Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-12-09, 21:13
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή θέλω τη γνώμη σας

Κι εκεί που έχω ρίξει απίστευτες ώρες διαβάσματος σχετικά με το τι ενυδρείο θα στήσω κι έχω υπολογίσει τα πάντα, τρώω ξαφνικά μια πετριά μήπως τελικά δε βάλω ζωοτόκα αλλά corydoras και neon! Ουσιαστικά όλα είναι ψάρια που μ αρέσουν αλλά γενικά έχω μια αδυναμία στα 2 τελευταία! Απλά λόγω του ότι είμαι αρχάρια και γενικά συστήνονται τα guppies για αρχάριους (όχι ότι είναι δύσκολα τα άλλα δύο είδη) είχα καταλήξει σε αυτά! Ψάξε ψάξε όμως σου μπαίνουν ιδέες...
Θέλω λοιπόν τη γνώμη σας, να βάλω guppies, apple snails και γαρίδες ή corys και νέον(και πιθανότατα και σαλιγκάρια και γαρίδες; Α, θα πρέπει να αναφέρω ότι μ αρέσει στο ενυδρείο να κυριαρχεί η παρουσία των ψαριών, ώστε τα ξύλα,οι πέτρες (ξύλα και πέτρες μου αρέσουν πολύ) και τα φυτά να αποτελούν δευτερεύοντα διακοσμητικά στοιχεία (δεν ξέρω κατά πόσο καταλαβαίνετε τι θέλω να πω...πχ στα φυτεμένα το πρώτο πράγμα που παρατηρεί κανείς είναι τα φυτά, όχι τα ψάρια...το λέω μήπως ως πιο έμπειροι αντιλαμβάνεστε ποια ψάρια κολλάνε με αυτό που περιγράφω!)!
Ουφ! Ελπίζω να έγινα κατανοητή και περιμένω απόψεις! Μιλάω για 300l ενυδρείο!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-12-09, 21:17
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

δεδομενου οτι τα νεον θελουν οσο το δυνατο περισσοτερο χωρο ιατι ειναι ενεργητικα και δραστηρια ψαρια τα 300λιτρα ειναι καλα...ΟΜΩΣ γιατι το προοριζεις.//? βιοτοπικο φυτεμενο κοινωνικο με βασει αυτα θα φτιαξεις και την ψαροσυνθεση..αρα ξεκινωντας με τα ζωωοτοκα θα εχεις περισσοτερο χρονο να μαθεις για τις απαιτησεις την συμπεριφορα ...ισως να δεις και γεννες....με τα αλλα ψαρακια ναι μεν ειναι εντυπωσιακα τα χρωματα τους αλλα μηπως χαθουν σε τοσα λιτρα...α πρεπει να βαλεις εναν αισθητα μεγαλο αριθμο...τελος τι κορυ θα βαλλεις..πρεπει να προσεξεις και τι αμμο-χαλικι θα βαλλεις..λογο του οτι εχουν ευαισθητα μουστακι...καλη αρχη ...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-12-09, 21:39
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Νομίζω αυτό που περιγράφω κοινωνικό είναι...Το θέμα είναι ότι δε μ αρέσει η ιδέα να ξεκινήσω κάτι με την προοπτική να το αλλάξω μετά (το ξέρω ότι κάποια στιγμή ενδεχομένως να θελήσω κάτι άλλο, απλά δε μ αρέσει να ξεκινάω με αυτό ως δεδομένο), οπότε θέλω να καταλήξω από την αρχή στο τι είναι αυτό που (τη δεδομένη στιγμή) μου ταιριάζει καλύτερα!
Εσύ δηλαδή λες ότι ένα κοπαδάκι corys (aeneus) και ένα neon tetras δε θα φαίνονται στα λίτρα μου; Πιστεύεις ότι μπορώ να βελτιώσω κάπως τη σύνθεση;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-12-09, 22:16
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

χμμμμ..μια καλη ιδεα για βιοτοπικο κοινωνικο θα ηταν (15 cardinal tetra,6 corydoras,4 apistogramma)...μονο που τα απιστογραμμα δεν ενδεικνυνται και τοσο για αρχαριους..κανε μια ερευνα αγορας πριν φτιαξεις την ψαροσυνθεση σου ...ομως πιστευω οπως ειπα και πριν πως με εναν μεγαλο αριθμο τετρα . και μερικα φυτα το ενυδρειο θα δειξει ωραιο..και φυσικα οι γαριδες μετα απο κανα 2μηνο και...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-12-09, 22:20
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

θα πρεπει να εφοδιαστεις με μια ΑΟ.....μπορεις να κανεις ενα βιοτοπικο με λιγα φυτα της περιοχης και αρκετα ξυλα. ενα μεγαλο κοπαδι με νεον και μια ομαδα κορυ στον πυθμενα θα ειναι ομορφο θεαμα. οι γαριδες θα ειναι μια μη βιοτοπικη πινελια που αν θελεις βαζεις...
αλλα η ΑΟ σε αυτα τα λιτρα ειναι μονοδρομος
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-12-09, 00:35
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
θα πρεπει να εφοδιαστεις με μια ΑΟ.....μπορεις να κανεις ενα βιοτοπικο με λιγα φυτα της περιοχης και αρκετα ξυλα. ενα μεγαλο κοπαδι με νεον και μια ομαδα κορυ στον πυθμενα θα ειναι ομορφο θεαμα. οι γαριδες θα ειναι μια μη βιοτοπικη πινελια που αν θελεις βαζεις...
αλλα η ΑΟ σε αυτα τα λιτρα ειναι μονοδρομος
Aντίστροφη όσμωση ε; Φτου γαμώτο την πάτησα! Με μια βιαστική ματιά στο amazon είδα τη φτηνή στα 180Ε! Ισχύουν αυτές οι τιμές; Πρέπει να έχει κάποιες συγκεκριμένες προδιαγραφές; Το εξωτερικό φίλτρο χρειάζεται σε αυτή την περίπτωση (έχει και το εσωτερικό που χουν τα juwel);Ρωτάω μπας και εξοικονομήσω λεφτά από αλλού γιατί με βλέπω να χωρίζω!;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-12-09, 03:06
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aντίστροφη όσμωση ε; Φτου γαμώτο την πάτησα! Με μια βιαστική ματιά στο amazon είδα τη φτηνή στα 180Ε! Ισχύουν αυτές οι τιμές; Πρέπει να έχει κάποιες συγκεκριμένες προδιαγραφές; Το εξωτερικό φίλτρο χρειάζεται σε αυτή την περίπτωση (έχει και το εσωτερικό που χουν τα juwel);Ρωτάω μπας και εξοικονομήσω λεφτά από αλλού γιατί με βλέπω να χωρίζω!;
Οχι βρε Μαρία, από 70 ως 100 ευρώ κοστίζει και υπάρχουν τουλάχιστον 2 εταιρίες στην Ελλάδα (water waves και ro-man)
που θα σε προμηθεύουν και με ανταλλακτικά και αναλώσιμα, κάνε μια έρευνα με την "Αναζήτηση" επάνω δεξιά.
Ή απλά βάλε ζωοτόκα που προτιμούν νεράκι βρύσης, γεννούν πανεύκολα και συχνά και είναι πανέμορφα και εύκολα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-12-09, 15:44
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Παιδιά νομίζω τελικά ζωοτόκα θα βάλω! Γιατί άρχισα να σκέφτομαι ότι αν είναι να πάρω ΑΟ να πάρω 6 σταδίων ( το χω σκοπό στο μέλλον το θαλασσινό) και βάλε βάλε μαζεύονται πολλά! Δε βαριέσαι ξεκινώ με guppys και μετά βλέπουμε
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-12-09, 15:57
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.444
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά νομίζω τελικά ζωοτόκα θα βάλω! Γιατί άρχισα να σκέφτομαι ότι αν είναι να πάρω ΑΟ να πάρω 6 σταδίων ( το χω σκοπό στο μέλλον το θαλασσινό) και βάλε βάλε μαζεύονται πολλά! Δε βαριέσαι ξεκινώ με guppys και μετά βλέπουμε
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές!
Καλη επιλογη!!! Σιγα σιγα ... θα γινουν ολα σωστα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επανέρχομαι και θέλω τη γνώμη σας Κλεόβουλος Malawi 7 15-02-09 08:48
θέλω την μακάβρια γνώμη σας ... crazyio Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 15-01-06 21:42
Θέλω τη γνώμη σας !!! Manogr Θαλασσινό νερό - Γενικά 27 15-09-05 20:42
Θέλω την γνώμη σας Gorgi Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 16-11-04 21:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05035 seconds with 12 queries