Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-06-10, 00:49
andy
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή μονομαχος-γλυφτης

Καλημερα!Εχω ενα μονομαχο εδω και τεσσερις μηνες σε ενα ενυδρειο 25 λιτρων.Θα μπορουσα να βαλω μαζι του ενα γλυφτη?Και κατα ποσο αυτο θα βοηθουσε στον καθαρισμο του ενυδρειου μου?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-06-10, 01:20
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλώς όρισες!

Τα λίτρα σου ψιλοείναι απαγορευτικά για "γλύφτη", ανεξάρτητα από τη συγκατοίκηση με μονομάχο, που πάντα είναι ένα ρίσκο. Αν θες κάτι να σου καθαρίζει τα πάντα δεν υπάρχει και σίγουρα δε διαλέγεις κατοίκους για το ενυδρείο σου με βάση αυτό το κριτήριο, με την έννοια ότι εάν υπάρχει ένα πρόβλημα π.χ. άλγη το σωστό είναι να διορθώσεις αυτό που σου προκαλεί έξαρση άλγης. Ο καθαρισμός γίνεται με τα χέρια μας!

Πάντως αυτά που μπορούν να βοηθήσουν και τα χρησιμοποιούν σχεδόν όλοι εδώ είναι διάφορα είδη γαρίδων και σαλιγκαριών. Από γαρίδες μιλάμε για red cherry και ακόμα πιο καλή δουλειά κάνουν οι amano, απλά οι cherry αναπαράγονται πανεύκολα και πολλαπλασιάζονται και από σαλιγκάρια πιο συχνά χρησιμοποιούνται τα apple snails, τα zebra nerite και αν βρεις πολύ καλή δουλειά κάνουν τα clithon. Αυτά από μένα!

Ό,τι θες το ρωτάς και κάποιος θα βρεθεί να σου απαντήσει και καλό είναι μέχρι να μπορείς να παίρνεις αποφάσεις μόνος σου (ειδικά για τα ψάρια που θα έχεις μέσα ανάλογα με τις απαιτήσεις του καθενός) να ρωτάς για να προστατέψεις και τα λεφτά που δίνεις και τους κατοίκους σου!

Αλήθεια μια και γράφεις πρώτη φορά, έχεις τις διάφορες μετρήσεις για το νερό σου για να ξέρεις αν όλα πάνε καλά; Γενικά ποια είναι η ρουτίνα σου, τι εξοπλισμό έχεις, πώς καθαρίζεις και κάθε πότε το φίλτρο σου κλπ. Δε σου κάνω έλεγχο, απλά για να πάρεις τις σωστές συμβουλές!

Καλώς ήρθες και πάλι!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-06-10, 02:00
andy
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Καλως σας βρηκα!

Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον, ησουν αρκετα κατατοπιστικος.Σχετικα με τον εξοπλισμο του ενυδρειου μου,εχω τον βασικο εξοπλισμο(δηλαδη οτι περιλαμβανε η συσκευασια του).Μεσα στο ενυδρειο εχω τοποθετησει εκτος απο την αμμο ενα πλαστικο βραχακι με φυτο και κανα δυο κοραλια.Αλλαζω το 1/3 του νερου μια φορα το μηνα προσθετοντας βιολογικες καλλιεργιες(sera nitrivec) και βελτιωτικο νερου(sera aquatan).Αυτα τουλαχιστον μου ειπαν απο το pet shop.Χρειαζομαι κατι αλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-06-10, 02:24
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Κανονικά κάνουμε διάφορα τεστ στο νερό μας για να ξέρουμε και ότι ζει στις κατάλληλες συνθήκες για τις οποίες είναι "φτιαγμένο" το ψάρι μας, όπως οξύτητα (pH), γενική σκληρότητα (GH), ανθρακική σκληρότητα (KH), όπως και το πιο βασικό όλων ότι δε ζει σε τοξικό περιβάλλον. Για αυτο μετράμε αμμωνία (NH3/NH4), νιτρώδη (NO2) και νιτρικά (NO3). Αυτά τα τρία πρέπει να τα μετράς οπωσδήποτε. Διάβασε στα υπομνήματα των αρχαρίων και θα καταλάβεις τη σημασία του κάθε ενός.

Όταν έχεις ένα στρωμένο φίλτρο, δηλαδή έχει αναπτυχθεί σε αυτό η κατάλληλη βιολογία (βακτήρια) ώστε να εξουδετερώνονται τα τοξικά αμμωνία-νιτρώδη και να καταλήγουν στα πολύ λιγότερο βλαβερά νιτρικά (τα οποία απλά απομακρύνουμε με αλλαγές νερού) δε χρειάζονται τα αγοραστά βακτήρια. Και μάλιστα είναι διάφορα σκευάσματα αμφιβόλου σύστασης και αποτελεσματικότητας σε αυτά που διαφημίζουν και με αυτά που ξέρω ίσως να βοηθήσουν σε κάποια έκτακτη ανάγκη. Από εκεί και πέρα η χρήση τους απλά επιβαρύνει την τσέπη σου χωρίς λόγο. Μετά από τέσσερις μήνες που τρέχει το ενυδρείο σου λογικά είναι πια στρωμένο το φίλτρο (αν και σίγουρα όχι με τις ασφαλείς για τα ψάρια σου μεθόδους που θα βρεις αναλυτικά στα υπομνήματα των αρχαρίων) εκτός και αν πλένεις τα υλικά του φίλτρου σου σε νερό βρύσης, οπότε και το χλώριο και η χλωραμίνη σκοτώνουν ό,τι υπάρχει. Τις αλλαγές νερού για αρχή να τις καθιερώσεις στο 30% την εβδομάδα, ώστε να μην ανεβαίνουν πολύ τα νιτρικά, τα οποία και αυτά σε μεγάλες συγκεντρώσεις γίνονται τοξικά και εφόσον με τον καιρό τα τεστ σου δείξουν ότι μπορείς να κάνεις και πιο αραιές αλλαγές βλέπεις και κάνεις, πάντως το καινούργιο νερό είναι πάντα καλό! Το aquatan προσωπικά δεν το έχω σε μεγάλη εκτίμηση γιατί όπως λέει εξουδετερώνει μόνο το χλώριο και όχι τη χλωραμίνη, οπότε μισή δουλειά. Αυτά που χρησιμοποιούνται περισσότερο είναι το Seachem Prime, το API Stress Coat και το Tetra Aquasafe. Για αυτό σε ξαναρωτάω πλένεις τα υλικά του φίλτρου σου σε νερό βρύσης; Αλήθεια τι έχει μέσα το φίλτρο σου και σε τι θερμοκρασία έχεις το ψαράκι σου; Καλοκαίρι είναι βέβαια τώρα, αλλά έχεις θερμοστάτη έτσι;

Τώρα για τη διακόσμηση όπως θα καταλάβεις με μερικές βόλτες εδώ μέσα όλοι προτιμούν να έχουν κάτι φυσικό και αποφεύγουν οτιδήποτε το τεχνητό. Δηλαδή ξεχνάς πλαστικά, κάστρα κλπ! Υπάρχουν και άλλοι λόγοι πέρα του αισθητικού για τα τεχνητά. Αν θες μπορείς να βάλεις κάποια αληθινά φυτά, χαμηλών απαιτήσεων που χρειάζονται από μηδενική έως ελάχιστη φροντίδα. Τι τύπο λάμπας και πόσων watt έχει το ενυδρείο σου;



Καταλαβαίνω ότι όλα σου ακούγονται περίεργα γιατί άλλα σου λένε στο μαγαζί, αλλά πίστεψέ με όλοι εδώ μέσα θέλουμε να βοηθιόμαστε και να κάνουμε τα λεφτά μας να μετράνε και όχι να τα δίνουμε χωρίς λόγο. Όλοι ξέρουμε επαγγελματίες που λένε ό,τι να 'ναι είτε από άγνοια είτε καθαρά για κέρδος. Λίγοι είναι αυτοί που ξέρουν τη δουλειά τους και σε σέβονται ως πελάτη.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-06-10, 02:51
andy
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Το φιλτρο μου αποτελειται απο δυο μερη.Το ενα ειναι ενα σπογγωδες υλικο και το αλλο ενα σακουλακι σαν τουλι με λευκα σαν πετραδακια μεσα.Και τα δυο τα πλενω στο νερο που αδειαζω μετα απο καθε αλλαγη του ενυδρειου.Τι εννοεις λεγοντας οτι πρεπει να αλλαζω το νερο στο 30% της εβδομαδας?Δηλαδη καθε εβδομαδα? Κατι αλλο που ηθελα να ρωτησω ειναι ποσο διαστημα πρεπει να βλεπει το ψαρι το φως.Το ρωταω γιατι το ενυδρειο βρισκεται σε δωματιο που το μαγαλυτερο μερος της ημερας δεν φωτιζεται με αποτελεσμα να αφηνω το φως του δωματιου αναμμενο τα πρωινα που φευγω για δουλεια.Ο θερμοστατης ειναι μονιμα στους 25 βαθμους.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-06-10, 03:07
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ναι, κάθε εβδομάδα πρέπει να αλλάζεις το 30% του νερού, αλλά αν χρειάζεται περισσότερο ή λιγότερο θα στο πουν οι μετρήσεις σου! Για να σου δώσω να καταλάβεις τα νιτρικά, τα οποία είναι το τελευταίο στάδιο του κύκλου του αζώτου (τουλάχιστον του κομματιού που χρησιμοποιούμε εμείς στις περισσότερες των περιπτώσεων) σε γενικές γραμμές πρέπει να τα κρατάμε κάτω από 20 (τιμή που σου δίνει το ανάλογο τεστ) και ένα μέρος τους απορροφάται από τα φυτά και τα υπόλοιπα απομακρύνονται με τις αλλαγές. Μπορεί για παράδειγμα μέχρι το τέλος του μήνα να έχουν φτάσει πάνω από 100, κάτι το οποίο δημιουργεί προβλήματα στα ψάρια. Μπορεί έτσι; Γιατί χωρίς μετρήσεις πας στα τυφλά.

Ο τρόπος που καθαρίζεις τα υλικά του φίλτρου σου είναι ο σωστός, απλά να συμπληρώσω ότι δε χρειάζεται απαραίτητα σε κάθε αλλαγή, αλλά όποτε βλέπεις ότι έχει πέσει η ροή του φίλτρου σου. Το σφουγγάρι αν έχει στουμπώσει δεν το στίβεις τρελά να φύγουν τα πάντα, αλλά απαλά. Αν αυτά τα άσπρα που έχει μέσα το φίλτρο είναι αυτά:http://www.sera.de/index.php?id=802&L=14 είναι πολύ καλό βιολογικό υλικό.

Για το φωτισμό τώρα δεν έχω σαφή άποψη για αυτό που λες όσον αφορά τα ψάρια τα ίδια, αλλά σε γενικές γραμμές βάζεις ένα χρονοδιακόπτη στη λάμπα του ενυδρείου και έχεις ανοιχτό το φωτισμό γύρω στις 8-10 ώρες. Τώρα που δεν έχεις καθόλου φυτά να σε προφυλάσσουν και από προβλήματα άλγης ίσως να θέλει και λιγότερο. Αλλά γιατί ανάβεις του δωματίου; Δεν έχει φωτισμό το ίδιο το ενυδρείο; Οι μόνομάχοι πάντως, σύμφωνα με αυτά που ξέρω δε χρειάζονται πολύ δυνατό φωτισμό.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-06-10, 03:43
andy
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω και παλι!Θα εφαρμοσω αυτα που μου ειπες,απλα προτεινε μου καποιο τεστ νερου αν εχεις υποψη σου και πες μου με ποιο τροπο θα μπορουσα να καθαρισω την αλγη απο τα τοιχωματα του ενυδρειου και απο τα διακοσμητικα που εχω βαλει μεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-06-10, 16:53
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Τα πιο αναγνωρισμένα τεστ νερού είναι τα υγρά τεστ της API και γενικά σύμφωνα με τις συμβουλές και άλλων αυτά που συνήθως βγάζουν κάποιες φορές λάθος αποτελέσματα είναι της Sera και ίσως της Tetra. Επίσης τα τεστ σε μορφή στικ είναι πολύ πιο γρήγορα, αλλά αν μετρήσεις πόσα τεστ κάνεις με το κάθε ένα μπορεί να είναι και ακριβότερα και το κύριο ότι πολλές φορές δεν μπορείς να καταλάβεις ποιο ακριβώς χρώμα έχουν για να καταλάβεις το αποτέλεσμα. Ρίξε μια ματιά εδω:

http://www.osmosisaquariums.gr/index...emart&Itemid=1
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...ry&id=22&show=
http://www.nemoworld.gr/home/aquariu...0&limitstart=0

Για την αντιμετώσπιση της άλγης ρίξε αρχικά μια ματιά εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38816, ώστε να ξέρεις ποια ακριβώς σε ταλαιπωρεί και αν δεν ξέρεις ακριβώς ποια είναι και τι να κάνεις ρώτα. Τώρα για να την καθαρίσεις από τα τοιχώματα μπορείς να πάρεις από μαγαζί κάτι μαγνήτες που κολλάει το ένα κομμάτι στη μέσα μεριά του ενυδρείου και το άλλο είναι από έξω και όπως το κουνάς τις ξύνει. Αλλά επειδή έχεις μικρό ενυδρείο (αν και σωστό για το μονομάχο σου, κάτι που ξέχασα να σου πω παραπάνω, γιατί πολλές φορές πουλάνε τους μονομάχους σε κάτι πεντάλιτρα) δε νομίζω ότι χρειάζεσαι κάτι τέτοιο και μπορείς απλά να ξεπλύνεις καλά μια τηλεκάρτα και να έχεις ένα λάστιχο, οπότε με το που ξύνεις να τα ρουφάει από το ενυδρείο. Αλλά θα στο ξαναπώ ότι τα φυτά βοηθάνε και αν διαβάσεις λίγο θα δεις ότι πολλά δε χρειάζονται να ασχολείσαι ιδιαίτερα μαζί τους. Εξάλλου πολλοί βάζουν αγγελίες με τα κλαδέματα που δε χρειάζονται και μπορείς να τα αποκτήσεις φθηνά ή και τζάμπα!

Πάντως βάλε και μερικές φωτογραφίες να σου πουν και άλλοι τη γνώμη τους για το τι μπορείς να κάνεις καλύτερο!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-06-10, 02:13
andy
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Εκανα οτι καλυτερο μπορουσα με την τηλεκαρτα και το λαστιχο!Μηπως μπορεις να μου πεις πως θα ανεβασω τις φωτογραφιες?Σε ευχαριστω και παλι.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-06-10, 02:24
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7550

Αν είναι μεγαλύτερες από όσο λέει ή θα πρέπει να τις μικρύνεις ή να τις ανεβάσεις σε κάποιο site τύπου imageshack και να βάλεις τους συνδέσμους.

Περιμένουμε να δούμε όταν μπορέσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-06-10, 20:47
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-06-10, 00:10
andy
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Φωτογραφιες ενυδρειου

Ελπιζω να τα καταφερα!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-06-10, 00:16
andy
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Φωτογραφίες ενυδρείου

Μάλλον τώρα τα κατάφερα!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00040.jpg
Εμφανίσεις:  793
Μέγεθος:  42,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00130.jpg
Εμφανίσεις:  763
Μέγεθος:  77,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-06-10, 00:47
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δύο-τρία πραγματάκια να σου πω και ελπίζω τώρα που έβαλες φωτογραφίες να σου πουν αυτοί που μπορούν καλύτερα τη γνώμη τους! ¶ντε γιατί θα μιλάμε μόνο οι δυο μας αν το πάμε έτσι και δε θα ξέρω να σου πω και πολλά, όχι τίποτα άλλο!

Το ένα είναι να σε ρωτήσω αν τα πτερύγια του μονομάχου σου είναι κολλημένα μεταξύ τους ή φαίνονται απλά έτσι γιατί την ώρα που φωτογράφησες κολυμπούσε ο μάγκας;

Το άλλο είναι για τα κοχύλια που έχεις μέσα από αυτά που ξέρω ανεβάζουν τη σκληρότητα του νερού, κάτι το οποίο δεν είναι καλό για ένα ψάρι που θέλει ψιλομαλακό και ψιλοόξινο νεράκι για να περνάει καλύτερα και να έχει λιγότερα προβλήματα. Έχεις κανένα τεστ για το νερό σου ή δεν έχεις προμηθευτεί ακόμα;

Ακόμα να σου πω ότι με κανένα ξυλάκι, πετρούλα (μη ασβεστολιθική) και λίγα αληθινά φυτά θα δεις άλλο ενυδρείο, αν και αυτά γούστα είναι, νομίζω ότι θα δείξει πολύ ομορφότερο με λίγα πραγματάκια και θα το χαίρεστε περισσότερο και οι δυο σας!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-06-10, 01:28
andy
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!Οι φωτογραφίες είναι από τα ενυδρεία σου?
-------------------------
Καλήμερα!Τα πτερύγια του μάγκα δεν είναι κολλημένα απλά όπως είπες κολυμπάει. Όσο για το τεστ νερού δεν κατάφερα να το προμηθευτώ,με τη πρώτη ευκαιρία όμως θα το κάνω.Η διακόσμηση όντως θέλει αλλαγή και το πιστεύω περισσότερο καθώς παρατηρώ και άλλα ενυδρεία μέσα στο site. Εσύ τι είδους ψάρια έχεις?Θα μπορούσα να δω μια φωτογραφία από το ενυδρείο σου?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andy : 24-06-10 στις 01:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-06-10, 01:40
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δυστυχώς εγώ ακόμα δεν έχω ψάρια, μόνο έχω βοηθήσει γνωστούς μου με τα δικά τους και διαβάζω για να είμαι έτοιμος όταν μου επιτρέψουν οι συνθήκες να αποκτήσω τα ενυδρεία που θέλω! Ρίξε μια ματιά αν θες στο πώς ήταν το δικό μου πριν κάποιο καιρό (δεν έχουν αλλάξει πάρα πολλά) με τις χελώνες που πια είναι μόνο μία (@!#$%^&), αλλά δεν αποτελεί πρότυπο για ενυδρείο με ψάρια γιατί μιλάμε για αρκετές διαφορές στις απαιτήσεις, αλλά τα βασικά είναι ίδια.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37198&page=2
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-06-10, 02:26
andy
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

OK! Κατάλαβα τι εννοείς. Κάτι αντίστοιχο σκεφτόμουν. Όσο για τις χελώνες σου δεν πειράζει.Μια και καλή!!! Από τη στιγμή που όλα αυτά (χελώνες, ψάρια,κ.λ.π)ζουν σε τεχνητό περιβάλλον είναι λογικό να έχουμε επιπλοκές. Εμείς να είμαστε καλά!
Σε ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-06-10, 09:02
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Καλημέρα! Τα κοχύλια θα πρέπει να φύγουν άμεσα γιατί σκληραίνουν το νερό και πολλές φορές απελευθερώνουν διάφορες ανεπιθύμητες ουσίες.
Ωραίος ο τυπάς, προσπάθησε να τον φωτογραφίσεις σε flaring (δηλαδή με ανοιχτά πτερύγια και βραγχιακά επικαλύμματα) για να φανούν καλύτερα τα χρώματα και η ουρά του. Αυτό μπορείς να το δεις όταν του βάλεις ένα καθρεφτάκι μπροστά στο ενυδρείο και βλέπει το είδωλό του (το περνάει για κάποιο αντίπαλο αρσενικό)..
Μπορείς να δοκιμάσεις κάποια εύκολα φυτά (κάνε μία αναζήτηση στην ενότητα ενυδρεία με φυτά), αλλά θα χρειαστείς κάποιο DIY φωτισμό ή κάποιο έτοιμο συστηματάκι (πχ http://www.arcadia-uk.info/product.p...&mid=10&lan=en)

Exelix: Δε συμμετέχουμε στη συζήτηση γιατί μιά χαρά απαντάς στις ερωτήσεις του φίλου μας μόνος σου
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-06-10, 09:17
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Exelix: Δε συμμετέχουμε στη συζήτηση γιατί μιά χαρά απαντάς στις ερωτήσεις του φίλου μας μόνος σου
Σωστα!!!

Μπραβο exelix η εξελιξη σου ειναι θεαματικη!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-07-10, 01:57
andy
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Φωτισμός ενυδρείου

Καλημερα!Μου είχες αναφέρει κάποια στιγμή για κάποιο χρονοδιακόπτη που θα μπορούσα να βάλω στη λάμπα του ενυδρείου μου. Τελικά θα το κάνω αλλά έχω ένα μικρο πρόβλημα.Το ενυδρείο έχει κοινό διακόπτη για το φως και για το μοτερακι του νερού, οπότε αν ο χρονοδιακόπτης σταματάει το ρεύμα θα κλείνει και το φως αλλά και το μοτερακι!Αν χρησιμοποιούσα μια εξωτερική λάμπα με χρονοδιακόπτη,η οποία θα έριχνε φως μέσα στο ενυδρείο από τα πλάγια θα είχα πρόβλημα?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-07-10, 09:59
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Φωτισμός από τα πλάγια δεν είναι ό,τι καλύτερο γιατί σε λίγο καιρό θα δεις το μονομάχο σου να γέρνει προς το φως (το φως βοηθάει τα ψάρια να αντιλαμβάνονται το πανώ-κάτω)...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-07-10, 16:21
andy
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Θα μπορούσα λοιπόν να κάνω κάτι άλλο προσωρινά για το διάστημα που θα λείπω?Το διάστημα αυτό θα είναι περίπου 15 ημέρες. Επίσης μου είπαν για κάποια ταμπλέτα η οποία αποδεσμεύει τροφή. Είναι η σωστή λύση η έχεις να μου προτείνεις κάτι άλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-07-10, 19:11
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Για 15 μέρες δεν θα έχει πρόβλημα με φωτισμό από τα πλάγια (ωστε να του βάλεις ένα εξωτερικό φωτιστικό με χρονοδιακόπτη). Με την τροφή δεν ξέρω τι θα κάνεις.. Δεν μπορείς να βάλεις την τροφή που είναι για μεγάλη διάρκεια 7-10 μέρες γιατί έιναι μόνο ένα ψάρι και σε μικρό ενυδρείο οπότε θα έχει πρόβλημα αμμωνίας. Εγώ θα έβαζα 2 τροφές από τις μικρές που είναι για σαββατοκύριακο, μία κοντά στην έξοδο του φίλτρου (που να έχει δυνατό ρεύμα ώστε να αποδεσμευτεί πρώτη) και τη δεύτερη σε μία γωνία μακριά από το φίλτρο (για να αργήσει να αποδεσμευτεί). Επίσης τάισε καλά (3-4 φορές από λίγο) τη μέρα που θα φύγεις. Δε νομίζω να έχει κάποιο πρόβλημα
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-07-10, 00:29
andy
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Μάλλον δεν σου έδωσα να καταλάβεις ακριβώς!Για 15 ημέρες το ψάρι θα είναι στο σκοτάδι ,γιατί στο δωμάτιο που το έχω θα αναγκαστώ να κλείσω το παντζούρι!Με δεδομένα τα όσα σου είπα για το ενυδρείο παραπάνω ,προσπαθώ να βρω τρόπο να φωτίζεται τουλάχιστον τις απαραίτητες ώρες!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-07-10, 00:37
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αν είχα εγώ το ενυδρείο σου θα άνοιγα το καπάκι και θα έφτιαχνα τα καλώδια να ανοίγει το κάθε τι ξεχωριστά! Τώρα απλά πάρε ένα χρονοδιακόπτη με 6 ευρώ και βάλ΄τον σε ένα φωτιστικό γραφείου και κόλλα το στο πλάι του ενυδρείου ψηλά.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-07-10, 00:52
andy
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ exelix,με κατάλαβες απόλυτα!3-ώρες ημερησίως πιστεύεις ότι θα είναι αρκετές?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-07-10, 01:01
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andy Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον δεν σου έδωσα να καταλάβεις ακριβώς!Για 15 ημέρες το ψάρι θα είναι στο σκοτάδι ,γιατί στο δωμάτιο που το έχω θα αναγκαστώ να κλείσω το παντζούρι!Με δεδομένα τα όσα σου είπα για το ενυδρείο παραπάνω ,προσπαθώ να βρω τρόπο να φωτίζεται τουλάχιστον τις απαραίτητες ώρες!
Γιαυτό είπα ότι για 15 μέρες μπορείς να βάλεις το φωτιστικό γραφείου με χρονοδιακόπτη για να μην είναι σκοτάδι. Δε θα έχει πρόβλημα για τόσο μικρό διάστημα
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-07-10, 01:07
andy
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Ok Maverick!Σε ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-07-10, 22:46
andy
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Μονομάχος + Μονομαχίνες = Πρόβλημα

Exelix, καλησπέρα! Εδώ και τρεις μέρες στο ενυδρείο μου πρόσθεσα για παρέα στο μονομάχο μου και 2 μονομαχίνες. Μέχρι σήμερα το πρωί όλα πήγαιναν καλά, όταν παρατήρησα ότι μέρος από τα πτερύγιο του μονομάχου μου έλειπαν!
Αμέσως έβγαλα από το ενυδρείο τις μονομαχίνες.Το θέμα είναι ότι ο μονομάχος κολυμπάει κάποιες φορές στα πλάγια (ιδίως όταν πάει να στρίψει). Είναι λόγω έλλειψης των πτερυγίων η είναι κάποιο κακό σημάδι?θα ξαναποκτησει τα πτερύγια του η θα παραμείνει για πάντα έτσι?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-07-10, 22:50
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Γενικα μονομαχος + αλλο ψαρι + 25 λιτρα = προβλημα!! Ακομα και οι μονομαχινες δεν κανουν μαζι του!

Θα μπορουσες να βαλεις φωτογραφιες απο το μονομαχο σου? Συνηθως τα πτερυγια του επανερχονται ... φροντισε να κανεις συχνες αλλαγες νερου ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γλυφτης rocker70 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 11 09-02-10 13:30
γλυφτης! drak7family Αρχάριοι γλυκού νερού 1 04-02-10 16:24
SOS..ΓΛΥΦΤΗΣ..help apolonistis Γατόψαρα Ν. Αμερικής 2 31-01-09 12:48
γλυφτης??????? sotos+ramona Αρχάριοι γλυκού νερού 4 10-11-08 06:51
γλυφτης? sidirchris Αρχάριοι γλυκού νερού 3 30-10-08 04:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,16802 seconds with 16 queries