Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-03-08, 13:55
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή απορια..φως και φασματα σε kelvin..

καλημερα...το εψαξα με αναζητηση για τις λαμπες και διαβασα τοσες γνωμες που ζαλιστικα ....για να ειμαι πιο ακριβης...εχω:
ενυδρειο 120 λιτ (100 καθαρα) πυκνοφυτεμενο με χαμηλων και μεσαιων απαιτησεων φυτα
υποστρωμα της sera..χαλικι 3-4 χιλ
diy co2 (απο σαβ.κο θα εχω μπουκαλα)
λιπασματα της seachem
φωτισμο Τ5 4Χ21 watt τυπου daylight (λευκο φως 6000 kelvin)..συνολικα 84 watt/100 lit
....η ερωτηση......
εχω προμηθευτει και 4 Τ5 λαμπες της osram των 21 watt η καθεμια στα 2100 kelvin..(λευκοκιτρινο φως)
σκεφτομαι να κρατησω 2 απο απο αυτες που εχω και να αντικαταστησω τις 2 με αυτες των 2100 kelvin...ειναι καλη αυτη η ιδεα?
αλλοι μου λενε να κρατησω τις 4 που εχω και αλλοι να τις εχω 2-2...τι προτεινετε και με ποιο συνδυασμο?
ευχαριστω εκ των προτερων
υ.γ. δεν αναφερομαι σε αγορα νεων λαμπων...θα ηθελα να ακουσω γνωμες για αυτες που εχω τωρα στη διαθεση μου..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-03-08, 14:04
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Τα φυτά αγαπούν το χαμηλό φάσμα φωτός. Με φως μέχρι 3500 Kelvin είσαι εντάξει για τα φυτά σου. Αν ψάξεις και τις μεγάλες εταιρείες (arcadia κτλ) θα δεις ότι όλες οι λάμπες flora παίζουν εκεί γύρω. Εγώ προτείνω να κάνεις από ένα ζευγαράκι ίσως και 3 -1 (flora - daylight). Οι λάμπες σου είναι στα 2100 lm δηλαδή 3000 kelvin
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-03-08, 14:10
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

σωστα...αφηρημαδαααα!!! ...ειναι lm και οχι kelvin....
ευχαριστω chemical mac...
υπαρχει κανενας συγκεντρωτικος πινακας που να δειχνει ποιες λαμπες εκπεμπουν σε τι φασμα..??
και πως μετατρεπουμε lm σε kelvin (και νομιζω καπου ειδα και nαnometer σε φασματα...)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-03-08, 14:21
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

νομίζω ότι κάπου εδώ μέσα υπάρχει ένας πίνακας με λάμπες από διάφορες εταιρείες με εκπομπή φάσματος, συγκριτικά στοιχεία κτλ...αλλά δεν θυμάμαι που...και βαριέμαι να ψάχνω. Αν δε βαριέσαι εσύ να ψάχνεις 3000 ποστ κάντο. Τα Lumen είναι μονάδα μέτρησης φωτεινότητας στο σύστημα mks (si - system international) ενώ το kelvin στην ουσία είναι μονάδα μέτρησης θερμότητας αλλά το χρησιμοποιούμε συχνά για το φως. Βασίζεται στην αρχή ότι ένα μαύρο σώμα εκπέμπει φως του οποίου το χρώμα βασίζεται στη θερμοκρασία του σώματος. Γι αυτό μιλάμε για θερμά και ψυχρά χρώματα. Τα nanometers είναι μονάδα μέτρησης μήκους κύματος φωτός (η σωστή μονάδα μέτρησης φάσματος φωτός - τα φασματοφωτόμετρα δίνουν αποτελέσματα ακριβείας σε nm). Γιατρέ μου ελπίζω να βοήθησα
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-03-08, 14:28
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

να σαι καλα....θα ψαξω στο ιντερνετι και εκτος φορουμ για πληροφοριες συμφωνα με τις διευκρινισεις σου.....(ακου "γιατρε μου".....δε λες να το κοψεις ε? και παραπληροφορεις και τον κοσμο... )
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-03-08, 15:19
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

πανο, δες κ αυτα:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7859
http://images.digitalmedianet.com/20...0/story/02.jpg
ελπιζω να σε βοηθεισουν...
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-03-08, 18:28
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Το φυσικό φως στις γεωγραφικές περιοχές που συνήθως μας ενδιαφέρουν είναι 6000-6500k το μεσημέρι. Είναι γνωστό ότι τα φυτά προτιμούν το χαμηλό φάσμα , πέρα όμως από το φάσμα έχουν απαιτήσεις και σε lumen που παίζουν από φυτό σε φυτό. Περισσότερα lumen μας δίνουν λαμπτήρες που εκπέμπουν σε ποιό "ψυχρό" φάσμα . Γι' αυτό είναι καλύτερα κατά την γνώμη μου να έχουμε συνδιασμό λαμπτήρων με περισσότερες τύπου grolux όταν τα φυτά μας δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις σε φως-lumen.

Το λευκοκίτρινο που αναφέρεις δεν μου αρέσει αισθητικά και απ' ότι ξέρω δεν ενδύκνειται για φυτεμένα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gaia : 14-03-08 στις 18:53
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-03-08, 01:39
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και aaooll για τις διευθυνσεις....
περιμενω να ακουσω κι αλλες γνωμες μιας και μεχρι τωρα διιστανται...........
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-09-08, 23:41
Το avatar του χρήστη vaios
vaios Ο χρήστης vaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2008
Περιοχή: Agrinio
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή Ετσι για να ξερω!

Εγω ρε παιδια εχω μια Philipsdaylight.
λετε τα φυτα μου, μια Anubia barteri & λιγο κεραττοφυλο να παθουν κατι?? Να την αλλαξω και να βαλω μια flora?
Help καποιος εμπειρος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!
Φχαριστω προ/κα
Vaios
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-09-08, 23:42
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Δεν χρειάζετε να πειράξεις τίποτα με τα φυτά αυτά!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-09-08, 17:30
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Πρώτα απ'όλα, υποθέτω ότι αυτό το έχεις διαβάσει:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7728

Απ'όσα έχω καταλάβει εγώ, βγάζοντας αντιστοίχως τα μάτια μου, είναι ότι τελικά τα Kelvin δε σου λένε και πολλά πράγματα.. Εγώ το έχω καταλάβει το θέμα ως εξής:

Πάρε έναν αναπτήρα: αν τον ανάψεις, κοντά στον αναπτήρα η φλόγα είναι μπλε και όσο απομακρύνεσαι κιτρινίζει.. το υγραέριο δηλαδή που καίγεται, κοντά στον αναπτήρα έχει μεγάλη θερμοκρασία (και αντιστοίχως μεγάλη θερμοκρασία χρώματος) και είναι μπλε, ενώ όσο απομακρύνεται κρυώνει και γίνεται πράσινο, κίτρινο και τελικά κόκκινο..

Πρακτικά κάπως έτσι πρέπει να έχει οριστεί η "θερμοκρασία" χρώματος, δλδ ως η θερμοκρασία που θερμαίνεις ένα μέταλλο (πιθανότατα κάποιο συγκεκριμένο υλικό) για να σου "βγάλει" φως συγκεκριμένου χρώματος..

Στις λάμπες όμως που χρησιμοποιούμε, δεν έχουμε συγκεκριμένο χρώμα, αλλά ένα φάσμα από διάφορα χρώματα.. Τα Kelvin σε αυτή την περίπτωση πρέπει να είναι κάτι σαν μέσος όρος..

Συγκεκριμένα, τα φυτά μας χρησιμοποιούν το μπλε και το κόκκινο του φάσματος.. (μάλιστα κάπου διάβαζα ότι με περισσότερο κόκκινο παίρνουν περισσότερο ύψος, ενώ με περισσότερο μπλε γίνονται πιο πυκνά, ίσως να τα λέω και ανάποδα, δε θυμάμαι..) Το πράσινο δεν το πολυχρησιμοποιούν τα φυτά, και γι'αυτό το λόγο λάμπες με ευρύ φάσμα ευνοούν την άλγη.. Και πιθανότατα για αυτό το λόγο είναι τα φυτά είναι πράσινα! Γιατί απορροφούν τα άλλα χρώματα και αντανακλούν το πράσινο που εμείς βλέπουμε!

Οι λάμπες φωτοσύνθεσης, έχουν συνήθως ένα ευρύ φάσμα φωτός (άσπρο δηλαδή), το οποίο όμως έχει ένα "φούσκωμα-καρούμπαλο" στο κόκκινο, και ένα "peak" στο μπλε.. Έτσι, άσπρο+κόκκινο=ροζ, και με το peak στο μπλε βγαίνει αυτό το μωβίζων χρωματάκι των συγκεκριμένων λαμπών..

Αν δεις λοιπόν την εικόνα του aaaooll, το κόκκινο είναι περίπου στα 2000K και το μπλε στα 10000, και με μια καλή ισορροπία αυτών των δύο, και με λίγο περισσότερο κόκκινο , οι λάμπες φωτοσύνθεσης έχουν θερμοκρασία περίπου 4000-5000.. Τέτοια θερμοκρασία χρώματος, θα μπορούσε όμως να είχε και μία πράσινη λάμπα! Ή μία λάμπα με περίπου ίσα peaks στο κόκκινο, το πράσινο και το μπλε! Της οποίας το κόκκινο και το μπλε θα το χρησιμοποιούσαν μεν τα φυτά, το πράσινο όμως θα το χρησιμοποιούσε η άλγη!

Εν τέλει, αυτό που πρέπει να κοιτάμε δεν είναι η θερμοκρασία χρώματος αλλά το φάσμα..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-09-08, 18:29
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τωρα γιατι μπερδευτηκα περισσοτερο??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-09-08, 18:32
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

φάσμα είναι και αυτό που περιγράφει με τον αναπτήρα ο xontros.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-09-08, 12:22
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν είναι και ο george εδώ να βοηθήσει με κάποιο link..

Πάντως για την επιλογή του ποιες λάμπες θα βάλεις, νομίζω το καλύτερο είναι να ξεχάσεις τα κέλβιν και να ψάξεις να βρεις τα φάσματά τους.. Και να επιλέξεις συνδυασμούς με πολύ κόκκινο και πολύ μπλε (και λιγότερο σχετικά πράσινο..)
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-09-08, 13:43
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaia Εμφάνιση μηνυμάτων
Περισσότερα lumen μας δίνουν λαμπτήρες που εκπέμπουν σε ποιό "ψυχρό" φάσμα .
Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά αυτό δεν ισχύει, ούτε μπορεί να αναφέρεται σαν κανόνας...

'Οταν συγκρίνουμε λάμπες ίδιας κατηγορίας/ποιότητας φωσφόρου η ένταση φωτός (lumen) είναι ίση είτε εκπέμπουν στα 2700, είτε στα 3000, είτε στα 4000, είτε στα 6500 kelvin! Τα φάσματα μόνο διαφέρουν!
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-09-08, 17:37
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

οι καινουργιες λαμπες σου στα 3000Κ εχουν υψηλοτερο peak στην πορτοκαλοκοκκινη περιοχη του φασματοςαπο οτι στη μπλε.αποδιδουν πιο πολυ ενεργεια εκει,οποτε και ''κοκκινιζουν'' στο ματι.οι παλιες οι daylight,εχουν πιο ψηλη κορυφη προς τη μπλε περιοχη απο οτι στην κοκκινη ,με αποτελεσμα να δινουν μια πιο ''λευκη'' χροια στο ματι,η οποια και στους περισσοτερους ειναι και πιο ομορφη αισθητικα.σαν φασματα δηλαδη,και δεδομενου οτι μιλαμε για three-band λαμπες (γραφουν πανω 830 και οχι 930),και οι 2 θα εχουν 3 κορυφες ,μια στο μπλε,μια στο κιτρινιπρασινο,και μια στο κοκκινο.απλα η διαφορα τους οπως ειπα,οσον αφορα το φασμα παντα,ειναι το που αποδιδει η καθε μια πιο πολυ.δεδομενου οτι μεταξυ κοκκινου και μπλε,τα φυτα χρησιμοποιουν πρωτα τα 662nm =κοκκινο,και ακολουθουν τα 440nm= μπλε,εγω στη θεση σου θα εκανα ενα συνδυασμο απο τις 2.θα εβαζα 2 ''κοκκινες'' που ειναι λιγοτερος καλες στο ματι (βεβαια θεμα αισθητικης ειναι αυτο) αλλα καλυτερες στα φυτα,και θα κρατουσα τις 2 daylight,οι οποιες ειναι πιο..γενικης χρησης.πιο καλο οπτικο αποτελεσμα,αλλα και συμμετεχουν στη φωτοσυνθεση.
τωρα οσο αφορα το θεμα της εκπομπης στην κιτρινοπρασινη περιοχη του φασματος σε σχεση με την αναπτυξη αλγης,δεν ξερω αν τελικα ειναι κατι που μπορουμε να το παρουμε σαν δεδομενο,η' αν ,αντιθετα,πρεπει να βλεπουμε πιο πολυ το θεμα της ολης ισσοροπιας στο ενυδρειο.αν ισχυε απολυτα κατι τετοιο ,τοτε οσοι ειχανε στα ενυδρεια τους αποκλειστηκα λαμπες τυπου daylight,θα επρεπε να ειχαν συνεχεια αλγες.στο δικο σου ενυδρειο (παρα πολυ ωραιο,και με θαυμασια εξελιξη!!) τοσο καιρο που ειχες μονο daylight ειχες συνεχεια προβληματα αλγης,τα οποια να μην οφειλονταν πουθενα αλλου παρα μονο στον παραγοντα φως;ακομα και το γεγονος οτι σε ενα θεμα ακουγονται διαφορες αποψεις,οι οποιες ομως εχουν αποτελεσμα ,σημαινει οτι δεν υπαρχει κατι συγκεκριμενο,αλλα αντιθετα υπαρχει ενα ευρυ πλασιο οπου μπορεις να κινηθεις.
επισης διαβασα σε ενα σχετικο αρθρο οτι τα φυτα εκμεταλευονται ολο το φασμα ,προκειμενου να παραγουν ουσιες που εχουν σχεση με την προστασια απο ασθενειες,το σχημα των φυλλων τους,το χρωμα τους κτλ.
αυτα.δεν ξερω αν βοηθησα,αλλα και εγω στο ψαξιμο ειμαι ολον αυτον τον καιρο με το θεμα φως.ολο πας να βγαλεις ακρη και στο τελος τιποτα!!
καλη συνεχεια!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-09-08, 17:49
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Mao, μια και το αναφέρεις, ξέρεις τι ακριβώς σημαίνουν αυτά τα νούμερα? (830, 930 κ.τ.λ.?) Απ'ότι θυμάμαι από κάποιες λάμπες compact που έψαχνα (δες εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24389), τα 2 τελευταία νούμερα είναι η θερμοκρασία σε Kelvin διά του 100.. Δηλαδή τα 830, 930 κ.τ.λ. που αναφέρεις είναι στα 3000Kelvin.. Σωστά? Το 8, ή 9, ξέρεις τι σημαίνει?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-09-08, 18:14
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

σωστα.τα 2 τελευταια ψηφια αφορουν τα Kelvin επι 100.το πρωτο ψηφιο αφορα την χρωματικη αποδοση ,Ra index.το πιο καλο ειναι αν ειναι η λαμπα πανω απο 90 .τετοιες ειναι οι λαμπες πληρους φασματος,οι metal halide που αρχιζουν με 9..
αμεσως μετα ειναι οι λαμπες με Ra 80-89.εδω ειναι και οι λαμπες three band που εχουμε συνηθως στα ενυδρεια.αυτες στο 3ψηφιο νουμερο τους το πρωτο ψηφιο ειναι το 8.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-09-08, 13:38
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω αν είναι και ο george εδώ να βοηθήσει με κάποιο link..
http://www.malawicichlidhomepage.com...ng1_greek.html
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-09-08, 20:20
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρώτα απ'όλα, υποθέτω ότι αυτό το έχεις διαβάσει:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7728

Απ'όσα έχω καταλάβει εγώ, βγάζοντας αντιστοίχως τα μάτια μου, είναι ότι τελικά τα Kelvin δε σου λένε και πολλά πράγματα.. Εγώ το έχω καταλάβει το θέμα ως εξής:

Πάρε έναν αναπτήρα: αν τον ανάψεις, κοντά στον αναπτήρα η φλόγα είναι μπλε και όσο απομακρύνεσαι κιτρινίζει.. το υγραέριο δηλαδή που καίγεται, κοντά στον αναπτήρα έχει μεγάλη θερμοκρασία (και αντιστοίχως μεγάλη θερμοκρασία χρώματος) και είναι μπλε, ενώ όσο απομακρύνεται κρυώνει και γίνεται πράσινο, κίτρινο και τελικά κόκκινο..

Πρακτικά κάπως έτσι πρέπει να έχει οριστεί η "θερμοκρασία" χρώματος, δλδ ως η θερμοκρασία που θερμαίνεις ένα μέταλλο (πιθανότατα κάποιο συγκεκριμένο υλικό) για να σου "βγάλει" φως συγκεκριμένου χρώματος..

Στις λάμπες όμως που χρησιμοποιούμε, δεν έχουμε συγκεκριμένο χρώμα, αλλά ένα φάσμα από διάφορα χρώματα.. Τα Kelvin σε αυτή την περίπτωση πρέπει να είναι κάτι σαν μέσος όρος....
Δηλαδή αν ανάψεις ένα κερί και κοντά στο φυτίλι είναι κόκκινο και όσο απομακρύνεται κιτρινίζει τι δείχνει...?
Το θέμα δεν είναι να μπεί κανείς σε λεπτομέρειες, αναλύσεις και ορισμούς για τη θερμοκρασία χρώματος. Στην πράξη η θερμοκρασία χρώματος δημιουργεί και το ανάλογο περιβάλλον, θερμό λευκό=θερμό περιβάλλον, ψυχρό λευκό=ψυχρό περιβάλλον κτλ! Συμφωνούμε όμως ότι στο μόνο που αξίζει να σταθεί κανείς (αν θέλει να το πολυαναλύσει) είναι στο φάσμα!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγκεκριμένα, τα φυτά μας χρησιμοποιούν το μπλε και το κόκκινο του φάσματος.. (μάλιστα κάπου διάβαζα ότι με περισσότερο κόκκινο παίρνουν περισσότερο ύψος, ενώ με περισσότερο μπλε γίνονται πιο πυκνά, ίσως να τα λέω και ανάποδα, δε θυμάμαι..) Το πράσινο δεν το πολυχρησιμοποιούν τα φυτά, και γι'αυτό το λόγο λάμπες με ευρύ φάσμα ευνοούν την άλγη.. Και πιθανότατα για αυτό το λόγο είναι τα φυτά είναι πράσινα! Γιατί απορροφούν τα άλλα χρώματα και αντανακλούν το πράσινο που εμείς βλέπουμε!

Οι λάμπες φωτοσύνθεσης, έχουν συνήθως ένα ευρύ φάσμα φωτός (άσπρο δηλαδή), το οποίο όμως έχει ένα "φούσκωμα-καρούμπαλο" στο κόκκινο, και ένα "peak" στο μπλε.. Έτσι, άσπρο+κόκκινο=ροζ, και με το peak στο μπλε βγαίνει αυτό το μωβίζων χρωματάκι των συγκεκριμένων λαμπών..

Αν δεις λοιπόν την εικόνα του aaaooll, το κόκκινο είναι περίπου στα 2000K και το μπλε στα 10000, και με μια καλή ισορροπία αυτών των δύο, και με λίγο περισσότερο κόκκινο , οι λάμπες φωτοσύνθεσης έχουν θερμοκρασία περίπου 4000-5000.. Τέτοια θερμοκρασία χρώματος, θα μπορούσε όμως να είχε και μία πράσινη λάμπα! Ή μία λάμπα με περίπου ίσα peaks στο κόκκινο, το πράσινο και το μπλε! Της οποίας το κόκκινο και το μπλε θα το χρησιμοποιούσαν μεν τα φυτά, το πράσινο όμως θα το χρησιμοποιούσε η άλγη!
Νομίζω ότι όσο περισσότερο το αναλύει κανείς τόσες περισσότερες θεωρίες θα βρίσκει, είτε για τη φωτοσύνθεση, είτε για την άλγη, είτε για το κόκκινο, είτε για το μπλε, είτε για το πράσινο φάσμα!
Υπάρχουν φανταστικά ενυδρεία-κήποι που ευδοκίμησαν με απλές ηλεκτρολογικές λάμπες, με σωστή ρουτίνα και σωστές γνώσεις πάνω στο αντικείμενο!
Δε θέλω σε καμία περίπτωση να γίνομαι ισοπεδωτικός, απλώς τα πράγματα θεωρώ ότι είναι απλά, εμείς τα κάνουμε πολύπλοκα και δύσκολα...
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-09-08, 20:32
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Θα κανιβαλίσουμε κι άλλο post του Πάνου, τώρα, και δεν το θέλω..

Συμφωνώ απόλυτα στο ότι τα πράγματα είναι απλά.. Ένα ενυδρείο τρέχει και μάλιστα με μεγάλη επιτυχία, και με πολύ λιγότερες γνώσεις από αυτές που υπάρχουν καταγεγραμμένες στο παρόν forum και αλλού.. Από κει και πέρα, η ουσία ενός χόμπι, είναι να ασχολείσαι με πράγματα, με διάφορες λεπτομέρειες, να αποκτάς "παράπλευρες" γνώσεις, κ.τ.λ, και (επειδή αισθάνομαι ότι μου τη λες, για την πολυλογία, που ξέρω ότι έχω, και το "ψείρισμα", που επίσης ξέρω ότι κάνω..) εμένα μου φαίνεται όμορφη αυτή η διαδικασία..

Σαφώς, ο Πάνος, ή ο κάθε Πάνος, όποια λάμπα κι αν επέλεγε, θα τα κατάφερνε για μένα εξίσου καλά με το ενυδρείο του.. Το γεγονός όμως ότι το όλο θέμα μας δίνει τη δυνατότητα να κάτσουμε π.χ. να ασχοληθούμε, να δούμε τι σημαίνει φάσμα, τι σημαίνει θερμοκρασία χρώματος, κ.τ.λ., εγώ το βρίσκω θετικό και πολύ ενδιαφέρον.. Και προς θεού δε γράφω, ούτε υπαινίσομαι πουθενά ότι έχει την τεράστια σημασία να τα ξέρει όλα αυτά κάποιος που διατηρεί ένα φυτεμένο ενυδρείο!

Πάντα φιλικά..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-09-08, 22:30
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα κανιβαλίσουμε κι άλλο post του Πάνου, τώρα, και δεν το θέλω..
κανιβαλιστε ελευθερα παιδια!!! οσα λετε τοσες περισσοτερες πληροφοριες βγαινουν στην επιφανεια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-09-08, 23:46
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Μάλλον πρέπει να ανοίξουμε καινούριο thread:
"Ακραία και μή post του panos-alex/polis: to kanivalize or not to kanivalize?"
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-09-08, 23:49
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

to kanivalize!!! ...to kanivalize!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-09-08, 11:54
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ απόλυτα στο ότι τα πράγματα είναι απλά..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Και προς θεού δε γράφω, ούτε υπαινίσομαι πουθενά ότι έχει την τεράστια σημασία να τα ξέρει όλα αυτά κάποιος που διατηρεί ένα φυτεμένο ενυδρείο!

Πάντα φιλικά..
Δε σου τη λέω βρε χοντρέ (που διαβάζω ότι δεν είσαι χοντρός), πάντα φιλικά και με διάθεση για ενημέρωση!!!
Απλώς πολλές φορές ψάχνοντας εμείς οι χομπίστες χανόμαστε στις πληροφορίες και στο τέλος μπερδευόμαστε, χάνοντας την ουσία και την απλότητα που χαρίζει η ενασχόληση με το χόμπι μας!
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-09-08, 16:36
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Για όσους έχουν όρεξη έχει ενδιαφέρον http://www.aquaticplantcentral.com/f...osythesis.html από το forum του APC .

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaia
Περισσότερα lumen μας δίνουν λαμπτήρες που εκπέμπουν σε ποιό "ψυχρό" φάσμα .

Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά αυτό δεν ισχύει, ούτε μπορεί να αναφέρεται σαν κανόνας...

'Οταν συγκρίνουμε λάμπες ίδιας κατηγορίας/ποιότητας φωσφόρου η ένταση φωτός (lumen) είναι ίση είτε εκπέμπουν στα 2700, είτε στα 3000, είτε στα 4000, είτε στα 6500 kelvin! Τα φάσματα μόνο διαφέρουν!
__________________


Φίλε Genirous όντως αυτό που έγραψα το ήξερα ως κανόνα , εκτός αν έχω βγάλει λαθεμένα συμπεράσματα καθώς δεν έχω ειδικές τεχνικές γνώσεις πάνω στους λαμπτήρες, διάβασε και ένα απόσπασμα από αυτά που γράφονται στην διεύθυνση που έδωσα :


Lumen ratings are usually available, but when you use them you have to keep in mind what they mean. Lamp A can have a higher lumen rating than lamp B and appear brighter to you, while lamp B provides more useful light for plants. Compare the lumen ratings for cool white and GroLux bulbs of the same wattage and you will see what I mean. A 40-watt cool white bulb is rated at 3050 lumen; a 40-watt GroLux bulb (not the wide spectrum) is way lower at 1200 lumens. The big difference is because GroLux lamps provide very little green light and cool whites provide a lot of green light. I have found it best to provide a mix of lighting to a planted tank. The GroLux bulb is perhaps the best plant bulb available but it has very little green light so the visual effects of your tank will look dim and purplish. Yet if you add some other lighting such as a Philips 6500K the effect is more pleasing to the eye and still beneficial to the plants. I find that the GroLux along with a GroLux wide spectrum (89 Color Rendering Index) has a great effect for use as dawn/dusk lighting. (A Sylvania rep. told me it was best to use both together.)
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-09-08, 13:10
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Φίλε gaia,
διάβασα το απόσπασμα αλλά δε μπορώ να μιλήσω με ασφάλεια για το κείμενο... Το μόνο που μπορώ να σχολιάσω ότι αφενός σε αυτό συγκρίνονται τεχνικά χαρακτηριστικά για λάμπες Τ12 που εμείς δε χρησιμοποιούμε καθόλου και αφετέρου συγκρίνεται μια λάμπα ''cool white'' με μια ''Gro lux'' που σίγουρα δεν ανήκουν στην ίδια κατηγορία/ποιότητα φωσφόρου!

Αν δει κανείς τον κατάλογο της Philips, στα 36W στη σειρά 80 θα δει:

TL-D Super 80 36W/827 - 3350lumen - CRI=85 (Ra) - 2700kelvin - Incandescent White
TL-D Super 80 36W/830 - 3350lumen - CRI=85 (Ra) - 3000kelvin - Warm white
TL-D Super 80 36W/840 - 3350lumen - CRI=85 (Ra) - 4000kelvin - Cool White
TL-D Super 80 36W/865 - 3250lumen - CRI=85 (Ra) - 6500kelvin - Cool Daylight

Αν δει κανείς τον κατάλογο της Sylvania, στα 36W στη σειρά Gro lux θα δει ότι είναι στα 8500k και με CRI=6(Ra)...Φωτεινή ροή δεν αναφέρει όμως, το 1200 αναφέρεται στο μήκος της (mm) και όχι στα lumen...
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Genirous : 13-09-08 στις 14:22
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υψηλά kelvin Μάγγος Θωμάς Δίσκοι 6 30-01-07 12:25
Φως σε 6 lt DimmyF Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 25-07-06 17:32
Υπάρχει κίνδυνος για άλγες όταν έχουμε φως και λιπάσματα χωρίς co2? Strahos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 16 26-06-06 20:30
Φωσ,περισσοτερο Φωσ epistimon Γλυκό νερό - Γενικά 7 26-12-05 22:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09786 seconds with 12 queries