Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φωτισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-10-06, 09:22
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή Κατασκευη Φωτιστικου Για Reef Ενυδρειο (και Οχι Μονο)

Ποτέ κάτι δεν είναι τέλειο. Ιδίως όταν το έχω φτιάξει εγώ!
Το φωτιστικό που είχα φτιάξει για το reef ενυδρείο μου 500 λίτρων, δεν μου άρεσε πλέον, καθότι ήταν κατασκευασμένο από κόντρα πλακέ θαλάσσης, παρόλο που είχε αρκετό χώρο μέσα για να φιλοξενήσει αρκετές λάμπες. Παράλληλα, για το σωστό εξαερισμό και απαγωγή θερμότητας είχα τρυπήσει το ξύλο και είχα τοποθετήσει ανεμιστηράκια. Εξωτερικά ήταν βαμμένο με διάφανο λούστρο και στηριζόταν στις κόντρες του ενυδρείου, αφήνοντας ένα κενό 10 πόντων μπροστά.

Ζήλευα τα κρεμαστά ανοξείδωτα μεταλλικά φωτιστικά των εταιρειών. Το μόνο

-κατ΄εμέ τουλάχιστον- μειονέκτημά τους (εκτός από την τιμή), είναι ότι έχουν τα ballast μέσα στο σώμα τους, ανεβάζοντας την θερμοκρασία που εκπέμπουν.
Βέβαια ο βασικότερος λόγος που δεν σκεφτόμουν την αγορά ενός τέτοιου φωτιστικού ήταν ότι αυτά πωλούνται και με τις λάμπες.

Οπότε πήρα την μεγάλη απόφαση να το φτιάξω!

Οι λάμπες που χρησιμοποιώ είναι:
2 Power Compact 96 Watt
2 Power Compact 55 Watt
2 Metal Halide 150 Watt
1 Φεγγαρόφως με λάμπες Η/Υ

Είχα σκεφτεί να αναβαθμίσω τον φωτισμό μου αγοράζοντας 2 νέες Metal Halide των 250 Watt. Εκτός της αύξησης της κατανάλωσης με απασχολούσε πολύ το θέμα της θερμοκρασίας. Στο νυν φωτιστικό, η θερμοκρασία μέσα σε αυτό, το Χειμώνα είναι 35°
C και το Καλοκαίρι 48°C. Όμως η απόφαση είχε παρθεί.


Λόγω της δουλειάς μου (εταιρία μετάλλων), έχω έμμεση πρόσβαση σε παρόμοια υλικά. Έτσι χρησιμοποίησα σατινέ ανοξείδωτη λαμαρίνα πάχους 2 χιλιοστών, την οποία πήγα σε στράντζα και την «γύρισε» σε σχήμα που είχα σχεδιάσει, ένα τραπέζιο του οποίου η μεγάλη βάση ήταν κομμένη και εξείχαν δύο «αυτιά» ώστε να πατήσει εκεί το τζάμι. Το δε μήκος ήταν 1,60.
Σατινέ ήθελα να είναι από έξω, για να έχει ωραία εμφάνιση. Μέσα ήθελα να είναι καθρέπτης, για να μην χρησιμοποιήσω ανακλαστήρες, υλικό όμως με τα χαρακτηριστικά αυτό δεν υπάρχει και έτσι έφτιαξα με τον ίδιο τρόπο και με λίγο μικρότερες διαστάσεις (για να χωράει το ένα μέσα στο άλλο) ένα δεύτερο κουτί, από λαμαρίνα καθρέπτη και πάχους μερικών δεκάτων.

Σε αυτό το δεύτερο κουτί κάρφωσα με πριτσίνια, τα ντουί των Metal Halide στο κέντρο. Τις Power Compact θα τις τοποθετούσα εκατέρωθεν των Metal Halide. Όμως δεν μπορούσα να το κάνω απευθείας στην λαμαρίνα λόγω της κλίσης αυτής. Έτσι έκοψα κομμάτια ξύλου τριγωνικά, τα οποία κάρφωσα και αυτά με πριτσίνια. Με αυτόν τον τρόπο δημιουργήθηκαν επίπεδες θέσεις και βιδώθηκαν οι βάσεις για τις Power Compact.

Όλη αυτή η κατασκευή καρφώθηκε με 3 πριτσίνια στο κυρίως σώμα παίρνοντας μορφή πλέον το φωτιστικό!

Το επόμενο βήμα ήταν να κατασκευάσω τα πλαϊνά καπάκια. Είχα φτιάξει από το ίδιο υλικό αλλά αφενός δεν ταίριαζαν σωστά, αφετέρου ήθελαν τρύπημα με λέιζερ και δεν ήθελα να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Έτσι αγόρασα ένα κομμάτι μαύρο πλεξιγκλάς και κόβωντάς το ταίριαξα στα πλαϊνά της κατασκευής. Έπειτα άνοιξα και στα δύο αρκετές ομοιόμορφες τρύπες 10 χιλιοστών, για να γίνεται σωστή κυκλοφορία του αέρα. Στο ένα πλαϊνό άφησα ένα άνοιγμα περίπου 8 χιλιοστών, για να μπορεί να περαστεί συρταρωτά το τζάμι.


Είχα σκεφτεί εξ΄ αρχής την χρησιμοποίηση δύο ανεμιστήρων και με μια ειδική κόλλα δυο συστατικών τα κόλλησα ακριβώς πίσω από τις τρύπες των πλαϊνών πλεξιγκλάς. Με προσοχή βέβαια στη θέση τους, έτσι ώστε το ένα να βάζει αέρα και το άλλο να βγάζει.

Όλα ήταν έτοιμα λοιπόν για να γίνει η καλωδίωση, μέσα στο φωτιστικό και αυτό έγινε μέσα σε λίγες ώρες. Χρησιμοποίησα καλώδια σιλικόνης, φοβούμενος την μεγάλη θερμοκρασία που θα αναπτύσσετο μέσα στο φωτιστικό.


Η δοκιμή έγινε μόνο με τις Metal Halide, μιας και οι Power Compact χρησιμοποιούντο ήδη για το φωτισμό στο ενυδρείο. Πολύ φως και αρκετή
θερμοκρασία ήταν τα πρώτα εμφανή αποτελέσματα του φωτιστικού.
Η θερμοκρασία, με τα ανεμιστηράκια να δουλεύουν σε πλήρη ισχύ, σκαρφάλωσε πολύ γρήγορα τους 55°C! Και αυτό χωρίς καν τις Power Compact.
Κατάλαβα ότι ήταν λάθος μου οι πολλές μικρές τρύπες γιατί φρενάρουν τον αέρα και θα έπρεπε να κάνω μια μεγάλη, όσο και το άνοιγμα των ανεμιστήρων. Η θερμοκρασία έπεσε και σταθεροποιήθηκε στους 35°
C!

Όλα καλά λοιπόν, με τις δοκιμές. Το μόνο που έμενε τώρα ήταν το «ξήλωμα» του παλιού φωτιστικού και η μεταφορά των Power Compact στο νέο. Σκεφτόμουν ότι θα χρειαζόμουν περίπου κάνα δίωρο.

Δυστυχώς έπεσα πολύ έξω στην ώρα αφού μου πήρε περίπου τέσσερις ώρες, και στο διάστημα αυτό έγιναν όλες οι εργασίες που απαιτούντο. Το φωτιστικό κρεμάστηκε με τρία λεπτά συρματόσχοινα του ενός χιλιοστού, από το ντουλάπι πάνω από το ενυδρείο και σε απόσταση περίπου είκοσι εκατοστών, για να συνηθίσουν τα κοράλλια στην αλλαγή της έντασης του φωτισμού. Αργότερα θα το χαμηλώσω και άλλο.


Με το άναμμα των φώτων το αποτέλεσμα ήταν πέρα για πέρα εντυπωσιακό. ¶πλετο φως πλημμύρισε το ενυδρείο, γεμίζοντάς μας περηφάνια για το αποτέλεσμα. Όσο για την θερμοκρασία, αυτή απογειώθηκε. Με τα ανεμιστηράκια να δουλεύουν σε μισή ισχύ έφτασε τους 55°C ενώ σε πλήρη ισχύ 49°C (Χειμώνα). Αυτό θα έχει άμεση επίπτωση και στη θερμοκρασία του ενυδρείου, ιδίως το καλοκαίρι. Αλλά τι να γίνει, με φωτισμό 800 Watt, τι να περιμένει κανείς.

Τελικά σε μένα στοίχισε ελάχιστα, επειδή όπως προανέφερα για τα υλικά δεν πλήρωσα σχεδόν τίποτα και είχα τις περισσότερες λάμπες.

Παρόλα αυτά υπολογίζω ότι εάν κάποιος το ξεκινούσε εκ του μηδενός, το κόστος θα ανερχόταν περίπου σε 600,00€, ενώ ένα αντίστοιχο εταιρίας κοστίζει περίπου 1.000,00 έως 1.200,00€ ανάλογα με τι λάμπες έχει.

Προσωπικά θεωρώ ότι το όλο εγχείρημα, συμφέρει περισσότερο σε όποιον θέλει να αναβαθμίσει τον υπάρχοντα φωτισμό του και δεν θέλει τα ballast μέσα στο φωτιστικό. Και βέβαια σε όποιον «πιάνουν» τα χέρια του!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fotistiko01.jpg
Εμφανίσεις:  2326
Μέγεθος:  28,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fotistiko02.jpg
Εμφανίσεις:  2256
Μέγεθος:  18,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fotistiko03.jpg
Εμφανίσεις:  1962
Μέγεθος:  22,4 KB  
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-10-06, 10:07
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Τέλειο ειναι φιλε! Μπράβο!
Το σκεφτομαι πολυ καιρο να φτιαξω και εγω κατι αντιστοιχο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-10-06, 13:17
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Βρε να μην υπάρχει κανένας μάστορας στην Ελλάδα που να φτιάχνει καπάκια κατόπιν παραγγελίας...
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-10-06, 13:35
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Υπάρχει....ο γαύρος
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-11-06, 17:50
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Λοιπόν έχουμε και λέμε.
Χτες μέχρι αργά το βράδυ το πάλευα να αλλάξω τις Power Compact λάμπες στο φωτιστικό μου με άλλες Τ5.
Μπελαλίδικη δουλειά να το ξεκρεμάσω (ευτυχώς με βοήθησε και ο Μαρίνος), να ξεμοντάρω μέσα τις PC να περάσω τις Τ5. Και στο τέλος έφαγα κάνα δίωρο να ψάχνω που οφειλόταν η «διαρροή» ρεύματος. Το φωτιστικό ακουμπώντας οτιδήποτε μεταλλικό σπινθήριζε. Ευτυχώς τελικά δεν είναι διαρροή αλλά επαγωγικά ρεύματα (Thanksnetblues). Η λύση γείωση!
Πάντως το αποτέλεσμα είναι πέρα για πέρα εντυπωσιακό. Ειδικά όταν μένει η ακτινική… εντάξει είναι και καινούργιες βέβαια.
Έβγαλα συνολικά 300 Watt PC και έβαλα 160 Watt Τ5 και παράλληλα θα αυξήσω τις ώρες των MH για να αντισταθμίσω την διαφορά. Τώρα παίζουμε με 660 Watt.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-04-07, 11:23
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Με τα παιδιά (Isidoros - enzo), φτιάξαμε φωτιστικά για τα ενυδρεία τους, με τον ίδιο τρόπο. Βάλαμε και στα δυο από 2 MH 150 Watt και από 2 Τ5 (η μία ακτινική.
Νομίζω οτι το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλό και ιδιαίτερα στο θέμα του φωτισμού. Καμία σχέση με τις σκέτες Τ5 που είχαν τα παιδιά.
Του Μαρίνου το φτιάξαμε με ποδαράκια έτσι ώστε να ακουμπάει στο ενδρείο (στις κόντρες), ενώ ο Ισίδωρος το ήθελε κρεμαστό.
Λοιπόν παιδιά περιμένουμε και καμιά φωτογραφία...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-05-07, 12:43
thsamios Ο χρήστης thsamios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-12-2006
Περιοχή: Πειραιάς Χατζηκυριάκειο
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή UV απο metal Halide????

To Θέμα με τη UV ακτινοβολία απο τις λάμπες πως το αντιμετωπίσατε??? Βάλατε είδικό τζάμι - φίλτρο ??? γιατί στο δικό μου ενυδρείο στο φωτιστικό έχω απλά τζάμια και φοβάμαι να βάλω MH, πρώτον για την ακτινοβολία UV και δεύτερον για το φόβο μήν σπάσουν απο θερμοκρασία (διάβασα οτι μπορεί να φθάσει τους 600C!!!!).
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-05-07, 12:58
Το avatar του χρήστη Steve
Steve Ο χρήστης Steve δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2007
Περιοχή: Chania
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

ειναι τελεια κατασκευη...θα την σκεφτω για το μελλον......
εκτως αυτου ειναι πρακτικη και οικονομικη........
αρα....σκευτητε το ολοι!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-05-07, 13:16
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

ωραία κατασκευή! Έχουμε κάνει με τον φίλο "Ναυτίλος" την ίδια κατασκευή αλλά σε πιο πρόχειρο. Πολύ καλή δουλειά!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-05-07, 17:16
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thsamios Εμφάνιση μηνυμάτων
To Θέμα με τη UV ακτινοβολία απο τις λάμπες πως το αντιμετωπίσατε??? Βάλατε είδικό τζάμι - φίλτρο ??? γιατί στο δικό μου ενυδρείο στο φωτιστικό έχω απλά τζάμια και φοβάμαι να βάλω MH, πρώτον για την ακτινοβολία UV και δεύτερον για το φόβο μήν σπάσουν απο θερμοκρασία (διάβασα οτι μπορεί να φθάσει τους 600C!!!!).

Στο δικό μου φωτιστικό που τώρα έχει 2 Χ 250Watt ΜΗ και 2 Χ 80Watt T5 η θερμοκρασία στο εσωτερικό φτάνει τους 70 C. Tον Χειμώνα λιγότερο.
Δεν βάλαμε ειδικό τζάμι UV stop, αλλά κανονικό 5 χιλιοστών (δεν βρήκαμε). Δεν θα πρέπει να το κοιτάς με τα μάτια, έτσι και αλλιώς.
Επίσης πιστεύω οτι τα κοράλλια θα "βγάλουν" περισσότερο χρώμα χωρίς UV τζάμι ακριβώς για τον λόγο αυτό, δηλ. να προστατευθούν. Στην φύση άλλωστε δεν υπάρχει πουθενά UV τζάμι.
Από την άλλη έχω την εντύπωση ότι και το απλό τζάμι θα πρέπει να κάνει δουλειά στον περιορισμό της UV ακτινοβολίας.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-05-07, 18:14
Το avatar του χρήστη Θανάσης
Θανάσης Ο χρήστης Θανάσης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2006
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 464
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Θανάσης
Προεπιλογή

Παράθεση:
Στην φύση άλλωστε δεν υπάρχει πουθενά UV τζάμι.
Υπάρχει η ατμόσφαιρα και το στρώμα του όζοντος
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-05-07, 18:48
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Σωστός, αλλά από την άλλη οι MH δεν είναι ήλιος....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-05-07, 19:46
Το avatar του χρήστη Θανάσης
Θανάσης Ο χρήστης Θανάσης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2006
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 464
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Θανάσης
Προεπιλογή

αυτό έλειπε...
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-05-07, 20:45
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Με την ευκαιρία αυτή σας παρουσιάζω το δικό μου D.I.Y φωτιστικό.
Αποτελείτε από 8ΧΤ5 54W και είναι εντελώς αθόρυβο.



Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fotistiko3.JPG
Εμφανίσεις:  1219
Μέγεθος:  169,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fotistiko4.JPG
Εμφανίσεις:  1179
Μέγεθος:  166,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fotistiko5.JPG
Εμφανίσεις:  1219
Μέγεθος:  154,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fotistiko8.JPG
Εμφανίσεις:  1259
Μέγεθος:  147,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  26052007303.jpg
Εμφανίσεις:  1926
Μέγεθος:  47,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-05-07, 20:50
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την ευκαιρία αυτή σας παρουσιάζω το δικό μου D.I.Y φωτιστικό.
Αποτελείτε από 8ΧΤ5 54W και είναι εντελώς αθόρυβο.



Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα
Γιάννο, δεν το συζητώ. Νομίζω είναι καιρός να το παρουσιάσεις.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-05-07, 22:08
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Γιάννο κάθε πότε τις αλλάζεις τις Τ5?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-05-07, 22:14
thsamios Ο χρήστης thsamios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-12-2006
Περιοχή: Πειραιάς Χατζηκυριάκειο
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο δικό μου φωτιστικό που τώρα έχει 2 Χ 250Watt ΜΗ και 2 Χ 80Watt T5 η θερμοκρασία στο εσωτερικό φτάνει τους 70 C. Tον Χειμώνα λιγότερο.
Δεν βάλαμε ειδικό τζάμι UV stop, αλλά κανονικό 5 χιλιοστών (δεν βρήκαμε). Δεν θα πρέπει να το κοιτάς με τα μάτια, έτσι και αλλιώς.
Επίσης πιστεύω οτι τα κοράλλια θα "βγάλουν" περισσότερο χρώμα χωρίς UV τζάμι ακριβώς για τον λόγο αυτό, δηλ. να προστατευθούν. Στην φύση άλλωστε δεν υπάρχει πουθενά UV τζάμι.
Από την άλλη έχω την εντύπωση ότι και το απλό τζάμι θα πρέπει να κάνει δουλειά στον περιορισμό της UV ακτινοβολίας.
Το θέμα είναι οτι το ενυδρείο μου βρίσκεται διπλα στον καναπέ (στο 1m) στο σαλόνι και θα τρώει όλη η οικογένεια UV όταν χαλαρώνει ή βλέπει TV. Ετσι προβληματίζομαι σοβαρά με τη χρήση MH λόγω UV
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-05-07, 22:52
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο κάθε πότε τις αλλάζεις τις Τ5?
Οι κατασκευαστές μιλούν για 6 μήνες.
Εγώ θα τις αλλάζω κάθε χρόνο.

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thsamios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα είναι οτι το ενυδρείο μου βρίσκεται διπλα στον καναπέ (στο 1m) στο σαλόνι και θα τρώει όλη η οικογένεια UV όταν χαλαρώνει ή βλέπει TV. Ετσι προβληματίζομαι σοβαρά με τη χρήση MH λόγω UV
Έχω έγκυρες πληροφορίες ότι σε ένα νέο τανκ που γινόταν το setup κάποιος είχε πάθει εγκαύματα στο πρόσωπο και στα χεριά και κατέληξε στο νοσοκόμοι γιατί δεν είχε τοποθετήσει το γυαλί uv.
Εδώ να αναφέρω ότι υπάρχουν στην αγορά λάμπες οι οποίες το γιαλί που είναι κατασκευασμένες είναι uv-stop.


Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yiannossavva : 26-05-07 στις 22:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-05-07, 00:30
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Eφόσον το φωτιστικό είναι κρεμαστό μπορεί κανείς (όπως εγώ) να το φέρει στην ίδια ευθεία με το πάνω μέρος του ενυδρείου (που εμένα έχει επένδυση ξύλου) και με αυτόν τον τρόπο να μην υπάρχει τρόπος να "δραπετεύσει" φώς προς άλλες κατευθύνσεις.

Τώρα για να πάθει εγκαύματα μάλλον θα έκανε solarium με τις ΜΗ.

Ξαναλέω πως ακόμα και το απλό τζάμι παρακρατεί ικανοποιητική ποσότητα ακτινοβολίας. Αν όμως θέλετε οπωσδήποτε τζάμι uv stop, δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθεί?

Εδώ?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-07-08, 15:10
Lemeshianos Ο χρήστης Lemeshianos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2008
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Οι βάσεις που εφαρμόζουν οι λάμπες PC και οι Τ5 είναι οι ίδιες με τις κοινές φλορέντζες?
Το μόνο επιπλέον που χρειάζονται είναι το ballast?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-07-08, 15:27
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Αν εννοείς εκεί που πατάει (κουμπώνει για την ακρίβεια) η λάμπα, όχι δεν είναι τα ίδια. Διαφορετικά για τις Τ8 για τις Τ5 και για τις P.C.
Ναι χρειάζεται το κατάλληλο ballast τα ντουί και την κατάλληλα καλωδίωση. Επίσης καλό θα είναι να μπουν και ανεμιστηράκια για να διώχνουν τον θερμό αέρα.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-08-12, 10:11
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Aν δεν βρειτε υπαρχουν στα καταστηματα που περνανε φιμε τζαμια, ακομα και διαφανη μεμβρανη, χωρις μειωση φωτος, μπορειτε να παρετε και να ντυσετε ενα οποιοδηποτε γυαλι. Εγω οταν ειχα iguana τοχα κανει μετα απο αρκετο καιρο, (αν και δεν το κανει κανεις), με λαμπες UV της arcadia και ποτε δεν ειχα προβλημα. Ολη μερα στο δωματιο ημουν. Για εγκαυματα τι να πω...ειλικρινα πρεπει ναταν ωρες σε πολλα watt μπροστα και παλι δυσκολο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ Tolis Θαλασσινό νερό - Γενικά 1 26-01-10 22:21
Μονο αρσενικα ψαρια στο ενυδρειο ;;; Tolis Malawi 5 02-01-03 17:25
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 21-12-02 01:02
ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ? newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 13-12-02 23:26
φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 11-12-02 04:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10676 seconds with 13 queries