Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-08-12, 18:13
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή Φυτωριο

Παιδια καλησπερα,

λογω αρκετων προβληματων, αποφασισα να στησω το 120λιτρο ενυδρειο μου μονο με φυτα, να αρχισει να τρεχει ετσι και σε κανα μηνα θα αρχισω το στρωσιμο με αμμωνια ωστε μετα να βαλω ψαρια. Εχω καποιες αποριες. Καταρχας πηγα και πηρα καποια φυτακια απο το ΙΚΕΑ και τα εβαλα μεσα. Επισης εχω 25 κιλα χαλαζιακη αμμο. Οι ερωτησεις μου ειναι:
1) ποσες ωρες πρεπει να αναβω το φως του ενυδρειου καθημερινα (ωστε να ζησουν και τυχον πιο "δυσκολα φυτα", καθως ειναι απο τα ικεα και δε ξερω ονομασιες;
2) ενα φυτο μυριζε καπως και δε φαινοταν τοσο στα καλα του, αλλα δεν ηταν και για πεταμα (οπως ενα αλλο που εφυγε κατευθειαν) οποτε το εβαλα σε μια ακρη και ειπα πως αν φανει να χειροτερευει η μυρισει το νερο θα το πεταξω. Εκανα πολυ ασχημα; Μπορει να μου χαλασει και τα υπολοιπα;
3) Υπαρχει προβλημα αν δε βαλω απο τωρα το φιλτρο σε λειτουργια; Χρειαζεται οπωσδηποτε και για τα φυτα; Γιατι καποια αλλα που ειχα απο ΙΚΕΑ σε βαζα μου ειχαν γινει θηρια και χωρις φιλτρο η τον απαραιτητο χωρο...
4) Ακομα κι αν βαλω (οταν) το φιλτρο, εφοσον δε στρωνω τωρα ακομα το ενυδρειο, δε χρειαζεται να βαλω το σιποραξ κτλ ετσι; μονο ο κυκλοφορητης δε χρειαζεται ουσιαστικα;
5) Το νερο μου εχει γινει πολυ θολο, αν και πριν βαλω την αμμο την επλυνα σχολαστικα με ζεστο νερο. Θα φτιαξει και πως;
6) Χρειαζεται να κανω αλλαγες νερου; Ποσο και καθε ποτε;
7) Μπορω να προμηθευτω κατι που να βοηθησει τα φυτα αλλα να ειναι και ασφαλες για αργοτερα που θα μπουν τα ψαρια;
Τελος, θα αντεξουν τα φυτακια κατα το στρωσιμο με αμμωνια;

Ευχαριστω πολυυυ και συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις!!
__________________
25-5
4-6
6-6
Σας λατρεύω!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-08-12, 19:09
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από latremena Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχας πηγα και πηρα καποια φυτακια απο το ΙΚΕΑ και τα εβαλα μεσα. Επισης εχω 25 κιλα χαλαζιακη αμμο.
ατασ φυτσ του ΙΚΕΑ εχουν κατηγορηθρι γισ ρπικινδυνα λιπασματα που δεν ταιριαζουν με το ενυδρειο.
Αν βεβαια τα βαλειε καπου και αλλαζεις για μερικες μερες νερο ειναι οκ.
Τη στιγμη που ξεκινας στρωσιμο που ετσι κι αλλιως κραταει κανα μηνα (μεχρι και εναμισι ισως) οι ουσιες αυτες λογικα θα φυγουν αλλα για να εισαι σιγουρη προτεινω οταν με το καλο τα νιτρικα πανε στο απειρο και κανεις την πολυποθητη αλλαγη να μη βαλεις την επομενη ψαρια αλλα 2-3 μερες να ταιζεις αμμωνια και να κανεις καθημερινες μεγαλες αλλαγες ωστε να ειμαστε σιγουροι πως δεν εμεινε κατι.

Παράθεση:
1) ποσες ωρες πρεπει να αναβω το φως του ενυδρειου καθημερινα (ωστε να ζησουν και τυχον πιο "δυσκολα φυτα", καθως ειναι απο τα ικεα και δε ξερω ονομασιες;
οσες θες απο 6-7 εως 12. Πολλοι που τρμουν τις αλγες αναβουν το πολυ 6-7.
εγω που ξερω πως δεν προκειται να εχω προβλημα με αλγες (η τεσπα ειναι πολυ δυσκολο λογο πολλων φυτων και πολλων σαλιγκαριων) εχω κανονικοτατη τροπικη ισημερια (12 ωρες).
Προσωπικα προτεινω οτι και στο βιοτοπο (12)

Παράθεση:
2) ενα φυτο μυριζε καπως και δε φαινοταν τοσο στα καλα του, αλλα δεν ηταν και για πεταμα (οπως ενα αλλο που εφυγε κατευθειαν) οποτε το εβαλα σε μια ακρη και ειπα πως αν φανει να χειροτερευει η μυρισει το νερο θα το πεταξω. Εκανα πολυ ασχημα; Μπορει να μου χαλασει και τα υπολοιπα;
με ενα σαπισμενο φυτο δε μυριζει το νερο,
Παράθεση:
3) Υπαρχει προβλημα αν δε βαλω απο τωρα το φιλτρο σε λειτουργια; Χρειαζεται οπωσδηποτε και για τα φυτα; Γιατι καποια αλλα που ειχα απο ΙΚΕΑ σε βαζα μου ειχαν γινει θηρια και χωρις φιλτρο η τον απαραιτητο χωρο...
κοιτα, το εντελως στασιμο νερο δεν ειναι και το οτι καλυτερο

Παράθεση:
4) Ακομα κι αν βαλω (οταν) το φιλτρο, εφοσον δε στρωνω τωρα ακομα το ενυδρειο, δε χρειαζεται να βαλω το σιποραξ κτλ ετσι; μονο ο κυκλοφορητης δε χρειαζεται ουσιαστικα;
αν δε σε νοιαζει ακομα να ξεκινισεις στρωσιμο μπορεις να κανεις οτι θες, αλλα καλο ειναι να υπαρχει καποια κυκλοφορια

Παράθεση:
5) Το νερο μου εχει γινει πολυ θολο, αν και πριν βαλω την αμμο την επλυνα σχολαστικα με ζεστο νερο. Θα φτιαξει και πως;
με το φιλτρο
Παράθεση:
6) Χρειαζεται να κανω αλλαγες νερου; Ποσο και καθε ποτε;
κανε κανονικα καθε βδομαδα για να προσθετονται τα απαραιτητα ιχνοστοιχεια.
Βεβαια οσο δε ξεκινας στρωσιμο τα φυτα θα πασχουν απο ελειψη no3

Παράθεση:
7) Μπορω να προμηθευτω κατι που να βοηθησει τα φυτα αλλα να ειναι και ασφαλες για αργοτερα που θα μπουν τα ψαρια;
λιπασματακι γενικης χρησης οπως το seachem flurish και αν θες καλη αναπτυξη co2, αυτο βεβαια εξαρταται για τι νερο πας... αν πχ πας για πολυ χαμηλες σκληροτητες και ph καλυτερα να το αποφυγεις. Αν πας για μετριες εως υψηλες σκληροτητες βαλε (προαιρετικα φυσικα, δε λεω οτι ειναι το πιο απαραιτητο κομματι)

Παράθεση:
Τελος, θα αντεξουν τα φυτακια κατα το στρωσιμο με αμμωνια;
Ναι, αν και δεν ξερω τι παιζει με τα φυτα του ΙΚΕΑ. αν ειναι τα γνωστα υδροβια φυτα που ξερουμε οχι μονο αντεχουν αλλα αναπτυσονται και πολυ καλα.
Τωρα αν ειναι τιποτα υδροφιλα που δεν κανουν για ενυδρειο δεν γνωριζω. (ισως τις πρωτες 3-4 μερες θα παρουν λιγο τα κατω τους, αλλα δεν ειναι προβλημα, αντισταθμιζεται μετα οταν αρχιζουν και αναπτυσονται παρα πολυ καλα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-08-12, 19:16
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

"ατασ φυτσ του ΙΚΕΑ εχουν κατηγορηθρι γισ ρπικινδυνα λιπασματα που δεν ταιριαζουν με το ενυδρειο."
αχ σοβαρα; αυτο δεν το ηξερα...ελπιζω να μην εχω προβλημα...παντως θα μεινουν κανα - εναμησι μηνα χωρις καν να ξεκινησω στρωσιμο και αλλο τοσο θα χρειαστει σιγουρα για το στρωσιμο, οποτε σε 3 μηνες απο τωρα φανταζομαι να μην εχω προβλημα...ελπιζω!

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου...με βοηθησαν παρα πολυ...θα αλλαζω νερακι για να παιρνουν τα στοιχεια που χρειαζονται...και σε λιγες μερες λεω να βαλω και το φιλτρο.. οσο για το φως, πειραζει αν οι ωρες που θα το αναβω ειναι βραδυνες;;
__________________
25-5
4-6
6-6
Σας λατρεύω!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-08-12, 19:39
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από latremena Εμφάνιση μηνυμάτων
αχ σοβαρα; αυτο δεν το ηξερα...ελπιζω να μην εχω προβλημα...παντως θα μεινουν κανα - εναμησι μηνα χωρις καν να ξεκινησω στρωσιμο και αλλο τοσο θα χρειαστει σιγουρα για το στρωσιμο, οποτε σε 3 μηνες απο τωρα φανταζομαι να μην εχω προβλημα...ελπιζω!
Οχι δε θα εχεις προβλημα, ειδικα αν τωρα πριν το στρωσιμο κανεις μερικες μεγαλες αλλαγες (μπορεις και 100%) το αποκλειω σε 3 μηνες να υπαρχει εστω και ιχνος επικινδυνης ουσιας.

Παράθεση:
πειραζει αν οι ωρες που θα το αναβω ειναι βραδυνες;;

χμμμ...ΙΣΩΣ
καλυτερα κανονικη φωτοπεριοδος...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-08-12, 19:46
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
χμμμ...ΙΣΩΣ
καλυτερα κανονικη φωτοπεριοδος...
Ποιος ο λόγος να μην ανάβουν βραδινές ώρες?

πχ εγώ λόγο δουλειάς είμαι τις πρωινές ώρες εκτός και τα αναβω βράδυ 23:00 με 9:00 το πρωί. Δεν είναι σωστό δηλαδή?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-08-12, 20:03
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αν ακολουθεις μονιμα αυτη τη ρουτινα μια χαρα ειναι, αλλα αν ειναι να την αλλαξεις αργοτερα καλυτερα οχι... Γι αυτο το ειπα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-08-12, 20:07
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Εάν χρειαστεί να το αλλάξω, θα γίνει σταδιακά κάθε μέρα 15 λεπτά προς τα πίσω
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-08-12, 20:10
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

σωστο
10-15 λεπτα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-08-12, 22:34
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Ανέβασε φωτό απ'τα φυτά του ΙΚΕΑ, μήπως και αναγνωρίσουμε κάποια. Έχω πάρει και εγώ, μια bacopa και έναν εχινόδωρο και είναι στο ενυδρείο εδώ και κάνα τετράμηνο χωρίς πρόβλημα. Και στάσιμο να αφήσεις το νερό δε θα έχεις πρόβλημα. Σε βαζάκι με χαλαζιακή άμμο (και λίγο υπόστρωμα) έχω 3-4 φυτάκια από κλαδέματα χωρίς τίποτε άλλο και μεγαλώνουν περισσότερο από αυτά στο ενυδρείο με λιπάσματα φωτισμό και diy co2! Αν ένα φυτό έχει σάπια φύλλα κλπ απλά κόψε τα, κλάδεψε το λιγάκι και φύτεψε το κανονικά.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-08-12, 01:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μια φορα αναφερθηκε παλιοτερα προβλημα με φυτα απο ικεα. Μετα οποιος χρησιμοποιησε δεν ειχε προβλημα.
Απλα για ασφαλεια μπορουν να κρατηθουν ολες οι προφυλαξεις που θα γινοταν και με φυτα απο πετσοπ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-08-12, 01:27
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια φορα αναφερθηκε παλιοτερα προβλημα με φυτα απο ικεα. Μετα οποιος χρησιμοποιησε δεν ειχε προβλημα.
Απλα για ασφαλεια μπορουν να κρατηθουν ολες οι προφυλαξεις που θα γινοταν και με φυτα απο πετσοπ.

εχμμμμ καλο θα ηταν να εβαζες μια ψηφοφορια για το ποσοι παιρνουν προφυλαξεις με τα φυτα των pet shops... :P
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-08-12, 07:03
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παιδια ΒΟΗΘΕΙΑ!!Μολις ξυπνησα και ειδα οτι γυρω απο το επιπλο του ενυδρειου υπαρχει νερο. Το ενυδρειο σταζει αργα αλλα σταθερα. Ευτυχως οχι τοσο που να δημιουργησε σοβαρο προβλημα (τα φυτα ειναι ακομα κατω απο τη σταθμη του), αλλα καπου εχει διαρροη. Τι να κανω; Βοηθηστε με... Φανταζομαι οτι πρεπει να ξεστηθει ολο (θα τρελαθω!!) και αφου βρω που θα βαλω 25 κιλα αμμο και 12 φυτα, να παρω ενυδρειακη σιλικονη και να το περασω σε ολες τις ενωσεις εσωτερικα; μετα ποσες ωρες/ μερες το αφηνω πριν το ξαναστησω; Η ενυδρειακη σιλικονη ειναι ακριβη; Βοηθειααααααα...

*Να υπενθυμισω οτι το γεμισα χθες πρωτη φορα στις 6+ και μεχρι τις 11 που πηγα για υπνο δεν ειχα παρατηρησει οτι εσταζε. Ειδα το πρωι μια μικρη λιμνουλα νερου τριγυρω. Το ενυδρειο το πηρα απο συμφορουμιτη.
__________________
25-5
4-6
6-6
Σας λατρεύω!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-08-12, 09:43
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ok, λογικα δυο πραγματα παιζουν, η καποια εννωση εχει προβλημα η ραγισε ο πατος.
Οπως και να χει θελει ξεστημα.
Η ενυδρειακη σιλικονη δεν ειναι πολυ ακριβη (αν θυμαμαι καλα 5-6 ευρω στο πρακτικερ η στο Leroy Merlin)
Οπως και να χει θελει προσοχη.
Αν ειναι εννωση πρεπει να στεγανοποιησεις με γεμισμα σιλικονης και μετα καλο ειναι να βαλεις καποια κοντρα για να εισαι σιγουρη πως δε θα ανοιξει.
Αν παλι ειναι ο πατος μπορεις μεν να βαλεις μπαλωμα αλλα πρεπει να ποιασει ολη σχεδον την επιφανεια του για να μη μεγαωσει το ραγισμα.
Τζαμια παρα πολυ φθηνα και κομμενα σε οτι μετρα θες εχει το leroy merlin.
Αν τελικα -που στο απευχομαι- ειναι ραγισμα στον πατο σημαινει πως το τζαμι δεν εφαπτεται σωστα με το επιπλο και πρεπει να γινει αποσβεση των κενων (με φελο η φελιζολ η κατι τετοιο)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-08-12, 10:08
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Κοιταξε μηπως τα νερα ειναι απο υγροποιησεις και τρεχουν απο το καπακι.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-08-12, 11:16
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Να σε ρωτησω Νικο, εκατσα τωρα και το ξεστησα και εβαλα τα φυτα με την αμμο και νερο σε ενα κουτι τυπου ΙΚΕΑ μηπως και σωθουν. Αλλα εχω προβλημα στο οτι δε μπορω να αδειασω εντελως την αμμο και το νερο (αλλα κυριως την αμμο). Υπαρχει καμια ιδεα; Λεω μηπως...
-------------------------
Τελικα ηταν ραγισμα στον πατο, ειχες δικιο. Τι θα κανω τωρα; Δεν καταλαβαινω τι εννοεις μπαλωμα κτλ κτλ. Αν κολλησω το ραγισμα με σιλικονη; Δε θα γινει τιποτα;
__________________
25-5
4-6
6-6
Σας λατρεύω!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη latremena : 25-08-12 στις 11:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-08-12, 11:26
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από latremena Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σε ρωτησω Νικο, εκατσα τωρα και το ξεστησα και εβαλα τα φυτα με την αμμο και νερο σε ενα κουτι τυπου ΙΚΕΑ μηπως και σωθουν. Αλλα εχω προβλημα στο οτι δε μπορω να αδειασω εντελως την αμμο και το νερο (αλλα κυριως την αμμο). Υπαρχει καμια ιδεα; Λεω μηπως...

υπομονη, τι αλλο?


Παράθεση:
Τελικα ηταν ραγισμα στον πατο, ειχες δικιο. Τι θα κανω τωρα; Δεν καταλαβαινω τι εννοεις μπαλωμα κτλ κτλ. Αν κολλησω το ραγισμα με σιλικονη; Δε θα γινει τιποτα;
ΩΧ, ηταν δηλαδη οτι χειροτερο μπορουσε να ειναι...
ΑΝ γνωριζεις καποιο τζαμα η καλυτερη λυση εναι να απευθυνθεις σε αυτον (αν και φοβαμαι πως θα σου ποιασει λιγο τον κ... γενικα πιο φθηνες ειναι οι υπηρεσιες καρδιοχειρουργου παρα τζαμα, τουλαχιστο απο δικη μου εμπειρια... μπορει βεβαια να επεσα 2 στα 2 σε λαμογια)

Διαφορετικα κοιτας αν το ραγισμα ειναι καπου στο κεντρο να το μπαλωσεις με ενα κομματι τζαμι και σιλικονη (η σιλικονη σε ολη την επιφανεια του τζαμιου) το οποιο να ποιανει αν γινεται ολη την επιφανεια του πατου η τεσπα οσο μεγαλυτερη γινεται.

Το σωστο για τα κρακ ειναι παντα να γινοται τρυπες στις δυο ακρες για να μην προχωρησει το ραγισμα και μετα να μπαινει το μπαλωμα, αλλα το να τρυπησεις τζαμι δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα του κοσμου.

Αν βαλεις απλα σιλικονη δε θα κανεις απολυτως τιποτα, αφου το κρακ ετσι κι αλλιως θα προχωρησει

Για αρχη ψαξε στη λιστα φιλων σου ποιος μπορει να εχει καταλληλα skills και εργαλεια για να τρυπησει (να τρυπησει οχι να σπασει) τζαμια που ειναι και η καλυτερη λυση, διαφορετικα βαζεις μπαλωμα χωρις τρυπημα αλλα πρεπει η δουλεια να γινει με πολυ προσοχη ωστε το ιδιο το επιθεμα να ποιανει παντου ωστε να μηδενισεις τις πιθανοτητες μελλοντικου προβληματος
Αλλη περιπτωση πολυ καλη ειναι να κοπει ενα τετραγωνο γυρω απο το κρακ και στον πατο να κολληθει (απο την εξω μερια) νεος πατος πανω στον ηδη υπαρχον.
Το εργαλειο που κοβει τζαμια ειναι πολυ φθηνο, αλλα θελει γνωσεις και εμπειρια διαφορετικα σιγουρα θα το σπασεις
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-08-12, 11:42
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Ευτυχως αγγαρεψα τον πατερα μου που πιανουν τα χερια του. Θα κανουμε το εξης, θα παμε στα μερου μερλιν και θα παρουμε 2 τζαμια στη διασταση του πατου (το ενα λιγο μικροτερο) και θα βαλουμε το ενα απο μεσα και το αλλο κατω απο το ραγισμενο τζαμι, απ εξω...και παντου σιλικονη.αλλα στα μερλιν εχουν τζαμια ως 6 χιλιοστα...δεν ειναι λεπτο;
__________________
25-5
4-6
6-6
Σας λατρεύω!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-08-12, 11:52
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

τι να σου πω? μηπως το κατω που θα ποιανει ολη την επιφανεια πρεπει να ειναι παχυτερο?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-08-12, 11:55
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Ναι αλλα που θα το βρω;;;Κοβουν κι αλλου εκτος απο τα λερου?
__________________
25-5
4-6
6-6
Σας λατρεύω!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-08-12, 11:56
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αν γνωριζεις καποιο ναυπηγο ή μηχανολογο ή πολιτικο μηχανικο καλυτερα να ρωτησεις τη γνωμη του.


Κοβουν οι τζαμαδες λογικα, αλλα ποιανουν κ...λους (ισως υπαρχουν και φθηνοι βεβαια, για δες στα diy που εχει ενα υπομνημα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-08-12, 11:58
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Δε γνωριζω κανεναν...Νομιζω θα το πεταξω και θα παρω αλλο απο τα νευρα μου... γκρρρρ...
__________________
25-5
4-6
6-6
Σας λατρεύω!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-08-12, 11:59
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

περιμενε καλε μηπως μπει καποιος εδω ή καλυτερα για πιο αμεση απαντηση γραψου στο mhxanikos.gr και ανοιξε θεμα... εκει ολοι τετοιοι ειναι
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-08-12, 12:11
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω, εγραψα εκει ενα θεμα να δω τι θα μου πουν...Αααα τελικα δε με θελει το χομπυ!
__________________
25-5
4-6
6-6
Σας λατρεύω!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-08-12, 12:15
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

To 6αρι μάλλον είναι λεπτό.. το ενυδρείο σου τι έχει??
Δεν χρειάζεται και μέσα και έξω, μόνο μέσα αρκεί, αλλα όχι μπάλωμα στο ράγισμα, όλος ο πάτος..

Θα βάλεις ομοιόμορφα σιλικόνη στον πάτο θα το βάλεις και μετά θα βάλεις και γύρω γύρω στις ενώσεις με τα άλλα τζάμια με το δάχτυλο..
Μην απλώσεις την σιλικόνη με σπάτουλα πχ, παράλληλες ομοιόμορφες γραμμές..
Δες μήπως δεν γίνεται να μπει τζάμι επειδη εννοχλούν οι κόντρες, ή κάτι τέτοιο..
και μάλλον θα χρειαστεί και 1-2 βεντούζες για να μπει σωστά..

Θα πας σε τζαμά και θα πάρεις ίδιο πάχος με αυτό που είναι το ενυδρείο σου..
και να σε κλέψει ο τζαμάς άντε να στο χρεώσει 10-15 ευρώ με τρελό κλέψιμο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-08-12, 12:16
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

lol το βρηκες? γιατι ειχα βαλει λαθος λινκ... το σωστο ειναι http://www.michanikos.gr/
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-08-12, 13:42
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Και όταν με το καλό ξαναβάλεις το ενυδρείο στο έπιπλο, βάλε ένα φύλο φελιζολ ανάμεσα, μη βρει πάλι τίποτα από κάτω (πιθανόν) και τρέχεις ξανά. Και με προσοχή ότι βάζεις και ακουμπάει πάτο.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 25-08-12, 13:53
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
και να σε κλέψει ο τζαμάς άντε να στο χρεώσει 10-15 ευρώ με τρελό κλέψιμο..

εμενα για τον πατο του 120ριου μου πηρε 70 ευρω και δε μπορουσα να μην τον πληρωσω γιατι ηδη το ειχε κοψει
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-08-12, 14:04
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Ουτε καν ρε φίλε.. 70 ευρώ θα μου βγαιναν τα τζάμια και οι σιλικόνες για 120λιτρο, και πολλά λέω..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 25-08-12, 14:06
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Αυτό και αν είναι κλέψιμο! Ήταν βέβαια και μικρό το μερίδιο του, από τα 70 ε πήραν άλλοι 39 και ο Αλη Μπαμπά, οπότε καταλαβαίνεις, δεν έβγαινε ο άνθρωπος!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 25-08-12, 14:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν καταλαβα που χρειαζεται ο ναυπηγος
Ενα μπαλωμα αρκει.
Ενα κομματι τζαμι (το περνας μονος σου με γυαλοχαρτο στις ακρες για να μην κοβει) μεγαλυτερο απο το ραγισμα, και κολλημενο μεσα στο ενυδρειο, πανω στο ραγισμα.
1-2 μερες να στεγνωσει και το ξαναστηνεις.

Δεν πρεπει να ακουμπαει γυμνο το τζαμι του πατου του ενυδρειου στο επιπλο.
Αν δεν ειναι ενυδρειου εταιρειας με πλαστικο πλαισιο, και ειναι σκετη γυαλα, βαζεις φελιζολ ή thermopad κλπ αναμεσα στο τζαμι και το επιπλο και να ειναι απολυτως καθαρο το τζαμια απο κατω, απο αμμο χαλικακια κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08856 seconds with 11 queries