Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 07-03-13, 00:14   #1
Απωλειες !?!
 
Το avatar του χρήστη Αιμιλία
Αιμιλία
Member
Εγγραφή: 13-01-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 92

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Αιμιλία Ο χρήστης Αιμιλία δεν είναι συνδεδεμένος 07-03-13, 00:14
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Λοιπον!Εχω ενα ενυδρειο 60L (οχι φυτεμενο)Το εχω απο μεσα Ιανουαριου(εχοντας βαλει μπολι)

Προσφατες μετρησεις: Νο2:0 , Νο3:5 , αμμωνια εως 0,25(δεν ηταν ξεκαθαρο)(Τελευταια αλλαγη νερου:Κυριακη)
Μεσα το ενυδρειο εχει 2 tetra κατι(θα βαλω φωτο πιο κατω να δειτε γιατι ακομα δεν εχω καταλαβει πως λεγονται τελικα), ενα δολαριο και 2 γλυφτες** πουα...

Στο θεμα μου... Πριν αρκετες μερες ψοφησε ο ενας γλυφτης και τον βρηκα κατω απο το φιλτρο(υπεθεσα οτι θα σφηνωσε η κατι τετοιο..)
Πριν απο λιγο ψοφησε ομως και ο δευτερος..

Οποτε υποθετω παλι οτι κατι δεν γινεται σωστα...

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  310033_10151413234803464_607323099_n.jpg
Εμφανίσεις:  356
Μέγεθος:  83,9 KB  

__________________
Εμφανίσεις: 5826
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-03-13, 00:23
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ερώτηση κρίσεως...τους τάιζες?
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-03-13, 00:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Δεν υπαρχουν γλυφτες (ουτε εχω δει ψαρι να εχει γλωσσα).
Τα λαθη στο συγκεκριμενο ενυδρειο ειναι αρκετα (πρωτ απ ολα οτιδηποτε ειναι μεσα ειναι λαθος, και ειδικα τετοια ψαρια σε τοσο μικρο ενυδρειο).
Πριν βαλεις οποιοδηποτε ψαρι μεσα στο ενυδρειο σου πρεπει να διαβαζεις σχετικα με τις απαιτησεις του (αυτα που εσυ λες "γλυφτες" πχ προφανως αναφερεσε σε πλεκοστομο, ψαρι που απαιτει μαλακο οξινο σκουρο νερο, πολλες κρυψωνες, ειδικα ξυλα για να βεντουζαει, λεπτη αμμο, και το κερασακι στην τουρτα, γινεται και 30-40 ποντους οποτε απαιτει τεραστιο ενυδρειο κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ ).
Οσο για την πλαστικη διακοσμηση, το βαμμενο χαλικι κτλ μαλλον συνοδευονται -ως συνηθως ως παγια λαθη αρρχαριων- κι απο αστωτα φιλτρα, λαθος αλλαγες νερου κτλ κτλ΄...
Ξεκινα διαβασμα στα υπομνηματα στην εννωτητα των αρχαριων και στο μελλον κανε πιο προσεκτικες κινησεις και αγορες αν σε ενδιαφερει να ασχοληθεις σοβαρα με το ενυδρειο.



Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πως την πατησαν πρωτοι οι πλεκο...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-03-13, 00:30
Το avatar του χρήστη Αιμιλία
Αιμιλία Ο χρήστης Αιμιλία δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Οταν μου τους εφεραν ρωτησα για τροφη και μου ειπαν δε χρειαζονται ειδικη. Τρωνε τα υπολειματα(?!) και τα φυλλα απο την τροφη των ψαριων. Και οντως σαν σκουπα πηγαινε κ ρουφαγε τα φυλλαρακια..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-03-13, 00:35
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

μαλλον απο ασιτία πεθαναν...τι θερμοκρασία εχεις?....οι αλλαγες νερου γινόντουσαν με αντιχλώριο?/..τι θερμοκρασία περιπου ειχε το νερο που εβαζες στο ενυδρειο στις αλλαγες νερου..
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-03-13, 00:39
Το avatar του χρήστη Αιμιλία
Αιμιλία Ο χρήστης Αιμιλία δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Δεν τους αποκαλω εγω γλυφτες..Γλυφτες ειναι ευρυτερα γνωστοι,ετσι τους εμαθα και γω και αργοτερα εμαθα οτι λεγονται πλεκο.anyway δεν ειναι το θεμα μου αυτο προφανως..

Το ενυδρειο δυστυχως το πηρα απο καποιον αλλο και ολα επρεπε να γινουν πολυ βιαστικα γιατι υπηρχε ενα ψαρι που εμενε αναγκαστικα σε γυαλα.
Μετα απο διαβασμα λοιπον,ειδα για τα πλαστικα,χημικα κλπ ωστοσο η λεπτομερια ειναι οτι τωρα δεν εχω και πολλες επιλογες στο να τα αλλαξω..Εκτος αν εχεις να μου προτεινεις εσυ μια λυση..
-------------------------
Θερμοκρασια ειναι στους 23-24.Το ιδιο και το νερο στις αλλαγες.(κατα προσεγγιση)

Ναι εβαζα και αντιχλωριο
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αιμιλία : 07-03-13 στις 00:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-03-13, 00:43
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αιμιλία Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν μου τους εφεραν ρωτησα για τροφη και μου ειπαν δε χρειαζονται ειδικη. Τρωνε τα υπολειματα(?!) και τα φυλλα απο την τροφη των ψαριων. Και οντως σαν σκουπα πηγαινε κ ρουφαγε τα φυλλαρακια..


Ναι η κλασσικη αντιμετωπιση που ειχαν στα συγκεκριμενα ψαρια καποιοι παρακμιακοι πετσοπαδες παλαιοτερων μαυρων εποχων (αυτοι που τα βαφτησαν γλυφτες)...
Υποτειθεται τα διναν για να βεντουζαρυν στα τζαμια και να τρωνε τις αλγες... και φυσικα μαλλον το καναν (κι αυτους αν τους αφηναν να λιμοκτοησουν και αλγες θα τρωγαν και στην τριανταφυλλια του γειτονα θα βοσκουσαν) δεν ειναι ομως ετσι τα πραγματα, και δυστυχως το συγκεκριμενο ειδος με αυτες τις κουταμαρες καταντησε ενα απο τα πιο βασανισμενα ειδη στα χερια των ανυποψιαστων χομπυστων
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αιμιλία Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετα απο διαβασμα λοιπον,ειδα για τα πλαστικα,χημικα κλπ ωστοσο η λεπτομερια ειναι οτι τωρα δεν εχω και πολλες επιλογες στο να τα αλλαξω..Εκτος αν εχεις να μου προτεινεις εσυ μια λυση..
ναι, καθολικη αλλαγη στα παντα με φυσικα υλικα (χαλικι η αμμο, πετρες, φυτα, ξυλα κτλ)
δεν ειναι πολυ ευκολο αλλα ουτε τρομερα δυσκολο

Παράθεση:
Θερμοκρασια ειναι στους 23-24.Το ιδιο και το νερο στις αλλαγες.(κατα προσεγγιση)
κατα ποση προσεγγιση?
1-2 βαθμοι το πολυ αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας ειναι αρκετοι για να σκοτωσουν ενα ψαρι.
Μιλαμε για εξωθερμους οργανισμους που η θερμοκρασια τους μεταβαλλεται αναλογα με τη θερμοκρασια του περιβαλλοντος.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 07-03-13 στις 00:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-03-13, 00:45
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Aιμιλια σου φανηκε τοσο παρεξενο που εχασες το ψαρι σου?
Γιατι ενα μηνα πριν σε δικο σου ποστ σου λεγαν τα παιδια τι να κανεις με τα ψαρια σου και οτι δεν ειναι για το ενυδρειο σου!
Οτι το ενα ροζουλι που ειχες ειναι βαμμενο ψαρι!
Σου ειπαν ολοι να διαβασεις για να δεις τι γινετε μεσα στο ενυδρειο σου και να καταλαβεις καποια πραγματα!
Αλλα η μονη αλλαγη που εγινε ηταν απο ενα ροζ ψαρακι πηγες στα 2!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-03-13, 00:50
Το avatar του χρήστη Αιμιλία
Αιμιλία Ο χρήστης Αιμιλία δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Το εχω σκεφτει πολλες φορες για καθολικη αλλαγη.Αλλα πως?Με τα ψαρια μεσα?δεν εχω καπου αλλου να τα βαλω..

Επισης τα φυτα δε θελουν μια α' προσαρμογη?!Θελει το χρονο του μεχρι να στρωσει..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-03-13, 00:56
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

βγαζεις τα ψαρια που απέμειναν,τα γυρνας στο πετσοπ σε μια σακουλιτσα ..και μετα ασχολείσαι με το ενυδρειο..βγαζεις ολο το νερο,αδειαζεις προσεκτικα το χαλικι,βάζεις αλλο,βαζεις οτι διακοσμητικα ειναι να βάλλεις,βαζεις νερο φυτευεις(αν φυτεψεις) το αφήνεις οσο καιρο χρειαστεί (μαζι με λιγο ανθρακα-ενυδρειακο βαμβακι) στο φιλτρο να τραβηξει τη σκονη απο την αμμο-χαλικι και μετα διαλεγεις ψαρια...αλλιως..αν ΔΕΝ θες να αλλαξεις ψάρια..τα βγάζεις με την αποχη σου,τα βάζεις μαζι με το φιλτρο και το θερμοστάτη στον κουβα που χρησιμοποιείς για τις αλλαγες σου και ασχολείσαι με το ενυδρειο
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-03-13, 00:57
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Ριζικη αλλαγη νομιζω ειναι να φυγουν τα παντα απο εκει μεσα και να γινει κατι απο την αρχη ψαρια,πλαστικα φυτα!Οχι να βαζουμε και αλλα ακαταληλα ζωντανα εκει μεσα!
Ολες σου οι αποριες θα μπορουσαν να ειχαν λυθει με λιγακι διαβασμα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-03-13, 00:57
Το avatar του χρήστη Αιμιλία
Αιμιλία Ο χρήστης Αιμιλία δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aιμιλια σου φανηκε τοσο παρεξενο που εχασες το ψαρι σου?
Γιατι ενα μηνα πριν σε δικο σου ποστ σου λεγαν τα παιδια τι να κανεις με τα ψαρια σου και οτι δεν ειναι για το ενυδρειο σου!
Οτι το ενα ροζουλι που ειχες ειναι βαμμενο ψαρι!
Σου ειπαν ολοι να διαβασεις για να δεις τι γινετε μεσα στο ενυδρειο σου και να καταλαβεις καποια πραγματα!
Αλλα η μονη αλλαγη που εγινε ηταν απο ενα ροζ ψαρακι πηγες στα 2!!!!

Ηθελα τοσο πολυ να μη σου απαντησω,αλλα δε φημιζομαι για την αυτοσυγκρατηση μου.
Το οτι το ροζ ψαρι ειναι βαμμενο εγω τι να κανω?να το βαψω μπλε κ να το πεταξω στη θαλασσα?
Το τι εχω κανει,αν εχω διαβασει η οχι ασε με να το ξερω πολυ καλυτερα απο σενα.Και απο τη στιγμη που οι μετρησεις μου δεν ηταν τραγικες νομιζω δεν υπηρχε λογος στο να μη του παρω αλλο ενα να μην ειναι μονο του.


Γενικα παντως, ξεκαβαληστε λιγο.Θυμηθειτε απο που ξεκινησατε ολοι και αντι να "επιτηθεστε" στους αρχαριους,βοηθειστε. Εκτος αν ειστε στο φορουμ με σκοπο της ζωης σας να επιδεικνυετε ποσο λαθος ειναι οι αλλοι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-03-13, 01:04
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αιμιλία Εμφάνιση μηνυμάτων
Το τι εχω κανει,αν εχω διαβασει η οχι ασε με να το ξερω πολυ καλυτερα απο σενα.Και απο τη στιγμη που οι μετρησεις μου δεν ηταν τραγικες νομιζω δεν υπηρχε λογος στο να μη του παρω αλλο ενα να μην ειναι μονο του.ναι υπήρχε!!!ο λόγος ειναι οτι τα τετρα πάνε σε κοπαδι,που κοπάδι σημαινει 8ατομα και ανω,πράγμα που αυτόματα τα καθιστά ΑΚΑΤ¶ΛΛΗΛΑ για τα λίτρα σου...


Γενικα παντως, ξεκαβαληστε λιγο.Θυμηθειτε απο που ξεκινησατε ολοι και αντι να "επιτηθεστε" στους αρχαριους,βοηθειστε. Εκτος αν ειστε στο φορουμ με σκοπο της ζωης σας να επιδεικνυετε ποσο λαθος ειναι οι αλλοι

σε βρίσκω το λιγότερο ειρωνική και προσβλητική στο πρόσωπο πολλών χομπυστών εδω μέσα..γιατι η παρατήρηση σου μπορεί να στοχευει σε καποιον συγκεκριμένο αλλα παίρνει ολους η μπάλα...εγω λοιπόν φευγω απο το τόπικ σου και καλη συνεχεια....οσο για το θυμηθειτε απο που ξεκινήσατε,και το πόσο εχεις διαβάσει....καλυτερα να σκύψεις το κεφάλι μια φορα και να ακουσεις τα 5-10 πράγματα που σου λένε καποια ατομα με εμπειρία μπας και σώσεις αυτο που εχεις φτιαξει εκει περα.... καλο διαβασμα
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-03-13, 01:05
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αιμιλία Εμφάνιση μηνυμάτων

Γενικα παντως, ξεκαβαληστε λιγο.Θυμηθειτε απο που ξεκινησατε ολοι και αντι να "επιτηθεστε" στους αρχαριους,βοηθειστε. Εκτος αν ειστε στο φορουμ με σκοπο της ζωης σας να επιδεικνυετε ποσο λαθος ειναι οι αλλοι.

γενικα το gab δεν ειναι καβαλημενο, αλλα δεν ειναι και φορουμ στημενο για να κερδιζουν τα μαγαζια (υπαρχουν και τετοια αν αυτο που θες ειναι να σου χρυσωνουν το χαπι, και μαλιστα μεγαλυτερες κοινοτητες)

Προσωπικα μακαρι οταν ξεκιναγα να επεφτα σε "καβαλημενους" που θα μου λεγαν τα λαθη μου, με οποιοδηποτε τροπο (οχι "καβαλημενους" σαν το stivv27 αλλα πραγματικα καβαλημενους -υπαρχουν και τετοιοι, και απο μενα τουλαχιστο χαιρουν ακρας εκτιμησης και οι ιδιοι και οι πολυτιμες συμβουλες τους, ασχετα με τον τροπο τους)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-03-13, 01:06
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Ολοι καναμε λαθη και πολυ ποιο μεγαλα απο εσενα!Σκεψου οτι οταν ξεκινησαν καποιοι απο εδω μεσα δεν υπηρχε το ιντερνετ αλλα οι ποιοι πολλοι διαβασαν και ακουσαν τις συμβουλες των αλλων!
Οσο για το ψαρακι καλα εκανες και του πηρες παρεα απλα επρεπε να βγαλεις ολα τα αλλα απο εκει μεσα πρωτα και μετα να τους εφτιαχνες ενα κανονικο σπιτακι!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-03-13, 01:14
Το avatar του χρήστη Αιμιλία
Αιμιλία Ο χρήστης Αιμιλία δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Θα σκυψω 10 φορες το κεφαλι να ακουσω οσα εχουν να μου πουν,αρκει να το κανουν ΜΕ ΤΡΟΠΟ!
Δε σας ξερω,δε με ξερετε..Και αυτο το βλεπω οσο καιρο ειμαι εδω μεσα.Με το που καποιος εχει ξεκινησει λαθος,παντα καποιοι θα πεσουν πανω του να τον φανε..Δεν παει ετσι..Το μονο που κανετε ειναι να αποθαρυνεται τους αλλους.

Τελοσπαντων δε θα κατσω να ασχοληθω με αυτο.ειμαι ηδη αρκετα φορτισμενη με το ψαρι μου..Και σορυ που ημουν αποτομη.

Ας πουμε οτι παω να παρω χαλικι.Πως να το ζητησω?Γιατι στις συκευασιες που δινουν ολα ειναι χρωματιστα.
Επισης οσον αφορα τον ανθρακα.Στο φιλτρο ειναι το μπολι.δε χωραει τιποτα αλλο να μπει μεσα..

Για τα φυτα τωρα.Υπαρχουν καποια που να μη θελουν υποστρομα,να ειναι ευκολα κ να μπορουν να μπουν τα ψαρια γρηγορα μεσα?

Σε ολη αυτη τη διαδικασια λοιπον,ποσο θα παρει περιπου για να ετοιμαστει?Δε νομιζω να αντεχουν και πολυ σε εναν κουβα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-03-13, 01:21
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Σιγουρα εχουν και κανονικα χαλικια αλλα μπορεις να δεις και στον Ερμη ζητας χαλικι που σιγουρα να ειναι μη ασβεστοληθικο!Βαζεις τα ψαρια καπου μαζι με τον θερμοστατη και το φιλτρο και βγαζεις το παλιο χαλικι και βαζεις το νεο!Μπορεις να βαλεις και κανενα ξυλο μεσα για αρχη και κανα 2 μεγαλουτσικες πετρες.Τον ανθρακα μπορεις να τον βαλεις σε ενα καλσον μπροστα απο την εξοδο του φιλτρου οσο εχεις τον ανθρακα μεσα δεν βαζεις φυτακια,υπαρχουν αρκετα ευκολα φυτα που δεν θελουν τρελα πραγματα ολα αυτα που σου λεω μπορεις να τα δεις εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52490
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-03-13, 01:34
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αιμιλία Εμφάνιση μηνυμάτων

Ας πουμε οτι παω να παρω χαλικι.Πως να το ζητησω?Γιατι στις συκευασιες που δινουν ολα ειναι χρωματιστα..
χαλαζιακο ουδετερο χαλικι.


Παράθεση:
Επισης οσον αφορα τον ανθρακα.Στο φιλτρο ειναι το μπολι.δε χωραει τιποτα αλλο να μπει μεσα..
ποιος μιλησε για ανθρακα?
αυτο το βαζουμε μονο μετα απο θεραπειες για να τραβηξει τα φαρμακα

Παράθεση:
Για τα φυτα τωρα.Υπαρχουν καποια που να μη θελουν υποστρομα,να ειναι ευκολα κ να μπορουν να μπουν τα ψαρια γρηγορα μεσα?
σχεδον κανενα φυτο δεν απαιτει υποστρωμα, και δεν καταλαβαινω τι σχεση εχουν τα φυτα με τα ψαρια
τα ψαρια καλο ειναι να μην ειναι μεσα οταν εχουμε να φυτεψουμε πολλα φυτα, οκ, επειδη κανουμε το βυθο ανω κατω. Ομως που κολλαει οτι πρεπει να μεινουν εκτος ενυδρειου μεχρι χμμμ.... να.... δεν ποιανω τι εννωεις ...μεχρι να μεγαλωσουν τα φυτα?

Παράθεση:
Σε ολη αυτη τη διαδικασια λοιπον,ποσο θα παρει περιπου για να ετοιμαστει?Δε νομιζω να αντεχουν και πολυ σε εναν κουβα.
ειλικρινα δεν καταλαβαινω το σκεπτικο...
μπορεις να δωσεις ενα λινκ που διαβασες τετοια πραγματα?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-03-13, 01:43
Το avatar του χρήστη Αιμιλία
Αιμιλία Ο χρήστης Αιμιλία δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Θα τραβηξω τις κοτσιδες μου..
Πιο πανω ο platys μιλησε για ανθρακα!μη με τρελανετε..

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46120 Εδω λεει για υποστρωματα και αλλα τετοια που προφανως και δεν κατεχω..
-------------------------
Ας το παρουμε απο την αρχη να ξεμπερδευτω και εγω...

Αρχικα αδειαζω το χαλικι..ριχνω το αλλο..βαζω ξυλα και πετρουλες..τα φυτα που θα τα βαλω?Εχω διαβασει οτι καποια τα δενεις στο ξυλο..αλλα τα αλλα πανε κατω απο το χαλικι..

Δηλαδη τα ψαρια τα βγαζω μονο για να αλλαξω το χαλικι κ μετα ξανα μεσα?
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αιμιλία : 07-03-13 στις 01:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-03-13, 01:56
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αιμιλία Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα τραβηξω τις κοτσιδες μου..
Πιο πανω ο platys μιλησε για ανθρακα!μη με τρελανετε..
δε μιλησε για μονιμη χρηση, αλλα για 1-2 μερες επειδη τα υλικα ειναι καινουργια.
Εναλλακτικα μπορεις να κανεις ενα βρασιμο και καλο ξεπλυμα


Παράθεση:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46120 Εδω λεει για υποστρωματα και αλλα τετοια που προφανως και δεν κατεχω..

αυτα ειναι αλλα κολπα
Καλυτερα να διαβαζεις περισσοτερο την εννωτητα των αρχαριων που εχει να σου προσφερει πολυ περισσοτερα, και να μην καθεσαι να προσπαθεις να κατανοησεις εξειδικευμενα ποστς που αναφερονται για δημιουργια φυτεμενων τυπου amano ή ολλανδεζικα εκτος κι αν απο την αρχη σε ενδιαφερει μια τετοια κατευθυνση στο χομπυ.



Παράθεση:
Αρχικα αδειαζω το χαλικι..ριχνω το αλλο..βαζω ξυλα και πετρουλες..τα φυτα που θα τα βαλω?Εχω διαβασει οτι καποια τα δενεις στο ξυλο..αλλα τα αλλα πανε κατω απο το χαλικι..
αναλογα τα φυτα.
(βασικα οι ριζες πανε κατω απ το χαλικι... δεν ....θαβεις τα φυτα μονο η τρουφα των Γαλλικων Αλπεων ξερω οτι φυτρωνει μεσα στο εδαφος)

Παράθεση:
Δηλαδη τα ψαρια τα βγαζω μονο για να αλλαξω το χαλικι κ μετα ξανα μεσα?
δηλαδη που αλλου να τα πας? (δεν εχω καταλαβει τι σε εχει κανει να θεωρησεις οτι ειναι καλυτερο να τα εχεις εξω απο το ενυδρειο )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-03-13, 02:04
Το avatar του χρήστη Αιμιλία
Αιμιλία Ο χρήστης Αιμιλία δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Ναι τις ριζες εννοουσα ντε!

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46411 οταν το ειχα διαβασει ειχα συγκρατησei καποια που εχουν χαμηλες απαιτησεις. Anubia και κερατοφυλλο?!
Η γνωμη σας?
Ωραια,οποτε παει και το υποστρωμα.

Οσο για αυτο που λες,εχω διαβασει σε αρκετα ποστς οτι με την αναταραξη βυθου ψιλοκαταστρεφεται και η βιολογια του ενυδρειου.. Γιαυτο νομιζα οτι πρεπει να μεινουν ενα διαστημα εκτος ενυδρειου..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-03-13, 03:26
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλιστα μεγαλυτερες κοινοτητες
Οταν λες μεγαλυτερες κοινοτητες, τι εννοεις?

Απλα ρωταω, γιατι με μια αναζητηση που ειχα κανει καποτε μεσω του alexa, ειδα οτι το Gab ειναι το Νο1 Ελληνικο ενυδρειακο φορουμ σε καταταξη (δηλαδη το gab ειναι στην Ελλαδα το νουμερο 3,852 site στην καταταξη, ενω τα αλλα Ελληνικα ενυδρειακα φορουμ ειναι πιο κατω).
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-03-13, 08:44
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλημέρα Αιμιλία, έχεις δεύτερο φιλτράκι? ίσως κάποιο μικρό που είχε πριν το ενυδρείο και το άλλαξες? ρωτάω μήπως έτσι μπορούσες να καθαρίσεις απο πριν το νέο χαλίκι που θα βάλεις
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-03-13, 09:16
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

στα εχουνε πει τα παιδια παραπανω αλλα μερικες φορες για καποιον που ξεκιναει ολες αυτες οι "σκορπιες" πληροφοριες(που δεν ειναι σκορπιες,αλλα ετσι φαινονται)εκτος απο σκορπιες μπορει να φαινονται και αντικρουομενες ενω πολλες φορες δεν ειναι.

θα προσπαθησω να σου απαντησω μαζευοντας τα ολα σε ενα ποστ μπας και ξεκαθαρισει στο μυαλο σου τι πρεπει να κανεις και ελπιζω να βοηθησει...

τα τετρας που εχεις αν δεν κανω λαθος ειναι τα white skirt tetra (η colored skirt tetra)δεν νομιζω πως ειναι βαμενα τα συγκεκριμενα,αλλα ειναι προιον επιλεκτικης αναπαραγωγης απο black tetra(η blackskirt tetra-Gymnocorymbus ternetzi)δεν υπαρχουνε στη φυση δηλαδη.

οπως και ναχει,ειναι ψαρια που θελουνε αλλες συνθηκες αποτι εχεις τωρα οπως και οι πλεκο που ειχες.θα τα κραταγα σε λιγο πιο ψηλη θερμοκρασια(25-26 αντι για 24).
χρειαζονται αρκετα φυτα και στο βυθο και στην επιφανεια, αλλα και αρκετο χωρο για κολυμπι.αποτι εχω διαβασει ειναι αρκετα ευαισθητα στο ick σε χαμηλες θερμοκρασιες οποτε η ψηλοτερη θερμοκρασια θα βοηθησει σε αυτο.το fishbase και το seriously fish λεει για 20 με 26 θερμοκρασια αλλα προσωπικα θα τα κραταγα στους 26(και ας ειναι το πανω οριο)και θα αφηνα τη θερμοκρασια να εχει μια φυσικη αυξομειωση σταδιακη μεσα στη μερα.πχ το βραδι.επισης θα τα κραταγα σε ομαδα τουλαχιστον 8 ατομων.ο σωστος αριθμος αναλογα με το ειδος ειναι πολυ σημαντικος για διαφορους λογους...

δεν μας ειπες τι νερο εχεις(η τουλαχιστον δε θυμαμαι να το διαβασα)αλλα και τα τετρα και οι πλεκο που ειχες θελουνε μαλακο νερο.αν το σκουρηνεις και λιγο θαναι ακομα καλυτερα.οι πλεκο θελανε και ξυλα γιατι χρειαζονται τη λιγνινη που παιρνουνε απο αυτα εκτος απτο οτι τα χρησιμοποιουνε και για κρυψωνες κλπ.και φυσικα και καταλληλη τροφη.οχι μονο τα ξυλα.επισης ητανε ακαταλληλοι για τα λιτρα σου.

στις αλλαγες τωρα...

καταρχην πρεπει να αλλαξεις το χαλικι.δεν προσφερει κατι και ο χρωματισμος του σε συνδιασμο με τα αλλα λαθη,(εντονος φωτισμος,ελειψη φυτων,λαθοs αριθμος ψαριων κλπ) τα στρεσαρει τα ψαρια.

οποτε για να το αλλαξεις θα πρεπει ειτε να πας πισω τα ψαρια στο πετσοπ να στα κρατησουνε(αν τα κρατησεις τελικα)η αλλιως,μολις παρεις το νεο χαλικι/αμμο(το οποιο πρεπει να ειναι ουδετερο χαλαζιακο)να τα βαλεις προσωρινα σε ενα αλλο δοχειο οπου θα βαλεις και το φιλτρο και το θερμαντηρα μεχρι να κανεις την αλλαγη.

τα πλαστικα φυτα πρεπει να τα αντικαταστησεις με αληθινα που και πιο ομορφα θα φαινονται,και χρησιμα θα ειναι.και στα ψαρια αφου τα χρειαζονται και σε εσενα με τη συντηρηση του ενυδρειου(μειωση νιτρικων κλπ)

τωρα αναλογα τι θα διαλεξεις να βαλεις στο βυθο,χαλικι η αμμο θα πρεπει να διαλεξεις και καταλληλα φυτα.υπαρχουνε φυτα που θελουνε φυτεμα(να μπει η ριζα στο εδαφος δηλαδη)και αλλα που δεν θελουνε φυτεμα(τα δενουμε σε πετρες ξυλα κλπ).

αναλογα ποσο φυσικο(η βιοτοπικο) θες να κανεις το ενυδρειο σου,θα διαλεξεις και τα αναλογα υλικα.πχ για τα ψαρια που εχεις(αν τα κρατησεις)εγω θα εβαζα ειτε αμμο ειτε χαλικι πολυ ψιλης κοκομετριας.(ενα μεγεθος πανω απαυτο που λεμε αμμο δηλαδη).αν βαλεις αμμο μπορεις να διαλεξεις φυτα που φυτευονται,αν βαλεις χαλικι χοντρο θαναι καλυτερα να βαλεις φυτα που δεν θελουνε.εκτος αν βαλεις το καταλληλο υποστρωμα κατω απτο χαλικι.(εγω δεν θα το εκανα,αλλα εσυ διαλεγεις).

οτι και αν παρεις,πριν το βαλεις μεσα θα το ξεπλυνεις καλα.την αμμο αρκετες φορες να φυγει η περισσοτερη σκονη/βρωμια.

αφου κανεις τις αλλαγες αυτες,μπορεις να βαλεις ανθρακα στο φιλτρο σου για μια δυο μερες για να καθαρισει οτι επεμεινε που δεν εφυγε με το πλυσιμο.

με την αναταραξη του βυθου,δεν "καταστρεφεται" η βιολογια.απλα συνηθως παυει να ειναι αποτελεσματικη.αυτο γινεται γιατι καποια ποσοτητα ρυπων απτα ψαρια και υπολειματα τροφης πηγαινουν μεσα στο βυθο και δεν διασπωνται ευκολα σε στοιχεια που καταναλωνονται απτα βακτηρια στο φιλτρο.η ποσοτητα βιολογιας που αναπτυσεται στο φιλτρο εξαρταται μεταξυ αλλων και απτο ποσοι ρυποι υπαρχουνε στο νερο.αν ανακατεψεις το βυθο και βγουνε στο νερο ολα αυτα τα "εξτρα" σκουπιδια,η ξαφνικη υπαρξη οξυγονου θα αρχισει να τα διασπαει οποτε το πρωτο που θα συμβει ειναι να ανεβει η αμμωνια.η υπαρχουσα βιολογια θα πρεπει να αυξηθει για να την κατανάλωσει,αρα θελει καποιο χρονο,αρα μεχρι να γινει αυτο,τα ψαρια θαχουνε προβλημα
αν δεν εχεις διαβασει για τον κυκλο του αζωτου,πρεπει να διαβασεις.ειναι σημαντικο να καταλαβεις πως δουλευει αυτος ο μηχανισμος γιατι ειναι το α και το ω στο ενυδρειο.(διαβασε τα υπομνηματα και τα θεματα)

εγω θα σου προτεινα να κανεις τα εξης
1)επιστρεφεις τα ψαρια στο πετσοπ
2)μετεφερε σε ενα αλλο δοχειο το νερο,το φιλτρο και το θερμαντηρα του ενυδρειου.και συντηρησε τη βιολογια του φιλτρου ριχνοντας λιγη τροφη καθε μερα.
3)αδειασε το ενυδρειο σου απο οτι εχει μεσα.
4)διαβασε στις διαφορες κατηγοριες του φορουμ αλλα και στο υπομνημα να παρεις ιδεες για ψαρια που μπορεις να κρατησεις σε αυτα τα λιτρα.
5)παρε τεστ Ph και σκληροτητων kh,gh(αν δεν εχεις) και κανε μετρησεις να δεις τι νερο εχεις στη βρυση και τι μπορεις να προσφερεις στα ψαρια για να μπορεσεις να επιλεξεις σωστα ειδη/ειδος για το νερο σου.
6)αφου διαλεξεις ψαρια,διαβασε το προφιλ τους για να δεις σε τι περιβαλον ζουνε και...
7)στησε το ενυδρειο σου αγοραζοντας η ζητωντας απο συμφορουμιτες σε αγγελια τα καταλληλα υλικα (φυτα,ξυλα κλπ) για να στησεις το ενυδρειο σου οπως χρειαζονται τα ψαρια που διαλεξες.
8 )αφου το στησεις,μεταφερεις το φιλτρο και το θερμαντηρα πισω στο ενυδρειο και εισαι ετοιμη να βαλεις ψαρια σιγα σιγα(οχι πολλα μαζι).
ελπιζω να βοηθησα...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-03-13, 16:07
Το avatar του χρήστη Αιμιλία
Αιμιλία Ο χρήστης Αιμιλία δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Μαρια,δεν εχω δευτερο φιλτρο.. :/

kgf12345 καταρχην ευχαριστω πολυυυ για ολο το κειμενο που εκατσες κ εγραψες!!

Εδω και καιρο σκεφτομουν να κανω τις αλλαγες που μου προτεινες,ωστοσο σκεφτομουν οτι δε γινεται λογω των ψαριων.
Απ'οτι φαινεται μαλλον δε το γλιτωνω

H αληθεια ειναι οτι δε μου ειναι οτι καλυτερο να δωσω τα ψαρια μου..
Οσο για το φωτισμο..Το ενυδρειο αποτι μου ειχε πει ο προηγουμενος κατοχος,ηταν φτιαγμενο απο τον προηγουμενο επισης κατοχο του και εχει μονο μια θεση για λαμπα. Και πηραμε τα μετρα,τα ειπαμε στο πετ σοπ και μας εδωσαν αυτη τη λαμπα.(που και γω νομιζω οτι ειναι εντονο το φως)

Επισης απο το πετ σοπ σημερα που πηγε η μανα μου και της εδωσαν ενα υγρο που πρεπει λεει να το βαλω ολο μεσα και θα μειωσει την αμμωνια!(Τetra SafeStart)

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο,οποτε πριν κανω καμια βλακεια θα θελα και τη γνωμη σας επι τουτου!

Και αν υποθετικα ειναι καλο,αν με την ολη αναταραξη και αλλαγη του βυθου το ριξω μετα υπαρχει περιπτωση να μην ανεβει η αμμωνια?!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-03-13, 16:23
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

ρώτησα για το φίλτρο, για να καθάριζες το χαλίκι που θα πάρεις. τέλος πάντων τα καταστήματα μας βάζουν σε περιττά έξοδα. με το υγρό που πήρε η μητέρα σου και λίγα ευρώ ακόμα θα έπαιρνες ένα ψευτοφιλτράκι να το βάλεις να καθαρίσει όλο το χαλίκι και να το χεις για ώρα ανάγκης.
το υγρό νομίζω είναι χημικά βακτήρια, έχεις αμμωνία στις μετρήσεις σου? γιατί προέκυψε αυτή η ανάγκη?
το ποστ του kgf12345, εκφράζει την απόλυτα σωστή άποψη και τακτική.
εγώ απλά δεν θεωρώ σωστό να γυρνάμε τα ψάρια στα μαγαζιά. για το ένα θυμάμαι έκανες ολόκληρο αγώνα, έτσι δεν είναι?
άλλη ερώτηση, έχεις πάρει σκούπα βυθού? το ρωτάω μήπως να έκανες μια μεγάλη αλλαγή νερού, να έβγαζες σε πρώτη φάση τα πλαστικά διακοσμητικά να καθαρίσει πρώτ απ όλα ο βυθός απ ότι έχει μαζευτεί από κάτω τους. και να μεθόδευες τις αντικαταστάσεις αργά αργά για να προλαβαίνει η βιολογία να τις αντέχει να μην ανέβει η αμμωνία σου.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-03-13, 16:50
Το avatar του χρήστη Αιμιλία
Αιμιλία Ο χρήστης Αιμιλία δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Ναι η αληθεια ειναι οτι για το ενα ψαρακι ξεκινησε ολο αυτο!Ηταν και το αγαπημενο μου απο τοτε που το ειχε ο προηγουμενος!

Σκουπα βυθου οχι δεν εχω,αλλα αν χρειαστει,για να γλιτωσω ολο αυτο με την αναταραξη και πιθανη αυξηση αμμωνιας,να παρω!

Αμμωνια βρισκω λιγη..Δεν ειναι ξεκαθαρο κιτρινο δηλαδη(με τα τεστ της api)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-03-13, 17:14
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

γιατί μπερδεύεσαι
για να αλλάξεις χαλίκι βγάζεις το ψάρι με το περισσότερο νερό (όσο περισσότερο τόσο καλύτερα) σε ένα δοχείο, αλλάζεις το χαλίκι, βάζεις πίσω το ψάρι με το νερό που έχεις κρατήσει και συμπληρώνεις και λίγο νέο.
το καινούριο χαλίκι το έχεις πλύνει καλά και ίσως και βράσει.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-03-13, 17:48
Το avatar του χρήστη Αιμιλία
Αιμιλία Ο χρήστης Αιμιλία δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Βασικα αυτο το εχω ξεμπερδεψει..

Ο προβληματισμος μου ειναι ως προς την αναταραξη που θα δημιουργηθει..Μηπως κανει κακο στα ψαρια.. :/
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-03-13, 18:10
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...7&postcount=10
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
προβλημα με χαλαζιακη αμμο & απωλειες ψαριων MONA VAMP Αρχάριοι γλυκού νερού 57 12-09-12 14:36
ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ floridis Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 20 26-10-07 07:19
Απωλειες Καλοκαιριου netblues Γλυκό νερό - Γενικά 64 28-09-07 01:25
Γεμισμα με μικρες (και οχι...υγρες..) απωλειες!! γαυρος Γλυκό νερό - Γενικά 10 20-02-03 23:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10900 seconds with 14 queries