Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 14-01-12, 16:54   #1
Τραυματισμένο γατόψαρο
Oblisgr
Member
Εγγραφή: 01-09-2011
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 139

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Oblisgr Ο χρήστης Oblisgr δεν είναι συνδεδεμένος 14-01-12, 16:54
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα,
Έχω δυο γατόψαρα Corydoras και το μικρότερο απο τα δυο έχει βγάλει μια πληγη (κόκκινο τραύμα) στα βράγχια.

Επιπλέον έχω παρατηρήσει ότι είναι πολύ νωχελικό, δεν πολύ-κινείται και απλά κάθετε στο χαλίκι την περισσότερη ώρα ακίνητο.

Τι είναι αυτό που έπαθε?
Θα γιάνει η θα ψοφήσει?
Εμφανίσεις: 2927
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-01-12, 18:01
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μετρησεις στο νερο κανεις?τι δειχνουνε?(νουμερα δωσε,οχι "καλες/κακες").

συμπληρωσε και τη φορμα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-01-12, 23:15
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Μπορεί να είναι το χαλίκι! Τα cory θέλουν οπωσδήποτε άμμο ακριβώς για να μην τραυματίζονται! Μάλλον είναι το χαλίκι που τα τραυματησε και δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να επανέλθει! Παρεπιπτώντος 2 cory είναι λίγα! Θές πάνω απο 4 κανονικά και οπωσδήποτε αλλαγή στο χαλίκι και άμμο αν θές cory!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-01-12, 14:55
Oblisgr Ο χρήστης Oblisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2011
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Καλές είναι οι μετρήσεις.. δεν εχω τα απαραίτητα να κάνω τώρα αλλά πριν από κάμποσο καιρό καλές ηταν, και επιπλέον κάνω συχνά αλλαγές νερού, βάζω βακτηρίδια, αλάτι και εχω και ξύλα μέσα.

Το ενα γατόψαρο είναι μια χαρα.. άλλα το άλλο εχει φαγωμενη ουρά, εχει την πληγή στα βράγχια, και εχει και ενα κολλημένο πλαϊνό πτερύγιο.

Μάλλον καυγάς μου μυρίζει διότι εχω μια μεγάλη γκαπινα η οποία μαλώνει συχνά με τα άλλα ψάρια και μπορεί να το χτύπησε...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-01-12, 15:00
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

1)και ποιος σου ειπε οτι τα cory τα πανε καλα με το αλατι η οτι θελουν αλατι?
2)βακτηρια γιατι συνεχιζεις να ριχνεις?ειναι στρωμενο το φιλτρο σου η δεν ειναι?ποσο καιρο λειτουργει?
3)οι μετρησεις "πριν απο καιρο"και μαλιστα "καμποσο" δε λενε τιποτα.τωρα τι γινεται?χωρις μετρησεις μιλαμε στον αερα...
4) Cory με guppy δεν ταιριαζουνε.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-01-12, 15:20
Oblisgr Ο χρήστης Oblisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2011
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Έχω ένα κωλοφιλτρο με σφουγγάρι, το οποίο γεμίζει με περιτοματα κάθε τόσο και θέλει πλύσιμο, οπότε το πλένω κάθε τόσο. Μόλις μετακομίσω με το καλό θα πάρω ένα καλό φίλτρο...

Κανείς δεν μου είπε ότι θέλουν αλάτι, απλά μου είπαν ότι κάνει καλό στο ενυδρείο (και όντως κάνει μιας και από την ώρα που έβαλα, τα ψάρια μου φαίνονται σε πολύ καλύτερη κατάσταση).

Ε τώρα δεν τα πάω καλά με μετρήσεις κτλπ... γι αυτό γράφω και στους αρχαρίους. Πριν 2 μήνες το είχα μετρήσει.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-01-12, 15:40
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Όταν λές ότι το πλένεις τι εννοείς? Περιέγραψε μου την διαδικασία!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-01-12, 16:01
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

ωχ, πλενεις το σφουγγαρι του φιλτρου με νερο βρυσης?τοτε χαλας τη βιολογια του ενυδρειου σου με αποτελεσμα να ειναι μονιμως αστρωτο.η βρωμα στο φιλτρο σου κανει ολη τη δουλεια και το ξεπλενεις παντα με νερο απο το ενυδρειο.
το αλατι δεν ειναι καλη ιδεα,τα cory θελουν μαλακο νερο.
τα συμπτωματα του ψαριου σου, κατα τη γνωμη μου, δειχνουν αμμωνια.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-01-12, 17:00
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Oblisgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ένα κωλοφιλτρο με σφουγγάρι, το οποίο γεμίζει με περιτοματα κάθε τόσο και θέλει πλύσιμο, οπότε το πλένω κάθε τόσο. Μόλις μετακομίσω με το καλό θα πάρω ένα καλό φίλτρο...
δε φταιει το φιλτρο,φταιει το πλυσιμο που του κανεις.

Κανείς δεν μου είπε ότι θέλουν αλάτι, απλά μου είπαν ότι κάνει καλό στο ενυδρείο (και όντως κάνει μιας και από την ώρα που έβαλα, τα ψάρια μου φαίνονται σε πολύ καλύτερη κατάσταση).αν κρινω απο το cory που παει να ψοφησει δεν το νομιζω.δεν ισχυει αυτο που σου ειπανε για ολα τα ψαρια.

Ε τώρα δεν τα πάω καλά με μετρήσεις κτλπ... γι αυτό γράφω και στους αρχαρίους. Πριν 2 μήνες το είχα μετρήσει.αν δεν τα πας καλα με τις μετρησεις και δεν εχεις ορεξη να μαθεις κακως εχεις ενυδρειο.κανεις μας δεν τα πηγαινε καλα με τις μετρησεις στην αρχη.αλλος περισσοτερο αλλος λιγοτερο ασχοληθηκαμε και μαθαμε να τις κανουμε.αν επαιρνες ενα σκυλι δηλαδη δε θα ασχολιοσουνα με το που θα μεινει και πως?η θα ελεγες "αφου δεν τα παω καλα με τα σκυλοσπιτα αστο εξω και ας κανει οτι θελει?" το νερο ειναι το περιβαλλον τους.αν δεν ασχοληθεις εσυ ποιος θα ασχοληθει
το αλατι κανει καλο στα ζωοτοκα αλλα στα κορυ που τα περισσοτερα ειδη δεν εχουν, και αυτα που εχουν,ειναι πολυ χαμηλη η ανεκτικοτητα τους στο αλατι, πιο πολυ κακο τους κανεις παρα καλο.επισης θελουνε διαφορετικο νερο αποτι τα Guppy.τα πρωτα θελουν μαλακο και οξινο και τα δευτερα (guppy)σκληρο και αλκαλικο.γιαυτο προτεινονται σε αρχαριους απο πολλους γιατι δεν χρειαζονται πολλες ιστοριες οσον αφορα το νερο που θα μπουνε.μπαινουνε και σε νερο βρυσης.(αναλογα παντα τι βγαζει η βρυση,αλλα στην πλειοψηφια των περιπτωσεων μπαινουνε)

κιεμενα τα συμπτωματα που γραφεις πιο πολυ για αμμωνια μου κανουνε αλλα δεν ειμαι και ο πλεον εμπειρος εδω οποτε καλο θα ητανε να συμπληρωσεις τη φορμα που σου εδωσα παραπανω και να περιμενεις απαντηση απο τους πιο εμπειρους.

το φιλτρο δεν το πλενουμε ποτε με νερο βρυσης.καθε φορα που το πλενεις ετσι καταστρεφεις οτι βιολογια εχει δημιουργηθει στα υλικα του.ειναι λοιπον φυσικο αν το κανεις αυτο εδω και δυο μηνες τα ψαρια να ζουνε μεσα στην αμμωνια(που ειναι ακρως τοξικη και θανατηφορα)αφου αυτη δεν διασπαται σε νιτρωδη και νιτρικα αλατα απτο φιλτρο σου.για αρχη,ξεκινα να διαβαζεις τα υπομνηματα στους αρχαριους εδω.και αν εχεις αποριες ρωτας.και μην εμπιστευεσαι τα πετσοπ σε οτι σου λενε!

ξεκινα να διαβαζεις για τον κυκλο του αζωτου στο λινκ που σου εδωσα για να δεις τι δουλεια κανει το φιλτρο σου.αφου τα διαβασεις πεσμας και τι υλικα εχει το φιλτρο σου αν εχει κατι αλλο εκτος απτο σφουγγαρι,και καλυτερα βαλε και καμια φωτο,απτο φιλτρο,και απτο ψαρι με το προβλημα.ισως χρειαστει να μπολιασεις το φιλτρο σου.διαβασε.ολες οι πληροφοριες βρισκονται στα υπομνηματα που σου ειπα!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-01-12, 15:38
Oblisgr Ο χρήστης Oblisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2011
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Ξεπλένω την γλίτσα που έχει πιάσει... βγάζει μια καφε γλίτσα. Το στύβω και το ξαναβάζω.

Όταν λες να το ξεπλένω με νερό του ενυδρείου τι ακριβώς εννοείς?

Σήμερα παρατήρησα οτι έχουν κολλήσει και τα πλάγια πτερύγια του. Τελειωμένο είναι το ψαράκι μου φαίνεται..

Αν αυτά είναι όντως συμτωματα αμμωνίας γιατί το άλλο γατόψαρο είναι μια χαρα και είναι και παχύσαρκο...?

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 85
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 4-6 μηνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 3 μήνες
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): Guppy (3 μεγάλα, 6 μικρά), 2 cory, 1 γλύφτης
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): 0
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 15-20 (νερό βρύσης)
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: αν 15θνημερο
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 1,5 βδομάδες πρίν
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 1 ταμπλέτα σπιρουλίνας / flakes + φυτική ταμπλέτα (εναλλάξ)
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1
2. ΔΕΡΜΑ: κανονικό
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: Ακινησία, φαγωμένα φτερά, πληγή κοντά στα βράγχια, κολλημένα πλάγια πτερύγια, φαγωμένο μουστάκι.
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): ¶γνωστο
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): Φυσιολογική
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : Ναι
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: πριν 1 βδομάδα
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? : Όχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? : Οχι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-01-12, 18:00
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

θα σου απαντησω μονο οσον αφορα αυτα που βλεπω στη ρουτινα σου.
για τα υπολοιπα και τη διαγνωση δεν εχω καταλληλη εμπειρια,θα σου απαντησουνε οι υπολοιποι.η ρουτινα σου παντως εχει καποια προβληματα που μπορει να οδηγησαν η να βοηθησανε την ασθενεια.(οποια κιαν ειναι αυτη)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Oblisgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεπλένω την γλίτσα που έχει πιάσει... βγάζει μια καφε γλίτσα. Το στύβω και το ξαναβάζω.

Όταν λες να το ξεπλένω με νερό του ενυδρείου τι ακριβώς εννοείς?

οπως το πλενεις στη βρυση αλλα με νερο του ενυδρειου αντι για της βρυσης.το χλωριο στο νερο της βρυσης καταστρεφει τη βιολογια.(αυτη η γλυτσα που βγαζεις).οτι μενει καταστρεφεται απτο χλωριο.πλυσιμο στο φιλτρο κανουμε μονο οταν πεσει αισθητα η ροη του φιλτρου και μονο με νερο απτο ενυδρειο.αναλογα τα υλικα που εχεις,αν εχεις και βιολογικο υλικο εκτος απτο σφουγγαρι,τοτε οταν χρειαστει,πολυ ελαφρυ ξεπλυμα στο βιολογικο υλικο και τοτε μονο μπορεις να πλυνεις το σφουγγαρι και στη βρυση καλα.

αν το μονο υλικο που εχει το φιλτρο ειναι το σφουγγαρι τοτε πολυ ελαφρυ ξεπλυμα σε νερο ενυδρειου(να φυγουν τα πολυ χοντρα μονο).το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις και καποιο βιολογικο υλικο στο φιλτρο.(σιποραξ,σιποραξ μινι,σαμπστρατ προ)αναλογα το χωρο που εχεις στο φιλτρο.αν δεν εχεις καθολου καλυτερα να παρεις ενα φιλτρο που να σου δινει τον απαραιτητο χωρο.

Σήμερα παρατήρησα οτι έχουν κολλήσει και τα πλάγια πτερύγια του. Τελειωμένο είναι το ψαράκι μου φαίνεται.. ε ναι μαλον.

Αν αυτά είναι όντως συμτωματα αμμωνίας γιατί το άλλο γατόψαρο είναι μια χαρα και είναι και παχύσαρκο...? το οτι το βλεπεις μια χαρα δεν παει να πει οτι ειναι κιολας.τα συμπτωματα μπορει να εμφανιστουνε οταν ειναι πλεον πολυ αργα.δεν ξερουμε αν εχεις αμμωνια ακομα,αφου δεν κανεις μετρησεις!

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 85
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 4-6 μηνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 3 μήνες
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): Guppy (3 μεγάλα, 6 μικρά), 2 cory, 1 γλύφτης τα ψαρια σου δεν ταιριαζουνε μεταξυ τους.κοιταξε λιγο τα προφιλ τους στο ιντερνετ να δεις τι χρειαζεται το καθενα και φτιαξε λιγο την ιχθυοσυνθεση σου, γιατι ειναι κριμα να ταλαιπωρουνται.
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): 0
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 15-20 (νερό βρύσης) πολυ μεγαλη διαφορα εχεις νομιζω στο νερο της αλλαγης σου.το νερο της αλλαγης πρεπει να ειναι με αντιχλωριο στην αναλογη δοση,παλαιομενο(αν μπορεις) και οσο πιο κοντα γινεται σε παραμετρους(σκληροτητα, PH και θερμοκρασια) με το νερο του ενυδρειου.
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: αν 15θνημερο αν δε θες να εχεις προβληματα,30% αλλαγη καθε 7 μερες.οποια αλλη ρουτινα κιαν εχω δοκιμασει να ακολουθησω(οταν ξεκιναγα),η εχω ακουσει απο αλλους,δημιουργει προβλημα αργα η γρηγορα.το καλυτερο ειναι εβδομαδιαια.
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 1,5 βδομάδες πρίν.πολυς καιρος αν εχεις ακομη και μονο νιτρικα ΝΟ3.(δεν θα το μαθουμε ποτε χωρις μετρησεις)
περιμενε να ακουσεις και γνωμες για το ψαρι απτους πιο εμπειρους.αν διαβασεις τα υπομνηματα που σου ειπαμε,θα τα δεις ολα αυτα που σου λεμε εδω.ολα εκει ειναι γραμμενα και ολοι αποκει τα μαθαμε αρχικα.ειναι απλο.διαβασε και οτι αποριες εχεις ρωτα,ολοι θα σε βοηθησουνε
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-01-12, 19:16
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

να στιβεις το σφουγγαρι μεσα στο νερο απο το ενυδρειο που εχεις βγαλει για πεταμα στην αλλαγη.η θερμοκρασια του νερου αλλαγης εχει τεραστια διαφορα και δεν πρεπει.το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο και το ψαρακι εκτος απο την αμμωνια εχει να αντιμετωπισει και τις αποτομες μεταβολες της θερμοκρασιας. δεν θελει και πολυ να γινει η ζημια.οσον αφορα το υγιες cory απλα ειναι πιο δυνατος οργανισμος και αργα η γρηγορα αν συνεχισεις ετσι θα εχει την ιδια καταληξη.πρεπει να ξεκινησεις το διαβασμα διαβασε εδω στο φορουμ για τους αρχαριους και θα καταλαβεις πολλα πραγματα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-01-12, 20:00
Oblisgr Ο χρήστης Oblisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2011
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Το ξέρω ότι τώρα το χειμώνα το νερό της βρύσης είναι αρκετά παγωμένο. Γι αυτό τον λόγο το βάζω σταδιακά, έτσι ώστε να ζεσταίνεται. Δηλαδή αν ας που είναι να βάλω 3 μπουκάλια νερό των 2 Lt, βάζω το 1 τωρα, το 2ο μετά από 15 λεπτά και το 3ο μετά από 30 λεπτά. Έτσι σε καμιά περίπτωση δεν αφήνω την θερμοκρασία να πέσει κάτω από 21C.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-01-12, 20:11
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

και παλι 21 βαθμοι ειναι χαμηλη θερμοκρασια,δεν θα αντεξουν για πολυ τα ψαρια σου.εφοσον δεν εχεις δευτερο θερμοστατη το καλυτερο ειναι να προετοιμαζεις το νερο σε ενα βαρελακι μια- δυο μερες πριν κανεις αλλαγη και να το βαζεις διπλα στο καλοριφερ ετσι ωστε τουλαχιστον να παιρνει καποια θερμοκρασια.να ξερεις οτι και αυτο δεν ειναι αρκετο και θα πρεπει να αγορασεις πραγματα για συντηρεις σωστα το ενυδρειο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-01-12, 14:23
Oblisgr Ο χρήστης Oblisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2011
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Έκανα μια έρευνα και μάλλον το ψαράκι κατά 90% έχει μολυνθεί από chilodonella, βάση των συμπτωμάτων.

Ευτυχώς είχα φάρμακο.
Έβαλα σε όλο το ενυδρείο θεραπεία με φάρμακο Protazol (2,5 ml για 54l οπως λένε οι οδηγίες).

Από εκεί και πέρα τι πρεπε να κάνω; Ξαναβάζω φάρμακο μετά από μερικές μέρες; Κάνω αλλαγές νερού;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τραυματισμένο κριμπένσις kelly__ Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 06-12-11 00:09
Γατόψαρο.... Emily82 Αρχάριοι γλυκού νερού 12 13-01-11 23:46
Τι γατόψαρο; pantelis51 Αρχάριοι γλυκού νερού 0 09-12-07 03:05
γατόψαρο giannis1976 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 2 07-10-04 01:51
H E L P ! ! ! Τραυματισμένο Οράντα kassianhv Γλυκό νερό - Γενικά 11 29-09-03 13:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06711 seconds with 12 queries