Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Επιστήμη θαλασσινού νερού > Θαλάσσια Βιολογία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-02-07, 14:22
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Να μπω και εγώ στο στοίχημα????
Δεν προκειτε για στοιχημα αλλα για πειραμα...
Τα τσιπουρα τα πινουμε ουτως η αλλως οποτε δεν εχει και ιδιαιτερο νοημα σαν στοιχημα.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-02-07, 23:13
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Θα το χάσεις ...
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-02-07, 23:22
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Χαίρομαι πολύ που ένα ερώτημα δεν απαντάται μονολεκτικά αλλά ανοίγει μια ολόκληρη συζήτηση με επιχειρήματα και αποδείξεις.
Απαντώ σε κάποια ερωτήματα που τέθηκαν σχετικά με τις παραμέτρους του ενυδρείου μου.
Λοιπόν το ph κυμαίνεται από 7.70 μέχρι 8.20 κατά τη διάρκεια της μέρας, μετρημένο με phμετρο της pinnin που το έχω βουτηγμένο μόνιμα στο νερό. Δεν ξέρω αν αυτό επηρεάζει τη μέτρηση. Έχω προσθέσει 2-3 φορές (από δύο κουταλάκια τη κάθε φορά) το buffer της Seachem.
Φωσφορικά δεν ξέρω αν έχω.
Πήγα προχθές Ηράκλειο και πήρα ένα πολύποδα, ένα σαρκώφυτο και 3-4 μανιταράκια σε μια πέτρα. Το σαρκώφυτο δεν έχει ανοίξει ακόμα και έχει βγάλει κάτι σα χνούδι περιμετρικά το οποίο φεύγει με λίγο περισσότερη κυκλοφορία.
Ψάρια δε βρήκα. Εξακολουθώ να ρίχνω σκέτη τροφή καθημερινά για διατήρηση της βιολογίας.
Ακόμα αγόρασα συμπλήρωμα ασβεστίου της Reef Evolution το coral san και στρόντιο Reef evolution το strontium concentrate. Πήρα κι ένα τεστ για ασβέστιο και ένα μπουκαλάκι πλανκτόν (έγραφε plancto).
Αυτά, τώρα θάθελα να συμμετέχω κι εγώ στο προβληματισμό σας σχετικά με τα κοπήποδα αλλά δεν ξέρω τι είναι, το μέγεθος τους, με τι τρέφονται, ποιους εχθρούς έχουν, τι αντοχές έχουν…
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-02-07, 23:58
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Τα κοπήποδα είναι διάφορα «ζωύφια» που έρχονται με τον βράχο στα ενυδρεία μας ή ακόμα και με κοράλλια. Το μέγεθός τους είναι αρκετά μικρό, αλλά με παρατήρηση μπορεί να τα δει κανείς να τρέχουν στην άμμο ή στα τζάμια. Οι εχθροί τους είναι τα ψάρια (ορισμένα) και είναι μια καλής ποιότητας ζωντανής τροφής. Ιδίως για «δύσκολα» ψάρια όπως ο μανδαρίνος. Αντοχές έχουν μεγάλες…

Βιάζεσαι λίγο με τα κοράλλια…
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-02-07, 00:30
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Ok θα κάνω μια στάση εδώ με τα κοράλλια, άλλωστε γιαυτό κάνουμε τις ερωτήσεις, για να μη γίνονται βασικά λάθη χάνοντας χρόνο και χρήμα.
Τώρα στη φάση που είμαι ποιες παραμέτρους να παρακολουθώ εκτός από ph;
O αλκαλινίτης τι είναι; κάτι σαν το KH (ανθρακική σκληρότητα) του γλυκού και πόσο πρέπει να είναι;
Αν προσθέσω ασβέστιο και στρόντιο σε αυτή τη φάση θα βοηθήσουν την ανάπτυξη της κοραλλίνης;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-02-07, 02:35
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ξεκίνα λες και έχεις κοράλλια (αφου θα βάλεις) και μέτρα (εκτός του Ph) Κh, Ca, Mg.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman
Αν προσθέσω ασβέστιο και στρόντιο σε αυτή τη φάση θα βοηθήσουν την ανάπτυξη της κοραλλίνης;
Kαι βέβαια. Αλλά θα πρέπει να έχεις και Kh πάνω από 8.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-02-07, 04:45
χοχλακας φωτης Ο χρήστης χοχλακας φωτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Εχω ενα 100αλιτρο με δυο κυκλοφοριτες(coralia και ενα marea)θερμοστατη,φιλτρο χημικο(ανθρακα,aquaphos) με δυο τ8 και τρεχει εδω και δυο μηνες με ζωντανη αμμο....Νομιζω Γιωργο οτι εχασες!ουτε κοπιποδο ουτε τπτ στο ενυδρειο μου...
ααα ξεχασα εχω και μια sinularia και λιγη αλγη(ταιζω σπανια λιγα flakes)!!!!
__________________
fotis
www.marineaquarium.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04643 seconds with 13 queries