Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Περιβάλλον δεξαμενής (τεχνητής λίμνης)

Περιβάλλον δεξαμενής (τεχνητής λίμνης) Η άγρια πανίδα που συγκεντρώνεται περιμετρικά της δεξαμενής μας. Ποιά η σωστή διαχείρηση, η μέριμνα και η υπευθυνότητα του ιδιοκτήτη?

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-06-10, 10:06
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή Η ευθύνη του λιμνόφιλου προς το περιβάλλον

Αρθρογραφία: Βασίλης Χατζημιλτής (in the pond)

Το άρθρο αυτό έχει ως σκοπό να καταπιαστεί με τις ευθύνες που αναλογούν στον κάτοχο τεχνητής λίμνης, έναντι στη ζωή (χλωρίδα-πανίδα) που ενδεχομένως θα μαζευτεί από τη γύρω περιοχή, στο περιβάλλον της λίμνης μας, την αυλή μας.

Είναι γεγονός ότι η φύση από μόνη της, έχει την ικανότητα να μετατρέψει έναν πεταμένο κουβά γεμάτο νερό σε ένα υγροβιότοπο. Είναι δε φανερό ότι ποτέ δεν δώσαμε την ανάλογη σημασία στις δυνατότητες της μητέρας φύσης, άρα πολύ πιθανόν να μην παρατηρήσαμε ποτέ το πιο πάνω γεγονός. Όταν αναλογιστούμε και εννοήσουμε την πυραμίδα της ζωής για κάθε βιότοπο ξεχωριστά, τότε θα καταλάβουμε πόσο εύθραυστη είναι και ότι ο κάθε οργανισμός είναι ιδιαίτερα σημαντικός για το έργο που επιτελεί, καλό ή κακό για εμάς.

Πολλά βιβλία για κηποτεχνίες, έχουν κατηγοριοποιήσει (πολύ κακώς) τα έντομα στα ωφέλημα και τα εχθρικά. Ο κύριος τρόπος δράσης μας σε μια ενδεχόμενη εχθρική εισβολή είναι συνήθως ο ψεκασμός. Ένα τέτοιο ενδεχόμενο όμως, τείνει να καταστρέψει ολόκληρο το βιότοπο που σχηματίστηκε για ένα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα, κάποιες φορές χρόνια και όχι μόνο. Νομίζουμε ότι αποδεκατίζουμε τα εχθρικά για μας έντομα, αλλά αγνοούμε ότι αποδεκατίζουμε παράλληλα και όλα τα ωφέλημα. Συνήθως, τα παράσιτα όπως οι αφίδες, επανέρχονται πολύ σύντομα, αφού η αναπαραγωγική τους δεινότητα είναι άξια θαυμασμού. Αυτό όμως που συνέβηκε στην πραγματικότητα είναι τραγικό, γιατί μαζί με τις αφίδες, σκοτώσαμε ή διώξαμε κάθε κυνηγό που τρέφεται με τις αφίδες (πασχαλίτσες, μάντυς αλογάκια της Παναγίας, μικρές σφύκες, αράχνες, πουλιά, σαύρες) που στα πιο πάνω η αναπαραγωγή τους εντάσσεται σε ετήσιο κύκλο και ποτέ όποτε τύχει. ¶ρα, χάνοντας όλα τα πιο πάνω, χάνουμε ταυτόχρονα την συντροφιά τους για ένα ολόκληρο χρόνο ή και περισσότερο με όσες συνέπειες μπορούμε να φανταστούμε, ώς προς την χαλιναγώγηση της αναπαραγωγής των παρασίτων.

...και κάπου εδώ ξεκινούν οι ευθύνες του λιμνόφιλου. Αν η φύση τον γεμάτο με νερό κουβά τον μετατρέπει σε βιότοπο, τότε αναλογιστείτε τι μπορεί να συμβεί σε ένα τεχνητό βιότοπο με τρεχούμενο νερό, ένα παράδεισο φυτών και τροφή. Είναι περιττό να πω ότι ο βιότοπος αυτός θα προσκαλέσει σχεδόν όλη τη ζωή της γύρω περιοχής, από τον μικρότερο οργανισμό, ως τον μεγαλύτερο θηρευτή. Η επιλογή της εξόντωσης πρέπει να είναι απαγορευμένη στο λεξιλόγιο του λιμνόφιλου και πρέπει να μάθει ότι και αυτός είναι απλά μέρος του δικού του βιότοπου. Τίποτε δεν θανατώνεται. Αν ο λιμνόφιλος αδυνατεί να καταλάβει το μύνημα αυτό, τότε είναι καλύτερα για όλους να δημιουργήσει ένα ενυδρείο μέσα στο σπίτι του, που θα μπορεί απρόσκοπτα να διαχειρίζεται όπως αυτός επιθυμεί.

Προσωπικά, παρακολουθώ τη ζωή στην αυλή μου να εξελίσσεται καθημερινά. βλέπω πολλά στοιχεία που όταν τα παρακολουθούμε στα ξένα ντοκιμαντέρ για τη φύση, μένουμε άναυδοι. Κάποιες φορές παρέχω όλες τις συνθήκες ώστε να "μαζέψω" και να αναπαράγω κάποια έντομα όπως οι πεταλούδες που στις μέρες μας είναι σπάνιες στις κατοικημένες περιοχές. Τουλάχιστον στην Κύπρο, η πεταλούδα Papilio Machaon έχει γίνει πολύ σπάνια με τους ψεκασμούς και την ανθρώπινη δράση. Όλα είναι ένας κύκλος, εύθραυστος μεν, αλλά ιδιαίτερα σημαντικός δε. Με την πλήρη αποχή χρήσης χημικών και κάθε είδους παγίδας για 10 χρόνια τώρα, είμαι σε θέση να αναφέρω ότι η αυλή μου αν και μικρή, έχει την ικανότητα να δουλεύει από μόνη της σαν βιότοπος, με τη λίμνη (νερό), τα φυτά (τροφή και κρυψώνες), τις πέτρες, το χώμα, εμένα να μεριμνώ για την φροντίδα του.

Εννοείται ότι απαγορεύονται εντελώς οι παντός είδους ψεκασμοί, οι διάφορες παγίδες κόλλας, ηλεκτρικές παγίδες (γιατί λόγο του μικρού μεγέθους του βιότοπου μας, είναι σχεδόν σίγουρο ότι το υπεριώδες φως θα τα προκαλέσει) είτε μιλάμε για κουνούπια, είτε για έντομα θυρευτές.

Δεν θα μπορούσα να χαιρετήσω την ολοκαίνουρια κατηγορία με κάτι λιγότερο αυτό αυτό το άρθρο. Ένα θέμα που για τους περισσότερους ίσως να μην πέρασε καν από το μυαλό τους. Εννοείται ότι πολύ σύντομα θα έρθουν πολύ περισσότερα πράγματα, με πολύ υλικό.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 16-06-10 στις 13:35
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-06-10, 10:38
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Μετά από αυτό το άρθρο θα αισθανόμουν μεγάλες τύψεις που έφτιαξα την λιμνούλα μου στο αμπέλι. Ξέρετε οι ψεκασμοί είναι πολλοί. Αλλά λέω θα γιατί πλέον κάνω μόνο βιολογικά ραντίσματα! Μόνο που το νερόφιδό "μας" φεύγει όταν θειαφίζουμε, αλλά η ουσία είναι ότι δεν πεθαίνει, ξανάρχεται και χαιρόμαστε γι' αυτό!
Χάρηκα πολύ που μετά από πολλά χρόνια είδα κι εγώ φέτος μια papilio machaon!
Πραγματικά αν παρατηρήσεις την φύση και κυρίως την λιμνούλα σου έχεις ένα ζωντανό ντοκυμαντέρ μπροστά στα μάτια σου!!!

Πολύ καλό άρθρο! Μπράβο Βασίλη!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-06-10, 14:21
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Πολυ καλο και μπραβο για τον ωραιοτατο διαχωρισμο σε υποκατηγοριες!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-06-10, 15:18
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Α Τουλάχιστον στην Κύπρο, η πεταλούδα Papilio Machaon έχει γίνει πολύ σπάνια με τους ψεκασμούς και την ανθρώπινη δράση.
Πάρα πολύ πρόσφατα, εβαλα απήγανο στη λιμνη για αυτον ακριβως το λόγο. Αυτο το βρωμόφυτο είναι η λιχουδιά που φαίνεται ότι προτιμάει. Ολο Iphiclides podalirius εβλεπα και απο μαχάονες σπάνια...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-06-10, 15:25
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Αν θελετε να βλεπετε συχνα Μαχαονες ,φυτεψτε αμαραντους (Μαραθα). Φαινεται να ειναι τα φυτα που προτιμουν για εναποθεση των αυγων τους.

Βασιλη μπραβο για το αρθρο, με βρισκει απολυτα συμφωνο. Στο κτημα μου στην Σαμο εχουμε να ριξουμε φυτοφαρμακα εδω και 2 δεκαετιες. Ουτε λιπασματα, μονο κοπρια για λιπανση. Ειναι ολα βιολογικα και το κτημα εχει γινει μια οαση ζωης.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-06-10, 16:38
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θελετε να βλεπετε συχνα Μαχαονες ,φυτεψτε αμαραντους (Μαραθα). Φαινεται να ειναι τα φυτα που προτιμουν για εναποθεση των αυγων τους.

Βασιλη μπραβο για το αρθρο, με βρισκει απολυτα συμφωνο. Στο κτημα μου στην Σαμο εχουμε να ριξουμε φυτοφαρμακα εδω και 2 δεκαετιες. Ουτε λιπασματα, μονο κοπρια για λιπανση. Ειναι ολα βιολογικα και το κτημα εχει γινει μια οαση ζωης.
Kαθώς και ο μαϊντανός Αλέξανδρε. Αυτό κάνω για χρόνια τώρα και παράγω πολλές-πολλές Μαχαόνες κάθε χρόνο.
Μια ριζούλα μαϊντανός από ένα φυτώριο στοιχίζει μόνο 20 λεπτά. Μια ζαρτινιέρα δίπλα στη λίμνη που να ποτίζεται καθημερινά είναι αρκετό.
Υπόσχομαι φωτογραφίες από αυτό το γεγονός σήμερα ή αύριο.

Αλέξανδε, το κτήμα σας πολύ απλά ανέπτυξε από μόνο του στο χρόνο, τον απαιτούμενο μηχανισμό της φύσης, για τον έλεγχο ολόκληρης της πυραμίδας ζωής, από την κορυφή μέχρι τη βάση. Αν κάποιος διαταράξει ποτέ αυτόν τον μηχανισμό έστω με ένα απλό ψέκασμα, πάει τελείωσε. Θα χρειαστούν πολλά έτη για να ξαναορθοποδίσει.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-06-10, 19:28
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Δεν είναι τα πράγματα καθόλου έτσι.
Το τι κάνει η φύση σε ένα κουβά νερό ουδεμια σχέση έχει με μια τεχνίτη λίμνη
Σε κατοικημένη περιοχή.

Οποίος ραντίζει δεν ραντίζει κάθε μέρα.
Και ναι μπορεί να ραντίσει άφοβα αρκεί να σκεπάσει την λίμνη με ναύλων.

Δε νομίζω ότι αν καποιανού η λίμνη πιάσει άλγη η τριχοειδές άλγη να πει κοιτά δεν κάνω τίποτα έτσι θέλησε η φύση οπότε έτσι την αφήνω.

Η Τεχνίτη λίμνη στην αυλή μας γίνετε για των άνθρωπο. Και όχι για τα ζωύφια γύρο της. (δεν έχουν όλοι την ιδία ευαισθησία)

Αν κάποιο από τα φυτά σου πιάσει αρρώστια θα ρίξεις φάρμακο να διώξεις το σκουλήκι. Αν κάποιο φυτό δεν τρέφετε σωστά θα ρίξεις εμπλουτισμένο χώμα. Κτλ.

Το ίδιο θα κανείς αν κάποιες ισορροπίες μέσα στην λίμνη δεν πάνε όπως τις θες θα παρεμβείς. (καλό είναι να καταλάβουμε ότι έχουμε να κάνουμε με περιορισμένο κύκλωμα που όλα όσα υπάρχουν μέσα και έξω από την λίμνη μας τα τοποθετήσαμε εμείς.)

Όλα εξαρτώνται που έχεις την λίμνη σου.
Στην πόλη. Στο χωριό. Στο βουνό.

Αν έχεις λίμνη στην πόλη δεν θα ρίξεις τίποτα .
Αν μένεις σε χωριό που έχει κουνούπια για να χαρείς την λίμνη σου το απόγεμα θα αναγκαστείς να ψεκάσεις για τα κουνούπια.
Αν μένεις σε βουνό που μπορεί να έχεις επιδρομές και από ερπετά και θειάφι θα ρίξεις και ασβεστώματα θα κανείς. Και φυτά που προσελκύουν περίεργα έντομα και τρωκτικά θα φροντίσεις να μην έχεις κτλ.

Ψεκάζουμε αν χρειαστεί αρκεί να προστατεύσουμε την επιφάνια της λίμνη.

Σε μια αυλή δεν μπορείς να τα έχεις όλα.
Αν πάλη κάποιος θέλει να τα έχει όλα. θα πρέπει να ανεχτή και τα ωφέλιμα έντομα αλλά και τα βλαβερά προς των άνθρωπο.
Καθώς και Ποντικάκια – πουλιά- ερπετά κτλ.

Δηλαδή αν έχει κάποιος υπόνομο κοντά στο σπίτι του,και είναι γεμάτο ποντίκια να μην βάλει παγίδες μέσα στην αυλή του με φάρμακο γιατί και τα ποντίκια είναι μέρος ενός φυσικού συστήματος.

Για μένα μια τεχνίτη λίμνη μεγάλη ή μικρή με μικρό ή μεγάλο περιβάλλοντα χώρο θα διαμορφωθεί πάντα συμφωνά με τα θέλω του ιδιοκτήτη της λίμνης.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-06-10, 21:48
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

[QUOTE=POURITANOS;456948]

Αν έχεις λίμνη στην πόλη δεν θα ρίξεις τίποτα .
Αν μένεις σε χωριό που έχει κουνούπια για να χαρείς την λίμνη σου το απόγεμα θα αναγκαστείς να ψεκάσεις για τα κουνούπια.

Εαν βαλεις χρυσοψαρα στη λιμνη δεν θα εχεις κουνουπια με τπτ. Εχω δεξαμενη στο χωριο και μαλιστα 2 φορες μας την ψεκασαν απο την κοινοτητα της περιοχης χωρις να μας ρωτησουν και πεθαναν ολα τα ψαρια
-------------------------
Βασιλη ωραια κατηγορια ! Ωραιο αρθρο !

Μπραβο!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 16-06-10 στις 21:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-06-10, 23:33
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ειναι θεμα προσωπικης προσεγγισης...
η δικη μου ταυτιζεται με του συγγραφεα...γιατι απλα δε θα εκανα μια λιμνη για να εχω ψαρια...μπορω να τα εχω και σε ενυδρεια (τα χρυσοψαρα τουλαχιστον)...
θα το εκανα για να εχω αυτη την εξαρση ζωης στον κηπο μου...χωρις να πρεπει να μετακινηθω μακρυα απο το σπιτι μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-06-10, 21:58
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θελετε να βλεπετε συχνα Μαχαονες ,φυτεψτε αμαραντους (Μαραθα). Φαινεται να ειναι τα φυτα που προτιμουν για εναποθεση των αυγων τους.
Ό,τι και να λετε για μαραθους και μαϊντανούς, εγω τον απήγανο δεν τον αλλάζω με τίποτα
Ενα search για Ruta graveolens (απήγανος) και Papilio machaon θα σας πεισει....

Χθεσινη φωτογραφία
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-06-10, 22:25
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

...και μια δική μου με το μαϊντανό


Είναι πραγματικά μια από τις ομορφότερες κάμπιες...


Στο κουκούλι...


Η μετάλλαξη...


Και τέλειο έντομο...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-06-10, 23:13
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

πω πω ομορφιες!!!
αλλα εσεις ξερετε και να φωτογραφιζετε....εγω αν πιασω καμερα γινομαι ο δολοφονος με τη φωτογραφικη...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-06-10, 13:46
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Δεν ήθελα πολύ ... μπήκα κι εγώ στο λούκι! Και τι ευχάριστο πετα(λούκι)δες!

Μήπως ξερετε ποιά είναι η πυρόξανθη καλλονή που γευματίζει στα φύλλα του νούφαρου; Όχι δεν την σκότωσα, αλλά δεν την ξαναείδα! Μάλλον δεν της άρεσε η φωτογράφιση







Έχω παραγγείλει κι εγώ 4 ρίζες απήγανο!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-06-10, 13:59
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ήθελα πολύ ... μπήκα κι εγώ στο λούκι! Και τι ευχάριστο πετα(λούκι)δες!

Μήπως ξερετε ποιά είναι η πυρόξανθη καλλονή που γευματίζει στα φύλλα του νούφαρου; Όχι δεν την σκότωσα, αλλά δεν την ξαναείδα! Μάλλον δεν της άρεσε η φωτογράφιση
Πολύ όμορφη και φαντάζομαι θα είναι ακόμα ομορφότερη η πεταλλούδα της. Αν γνωρίζει κάποιος...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω παραγγείλει κι εγώ 4 ρίζες απήγανο!
Ζηλιάρα... Έτσι! Να γεμίσουμε μαχαόνες, που τελευταία μας λείπουν τόσο πολύ...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-06-10, 11:47
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

εγω βασιλη λογο περιοχης(εχουμε ριζια) εχω μαζεψει ολα τα βατραχια της περιοχης και οταν ερχεται το βραδυ γινεται χαμος! τι να κανω;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-06-10, 13:51
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω βασιλη λογο περιοχης(εχουμε ριζια) εχω μαζεψει ολα τα βατραχια της περιοχης και οταν ερχεται το βραδυ γινεται χαμος! τι να κανω;
Αποστόλη μου, UV όπωσδήποτε. Τα βατράχια μπορεί να μην προκαλέσουν από μόνα τους πρόβλημα, αλλά μπορεί να είναι εστιές μικροοργανισμών και ασθενιών...

Κάτι άλλο που αναφέρεται, είναι ότι την άνοιξη κατά την περίοδο της ωοτοκίας τους, οι περίεργες σειρές με τα αυγά τους περιέχει μια ουσία που αν στην περίπτωση τα καταπιούν τα κοι μπορούν να τους προκαλέσουν πρόβλημα. Εντούτοις τα κοι δεν τα ενοχλούν καθόλου. Μόνο πολύ σπάνια μπορεί να συμβεί την στιγμή που σκάβουν...

Πάντως, πρέπει να βρεις κάποιο τρόπο να τα αραιώνεις (βατράχια). Θα γεμίσεις γυρίνους και δεν είναι ότι καλύτερο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-06-10, 18:04
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

καθε μερα πιανω καμια 4 και τα παω στο ποταμι! για αυγα παντος δεν ειδα ακομα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-07-10, 09:16
Το avatar του χρήστη Thrillos
Thrillos Ο χρήστης Thrillos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Περιοχή: Καλαμαριά - Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Για όσους ενδιαφέρονται για φυτά που μπορούν να προσελκύσουν πεταλούδες στον κήπο τους μπορούν να κατεβάσουν δωρεάν το ακόλουθο βιβλιαράκι από το Πανεπιστήμιο του Τεννεσί:
http://utextension.tennessee.edu/pub...nts/PB1636.pdf
__________________
.: Ευθύμης :.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-10-11, 22:01
αλεξ παπ Ο χρήστης αλεξ παπ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2011
Περιοχή: Βαρναβας Αττικης
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρθρογραφία: Βασίλης Χατζημιλτής (in the pond)

Το άρθρο αυτό έχει ως σκοπό ..........
.......... με πολύ υλικό.
Εξαιρετικα ωριμες και προπαντος υπευθυνες τοποθετησεις πανω σε καιρια οικολογικα θεματα που αφορουν το αμεσο περιβαλλον μας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 04-10-11 στις 21:00
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-10-11, 07:21
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από αλεξ παπ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαιρετικα ωριμες και προπαντος υπευθυνες τοποθετησεις πανω σε καιρια οικολογικα θεματα που αφορουν το αμεσο περιβαλλον μας.
Εγώ χαίρομαι, που οι δικές μου ανησυχίες βρίσκουν σύμφωνους και άλλους φίλους με ανάλογους προβληματισμούς και ευαισθησίες.

Να σας πω δύο παραδείγματα απλά:

Έχω ένα μικρό κομμάτι γκαζόν. Η χρονιά για την κάμπια της νυκτοπεταλλούδας σηριβίδι ήταν και συνεχίζει να είναι ιδιαίτερα παραγωγική δημιουργώντας τεράστια προβλήματα στο γκαζόν και στα λαχανικά. ¶γγιξε όλους όσους ψεκάζουν συστηματικά...για την ώρα εμένα ακόμη και μάλλον την γλήτωσα και φέτος, μιας και η περίοδος αναπαραγωγής της συγκεκριμένης πεταλούδας φτάνει στο τέλος της.

Επίσης πολύ έντονη ήταν και συνεχίζει να είναι η παρουσία μιας αφίδας, της βαμβακάδας. Μια αφίδα που μπορεί να καταστρέψει πολύ εύκολα συγκεκριμένα είδη φυτών, όπως μηλιές, ιβίσκους, λαττάνες κ.λ.π. Ένας σωστός φίλος του κήπου, πρέπει σχετικά συχνά να παρακολουθεί τη ζωή του κήπου του γενικότερα, ώστε να του δίνεται η ευκαιρία να προλαμβάνει τα προβλήματα ενόσω είναι ακόμα πολύ γρήγορα και εύκολα στην αντιμετώπιση. Το πρόβλημα και φέτος είναι πολύ μεγάλο, τουλάχιστον στην Κύπρο. Είδα και συνεχίζω να βλέπω συχνά "κρούσματα" του εντόμου σε διάφορα φυτά στον κήπο μου λόγω κυρίως ότι περιμετρικά του σπιτιού μου υπάρχουν κάποιοι κήποι με κάπως παραμελημένη μέριμνα. Ο τρόπος δράσης κατά του εντόμου, είναι το κόψημο και καταστροφή του κλαδιού γιατί προτιμάει ιδιαίτερα τις άκρες με τα νεαρά βλασταράκια, είτε με ένα διάλυμμα καθαρού οινοπνεύματος, νερού και υγρού των πιάτων. Το μυστικό της χαλιναγώγησης της εξάπλωσης του εντόμου, είναι ο συνεχής έλεγχος των φυτών μας.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φυτά στο φυσικό τους περιβάλλον theodor72 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 19-08-10 18:48
Διάφορα φυτά στο φυσικό τους περιβάλλον (Ταϋλάνδη) Τσιόνογλου Σταύρος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 15-04-10 16:31
Μόλυνση του νερού απο τα χέρια και το περιβάλλον. Stathis.k Αρχάριοι γλυκού νερού 14 19-06-08 00:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10944 seconds with 12 queries