Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas > Αναπαραγωγή

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-09-03, 16:13
mpampis Ο χρήστης mpampis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-08-2003
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 48
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mpampis
Προεπιλογή Ζευγάρωμα Βetta

Χαίρεται
Την περασμένη βδομάδα έβαλα να ζευγαρώσουν δυο betta που έδειχναν να έχουν αρκετά μεγάλη διάθεση.
Ετοίμασα το ενυδρείακι τους στην σωστή θερμοκρασία έβαλα το θερμοστάτη έβαλα και ένα σκέπασμα για να μην χάνετε η θερμοκρασία μιας και δεν είχε. Δεν είχα επιπλέονται φυτά, που είναι προτεινόμενο να υπάρχουν, έτσι δεν έβαλα καθόλου φυτά.

Το θηλυκό έχει πολύ έντονες τις μαύρες κάθετες μπάρες στο σώμα του και το αρσενικό έκανε μια φωλιά σαν την παλάμη μου την δεύτερη μέρα.
Στην αρχή τα είχα χωρίσει με ένα τζαμακι και καθόντουσαν και τα δύο στο κέντρο του ενυδρείου το ένα κοντά στο άλλο. Την επομένη της μέρας που απομάκρυνα το τζαμί το θηλυκό πλησίαζε το αρσενικό και κυνηγιόντουσαν. Την επόμενη το αρσενικό έφτιαξε την φωλιά

Η φωλιά έχει φτιαχτεί εδώ και τρις μέρες αλλά δεν βλέπω να έχει αυγά από κάτω τις (μπορεί να έχει αλλά να μην τα βλέπω καθώς δεν τα έχω δει ποτέ για να τα ξεχωρίσω, μηπως υπάρχει καμία φωτογραφία να δω πως είναι?). Το θηλυκό έχει κρυφτεί πίσω από τον θερμοστάτη από χτες το πρωί και δεν έχει όρεξη μάλλον για τίποτα (έχει ακόμα πάντως τις μπάρες στο σώμα του).

Πώς πρέπει να συνεχίσω? Να τα αφήσω έτσι και να περιμένω ή να αλλάξω το ζευγάρι?

Κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-09-03, 16:26
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Ριξε μια ματια εδω
htpp://www.bettasrus.com
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-09-03, 16:41
mpampis Ο χρήστης mpampis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-08-2003
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 48
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mpampis
Προεπιλογή

Έχω δει εκατοντάδες site και photos άλλα ξέρεις αλλιώς είναι να σου λέει κάποιος προσωπικά την γνώμη του.

Ωστόσο photo με αυγά πάνω σε φωλιά που να με ικανοποιεί δεν έχω βρει.

Τελίκα να τα χωρίσω?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-09-03, 16:47
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

οχι ακομα αστα ισως να μην ειναι ετοιμη η θυληκια??? τα αυγα εχουν ενα ασπρο χρωμα ,πιστευω οτι θα μπορεσεις να τα ξεχωρισεις στις φωλια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-09-03, 18:19
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Αν μπορείς (αν σε βολεύει δηλαδή εκέι που έχεις το ενυδρείο) κοίταξε απο κάτω προς τα πάνω τη φωλιά. Συνήθως ο αρσενικός τα βάζει κάπου στο κέντρο.
Είναι μικρά άσπρα-κρεμ μπαλάκια, πιο μικρά απο τις φυσαλίδες.

Πολλές φορές φαίνονται και αν ρίξεις φως με ένα φακό απο πάνω απο τις φυσαλίδες.

Συμφωνώ με τον Μάνθο, άστους ακόμα. Ο μόνος λόγος για να βγάλεις την θηλυκιά είναι αν την δεις σε κακό χάλι, δεν βρεις αυγά και έχουν περάσει κάμποσες μέρες. Το πόσες μέρες είναι σχετικό. Εμένα συνήθως ζευγαρώναν είτε αμέσως είτε μέχρι τρεις τέσσερεις μέρες, με τέσσερεις να είναι το ανώτερο.

Αν δε, ξέρεις οτι έχουν διαφορά ηλικίας και είναι το θηλυκό μεγαλύτερο και δεν δεις αυγά τότε άλλαξε θηλυκό.

Αν δεν έχεις θηλυκό, πάρε τηλ. να σου δώσω.
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-09-03, 21:57
mpampis Ο χρήστης mpampis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-08-2003
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 48
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mpampis
Προεπιλογή

Εχω και άλλες θυληκιές αλλα αυτη μου άρεσε και διχνεί ορεξάτη.

Τη φως πρέπει να εχει το Ενυδρειάκι? Να τα αφίσω σε φώς ημέρας ή να βάλω λάμπα? και αν βάλω λαμπα πόσες ώρες να την έχω?

Και τη να κάνω με το νερο να το αλλάξω? δεν εχει τιπότα. Αν πρέπει να το αλλάξω πώς θα το αλλαξω χωρίς να ανησυχησω τα ψαράκια?

Νομίζώ οτι η φωλιά του είναι πολύ μεγάλη έχει σχεδόν το μέγεθος της παλάμης μου. Έχει καμία σημασία αυτό?

Υ.Γ. Το θυληκό είναι συνέχεια κρυμένο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-09-03, 02:27
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Για το φως δεν ξέρω. Πάντα είχα λάμπα.
Εγω θα τους έβαζα.
Αλλα δεν έχεις και καθόλου φυτά.... Λίγο χαλίκι, μερικά φυτά γρήγορης ανάπτυξης, μια μικρή λάμπα θα σου επέτρεπαν:

a) να κρύβεται το θηλυκό όποτε θέλει άρα να τρώει και λιγότερο ξύλο, επομένως θα ήταν καλύτερα και θα ζευγάρωνε όποτε ήταν έτοιμη
β) να μπορείς να κρατήσεις το νερό λίγο παραπάνω απο το κανονικό χωρίς αλλαγή, ειδικά όταν βγούν τα αυγά και αργότερα όταν βγουν τα μικρά
γ) Λίγο riccia fluitans θα βοηθούσε το αρσενικό να κάνει φωλιά, και θα παρήγαγε μικρή σχετικά ποσότητα infusoria για τα μικρά
δ) Σίγουρα μπορείς να κάνεις αναπααραγωγή και σε γυμνό ενυδρείο και με πλαστικά ποτηράκια για υποβοήθηση φωλιάς, με τη μόνη διαφορά οτι αυτά δεν υπάρχουν στη φύση. Ασε που είναι και αύγκριτα πιο όμορφο... Τέλος πάντων το δ) είναι άποψή μου και αισθητική μου.

Αν έχουν γεννήσει δεν αλλάζεις νερό. Αν δεν έχουν γεννήσει άλλαξέ το και ας χαλάσει η φωλιά του αρσενικού δεν πειράζει. Ισα ίσα που με το νεο νερό θα είναι όπως στη φύση την περίοδο των βροχών, όταν δηλαδή ανανεώνονται τα νερά στη φύση και αρχίζει η αναπαραγωγική δραστηριότητα. Θα φτιάξει άλλη φωλιά.

Δες αν έχει αυγά. Αν δεν έχει και είσαι στην πέμπτη μέρα, η θηλυκιά είναι μαδημένη, και κρύβεται συνέχεια βγάλτη. Δοκίμασε το ίδιο με άλλη...
Δηλ πρώτα να τη δεί, μετά να τη βάλεις μέσα κλπ
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-09-03, 18:10
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Μια ακόμη συμβουλή:άν μπορείς κατέβασε το ύψος του νερού στά 20-25 εκατοστά,αλλιώς θα ξελιγοθεί ο μονομάχος όταν θα μείνει μόνος του να κυνηγάει τα αυγά που θα πέφτουν από τη φωλιά!Το αν είναι έτοιμη η θηλυκιά θα το καταλάβεις από τη φουσκωμένη κοιλιά και τη διογκωμένη άσπρη κηλίδα στον πρωκτό της Δώσε της κρυψώνες και το σκηνικό δεν θα αργήσει να γίνει κατα τη γνώμη μου .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-09-03, 15:02
mpampis Ο χρήστης mpampis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-08-2003
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 48
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mpampis
Προεπιλογή

Τα χώρισα για τη πέμπτη μέρα και μάλλον δεν θα έκαναν τίποτα και το θηλυκό έχει φάει αρκετό ξύλο.

Δοκίμασα να βάλω στο αρσενικό άλλο θηλυκό, όμως κανένααπό τα 4 δεν έβγαλε κάθετες μπάρες όταν έβαζα τα κουτάκια τους δίπλα δίπλα τελικά του έβαλα ένα ποιο ζωηρό που δεν κρυβόταν όταν τον έβλεπε αλλά δεν έβγαζε μπάρες.

Τα αφίσα όλο το βράδυ δίπλα διπλά και σήμερα το πρωί τα έβαλα μαζί.

Το αρσενικό δεν είχε φτιάξει φωλιά.

Άρχισε να κυνηγάει το θηλυκό εκείνο δεν έχει χάσει τα ζωηρά του χρώματα (δεν έχει μπάρες) Μάλλον είναι ψιλό αντράκι γιατί δεν κρύβετε και κείται τα αρσενικό.

Εν αναμονή νεώτερων το απόγευμα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-09-03, 22:23
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

εγω θα συμπληρωσω οτι καλυτερα το υψος να ειναι μεχρι 12 εκ.
Επισης μεγαλη προσοχη θελει οταν γεννηθουν τα μωρα!!!!!
μολις αρχισουν να κολυμπανε οριζοντια μονα τους (( περιπου μετα απο 3 μερες)) βγαζουμε και τον αρσενικο .
προσοχη θελει και η διατροφητους τις πρωτες 15 μερες, επειδη τρεφονται με INFOSORIA εχουμε 2 λυσεις η " βαζουμε JAVA H" RICCIA και τα 2 παραγουν αρεκτη ποσοτητα , η τα ταιζουμε με LIGUID FRY , εδω ομως χρειαζονται συχνες αλλαγες νερου (( με ιδιαιτερη προσοχη)) γιατι το L.FRY ανεβαζει ΚΝΟ3.
αυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-09-03, 13:30
mpampis Ο χρήστης mpampis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-08-2003
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 48
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mpampis
Προεπιλογή

Αποτυχία

Θα ξαναδοκιμάσω σε μια βδομάδα.

Τα έχω χωρίσει όλα τώρα. Τα έχω βάλει σε μικρά κυβικά κουτάκια (ενάμισι λίτρο) που έχω φτιάξει μόνος μου. Κάπου είχα διαβάζει ότι αυτή η απομόνωση για μία εβδομάδα και το καλό τάισμα με σκουληκάκι θα τα κάνει να είναι ποιο στοργικά μόλις βρεθούν το ένα δίπλα στο άλλο.

Πάντως μου έκανε εντύπωση που κανένα δεν ήθελε να ζευγαρώσει(έχω 6 θηλυκά και 5 αρσενικά). Ενώ τα δυο πρώτα που διάλεξα (στην τύχη γιατί ήταν και τα δύο κόκκινα) είχαν πολύ όρεξη χωρίς να κάνω κάτι.

Λέτε να φταίει ο καιρός που έχει αλλάξει? αλλά δεν νομίζω γιατί έχω πάρει θερμοστάτες και το νερό που τα βάζω έχει την σωστή θερμοκρασία.

Υπομονή
Υπομονή
Υπομονή
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-09-03, 15:14
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

αν η θυληκια δεν ειχε βγαλει ριγες η δεν ηταν φουσκωμενη , τοτε δεν ηταν ετοιμη για ζευγαρωμα.
η απλα να μην τις αρεσε ο αρσενικος που εβαλες, δοκιμασε με αλλον μετα απο 3 εβδομαδες.<< και οχι χρωματος μπλε, αν εχεις>>
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-09-03, 18:25
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

χα χα
γελάω με τον Μάνθο και την εμμονή του να μην ζευγαρώνουμε μπλέ με κόκκινα...

Μάνθε θα σου φτιάξω μια φουρνιά τέτοια bettakia και θα στα κάνω όλα δώρο.

(πάντως συμφωνώ και εγώ... αρκετά γελάσαμε)

Επιπλέον έχει δίκιο σε αυτό που λέει για το φούσκωμα. Ενας λόγος που τους βάζουμε να βλέπονται πριν είναι και αυτός. Τα μεγάλα θηλυκά είναι έτοιμα συνήθως να ζευγαρώσουν αμέσως (ή τελος πάντων φουσκώνουν πιο γρήγορα).

Αν τα θηλυκά σου είναι μικρά ή τελος πάντων δεν είναι αρκετά φουσκωμένα, τότε μπορείς να μεγαλώσεις την περίοδο που βλέπονται μεταξύ τους και ταυτόχρονα να φροντίσεις για αυτό που λέμε conditioning.

Δηλαδή,
τα βάζεις να βλέπονται για κάποιες ώρες κάθε μέρα (ξεχωριστές γυάλες).
Τα ταίζεις καλά, αλλα όχι υπερβολικά.
Αν τους δώσεις και ζωντανές τροφές ακόμα καλύτερα.
Σκοπός δεν είναι να τα παχύνεις αλλα να έχουν δυνάμεις.
Στο διάστημα αυτό η θηλυκιά θα "προετοιμαστεί" θα αρχίζει να φουσκώνει δηλαδή και αν όλα πάνε καλά θα δείχνει και τις κάθετες μπάρες.

Μετά απλά τα βάζεις μαζί και βλέπεις τι γίνεται.
Επιπλέον μια καλή αλλαγή νερού πριν τα βάλεις παρέα είναι απαράιτητη για λόγους που αναφέραμε.


------------------------------
PS και άσχετο ταυτόχρονα. Εχω την εντύπωση ότι μια απο τις μικρές θηλυκιές που έχω απο γέννα είναι αρσενικός !
Που είναι το σπουδαίο ; Ειχε μπαμπά crowntail και ελπίζω να έχει πάρει απο αυτόν !

Προς NewFish : Για δες μήπως έχουμε καμιά έκπληξη, γιατί θεωρούσα ότι σου έδωσα πιτσιρίκες.
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-09-03, 21:55
Το avatar του χρήστη BILAS
BILAS Ο χρήστης BILAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

Εκεινο το site << BETTA RUS>> τα λεει ολα αναλυτικα, και γιατι δεν πρεπει να ζευγαρωνουμαι μπλε με κοκκινο!!!
__________________
Γεια σας , Ηρθα.
Έχασα τίποτα
Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-10-03, 11:02
antonio Ο χρήστης antonio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2003
Περιοχή: Α. Τουμπα Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή Ζευγάρωμα Βetta

Πρόσφατα έβαλα κι εγώ να ζευγαρώσουν 2 betta. Είχα τα ίδια αποτελέσματα (δαγκώματα, κομμένα πτερύγια κλπ). Έκανα όμως το λάθος (καθότι αρχάριος) να τα βάλω κατευθείαν μαζί , χωρίς την απαραίτητη προεργασία! Από αυτά που διάβασα εδώ κατάλαβα οτι η θηλυκιά πρέπει να έχει κάθετες γραμμές στο σώμα της όταν είναι έτοιμη για ζευγάρωμα. Κάπου αλλού διάβασα οτι πρέπει να έχει οριζόντιες γραμμές. Τελικά ποιό από τα δύο ισχύει;
__________________
Αν μου κρύβεις την αλήθεια, πες μου ψέματα σωστά!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-10-03, 16:40
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή ok

Κάθετες.

Οι οριζόντιες είναι σημάδι φόβου, ή κρύου-στρεςς.
Μόνο στις άσπρες θηλυκιές είναι πιο δύσκολο να τις διακρίνεις.
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-10-03, 15:19
antonio Ο χρήστης antonio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2003
Περιοχή: Α. Τουμπα Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή Ζευγάρωμα Βetta

Έβαλα να ζευγαρώσω έναν άσπρο αρσενικό που έχω με ένα κόκκινο θηλυκό, χωρίς επιτυχία. Έχει σημασια το χρώμα,δηλ πρέπει να είναι του ιδίου χρώματος τα betta για να έχει μεγαλύτερη πιθανότητα επιτυχίας το ζευγάρωμα;
__________________
Αν μου κρύβεις την αλήθεια, πες μου ψέματα σωστά!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-10-03, 15:53
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

οχι το χρωμα δεν εχει σχεση, απλα πρπει να ειναι ετοιμο το θυληκο,και να μπορει ο αρσενικος (( να μην ειναι σε μεγαλη ηλικια,κοντα στα δυο χρονια)), τωρα βεβαια αν εχει αγοραστει απο πετ μαγαζι, δεν μπορουμε να ξερουμε ποσο χρονων ειναι!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-10-03, 15:54
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Γενικώτερα το αποφεύγουμε, κυρίως για την καθαρότητα των χρωμάτων. Ασε που θα βγούν ερυθρόλευκα !

Δεν είναι απίθανο αυτό που σου συμβαίνει, παλαιότερα είχα βάλει μια θηλυκιά κόκκινη να διαλέξει ανάμεσα σε άσπρο και κόκκινο αρσενικό και φυσικά διάλεξε τον κόκκινο.

Αμα δεν θέλουνε μην τα πιέσεις πολύ.
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-10-03, 16:01
antonio Ο χρήστης antonio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2003
Περιοχή: Α. Τουμπα Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Αυτό που λες fighterfish το έκανα και εγώ και διάλεξε αμέσως τον κόκκινο. Τώρα βάζω κάθε μέρα τις γυάλες δίπλα δίπλα για να βλέπονται για κανένα δύωρο. Κάνουν σαν τρελά και τα δύο. Πιστεύω αυτήν την φορά να τα καταφέρω.
__________________
Αν μου κρύβεις την αλήθεια, πες μου ψέματα σωστά!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-10-03, 16:14
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antonio
Αυτό που λες fighterfish το έκανα και εγώ και διάλεξε αμέσως τον κόκκινο. Τώρα βάζω κάθε μέρα τις γυάλες δίπλα δίπλα για να βλέπονται για κανένα δύωρο. Κάνουν σαν τρελά και τα δύο. Πιστεύω αυτήν την φορά να τα καταφέρω.
αντε να δουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-11-03, 18:30
antonio Ο χρήστης antonio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2003
Περιοχή: Α. Τουμπα Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Τζίφος παιδιά. Δεν τα κατάφερα πάλι! Μήπως δεν κάνω κάτι σωστά; Τα είχα για περίπου μιάμιση εβδομάδα δίπλα δίπλα για να βλέπονται, έκαναν σαν τρελά! Ο αρσενικός έκανε συνεχώς κύκλους και μέτα πήγαινε και καθόταν στο σήμειο της γυάλας που εφάπτονταν στη γυάλα του θηλυκού. έκανε και μια τεράστια φωλιά. Εκείνη φόρεσε το "φουστάνι" με τις κάθετες ρίγες και δεν το έβγαζε με τίποτα από πάνω της! Οταν τα έβαλα μαζί ο αρσενικός την κυνηγούσε συνεχώς. Δεν κατάλαβα αν προσπαθούσε να την τσιμπήσει ή να την χτυπήσει απλά με το κεφάλι του. Την έδιωχνε από τη φωλιά .Η θυληκιά εξακολουθούσε όμως να έχει κάθετες ρίγες στο σώμα της! Μετά την πρώτη μέρα η θυληκιά ήταν μόνιμα κρυμμένη πίσω απο κάτι φύτα που έχω και δεν κουνιόταν παρά μόνο όταν έριχνα τροφή. τις κάθετες ρίγες όμως δεν τις αποχωριζόταν. Το θέμα των κάθετων ριγών το επαναλαμβάνω διότι μου έκανε εντύπωση. Αν φοβόταν θα εξακολουθούσε να τις έχει; Μήπως φταίει ο αρσενικός; Μηπως δεν είναι τόσο αρσενικός όσο νόμιζα; Δώστε μου μια λύση γιατί στο τέλος θα μπω εγώ στη γυάλα να την κουτουπώσω!
__________________
Αν μου κρύβεις την αλήθεια, πες μου ψέματα σωστά!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-11-03, 23:26
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Εκτος απο τις ριγες ενα αλλο που θα παρατηρησης ειναι να εχει φουσκωμενη κοιλια << πριν το φαι ....ενοηται>>
απο την στιγμη που υπαρχουν κρυψωνες εκει μεσα , δεν υπαρχει κανενα προβλημα , αστην και οταν ειναι ετοιμη θα ζευγαρωση!!!!!!!

κοιτα η θερμοκρασια να ειανι στους 26 C , και κρατα το ΡΗ στο 6,8 - 7,0<< αυτο παιζει ρολο στο ποσα αρσενικα η θυληκα θα βγουν,

και μην βιαζεσαι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-12-03, 13:33
antonio Ο χρήστης antonio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2003
Περιοχή: Α. Τουμπα Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

ok. θα προσπαθήσω την επόμενη φορά να μη βιαστώ!
__________________
Αν μου κρύβεις την αλήθεια, πες μου ψέματα σωστά!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09016 seconds with 11 queries