Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-02-15, 19:07
Το avatar του χρήστη Demetra
Demetra Ο χρήστης Demetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2015
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή Ενυδρείο 42 λίτρα ξητειται βοηθεια

Γειά σας, ειμαι η Δήμητρα

Θέλω να στήσω ενα ενδρείο στο δώματιο μου αλλά λόγο του χώρου που θα τοποθετηθεί δεν μπορεί να είναι πολύ μεγαλύτερο από αυτό αλλά λόγο και των οικονομικών μου. Και κακά τα ψέματα δεν έχω και μεγάλη εμπειρία απο ψάρια (δεν λεώ οτι είμαι και άσχετη..κάτι ξερω). Επίσης θέλω να ξεφύγω απο τα κλασικά χρυσόπψαρα και να βάλω κάτι πιο εντυποσιακό (οσο γινεται). Ακόμα σκέφτομαι να βαλώ άμο (απο αυτή την βιολογική που "καθαρίζει" το νερό..ξέρω δεν είναι οτι πιο έυκολο η αμος) αντι για το κλασικό χαλικάκι και αληθινά φυτά που ήχα και στο παρελθών. Τέλος το ενειδρίο θα είναι γλυκού νερού σχεδόν "τετράγωνο" σαν κουτί με συνολικά λίτρα 42 και καθαρά 37,8 (ξέρω είναι μικρό)

Αν έχετε καμία ιδέα για το τι ψάρακια μπορώ να βάλω και να είναι άνετα και βιώσιμο το ενειδρίο παρακαλώ βοηθήστε..

Ακόμα αν νομίζετε οτι είναι καλύτερο να κάνω κάπια αλαγή στα παραπάνω σχέδια προκείμενου να είναι καλήτερο για τα ψάρια πειτε το
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-02-15, 19:29
Το avatar του χρήστη Hobbit
Hobbit Ο χρήστης Hobbit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2015
Περιοχή: Άγιος Ελευθέριος-Αθήνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

Καλησπερα Δημητρα και κολοσηρθες στην μεγαλη παρεα του GAB.
Εδω θα βρεις πολλες συμβουλες και πληρωφοριες για οτι χρειαστεις.Μιλησε μας για το φιλτρο και τον φωτισμο καθως και τις διαστασεις του ενυδρειου.Χρυσοψαρα δεν μπορεις να βαλεις ετσι κι αλλιως.Οτι ερωτηση εχεις ρωτα εμας και μην εμπιστευεσε τα petshop

Ευκολα φυτα:java moss,anubias,κερατοφυλο,cryptocoryne ψαξε στα υπομνηματα στα ενυδρεια με φυτα.

Ψαρια:πες μας τις διαστασεις
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76809
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ad.php?t=38462

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hobbit : 23-02-15 στις 19:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-02-15, 19:34
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

καλως ηρθες Δημητρα στην παρεα μας!!
πολυ μικρο ενυδρειο με πολυ λιγες επιλογες..
σε μεγαλυτερο δεν μπορεις να πας?μεχρι 60 εκατοστα μηκος πχ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-02-15, 19:50
Το avatar του χρήστη Demetra
Demetra Ο χρήστης Demetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2015
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hobbit Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα Δημητρα και κολοσηρθες στην μεγαλη παρεα του GAB.
Εδω θα βρεις πολλες συμβουλες και πληρωφοριες για οτι χρειαστεις.Μιλησε μας για το φιλτρο και τον φωτισμο καθως και τις διαστασεις του ενυδρειου.Χρυσοψαρα δεν μπορεις να βαλεις ετσι κι αλλιως.Οτι ερωτηση εχεις ρωτα εμας και μην εμπιστευεσε τα petshop

Ευκολα φυτα:java moss,anubias,κερατοφυλο,cryptocoryne ψαξε στα υπομνηματα στα ενυδρεια με φυτα.

Ψαρια:πες μας τις διαστασεις
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76809
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ad.php?t=38462
Λοιπον οι διαστασεις ειναι 40cm μηκος 35cm υψος 30cm πλατος. Επίσης επειδη το ενυδρειο θα γίνει κατα παραγγελια οι διαστασεις μπορουν να αλαξουν αν δεν εξυπηρετουν. Η βασική ιδέα ειναι να μοιαζει με ενα κουτι δωρου και απο πανω θα εχει ενα ξυλινο καπακι με εναν κοκκινο φιογκο σαν δωρο

Τωρα για φιλτρο και λαμπα δεν ξερω αν εχετε κατι να μου προτινετε ευπροσδεκτο..
Διαβασα οτι το φιλτρο μεσα πρεπει να βαλω σφουγγαρια ανθρακα ζωλιθιο και υαλοβαμβακα..

Α.. επισης θελω αν ειναι δυνατον τα φυτα που θα μπουν να ειναι οφελημα και για τα ψαρια
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως ηρθες Δημητρα στην παρεα μας!!
πολυ μικρο ενυδρειο με πολυ λιγες επιλογες..
σε μεγαλυτερο δεν μπορεις να πας?μεχρι 60 εκατοστα μηκος πχ?
Μηκος αδυνατον θα μπει σε "ραφι" βιβλιοθηκης και ολο κι ολο ειναι 47cm μηκος. Ισος ομως μπορει να "ψηλωσει" λιγο..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Demetra : 23-02-15 στις 19:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-02-15, 20:01
Το avatar του χρήστη konstantinos-z
konstantinos-z Ο χρήστης konstantinos-z δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 239
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μηκος αδυνατον θα μπει σε "ραφι" βιβλιοθηκης
αν η βιβλιοθηκη ειναι της προκοπης....οριακα αλλα θα αντεξει τα 50 περιπου κιλα συνολο του ενυδρειου...αν ειναι απο ."μελαμινη" η τυπου ΙΚΕΑ κλπ....θα βρεις και το ενυδρειο και την βιολογικη αμμο και τον φιογκο...μια μερα στο πατωμα..........
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-02-15, 20:07
Το avatar του χρήστη Hobbit
Hobbit Ο χρήστης Hobbit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2015
Περιοχή: Άγιος Ελευθέριος-Αθήνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

Ολα τα φυτα ειναι οφελημα τωρα αν ενοεις να βολευουν τα ψαρια αναλογα το ψαρι.
Σου προτεινο μονομαχο η γαριδες (μετα απο αρκετο διαβαεμα)Τωρα για ο φιλτρο:ποιο μοντελο θα βαλεις εχεις καποια συγκεκριμενη ιδεα;Δε χρειαζεται να τα βαλεις ολα αυτα το μονο που χρειαζεται ειναι:σφουγκαρι,βιολογικο υλικο και ενυδρειακο βαμβακι(μην το λες υαλοβαμβακα)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-02-15, 20:21
Το avatar του χρήστη Demetra
Demetra Ο χρήστης Demetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2015
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konstantinos-z Εμφάνιση μηνυμάτων
αν η βιβλιοθηκη ειναι της προκοπης....οριακα αλλα θα αντεξει τα 50 περιπου κιλα συνολο του ενυδρειου...αν ειναι απο ."μελαμινη" η τυπου ΙΚΕΑ κλπ....θα βρεις και το ενυδρειο και την βιολογικη αμμο και τον φιογκο...μια μερα στο πατωμα..........
Θαρρω πως αντεχει δεν ειναι φτηνη κατασκευη και εβαλα και την μαμμα μου να κατσει πανω και την αντεξε..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hobbit Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολα τα φυτα ειναι οφελημα τωρα αν ενοεις να βολευουν τα ψαρια αναλογα το ψαρι.
Σου προτεινο μονομαχο η γαριδες (μετα απο αρκετο διαβαεμα)Τωρα για ο φιλτρο:ποιο μοντελο θα βαλεις εχεις καποια συγκεκριμενη ιδεα;Δε χρειαζεται να τα βαλεις ολα αυτα το μονο που χρειαζεται ειναι:σφουγκαρι,βιολογικο υλικο και ενυδρειακο βαμβακι(μην το λες υαλοβαμβακα)
Μονομαχο ειχα στο παρελθον αλλα μονο ενα ψαρακι σε ολοκληρο ενυδριο;

οι γαριδες ειναι ωραια ιδεα αλλα σκεφτομουν κατι σε τιγρακια η τα μικρα ψαρια που μοιαζουν με καρχαριες...και γενικα οτι αλλο μικρο ψαρακι θα μου αρεσε..

οσο για το φιλτρο δεν εχω καποια συγκεκριμενη εταιρια στο μιαλο μου και γενικα απο φιλτρα δεν ξερω πολλα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Demetra : 23-02-15 στις 20:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-02-15, 20:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κοιτα τι ενυδρειο χρειαζονται τα ψαρια γλυκου νερου που μοιαζουν με καρχαρια
http://www.seriouslyfish.com/species...nchos-bicolor/
http://www.seriouslyfish.com/species...chos-frenatum/
http://www.seriouslyfish.com/species...-melanopterus/

Κι ελπίζω να μην εννοεις αυτο
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43958
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-02-15, 21:11
Το avatar του χρήστη Demetra
Demetra Ο χρήστης Demetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2015
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα τι ενυδρειο χρειαζονται τα ψαρια γλυκου νερου που μοιαζουν με καρχαρια
Τα ανεφερα γιατι εχω δει να τα βαζουν σε πολυ μικρα ενυδρεια...

Αλλα ψαρακια οπος White Cloud Minnow, Celestial Pearl Danio και Endlers μπορω να βαλω; Επισης γινεται να συνδιαστουν γαριδες ψαρια και σαλιγκαρια μαζι; (μαλλον οχι στο δικο μου ενυδρειο). Και μεχρι ποσα ψαρακια μπορω να βαλω;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-02-15, 21:40
Το avatar του χρήστη Hobbit
Hobbit Ο χρήστης Hobbit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2015
Περιοχή: Άγιος Ελευθέριος-Αθήνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

Ψαρια με γαριδες δεν μπαινουν τουλαχιστον οχι χωρις να επιτεθουν στον γονο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-02-15, 21:44
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλως ηρθες για αρχη!

Το οτι βλεπεις καποια ειδη σε μικρα ενυδρεια, δε σημαινει απο μονο του οτι ζουν αρκετα και φυσικα, σωστα. Αυτο νομιζω ειναι κατανοητο. Λαθη γινονται αρκετα και δυστυχως, το πληρωνουν τα ζωντανα.

Απο εκει και περα, το μικρο ενυδρειο περιοριζει τις επιλογες σε ζωντανους οργανισμους. Επιλογες, ομως, υπαρχουν για να κανεις ενα ενυδρειο που θα το χαιρεσαι τοσο εσυ, οσο και τα ψαρακια σου.

Αυτο που θα συμβουλευα στην παρουσα φαση, ειναι να καταλαβεις καποιοα πραγματα για τη λειτουργια του ενυδρειου. Οι περισσοτεροι στην αρχη νομιζαμε οτι τα ψαρια θελουν απλα νερο και τροφη. Τα πραγματα, ομως, δεν ειναι τοσο απλα. Αρχισε διαβασμα στον τομεα των αρχαριων, αρχιζοντας απο ολα τα υπομνηματα και θα βρεις πραγματα που λογικο ειναι να αγνοεις.

Το βασικο ειναι να μην κανεις βιαστικες κινησεις και να προχωτησεις με σωστα βηματα. Αρχισε λοιπον διαβασμα και για οτι χρειαστεις, εδω ειμαστε
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-02-15, 00:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Demetra Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ανεφερα γιατι εχω δει να τα βαζουν σε πολυ μικρα ενυδρεια...

Αλλα ψαρακια οπος White Cloud Minnow, Celestial Pearl Danio και Endlers μπορω να βαλω; Επισης γινεται να συνδιαστουν γαριδες ψαρια και σαλιγκαρια μαζι; (μαλλον οχι στο δικο μου ενυδρειο). Και μεχρι ποσα ψαρακια μπορω να βαλω;
Πολλα μπορεις να δεις στο ιντερνετ, αλλα τιποτα δεν ξερεις για την συνεχεια αυτου που ειδες.

Για την επιλογη των ψαριων, οσο πιο πολλα ειδη θελεις μαζι, τοσο πιο πολυ δυσκολευει η επιλογη,
Το πιο ευκολο ειναι να επιλεξεις ενα βασικο (αγαπημενο) ειδος που θελεις και πανω σε αυτο να επιλεξεις και τους συγκατοικους (αν υπαρχουν συμβατοι).
Ομως το μεγεθος του ενυδρειου σου δεν αφηνει περιθώρια για πολλα ειδη.

Αφου διαβασεις τα βασικα στο λινκ πιο πανω, διαβασε κι αυτα
Συμβατοτητες - Πως επιλεγω ψαρια για το ενυδρειο μου
Πως διαβαζουμε ενα προφιλ ψαριου

Οτι απορια εχεις, ρωτα ελευθερα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
60 Λίτρα θελω βοηθεια Fish Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 9 15-10-13 17:12
Ενυδρείο τοίχου 20 λίτρα.. Kotsos Ενυδρεία με ασπόνδυλα 52 17-02-13 13:58
Ενυδρείο 200 λίτρα vag0s Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 30 19-08-10 17:11
Το ενυδρείο μου (40 λίτρα)!!! NEMO GIRL CY Greek Aquarist's Boards 12 14-05-10 20:09
Ενυδρείο 60 λίτρα!!! Cristos Θαλασσινό νερό - Γενικά 7 28-10-04 04:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05791 seconds with 13 queries