Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-07-11, 16:51
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή βοηθεια για αλγες..

πριν δυο μερες αγορασα απο εναν εδω μεσα 3 ανουμπιες και μια java στις ανουμπιες ειδα ότι όταν τις εβαλα στο νερο παρατηρησα ότι ειχα στην ακρη των φυλλων τους κατι μαυρα μπιλακια σαν σφουγγαρακια και ειναι πανω σε ολα τα φυλλα..και στα κοτσανακια απο κατω..επισης στην java fern ειχε πρασινη αλγη κλαδοφορα..απο τι μου λεει το παιδι που τα πηρα ειναι απο τα πολλα νιτρικα που ειχε στο ενυδρειο του και επιασαν μαυρη κοντοτριχη αλγη..αυτο εξαπλωνετε? τι μου προτεινετε να κανω? μπορουν τα φυλλα να ξαναγινουν οπως ήταν?
-------------------------
uuuuup

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη faceck : 06-07-11 στις 16:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-07-11, 18:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Γεμισε ενα κουβα με νερο και βαλε 5% χλωρινη πρασινη (για καθε λιτρο νερου 50ml χλωρινη)
Βουτα τα φυτα για 5 λεπτα και βγαλτα και ξεπλυνετα πολυ καλα μεχρι να μη μυριζει καθολου χλωρινη.
Αν θες συμπληρωματικα και για σιγουρια, ξεπλυνε το κουβα καλα, γεμισε τον φρεσκο νερο, ριξε και αντιχλωριο και ασε τα φυτα μεσα για καμια ωρα.

Μετα βαλτα στη θεση τους.
Δεν χρειαζεται να τα καθαρισεις απαραιτητα μηχανικα αν δεν εχουν καθαρισει απο την αλγη πριν τα επιστρεψεις στο ενυδρειο.
Εχει ηδη καει και θα εξαφανιστει σε μερικες μερες απο μονη της πανω απο τα φυτα.
Αν παλι τα θες καθαρα αμεσα, μπορεις να τα τριψεις με καμια παλια οδοντοβουρτσα οσο ειναι στο κουβα με το διαλυμα χλωρινης .... και βλεπουμε .
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-07-11, 00:45
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

ok ευχαριστω..το παιδι ομως μου λεει για κανενα λογο μην το κανω αυτο με την χλωρινη..εγω τελικα να ακουσω εσενα? αν και σε αμπιστευομαι αρκετα σε διαφορα θεματα..φοβαμαι και λιγο μην μεινουν υπολυμματα χλωρινης και πεθανουν τα ψαρια..ειναι αρκετα πηχτη η χλωρινη
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-07-11, 00:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτο που προτεινα εχει πετυχει σε μενα, οποτε το εκανα σε σκληρα φυτα οπως η ανουμπια και η φτερη.
Απο εκει και μετα κανε οτι νομιζεις.

Η χλωρινη αν ειναι πηχτή?
Το εννοεις?
Απλη πρασινη χλωρινη ειπα. Σαν νερο ειναι σε ρευστοτητα.
Και θελει 5%.
Το υπολοιπο 95%, νερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-07-11, 11:12
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Παντως και εγω που ειχα θεμα με BlackBeardAlgae σε anubia εκανα αυτο με την χλωρινη και υσηχασα απλα θελει πολυ καλο ξεβγαλμα εγω την αφησα και λιγο σε νερο με αντιχλωριο μετα και ολα οκ εχουν περασει περιπου 2 μηνες απο τοτε και ολα οκ ουτε γαριδα δε πειραχτηκε αλλη λυση νομιζω ειναι να κλεισεις το φιλτρο και να ριξεις πανω στα φυλα με μια συριγγα excel αν το σηκωνουν τα ψαρια στο ενυδρειο σου σαφως πιο αργη λυση αν ειναι BBA
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-07-11, 11:22
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
πριν δυο μερες αγορασα απο εναν εδω μεσα 3 ανουμπιες και μια java στις ανουμπιες ειδα ότι όταν τις εβαλα στο νερο παρατηρησα ότι ειχα στην ακρη των φυλλων τους κατι μαυρα μπιλακια σαν σφουγγαρακια και ειναι πανω σε ολα τα φυλλα..και στα κοτσανακια απο κατω..επισης στην java fern ειχε πρασινη αλγη κλαδοφορα..απο τι μου λεει το παιδι που τα πηρα ειναι απο τα πολλα νιτρικα που ειχε στο ενυδρειο του και επιασαν μαυρη κοντοτριχη αλγη..αυτο εξαπλωνετε? τι μου προτεινετε να κανω? μπορουν τα φυλλα να ξαναγινουν οπως ήταν?
-------------------------
uuuuup
Αυτο το προβλημα το ειχα και εγω,
την εκανα την αμουμπια με χλωρινη αλλα η χλωρινη φευγη δυσκολα και αστο καλυτερα,
Την εκανα με οδοντοβουρτσα την ετρηψα κατι εγινε, αλλα τελικα την καλυτερη δουλεια την εκανα η γαριδες φιλε μου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-07-11, 11:28
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

εγω απο γαριδες εχω καμια 10αρια αμανο καμια δεκαρια ρεντ τσερυ και δυο glass shrimps αυτην την στιγμη εχω αφαιρεσει με το χερι μου οση μπορουσα και καπως εχει μικρυνει το προβλημα..εσυ για ποιες γαριδες λες ότι τρωνε την αλγη αυτη? γιατι εγω απο τι εχω δει δεν την ακουμπανε..αλλοι μου ειπαν για τα apple snails ότι μπορει να την φανε αλλα και παλι δεν εχω δει να την ακουμπανε!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-07-11, 11:41
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Τη να σας πω ρε παιδια εμενα τα φυλα ηταν μαυρα και τωρα ειναι πρασινα, μεχρι και με ασετον την εκανα την αμουμπια ,και εκανε καποια δουλεια δεν λεω,αλλα την εποχη που ειχα την αλγη τοτε εβαλα και της γαριδες και μεσα σε λιγες μερες αρχησε να χανετε η αλγη, αν δεν εκαναν δουλεια η γαριδες το βραδι τοτε εκανε τον κυκλο της η αλγη και εξαφανηστεικε.
Εχω και φωτο θελεται να της ανεβασω.?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-07-11, 11:43
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

ναι ρε φιλε αν μπορεις ανεβασε καμια φωτο να δω αν εχουμε την ιδια..για να βρουμε μια λυση.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-07-11, 11:59
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Δεν ξερω αν θα ειναι καλη η αναλυση ειναι απο κινητο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00789.jpg
Εμφανίσεις:  312
Μέγεθος:  57,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00790.jpg
Εμφανίσεις:  286
Μέγεθος:  48,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00793.jpg
Εμφανίσεις:  300
Μέγεθος:  50,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00794.jpg
Εμφανίσεις:  313
Μέγεθος:  44,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-07-11, 12:07
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

οχι εμενα δεν ειναι ετσι.
ανεβασα και εγω για να δειτε τι ειναι..δεν ειναι πολυ καθαρες αλλα φαινετε το προβλημα..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04048.jpg
Εμφανίσεις:  261
Μέγεθος:  47,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04016.jpg
Εμφανίσεις:  270
Μέγεθος:  31,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04013.jpg
Εμφανίσεις:  279
Μέγεθος:  49,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-07-11, 12:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπορει να φευγει ευκολα με διαλυμα χλωρινης αλλα αστο καλυτερα αν δεν ξερεις βασικα πραγματα για τη χλωρινη και τα διαλυματα.
Ή ζητησε απο καποιον που γνωριζει να σε βοηθησει δινοντας του να διαβασει αυτα που σου εγραψα.

Οι ανουμπιες αν ειναι σε φωτεινο σημειο ή ερθει καμια ανισορροπια στα θρεπτικα του νερου (NO2 PO4), ειναι το πρωτο φυτο που θα αρπαξει λιγη αλγη.

Το 99% των χομπιστων τα εχουν αντιμετωπισει αυτα, τουλαχιστον μια φορα στην "καριερα" τους και ευκολα.
Δεν ειναι και κανενα σοβαρο προβλημα.
Οι αλγες ειναι συνηθες φαινομενο και μη περιμενεις να εχεις ενα ενυδρειο παντα "φωτογραφια", γιατι ακομα και αυτα που βλεπεις στις φωτογραφιες των διαγωνοισμων εχουν περασει απο αυτα τα σταδια και ετοιμαστηκαν για τη φωτογραφηση να ειναι "καθαρα". Μετα μπορει να εβγαλαν παλι αλγη.
Ή ειναι φρεσκοστημενα, βγηκαν φωτογραφια και μετα μπορει να γεμισαν αλγη.
Χωρις φυτα ενα ενυδρειο μπορει να γεμισει ακομα πιο ευκολα αλγη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-07-11, 12:18
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι εμενα δεν ειναι ετσι.
ανεβασα και εγω για να δειτε τι ειναι..δεν ειναι πολυ καθαρες αλλα φαινετε το προβλημα..
Αυτην την αλγη την εχω τωρα και εγω αλλα οχι σε τετοιο βαθμο δεν θυμαμε πως την λενε νομηζω Rhodophyta την λενε καθαρειζη με ασετων επανω στην αλγη με σιριγκα ,κψε ενα φιλο και κανε ενα τεστ και θα δης θα καθαρειση.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-07-11, 12:21
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

καλως..εβγαλα την μια ανουμπια απο το ξυλο και θα δοκιμασω αυτο που μου ειπες με την χλωρινη θα παω τωρα να αγορασω πρασινη χλωρινη χωρις αρωματικες ουσιες και εχω ενα κουβα 15 λιτρα, ποση ποσοτητα χλωρινης να βαλω?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-07-11, 12:23
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Σου λέει παραπάνω: 50ml για κάθε λίτρο νερού. (δηλ. 5% διάλυμα)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-07-11, 12:25
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως..εβγαλα την μια ανουμπια απο το ξυλο και θα δοκιμασω αυτο που μου ειπες με την χλωρινη θα παω τωρα να αγορασω πρασινη χλωρινη χωρις αρωματικες ουσιες και εχω ενα κουβα 15 λιτρα, ποση ποσοτητα χλωρινης να βαλω?
Αυτην την αλγη η χλωρηνη θα την κλαση δεν θα κανει τιποτα ,το εχω δοκιμαση ,παρε ασετον και θα με θυμηθεις φιλε μου .θα ριξης επανω στην αλγη και θα δης θα την διαλησει.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-07-11, 12:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ή αν δεν υπαρχει ογκομετρικο, μπορεις να το υπολογισεις με μερη
βαζεις ενα μερος χλωρινη και 19 μερη νερο
πχ για ενα ποτηρι χλωρινη βαζεις 19 ποτηρια νερο
και προσοχη με τη χλωρινη μη την εισπνευσεις ή πεσει σε ρουχα κλπ γιατι τα ξεβαφει.
Εχε μαζι σου καποιον για βοηθεια και επιβλεψη
5 λεπτα φτανουν
(αλλα φυτα πιο ευισθητα δεν αντεχουν τοσο, ανουμπιες εχω αφησει και περισσοτερα λεπτα αλλα μεινε στα 5 λεπτα καλυτερα και βλεπουμε)

Η αλγη που εχουν ειναι BBA ως συνηθως
Αυτη θα γινει γκρι με τη χλωρινη, τοτε θα εχει καει
Ακομα κι αν τις βαλεις στο ενυδρειο με την καμενη αλγη χωρις να τις καθαρισεις τελειως, θα εξαφανιστει σε μερικες μερες.
Ξεπλυμα μεχρι να μην μυριζει το χλωριο πανω στα φυτα (να μυριζουν μονο πρασιναδα) και παραμονη σε κουβα με 3πλη δοση αντιχλωριο για σιγουρια

Δοκιμασε και με ασετον απευθειας πανω στο φυτο αν θελεις οπως λεει ο φιλος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-07-11, 12:37
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου λέει παραπάνω: 50ml για κάθε λίτρο νερού. (δηλ. 5% διάλυμα)
το ειδα απλα ειπα μηπως ηθελε να πει 5 ml..me 50 ml σε 10 λιτρα νερο περιπου θα βαλω 500 ml χλωρινης? τα λεω σωστα?διορθωστ με αν κανω λα8ος γιατι εχω ταυλικα και περιμενω να μου πειτε..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-07-11, 12:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Χρειαζεται τοσο πολυ νερο για να βουλιαξουν τα φυτα?
Βαλε οσο νερο χρειαζεται μονο και πανω σε αυτο ρυθμισε την αναλογια

πχ βαλε τα φυτα στον κουβα, ριχνε με το ποτηρι νερο μεχρι να σκεπαστουν και μετρα ποσα ποτηρια βαζεις.
αφου σκεπαστουν διαιρεσε τον αριθμο των ποτηριων νερο με το 19 και ριξε το αποτελεσμα σε ποτηρια με χλωρινη, ανακατεψε να παει παντου στο νερο και αστο 5 λεπτα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-07-11, 12:55
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

θα βουλιαξω και τις ριζες? δεν το χερα αυτο..εγω νομιζα μονο μεχρι που εχει προβλημα το φυτο..οι ριζες του ειναι καλα.

με τα ποτηρια μπερδευομαι πιο πολυ καλυτερα πες μου σε δεκα λιτρα ποσο χλωρινη να ριξω σε ml αν μπορεις και sorry αν σε πρηζω
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-07-11, 13:04
mac32 Ο χρήστης mac32 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2011
Περιοχή: Εύοσμος Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Ένα πολύ καλό άρθρο που βρήκα στο νετ για την bba
http://fishyaquaria.wordpress.com/20...ush-algae-bba/
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-07-11, 13:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
θα βουλιαξω και τις ριζες? δεν το χερα αυτο..εγω νομιζα μονο μεχρι που εχει προβλημα το φυτο..οι ριζες του ειναι καλα.

με τα ποτηρια μπερδευομαι πιο πολυ καλυτερα πες μου σε δεκα λιτρα ποσο χλωρινη να ριξω σε ml αν μπορεις και sorry αν σε πρηζω
Αν γινεται να βουλιαξεις μονο τα φυλλα ακομα καλυτερα.
Ασε τις ριζες του φυτου απεξω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-07-11, 13:45
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορει να φευγει ευκολα με διαλυμα χλωρινης αλλα αστο καλυτερα αν δεν ξερεις βασικα πραγματα για τη χλωρινη και τα διαλυματα.
Ή ζητησε απο καποιον που γνωριζει να σε βοηθησει δινοντας του να διαβασει αυτα που σου εγραψα.

Οι ανουμπιες αν ειναι σε φωτεινο σημειο ή ερθει καμια ανισορροπια στα θρεπτικα του νερου (NO2 PO4), ειναι το πρωτο φυτο που θα αρπαξει λιγη αλγη.

Το 99% των χομπιστων τα εχουν αντιμετωπισει αυτα, τουλαχιστον μια φορα στην "καριερα" τους και ευκολα.
Δεν ειναι και κανενα σοβαρο προβλημα.
Οι αλγες ειναι συνηθες φαινομενο και μη περιμενεις να εχεις ενα ενυδρειο παντα "φωτογραφια", γιατι ακομα και αυτα που βλεπεις στις φωτογραφιες των διαγωνοισμων εχουν περασει απο αυτα τα σταδια και ετοιμαστηκαν για τη φωτογραφηση να ειναι "καθαρα". Μετα μπορει να εβγαλαν παλι αλγη.
Ή ειναι φρεσκοστημενα, βγηκαν φωτογραφια και μετα μπορει να γεμισαν αλγη.
Χωρις φυτα ενα ενυδρειο μπορει να γεμισει ακομα πιο ευκολα αλγη.
συμφωνω σε αυτα που λες απλα ειναι αλλου το θεμα..ειναι διαφορετικο να κανω κατι λαθος εγω και να μου δημιουργηθει αυτη η αλγη και ειναι διαφορετικο επειδη ειμαι αρχαριος και δεν γνωριζω πολλα απο φυτα να μου το πουλαει ο συγκεκριμενος σαν υγιες φυτο και οταν του λεω ότι εχει προβλημα να μου λεει ότι δεν ειναι τιποτα και που ειναι το προβλημα σου..εισαι ασχετος γι αυτο δεν ξερεις και αλλα διαφορα τετοια..τελος παντων ολα καλα απλα αλλη φορα θα προσεχω απο ποιους αγοραζω φυτα και γενικοτερα οτιδηποτε..
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-07-11, 14:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνω σε αυτα που λες απλα ειναι αλλου το θεμα..ειναι διαφορετικο να κανω κατι λαθος εγω και να μου δημιουργηθει αυτη η αλγη και ειναι διαφορετικο επειδη ειμαι αρχαριος και δεν γνωριζω πολλα απο φυτα να μου το πουλαει ο συγκεκριμενος σαν υγιες φυτο και οταν του λεω ότι εχει προβλημα να μου λεει ότι δεν ειναι τιποτα και που ειναι το προβλημα σου..εισαι ασχετος γι αυτο δεν ξερεις και αλλα διαφορα τετοια..τελος παντων ολα καλα απλα αλλη φορα θα προσεχω απο ποιους αγοραζω φυτα και γενικοτερα οτιδηποτε..
Κοιτα, το φυτο δεν εχει τιποτα για να μην ειναι υγειες.
Αν αγοραζες ανουμπια στο ιδιο μεγεθος ξερεις ποσα θα πληρωνες?
Εχω αγορασει 23 ευρω ανουμπια ανεπτυγμενη και οχι μικρουλα ως συνηθως που πωλουνται.
Αν ηταν και δεμενη ηδη σε κανενα ξυλο αστο καλυτερα.
Και νομιζεις οτι δεν βγαζουν και στο καταστημα αλγη?
Για κανε καμια βολτα στην αγορα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-07-11, 14:21
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
...
με τα ποτηρια μπερδευομαι πιο πολυ καλυτερα πες μου σε δεκα λιτρα ποσο χλωρινη να ριξω σε ml αν μπορεις και sorry αν σε πρηζω
Σε 10 λίτρα θα ρίξεις 500ml (μισό λίτρο) χλωρίνη.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-07-11, 14:46
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

λοιπον εφτιαξε το θεμα..εκανα αυτα που μου ειπε ο δελτα και ο snakepanos και εφυγε η πολυ μαυριλα..ομως εβαλα λιγοτερη χλωρινη εβαλα 200 ml se 10 litra νερου και εκανε επισης δουλεια..μετα την επλυνα καλα εβαλα και σε ολα τα φυλλα και στις ριζες οξυζενε και μετα το επλυνα παλι καλα και το εβαλα παλι σε καθαρο κουβα δεκα λιτρων με 20 μλ αντιχλωριο..το εβγαλα και ειχαν φυγει σχεδον ολα τα μαυρακια και μυριζε πρασιναδα και το ξαναβαλα μεσα στο ενυδρειο..οταν γυρισω απο διακοπες θα κανω και τα αλλα να τελειωνω..μπορει μεχρι να γυισω να εχει παει και σε αλλα φυτα?

ευχαριστω ολους για την βοηθεια!!

delta 66 15 ευρω πηρα τις ανουμπιες και την java fern πανω σε ενα κλαδακι που το πολυ να κανει 2 ευρω οι ανουμπιες αν ηταν χωρις αλγη εννοειτε ότι δεν το συζηταω για την τιμη θα ηταν super αλλα απο την στιγμη που μπαινω σε ολοκληρη διαδικασια να καθαριζω με χλωρινες οξυζενε κτλπ ειναι το ιδιο..εχω κανει ερευνα αγορας και δεν λεω ότι τις πηρα ακριβα αλλα μιας και ειχαν αλγη το καλυτερο θα ηταν να το ανεφερε στην αγγελια του η να μου το λεγε απο κοντα για να διαλεξω εαν θα το αγορασω η οχι..ειναι το ιδιο σχεδον σαν να λεω πουλαω ψαρι ταδε και οταν ερθει η στιγμη να ξερω ότι το ψαρι ειναι αρρωστο και μετα να λεω βαλτου φαρμακο για να το κανεις καλα..αυτα τα λενε απο πριν και οχι οταν δει ο αλλος το προβλημα..
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-07-11, 14:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλα δε ειναι και το ιδιο ασθενεια σε ψαρι και λιγη αλγη στην ανουμπια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-07-11, 15:01
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

βρέ άνθρωπε ο delta έχει πόσα πόστ πιο πάνω που σου λέει διάλυμα 5% και εσύ έβαλες λιγότερο από 2,5% !
Φοβήθηκες ? και αν ναι τι πράγμα ? λες να σου έλεγε να δοκιμάσεις χλωρίνη αν δεν το είχε κάνει πρώτα?
Η χλωρίνη σε αυτή τη συγκέντρωση έχει απολυμαντικό χαρακτήρα και "καίει" την άλγη.

αν αρρώσταινες και σου έλεγε ο γιατρός να πάρεις αντιβίωση των 500mgr εσύ θα έπαιρνες των 200mgr ?
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-07-11, 15:02
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

ειλικρινα νιωθω λες και εχετε συννενοηθει..σαν παραδειγμα το εφερα !!! για να δει και ο ιδιος τον τροπο σκεψης μου..βασικα εγω δεν ειχα κατι μαζι του αλλα απο την στγμη που μου ειπε εισαι ασχετος βαλε φαρμακο που ειναι το προβλημα και διαφορα αλλα τοτε τρελαθηκα..αφου δεν μου ειπε τιποτα τουλαχιστον να με βοηθουσε και οχι να μου το παιζε εμπειρος και να μου μιλαγε ειρωνικα..τεσπα θα το ληξω εδω το θεμα και οποιος καταλαβε καταλαβε και μια βοηθεια πανω στο θεμα δεν πηρα απο τον ιδιο..αυτα..
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-07-11, 15:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κοιταξε δεν χρειαζεται να γινεται θεμα απο το τιποτα.
Καλο ειναι να μιλαμε ολοι ευγενικα και χωρις ειρωνιες, ή επιθετικα, ιδιως αν δεν ξερουμε λεπτομερειες για το θεμα.
Πηρες καποια φυτα σε καλη τιμη και σε οχι τελεια κατασταση, που ομως οπως σου ειπαμε κατι τετοιο διορθωνεται πολυ ευκολα.
Τελος καλο ολα καλα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλγες και O2 chemical mac Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 21 12-10-09 14:32
αλγες andreas213 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 08-10-09 18:37
Αλγες Μάριος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 15-10-08 16:50
αλγες Κων/νος Μ. Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 25-02-08 11:33
Αλγες Nrgman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 03-07-06 20:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09059 seconds with 13 queries