Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 26-08-11, 11:34   #1
apple snail με χρυσοψαρο
 
Το avatar του χρήστη Slevinakos
Slevinakos
Junior Member
Εγγραφή: 28-04-2011
Περιοχή: Thessaloniki-Xanthi
Μηνύματα: 24

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Slevinakos Ο χρήστης Slevinakos δεν είναι συνδεδεμένος 26-08-11, 11:34
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Εχω ενα χρυσοψαρο εδω και 6 μηνες και αποφασισα να παρω ενα apple snail για συγκατοικο. Δεν εχω καθολου φυτα μεσα στο ενυδρειο. Μπορει να επιβιωσει το apple snail μονο με την αλγη η πρεπει να προμηθευτω τροφη και γιαυτο?
Εμφανίσεις: 2184
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-08-11, 13:20
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

καλησπερα(σε ολους)!ειμαι νεος στο site και δεν ξερω κατα ποσο "εχω το δικαιωμα" να απαντησω καθως υπαρχουν πολλοι πιο εμπειροι εδω,οσον αφορα το φορουμ,αλλα και το χομπι!ωστοσο εχω εδω και καιρο apple snails και θα ηθελα να παραθεσω την αποψη μου!φιλε μου,εγω δεν βασιστηκα ποτε στο οτι τρωνε μονα τους οτι περισευει!αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν μπορουν να ζησουν κατα αυτο τον τροπο.προσωπικα,ανεκαθεν τάιζα συχνα με ταμπλετες σπηρουλινας,ελαφρως βρασμενο λαχανο,μαρουλι,αγγουρι και σπανιοτερα καροτο!τα τιμουν απιστευτα!η αποψη μου ειναι πως για να ζησουν ευτυχισμενα,αλλα και γιανα τα δεις να μεγαλωνουν(πολυ) πρεπει να τα ταιζεις.ειναι θαυμασια ζωα και θα τα ευχαριστηθεις βλεποντας τα να τρωνε οτι τους ριχνεις!
το μονο θεμα που δεν με βρισκει να συμφωνω(αν και πολλοι εμπειροτεροι απο εμενα θα διαφωνησουν),ειναι η συγκατοικηση του με το χρυσοψαρο!εγω "κολλουσα" να τα βαλω μαζι,γιατι ειχα ακουσει διαφορες θεωριες,οπως το οτι τρωνε τις κεραιες τους και μετα οταν ξαναβγαλουν μαθαινουν να κινουνται "σκυφτα" με τον φοβο να μην τα ξαναξαναδαγκωσουν.με φοβο λοιπον το δοκιμασα και ειδα το ενα μου χρυσοψαρο να του τσιμπα αγρια την κεραια,οποτε το εβγαλα αμεσως βαζοντας ξεχωριστα!αυτα (τα πολλα) απο εμενα,σιγουρα αλλοι θα γνωριζουν πολυ περισσοτερα!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-08-11, 22:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από janickrules Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα(σε ολους)!ειμαι νεος στο site και δεν ξερω κατα ποσο "εχω το δικαιωμα" να απαντησω καθως υπαρχουν πολλοι πιο εμπειροι εδω,οσον αφορα το φορουμ,αλλα και το χομπι!ωστοσο εχω εδω και καιρο apple snails και θα ηθελα να παραθεσω την αποψη μου!φιλε μου,εγω δεν βασιστηκα ποτε στο οτι τρωνε μονα τους οτι περισευει!αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν μπορουν να ζησουν κατα αυτο τον τροπο.προσωπικα,ανεκαθεν τάιζα συχνα με ταμπλετες σπηρουλινας,ελαφρως βρασμενο λαχανο,μαρουλι,αγγουρι και σπανιοτερα καροτο!τα τιμουν απιστευτα!η αποψη μου ειναι πως για να ζησουν ευτυχισμενα,αλλα και γιανα τα δεις να μεγαλωνουν(πολυ) πρεπει να τα ταιζεις.ειναι θαυμασια ζωα και θα τα ευχαριστηθεις βλεποντας τα να τρωνε οτι τους ριχνεις!
το μονο θεμα που δεν με βρισκει να συμφωνω(αν και πολλοι εμπειροτεροι απο εμενα θα διαφωνησουν),ειναι η συγκατοικηση του με το χρυσοψαρο!εγω "κολλουσα" να τα βαλω μαζι,γιατι ειχα ακουσει διαφορες θεωριες,οπως το οτι τρωνε τις κεραιες τους και μετα οταν ξαναβγαλουν μαθαινουν να κινουνται "σκυφτα" με τον φοβο να μην τα ξαναξαναδαγκωσουν.με φοβο λοιπον το δοκιμασα και ειδα το ενα μου χρυσοψαρο να του τσιμπα αγρια την κεραια,οποτε το εβγαλα αμεσως βαζοντας ξεχωριστα!αυτα (τα πολλα) απο εμενα,σιγουρα αλλοι θα γνωριζουν πολυ περισσοτερα!

-------------------------
Ειναι ομως και στο χαρακτηρα του καθε ψαριου.
Τα δικα μου χρυσοψαρα δεν ασχολουνται μετα applesnail που τους εβαλα.
Ισως παιζει ρολο και το στησιμο του ενυδρειου.
Προσοχη με το ταισμα να μην τρωνε μονο απο τα ετοιμα, χορταινουν και δεν "καθαριζουν" και τα υπολειματα αλγης.
Ισορροπια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 26-08-11 στις 22:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-08-11, 01:07
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων

-------------------------
Ειναι ομως και στο χαρακτηρα του καθε ψαριου.
Τα δικα μου χρυσοψαρα δεν ασχολουνται μετα applesnail που τους εβαλα.
Ισως παιζει ρολο και το στησιμο του ενυδρειου.
Προσοχη με το ταισμα να μην τρωνε μονο απο τα ετοιμα, χορταινουν και δεν "καθαριζουν" και τα υπολειματα αλγης.
Ισορροπια.
συμφωνω σε ολα!!και ειδικα στο ταισμα.το εχω διαπιστωσει......
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-09-11, 20:39
Το avatar του χρήστη costas_kumitsu
costas_kumitsu Ο χρήστης costas_kumitsu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2008
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

και εγω δεν ειχα προβλημα με τα apple snail οταν τα ειχα με τα χρυσοψαρα..πετυχα και πολλες γεννες..πόσα λίτρα ειναι το ενυδρείο σου?
__________________
flames to dust..lovers to friends..all the good thinks comes to an end!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Apple snail dimitrisgiannoulakis Σαλιγκάρια 3 29-01-07 18:18
Apple snail RIP ? abrous Σαλιγκάρια 7 04-01-07 09:34
Apple snail qstavrosq Σαλιγκάρια 11 29-06-06 23:35
Apple Snail - Zebra Snail - Τριχοειδής Μαύρη ¶λγη PascM Σαλιγκάρια 5 26-02-06 12:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04534 seconds with 12 queries