Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 22-01-12, 16:57   #1
ΑΡΧΑΡΙΟΣ (Αλλαγες νερου)
 
Το avatar του χρήστη troupovits
troupovits
Junior Member
Εγγραφή: 16-01-2012
Περιοχή: κορινθος
Μηνύματα: 2

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
troupovits Ο χρήστης troupovits δεν είναι συνδεδεμένος 22-01-12, 16:57
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

γεια χαρα σε ολους.ειμαι αρκετα καινουριος στο σπορ,γραφτηκα πριν λιγες μερες στο φορουμ και το βρισκω αρκετα ενδιαφερον διαβαζοντας πολλες δημοσιευσεις σας.με εχετε βοηθησει αρκετα.Εχω λοιπον ενα μικρο ενυδρειο 13lt, δωρο για τον γιο μου,με τρια χρυσοψαρα.θελω να ρωτησω για τις αλλαγες του νερου.Ειναι σημερα δεκατη μερα και δεν εχω αλλαξει καθολου ποσοτητα νερου.Παραμενει ομως πολυ καθαρο αν σκεφτεις οτι το φιλτρο και γενικα το ενυδρειο ειναι απο το jumpo.να επισημανω οτι εριξα ετοιμα βακτηρια απο την αρχη (του εμποριου).Ποτε λοιπον κρινουμε σωστο να αλλαξουμε το νερο ή καποια ποσοτητα τελοσπαντων.Σας ευχαριστω προκαταβολικα..
Εμφανίσεις: 1912
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-01-12, 17:11
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλωσηρθες!στην ερωτηση σου,το σωστο ειναι να γινεται αλλαγη 30% του νερου καθε βδομαδα.αλλαγη με νερο ιδιας θερμοκρασιας και λοιπων παραμετρων(σκληροτητα,ph κλπ)και παντα με την αναλογη δοση αντιχλωριου.

αυτα οταν δεν υπαρχουν αλλα προβληματα οπως στη δικια σου περιπτωση.δυστηχως το ενυδρειο σου ειναι ανεπαρκες ακομα και για ενα χρυσοψαρο.ζουνε πολλα χρονια γινονται μεγαλα και ειναι ρυπογονα ψαρια.
χοντρικα,χρειαζεσαι 30-40 λιτρα για καθε ψαρι.επισης το φιλτρο σου ειναι αστρωτο, πραγμα που επιβαρυνει την κατασταση παρα πολυ.χωρις αυτο να σημαινει οτι αν ητανε στρωμενο δε θα ειχες προβλημα.

για οσο καιρο το κρατας στη γυαλα εγω θα εκανα αλλαγες δυο φορες τη μερα τουλαχιστον!
προτεινω να πας τα ψαρια πισω στο πετσοπ η να προμηθευτεις ενα αρκετα μεγαλυτερο ενυδρειο αν θες να τα κρατησεις και τα τρια.επισης μπορεις να κοιταξεις τα ενυδρεια του καρφουρ (80λιτρα)που αυτες τις μερες ειναι φτηνα και με την προσθηκη ενος καλυτερου φιλτρου θα μπορεις να κρατησεις τα δυο ισως.
αλλιως θα εχεις θανατους και εκτος απτο οτι ταλαιπωρουνται τα ψαρια αδικα θα εχεις να δωσεις και εξηγησεις στο γιο σου για το θανατο τους....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-01-12, 20:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από troupovits Εμφάνιση μηνυμάτων
... ενυδρειο 13lt, δωρο για τον γιο μου,με τρια χρυσοψαρα.θελω να ρωτησω για τις αλλαγες του νερου.Ειναι σημερα δεκατη μερα και δεν εχω αλλαξει καθολου ποσοτητα νερου...
Ειναι πραγματικα αξιοθαυμαστο οτι ειναι ζωντανα ακομα τα ψαρια.

Ριξε μια ματια στα υπομνηματα της κατηγοριας http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
Και ειδικα στα
Κατανοώντας τον κύκλο του αζώτου
ΑΜΜΩΝΙΑ - Τι είναι και πως την αντιμετωπίζω;
Οι λογοι που πρεπει να κανουμε μετρησεις στο ενυδρειο μας!
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-01-12, 20:29
Το avatar του χρήστη troupovits
troupovits Ο χρήστης troupovits δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2012
Περιοχή: κορινθος
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

σε ευχαριστω πολυ για την ενημερωση.ησουν αρκετα κατατοπειστηκος.απογοητευτικα λιγο να σου πω την αληθεια ,αλλα τι να κανουμε ας προσεχα.αν και βεβαια μου ειπαν απο το πετσοπ να βαλω μεχρι 3 ψαρακια μεσα,για ευνοητους λογους μαλλον...thanks λοιπον, θα κοιταξω να κανω οτι το δυνατον καλυτερο .
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-01-12, 20:30
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή απαραδεκτο

επιεικώς απαράδεκτο να "ζουν" 3 χρυσόψαρα σε 13 λίτρα...συγνωμη κιολας, δεν λεω οτι φταις εσυ...
αληθεια 13 λιτρα καθαρα ή ογκος ενυδρειου?
θα συμβούλευα αν δεν υπαρχει η βούληση/δυνατότητα για έξοδα (μεγαλυτερο ενυδρειο, φιλτρο κλπ) καλυτερα να πανε πισω τα ψαρακια.
Μονο ενας μονομαχος μπορει να μπει εκει μεσα (που εγω ουτε αυτον δεν θα εβαζα) ή κανενα σαλιγκαρι ή καποιες γαριδες (δεν ξερω ποσες...).
Αλλα παντα χρειαζεται χρονος, θεληση και ψαξιμο-διαβασμα.Αφου μπαινεις στο φορουμ και διαβαζεις αυτο ειναι καλο, θα βρεις πολλα πραγματα.
Δυστυχως αυτα εξακολοθουν να συμβαινουν λογω αγνοιας και αδιαφοριας αυτων που πουλανε τα ζωντανα...
Την ειχα πατησει κι εγω ετσι οταν ημουν μικρος.
παντως για την αλλαγη νερου δεν χρειαζεται αναγκαστικα να φαινεται βρωμικο το νερο. Η αμμωνια κλπ δεν φαινονται και κανουν ζημια στα ψαρια.σε φυσιολογικες συνθηκες 30-50% εβδομαδιαια ειναι το ιδανικο.Τεστακια χρειαζεται να παρεις να ελεγχεις nh3/nh4, no2, no3. στις οδηγιες λεει και ποια ειναι τα επιτρεπτα ορια.
επισης διαβασε για τον κυκλο του αζωτου κλπ οσον αφορα το στρωσιμο του ενυδρειου.
καλη συνεχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-01-12, 21:05
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Οταν μεγαλοσουν [αν προλαβουν] τα χρυσοψαρα δεν θα μπορουν ουτε να γυρησουν εκει μεσα .
Βγαλτα τα 2 και κρατα το ενα για να κανεις το κεφη του παιδιου σου και ψαξε για ενα ενυδρειο ποιο μεγαλο ,,δες της αγγελιες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγες νερου Dimitrisss123 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 27-02-10 22:17
Αλλαγες νερου Apollwnas Αρχάριοι γλυκού νερού 16 24-03-08 01:50
Νο3 και αλλαγες νερου jimfytakis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 27 16-05-07 13:46
Ph και αλλαγες νερου Tricky Γλυκό νερό - Γενικά 4 10-12-05 20:50
ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΣΟΣ giannak Θαλασσινό νερό - Γενικά 14 28-07-04 20:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13006 seconds with 15 queries