Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-12-11, 18:25
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή Κατασκευη καπακιου απο plexiglass

Μιας και εκανα μια κουταμαρα και οι φωτογραφιες αυτης της παρουσιασης δεν φαινονται σε προηγουμενη δημοσιευση μου, και καποια παιδια με ρωτουσαν για το καπακι του φυτεμενου ενυδρειου μου, ειπα να ξαναανεβασω την παρουσιαση του με λεπτομερειες της κατασκευης.
Η παρουσιαση βρισκεται εδω:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52417 και αν δεν δημιουργει προβλημα παρακαλω τους mods να το διαγραψουν.

Αρχικα αποφασισα το καπακι να γινει απο πλεξιγκλας μαυρο 5 χιλιοστων, που δειχνει πολυ ομορφο. Ειχα κατασταλαξει μετα απο τοσο καιρο που διατηρω ενυδρειο, τι ακριβως θα ηθελα να μου παρεχει το νεο καπακι. Ετσι αρχικα εφτιαξα το πλαισιο του καπακιου, και μετα κολλησα ενα υποπλαισιο εσωτερικα και περιμετρικα, οπου εκει θα πατουσε πανω στο ενυδρειο.

Μετα νεα μελετη, για το τι λαμπες θα εμπαιναν, και τι ακροφυσια.
Βρηκα σε εναν τυπο στον νεο κοσμο, ιδια σαν αυτα που βαζει η juvel, και αγορασα 6 προς 3 ευρω το ενα.

Μετα εφτιαξα ενα ξεχωριστο πλαισιο απο διαφανες πλεξιγκλας 5 χιλιοστων, για να μονταριστουν πανω του τα ακροφυσια, και να γιναι ενα φωτιστικο με 3 λαμπες που ηθελα να ειναι ανεξαρτητο απο το υπολοιπο καπακι.





Αφου πηρα τα μετρα , εγινε και το μονταρισμα στα ακροφυσια, και ο τροπος που επελεξα, ηταν με περαστη βιδα ανοξειδωτη, που μπηκε στην θεση που ηταν εσωτερικα η βαση του ελατηριου του ντουι.







Η αποσταση μεταξυ των λαμπων, επιλεχτηκε με βαση την ελευθερια περιστροφης των ανακλαστηρων, και ταυτοχρονα να μην αλοιωνονται οι φωτεινες δεσμες της καθε λαμπας. Σε αυτην την φαση, κοπηκαν και οι βασεις των ακροφυσιων, μιας και δεν θα χρησιμευαν πλεον για την στηριξη τους.





Μετα εγινε η καλωδιωση, οπου στο τελος της τοποθετηθηκε φισσα, για να ειναι ευκολη η πληρης απομακρυνση του φωτιστικου απο το καπακι. Επισης κοπηκαν τα ανοιγματα στις πισω γωνιες για να περασουν τα καλωδια και οι σωληνες του φιλτρου.







Μετα ηρθε η σειρα τοποθετησης των ανεμιστηρων που θα αναλαμβαναν την ψυξη του ενυδρειου τους θερινους μηνες, εκει που ειχε προβλεφθει χωρος, δεξια του φωτιστικου. Επελεξα να χρησιμοποιησω πολυστροφους και με οσο μεγαλυτερη ροη αερα βρηκα. Εφτιαξα λοιπον μια βαση σε σχημα L στις διαστασεις τους, και βιδωθηκε πανω στο πλαισιο του φωτιστικου. Τους ανεμιστηρες τους εβαλα να πατησουν πανω σε λαστιχενια silent blocks στηριξης που τα τα βαζουν σε ηλ. υπολογιστες για να μην περναει στο πλαισιο θορυβος απο την δονηση του ανεμιστηρα οταν λειτουργει.







Τοποθετηθηκαν τοπικα φισσες επισης, για να ειναι ευκολη η αντικατασταση τους, και μονωθηκε με θερμοσυστελλομενο για την υγρασια, οπως ολες οι φισσες.





Επισης μπηκε φισσα στο υπολοιπο μερος της καλωδιωσης τους, για να μπορει να αφαιρειται το φωτιστικο μαζι με τους ανεμιστηρες





Τωρα ειχε ερθει η σειρα του πανω μερους του καπακιου.
Επελεξα να το κανω σε 2 ανεξαρτητα κοματια, οπου το κυριο καπακι με 2 ανεμιστηρες θα ειναι το ενα μερος, και ενα μικρο, 10 ποντων πλατους το αλλο, για ταισμα, και μικροδουλειες συντηρησης, χωρις να ανοιγει ολο το αλλο. Απο κατω κολησα προφιλ αλουμινιου σε σχημα Τ, για να αποφυγω σκευρωμα του πλεξιγκλας, ακομα και στο μικροτερο καπακι...



...πραγμα που δεν το απεφυγα ομως και πηγα σε κοντρες κολλημενες στο κατω μερος και κατα μηκος των επιφανειων. Επισης βιδωθηκαν ανεμιστηρες στο κατω μερος των στρογγυλων ανοιγματων που ειχαν προβλεφθει για να βγαινει ο ζεστος αερας εξω, καθως και η υγρασια. Εδω να πω οτι οι ανεμιστηρες του καπακιου, θα λειτουργουν με δικο τους τροφοδοτικο, μολις αναβουν τα φωτα, και ο ανεμιστηρας ψηξης με ξεχωριστο ρυθμιζομενο τροφοδοτικο, πανω σε κοντρολερ. Επισης και το καλωδιο συνδεσης των ενεμιστηρων, συνδεθηκε στην φισσα του καπακιου, για ευκολη αφαιρεση του.





Ενα σημαντικο κεφαλαιο ειναι οι μεντεσεδες.
Θα επρεπε να ειναι στοιβαροι στην λειτουργια, και ταυτοχρονα ομορφοι, για να τοποθετηθουν εξωτερικα. Εκανα λοιπον μια βολτα στο πρακτικερ, και βρηκα ακριβως αυτο που ειχα στο μυαλο μου, οπως επισης και χειρολαβες, για να ανοιγουν τα καπακια, διχως να γινονται δαχτυλιες στο καπακι.





Παντου χρησιμοποιηθηκαν ανοξειδωτες βιδες Μ4, ροδελες, καθως και παξιμαδια ασφαλειας.





Και το τελικο αποτελεσμα:





__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-12-11, 22:35
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Πολυ καλη δουλεια.Θελω και εγω να φτιαξω για το 240αρι μου που λειπουν τα εργοστασιακα flaps(υπαρχει δηλαδη το πλαισιο αλλα οχι τα καπακια απο πανω).Ποσο πηγε το πλεξι και τι παχος το πηρες;
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-12-11, 22:41
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ καλη δουλεια.Θελω και εγω να φτιαξω για το 240αρι μου που λειπουν τα εργοστασιακα flaps(υπαρχει δηλαδη το πλαισιο αλλα οχι τα καπακια απο πανω).Ποσο πηγε το πλεξι και τι παχος το πηρες;
Το plexi ειναι 5 χιλιοστα, και το υπολογιζω πανω απο 100, αλλα επειδη μαζι με αυτο εκοψα και κατι αλλα, ειναι δυσκολο να πω ακριβως.
Προσεξε μονο αν το αποφασισεις οτι το πανω μερος με την θερμοκρασια σκευρωνει!
Αν εχεις χωρο απο κατω να του κολλησεις κοντρες, θα ειναι ο.κ. (για λαμπες φθοριου)
Εγω σε ενα κοματι 90Χ30 κολλησα 5 ποντους στο 90 και 2.5 στο 30 (υψος)
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-12-11, 20:20
daredevil Ο χρήστης daredevil δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Πολύ καλή δουλειά . Μπράβο. Να ρωτήσω κάτι. Αυτό το μαύρο που κάλυψες το καπάκι και φαίνεται βαμένο ωραία, τί είναι ? Αυτοκόλλητο? Και που το βρίσκεις?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-12-11, 22:04
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Δεν εχω βαλει τιποτα επανω, ετσι ειναι το υλικο (plexiglass) μαυρου χρωματος.
Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-12-11, 00:24
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

πραγματικο αριστουργημα!!!!!! το εχω ερωτευθει!!!!!!! θα γινεις ο αι βασιλης μου φτιαχνωντας μου ενα τετοιο με λεφτα δικα μου; :Ρ
αν και δεν ειναι απολυτως κατανοητο για μενα που ειμαι μυρωδιας στο θεμα D.I.Y θα ηθελα να σε παρακαλεσω αν μπορεις να μας βαλεις ενα ωιδεο αν εχεις τραβιξει να ξεσικωσουμε καποια ιδεα. ξερεις τι υλικα θες για να το κανεις απο το 0 τι να κανεις 1ο μετα 2ο κτλπ. παιζει τετοια φαση?
και παλι τα θερμοτατα μου συνχαριτιρια εχω ξετρελαθει πραγματικα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-12-11, 09:50
Το avatar του χρήστη Λιβέρης Σταύρος
Λιβέρης Σταύρος Ο χρήστης Λιβέρης Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 616
Προεπιλογή

Ζηλευτή κατασκευή, ωραίο το αποτέλεσμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-12-11, 11:05
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παιδια σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια!
Φιλε harmasn δεν εχω τραβηξει video αλλα φαινονται οι λεπτομερειες της κατασκευης στην παρουσιαση.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευη καπακιου με φωτισμο Led alex_mar DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 27-10-10 15:21
κατασκευη καπακιου ενυδρειου geo38 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 17-09-10 15:45
Κατασκευη καπακιου christosvn DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 09-01-10 23:37
κατασκευη diy καπακιου steady DIY . Φτιάχτο μόνος σου 20 14-06-07 22:27
κατασκευη καπακιου κ βασης alan boy DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 09-05-07 23:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04808 seconds with 12 queries