Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-01-11, 05:20
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.438
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Arrow Τι είναι το Tds? Τι σχέση έχει με τη Gh?

Συχνά δημιουργείται η απορία σε όλους τι είναι αυτό το tds που διαβάζω? Τι διαφορά έχει με την gh (γενική σκληρότητα) και γιατί θα πρέπει να το μετράω? Τι θα μου «πει» περισσότερο?

Καταρχάς να τα πάρουμε από την αρχή με απλά λόγια να καταλαβαινόμαστε!

TDS είναι αρχικά γράμματα από το:
Total Dissolved Solids
που σε απλή-ελεύθερη μετάφραση σημαίνει Συνολικά Διαλυμένα Στερεά.

Να ξεχωρίσουμε τι μετράει η gh και τι το tds.
Αν και τα δυο ξέρουμε ότι μετράνε τη σκληρότητα του νερού η πραγματικότητα είναι ότι μετρώντας:
τη
gh μετράμε: τη συγκέντρωση των κατιόντων ασβεστίου και το μαγνησίου που υπάρχουν στο νερό.
Ενώ το
tds: τη συγκέντρωση μετάλλων, αλάτων, κατιόντων η ανιόντων αλλά και οργανικής ύλης που υπάρχουν διαλυμένα στο νερό. Στην ουσία ότι υπάρχει στο νερό εκτός από το ίδιο το νερό (Η2O) και τα αιωρούμενα η όχι σωματίδια που δεν έχουν διαλυθεί στο νερό!

Έχω ακούσει άλλο ένα όρο … αντί για μέτρηση
tds… μέτρηση αγωγιμότητας

Το καθαρό νερό H2O δεν είναι καλός αγωγός του ηλεκτρισμού … Αν όμως περιέχει άλλα σώματα (διαλυμένα) θετικά η αρνητικά φορτισμένα τότε γίνεται καλός αγωγός και μάλιστα όσο πιο πολλά είναι αυτά διαλυμένα στο νερό τόσο και πιο καλός αγωγός γίνεται … Αυτό το γεγονός εκμεταλλεύονται οι μετρητές αγωγιμότητας (tds meters) που κυκλοφορούν στην αγορά και στην ουσία μετράνε με πόση ευκολία «περνάει» το ρεύμα το νερό και εκτιμούν το tds (συνήθως σε ppm - part per million). Στη πραγματικότητα οι μετρητές αγωγιμότητας δεν μετρούν άμεσα τα διαλυμένα στερεά (αλλά τα θετικά η αρνητικά φορτισμένα σωματίδια) και εκτιμούν (υπολογίζουν) πόσα είναι.

Πως βρίσκονται αυτά τα διαλυμένα στερεά στο νερό της βρύσης?

Αν φανταστούμε την διαδρομή του νερού πριν φτάσει στη βρύση μας θα καταλάβουμε εύκολα! Εξατμίζεται από τη θάλασσα, δημιουργεί σύννεφα, πέφτει σαν βροχή, απορροφάται από το έδαφος, συγκεντρώνεται και ρέει υπόγεια, αναβλύζει από πηγές, γίνεται ρυάκι, συγκεντρώνεται σε κάποια λίμνη, το μεταφέρει ο άνθρωπος με σωλήνες κοκ και τελικά ανοίγουμε τη βρύση μας και πέφτει στο ποτήρι μας. Σε όλη αυτή τη διαδρομή είναι λογικό να διαλύονται οργανικές και ανόργανες ουσίες. Τα οργανικά που έρχεται σε επαφή το νερό μας μπορεί να προέρχονται από φύλλα δέντρων σε αποσύνθεση, από τα λύματα των ζωντανών οργανισμών που ζουν μέσα του και στην εποχή μας ίσως από απόβλητα του ανθρώπου! Τα ανόργανα από τους βράχους που ρέει, τον ίδιο τον αέρα που έρχεται σε επαφή, και ίσως τον μόλυβδο η τον χαλκό από τους σωλήνες που μας έρχεται, τα φυτοφάρμακα που χρησιμοποιούμε, εξασθενές Χρώμιο και άλλα καλούδια! Δε γράφω άλλα μη τρομάξουμε και άλλο!


Είναι επικίνδυνο για τον άνθρωπο το υψηλό
tds?

Υπάρχουν κάποια όρια που έχουν καθοριστεί ως ασφαλή για πόσιμο νερό. Τα αποδεκτά όρια για ανθρώπινη κατανάλωση (από όσο έψαξα – διορθώστε με αν κάνω λάθος) στην Αμερική είναι έως τα 500 ppm.

Παρόλα αυτά αν μετράμε tds στο νερό βρύσης και αυξηθούν ξαφνικά πάει να πει ότι στο νερό μέχρι να φτάσει σε εμάς … κάτι έχει προστεθεί … Αν ξεπερνάει τα 1000 ppm θεωρείται ακατάλληλο για να το πιει ο άνθρωπος …

Γιατί στο ενυδρείο μου έχω παραπάνω tds από το νερό βρύσης που χρησιμοποιώ?
Σε ένα ενυδρείο το νερό ρέει συνέχεια! Έτσι συνεχίζουν να διαλύονται σε αυτό ανόργανες ουσίες από τα πετρώματα που έχουμε τοποθετήσει, από τα λιπάσματα, από τα βελτιωτικά νερού που χρησιμοποιούμε αλλά και από οργανικές από φύλλα φυτών σε αποσύνθεση, ίσως από κάποιο ψάρι η γαρίδα σε αποσύνθεση, από τις εκκρίσεις των ζωντανών που έχουμε. Είναι λογικό να αυξάνεται το tds σε ένα ενυδρείο.

Εδώ θα πρέπει να σταθώ! Αν μετρήσουμε τη gh θα μετρήσουμε τη συγκέντρωση των κατιόντων ασβεστίου και το μαγνησίου που υπάρχουν στο νερό και ίσως δε βρούμε σημαντική αλλαγή μια που σε οι οργανισμοί και τα φυτά τα χρησιμοποιούν για να αναπτυχθούν αλλά και τα αναπληρώνουμε με τις αλλαγές νερού … Το tds όμως ίσως έχει αυξηθεί κάνοντας το νερό μας πιο σκληρό. Ανάλογα με τα ψάρια η τις γαρίδες μας μπορεί να μην είναι μεγάλο θέμα αλλά σε είδη που «απαιτούν» κάποιο εύρος τιμών να είναι πρόβλημα. Για αυτό όσοι ασχολούνται με την αναπαραγωγή ψαριών που «απαιτούν» μαλακό νερό μετράνε tds.


Καλά όλα αυτά … εμένα γιατί να με νοιάζει πόσο είναι το
tds?

Αν δεν έχεις ψάρια που χρειάζονται μαλακό νερό η είδη ψαριών η γαρίδων που πρέπει ευλαβικά να τα διατηρείς σε κάποιες συγκεκριμένες παραμέτρους δεν υπάρχει κάποιος λόγος να σε ενδιαφέρει το όλο θέμα. Είναι όμως σχεδόν σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα ασχοληθείς με τα παραπάνω οπότε ψάξτο από τώρα να μη το έχεις για μετά!!
Επίσης είναι ένας καλός «δείκτης» για όσους έχουν αντίστροφη όσμωση για την κατάσταση της μεμβράνης της! Αν το tds του «καθαρού» νερού
αρχίσει να ανεβαίνει (και δεν έχει αυξηθεί το tds της εισόδου) τότε η μεμβράνη αρχίζει να μη λειτουργεί καλά. Η ήρθε η ώρα να αλλάξουμε προφίλτρα η .... την ίδια την μεμβράνη!

Εγώ … τι νερό έχω? Μαλακό η σκληρό? Πως μεταφράζεται σε tds?
Μαλακό νερό: 0-75 ppm
Μέτριας σκληρότητας: 75-150 ppm

Σκληρό: 150-300 ppm

Πολύ σκληρό: 300 + pmm


Πως μπορώ να χαμηλώσω τo tds που βγάζει η βρύση μου?
Με μια συσκευή αντίστροφης όσμωσης!


Προσπάθησα να κάνω ερωτήσεις που είχα εγώ σε όλη τη διαδρομή … Το έψαξα και βρήκα απαντήσεις μάλιστα πολύ περίπλοκες με χημικούς τύπους και παράξενους όρους! Οπότε ας με συγχωρέσουν οι γνώστες που τα έκανα τόσο εκλαϊκευμένα!

Όλα αυτά είναι τα συμπεράσματα που έβγαλα, ψάχνοντας και διαβάζοντας πολλά κείμενα. Σε καμία περίπτωση δε θεωρώ ότι είναι σωστά και θα ήθελα να γίνει μια εκτεταμένη συζήτηση ώστε να βρούμε μαζί την αλήθεια. Μόλις είδα ότι ήδη έχει ξεκινήσει!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-01-11, 05:46
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Ωραιος Γιωργο !

__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-01-11, 07:18
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.438
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
(συμπληρωσε και για το οργανο μετρησεων 2 λογια)
To εχω υποψη ... θα βγαλω φωτο απο το δικο μου meter ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-01-11, 10:22
Το avatar του χρήστη Eric
Eric Ο χρήστης Eric δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 214
Προεπιλογή

Μπραβο Γιωργο,πολυ κατατοπιστικό το θέμα που ανοιξες
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-01-11, 10:29
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Πολύ καλό! Μια διευκρίνηση: όταν λέμε "σκληρό" νερό, νομίζω ότι εννοούμε ΜΟΝΟ Mg και Ca, και ότι TDS. Οπότε αν έχω π.χ. νερό με GH=5 και ρίξω λιπάσματα, τα TDS ανεβαίνουν, αλλά το νερό συνεχίζει να είναι "μαλακό". Έτσι δεν είναι, ή κάνω λαθος; Γιατί αλλιώς όποιος έχει φυτεμένο με ΕΙ αποκλείεται να έχει μαλακό νερό όσο ΑΟ κι αν βάζει...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-01-11, 10:43
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ε ναι... Το tds προφανως και ανεβαινει με τα λιπασματα.
Ειδικη περιπτωση ειναι το μαλακο νερο που παραγεται με ανταλλαγη ιοντων.
Αντικαθιστονται τα ιοντα μαγνησιου με ιοντα νατριου, οποτε το νερο θεωρειται "μαλακο"
Στη πραξη ομως τα ψαρια φαινεται οτι ενοχλουνται ΚΑΙ απο τα ιοντα νατριου....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-01-11, 15:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ καλό! Μια διευκρίνηση: όταν λέμε "σκληρό" νερό, νομίζω ότι εννοούμε ΜΟΝΟ Mg και Ca, και ότι TDS. Οπότε αν έχω π.χ. νερό με GH=5 και ρίξω λιπάσματα, τα TDS ανεβαίνουν, αλλά το νερό συνεχίζει να είναι "μαλακό". Έτσι δεν είναι, ή κάνω λαθος;
Οχι δεν κανεις λαθος.
Και βαση αυτου του δεδομενου ή παρακατω προταση του Γιωργου χρειαζεται επανεξεταση αφου η "σκληροτητα" ειναι η μετρηση ασβεστίου και το μαγνησίου και οχι συνολικων διαλυμενων στερεων.
Παράθεση:
Αν μετρήσουμε τη gh θα μετρήσουμε τη συγκέντρωση των κατιόντων ασβεστίου και το μαγνησίου που υπάρχουν στο νερό και ίσως δε βρούμε σημαντική αλλαγή μια που σε οι οργανισμοί και τα φυτά τα χρησιμοποιούν για να αναπτυχθούν αλλά και τα αναπληρώνουμε με τις αλλαγές νερού … Το tds όμως ίσως έχει αυξηθεί κάνοντας το νερό μας πιο σκληρό. Ανάλογα με τα ψάρια η τις γαρίδες μας μπορεί να μην είναι μεγάλο θέμα αλλά σε είδη που «απαιτούν» κάποιο εύρος τιμών να είναι πρόβλημα. Για αυτό όσοι ασχολούνται με την αναπαραγωγή ψαριών που «απαιτούν» μαλακό νερό μετράνε tds.
__________________________________________________ _____________
Παράθεση:
Επίσης είναι ένας καλός «δείκτης» για όσους έχουν αντίστροφη όσμωση για την κατάσταση της μεμβράνης της! Αν το tds του «καθαρού» νερού αρχίσει να ανεβαίνει (και δεν έχει αυξηθεί το tds της εισόδου) τότε η μεμβράνη αρχίζει να μη λειτουργεί καλά. Η ήρθε η ώρα να αλλάξουμε προφίλτρα η .... την ίδια την μεμβράνη!
Οπως επισης μπορουμε να πουμε για την χρησιμοτητα του tds meter σε σχεση με το gH εκτος του ελεγχου της μεμβρανης της ΑΟ, οτι στην ουσια το tds meter λογω της ευκολιας της χρησης τους (ενεκα ηλεκτρονικο) ειναι ενα καλο alarming για να τσεκαρουμε και την gH αν επεσε, αφου η gH "εμπεριεχεται" μεσα στο tds.
Ουσιαστικα λοιπον με το tds meter μπορουμε να μετραμε την πτωση της gH και οχι την ανοδο.
__________________________________________________ ________________________

Ωραια συμμαζεμα του θεματος Γιωργο.
Νοικοκυρεμενα πραγματα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-01-11, 16:18
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Μετα απο αλλαγη νερου 30% σε γαριδοενυδρειο, μετραω tds 40. Επειτα απο 2-3 ωρες ανεβαινει και σταθεροποιειται σε tds 70ppm. Το ιδιο συμβαινει και στα αλλα ενυδρεια. Που οφειλεται αυτο;
Επισης τι ρολο παιζει (αν παιζει) η αναταραξη του νερου στο tds, και αν τα ανοιχτα ενυδρεια αυξανουν tds εξαιτιας της σκονης.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-01-11, 16:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετα απο αλλαγη νερου 30% σε γαριδοενυδρειο, μετραω tds 40. Επειτα απο 2-3 ωρες ανεβαινει και σταθεροποιειται σε tds 70ppm. Το ιδιο συμβαινει και στα αλλα ενυδρεια. Που οφειλεται αυτο;
Επισης τι ρολο παιζει (αν παιζει) η αναταραξη του νερου στο tds, και αν τα ανοιχτα ενυδρεια αυξανουν tds εξαιτιας της σκονης.
1. Βαζεις νερο απο AO?
2. Τι tds εχει το νερο της αλλαγης?
3. Τι tds εχει το νερο στο ενυδρειο πριν την αλλαγη?
4. Αναμεσα στις δυο μετρησεις tds (40-70) εχεις βαλει λιπασματα?
5. Εχεις μεγαλες ποσοτητες απο σαλιγγαρια? (ιδιως μεγαλυτερα απο απλους λαθρεπιβατες)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-01-11, 16:40
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

[QUOTE=delta66;540242]1. Βαζεις νερο απο AO? Nαι 100% οσμωση
2. Τι tds εχει το νερο της αλλαγης? 02ppm
3. Τι tds εχει το νερο στο ενυδρειο πριν την αλλαγη? περιπου90ppm
4. Αναμεσα στις δυο μετρησεις tds (40-70) εχεις βαλει λιπασματα? Οχι
5. Εχεις μεγαλες ποσοτητες απο σαλιγγαρια? (ιδιως μεγαλυτερα απο απλους λαθρεπιβατες) οχι[/QUOTE]
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-01-11, 16:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η λογικη τιμη του tds μετα την αλλαγη στο ενυδρειο με αυτα τα δεδομενα ειναι κοντα στο 70.
Τωρα γιατι μετρας 40 στην αρχη .... τι να πω?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-01-11, 23:37
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

όσο για την ανατάραξη, αυτή δεν επηρρεάζει τη διαλυτότητα στερεών (άλλο τα αέρια), οπότε δε νομίζω ότι είναι εκεί το θέμα...

Ούτε και η σκόνη είναι διαλυτή νομίζω - αν και δεν είμαι σίγουρος από τι αποτελείται... κάπου διάβασα ότι μεγάλο ποσοστό της στα σπίτια είναι νεκρά κύταρα από το δέρμα μας...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-01-11, 21:49
Το avatar του χρήστη fotis80
fotis80 Ο χρήστης fotis80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Γιωργο,

1. Σε ευχαριστουμε για το ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ αρθρο.
2. Προτείνω να γίνει υπομνημα και εμπλουτιστει
3. Περιμένουμε ακομη τη foto απο το δικο σου

4. Αχ ... TDS ometro δεν χρειαζομαι για την ωρα .. με τα ζωοτοκα που εχω .. αλλα ελα που μου αρέσουν τα gadget ... και ψαχνω το ebay 2 ημερες τωρα ... και εχω μπερδευτεί !!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-12-13, 00:10
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

Από τι διαβάζω (διορθώστε με εάν κάνω λάθος) η οργανική ύλη δεν εμπεριέχεται στο tds καθώς δεν είναι ηλεκτρικά φορτισμένη.

Επίσης να διευκρυνήσουμε οτι το tds είναι μια μέτρηση η οποία βγαίνει απο την αγωγιμότητα (EC) και μετατρέπετε σε tds (το EC μετραει Milli-siemens per Centimeter (MS/CM) ενώ το tds μετράει parts per million (ppm).
Και κάθε εργοστάσιο έχει δικό του μετατροπέα (convertion factor), εαν μετρήσετε με ένα Tdsομετρο που παράγεται στη Αμερική και με ενα που παράγεται στην Νέα Ζηλανδία θα πάρετε διαφορετικό tds.


Οπότε πιο σημαντικό είναι να ξερούμε την ηλεκτρική αγωγιμότητα η οποία είναι για όλο τον κόσμο ίδια.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-01-17, 13:05
stoner21 Ο χρήστης stoner21 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2015
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Καλησπέρα πρώτη φόρα γράφω...θα ήθελα να ρωτήσω πια τα κατάλληλα επίπεδα TDS? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-01-17, 13:10
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.366
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
Εξαρτάται από τα ψάρια που διατηρείς.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-01-17, 13:23
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

μια ερώτηση,για την σκληρότητα
π.χ.
Hardness: 5-15°H
ενώ σε αλλά μετράει
Hardness: 90 – 268 ppm

ποια είναι η διαφορά στην μονάδα μέτρησης;;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-01-17, 13:29
stoner21 Ο χρήστης stoner21 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2015
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Καλήμερα κ. Κλεόβουλε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, τα ψάρια που έχω είναι αγγελόψαρα,χήρα και μόλυ μπάλου (δεν ξέρω αν τα λέω σωστά)
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-01-17, 13:31
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.366
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos Εμφάνιση μηνυμάτων
μια ερώτηση,για την σκληρότητα
π.χ.
Hardness: 5-15°H
ενώ σε αλλά μετράει
Hardness: 90 – 268 ppm

ποια είναι η διαφορά στην μονάδα μέτρησης;;
https://en.wikipedia.org/wiki/DGH
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-01-17, 13:35
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.366
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stoner21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλήμερα κ. Κλεόβουλε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, τα ψάρια που έχω είναι αγγελόψαρα,χήρα και μόλυ μπάλου (δεν ξέρω αν τα λέω σωστά)
¶νοιξε ένα θέμα στην ενότητα των Αρχαρίων, παρουσίασε το ενυδρείο σου χρησιμοποιώντας τη φόρμα παρουσίασης http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42398 και εκεί γράψε ότι απορίες έχεις για να δούμε αν μπορούμε να βοηθήσουμε κάπου
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-01-17, 13:38
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
το dGH είναι °H;;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-01-17, 13:49
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos Εμφάνιση μηνυμάτων
το dGH είναι °H;;
Ναι,
δες και τις άλλες μονάδες μέτρησης
http://patentimages.storage.googleap...00053_0001.png
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-01-17, 14:32
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

αυτό το ° με μπέρδευε

άρα όταν λέει 5-15°H βάση του πίνακα αυτού (για να μην καθόμαστε να υπολογίζουμε) είναι από 89.24 μέχρι 267.72ppm.Σωστά;;

http://www.cactus2000.de/uk/unit/masswas.shtml
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-01-17, 14:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Σωστά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-01-17, 15:24
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

ωραία!! ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τί είναι??? arti Χρυσόψαρα 2 20-09-08 22:13
Εδώ είμαι κι εγώ Filotas Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 47 27-03-08 14:09
¶λγη είναι....? Neoklis Αρχάριοι γλυκού νερού 13 16-03-07 07:15
Είναι koi! Yiannis59 Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 11 24-02-07 15:40
Γεια σας. Είμαι καινουριος! Είναι κανείς εδώ?!!? kflynt2005 Χρυσόψαρα 2 15-01-05 03:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10950 seconds with 12 queries