Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-12-11, 11:28
Petert Ο χρήστης Petert δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2011
Περιοχή: Ν.Σμύρνη
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Ακόμα ένα Στραβάδι. Καλώς σας βρήκα

Χαιρετίζω τη κοινότητα.
Είμαι τελείως νέος με τα ενυδρεία και έχω και γω μερικές ερωτήσεις να βάλω στο τραπέζι που ίσως έχουν απαντηθεί αλλά μπορεί και όχι.

Μας "φόρτωσαν" πριν 2 μήνες με 9 χρυσόψαρα από γυάλες που υπήρχαν σε βαφτίσια.
Τα πήραμε χωρίς να ξέρουμε τι θα επακολουθήσει για το χατήρι του μικρού (5,5 χρονών).
Σε μια-δυο μερες κατάλαβα ότι ήταν πολλά (πάρα πολλά)
Αρχισα να διαβάζω περί ενυδρείων, τροφών και ότι άλλο χρειάζεται.
Αφού ταλαιπώρησα τα καημένα τα ψαράκια σε διάφορες γυάλες και κουβαδες αγόρασα ένα 200 λιτρα ενυδρείο.

Πάμε λοιπόν λίγο γρήγορα στο τι έχω κάνει για να μη σας κουράζω.

Καθάρισα ενυδρείο (60 χ 60 χ 65 ύψος)
Έριξα λευκό χαληκάκι
Εβαλα ένα 1000άρι εσωτερικό φίλτρο (κινέζικο)
Γέμισα νερό και έριξα αντιχλώριο
Την επομένη έβαλα τα ψαράκια μέσα

Το ξέρω ότι ήταν άστρωτο αλλά το θεώρησα καλύτερη λύση για τα ψάρια από τους κουβάδες με τα 20 λίτρα γεμάτα κακάκια και τα ψάρια σε κατασταση κατάθλιψης.

Το ενυδρείο τώρα κλείνει περίπου 2 μήνες.
Το νερό είναι πολύ θολό. Μάλλον έχω πολύ αμμωνία ( σωστά; )
Έχω ρίξει 3 μπουκαλάκια αυτό το κίτρινο το ζουμί με τα βακτήρια (σταδιακά)
Έκανα πριν κάποιες μέρες τη πρώτη μου αλλαγή νερού (25%)
Το φίλτρο μου έχει μέσα το γνωστό σφουγγαράκι και έβαλα και κάτι πετρούλες σε ένα δυχτάκι που μου έδωσε ο πετσοπας.
Έχω προσθέσει και μια αεραντλία και κάτι διακοσμητικα

Πρέπει να κάνω συχνές αλλαγές νερού μπας και φύγει η αμμωνία;

Οταν άλλαξα το νερό και έβαλα το καινούργιο μαζί με το αντιχλώριο ειχα βγάλει το φίλτρο έξω για να μη σκοτώσω τα βακτήρια. Καλά έκανα;

Τα ψαράκια αναβαίνουν συχνά επάνω και τρώνε τις φούσκες ( έλλειψη οξυγόνου; ) αλλά είναι αρκετά ευτυχισμένα μπορώ να πω στο νέο τους περιβάλλον

Αυτά για αρχή. Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-12-11, 12:09
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Φίλε καλοσόρισες.

Η θολούρα δεν είναι αμμωνία μάλλον βακτύρια είναι και με τα μπουκαλάκια επιδυνώνεις την κατάσταση.....μην ρίχνεις άλλο, τώρα πια είναι αχρείαστα.

Απλά θα περιμένεις να γίνει ο κύκλος. Λογικά η θολούρα θα υποχωρήσει μόνη της. (με τακτικές αλλαγές νερού)

Το φίτρο δεν το βγάζεις από το ενυδρείο ή αν το βγάλεις να το βάζεις σε ένα κουβά με νερό που μόλις έβγαλες από το ενυδρείο.
Το νερό που προσθέτεις καλό θα ήταν να το ετοιμάζεις (με αντιχλώριο) πριν το βάλεις στο ενυδρείο.

....και 2 μήνες χωρίς αλλαγή να μην επαναλυφθεί!
Αλλαγές κάθε εβδομάδα αν είναι δυνατόν και λίγο μεγαλύτερες!

....και λυπάμε που σου το λέω, 9 χρυσόψαρα (που αν είναι από βαφτιση μάλλον είναι κοινά)...ΔΕΝ κάνουν με τίποτα σε 200ρι!.....Θα σου βγάλουν την πίστη για να κρατήσεις βιολογία και όταν μεγαλώσουν κονσερβα να τα κάνεις δεν θα χωράνε!

Πρόταση: Δώσε μερικά ή όλα σε ένα από τα παιδιά του φόρουμ που έχει λίμνη και κάνε μια σωστή αρχή σε αυτό το υπέροχο χόμπι!

ΥΓ: Αν δεν τα δώσεις δεν σε παρεξηγεί κανένας αφού πολύς κόσμος έχει ξεκινήσει με αυτόν τον τρόπο....και εγώ είχα βρεθεί τυχαία με 3 χρυσόψαρα και γυάλες πριν 6 χρόνια....Το πάλεψα με ένα 60ρι ενυδρείο μέχρι που τα έδωσα!....Και εμένα ο μεγάλος μου 5,5 είναι και ξέρω ότι είναι δύσκολο να του πας κόντρα αν αυτό θέλει!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-12-11, 12:23
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Καλως ορισες.Αν η θολουρα αυτη συνεχιζει και υπαρχει 48 ωρες μετα την τελευταια εισαγωγη βακτηριων,τοτε μπορει να ειναι bacteria bloom.Δες παρακατω.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50753
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-12-11, 18:03
Petert Ο χρήστης Petert δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2011
Περιοχή: Ν.Σμύρνη
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Το νερό δεν είναι τόσο θολό όσο στο videa-κι που ποστάρατε.
Απλά δεν είναι τόσο κρυστάλλινο όσο σε άλλα ενυδρεία που έχω δει και μάλλον είναι στρωμένα
Το παρατήρησα καλύτερα όταν αγοράσαμε με το μικρό ενα backgroung για πίσω από το ενυδρείο και η φωτογραφία δε φαίνεται καθαρά και μου έκανε εντύπωση.

Αυτό το ποσοστό θολούρας είναι από την αρχή και δε το επηρεάζει η προσθήκη βακτηρίων που ρίχνω. Λίγο ασημί γίνεται για λίγο (όπως λέει και στις οδηγίες) και μετά επανέρχεται στο λίγο θόλο.

Οπότε θα προσπαθήσω να κάνω αλλαγές κάθε βδομάδα μέχρι να στρώσει. Σωστά; Σε τι ποσοστό; 30-40%

Δυστηχώς δεν μου είναι εύκολο να προετοιμάσω το νερό πρίν το βάλω γιατί δεν χωράνε 50 λίτρα σε κουβά ώστε να βάλω αντιχλώριο και να περιμένω 1 ώρα μέχρι να το ρίξω στο ενυδρείο.
Μήπως υπάρχει κανα κόλπο και δεν το γνωρίζω ως αρχάριος;
Αν πρέπει απαραίτητα να το κάνω έτσι θα πρέπει να δεσμεύσω όλες τις λεκάνες της γυναίκας με τις γνωστές συνέπειες "Ποιός μου πήρε τις λεκάνες και θέλω να απλώσω τα ρούχα;;;" χαχα

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω κάποια φωτογραφία για να δείτε.

Αυτά που έγραψα για το φίλτρο είναι σωστά; Εντάξει το έχω φτιάξει;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-12-11, 18:39
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

παρε μια καινουρια λεκανη,οπου να μην εχει χρησιμοποιηθεί με απορυπαντικα κλπ!

η θολουρα σιγουρα αυξανει και απο τα υγρα βακτηρια!

μην ριχεις αλλο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-12-11, 09:48
Petert Ο χρήστης Petert δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2011
Περιοχή: Ν.Σμύρνη
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Μερικές φωτό
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0779.jpg
Εμφανίσεις:  112
Μέγεθος:  54,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0780.jpg
Εμφανίσεις:  143
Μέγεθος:  59,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0781.jpg
Εμφανίσεις:  105
Μέγεθος:  56,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-12-11, 09:52
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Φίλε το χαλικάκι το ξέπληνες καλά? Ίσως η θολούρα να οφείλεται σε αυτό και να μην είναι τίποτα τελικά!

Λεκάνη της γυναικας σου ΠΟΤΕ! (για τους λόγους που ανάφερες ) αλλά και για το λόγο που σου είπε ο φίλος ο janickrules....η λεκάνη του ενυδρείου είναι ΜΟΝΟ για το ενυδρείο!!!

Τρόποι για τις αλλαγές υπάρχουν αρκετοί. Ετοιμάζεις το νερό σε ένα βαρέλι, 3 εικοσάλιτρους κουβάδες κλπ κλπ....πάντος και αυτό που κάνεις δεν είναι απαγορευτικό (κατά τη γνώμη μου) φτάνει να έχεις αντιχλώριο με όσο το δυνατόν πιο άμεση δράση. (ειδικά αν βγάζεις και το φίλτρο σου 1-2 ώρες (σε νερό του ενυδρείου) και το βάζεις μετά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα (και να μην το βγάζεις αλλά να το αφίνεις κλειστό για κανένα δυωρο...πάλε γίνεται)....καλό θα ήταν όμως την ώρα αυτή να έχεις σε λειτουργία αεραντλία στο ενυδρείο και κάποιο μικρό κυκλοφορητή για να ανακατευθεί το νερό και να έχει επίδραση το αντιχλώριο.

Τη έξοδο του φίλτρου σου να την γυρίσεις ελαφρώς προς τα πάνω για να ανακινεί την επιφάνεια του νερού (πολύ καλύτερη οξυγώνωση από την αεραντλία.)
Η αντλία τις περισότερες φορές είναι αχρείαστη....στη δική σου περίπτωση είναι ΑΝΑΓΚΑΙΑ λόγω της ιχθιοφόρτωσης αλλά και λόγω του μεγάλου ύψους του ενυδρείου σου!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-12-11, 10:00
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μπραβο φιλε που το εψαξες και πηρες τη σωστη αποφαση να αγορασεις ενυδρειο. δε θα το εκαναν πολλοι....
για την ωρα τα ψαρια ειναι πολυ καλα βολεμενα οσον αφορα το χωρο γιατι ειναι πολυ μικρα. εχεις καιρο να σκεφτεις τι θα κανεις καθως μεγαλωνουν.... δε θα διπλασιαστουν αυριο κιολας..

στις αλλαγες μπορεις αφου βγαλεις το νερο που πρεπει, να ριχνεις το αντιχλωριο πρωτα και μετα το φρεσκο νερο....δε θα εχεις κανενα προβλημα οσον αφορα την αποχλωριωση.
καλως ηρθες!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 02-12-11 στις 20:57
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-12-11, 10:01
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Έχεις σπρει μπαρ αυτό νομίζω είναι καλό...αν και μειώνει λίγο την ένταση της εξόδου.... στα 60 εκ. ίσως να είναι προτιμότερη λύση.

Τα ψάρια αυτά όπως σου είπα ΔΕΝ κάνουν για το ενυδρείο σου! 200λίτρα δεν είναι άσχημα.....είναι όμως κύβος και αυτό μειώνει πολύ το μήκος σου!.....¶σε που για τα χρυσόψαρα αυτά ούτε τα όχι 200λιτρο....400λίτρο δεν θα σε έφτανε για 9 τέτοια ψάρια!

ΠΑΡΑΛΥΨΗ: +1 στον Πάνο..... λάθος μου που δεν σου είπα και εγώ ΜΠΡΑΒΟ που δεν έμεινες με τις γυάλες και έκανες αυτή τη σοβαρή προσπάθεια!...Στην πορεία θα κάνεις τις σωστές ενέργειες....η αρχή έγινε, χρόνο έχει όπως είπε και ο Πάνος.

ΥΓ: Το φίλτρο σου καλά το έστησες (ίσως τώρα που είναι αρχή να έπρεπε να βάλεις και άνθρακα) κατά τα άλλα εγώ από τις πετρούλες (που είναι για τη δημιουργία αποικιών βακτυρίων) προτιμώ τα κεραμικά με την τρύπα στη μέση (μακαρόνι) που έχουν μεγαλύτερη επιφάνια και καλύτερη κυκλοφορία του νερου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-12-11, 10:54
Petert Ο χρήστης Petert δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2011
Περιοχή: Ν.Σμύρνη
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Τώρα που βλέπω τις φωτό δε φαίνεται καλά το φίλτρο. Τις έβγαλα σήμερα το πρωί για να τις ποστάρω και να δείτε.
Θα τραβήξω και μερικές καλύτερες. Πήγα να ανεβάσω και video αλλά κάτι δεν του άρεσε στο ανέβασμα. Θα ξαναπροσπαθήσω

Το χαλίκι το έπλυνα πολύ καλά με καυτό νερό μέχρι που δεν έβγαζε τίποτα.
4 τσουβαλάκια έβαλα 5κιλα.
Ηθελα άμμο λευκή που το είδα σε κάποια φωτό στο internet και μου άρεσε αλλά μου είπε ο πετσοπάς (καλό παιδί με γνώσεις) ότι θα το τρώνε τα χρυσοψαρα και πήρα λευκό χαλικάκι.

Ναι, πρέπει να αγοράσω ένα κουβά με χερούλι μόνο για το ενυδρείο. Θα με βοηθήσει και στο άδειασμα του νερού γιατί οι λεκάνες είναι χαμηλές και δε βολεύουν στο κουβάλημα.

Στο φίλτρο έχω δώσει κλίση 45 μοίρες προς το πάνω ώστε να δημιουργεί ανατάραξη. Απλά δε ξέρω αν όπως λέτε επειδή είναι ψιλό το ενυδρείο μήπως πρέπει να το πάω πιο κάτω (στο πατο) για να τραβάει το νερό από το βυθό καλύτερα.

Σωστό ότι πρέπει να το κλείνω όταν βάζω φρέσκο νερό μέχρι να δουλέψει το αντιχλώριο. Απλά βρήκα ευκαιρία να το ξεπλύνω λίγο και το άφησα έξω (κακώς). Δεν ήξερα ότι τα βακτήρια τρέφονται από το νερό και τα ψάρια.

Όσο για την απόφαση να πάρω ένα ας πούμε καλό ενυδρείο μη το συζητάτε.
Ξεκίνησα να βρώ ένα μικρό ίσα ίσα να κάνουμε λίγο χαβαλε με το πιτσιρικά.
80άρια δεν έβρισκα με τίποτα και τα καλά γερμανικά είχαν 250 ευρώ και βάλε.
Εγώ είχα σκοπό να δώσουμε κανα 100ρικο όλα μαζί. Κρίση γαρ.
Το PET-CITY είχε 50% σε όλα τα ενυδρεία και πήρα το συγκεκριμένο 170¤.
Συν φίλτρα, ζουμια, χαλίκια κλπ έδωσα πολύυυ περισσότερα από όσα θέλαμε.
Μέχρι και από τη βάση ήθελα να γλιτώσω λεφτά και έφτιαξα μια δική μου στο ύψος που ήθελα με βιομηχανικές ρόδες ώστε να το τραβάω όποτε θέλω για να καθαρίζω ή σε περίπτωση που γίνει καμιά στραβή και αρχίσουν να τρέχουν νερά (χαχα) να το σουτάρω στο μπαλκόνι...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-12-11, 11:10
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Petert Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο φίλτρο έχω δώσει κλίση 45 μοίρες προς το πάνω ώστε να δημιουργεί ανατάραξη. Απλά δε ξέρω αν όπως λέτε επειδή είναι ψιλό το ενυδρείο μήπως πρέπει να το πάω πιο κάτω (στο πατο) για να τραβάει το νερό από το βυθό καλύτερα.

Όχι! Η οξυγώνωση του νερού γίνεται αποκλειστικά από την επιφάνια! Ακόμα και η ανλτία από την ανατάραξη της επιφάνιας με τισ φυσαλίδες κάνει τη δουλειά.....απλά λόγω του ύψους του ενυδρείου σου είναι καλά να υπάρχει για να ανακινεί και λίγο τον πυθμένα και να προσθέτει στην οξυγόνωση.

Σωστό ότι πρέπει να το κλείνω όταν βάζω φρέσκο νερό μέχρι να δουλέψει το αντιχλώριο. Απλά βρήκα ευκαιρία να το ξεπλύνω λίγο και το άφησα έξω (κακώς). Δεν ήξερα ότι τα βακτήρια τρέφονται από το νερό και τα ψάρια.

Να το ξεπλένεις ΜΟΝΟ με νερό που πήρες από το ενυδρείο....ΠΟΤΕ με νερό της βρύσης!

Μέχρι και από τη βάση ήθελα να γλιτώσω λεφτά και έφτιαξα μια δική μου στο ύψος που ήθελα με βιομηχανικές ρόδες ώστε να το τραβάω όποτε θέλω για να καθαρίζω ή σε περίπτωση που γίνει καμιά στραβή και αρχίσουν να τρέχουν νερά (χαχα) να το σουτάρω στο μπαλκόνι...
Επλίζω να είσε σίγουρος για το βάρος που αντέχει η κατασκευή σου γιατί το 200λιτρο έχει και το βάρος του!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-12-11, 20:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως ηρθες.

Τεστακια στο νερο εχεις κανει για να ξερεις αν εχει αμμωνιες κλπ?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,45315 seconds with 13 queries