Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-10-13, 09:31
Το avatar του χρήστη TIMOS
TIMOS Ο χρήστης TIMOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή Ξεκίνημα νέου φυτεμένου!

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 80Χ35Χ45
Όγκος: 110 λίτρα
Κατηγορία: Κοινωνικό φυτεμένο
Ψάρια / ¶λλα είδη: 2 Iriatherina Werneri & 12 Amano Shrimps
Διακοσμητικά υλικά: Λευκή χαλαζιακή άμμο, κορμοί
Φυτά: Eleocharis parvula, Glossostigma atinoides, Lilaeopsis novae - zelandiae -, Sagittaria subulata, Micranthemum micranthemoides, Isoetes sp., Eleocharis acicularis, Echinodorus tenellus, Crytocoryne crispatula var. balansae, Pearl Moss, Fissidens fontanus, κερατόφυλλο, Marimo ball, Bacopa Monnieri, Rotala rotundifolia, Micranthemum micranthemoides, Ceratopteris thalictroides.
Φωτισμός: 2 Χ 24watt τ5
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες
Φιλτράρισμα: εξωτερικό φίλτρο Eheim Ecco Pro 200
Θερμοστάτης: 25
°C 150 watt
Θερμόμετρο: Ψηφιακό
Λίπανση: Seachem flourish
Παροχή CO2:
IDY Co2
Ph : 7


Μέσα στην εβδομάδα θα πρέπει να μπουν επιτέλους και ψαράκια! Θα ήθελα πολύ να ακούσω προτάσεις φίλων για το τι ψαράκια να φιλοξενήσω στο ενυδρείο μου.
Και μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει... Τα λευκά αυγά που βλέπω πάνω στους κορμούς αλλά και πάνω στα τζάμια κάθε πρωί από ποια σαλιγκάρια μπορεί να είναι? Είχα εκτός από τα κλασσικά τους "λαθρεπιβάτες" και nerites όπου τους χάρισα σε φίλους γιατί θεωρούσα ότι αυτά "γέμιζαν" με αυγά το ενυδρείο. Αλλά συνεχίζω να βρίσκω ακόμα αυγά...!!!


Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131027_074515.jpg
Εμφανίσεις:  342
Μέγεθος:  81,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131027_074607.jpg
Εμφανίσεις:  312
Μέγεθος:  91,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131027_074622.jpg
Εμφανίσεις:  300
Μέγεθος:  85,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131027_074809.jpg
Εμφανίσεις:  291
Μέγεθος:  89,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131027_074920.jpg
Εμφανίσεις:  293
Μέγεθος:  91,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131027_074600.jpg
Εμφανίσεις:  279
Μέγεθος:  81,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-10-13, 10:10
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλό ξεκίνημα εύχομαι!
Ωραία η αρχή...μόνο που μπερδεύτηκα σχετικά με τα ψάρια
Έχεις :2 Iriatherina Werneri & 12 Amano Shrimps ή δεν έχεις βάλει ψάρια :
Θα ήθελα πολύ να ακούσω προτάσεις φίλων για το τι ψαράκια να φιλοξενήσω στο ενυδρείο μου.

Σε κάθε περίπτωση το ενυδρείο πρέπει να είναι στρωμένο. Αν στρώνει με τα ψάρια μέσα, πρέπει να βάλεις αγγελία για μπόλι. Αν δεν εχεις βάλει ψάρια μέσα, πρέπει να αποφασίσεις πως θα το στρώσεις

Δεν είδα κάπου να αναφέρεσαι σε μετρήσεις. Αν δεν έχεις κάνει, πρέπει να προμηθευτείς υγρά τεστ

Σε γενικές γραμμές, η φίλτρανση σου, ο φωτισμός σου και τα λίτρα, είναι δεμένα μεταξύ τους

Τα λευκά αυγά θεωρητικά προέρχονται απ τα σαλιγκάρια. Μήπως έχεις κάποιο zebra που απλά δεν το έχεις δει?
Ισως να πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι για την αγορά ενός controller, ωστε να ρυθμίζει θέρμανση και ψύξη...χειμώνα καλοκαίρι!

Η μεγάλη ρίζα ίσως να μαζεύει αρκετό σκουπίδι στη βάση της, μήπως να την δοκιμάσεις ανάποδα ώστε να δημιουργηθεί καμάρα?

__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-10-13, 11:28
Το avatar του χρήστη TIMOS
TIMOS Ο χρήστης TIMOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 27
Smile

Καλημέρα και σε ευχαριστώ Chocolate Pum!
Τα 3 Iriatherina και οι Amano τα έχω από το προηγούμενο setup του ίδιου ενυδρείου που το είχα ως γαριδοενυδρείο... Οπότε χρειάζομαι να συμπληρώσω ψαράκια και ακούω τις προτάσεις σας!
Οι τιμές μου είναι:
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):20
Σχετικά με τα αυγά όπως έχω γράψει, είχα nerite(zebra) snails και τα απομάκρυνα γιατί πίστευα ότι κάνουν αυτά τα αυγά. Αλλά συνεχίζεται η παραγωγή των αυγών... Πολύ πιθανό να μου έχει "ξεφύγει" κάποιο ακόμα!
Για το κορμό θα δούμε στην πορεία γιατί έχει moss πλέον πάνω της και δεν είναι εύκολη η αλλαγή της.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131027_074740.jpg
Εμφανίσεις:  241
Μέγεθος:  40,2 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 07-03-16 στις 08:40
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-10-13, 12:52
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Ωραίο το setup σου.
Από ψάρια υπάρχουν πολλά που μπορούν αν μπουν. Συχνά σε φυτεμένο πολλοί προτείνουν τα CPD (Celestichthys margaritatus) που μπορείς να τα δεις εδώ, μαζί με πολλά άλλα 'εύκολα' ψάρια. Προσωπικά τα θεωρώ από τα πιο όμορφα μικρά ψαράκια, αν και φοβούνται πανεύκολα και τείνουν να κρύβονται συνέχεια πίσω από τα φυτά.
Κάπως λιγότερο όμορφα είναι τα tanichthys albonubes αλλά είναι ιδιαίτερα ανθεκτικά ψαράκια (δες μόνο το εύρος των παραμάτρων νερού που ζουν) και αρκετά πιο θαραλλέα από τα CPD. Μπορείς να τα δεις και αυτά εκεί.

Αλλά οι επιλογές σου είναι πάρα πολλές, εσένα τί θα σου άρεσε;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-10-13, 13:19
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Καλή αρχη στο φυτεμένο.
Πέρα από την ψαροσυνθεση εχω δυο ενστάσεις.
Η μια ειναι το λευκο υπόστρωμα που δεν χτυπάει και πολύ καλά στο μάτι.
Πιστευω πώς θα ταιριαζε καλύτερα ενα υπόστρωμα της seachem ειτε το black sand ή το red...
Η δευτερη παρατήρηση ειναι οι κρυπτοκορίνες.
Τις εχεις βάλει μπροστά και ειναι λάθος αυτη η θεση.
Οι κρυπτοκορινες εκτος του ότι ψηλώνουν πολύ (εμενα αισιως ειναι στους 40 πόντους υψος αυτη τη στιγμη) πολλαπλασιάζονται πολύ ευκολα και μετά από καιρο θα δεις όλο το βυθο μπροστά να εχει γεμισει από αυτη και θα αναγκαζεσαι να ξηλώνεις γιατι δεν θα βλέπεις τιποτα πίσω.
Βγάλτη και τοποθετησέ τη πιο πίσω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-10-13, 14:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάπως λιγότερο όμορφα είναι τα tanichthys albonubes αλλά είναι ιδιαίτερα ανθεκτικά ψαράκια (δες μόνο το εύρος των παραμάτρων νερού που ζουν) και αρκετά πιο θαραλλέα από τα CPD. Μπορείς να τα δεις και αυτά εκεί.
Πιστευεις οτι ειναι ευκολο να ρυθμιζει το παρακατω, το καλοκαιρι, χωρις ψυξη, controller και αναπληρωση της εξατμισης?
Παράθεση:
Παράμετροι νερού:
Θερμοκρασία: 16 - 22C
(Αν και πανε και πιο λιγο ψηλα και χαμηλα 15-25C)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-10-13, 14:30
Το avatar του χρήστη TIMOS
TIMOS Ο χρήστης TIMOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίο το setup σου.
Από ψάρια υπάρχουν πολλά που μπορούν αν μπουν. Συχνά σε φυτεμένο πολλοί προτείνουν τα CPD (Celestichthys margaritatus) που μπορείς να τα δεις εδώ, μαζί με πολλά άλλα 'εύκολα' ψάρια. Προσωπικά τα θεωρώ από τα πιο όμορφα μικρά ψαράκια, αν και φοβούνται πανεύκολα και τείνουν να κρύβονται συνέχεια πίσω από τα φυτά.
Κάπως λιγότερο όμορφα είναι τα tanichthys albonubes αλλά είναι ιδιαίτερα ανθεκτικά ψαράκια (δες μόνο το εύρος των παραμάτρων νερού που ζουν) και αρκετά πιο θαραλλέα από τα CPD. Μπορείς να τα δεις και αυτά εκεί.

Αλλά οι επιλογές σου είναι πάρα πολλές, εσένα τί θα σου άρεσε;
Καλησπέρα φίλε μου!
Ωραία και τα CPD... Έχω δύο ιδέες:
1)μια Amazon community-σύνθεση από corydoras, otocinclus, red nose Tetra και cardinal Tetra ή
2)Ένα ζευγάρι Apistogramma Cacatuoides με μερικά Corydoras.
Τον δεύτερο συνδυασμό δεν τον έχω "δοκιμάσει" ποτέ!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή αρχη στο φυτεμένο.
Πέρα από την ψαροσυνθεση εχω δυο ενστάσεις.
Η μια ειναι το λευκο υπόστρωμα που δεν χτυπάει και πολύ καλά στο μάτι.
Πιστευω πώς θα ταιριαζε καλύτερα ενα υπόστρωμα της seachem ειτε το black sand ή το red...
Η δευτερη παρατήρηση ειναι οι κρυπτοκορίνες.
Τις εχεις βάλει μπροστά και ειναι λάθος αυτη η θεση.
Οι κρυπτοκορινες εκτος του ότι ψηλώνουν πολύ (εμενα αισιως ειναι στους 40 πόντους υψος αυτη τη στιγμη) πολλαπλασιάζονται πολύ ευκολα και μετά από καιρο θα δεις όλο το βυθο μπροστά να εχει γεμισει από αυτη και θα αναγκαζεσαι να ξηλώνεις γιατι δεν θα βλέπεις τιποτα πίσω.
Βγάλτη και τοποθετησέ τη πιο πίσω.
Καλησπέρα Κωνσταντίνε!
Η λευκή χαλαζιακή είναι ακόμα "έντονη" στο μάτι γιατί τα φυτά αν προσέξεις είναι μικρά ακόμα και δεν έχουν αναπτυχθεί. Μόλις μια βδομάδα είναι που τ αγόρασα... ¶μα αρχίσουν να αναπτύσσονται πιστεύω ότι θα σπάσει το έντονο λευκό της άμμου! Ο φακός την κάμερας το δείχνει και πιο έντονα από τι είναι. Σχετικά με τις κρυπτοκορίνες τις έχω από το προηγούμενο στήσιμο του ενυδρείου και λυπόμουνα να τις δώσω μέχρι να αρχίσουνε να αναπτύσσονται τα υπόλοιπα φυτά. Όντως μεγαλώνουν αρκετά οπότε όταν δω ότι αρχίζουν να πνίγουν τα υπόλοιπα θα τα δώσω!

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις παρατηρήσεις και τις προτάσεις σας!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστευεις οτι ειναι ευκολο να ρυθμιζει το παρακατω, το καλοκαιρι, χωρις ψυξη, controller και αναπληρωση της εξατμισης?

(Αν και πανε και πιο λιγο ψηλα και χαμηλα 15-25C)
Καλησπέρα και σε εσένα Σπύρο!
Συμφωνώ με το θέμα των θερμοκρασιών... Παρόλο που έχω κιτάκι με ανεμιστήρες για τον controller μου για το καλοκαίρι, τόσο χαμηλά δεν νομίζω να καταφέρω να διατηρήσω τις θερμοκρασίες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TIMOS : 27-10-13 στις 14:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-10-13, 14:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TIMOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και σε εσένα Σπύρο!
Συμφωνώ με το θέμα των θερμοκρασιών... Παρόλο που έχω κιτάκι με ανεμιστήρες για τον controller μου για το καλοκαίρι, τόσο χαμηλά δεν νομίζω να καταφέρω να διατηρήσω τις θερμοκρασίες.
Ολα γινονται, απλα χρειαζεται ο καταλληλος εξοπλισμος.
Και πρεπει να βλεπουμε και την συμβατοτητα με τα αλλα ειδη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-10-13, 15:39
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστευεις οτι ειναι ευκολο να ρυθμιζει το παρακατω, το καλοκαιρι, χωρις ψυξη, controller και αναπληρωση της εξατμισης?

(Αν και πανε και πιο λιγο ψηλα και χαμηλα 15-25C)
Έχεις δίκιο, είναι δύσκολο! Να το μόνο πρόβλημά τους. Αν και πάνε μέχρι 25°C χρειάζεται οπωσδήποτε ανεμιστηράκια και controller. Επίσης αυτόματη αναπλήρωση αν λείπεις για πολλές ημέρες. Το ψυκτικό είναι πολύ καλή αλλά ακριβή λύση.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-10-13, 15:48
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TIMOS Εμφάνιση μηνυμάτων


Σχετικά με τις κρυπτοκορίνες τις έχω από το προηγούμενο στήσιμο του ενυδρείου και λυπόμουνα να τις δώσω μέχρι να αρχίσουνε να αναπτύσσονται τα υπόλοιπα φυτά. Όντως μεγαλώνουν αρκετά οπότε όταν δω ότι αρχίζουν να πνίγουν τα υπόλοιπα θα τα δώσω!


-------------------------
Δεν ειπα να τις βγάλεις τελειως αλλά να τις αλλάξεις θέση.
Βγαλτες και βάλε τις πιό πίσω και πιό πυκνά φυτεμένες.Ακόμα καλύτερα κρύψτες πίσω από τη ριζα.Μεγαλώνοντας θα κάνουν πολύ ωραιο ντεκορ αφου θα φαινεται ότι ξεπετάγονται πίσω από τη ρίζα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωτισμός φυτεμένου tzetzos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 02-07-12 13:53
Ξεκίνημα νέου ενυδρείου xristoss Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα 1 22-04-12 06:55
Ξεκίνημα φυτεμένου jimn Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 09-02-10 02:02
Ξεκίνημα φυτεμένου χαμηλών απαιτήσεων... John T Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 22-03-05 19:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06165 seconds with 14 queries