Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ποτάμια Αφρικής - Μαδαγασκάρη > Κιχλίδες ποταμών Αφρικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-12-03, 13:02
NTABOS Ο χρήστης NTABOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2003
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ KRIBENSIS

Εδώ και περίπου 6 ημέρες παρατήρησα το ένα από τα 2 crivensis ( το πιο μεγαλώσωμο) να κρύβεται συνέχεια και να μην είναι πολύ ζωηρό. Μετά από συνεχόμενη παρατήρηση είδα το άλλο crivensis να το κυνηγάει συνέχεια , επίσης είδα να είναι φαγωμένη η ουρά του πρώτου.Εχθές μόνο είδα και τα δύο να είναι μαζί χωρίς την παραμικρή ενόχληση. Στο πρώτο δε, παρατήρησα η κοιλιά του να κοκκινίζει. Είναι φυσιολογικό αυτό ?

Επίσης τον τελευταίο καιρό (20 ημέρες) έχω αρκετή νομίζω άλγη πάνω στα φύλλα , η οποία βέβαια με ένα τίναγμα των φύλλων καθαρίζει αλλά μετά ξαναεμφανίζεται.Τί γίνετε με αυτό?
Ευχαριστώ και καλό μήνα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-12-03, 18:20
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Μαλλον για τα Kribensis θα λες .
Εαν ειναι ζευγαρι ειναι πολυ φυσιολογικη συμπεριφορα , ξερεις εαν ειναι ;;
Παντος εαν ειναι βαλτους ενα πιθαρακι πυλινο με στομιο ισα να περνάν τα ψαρια μεσα απο αυτο .
Τωρα για την αλγη πρεπει να μας πεις και αλλα πραγματα , οπως μετρησεις νερου και καθε ποτε το αλλαζεις και τι και ποσα φωτα εχεις .
Αλλα θα σου πω τα τετρημενα , κανε αλλαγες νερου καθε 2-3 μερες μαζεψε και οση μπορεις με το χερι ή με μια αποχη και εαν δεν δεις βελτιωση ξανακανε ποστ στα φυτεμενα , αλλα καλου κακου διαβασε και τα πιο παλια ποστ σχετικα με την αλγη.
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-12-03, 18:38
NTABOS Ο χρήστης NTABOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2003
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Σωστά kribensis λέγοντε. Το ένα από τα δύο έχει στο ραχιαίο πτερύγιο μιά μαύρη βούλα. Στο πάτο του ενυδρείου έχω βάλει ένα πυθάρι μόνο που έχει διαμπερές ανοίγματα στα πλάγια.

Για τα φυτά θα δώσω τις μετρήσεις μου σε άλλο post στα φυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-12-03, 18:42
Το avatar του χρήστη BILAS
BILAS Ο χρήστης BILAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

Επρεπε να απαντησει ο Σωτ ,αυτο περιμενα, για να σου πω οτι ειναι ο αρμοδιος για να σου δωσει απαντησεις αφου και τα ψαρια που εχεις Μανωλη ειναι δικες του γεννες
__________________
Γεια σας , Ηρθα.
Έχασα τίποτα
Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-12-03, 13:43
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Το αρσενικο πρεπει να εχει μια τουλαχιστον βουλα στην ουρα και η θυληκια να εχει πολυ πιο κοκκινη κοιλια απο τον αρσενικο .
Αρα λοιπον μαλλον ειναι ζευγαρι οποτε κανε αυτο με το πιθαρακι και οχι κατι ανοικτο για να μπορεσει η μανα να κανει εκει τα αβγα της .
Καλη επιτυχια
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-12-03, 14:05
NTABOS Ο χρήστης NTABOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2003
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Σωστά το μεγαλύτερο έχει μιά μαύρη βούλα στη ουρά , ενώ το θηλυκό έχει κόκκινη κοιλιά . Πως θα καταλάβω αν γεννήση όμως?.Θα δω κανένα γυναικολόγο να τρέχει?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-12-03, 17:27
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

ουχί....
θα δεις όλα τα αλλα ψαρια να τρεχουν να αποφύγουν την θυληκια που θα έχει μεταλαχθει σε κατι αναμεσα σε ψαρί και Σβαρτς-Τερμινέϊτορ όσον αφορα την προστασια των παιδιών της.
Και φυσικα μετα απο λιγο τα μικρα να βγαινουν για βόλτα υπο το προσεκτικο βλεμμα και των δύο γονέων και ουέ και αλοιμονο σε όποιον τολμησει τα στραβοκοιτάξει ή κάνει πώς τα πλησιάζει.
Θα δεις το εν λόγω ψάρι να περπάτάει όρθιο στην ουρά του στην επιφανεια τρεχοντας να φύγει.

Αλεξανδρος.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-12-03, 18:23
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Χαχαχαχαχα τα λεει παραστατικα ο Αλεξανδρος
γεγονος παντως ειναι οτι οσο τα αβγα ειναι μεσα στο πιθαρι και μεχρι τα γινουν ψαρακια και να αρχισουν να τα βγαζουν βολτα για φαγητο οι γονεις η θυληκια καθετε μπροστα στην τρυπα του πιθαριου και τα "αεριζει" ενω ο αρσενικος δεν αφηνει να πλησιασει τιποτα στην οικογενεια κοντα .
Εαν δεις αυτο το σκηνικο τοτε θα δεις και τα αβγα - ψαρακια μεσα στο πιθαρακι .
Σε ολη αυτην την διαρκεια να προσεξεις στις αλλαγες νερου να μην αλλαζεις καθολου θερμοκρασια στο νερο γιατι τοτε εχε γεια τα μικρα , εγω εχασα μια γεννα απο αυτο το λαθος παλαιοτερα .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-12-03, 22:18
NTABOS Ο χρήστης NTABOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2003
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

I GET IT.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-12-03, 22:28
ΙΧΘΥΣ Ο χρήστης ΙΧΘΥΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2003
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΙ
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Εδώ και περίπου 6 ημέρες παρατήρησα το ένα από τα 2 crivensis ( το πιο μεγαλώσωμο) να κρύβεται συνέχεια και να μην είναι πολύ ζωηρό. Μετά από συνεχόμενη παρατήρηση είδα το άλλο crivensis να το κυνηγάει συνέχεια

Γεια σας σε μένα συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο το μεγάλο με τα ανοιχτά χρώματα και τη βούλα κυνηγάει συνέχεια το μικρό με τα σκούρα χρώματα χωρίς βούλα και τα δυο έχουν περίπου ίδιου χρώματος κοιλιά. Το μεγάλο μπήκε στο πιθάρι ενώ το μικρό κάθεται σε μια γωνία. Απαντήστε μου αν γίνεται γιατί τα έχω σκάσει.
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-12-03, 23:12
ΙΧΘΥΣ Ο χρήστης ΙΧΘΥΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2003
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΙ
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Α ξεχασα να σας πω οτι το ενυδριο ειναι 96λ και εχω μεσα
2 kribensis
3 κλοουν
4 σεβεριν
2 μπλου σαρκ
1 αστακο
1 πλακοστομο

ξέρω ότι τα Σέβεριν θα μεγαλώσουν πολύ, αλλά μέχρι τότε ή θα πάρω και άλλο ενυδρείο ή θα τα δώσω. Αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως έχω πολλά του βυθού μέσα. Σκέφτομαι να πάρω τους κλόουν και να τους βάλω σε ένα άλλο ενυδρείο που έχω με αρκετά ψαριά.

2 Guppies,
2 Molly,
1 Αγγελόψαρο,
2 Χρυσόψαρα,
2 Ξιφοφόρους.

Δεν σας είπα το κυριότερο ότι το δεύτερο είναι 126lit και έχει καμιά 20 γόνους από Guppie και Molly
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-12-03, 00:26
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

severum μηπως εννοεις??? αν ναι=αμεση μεταφορα !
2.τα clown δεν προκειται να αφησουν kribensis μωρο ζωντανο ουτε για δειγμα !=αμεση μεταφορα!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-12-03, 01:57
Το avatar του χρήστη BILAS
BILAS Ο χρήστης BILAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

Γιατι ο αστακος λες να αφησει γενικοτερα κανενα ψαρι σε ησυχια
__________________
Γεια σας , Ηρθα.
Έχασα τίποτα
Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-12-03, 10:43
NTABOS Ο χρήστης NTABOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2003
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Γεια σας σε μένα συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο το μεγάλο με τα ανοιχτά χρώματα και τη βούλα κυνηγάει συνέχεια το μικρό με τα σκούρα χρώματα χωρίς βούλα και τα δυο έχουν περίπου ίδιου χρώματος κοιλιά.

Αυτό μού είχε συμβεί πριν κανένα εξάμηνο περίπου.Μετά ξεκοκκίνησε το μεγαλώσωμο και όλα συνέχισαν κανονικά. Ισως να μην του άρεσε το κόκκινο χρώμα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-12-03, 11:02
ΙΧΘΥΣ Ο χρήστης ΙΧΘΥΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2003
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΙ
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Μετέφερα είδη τα δυο κλοουν και δεν μπορώ να πιάσω το τρίτο να το πνίξω μου έρχεται :P :P όσο για τον αστακό έχει μπει σε ένα μέρος και δεν λέει να βγει έχω και ένα κούκλο Ramirez όσο για τα severum μάλλον θα τα πάω πίσω αλλά θα αργήσω λίγο γιατί είναι Θεσσαλονίκη ευχάριστο ρε παιδία για την απάντηση.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-12-03, 11:36
ΙΧΘΥΣ Ο χρήστης ΙΧΘΥΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2003
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΙ
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Α Ξέχασα να σας πω ότι πριν 2 εβδομάδες είδα στο Quiko Mega, κάτι μυστήριους plakostomus. Και σκέφτομαι να πάρω έναν, πείτε μου τι ξέρετε γι αυτούς ήταν πολλή μικρή. Και τους είχε 20 εύρο είναι καλή η τιμή. Και τι χαρακτηρίστηκα έχει αυτό το ψάρι.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-12-03, 12:03
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Για τα kribensis απλα αστα ετσι οπως ειναι , οταν θα ειναι ετοιμη η θυληκια θα ηρεμησουν τα πραματα και θα τα βρουνε .
Και εχεις και ενα ramirezi εκει μεσα , εαν ζευγαρωσουν τα κριμπς θα το σκοτωσουν κατα πασα πιθανοτητα .
Για τα severum στα ειπε ο γαβρος .
Βγαλε και τα χρυσοψαρα απο εκει μεσα .
Και οι κλοουν δεν πρεπει να ειναι μαζι με ψαρια που θα κανουν μωρα , τα τρωνε .
Τωρα ο αστακος , μια παλια αγαπη της οικογενειας μου , κατ΄αρχην πρεπει να ξερεις οτι ειναι βραδυνος κυνηγος , τον βλεπεις με τα φωτα να ειναι κρυμενος αλλα μωλις αυτα σβησουν τοτε βγαινει για κυνηγι και εαν δεν εχει καθολου φως το δωματιο τοτε οτι μπορει να πιασει το κανει μεζε , εγω τον ειχα πασει να εχει αναιβει σε ενα πλαστικο φυτο και να εχει στησει καρτερι .
Τωρα για τους πλεκοστομους θα ξερεις οτι οι πιο πολλοι γινονται θηρια και πιο πολυ λερωνουν παρα καθαριζουν , μαθε τι ακριβως πλεκο ειναι και ρωτα εδω να σου πουν οι ειδικοι στους πλεκο εαν κανει για σενα .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-12-03, 12:54
ΙΧΘΥΣ Ο χρήστης ΙΧΘΥΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2003
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΙ
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Με τα kridensis τι ψαριά να βάλλω αφού γυρίσω τα severum. Σκέφτομαι για καινούριο ενυδρείο να βάλλω το Ramirez που είναι μικρό με Αγγελόψαρο που είναι σχετικά μεγάλο και τον αστακό
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-12-03, 13:27
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

ειπαμε τον αστακο πρεπει να τον βγαλεις δες εδω....

http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=316
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-12-03, 14:58
ΙΧΘΥΣ Ο χρήστης ΙΧΘΥΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2003
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΙ
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Μα δεν θα βάλω ψαριά του βυθού. Ύστερα από το μαγαζί που τα πείρα δεν το περνούν πίσω . Εδώ στην Κατερίνη δεν παίρνει κανείς τίποτα πίσω μου το ξεκαθάρισαν αυτό . Όταν το πείρα τους είπα τη ψαριά έχω και μου είπαν ότι δεν πειράζει Και ότι είναι ήσυχο ψάρι . Όπως μου είπαν και άλλες μ…..ς. Τι κάνω το ίδιο μου είπαν και για το Ramirez αφού συζητήσαμε το τι ωραία είναι τα Kridensis.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-12-03, 16:54
ΙΧΘΥΣ Ο χρήστης ΙΧΘΥΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2003
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΙ
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Μπορώ να βάλω χαλίκι από ποτάμι η άμμο από θάλασσα . Φυσικά στο χαλίκι θα γίνει ελενχος για ασβεστολιθικό. και πλύσιμο γερο με ξίδι. Για τα ρυάκια σαν φιλτράρισμα τι έχετε να πείτε. Έχω ένα θειο που τα χρησιμοποιεί χρόνια και δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα. Δεν θέλω δα δώσω λεφτά για μηχανισμούς τώρα . Ο άντρας μου θα με σκοτώσει σε 7μηνες 4 ενυδρεία . το καινούριο είναι 70 λ περίπου. Μου το φτιάχνουν με 30ευρο.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-12-03, 11:45
ΙΧΘΥΣ Ο χρήστης ΙΧΘΥΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2003
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΙ
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Βάζεις γυαλί στο πάνω μέρος του ενυδρείου χωρισμένο σε τετράγωνα ώστε να κάνουν ροή από το ένα στο άλλο. Και μέσα βάζεις ότι θέλεις, συνήθως υαλοβάμβακα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-12-03, 12:15
pokou Ο χρήστης pokou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 83
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pokou
Προεπιλογή

Λιγο ποιο λιανα?
Μπορεις?
:P
__________________
μαχαιρι και στον εγκεφαλο...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-12-03, 13:51
ΙΧΘΥΣ Ο χρήστης ΙΧΘΥΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2003
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΙ
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Tι δεν καταλαβενης το νερό περνάει από το ένα τετράγωνο στο άλλο. Το τοποθετείς με σιλικόνη στο πάνω μέρος του ενυδρείου Και εκεί βάζεις τα διΔεν ξέρω πώς να στο ζωγραφίσω. Δάφορα σταδία που θέλεις. Έξω από το νερό φυσικά. Δεν ξέρω πώς να στο ζωγραφίσω. Πείτε μου αν μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο και με ποιον τρόπο.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-12-03, 14:16
Το avatar του χρήστη BILAS
BILAS Ο χρήστης BILAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

Μηπως εννοεις εσωτερικο βιολογικο φιλτρο κολλημενο πανω σε καποια πλευρα του ενυδρειου?
Ή κατι σαν σαμπ αλλα στην πανω μερια του ενυδρειου
__________________
Γεια σας , Ηρθα.
Έχασα τίποτα
Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-12-03, 17:43
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Re: ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ KRIBENSIS

Αν και είναι τελείως out of topic, μήπως λες αυτό;;;;

http://www.geocities.com/softnm/sump_plans.htm

Αυτό είναι sump και είναι μια πολύ καλή λύση.
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-12-03, 17:54
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Οχι, ο Ιχθυς εννοει καποια φιλτρα που ηταν της μοδας την δεκατια του 70 - ειναι ακομα αγαπητα σε ενυδρεια που βρισκονται σε fish-rooms (ειναι λιγο δυσκολο να το κρυψεις σε display tank).

Ενα μακροστενο δοχειο ακουμπισμενο πανω στις πισω-πανω κοντρες του ενυδρειου. Μια αντλια φερνει νερο απο κατω. Μεσα στο δοχειο εχουμε οτι πορωδες υλικο θελουμε - και υαλοβαμβακας αρκει. Το δοχειο εχει τρυπες στο κατω μερος του και το νερο επιστρεφει μεσω βαρυτητας αφου περασει απο το υλικο - το οποιο ειναι μονιμα υγρο αλλά οχι βυθισμενο σε νερο, κι ετσι η οξυγονωση του ειναι αριστη, και η βιολογικη επεξεργασια το ιδιο.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-12-03, 11:56
ΙΧΘΥΣ Ο χρήστης ΙΧΘΥΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2003
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΙ
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Ενα μακροστενο δοχειο ακουμπισμενο πανω στις πισω-πανω κοντρες του ενυδρειου. Μια αντλια φερνει νερο απο κατω. Μεσα στο δοχειο εχουμε οτι πορωδες υλικο θελουμε - και υαλοβαμβακας αρκει. Το δοχειο εχει τρυπες στο κατω μερος του και το νερο επιστρεφει μεσω βαρυτητας αφου περασει απο το υλικο - το οποιο ειναι μονιμα υγρο αλλά οχι βυθισμενο σε νερο, κι ετσι η οξυγονωση του ειναι αριστη, και η βιολογικη επεξεργασια το ιδιο.


newfish


Εχει δικιο μονο που το νερο επιστρεφη απο μια τρυπα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 06-12-03, 13:38
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Αυτός ο τύπος είναι φίλτρο ιδιοκατασκευής, και αντί το νερό να κινείται από πάνω προς τα κάτω μέσα στα υλικά, κινείται οριζόντια. Σαν υλικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν και χαλίκι ή ακόμα καλύτερα λάβα, αλλά δεν είναι και η καλύτερη λύση, γιατί είναι σχετικά άβολο στην χρήση του. Ένας κίνδυνος (που τον έχω αντιμετωπίσει στο παρελθόν) είναι να αρχίσει να εμποδίζεται η ροή του νερού μέσα στα υλικά από τις μάζες βακτηριδίων, με συνέπεια το νερό να χύνεται από το πλάι και να δημιουργεί προβλήματα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07781 seconds with 11 queries