Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-02-08, 00:30
Το avatar του χρήστη PeLeCaN
PeLeCaN Ο χρήστης PeLeCaN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 59
Question Μονομαχοενυδρείο χρειάζετε βοηθεια...

Ξεκινώντας την αφήγηση/προβληματισμό/ερωτηματολόγιο που θα σας καταθέσω κρίνω σκόπιμο να σας συστηθώ. Ονομάζομαι Γιώργος και διαμένω στο Ηράκλειο Κρήτης. Προϋπηρεσία σε αυτό που όλοι εδώ λατρεύετε---> 0 (επιείκεια please)

Η δολοφονία
(διαβάστε μόνο εάν ΔΕΝ βαριέστε αλλιώς συνεχίστε στο επόμενο κεφάλαιο)

Πριν κανένα μήνα έπεσε στα χέρια μου ένα ενυδρειάκι και ,για συντροφιά τις ώρες που κάθομαι στο γραφείο, είπα να βρω έναν ένοικο για αυτό το "ωραίο" (όπως νόμιζα) σπιτάκι. Έτσι λοιπόν χτύπησα την πόρτα ενός Ηρακλειώτικου πετ-σοπ για να με βοηθήσει. Έτσι αγόρασα 12 ευρώ ένα φίλτρο, χαλίκι 10 ευρώ, μία anubia 5 ευρώ και έναν υπέροχο μονομάχο (beta splenders veil tail όπως έμαθα αργότερα). αφού κακήν κακώς τα τοποθέτησα όλα στο ενυδρειάκι απολάμβανα το υγιέστατο μονομάχο να περιπλανιέται στο τεράστιο ενυδρείο του. Όμως σαν μόνιμος κάτοικος του internet και περίεργος από την γέννηση μου, έκανα τις αναζητήσεις μου για να μάθω περισσότερα και έτσι κατέληξα εδώ... Δεν χρειάστηκε να διαβάσω πολλά για να καταλάβω την κατάσταση μου. Εκεί άρχισα τις κινήσεις απελπισίας αγοράζοντας πρώτα από όλα έναν θερμοστάτη. Να μην τα πολυλογώ και σας κουράζω προσπάθησα ώσπου μία μέρα αναγκάστηκα να λείψω για τρεις μέρες για επαγγελματικό ταξίδι στην Αθήνα. Καλοτάισα όπως είχα διαβάσει τον μονομάχο μου και έφυγα. Όταν γύρισα όμως είδα έναν μονομάχο πληγωμένο και έτσι όπως δεν τους αξίζει ποτέ να είναι. Ακίνητο και κρυμμένο κάτω από τις ρίζες της anubias, να μην τρώει και να κυκλοφορεί σαν φάντασμα. Σε κοντινότερο κοίταγμα είδα τα χαρακτηριστικά άσπρα σημάδια όπως είχα διαβάσει σε αυτό το φόρουμ του ich. Στην συνέχεια αντιλήφθηκα ότι το νερό ήταν κρύο και ο θερμοστάτης χαλασμένος. Παρόλο το διάβασμα που έχω ρίξει δεν συνδύασα την θερμοκρασία με το πρόβλημα αλλά υπέθεσα ότι ήταν κάτι στο νερό και μετακίνησα τον μονομάχο σε γυάλα με καινούργιο νερό. Την επόμενη μέρα πέρασα από το πετ-σοπ, αγόρασα το φάρμακο και βιαστικά έτρεξα να του το δώσω. Δυστυχώς όμως... Στο πετ-σοπ μου είπαν οτι έφταιγε η αλλαγή θερμοκρασίας. Όλα αυτά μου έδωσαν το έναυσμα για ακόμα περισσότερο διάβασμα ώστε να μην ξαναδολοφονήσω κανένα από αυτά τα υπερήφανα ψάρια.

Η συνέχεια

Τώρα πάμε στα βασικά. Προσπαθώ να στήσω το μονομαχοενυδρείο μου και θέλω την βοήθεια σας.

Τα δεδομένα:

Ενυδρείο (εξοπλισμός):
  • 32,5(μήκος)*25(ύψος)*17(πλάτος) περί τα 13 λίτρα εάν υπολογίζω καλά.
  • Πλαστική βάση και πλαστικό καπάκι χωρίς δυνατότητα προσθήκης φωτισμού.
  • Φίλτρο: ELITE MINI A-130 (220L/hr) Έχει μόνο σφουγγαράκι μέσα.
  • Θερμοστάτης:Newattino F-model 10Watt
  • Θερμόμετρο:Sera precision
Ενυδρείο (εσωτερικά):
  • 2 anubias και ένα ξύλο Mopani (υποθέτω)
  • Χαλίκι Fondo Vito Fertilizzato ~3cm
  • Αντιχλώριο χρησιμοποιώ το Sera aquatan
  • Λίπασμα : Sera florena
  • Τροφή όταν ζούσε ο μονομάχος:bloodworms και κάποιες μπιλίτσες(floating pellet)
Ρουτίνες (please do not laugh):

Ένα δίωρο την ημέρα ανάβω μία λάμπα πυρακτώσεως 40W σε απόσταση 20cm από την επιφάνεια του νερού
Ανά τρείς μέρες αλλάζω 20% του νερού του ενυδρείου.
Έχω καθαρίσει το σφουγγαράκι του φίλτρου μία φορά και έχω σκοπό να το κάνω ανα δύο βδομάδες.


Τώρα θα σας πρήξω λίγο ακόμα με τις ερωτήσεις μου:
Α. Το ξύλο του ενυδρείου έχει βγάλει μία άσπρη γλίτσα πάνω του που μετά από διάβασμα στο φόρουμ κατάλαβα ότι είναι μύκητες και ότι απλώς θα περιμένω μέχρι να φύγουν . μπορώ να κάνω τίποτα για να επιταχύνω την διαδικασία?
Β. Το νερό έχει κιτρινίσει υπερβολικά λόγο του ξύλου. Το λίγο κιτρίνισμα είναι ωραίο αλλα το πολύ είναι αντιαισθητικό. Μπορώ να κάνω κάτι διαφορετικό από αλλαγές νερού?
Γ. Ο θερμοστάτης βοηθάει να κρατιέται το νερό κοντά στους 25 βαθμούς. Από ότι διάβασα είναι ικανοποιητική θερμοκρασία αλλά λόγω του είδους του θερμοστάτη που έχω επηρεάζεται από την θερμοκρασία του εξωτερικού περιβάλλοντος με αποτέλεσμα να έχω σταδιακές αυξομειώσεις 23,5-26. Θα αντιμετωπίσει πρόβλημα ο μονομάχος μου?
Δ. Θα φτιάξω ένα DIY καπάκι και βάση. Θέλω να βάλω φωτισμό στο καπάκι. Στο κομμάτι αυτό έχω μπερδευτεί καθώς διαβάζω για τις Τ5 αλλά μήπως είναι υπερβολικές για ένα τόσο μικρό ενυδρείο και μου δημιουργήσουν προβλήματα?
Ε. Υπάρχουν χομπίστες στο Ηράκλειο Κρήτης που θα μπορούσαν να με βοηθήσουν να ορθοποδήσω λιγάκι; Λέω να βάλω και κερατόφυλλο (Ceratophyllum sp.) στο ενυδρείο μου και αφού διάβασα ότι βγάζετε κλαδέματα συχνά θα μπορούσατε να με προμηθεύσετε και εμένα; Επίσης θα προτιμούσα να αγοράσω έναν μονομάχο από χομπίστα παρά από ένα πετ-σοπ όποτε εάν κανένας Ηρακλειώτης έχει γέννες ας μου στείλει ένα Pm.

Ξέρω ότι είναι ένα από τα πιο κουραστικά ποστ που έχετε διαβάσει αλλα λυπηθείτε με. Είμαι κατά της ημιμάθειας και δεν θέλω να μείνω σε αυτό το επίπεδο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Επίσης οποιαδήποτε παρατήρηση για το ενυδρείο μου είναι ευσπροδεκτη και αναγκαία.

ΤΟ ενυδρείο:



Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-02-08, 01:03
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!!
χαιρομαι που το εψαξες το θεμα και θες να το ψαξεις ακομα παραπανω....ηθελα να σε καλωσορισω αλλα θα αφησω τους μονομαχαδες να λυσουν τις αποριες σου...καλη επιτυχια!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-02-08, 01:28
Το avatar του χρήστη mariah
mariah Ο χρήστης mariah δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2006
Περιοχή: Περιστερι-Τρικαλα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Καλως ορισες και απο μενα.Φυσικα και δεν μας ζαλισες!!!Ειμαστε ολοι εδω μια παρεα και βοηθαμε ο ενας τον αλλον.Οι μονομαχοι ειναι αξιολατρευτα ψαρακια και τους αξιζει ο,τι καλυτερο.(και οχι να ζουν στα ποτηρακια των πετ σοπ).Καταρχας να βαλεις ενα καπακι στο στο ενυδρειακι πριν βαλεις το ψαρακι διοτι οι μονομαχοι εχουν την κακη συνηθεια να κανουν αλματα καπου καπου εξω απο το νερο.Με τις τροφες πιστευω εισαι οκ.Το ξυλο καλο θα ηταν να το εβραζες αν δεν θελεις τοση κιτρινιλα.Αλλα θα φυγει με τον καιρο.Αλλα να ξερεις οτι στα ψαρακια αρεσει αυτο το χρωμα.Αισθανονται κοντα στο φυσικο τους περιβαλλον.Υπαρχουν πολλα παιδια απο το Ηρακλειο που θα μπορουσαν να σε βοηθησουν.Αν δεν κανω λαθος και ο Maverick που ειναι και ο moderator στα bettas.Καλη συνεχεια και να θυμασαι οτι ποτε δεν ειναι αργα για ενα υγιεστατο ενυδρειο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-02-08, 01:45
Το avatar του χρήστη PeLeCaN
PeLeCaN Ο χρήστης PeLeCaN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τα καλά σας λογιαωκαι για το καλοσώρισμα panos-alex-poli και mariah.

Το ξύλο παρόλο που το είχα διαβάσει οτι θέλει βράσιμο δεν το έκανα γιατι μου αρέσει η κιτρινίλα. Απλώς δεν ήξερα οτι θα βγει σε τόσο μεγάλο βαθμό. πριν το βάλω σε ενυδρείο το είχα αφήσει για 3 μέρες σε δοχείο με νερό με δύο αλλαγές νερού 100%

Καπάκι το ενυδρείο έχει. Ένα πλαστικό με μία μόνο έξοδο καλωδίου ενώ εγώ έχω δύο καλώδια να βγαίνουν απο το ενυδρείο. Το βάζω ομως παρόλο που δεν κλείνει κανονικά γιατί βοηθάει να κρατάω την θερμοκρασία του νερου ψηλά αλλα και του αέρα για όταν ο μονομάχος αναπνέει απο την επιφάνεια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-02-08, 14:53
Το avatar του χρήστη melli
melli Ο χρήστης melli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Καλώς όρισες!!!
Πρόσεξε αυτόν τον θερμοστάτη, γιατί είχα κι εγώ έναν τέτοιο και είδα την θερμοκρασία στους 31 μια ωραία πρωία!!! Δυστυχώς δεν έχει ρύθμιση. Μπορείς να πάρεις ένα θερμόμετρο ενυδρείων (απλο, 1 ¤) για να τσεκάρεις τυχόν αυξομειώσεις θερμοκρασίας.
Επίσης οι μαχητές έχουν μια τάση να πηδάνε, κάτι που καθιστά το καπάκι ή κάποιο τούλι απαραίτητο. Καλά έκανες και δεν έκλεισες το καπάκι με αυτόν τον θερμοστάτη, τουλάχιστον κράτα την στάθμη του νερού εκει που φαίνεται τώρα.
Το φιλτράκι σου είναι λιγάκι δυνατό έτσι όπως φαίνεται και οι μονομάχοι δεν θέλουν ροή. (Στο ίδιο που έχω χαμήλωσα ροή, έβγαλα το εξάρτημα για τον αέρα και έβαλα ένα μικρό κομματι τούλι πριν την έξοδο. Βοήθησε πολύ.)
Καλή συνέχεια
__________________
Με φιλικούς χαιρετισμούς,
Λίνα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-02-08, 17:43
Το avatar του χρήστη PeLeCaN
PeLeCaN Ο χρήστης PeLeCaN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από melli Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς όρισες!!!
Πρόσεξε αυτόν τον θερμοστάτη, γιατί είχα κι εγώ έναν τέτοιο και είδα την θερμοκρασία στους 31 μια ωραία πρωία!!! Δυστυχώς δεν έχει ρύθμιση. Μπορείς να πάρεις ένα θερμόμετρο ενυδρείων (απλο, 1 ¤) για να τσεκάρεις τυχόν αυξομειώσεις θερμοκρασίας.
Επίσης οι μαχητές έχουν μια τάση να πηδάνε, κάτι που καθιστά το καπάκι ή κάποιο τούλι απαραίτητο. Καλά έκανες και δεν έκλεισες το καπάκι με αυτόν τον θερμοστάτη, τουλάχιστον κράτα την στάθμη του νερού εκει που φαίνεται τώρα.
Το φιλτράκι σου είναι λιγάκι δυνατό έτσι όπως φαίνεται και οι μονομάχοι δεν θέλουν ροή. (Στο ίδιο που έχω χαμήλωσα ροή, έβγαλα το εξάρτημα για τον αέρα και έβαλα ένα μικρό κομματι τούλι πριν την έξοδο. Βοήθησε πολύ.)
Καλή συνέχεια
Ευχαριστώ για τις συμβουλες.

Προς το παρόν δουλεύει στο full το φίλτρο γιατί απλώς δεν έχει ψάρακα το ενυδρείο. Μόλις πάω σπίτι θα το δοκιμάσω το κολπάκι να δω αποτελέσματα.

Για τον θερμοστάτη το γνωρίζω το προβλημα. Εχεις απόλυτο δίκιο. Ο συγκεκριμένος ΔΕΝ ειναι θερμοστάτης. Δουλεύει συνέχεια στο full άρα είναι μάλλον "θερμάστρα" . Το θερμόμετρο το έχω ήδη αγοράσει όπως είδες

Παράθεση:
Θερμόμετρο:Sera precision
Και πάλι ευχαριστώ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-02-08, 17:53
Το avatar του χρήστη melli
melli Ο χρήστης melli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Να 'σαι καλά!
Στο μικρό ενυδρειάκι που έχω (6λτ) πραγματικά παιδεύτηκα για να βρω θερμαντήρα με θερμοστάτη που να χωράει. Κατέληξα σε Hydor μοντέλο THEO - 25watt, με ύψος 18 εκ, απόλυτα ρυθμιζόμενο και βρήκα την υγειά μου και ο μονομάχος μου φυσικά!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-02-08, 02:05
Το avatar του χρήστη PeLeCaN
PeLeCaN Ο χρήστης PeLeCaN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Αλλαξα τον θερμοστάτη. Πήρα τον Comfort One 25W που είναι και ρυθμιζόμενος (ρυθμίστηκε στους 26). Επίσης αφαιρέθηκε το ξύλο και βράστηκε δύο φορές με συνέπεια να μην έχω πρόβλημα με τους μύκητες. Προστέθηκε ο πρώτος κάτοικος(ένα apple snail) και μετά απο μία εβδομάδα προστέθηκε ο μάγκας. Τον αγόρασα εντελώς τυχαία αφού πήγα για άλλο σκοπό στο πετσοπ. Στην χλωρίδα προστέθηκε κερατόφυλλο. Το αποτέλεσμα ακολουθεί μαζί με τον καινούργιο κάτοικο του ενυδρείου.




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-02-08, 02:10
Το avatar του χρήστη mariah
mariah Ο χρήστης mariah δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2006
Περιοχή: Περιστερι-Τρικαλα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Κουκλος ειναι,να τον χαιρεσαι τον νεο σου φιλο και να τον φροντιζεις.Ειναι ενας κοκκινος veil tail! Πολυ ωραιο το ενυδρειακι σου.Καπακι εχει απο πανω?Αν δεν εχεις να βαλεις διοτι οι μονομαχοι κανουν σαλτα συχνα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-02-08, 02:18
Το avatar του χρήστη PeLeCaN
PeLeCaN Ο χρήστης PeLeCaN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Το καπάκι είναι μία ιδιαιτερότητα... Έχει έξοδο ενός καλωδίου με συνέπεια να μην κλείνει επειδή έχω θερμοστάτη και φίλτρο. Το τοποθετώ απο πάνω πάντα όταν είμαι εκτός δωματίου αλλά εξακολουθεί να έχει ένα μικρό κενο. Βοηθάει βέβαια για να έχει σωστό αέρα ο ΚΥΡΙΟΣ...

Τώρα ετοιμάζω το DIY καπάκι.
Ξύλινο με ανεμιστηράκι , φωτισμό και όλα τα κομφορ για τον μάγκα.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Επίσης εκτός απο κούκλος είναι και τρελός. Θα περιγράψω σε άλλο θεμα κάποιες απο τις συνήθειές του...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-02-08, 02:23
Το avatar του χρήστη mariah
mariah Ο χρήστης mariah δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2006
Περιοχή: Περιστερι-Τρικαλα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Να ξερεις οτι οι μονομαχοι ειναι πολυ ιδιαιτερα ψαρακια.Μολις θα αρχισει να σε μαθαινει θα νιωσεις μεγαλη εκπληξη απο τη συμπεριφορα του.Ειναι πραγματικα απιστευτα πλασματα.Οσο θα τον φροντιζεις τοσο θα σε εκτιμαει και αυτος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-02-08, 07:50
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Χαλίκι Fondo Vito Fertilizzato ~3cm
Υποψιαζομαι οτι το "χαλικι" σου εχει μεσα διαφορα πραγματα κατάλληλα για φυτά. Επειδη ομως τα φυτά που εχεις ΔΕΝ εχουν αναγκη από τετοια πραγματα ειναι πολυ πιθανον οτι σε λιγο θα εχεις προβληματα αλγης (μολις δλδ αποκτησεις φως). Επισης, προς θεου ΜΗΝ ριξεις λιπασμα σε καμμια περιπτωση.
Απο κει και περα αν και ειναι θεμα γουστου, σε μικρα ενυδρεια ενα ψιλό ουδετερο χαλικάκι δειχνει μάλλον καλυτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-02-08, 10:08
nkiarit Ο χρήστης nkiarit δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-01-2008
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Περιμένουμε λεπτομέρειες κατασκευής για το καπάκι και φυσικά φωτογραφίες. Ωραίο το ενυδρειάκι σου και ο μονομάχος!Βάλε και καμια java fern θα δείξει ακόμα πιό όμορφο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-02-08, 18:57
Το avatar του χρήστη melli
melli Ο χρήστης melli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Συγχαρητήρια για το ενυδρειάκι σου & ο μαχητής σου κούκλος ! Καλή επιτυχία με το καπάκι, περιμένουμε την συνέχεια με φωτογραφίες...
Όσο για τις συνήθειές τους, ο καθένας τους είναι όντως μοναδικός!!!
__________________
Με φιλικούς χαιρετισμούς,
Λίνα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-02-08, 20:25
Το avatar του χρήστη PeLeCaN
PeLeCaN Ο χρήστης PeLeCaN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Παράθεση:
Να ξερεις οτι οι μονομαχοι ειναι πολυ ιδιαιτερα ψαρακια.Μολις θα αρχισει να σε μαθαινει θα νιωσεις μεγαλη εκπληξη απο τη συμπεριφορα του.Ειναι πραγματικα απιστευτα πλασματα.Οσο θα τον φροντιζεις τοσο θα σε εκτιμαει και αυτος.
Δεν μου πήρε πολύ να το διαπιστώσω ...

Παράθεση:
Υποψιαζομαι οτι το "χαλικι" σου εχει μεσα διαφορα πραγματα κατάλληλα για φυτά. Επειδη ομως τα φυτά που εχεις ΔΕΝ εχουν αναγκη από τετοια πραγματα ειναι πολυ πιθανον οτι σε λιγο θα εχεις προβληματα αλγης (μολις δλδ αποκτησεις φως). Επισης, προς θεου ΜΗΝ ριξεις λιπασμα σε καμμια περιπτωση.
Απο κει και περα αν και ειναι θεμα γουστου, σε μικρα ενυδρεια ενα ψιλό ουδετερο χαλικάκι δειχνει μάλλον καλυτερο.
Έχεις απόλυτο δίκιο. Παραθέτω τα αναγραφόμενα πάνω στην συσκευασία.

"αποτελείται από αργιλές και φυσικές ουσίες που περιέχουν ολιγοστοιχεία με προσθήκη σιδηρούχου ορυκτού υπο μορφή θειικού άλατος"

Θα φροντίσω να μην βάλω λίπασμα. Για άλγη πάντως με ψιλοπροστατεύει ο λαγός μου(apple snail)

Παράθεση:
Περιμένουμε λεπτομέρειες κατασκευής για το καπάκι και φυσικά φωτογραφίες. Ωραίο το ενυδρειάκι σου και ο μονομάχος!Βάλε και καμια java fern θα δείξει ακόμα πιό όμορφο.
Θα το ψιλοπεριγράψω να μου πείτε και γνώμες. Ξύλινο πλαίσιο ύψους περίπου 8 εκατοστών. Η πάνω επιφάνεια θα είναι από plexiglass. Πάνω στο πλαίσιο θα στηρίζεται ένα παράλληλο προς το Plexiglass κομμάτι ξύλου. Εκεί θα τοποθετηθεί το φωτιστικό το οποίο θα απέχει περίπου 3 εκατοστά απο το Plexiglass. Στα πλαινά του πλαισίου θα έχει τρύπες για αυτά τα ανεμιστηράκια http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805123
Οι τρύπες θα έχουν κάλυμα για το χειμώνα. Το μόνο που δεν έχω βρει ακόμα είναι καπάκι για να τον ταίζω αλλά δεδομένου του κάτοικου του ενυδρείου αλλά και του μεγέθους του καπακιού προτιμώ να το ανοίγω τελείως και να ταίζω τον μάγκα με προσωπική επαφή.

Πολύ καλή ιδέα η java fern. Αντε πάλι γύρα και επεξηγήσεις στα πετσοπ για να την βρω...

Παράθεση:
Συγχαρητήρια για το ενυδρειάκι σου & ο μαχητής σου κούκλος ! Καλή επιτυχία με το καπάκι, περιμένουμε την συνέχεια με φωτογραφίες...
Όσο για τις συνήθειές τους, ο καθένας τους είναι όντως μοναδικός!!!
Θα του μεταβιβάσω τα κοπλιμέντα σου. Οσο για τις φωτογραφίες δεν θα αμελήσω...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-02-08, 21:24
nkiarit Ο χρήστης nkiarit δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-01-2008
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις χαμηλότερο το καπάκι για να φαίνεται πιό όμορφο και να το φωτίσεις με φωτιστικό γραφείου από πάνω αφού θα τοποθετήσεις plexiglass. Και δε θα σου ανεβάζει και τόση θερμοκρασία.
-------------------------
Ενδιαφέρουσα ιστοσελίδα είναι η www.plantedtank.net όπου αν μπείς στο forum έχει συζήτηση για planted nano με πολύ ενδιαφέρουσες ιδέες. Μπορείς από εκεί να πάρεις πολλές ιδέες τόσο για τον φωτισμό όσο και για ό,τι μπορεί να σε απασχολεί σε ένα τόσο μικρό ενυδρειάκι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nkiarit : 23-02-08 στις 21:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-02-08, 08:34
Το avatar του χρήστη water polo
water polo Ο χρήστης water polo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2007
Περιοχή: Χανια
Μηνύματα: 260
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην water polo
Προεπιλογή

γεια κ απο μενα φιλε, νομιζω δε χρεαζεται να κανεις τοσο συχνα αλλαγη νερου, εγω εκανα καθε 15 μερες αλλαγη, εκτος και αν υπηρχε προβλημα
__________________
To water polo ειναι αντρικο αθλημα, το water ειναι ειναι για ολους.....................



http://s1.metaldamage.gr/c.php?uid=23801
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ετοιμάζοντας ένα μονομαχοενυδρείο! ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΑΣ Bettas 8 14-02-08 07:11
μονομαχος βοηθεια kourba Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 07-01-08 19:09
Θαλασσινό ... Μονομαχοενυδρείο? Kotsos Θαλασσινό νερό - Γενικά 39 29-12-07 23:12
Ακόμα ένα μονομαχοενυδρείο! melli Bettas 38 04-10-07 16:34
Φωτισμός σε μονομαχοενυδρείο george Bettas 48 25-06-07 22:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07778 seconds with 12 queries