Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-10-08, 14:45
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή Χρήση αντίστρωφης όσμωσης

Μετά την μαζική παραγγελία που κάναμε από Γερμανία (να είναι καλά ο Νεοκλής ) απόκτησα συσκευή αντίστροφης όσμωσης. Συγκεκριμένα την Aqua Light RO Picobello 190 l/day. Τώρα λοιπόν τίθεται το θέμα της χρήσης της.

1.- Πρώτα από όλα έχω διαβάσει ότι η μεμβράνη της άπαξ και χρησιμοποιηθεί δεν πρέπει να στεγνώσει γιατί θα καταστραφεί. Πως το πετυχαίνουμε αυτό; Όπως βλέπω η συσκευή δεν έχει βανάκια στην είσοδο και τις εξόδους της. Πως λοιπόν εγκλωβίζουμε το νερό στον χώρο της μεμβράνης; Επειδή θα προτιμούσα να μην είναι μόνιμα συνδεδεμένη στην βρύση, υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

2.- Το ενυδρείο μου έχει χωρητικότητα περίπου 100 λίτρα καθαρά και σε κάθε εβδομαδιαία αλλαγή, αλλάζω περίπου 30 λίτρα. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα μόνο νερό βρύσης και επομένως το νερό είναι αρκετά σκληρό. Λογικά θα πρέπει να μειώσω την σκληρότητα σταδιακά. Πώς θα το πετύχω αυτό; Δηλαδή πόσο θα πρέπει να ρίχνω την σκληρότητα σε κάθε αλλαγή για να είναι ομαλή η μετάβαση των ψαριών; Στα 30 λίτρα που αλλάζω κάθε εβδομάδα σε τι ποσοστό θα πρέπει να είναι το νερό από Α.Ο. ώστε να πετύχω την επιθυμητή πτώση σκληρότητας;

3.- Φυσιολογικά θα πρέπει να υπάρξει και μεταβολή του pH. Θα είναι σημαντική ώστε να πρέπει να την παρακολουθώ και αυτήν; Προς το παρόν δε χρησιμοποιώ CO2.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και επιφυλάσσομαι για περισσότερες ερωτήσεις…
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-10-08, 15:10
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

θα ηταν καλο να μας πεις δυο λογια για το ενυδρειο σου (τι ψαρια εχεις μεσα, τι παραμετρους νερου, να βαλεις το link απο το θεμα που το εκανες παρουσιαση)

1)νομιζω οτι το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να βαλεις τα σωληνακια της εξοδου (εχεις δυο εξοδους, μια καθαρο και μια βρωμικο) βαλτα πιο ψηλα απο την συσκευη για να μην σταξει ολο το νερο απο μεσα, δεν το εχω ξανακουσει ομως αυτο

2)συνηθως κανουν μιξη 50-50 με νερο βρυσης (να προσεξεις οτι το νερο βρυσης θελει αντιχλωριο το νερο της ΑΟ δεν θελει), εαν αποφασισεις να βαλεις 100% νερο ΑΟ τοτε ισως να πρεπει να προσθετεις και ιχνοστοιχεια

3) δεν εχει καμια σχεση με το pH, η AO μειωνει πολυ το TDS, και μηδενιζει σχεδον το kH και το gH, εαν θες χαμηλοτερο pH λογικα θα πρεπει να το ετοιμαζεις σε ξεχωριστο δοχειο με τυρφη
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-10-08, 15:17
Το avatar του χρήστη Nikos!
Nikos! Ο χρήστης Nikos! δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Κάτω τούμπα
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

το νερο που χρησιμοποιουν για το σιδερο ειναι σαν αυτο της αντιστροφης οσμοσης?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-10-08, 15:33
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ηταν καλο να μας πεις δυο λογια για το ενυδρειο σου (τι ψαρια εχεις μεσα, τι παραμετρους νερου, να βαλεις το link απο το θεμα που το εκανες παρουσιαση)

1)νομιζω οτι το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να βαλεις τα σωληνακια της εξοδου (εχεις δυο εξοδους, μια καθαρο και μια βρωμικο) βαλτα πιο ψηλα απο την συσκευη για να μην σταξει ολο το νερο απο μεσα, δεν το εχω ξανακουσει ομως αυτο

2)συνηθως κανουν μιξη 50-50 με νερο βρυσης (να προσεξεις οτι το νερο βρυσης θελει αντιχλωριο το νερο της ΑΟ δεν θελει), εαν αποφασισεις να βαλεις 100% νερο ΑΟ τοτε ισως να πρεπει να προσθετεις και ιχνοστοιχεια

3) δεν εχει καμια σχεση με το pH, η AO μειωνει πολυ το TDS, και μηδενιζει σχεδον το kH και το gH, εαν θες χαμηλοτερο pH λογικα θα πρεπει να το ετοιμαζεις σε ξεχωριστο δοχειο με τυρφη
Φίλέ orck, παρουσίαση του ενυδρείου μου δεν έχω κάνει ακόμα γιατί θέλω πρώτα να το φέρω στην κατάσταση που θέλω. Είναι κοινωνικό με δύο κοπαδάκια από καρδινάλιους και ροδόστομους από 10 ψαράκια το καθένα, 4 οτοκινκλους, 2 SAE (προσωρινοί κάτοικοι) και δύο μικρογεωφάγους.

Ευχαριστώ πολύ.
1.- Όσον αφορά τις συνθήκες του νερού GH=16, KH=12 και PH γύρω στο 7,5.
2.- Αυτά τα γνωρίζω. Εκείνο που ήθελα να ξέρω είναι αν π.χ. χρησιμοποιήσω 100% νερό ΑΟ, υπάρχει περίπτωση να υπάρχει τέτοια πτώση της σκληρότητας ώστε να κινδυνεύσουν τα ψαράκια;
3.- ¶ρα pH αμετάβλητο.

Ευχαριστώ πολύ.
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-10-08, 15:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

1. Θα βαλεις και στους 3 σωληνες οταν τους αποσυνδεσεις και οσο ειναι γεματοι ακομα νερο 3 ταπες.
Εγω βαζω κατι που μου περισσεψαν απο το ποτιστικο της gardena (απο πρακτικερ).
http://www.gardenshop.gr/products/water/watermain.htm

2. Βασικα θα πρεπει να ξερεις που εισαι και που θες να πας.
Δλδ
Α. τι τιμες εχει η βρυση σου (και αν αυτες οι τιμες ειναι σταθερες καθε εβδομαδα αλλιως θα πρεπει να μετρα και τη βρυση σε καθε αλλαγη)
Β. τι τιμες θελεις να φτιαξεις ετσι ωστε να κανονισεις τη μιξη.
Αν λοιπον οι τιμες της βρυσης σου ειναι σταθερες, αρχισε να βαζεις στις αλλαγες σου ποσοτητα απο νερο ΑΟ.
πχ στα 30 λιτρα που βαζεις βαλε 5λιτρα ΑΟ + 25 βρυση.
Την επομενη εβδομαδα 10+20 μεχρι να φτασεις στη μιξη που θελεις.

Αυτο που χρειαζεσαι ειναι και ενα tds meter γιατι αυτο μετραει το νερο της ΑΟ στην ουσια.
http://cgi.ebay.co.uk/TDS-Meter-Reve...QQcmdZViewItem
(αν μετρησεις βρυση, ξεπλυμα καλα τη "μυτη" με νερο ΑΟ να φυγουν τα αλατα κλπ).

ΟΜΩΣ
προτεινω να κανεις καποια στιγμη και τα 30 λιτρα αλλαγη με νερο ΑΟ και να προσθετεις ηλεκτρολυτες, τοσο οσο χρειαζεται να ανεβασεις τις τιμες (tds,gH) εκει που πρεπει.


3. Το pH του νερου της ΑΟ δεν μετριεται και οτι δειξει το τεστ ειναι πλασματικο.
Μολις μπει το νερο στο ενυδρειο θα παρει τις τιμες που ηδη εχει το νερο.
Ομως το πεχα θα πεσει σταδιακα στο ενυδρειο οσο χρησημοποιεις νερο ΑΟ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-10-08, 17:05
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Κοιτα πως εχω εγώ την δική μου όσμωση..
Εχω προσθεσει ενα φίλτρο ρολογιών πριν για τα χοντρά.
Εβαλα ενα βανακι πριν από αυτο και ένα βανακι στην εξαγωγή της όσμωσης του καθαρού.
Με αυτον τον τρόπο "φυλακίζεις" νερό ούτως ώστε να μην στεγνώσει ποτέ η μεμβράνη σου.
για να την αποσυνδεω εβαλα λιγο πρασινο λαστιχο και ενα θυληκο ανταπτορα απο ποτιστικά.

Αλλαγες νερου σιγα σιγα...
Παρε ενα τεστ ΚΗ και GΗ για να μετράς και να ελεγχεις τις σκληρότητες σου...

Το ΡΗ απλώς θα γίνει πιο "ευάλωτο" καθως πεφτει το ΚΗ σου ....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC03141.JPG
Εμφανίσεις:  463
Μέγεθος:  156,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC03133.JPG
Εμφανίσεις:  372
Μέγεθος:  149,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC03134.JPG
Εμφανίσεις:  385
Μέγεθος:  134,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-10-08, 12:16
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Καταρχήν, συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, άλλα μου είναι δύσκολο να απαντάω όταν είμαι σπίτι, γιατί έχω ένα ζουζούνι 12 μηνών, που συνεχώς μπλεκεται στα πόδια μου και θέλει να πατάει κουμπάκια στο πληκτρολόγιο.

delta66:
Οι τιμές του δικτύου τον τελευταίο μήνα είναι gH=16 και kH=13 και δείχνουν να είναι σταθερές. Τόσο περίπου είναι και στο ενυδρείο μου, συνεπώς μάλλον θα χρειαστεί να το κατεβάσω αρκετά. Για πρώτη φορά θα χρησιμοποιήσω 25% νερό από Α.Ο. και βλέπουμε.
Ηλεκτρολύτες χρησιμοποιώ μόνο όταν κάνω αλλαγή με νερο 100% από Α.Ο., σωστά; Αν χρησιμοποιήσω 75% από Α.Ο. χρειάζομαι ηλεκτρολύτες;
Υ.Γ.: Επιτρέπονται στο GAB τα μεταλλαγμένα avatar;

Neoklis:
Φίλε Νεοκλή, ωραία η κατασκευή σου. Θα δω και εγώ τι θα κάνω. Εκείνο το ηλεκτρονικό πραγματάκι στην πρώτη φώτο, τι μετράει;

Και μια ερώτηση: Όταν μιλάμε για την σκληρότητα του νερού στο οποίο ζεί ένα ψαράκι, μιλάμε για το gH και όχι για το kH, σωστά;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-10-08, 12:30
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Ειναι tds meter. για να ξερω ποτε θα αλλαξω το di μου...

GH - γενική σκληρότητα
KH - ανθρακική σκληρότητα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-10-08, 20:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
...γιατί έχω ένα ζουζούνι 12 μηνών.... να σου ζησει
....Ηλεκτρολύτες χρησιμοποιώ μόνο όταν κάνω αλλαγή με νερο 100% από Α.Ο., σωστά; ναι
Αν χρησιμοποιήσω 75% από Α.Ο. χρειάζομαι ηλεκτρολύτες; Δεν ειναι και τοσο συνετο να κανεις τετοιες αλλαγες.
Δεν ξερεις τι νερο θα εχει η βρυση ακριβως καθε εβδομαδα και δεν μπορεις να στηριζεσαι σε αυτη τη "σταθεροτητα" για να σε καλυπτει απο θεμα ηλεκτρολυτων και ιχνοστοιχειων περισσοτερο.
Θα δωσεις περισοτερα στα τεστ που θα κανεις για να το ελεγχεις.
Αν ειναι για οικονομια στους ηλεκτρολυτες ειναι πιο μεγαλο το ρισκο παρα το κερδος. Αν κανεις 50-50 ειναι οκ χωρος ηλεκτρολυτες, αλλιως 100% με ηλεκτρολυτες και ιχνοστοιχεια.
Υ.Γ.: Επιτρέπονται στο GAB τα μεταλλαγμένα avatar; αφου δεν ανεβαζει το gif που εχω

Neoklis:
Φίλε Νεοκλή, ωραία η κατασκευή σου. Θα δω και εγώ τι θα κάνω. Εκείνο το ηλεκτρονικό πραγματάκι στην πρώτη φώτο, τι μετράει; ειναι μονιμο tds οπως σου ειπε και ειναι αυτο : http://www.moseswater.de/shop/product_info.php?products_id=500
το βρισκεις και στο ebay : http://cgi.ebay.co.uk/Reverse-Osmosi...QQcmdZViewItem
και υπαρχει και φορητο για να μετρας και αλλα (βρυση-ενυδρειο) :
http://cgi.ebay.co.uk/TDS-Meter-Reve...QQcmdZViewItem

Και μια ερώτηση: Όταν μιλάμε για την σκληρότητα του νερού στο οποίο ζεί ένα ψαράκι, μιλάμε για το gH και όχι για το kH, σωστά; Ναι, το kH ειναι ανθρακικη σκληροτητα και ειναι ο παραγοντας σταθεροτητας του pH (οσο πιο χαμηλο τοσο πιο ασταθες το pH, ομως πρακτικα, οσο πιο χαμηλο τοσο πιο ευκολα να εχεις χαμηλο pH) μια τιμη 2-3 για πολυ μαλακο νερο ειναι ΟΚ, αν και εγω ειχα για μηνες kH0-1 χωρις ασταθεια και ξερω και ενα παλικαρι (gen ) που εχει 0-1 πολυ καιρο και προσπαθει να πετυχει ph-crash και δεν του καθεται. (χωρις CO2, μονο με τυρφη και ΑΟ)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...
Αυταααααα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-10-08, 23:30
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Νεοκλή και Σπύρο σας ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις. ¶ν υπάρξει πρόβλημα ή νέα απορία θα επανέλθω δριμύτερος...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-10-08, 19:31
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Δύο ακόμη ερωτησούλες :
1.- Μπορώ να μειώσω μονό το kH ή μόνο το gH; Πως μπορώ να ρυθμίσω την μεταξύ τους αναλογία;
2.- Η αναλογία καθαρού / βρώμικου νερού της ΑΟ επιρρεάζεται σημαντικά από την θερμοκρασία του νερού; Κάλυτερα δηλαδή να χρησημοποιώ στην ΑΟ νερό από τον θερμοσίφωνα σε θερμοκρασία π.χ. 30 οC; (όχι υψηλότερη για να μην καταστραφεί η μεμβράνη)
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-10-08, 22:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

1. Η ΑΟ βγαζει μηδεν και στο kH και στο gH.
Εσυ μπορεις αναλογα το προιον που χρησιμοποιεις να ανεβαζεις ως εκει που θελεις ειτε και τα δυο μαζι ειτε μονο το πρωτο ειτε μονο το δευτερο.

2. Η ΑΟ δεν θελει καθολου ζεστο νερο (το καλυτερο της νομιζω ειναι 25C) αλλιως χαλαει η μεμβρανη. (και θελει να εχει και καλη πιεση η βρυση)
Αν μαζευεις νερο στο ενυδρειο μπορεις να ελεγχεις τη θερμοκρασια με θερμαντηρα, αν το βαζεις μπλουμ μεσα, δεν εχεις προβλημα γιατι βγαινει τοσο αργα το νερο απο την ΑΟ που θα το ζεσταινει ο θερμαντηρας (αν εχεις καταλληλα τοποθετημενο το θερμαντηρα, και ειναι βυθισμενος αφου εχεις αφαιρεσει και τα λιτρα της αλλαγης).
Βαζε (σιγα σιγα ομως) και λιγο πιο δροσερο νερακι μεσα παντως, καλο κανει
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-11-08, 00:27
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Ερωτήσεων συνέχεια...
Μετά από δύο εβδομάδες χρήσης ΑΟ, με δύο μικρότερες αλλαγές νερου την εβδομάδα και με αναλογία 1:1, είχα σταδιακά μείωση των τιμών στα εξής επίπεδα : GH=12 και KH=8. Ρωτάω λοιπόν:
Όπως ανέφερα οι τιμές του δικτύου είναι πάνω κάτω GH=16, KH=12. Επομένως με αλλαγές 1:1 οι χαμηλότερες τιμές που μπορώ να φτάσω είναι GH= 16/2 = 8 και KH= 12/2 = 6 Σωστά; Αν θέλω να πάω πιο κάτω, και δεν είναι φρόνιμο να κάνω αλλάγες με διαφορετική αναλογία, η χρήση ιχνοστοιχείων, ηλεκτρολυτών και 100% νερό από ΑΟ είναι μονόδρομος;

Πάντως να σημειώσω ότι δεν περίμενα τοσο θεαματικά αποτελέσματα από την πτώση της σκληρότητας του νερού. Από την πρώτη κιόλας χρήση της ΑΟ τα ψαράκια απόκτησαν πολύ πιο έντονα χρώματα. Δεν το πίστευα, σα να είχα άλλα ψάρια... Φοβερά χρώματα...Μέχρι τώρα ήμουν επιφυλακτικός, όμως η ΑΟ αξίζει και τον έξτρα κόπο αλλά και τα χρήματα της!
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-11-08, 10:02
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Οσο ανακατευεις νερο βρυσης, η αλλαγη της σχεσης gh/kh ειναι πολυ δυσκολη, και πρακτικως αδυνατη.
Η διαδικασια θα ηταν να παρεις πχ νερο με gh 8 και Kh 14 να του ριξεις αλατα μαγνησιου ωστε να παει ας πουμε Gh 20 και στη συνεχεια να το χρησιμοποιησεις σαν ηλεκτρολυτη σε νερο οσμωσης.
Η διαδικασια των μετρησεων και της ακριβειας για ολο αυτό κανει τη σκετη προσθηκη σε αο πολυ ευκολοτερη.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-06-09, 11:45
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Μετα απο αρκετο καιρο με μιξη νερου Α/Ο και βρυσης, αποφασισα να χρησιμοποιησω 100% νερο Α/Ο για να πετυχω καλυτερα αποτελεσματα και να γλυτωσω εν μερει με τις πολλες μετρησεις. Οι συνθηκες που διατηρω τωρα στο ενυδρειο μου είναι pH=7.5 kH=5 gH=8. Δεν χρησιμοποιω CO2.

Για την αυξηση που θα χρειαστει να κανω στις τιμες του νερου Α/Ο ώστε να φτασω εκει που θελω, τι χρησιμοποιω;

1.-Για το kH χρειαζομαι μαγειρικη σοδα. Όπως ειδα σε μια απαντηση του xontros για να ανεβασω κατα 1 βαθμό την ανθρακικη σκληροτητα σε 100Lt θελω 3gr. Δηλαδη περιπου 1/3 κουταλιου του γλυκου. Σωστα;

2.-Για το gH χρειαζομαι αλατι για ενυδρειακη χρηση ή κατι αλλο; Σε τι αναλογια; Υπαρχει καποιο link;

3.-Όταν μιλαμε για την χρηση ιχνοστοιχειων και ηλεκτρολυτων ποια προϊοντα εννοουμαι;

4.-Με την χρηση νερου μονο απο Α/Ο θα μπορεσω να ριξω πιο κατω το pH και πως μπορω να παω στην τιμη που θελω; (σημειωνω χωρις CO2, ισως μπει DIY)
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-06-09, 12:09
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετα απο αρκετο καιρο με μιξη νερου Α/Ο και βρυσης, αποφασισα να χρησιμοποιησω 100% νερο Α/Ο για να πετυχω καλυτερα αποτελεσματα και να γλυτωσω εν μερει με τις πολλες μετρησεις. Οι συνθηκες που διατηρω τωρα στο ενυδρειο μου είναι pH=7.5 kH=5 gH=8. Δεν χρησιμοποιω CO2.

Για την αυξηση που θα χρειαστει να κανω στις τιμες του νερου Α/Ο ώστε να φτασω εκει που θελω, τι χρησιμοποιω;

1.-Για το kH χρειαζομαι μαγειρικη σοδα. Όπως ειδα σε μια απαντηση του xontros για να ανεβασω κατα 1 βαθμό την ανθρακικη σκληροτητα σε 100Lt θελω 3gr. Δηλαδη περιπου 1/3 κουταλιου του γλυκου. Σωστα;

Σωστα

2.-Για το gH χρειαζομαι αλατι για ενυδρειακη χρηση ή κατι αλλο; Σε τι αναλογια; Υπαρχει καποιο link;

Λαθος. Το ενυδριακο αλατι (NaCl) ΔΕΝ μεταβαλει τη γενικη (ουτε καμμια αλλη) σκληροτητα. Χρειαζεσαι αλατα ανασυστασης οπως equlibrium (για φυτεμενο) H Discus Preis, και τα ατντιστοιχα προιοντα (που δεν θυμαμαι απεξω της sera, aquamedic κλπ. Ακομα πιο ευκολα, περνεις απο φαρμακειο αλας μαγνησιας (το δινουν για ποδολουτρα) και ειναι ενυδρο θειικο μαγνησιο και ριχνεις απο αυτο μερικα γραμμαρια και ειναι το ιδιο....

3.-Όταν μιλαμε για την χρηση ιχνοστοιχειων και ηλεκτρολυτων ποια προϊοντα εννοουμαι;

Τα εγραψα παραπανω

4.-Με την χρηση νερου μονο απο Α/Ο θα μπορεσω να ριξω πιο κατω το pH και πως μπορω να παω στην τιμη που θελω; (σημειωνω χωρις CO2, ισως μπει DIY)
Αν δεν προσθεσεις καθολου, το Ph θα κατεβει με τον καιρο αρκετα χαμηλά... (ισως και κατω απο 5) ειδικοτερα αν βαλεις μια καλτσα με τυρφη μεσα στο ενυδρειο. Δεν υπαρχει προβλημα για ψαρια που κατεβαινουν χαμηλα, (πχ αυτα που προερχονται απο τον Αμαζονιο). Για τα υπολοιπα, κατω απο το 6 συνηθως αρχιζουν και τα "παιζουν".
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-06-09, 12:44
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν προσθεσεις καθολου, το Ph θα κατεβει με τον καιρο αρκετα χαμηλά... (ισως και κατω απο 5) ειδικοτερα αν βαλεις μια καλτσα με τυρφη μεσα στο ενυδρειο. Δεν υπαρχει προβλημα για ψαρια που κατεβαινουν χαμηλα, (πχ αυτα που προερχονται απο τον Αμαζονιο). Για τα υπολοιπα, κατω απο το 6 συνηθως αρχιζουν και τα "παιζουν".
Ευχαριστω netblues για τις απαντησεις .

-Οταν λες "Αν δεν προσθεσεις καθολου", εννοεις να μην προσθεσω καθολου απο ολα τα παραπανω ή απο καποιο απο αυτα; Σε ποσο καιρο; (εννοειται στο περιπου)

-Τα ψαρακια μου ειναι αμαζονιου αλλα δεν θα ηθελα να ριξω το pH τοσο χαμηλα.

-Το αλας μαγνησιας ανεβαζει μονο το gH ή αποκαθιστα και τους ηλεκτρολυτες και τα ιχνοστοιχεια;

-Αν μπορει καποιος mod ας κανει μια διορθωση εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6988 Συγκεκριμενα για την ολική σκληρότητα (gH) μεταξυ αλλων γραφει :


ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ gH ΣΤΙΣ ΕΠΙΘΥΜΗΤΕΣ ΤΙΜΕΣ

ʼνοδος :
Προσθήκη αλατιού για ενυδρειακή χρήση
� Προσθήκη ασβεστούχων πετρών

Μείωση :

� Χρήση Αντίστροφης Όσμωσης (Reverse Osmosis)
� Ρητίνες
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-06-09, 14:23
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

[quote=theodor72;359880]Ευχαριστω netblues για τις απαντησεις .

-Οταν λες "Αν δεν προσθεσεις καθολου", εννοεις να μην προσθεσω καθολου απο ολα τα παραπανω ή απο καποιο απο αυτα; Σε ποσο καιρο; (εννοειται στο περιπου)
Εννοω Μαγειρικη Σοδα.
Μετρωντας θα βρεις ποσο πρεπει να προσθετεις για να παραμενει σταθερο τπ ΚΗ. Υποψιν οτι σε παλια φυτεμενα ενυδρεια το KH πεφτει απο μονο του καθως μαζευεται "μπιχλα" στο πατο αν δεν κανουμε σκουπα εβδομαδιαιως.
Γενικα καλο ειναι οταν το KH ειναι κατω του 4 να το μετραμε καθε βδομαδα.

-Τα ψαρακια μου ειναι αμαζονιου αλλα δεν θα ηθελα να ριξω το pH τοσο χαμηλα.

-Το αλας μαγνησιας ανεβαζει μονο το gH ή αποκαθιστα και τους ηλεκτρολυτες και τα ιχνοστοιχεια;

Ιχνοστοιχεια δεν αποκαθιστα, αλλα ανεβαζει μονο τη γενικη σκληροτητα GH.
Για ιχνοστοιχεια, ειτε καποιο απο τα ετοιμα σκευασματα, ειτε λιγο καθαρο νερακι βρυσης.
Παντως σε πειραματα αναπτυξης fry με σκετη οσμωση, Preis Discus και φυσικα ταισμα με αρτεμια + flake food τα αποτελεσματα ειναι κατι παραπανω απο καλα....( Ποτε δεν μπορεις να ξερεις αν λειπει καποιο ιχνοστοιχειο βεβαια, αλλα κρινοντας εκ του αποτελεσματος δεν ειναι και τοσο κρισιμος παραγοντας, μιας και τα περισσοτερα υπαρχουν και μεσα στις τροφες.)

-Αν μπορει καποιος mod ας κανει μια διορθωση εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6988 Συγκεκριμενα για την ολική σκληρότητα (gH) μεταξυ αλλων γραφει :


Διορθωθηκε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αγορά αντίστροφης όσμωσης ...πολλές απορίες alexinio Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 12-08-08 09:52
Χρήση UV niar71 Φίλτρανση 6 02-03-07 08:20
Απόνερα όσμωσης Liolios Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 12-01-07 20:45
Χρήση Neutral Regulator ή όχι; tolis_1234 Γλυκό νερό - Γενικά 20 21-11-04 23:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11886 seconds with 13 queries