Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-04-07, 18:00
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή Φίλτρο σε 5-10L ή όχι???

Ανοίγω αυτό το θέμα, γιατί πιστεύω πως έχει ενδιαφέρον να δούμε τι απόψεις υπάρχουν πάνω σε αυτό.

Πολλοί χομπίστες χρησιμοποιούν μικρά φιλτράκια του εμπορίου στα 5λιτρά τους και θεωρούν ότι είναι κάτι το απαράιτητο.
Η δική μου άποψη (και την έχω αναφέρει πολλές φορές) είναι ότι σε μικρά ενυδρεία (5-10 λίτρα) το φιλτράκι (όσο μικρό και αν είναι) δημιουργεί έντονη ροή που δεν αρέσει στο μονομάχο. Αν λάβουμε υπ όψη μας το φυσικό περιβάλλον του μονομάχου (πλημμυρισμένες εκτάσεις, μικρές λιμνούλες με σάπια φύλλα και ορυζώνες), είναι φανερό ότι ο μονομάχος μάλλον είναι συνηθισμένος σε λίγη παραπάνω αμμωνία (από την οργανική ύλη που αποσυντίθεται) παρά σε ρεύματα. Και μάλιστα, εφόσον ο άγριος τύπος είναι κοντόφτερος (Plakat) και δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα από τα μεγάλα φτερά κατά την κολύμβηση, φανταστείτε πως θα νοιώθει ένας veil-tail ή ένας half-moon σε έντονες ρευματικές συνθήκες. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ ότι οι μονομάχοι αντέχουν στην αμμωνία οπότε δεν αλλάζουμε το νερό, αλλά ότι η μη ύπαρξη ροής και οι συχνότερες αλλαγές είναι πιο ιδανικές για αυτόν. Ίσως η χρήση ενός μικρού φίλτρου σπόγγου είναι η ιδανικότερη, αλλά συνήθως αποφεύγεται για αισθητικούς λόγους. Σε μεγαλύτερα ενυδρεία (12-15 λίτρα και πάνω) και με τη χρήση κάποιας πατέντας μείωσης της ροής, μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάποιο φίλτρο πιο εύκολα.

Αυτή όμως είναι η δική μου άποψη και δεν είναι απαράιτητα σωστή... Καθένας, ενημερώνεται και κάνει τις επιλογές του στα δικά του ενυδρεία και βλέπει εκ του αποτελέσματος.

Περιμένω πολλές γνώμες (και κυρίως τις αντίθετες ) όχι μόνο από τους bettοφιλους αλλά και από τους υπόλοιπους!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-04-07, 18:19
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Κατα τη γνωμη μου αν και απαρχαιωμενο συστημα ενα φιλτρο βυθου με πλακιδια και με μια αντλια αερα ειναι οτι πρεπει καθως ουτε ροη δημιουργει(λογω του σωληνα)και αεριζει το νερο φερνοντας μια κυκλοφορια του νερου.
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-04-07, 18:23
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Υπαρχουν πολλοι τροποι να βαλουμε ενα μικρο φιλτρο ετσι που να μην δημιουργει ρευμα. Αν το κανουμε σωστα, δεν υπαρχει λογος να μην εχουμε καθολου φιλτρο.
Αυτο το λεω γιατι αργα ή γρηγορα ολοι κουραζονται να κανουν πολυ συχνες αλλαγες νερου, και απο καποια στιγμη και μετα χαλαρωνουν.....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-04-07, 18:35
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Σε τοσο λιγα λιτρα πρεπει να παιρνουμε σοβαρα το ζητημα αισθητικης οπως επισης και το χωρο που καταλαμβανει ενα φιλτρο.Και ενα κρεμαστο φιλτρακι πιστευω οτι θα εξυπηρετουσε.Πανω στο ζητημα της βιολογιας εχω μια απορια.Υπαρχει ενα υλικο spirolax λεγεται της serra.Λεει παρεχει 1 λιτρο τετοιο βιολογικο χωρο 34λιτρων.ΑΝ κατω απο το χαλικι η ακομα και κατω απο πλακιδια βυθου στρωναμε 2λιτρα και μετα υποστρωμα σε συνδιασμο με φιλτρο βυθου με αεραντλια το αποτελεσμα θα ηταν θετικο η τσαμπα λευτα?Δεν το εχω δει καπου.Απλα το σκεφτομαι τελευταια.Ακουω γνωμες
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-04-07, 19:22
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Maverick θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω λιγο. Οι αναβαντιδες ειναι συνηθισμενες στην ελλειψη οξυγονου (εξ ου κι εχουν αναπτυξει τον βοηθητικο λαβυρινθο) λογω στασιμοτητας και υψηλης θερμοκρασιαςτων νερων στα οποια βρισκονται, αλλά στα νερα αυτα (που δεν ειναι τοσο περιορισμενα) δεν υπαρχει προβλημα αμμωνιας.

Οσο για το φιλτρο, το καταλληλοτερο θα ηταν ενα αεροφιλτρο σαν κι αυτα της τετρα (george βρες ενα λινκακι), αν μπορουμε να ανεχτουμε τον ελαφρο αλλά αναποφευκτο θορυβο μιας αεραντλιας.

Jimfytakis, σε τοσο μικρα ενυδρεια δεν μπορουμε να βαλουμε ουτε φιλτρο βυθου (θαθελε τουλαχιστον το μισο υψος ολου του δοχειου φιλτρο + χαλικι) ουτε βεβαια κρεμαστο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-04-07, 16:02
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Καλησπέρα!
Επειδή στους φυσικούς βιότοπους των μονομάχων τα νερά είναι στάσιμα και με σάπιο υλικό, υπέθεσα ότι θα υπάρχουν αυξημένα νιτρικά και αμμωνία, όμως δεν έχω διαβάσει κάτι παραπάνω σε αυτό... Το θέμα της αμμωνίας το ανέφερα με το σκεπτικό ότι αν για παράδειγμα αυξηθεί η αμμωνία επειδή δεν αλλάξαμε το νερό μία μέρα, το στρες στο ψάρι θα είναι ενδεχομένως λιγότερο από το συνεχόμενο στρες λόγω αυξημένης ροής μέσα στο ενυδρείο (μην ξεχνας ότι μίλησα για τα μικρότερα δυνατά ενυδρεια 5-10 λίτρα και και για φίλτρα με μοτέρ). Προφανώς το αερόφιλτρο είναι ιδανικότερο... (Γιώργο το λίνκ!!!)
Οι υπόλοιποι ???
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-04-07, 16:28
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή κρεμαστό φιλτράκι ...

μιας και φιλοξενώ μονομάχους σε 5λιτρα (όντως είναι το μικρότερο δυνατό ενυδρείο) είχα βρεί σαν μόνη λύση τα κρεμαστά φιλτράκια.
Μικρά, αποτελεσματικά, αθόρυβα και με ροή η οποία δεν ενοχλησε ποτέ κανέναν μονομάχο μου.
με όποιο άλλο φιλτράκι και αν δοκίμασα στα λίτρα αυτά όσο μικρό και αν ήταν είχε ροή αρκετή ώστε να τον παρασέρνει όταν έκανε το λάθος να πάει μπροστά του και η ενόχλησή του ήταν φανερή.
Όσο για συχνές αλλαγές νερού (2-3 φορές την εβδομάδα) πιστεύω και εγώ πως στην αρχή θα γίνεται ευχάριστα ... μετά λίγο βαρετά μέχρι που στο τέλος θα έρθει η χαλάρωση με άσχημα αποτελέσματα στο χόμπι μας ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-04-07, 11:59
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

εγω που εχω μονομαχο σε 5 λιτρα η ροη οντως ειναι και πολυ μεγαλο προβλημα
εχει χαλασει πολλες φορες η φωλια που εχει κανει ο δικος μου απο την ροη
ετσι σαν τελικη λυση εβαλα στην εξοδο του φιλτρου μου υαλοβαμαβα
η ροη μειωθηκε αισθητα
σιγα σιγα λερωναιτε και ο υαλοβαμαβακας και γινεται super
αυτη η λυση υσχυει για φιλτρα που εχουν εξοδο με τρυπουλες για να βγαινει το νερο σαν βροχη
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-05-07, 20:23
apollo Ο χρήστης apollo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2007
Περιοχή: Γέρακας
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Εγώ πάντως στον δικό μου έχω βάλει ένα εξωτερικό κρεμαστό. Έχω μειώσει την ροή στο ελάχιστο (έχει ρυθμιστικό) και έχω προσθέση και λίγο μακαρόνι που περίσεψε απο ένα φίλο και η ροή είναι όχι μόνο ελάχιστη αλλά το νερό είναι σχεδόν ακίνητο.

Επίσης μια άλλη λεπτομέρια που παρατήρησα με την πάροδο του χρόνου είναι οτι αν η στάθμη του νερού είναι στο κατάλληλο ύψος (σε σχέση με την έξοδο του φίλτρου) τότε η ανατάραξη του νερού είναι άψογη!!! Είναι μόνο τοπική (στο σημείο που "εκβάλει" το φιλτράκι) και δεν τον ενοχλεί καθόλου τον vail-tail μου.

Τώρα όσον αφορά την φωλιά του ... μια μικρή ρίζα κερατόφυλλο που επιπλέι προστατεύει την φωλιά του ακόμα και κατά τις αλλαγές νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-05-07, 20:30
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Κατι τετοιο μηπως?

http://www.aquaristic.net/aquarium/f..._l.html?lang=1

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-05-07, 20:34
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmaikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό ειναι εσωτερικό αλλά κάνει
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-05-07, 20:49
Το avatar του χρήστη mariah
mariah Ο χρήστης mariah δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2006
Περιοχή: Περιστερι-Τρικαλα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Eγω δεν εχω φιλτρο σε κανεναν απο τους δυο μονομαχους. 6 και 7 λιτρα αντιστοιχα.Τους αλλαζω το νερο καθε 3-4 μερες.Μ'αρεσει να ασχολουμαι εγω μαζι τους και δεν κουραζομαι.Το κανω με πολλη ευχαριστηση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-05-07, 21:08
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

χωρίς παρεξήγηση πόσα έχεις γιατί με 5 από 250 λτ και μετά μετρά προς τα κάτω το μικρότερο 20 και δυο 6 λιτ ο χρόνος αρχίζει να μην φτάνει και πρέπει να βγει και το μεροκάματο
Φυσικά υπάρχει και η άλλη άποψη τι τα θες τόσα αφου δεν προλαβαίνεις
Τι να κάνουμε αδυναμίες
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-05-07, 22:09
Το avatar του χρήστη mariah
mariah Ο χρήστης mariah δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2006
Περιοχή: Περιστερι-Τρικαλα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Ο καθενας οπως βολευεται!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λειτουργεί ως φίλτρο ή............... LEON13 Αρχάριοι γλυκού νερού 16 20-09-06 22:30
Εξωτερικό Φίλτρο tolis_1234 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 19 01-03-05 14:54
Φίλτρο άμμου??? Cristos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 22-10-04 13:09
Βιολογικό φίλτρο sps4ever(niktso) Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 01-06-04 01:19
Φίλτρο Ενυδρείου newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 14-12-02 00:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05662 seconds with 12 queries