Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-03-07, 20:57
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Ξαναλεω, οτι εγω εκανα διημερη αντι της τριημερης συσκοτισης που προτεινεται συνηθως... Κανενα προβλημα σε κανενα απο τα φυτα... Ενδεικτικα αναφερω τα φυτα που φιλοξενει το ανυδρειο μου: Limnophila Sessiliflora, Cabomba Caroliana, Myriophyllum Brasiliensis, Ludwigia Glandulosa, Ludwigia Mullerti, Hygrophila Polysperma, Hygrophila Polysperma "Rosa", Cryptocoryne Wendttii "Brown", Echinodorus (υβριδιο κατι κοντα σε bleheri), Heteranthera Zosterifolia, Heteranthera Dubia, Bacopa Monnireri, Lilaeopsis Mauritiana, Alternanthera Reineicki...
Βλεπεις δηλαδη οτι μεταξυ αυτων υπαρχουν αρκετα κοκκινα, μωβ κλπ...
Παντως αυτο που γραφω παραπανω για τη μεταφορα των φυτων απο τον παραγωγο στο pet shop, ισχυει 100%
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-03-07, 21:07
Το avatar του χρήστη Z_X
Z_X Ο χρήστης Z_X δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-11-2006
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 950
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Z_X
Προεπιλογή

Πάντως λίγο που σήκωσα το κάλυμα για να δώ τι παίζει,το bga έχει μετατραπεί σε μία άσπρη-κρέμ μάζα.
Καλά πάμε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-03-07, 21:10
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanosatha Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξαναλεω, οτι εγω εκανα διημερη αντι της τριημερης συσκοτισης που προτεινεται συνηθως...
Με κάλυψες. Απλά ήθελα να δώ αν έχει δοκιμαστεί και με τρείς μέρες σκοτάδι.
Το ότι έχεις κι εσύ κόκκινα, με ησυχάζει ακόμα περισσότερο !!
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-03-07, 21:14
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Μαριλένα, τριήμερη συσκότιση έχω κάνει εγώ στο ενυδρείο μου και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα με τα φυτά. Στο ενυδρείο μέσα έχω διάφορα είδη εχινόδορων, κρυπτοκορίνες και βαλισνέριες.
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-03-07, 21:17
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Liolios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαριλένα, τριήμερη συσκότιση έχω κάνει εγώ στο ενυδρείο μου και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα με τα φυτά. Στο ενυδρείο μέσα έχω διάφορα είδη εχινόδορων, κρυπτοκορίνες και βαλισνέριες.
Ευχαριστώ

Είχες αποτέλεσμα με την άλγη?
Τη λίπανση τη σταματάω αυτές τις τρείς μέρες?
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-03-07, 21:28
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Στην bga, για την οποία είχα κάνει και τη συσκότιση, είχα τέλειο αποτέλεσμα. Δεν έμεινε τίποτα! Κατά τη διάρκεια της συσκότισης κλείνεις το διόξειδιο, σταματάς την όποια λίπανση και δεν ταϊζεις.
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-03-07, 21:31
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Liolios Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην bga, για την οποία είχα κάνει και τη συσκότιση, είχα τέλειο αποτέλεσμα. Δεν έμεινε τίποτα! Κατά τη διάρκεια της συσκότισης κλείνεις το διόξειδιο, σταματάς την όποια λίπανση και δεν ταϊζεις.
Ευχαριστώ!!
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-03-07, 21:39
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Liolios Εμφάνιση μηνυμάτων
...Κατά τη διάρκεια της συσκότισης κλείνεις το διόξειδιο, σταματάς την όποια λίπανση και δεν ταϊζεις.
Δεν εχει πολλη σημασια το αν θα κοψεις τη λιπανση κατα τη διαρκεια της συσκοτισης τοσο για την ιδια τη bga, οσο για τον απλο λογο οτι δε θα δουλευουν τα φυτα (χωρις φως), οποτε δε χρειαζονται. Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι μια μετρηση νιτρικων, για να δουμε αν η ελειψη τους οδηγησε στην εμμφανιση της bga. Αν οντως δεν εχεις νιτρικα η εχεις λιγα, τοτε προσθεσε πριν τη συσκοτιση. Αν μαλιστα το προβλημα δεν ειναι σε ολα τα μηκη και πλατη του ενυδρειου, μπορεις να τα ριχνεις (τα νιτρικα) κατευθειαν επανω στα σημεια που εχουν προσβληθει απο αυτην...
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-03-07, 21:47
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanosatha Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχει πολλη σημασια το αν θα κοψεις τη λιπανση κατα τη διαρκεια της συσκοτισης τοσο για την ιδια τη bga, οσο για τον απλο λογο οτι δε θα δουλευουν τα φυτα (χωρις φως), οποτε δε χρειαζονται. Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι μια μετρηση νιτρικων, για να δουμε αν η ελειψη τους οδηγησε στην εμμφανιση της bga. Αν οντως δεν εχεις νιτρικα η εχεις λιγα, τοτε προσθεσε πριν τη συσκοτιση. Αν μαλιστα το προβλημα δεν ειναι σε ολα τα μηκη και πλατη του ενυδρειου, μπορεις να τα ριχνεις (τα νιτρικα) κατευθειαν επανω στα σημεια που εχουν προσβληθει απο αυτην...
Για τα φυτά ρώτησα...
Τώρα με τα νιτρικά, μου ανοίγεις άλλο κεφάλαιο
Τα νιτρικά μου είναι κάτω από 10 (δηλαδή στο τεστ, είναι λίγο πιο σκούρο από το χρώμα του 5 και λίγο πιο ανοιχτό από το 10)
Νομίζω ότι έχω λίγα για φυτεμένο.

Λέγοντας όμως ότι πρέπει να προσθέσω νιτρικά τι ακριβώς εννοούμε??? (εδώ είναι το κεφάλαιο που μου ανοίγεις )

Μέχρι στιγμής το πρόβλημα που εχω αντιμετωπίσει, είναι να μειώσω νιτρικά. Πρώτη φορά χρειάζεται να βάλω.
Πως αυξάνεις τα νιτρικά σου? Δηλαδή, τι προσθέτεις, που το βρίσκεις και σε τι μορφή είναι???? Α .... και πόσο?
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-03-07, 18:46
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Liolios Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην bga, για την οποία είχα κάνει και τη συσκότιση, είχα τέλειο αποτέλεσμα. Δεν έμεινε τίποτα! Κατά τη διάρκεια της συσκότισης κλείνεις το διόξειδιο, σταματάς την όποια λίπανση και δεν ταϊζεις.
συμφωνώ απλά εφόσον έχουμε έλεγχο παροχής του co2 από ph controler δεν νομίζω ότι χρειάζεται διακοπή του=αύξηση ph.Συμφωνώ και με τον Θάνο για την αναγκαιότητα απομάκρυνσης της νεκρής BGA με μεγάλη αλλαγή νερού μετά την συσκότιση αλλά πιστεύω ότι ρυθμίσεις στην λίπανση πρέπει να δικοπούν και να ξεκινήσουν μετά την συσκότιση.

Θάνο δεν καταλαβαίνω γιατί να ρίξουμε νιτρικά πάνω στην BGA όπως κάνουμε με το οξυζενέ σε κάποια είδη άλγης. Δεν "φαρμακώνουμε" την άλγη ούτε με τα νιτρικά , ούτε με τα φωσφωρικά - co2 - flourish excel κλπ "απλά" προσπαθούμε να έχουν τα φυτά απ' όλα αυτά σε ένα ισορροπημένο επίπεδο χωρίς υπερβολικές συγκεντρώσεις ώστε να έχουμε φυτά με υγιή ανάπτυξη και την άλγη στο περιθώριο. Η λογική δηλ. είναι <<ικανή μάζα ευτυχισμένων φυτών νικάει την άλγη>> και όχι <<νιτρικά ή φωσφορικά ή floyrish excel κλπ νικάνε την άλγη>>.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-03-07, 18:58
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaia Εμφάνιση μηνυμάτων
Θάνο δεν καταλαβαίνω γιατί να ρίξουμε νιτρικά πάνω στην BGA όπως κάνουμε με το οξυζενέ σε κάποια είδη άλγης. Δεν "φαρμακώνουμε" την άλγη ούτε με τα νιτρικά , ούτε με τα φωσφωρικά - co2 - flourish excel κλπ "απλά" προσπαθούμε να έχουν τα φυτά απ' όλα αυτά σε ένα ισορροπημένο επίπεδο χωρίς υπερβολικές συγκεντρώσεις ώστε να έχουμε φυτά με υγιή ανάπτυξη και την άλγη στο περιθώριο. Η λογική δηλ. είναι <<ικανή μάζα ευτυχισμένων φυτών νικάει την άλγη>> και όχι <<νιτρικά ή φωσφορικά ή floyrish excel κλπ νικάνε την άλγη>>.
Συμφωνω σε ολα αυτα, απλα οταν μιλαμε για bga μιλαμε για μια πολυ ιδιαιτερη περιπτωση. Εγω πιο πολυ το σκεφτομαι σαν μια "παρασιτικη γλιτσα", που δεν την ενδιαφερει και πολυ το αν τα υπολοιπα φυτα του ενυδρειου πανε καλα η οχι (να και γιατι ενφανιζεται ακομα και σε πυκνοφυτεμενα ενυδρεια με πολυ καλη αναπτυξη φυτων) αφου μπορει να φτιαξει μονη της οσα χρειαζεται (κυριως αζωτο). Μια σκεψη ειναι οτι εμφανιζεται οταν τα νιτρικα ειναι σε χαμηλα επιπεδα. Αν της δωσεις να καταλαβει οτι υπαρχουν νιτρικα (εδω επικεντρωνεται η "ενεση" νιτρικων) φανταζομαι οτι υποχωρει. Για το ποσο το τελευταιο εχει βαση σαν εξηγηση, θα σε γελασω. Και εγω προσφατα το εμαθα μετα απο αναζητηση για την bga στο διαδυκτιο και μετα απο κατ' ιδιαν συζητησεις με το Γιαννη (lasal) που παλευε καιρο με αυτην... Νομιζω παντως οτι το "κολπο" δουλευει...
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προβληματάκι με BGA Theokyr Γλυκό νερό - Γενικά 5 21-11-05 14:53
blue-green algea ειναι προβλημα? nick tsel Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 10 01-12-04 20:52
BGA antonis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 26-11-03 18:03
BGA antonis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 22-11-03 01:30
Algae, algae prevention, algae eaters, Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 15-12-02 05:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05895 seconds with 14 queries