι πεντε εξι ευρω που λες εσυ .
Αυτο θελω να πω εγω απο την μερια μου σε οποιον διαβαζει αυτο εδω το θεμα , οτι δεν ειναι αναγκαιο για ενα απλο ενυδρειο που θελει να ξεκινησει ενας νεος να παει να σκασει 120+ ευρα για τα υγρα , γιατι μπορει να κανει την δουλεια του με 32 ευρα με τα στικς
Και βρε γαυρε τουλαχιστον εγω θελω να κανω εδω αυτη την συζητηση για να μπορουν ολοι οσοι θελουν να την δουν και να παρουν υπ΄οψη τους ολες τις αποψεις και οχι την σκληροπυρηνικη "παρτε υγρα" με την πρωτη .
Θελω να μαθουν αυτοι που δεν ξερουν οτι υπαρχει και εναλλακτικη λυση εαν δεν μπορουν να σκασουν με την μια τοσα λεφτα , και αναγκαζονται οπως εχουμε δει πολλες φορες να τα αγοραζουν λιγα λιγα , με αποτελεσμα για ενα μεγαλο διαστημα να μην εχουν καθολου μετρησεις για καποιες τιμες , αυτο ειναι πιο σωστο ;;
Εαν ηθελα λοιπον γαυρε θα τηλεφωνουσα στον Νίκο να τα πουμε οι δυο μας , αλλα ετσι δεν θα ειχαν την ευκαιρεια να τα δουν ολοι
Ελπιζω να βγηκε κατι καλο απο αυτη την αντιπαραθεση
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-12-04, 00:33
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Λοιπόν έχουμε και λεμε ( κλασσικό μολύβι στο αυτί):

JBL
(ΥΓΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 80 ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ)

pH: 5,95€
NO2: 8,49€
NO3: 12,59€
KH: 5,86€
GH: 5,90

ΣΥΝΟΛΟ : 38,79 €

>stick (50 μετρήσεις) : 12,49 €

TETRA
(ΥΓΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 50 ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ)

pH: 11.49 €
NO2: 5,49 €
NO3: 7,19 €
KH/GH: 7,29 €

ΣΥΝΟΛΟ : 31,46 €

>stick (20 μετρήσεις) : 11,49 €

SERA
(ΥΓΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 70 ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ)

pH: 9,2 €
NO2: 7,9 €
NO3: 8,6€
KH: 5,2 €
GH: 5,2 €

ΣΥΝΟΛΟ : 36,1 €

Από που βγάζεις Σωτήρη ότι είναι 120 € ?????????

Σου επαναλαμβάνω όταν τα stick της TETRA κάνουν για 20 μετρήσεις και κοστίζουν 11,49 € τα αντίστοιχα υγρά κάνουν για 50 και κοστίζουν 31,46 ΟΥΤΕ ΛΕΠΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

Δηλ κόστος (5 μετρήσεις)

Stick: 0,5745 € ανά χαρτάκι (5 μετρήσεις)
Υγρό: 0,6292 € για τις αντίστοιχες 5 μετρήσεις

ΔΙΑΦΟΡΑ : 0,0547 €

Σωτήρη δεν είσαι ο μόνο που θέλει να κάνει συζήτηση εδώ, όπως φαίνετε, σε αντίθεση με το σκληροπυρηνικός που λες, εγώ κατέθεσα στοιχεία ώστε να μπορεί ο καθένας να δει και να επιλέξει!

Δες το και απλά το θέμα, βάλε τον εαυτό στην θέση του επιχειρηματία παράγεις τα υγρά , βλέπεις ότι η αγορά αναζητά κάτι γρήγορο και εύκολο, έτσι αποφασίζεις να βγάλεις τα stick. Ασφαλώς η τιμή με την πρώτη ματιά θα πρέπει να δείχνει χαμηλότερη, ώστε να γίνει ευρέως αποδεκτό.

Γιατί να βάλεις 2 προϊόντα σου αντί να ανταγωνίζονται, το ένα να βγάλει εκτός αγοράς το άλλο;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-12-04, 03:12
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Θάθελα να μπώ και γω στον χορό ο οποίος καλά κρατεί.
Να κάνουμε καινούργιο πόστ με θέμα κατα πόσο ειναι αξιόπιστα τα υγρά τεστ? πόσο μάλλον τα στικς!!
Σύμφωνα με τις δικές μου έρευνες στο ιντερνετ.......δεν ειναι καθόλου αξιόπιστα.
Να κάνουμε καινούργιο πόστ????
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-12-04, 10:54
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
με θέμα κατα πόσο ειναι αξιόπιστα τα υγρά τεστ? πόσο μάλλον τα στικς!!
Γιάννη θα συμφωνήσω μαζί σου, και αυτό προσπαθώ να πω από την αρχή.

Σίγουρα η ηλεκτρονική μέτρηση είναι η καλύτερη και ποιο αξιόπιστη, όμως δεν μπορείς να προτείνεις σε έναν που ξεκινάει να διατηρεί ενυδρείο να καταφύγει σ’ αυτή την λύση. Το ποσό είναι υπερβολικό, και αν δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις, σίγουρα απαγορευτικό.

Αν οι τιμές ήταν ποιο προσιτές, δεν θα τολμούσα να σκεφτώ κάτι άλλο από την ηλεκτρονική μέτρηση. Εγώ επειδή κουράστηκα και επειδή διατηρούσα κάποιες αμφιβολίες για stick & υγρά αποφάσισα να γίνω για άλλη μια φορά να γίνω «θύμα της τεχνολογίας».

Άρα λεμε, τι λύσεις έχουμε;

- Ηλεκτρονικά test
- Υγρά test
- Stick

Ποιο από τα τρία δίνει μεγαλύτερο ποσοστό απόδοσης / τιμής?

Δεν θα απαντήσω για ευνόητους λόγους, έχει γίνει όμως μια πολύ καλή ανάπτυξη του θέματος και ο καθένας μπορεί να αποφασίσει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Να κάνουμε καινούργιο πόστ????
Η θεματική ενότητα κάνει λόγο για σύγκριση υγρών και sticks, αν έχεις άρθρα, οι αναφορές που τα χαρακτηρίζουν «αναξιόπιστα», θα σε παρακαλούσα να τα αναφέρεις. Μόνο καλό θα κάνεις. Γιατί πάνω απ’ όλα η ενημέρωση θα πρέπει να είναι σφαιρική.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-12-04, 12:14
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Εγω το μονο που θελω να συμπληρωσω ειναι οτι οι τιμες που δινεις ειναι απο ιντερνετ ή απο τα εδω μαγαζια ; , γιατι σαν πολυ φθηνες μοιαζουν .
Τωρα οσο αφορα την αξιοπιστια ή ακρίβεια των υγρων σιγουρα ειναι πιο πανω απο αυτη των στικ , αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι ειναι και για πεταμα τα στικς , μια χαρα κανουν την δουλεια τους , για τις απλες μετρησεις που τα θελουμε και που τα θελουν οσοι ξεκιναν το πρωτο τους ενυδρειο .
Απαντηση ομως στο ερωτημα "γιατι πρεπει να προτεινουμε σε εναν νεο να παρει τα ακριβα" δεν εχω παρει ακομα .
Εγω λεω ας ξεκινησει με τα στικς και μετα σιγα σιγα αγοραζει και τα υγρα και στο τελος εαν θελει καταληγει και στα ηλεκτρονικα .
Περιμενω και εγω Γιαννη εαν εχεις στοιχεια για αξιοπιστια μετρησεων με ολους τους τροπους να τα γραψεις εδω .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-12-04, 12:31
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sot-zoe
Εγω το μονο που θελω να συμπληρωσω ειναι οτι οι τιμες που δινεις ειναι απο ιντερνετ ή απο τα εδω μαγαζια ; , γιατι σαν πολυ φθηνες μοιαζουν .
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nkarvounis
(οι τιμές είναι όλες από aquaristikshop)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sot-zoe
Απαντηση ομως στο ερωτημα "γιατι πρεπει να προτεινουμε σε εναν νεο να παρει τα ακριβα"
Επαναλαμβάνω

αν επιλέξεις να πάρεις Tetra υγρά αντί για ESHA stick θα ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ 4.5€

αν επιλέξεις να πάρεις sera υγρά αντί για ESHA stick θα ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ 1,98€

αν επιλέξεις να πάρεις Tetra υγρά αντί για TETRA stick θα ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ 0.09 €

αν επιλέξεις να πάρεις sera υγρά αντί για TETRA stick θα ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ 3,46€

Αυτό λέω και εγώ γιατί να του προτείνουμε να πάει στα ακριβά
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-12-04, 12:42
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Δεν χρειαζεται να φωναζεις , διαβαζουμε και τα πιο μικρα γραμματα .
Μπορεις να μου πεις ποσο κανουν 5 υγρα τεστ απο την Ελληνική αγορα ;;;;
γιατι εσυ πας να μας τρελανεις , εκτος και εαν εγω ειμαι εκτος πραγματικοτητας .
Βρε για να παρει καποιος να κανει τεστ στην μια περιπτωση θα χρειαστει 5+1 υγρα , που μπορεις να μου πεις ποσο κανουν ;; , και στην αλλη θα χρειαστει να παρει 1 στικ και ενα υγρο .
Ε μην τρελαθουμε οτι αυτες οι δυο περιπτωσεις εχουν διαφορα απο 1 εως 4,5 € .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-12-04, 13:40
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sot-zoe
Μπορεις να μου πεις ποσο κανουν 5 υγρα τεστ απο την Ελληνική αγορα ;;;;
Άμεση συγκριση μπορούσα να κάνω λαμβάνοντας τιμές από το net, τωρα για την Ελληνική αγορά όποιος έχει χρόνο και κουράγιο κάνει μια βόλτα σε 2-3 μαγαζιά γιατί οι τιμές παίζουν πολύ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sot-zoe
γιατι εσυ πας να μας τρελανεις , εκτος και εαν εγω ειμαι εκτος πραγματικοτητας .
Βρε για να παρει καποιος να κανει τεστ στην μια περιπτωση θα χρειαστει 5+1 υγρα , που μπορεις να μου πεις ποσο κανουν ;; , και στην αλλη θα χρειαστει να παρει 1 στικ και ενα υγρο .
Ε μην τρελαθουμε οτι αυτες οι δυο περιπτωσεις εχουν διαφορα απο 1 εως 4,5 € .
H απάντηση

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nkarvounis
Λοιπόν έχουμε και λεμε ( κλασσικό μολύβι στο αυτί):

JBL
(ΥΓΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 80 ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ)

pH: 5,95€
NO2: 8,49€
NO3: 12,59€
KH: 5,86€
GH: 5,90

ΣΥΝΟΛΟ : 38,79 €

>stick (50 μετρήσεις) : 12,49 €

TETRA
(ΥΓΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 50 ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ)

pH: 11.49 €
NO2: 5,49 €
NO3: 7,19 €
KH/GH: 7,29 €

ΣΥΝΟΛΟ : 31,46 €

>stick (20 μετρήσεις) : 11,49 €

SERA
(ΥΓΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 70 ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ)

pH: 9,2 €
NO2: 7,9 €
NO3: 8,6€
KH: 5,2 €
GH: 5,2 €

ΣΥΝΟΛΟ : 36,1 €

Από που βγάζεις Σωτήρη ότι είναι 120 € ?????????

Σου επαναλαμβάνω όταν τα stick της TETRA κάνουν για 20 μετρήσεις και κοστίζουν 11,49 € τα αντίστοιχα υγρά κάνουν για 50 και κοστίζουν 31,46 ΟΥΤΕ ΛΕΠΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

Δηλ κόστος (5 μετρήσεις)

Stick: 0,5745 € ανά χαρτάκι (5 μετρήσεις)
Υγρό: 0,6292 € για τις αντίστοιχες 5 μετρήσεις

ΔΙΑΦΟΡΑ : 0,0547 €
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sot-zoe
Ε μην τρελαθουμε οτι αυτες οι δυο περιπτωσεις εχουν διαφορα απο 1 εως 4,5 € .
Θα σε απογοητεύσω αλλά τόσο κάνουν.

Επίσης δεν φωνάζω, το τονίζω, γιατί περίμενα την ερώτηση που έκανες.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-12-04, 16:45
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Έχω την εντύπωση ότι πέρα από την τιμή πρέπει να γίνει σύγκριση και σε άλλα σημεία ! Για παράδειγμα πόσο εύκολα γίνεται η μέτρηση με τους δυο τρόπους , πόσο χρόνο διάρκουν [λήξη] κτλ.
Πάντως εγώ έχω τα υγρά test της sera και τα αγόρασα σχεδόν όσο λέει ο Νίκος με [αυξηση 1-2 € στο καθένα]. Αξίζει ο κόπος να γίνεται τόση κουβέντα για τις τιμές σκεπτόμενος ότι :
Αν κάνουμε σε νορμάλ συνθήκες μετρήσεις το κάνουμε 1 φορά την εβδομάδα.
Αν τα tests [υγρά] είναι για 50 μετρήσεις τότε είναι για 50 εβδομάδες= 1 χρόνος σχεδόν ! ! ! Αξίζει λοιπόν να είμαστε πιο κοντά στις μετρήσεις με κόστος ...10..-..20... € τον χρόνο ;
Ανάλογα την απάντηση κάνουμε και την αγορά
Σημαντικότερο νομίζω η ιδέα της αξιοπιστήσιας τους γιατί αγόρασα μια σύριγγα να με βοηθάει στις μετρήσει και τα 5ml της δεν είναι 5ml για το δοχείο του test !
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-12-04, 17:14
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Λοιπον εκανα και εγω μια ψιλοερευνα σε μαγαζια εδω και οι τιμες εχουν περιπου εκει που λεει ο Νίκος , δηλαδη (της Sera ) εχουν ολα μαζι περιπου 45-50 € , δεν μπορεσα να ψαξω για αλλες μαρκες .
Και το στικ της ESHA εχει 12,40 €
Και το ξαναλεω Ε μην τρελαθουμε οτι αυτες οι δυο περιπτωσεις εχουν διαφορα απο 1 εως 4,5 € .
Και δεν θελω το κολπακι με την αντιστοιχια στις πεντε μετρησεις να μου πεις ποση διαφορα εχει , θελω να ξερω ποσο πρεπει να πληρωσει κανεις για να μπορει να κανει μετρησεις .
Ε η διαφορα υπαρχει λοιπον και για καποιους ειναι αρκετη οπως πολλες φορες εχει γραφτει εδω απο νεους και οι πιο πολλοι μενουν χωρις τεστ πολλες φορες , αυτο ειναι που θελω να αποφυγουν οι νεοι και να ξερουν οτι υπαρχει και ο φθηνος τροπος .
Τωρα το βαζει κατω ο καθενας και αναλογα τι θελει πρατει τα αναλογα .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 20-12-04, 23:27
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sot-zoe
Και το ξαναλεω Ε μην τρελαθουμε οτι αυτες οι δυο περιπτωσεις εχουν διαφορα απο 1 εως 4,5 € .
Και δεν θελω το κολπακι με την αντιστοιχια στις πεντε μετρησεις να μου πεις ποση διαφορα εχει , θελω να ξερω ποσο πρεπει να πληρωσει κανεις για να μπορει να κανει μετρησεις .
Δεν υπάρχει κανένα κολπάκι, ούτε απ' όσο ξέρω διατηρώ κατάστημα ή πέρνω ποσοστά από την πώληση υγρών τέστ. Για να συγκρίνεις δύο πράγματα απ' όσο γνωρίζεις πρέπει να είναι όμοια, γι'αυτό και γίνεται η αναγωγή στον αριθμό των μετρήσεων.

Τώρα για την ερώτησή σου πόσο πρέπει να πληρώσει κανείς για να κάνει μετρήσεις, η απάντηση βρίσκεται στις προηγούμενες δημοσιεύσεις μου.

Το λάθος σου κατά την γνώμη μου είναι ότι συγκρίνεις τι λεφτά βγάζεις από την τσέπη σου εκείνη τη στιγμή, το θέμα όμως είναι πόσες φορές αν αγοράσεις στικ και πόσες φορές αν αγοράσεις υγρά θα βάλεις το χέρι στην τσέπη. Από τα προαναφερθέντα με το υγρό το βάζεις μια φορά ενώ με τα στικ άνω της μιας.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-12-04, 12:00
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nkarvounis
Τώρα για την ερώτησή σου πόσο πρέπει να πληρώσει κανείς για να κάνει μετρήσεις, η απάντηση βρίσκεται στις προηγούμενες δημοσιεύσεις μου.
Το ζητουμενο απο την αρχη ηταν αυτο και εσυ το πηγαινες αλλου , τι να πω ;
Σε βαθος χρονου ο καθενας εχει και αλλες απαιτησεις , οποτε κρινει και πρατει αναλογα .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13195 seconds with 12 queries