Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 07-08-11, 11:31   #1
προβλημα αμμωνιας
 
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi
Senior Member
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος 07-08-11, 11:31
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλημερα . μολις γυρισα απο ενα 4ημερο. κοιταω το ενδρειο μου και το νερο ηταν βρωμικο. μετραω αμμωνια 3,νιτρωδη 1 και νιτρικα περιπου 10. κανω αλλαγη περιπου 50%. το φιλτρο για καποιο λογο ειχε σταματησει. δεν ξερω ποσες μερες.το εβγαλα απο την πριζα και με το που το ξαναεβαλα δουλεψε κανονικα. πρεπει να εκανε διακοπη ρευματος και να μπλοκαρε. λετε να χαλασε η βιολογια τοσες μερες? θα μετρησω μετα παλι, τοθεμα ειναι οτι αυριο παιζει να ξαναφυγω....
Εμφανίσεις: 3993
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-08-11, 11:34
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 185
Προεπιλογή

Αν ειναι 4 μερες σιγουρα ,και κακως το εβαλες αμεσως μπροστα,αν καταλαβα καλα.Ειναι εξωτερικο?Τι ψαρια εχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-08-11, 11:42
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

ειναι εσωτερικο. εχω 3 σκαλαρια 8 ινδιανακια και 8 αρλεκινους
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-08-11, 11:48
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 185
Προεπιλογή

Επιγοντος πρεπει να βρεις μπολι,και να κανεις μεγαλυτερη αλλαγη νερου,Ποσα λιτρα βιολογικο υλικο εχεις,?Βγαλε τα σφουγγαρια και βαλε καινουργιο (καλυταρα Απο αλλο στρωμενο)βιολογικο υλικο.Οτι ειναι να κανεις καντο γρηγορα,γιατι τα νουμερα σου ειναι απαγοητευτικα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-08-11, 11:57
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

εχω μπλε σφουγγαρι και 1 λιτρο σιποραξ. αρα λες να βρω μπολι. να μην περιμενω μεχρι το βραδυ να δω αν πεσει?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω μπλε σφουγγαρι και 1 λιτρο σιποραξ. αρα λες να βρω μπολι. να μην περιμενω μεχρι το βραδυ να δω αν πεσει?
αυτο που με παρηγορει ειναι οτι εχω νιτρικα 10 . αυτο δεν σημαινει οτι υπαρχει ακ0μα βιολογια?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gianniwpopi : 07-08-11 στις 11:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-08-11, 12:06
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 185
Προεπιλογή

Τι μα περιμενεις με τετοια νουμερα,αν βρεις εστω μισο λιτρο μπολι,να βγαλεις ολο το δικο σου και να βαλεις αλλο μισο καινουργιο.Κανε και μια αλλαγη ακομα σημερα του 70% νερου.Βεβαια δεν ξερω αν το ετοιμαζεις πρωτα.
-------------------------
Τα σκαλαρια τι υψος εχουν?
-------------------------
Τα σκαλαρια τι υψος εχουν?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ : 07-08-11 στις 12:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-08-11, 12:10
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι μα περιμενεις με τετοια νουμερα,αν βρεις εστω μισο λιτρο μπολι,να βγαλεις ολο το δικο σου και να βαλεις αλλο μισο καινουργιο.Κανε και μια αλλαγη ακομα σημερα του 70% νερου.Βεβαια δεν ξερω αν το ετοιμαζεις πρωτα.
-------------------------
Τα σκαλαρια τι υψος εχουν?
-------------------------
Τα σκαλαρια τι υψος εχουν?
τα σκαλαρια μου ειναι μικρα ακομα. 3-4 εκατοστα. λεω να περιμενω λιγο γιατι εκανα την αλλαγη πριν 1 ωρα περιπου. επισης δεν ξερω αν το φιλτρο ειχε σταματησει 4 μερες. εγω ελειπα 4 μερες. δεν ξερω ποτε εκανε τη διακοπη. οπως και να χει το βραδυ θα παρω μπολι απο μια φιλη μου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-08-11, 12:14
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 185
Προεπιλογή

Ποσα λιτρα εχεις
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-08-11, 12:18
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

ειναι 135 λτ. θα μο πεις οτι ειναι λιγα τα λιτρα? εχω και ενα 240λτ αδειο. αλλα λογω διακοπων το εχω αδειο.απο σεπτεβρη λεω να το στεισω. //
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-08-11, 12:23
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 185
Προεπιλογή

Συγουρα ειναι λιγα,αλλα τωρα προεχουν τα δηλητηρια που εχεις μεσα.Τετοια νουμερα δεν κανει μια πολυωρη διακοπη.Παντος αν ειχα εγω το προβλημα,θα εκανα τωρα μια αλλαγη ακομα.Το 50% ειναι πολυ λιγο γιαυτα τα νουμερα που εχεις.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-08-11, 12:25
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

θα κανω ακομα μια αλλαγη τωρα και θα ξαναμετησω το απογευμα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-08-11, 12:50
areti Ο χρήστης areti δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Τι αντιχλωριο χρησιμοποιηεις?
Υπαρχουν αντιχλωρια που δεσμευουν αμμωνια και νιτρικα πχ seachem prime. Αν το αντιχλωριο σου γραφει πανω οτι κανει κατι τετοιο να βαλεις αυτο που λεει ως μεγιστη επιτρεπομενη δοση. Αν εχεις φιλο ή γνωστο με ενυδρειο κανε τραμπα το 1/4 απο βιολογικο υλικο απο το φιλτρο του με το υλικο απο το δικο σου, αν εχεις και μπουκαλακι με βακτηρια ριξε τα και αυτα μπας και... Σε καμια περιπτωση μην ταισεις και αν εχεις την δυνατοτητα μην φυγεις μεχρι να δεις τι θα γινει. Υπαρχουν και καποια υλικα που βαζουμε στο φιλτρο και δεσμευουν την αμμωνια δεν ξερω αν κανουν δουλεια αλλα ισως βοηθησουν. Το καλυτερο θα ηταν μεχρι να επανελθει η βιολογια να τα δωσεις να στα κρατησει καποιος τα ψαρακια ή καποια απο αυτα. Εγω παντως διαφωνω με το να αλλαξεις το βιολογικο υλικο σου με καινουργιο. Αν το κρατησεις ενα μικρο μερος της βιολογιας υπαρχει ακομα και μπορει να επανελθει πιο γρηγορα απο το να περιμενεις να μπολιαστει εξαρχης. Ο Raven ειχε και ενα σχετικο post που ελεγε οτι ακομα και οταν καταργουμε ενα φιλτρο να μην ξεπλενουμε τα σφουγγαρια καθως οταν το ξαναχρειαστουμε η βιολογια θα αναπτυχθει καλητερα με αυτον τον τροπο.

Ti ph εχεις;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-08-11, 12:53
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

κανε αλλαγη 90% τωρα πριν μετρησεις
τα αλλα επονται


Στη συνεχεια αν δεν βρεις μπολι κανονισε να μηδενιζεις την αμμωνια με αλλαγες νερου.
Υπαρχει και ενα χαπακι που την μηδενιζει.

Οσο πιο γρηγορα βρεις (ωστε να μην κανεις συνεχεια αλλαγες ) βαλε μπολι και μετρα. Αν υπαρχει αμμωνια κανε αλλαγες.

Αλλος τροπος δεν υπαρχει
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-08-11, 13:01
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 185
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από areti Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι αντιχλωριο χρησιμοποιηεις?
Υπαρχουν αντιχλωρια που δεσμευουν αμμωνια και νιτρικα πχ seachem prime. Αν το αντιχλωριο σου γραφει πανω οτι κανει κατι τετοιο να βαλεις αυτο που λεει ως μεγιστη επιτρεπομενη δοση. Αν εχεις φιλο ή γνωστο με ενυδρειο κανε τραμπα το 1/4 απο βιολογικο υλικο απο το φιλτρο του με το υλικο απο το δικο σου, αν εχεις και μπουκαλακι με βακτηρια ριξε τα και αυτα μπας και... Σε καμια περιπτωση μην ταισεις και αν εχεις την δυνατοτητα μην φυγεις μεχρι να δεις τι θα γινει. Υπαρχουν και καποια υλικα που βαζουμε στο φιλτρο και δεσμευουν την αμμωνια δεν ξερω αν κανουν δουλεια αλλα ισως βοηθησουν. Το καλυτερο θα ηταν μεχρι να επανελθει η βιολογια να τα δωσεις να στα κρατησει καποιος τα ψαρακια ή καποια απο αυτα. Εγω παντως διαφωνω με το να αλλαξεις το βιολογικο υλικο σου με καινουργιο. Αν το κρατησεις ενα μικρο μερος της βιολογιας υπαρχει ακομα και μπορει να επανελθει πιο γρηγορα απο το να περιμενεις να μπολιαστει εξαρχης. Ο Raven ειχε και ενα σχετικο post που ελεγε οτι ακομα και οταν καταργουμε ενα φιλτρο να μην ξεπλενουμε τα σφουγγαρια καθως οταν το ξαναχρειαστουμε η βιολογια θα αναπτυχθει καλητερα με αυτον τον τροπο.

Ti ph εχεις;

Εχει δικιο ο φιλος ο Raven ,και ετσι ειναι το σωστο.
Αλλα στην προκειμενη περιπτωση ειναι εντελως αλλο πραγμα,γιατι η βιολογια εχει νεκρωθει λογου ελειψεις οξυγονου.Οποτε καλο ειναι να βαλει καινουργιο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-08-11, 13:16
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει δικιο ο φιλος ο Raven ,και ετσι ειναι το σωστο.
Αλλα στην προκειμενη περιπτωση ειναι εντελως αλλο πραγμα,γιατι η βιολογια εχει νεκρωθει λογου ελειψεις οξυγονου.Οποτε καλο ειναι να βαλει καινουργιο.
εχω ph7 και το αντιχλωριο ειναι το API STRESS coat
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-08-11, 13:28
areti Ο χρήστης areti δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Τα βακτηρια οπως και διαφοροι οργανισμοι πολλες φορες οταν δεν εχουν τις καταληλες συνθηκες κοιμουνται ... και επανερχονται ξανα οταν τα πραγματα ειναι καλυτερα... Καπως ετσι επιζουν και τα βακτηρια στα μπουκαλακια αλλιως δεν θα ηταν δυνατο να μπολιασουν τιποτα . Αν το "κολπο" δουλευει για ενα σφουγγαρι που μενει σε μια ντουλαπα χωρις νερο , χωρις τροφη για μηνες γιατι να μην δουλεψει για ενα σφουγγαρι που εμεινε χωρις κυκλοφορια; Ενα στειρο βιολογικο υλικο τι θα του προσφερει καλυτερο απο το οτι εστω ελαχιστο εχει επιζησει απο την βιολογια στο υπαρχον υλικο. Οχι βεβαια οτι αυτο θα τον σωσει με αμμωνια 3 αλλα τουλαστιστον ισως βοηθησει να ανακαμψει πιο γρηγορα
-------------------------
βαλε την ποσοτητα που προτεινει για θεραπια πληγων, δεσμευει και αμμωνια οποτε ισως βοηθησει

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη areti : 07-08-11 στις 13:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-08-11, 13:38
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

εκανα και δευτερη αλλαγη και εβαλα διπλη δοση αντιχλωριο. θα μετρησωκαι μετα και βλεπουμε. εγω πιστευω οτι θα πεσει η αμμωνια//προαισθημα//
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-08-11, 13:39
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από areti Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα βακτηρια οπως και διαφοροι οργανισμοι πολλες φορες οταν δεν εχουν τις καταληλες συνθηκες κοιμουνται ... και επανερχονται ξανα οταν τα πραγματα ειναι καλυτερα... Καπως ετσι επιζουν και τα βακτηρια στα μπουκαλακια αλλιως δεν θα ηταν δυνατο να μπολιασουν τιποτα . Αν το "κολπο" δουλευει για ενα σφουγγαρι που μενει σε μια ντουλαπα χωρις νερο , χωρις τροφη για μηνες γιατι να μην δουλεψει για ενα σφουγγαρι που εμεινε χωρις κυκλοφορια; Ενα στειρο βιολογικο υλικο τι θα του προσφερει καλυτερο απο το οτι εστω ελαχιστο εχει επιζησει απο την βιολογια στο υπαρχον υλικο. Οχι βεβαια οτι αυτο θα τον σωσει με αμμωνια 3 αλλα τουλαστιστον ισως βοηθησει να ανακαμψει πιο γρηγορα
-------------------------
βαλε την ποσοτητα που προτεινει για θεραπια πληγων, δεσμευει και αμμωνια οποτε ισως βοηθησει
Τα βακτηρια που αναφερεις ειναι ετεροτροφα (μπορουν να ζησουν σε μπουκαλακι αφου μπορουν να ζησουν και σε αναεροβιες συνθηκες) και δεν εχουν σχεση με τα βακτηρια που εχει το φιλτρο μας ... ναι μεν μπορουν να καταναλωσουν αμμωνια οταν περνανε σε αεροβια "φαση" αλλα οχι τοσο αποτελεσματικα οσο τα "αγαπημενα" μας ... Διαβασε χρησημες πληροφοριες εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50753 ... Δε μπορουν να καλυψουν την "αναγκη" ενος ολοκληρου ενυδρειου χωρις τα αυτοτροφα και συντομα θα καταληξει σε ενα bacterial bloom αν το παρακανει με την εισαγωγη βακτηριο-μπουκαλων!
Η καλυτερη λυση ειναι μπολι και γρηγορα οπως επισης λιγο εως καθολου ταισμα μεχρι να ισορροπησει το συστημα και συχνες αλλαγες νερου να μη ξεφευγει η αμμωνια!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-08-11, 13:44
areti Ο χρήστης areti δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Ναι οκ αλλα καλυτερα νεο υλικο ή το υλικο που εχουμε και οτι εχει επιζησει απο βιολογια επεζησε?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-08-11, 13:48
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 185
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από areti Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα βακτηρια οπως και διαφοροι οργανισμοι πολλες φορες οταν δεν εχουν τις καταληλες συνθηκες κοιμουνται ... και επανερχονται ξανα οταν τα πραγματα ειναι καλυτερα... Καπως ετσι επιζουν και τα βακτηρια στα μπουκαλακια αλλιως δεν θα ηταν δυνατο να μπολιασουν τιποτα . Αν το "κολπο" δουλευει για ενα σφουγγαρι που μενει σε μια ντουλαπα χωρις νερο , χωρις τροφη για μηνες γιατι να μην δουλεψει για ενα σφουγγαρι που εμεινε χωρις κυκλοφορια; Ενα στειρο βιολογικο υλικο τι θα του προσφερει καλυτερο απο το οτι εστω ελαχιστο εχει επιζησει απο την βιολογια στο υπαρχον υλικο. Οχι βεβαια οτι αυτο θα τον σωσει με αμμωνια 3 αλλα τουλαστιστον ισως βοηθησει να ανακαμψει πιο γρηγορα
-------------------------
βαλε την ποσοτητα που προτεινει για θεραπια πληγων, δεσμευει και αμμωνια οποτε ισως βοηθησει
Αγαπητη φιλη Αρετη,επαναλαμβανω,ετσι οπως τα λες ειναι.
Υπαρχουν βακτηριδια που ζουν χιλιδες χρονια σε αδρανεια.
Υπαρχουν εντομα που ζουν και 20 χρονια στην αδρανεια
Υπαρχουν ψαρια που ζουν εξω απο το νερο σε αδρανεια.

Σε ολα αυτα υπαρχει ενας κοινος παρανομαστης το ΟΞΥΓΟΝΟ

Εγω δεν σου λεω για το φιλτρο ,αλλα παρε ενα μπουκαλι νερο απο το ενυδρειο σου ,ταποσετο και ανοιξετο σε 2-3-4 μερς και θα δεις τι μυριζει.

Επισης αν με διαβασες καλα εγω ειπα στην περιπτωση που θα βρει μπολι,να αλλαξει το μισο με μπολι και το αλλο μισο με καινουργιο.Ομολογω τετοια περιπτωσει δεν μου εχει τυχη,αλλα ο φιλος για να εχει τετοια νουμερα ,αν και δεν ειμαι χημικος (απλος χομπιστας)το νερο του φιλου εχει νεκρωθει (σαπισει)και δεν ξερω αν θα το αντεξουν τα ψαρακια του.Γιαυτο επιμενω στην μεγαλη αλλαγη.Εχω αλλαξει οχι γιαυτον τον λογο αλλα λογο διαρροης το 90% του νερου τμηματικα την ιδια μερα και τα ψαρια μου δεν παθανε τιποτα.Βεβαια ειχα την βιολογια μου.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-08-11, 13:49
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Απο οσο διαβασα μετρουσε νιτρικα αλλα αυτα τα νιτρικα μπορουσαν να προυπηρχαν και να εχει πεθανει ολη η βιολογια ... Λογικα αυτο συμβαινει αλλα και να εχει μεινει ζωντανη καποιο μικρο μερος της θα πρεπει να την ενισχυσουμε ωστε να επανελθει σε ισορροπια οσο γινεται πιο γρηγορα ... Η αμμωνια σκοτωνει τα ψαρια σιγα σιγα δημιουργωντας βλαβες στα οργανα τους!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-08-11, 13:56
areti Ο χρήστης areti δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Μισο λεπτο να δουμε σε τι συμφωνουμε:

Α) Το νερο ειναι χαλια πρεπει να κανει αλλαγες να ριξει αμεσα την αμμωνια πριν τα ψαρια αρχιζουν να καιγονται απο την αμμωνια

Β)Η βιολογια στο μεγαλυτερο μερος της εχει πεθανει. Αν δεν ειχε πεθανει δεν θα ανεβαζε αμμωνια

Γ) Πρεπει να βαλει μπολι και να μην ταισει. Χωρις μπολι δεν θα μπορει να επανελθει η βιολογια

Σε τι εχω διαφοτερικη αποψη χωρις να συμαινει οτι δεν σεβομαι τις διαφορετικες γνωμες:

Αν θα προσφερει κατι η αντικατασταση του βιολογικου υλικου . Να το παρουμε και αλλιως. Ελα και το αλλαξε απο τι γλιτωνει;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-08-11, 13:57
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 185
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο οσο διαβασα μετρουσε νιτρικα αλλα αυτα τα νιτρικα μπορουσαν να προυπηρχαν και να εχει πεθανει ολη η βιολογια ... Λογικα αυτο συμβαινει αλλα και να εχει μεινει ζωντανη καποιο μικρο μερος της θα πρεπει να την ενισχυσουμε ωστε να επανελθει σε ισορροπια οσο γινεται πιο γρηγορα ... Η αμμωνια σκοτωνει τα ψαρια σιγα σιγα δημιουργωντας βλαβες στα οργανα τους!
Συγνωμη αλλα δεν το καταλαβα.

Λογο νιτρικων πεθενει η βιλογια?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-08-11, 13:57
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο οσο διαβασα μετρουσε νιτρικα αλλα αυτα τα νιτρικα μπορουσαν να προυπηρχαν και να εχει πεθανει ολη η βιολογια ... Λογικα αυτο συμβαινει αλλα και να εχει μεινει ζωντανη καποιο μικρο μερος της θα πρεπει να την ενισχυσουμε ωστε να επανελθει σε ισορροπια οσο γινεται πιο γρηγορα ... Η αμμωνια σκοτωνει τα ψαρια σιγα σιγα δημιουργωντας βλαβες στα οργανα τους!
αυτο λεω και εγω. αφου εχω νιτρικα πιστευω οτι νυπαρχει ακομα βιολογια.και τα νιτρικα αποκλειετε να προυπηρχαν γιατι εχω και φυτα μεσα. θα τα ειχαν φαει
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-08-11, 14:03
areti Ο χρήστης areti δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Γιωργο συμφωνω μαζι σου 100% και οπως θα δεις αυτα εχω γραψει απο την αρχη ... μπολι και οχι ταισμα η απορια μου ειχει να κανει με την αλλαγη στο βιολογικο υλικο. Παντως προσωπικα μου εχει τυχει πολλες φορες κατα την διαρκεια του καθαρισμου να ξεχασω το ενα απο τα δυο φιλτρα εκτος πριζας ( γι αυτο εχω εξαλλου 2 ) Το ξαναεβαλα μπροστα και μετα απο 1-2 εβδομαδες αυτο που ηταν εκτος δεν ειχε κανενα θεμα... ειχε επανελθει στην αρχικη του κατασταση
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-08-11, 14:04
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνωμη αλλα δεν το καταλαβα.

Λογο νιτρικων πεθενει η βιλογια?
Το αντιθετο! Ειναι μια ενδειξη οτι λειτουργει ο κυκλος του αζωτου αλλα gianniwpopi μπορει η βιολογια σου οταν "πεθανε" να ειχε παραγει πχ 30 νιτρικα και τα φυτα να "εφαγαν" τα 20 ... και ειχαν μεινει τα 10 που μετρησες! Οπως και να εχει θα πρεπει να ενισχυσεις τη βιολογια σου και το μπολι ειναι ο πιο συντομος τροπος!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-08-11, 14:05
areti Ο χρήστης areti δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Ο Γιωγος λεει τα νιτρικα να προυπηρχαν της καταστροφης ... της βιολογιας
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-08-11, 14:06
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 185
Προεπιλογή

[QUOTE=areti;611547]Μισο λεπτο να δουμε σε τι συμφωνουμε:

Α) Το νερο ειναι χαλια πρεπει να κανει αλλαγες να ριξει αμεσα την αμμωνια πριν τα ψαρια αρχιζουν να καιγονται απο την αμμωνια

Β)Η βιολογια στο μεγαλυτερο μερος της εχει πεθανει. Αν δεν ειχε πεθανει δεν θα ανεβαζε αμμωνια

Γ) Πρεπει να βαλει μπολι και να μην ταισει. Χωρις μπολι δεν θα μπορει να επανελθει η βιολογια

Σε τι εχω διαφοτερικη αποψη χωρις να συμαινει οτι δεν σεβομαι τις διαφορετικες γνωμες:

Αν θα προσφερει κατι η αντικατασταση του βιολογικου υλικου . Να το παρουμε και αλλιως. Ελα και το αλλαξε απο τι γλιτωνει;[/QUOTE]

Εγω λεω οτι εχει πεθανει ολη η βιολογια του φιλτρου.
Και εφοσον εχω κατι σαπιο μεσα στο φιλτρο μου το αλλαζω για να μην παθω πιθανες μολυνσεις(Σου λεω εγω πως το βλεπω) αφου δεν εχει να μου δωσει τιποτα ,παρα προβληματα(ολα αυτα τα λεω εμπειρικα)
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-08-11, 14:10
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από areti Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιωργο συμφωνω μαζι σου 100% και οπως θα δεις αυτα εχω γραψει απο την αρχη ... μπολι και οχι ταισμα η απορια μου ειχει να κανει με την αλλαγη στο βιολογικο υλικο. Παντως προσωπικα μου εχει τυχει πολλες φορες κατα την διαρκεια του καθαρισμου να ξεχασω το ενα απο τα δυο φιλτρα εκτος πριζας ( γι αυτο εχω εξαλλου 2 )
Τα βακτηρια του φιλτρου μας το πολυ σε μια μερα (εξαρταται απο θερμοκρασια κοκ) μπορουν να διπλασιασουν τον πληθυσμο τους και να καλυψουν τις αναγκες που εχει το συστημα μας ... ειδικα αν εχεις δυο φιλτρα ειναι καλυτερα αφου και το ενα και μονο θα μπορουσε να καλυψει ολες τις αναγκες αν υπαρχει αρκετο βιολογικο υλικο ...

Παράθεση:
Το ξαναεβαλα μπροστα και μετα απο 1-2 εβδομαδες αυτο που ηταν εκτος δεν ειχε κανενα θεμα... ειχε επανελθει στην αρχικη του κατασταση
Αν μιλαμε για τοσο διαστημα χωρις να λειτουργει θα πρεπει να το βγαλεις και να πλυνεις τα υλικα του φιλτρου που δεν ηταν σε λειτουργια (αν ειναι εξωτερικο αφαιρεσε και το νερο που περιειχε!)
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-08-11, 14:15
areti Ο χρήστης areti δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Επειδη ειμαι παθουσα...μπορω να πω οτι 24 ωρες με ενα eheim 2213 εκτος πριζας (1+ λιτρο siporax) η ψοφια βιολογια δεν μου εκανε κανενα κακο και μετα απο 1-2 εβδομαδες το φιλτρο ειχε επανελθει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
προβλημα αμμωνιας στο γκαποενυδρειο gianniwpopi Αρχάριοι γλυκού νερού 26 27-06-11 22:46
Προβλημα Αμμωνιας IbizaIsland Αρχάριοι γλυκού νερού 152 22-01-11 16:46
Ξανα προβλημα αμμωνιας Avaya Αρχάριοι γλυκού νερού 28 14-04-08 14:21
Προβλημα αμμωνιας again! Greg26 Αρχάριοι γλυκού νερού 21 24-08-07 19:05
Προβλημα (Test Αμμωνιας) ΡΑΠΤΗ Αρχάριοι γλυκού νερού 6 04-12-06 22:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08997 seconds with 12 queries