Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-09-12, 10:23
akis_chatzi Ο χρήστης akis_chatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-09-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή Να δοκιμασω?

Καλησπερα σε ολους
προχτες μου φερανε ενα ενυδρειο δωρο , το ενυδρειο ειναι 20 λιτρα και μαρκα resun mini moon 350
εχει φιλτρο πηρα θερμοστατη και αρχισα να διαβαζω το φορουμ,εκει που ημουνα ετοιμος για να βαλω ενα μονομαχο σημερα αυριο αρχισα και διαβαζα για τα nano reef και τελικα μου αρεσει σαν ιδεα να δοκιμασω κατι τετοιο

Τωρα οι ερωτησεις :
α) φιλτρο και μονο θερμοσταστης κανουν για αρχη?
β) αραγονητη βραχους ζωντανους και οτι αλλο χρειαζετε ποτε να βαλω μεσα?
γ) μηπως τελικα να βαλω ενα μονομαχο και να μην πειραματιστω με reef??

ευχαριστω και συγγνωμη εαν σας κουρασα
Ακης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-09-12, 10:25
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ποσα εισαι διατεθημενος να ξοδεψεις γι αυτο το χομπυ?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-09-12, 10:35
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

μόνο με φίλτρο και θερμοστάτη όχι..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-09-12, 10:41
akis_chatzi Ο χρήστης akis_chatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-09-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ποσα εισαι διατεθημενος να ξοδεψεις γι αυτο το χομπυ?

για 20 λιτρα ποσο μπορει να ειναι το κωστος?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
μόνο με φίλτρο και θερμοστάτη όχι..
τι αλλο πρεπει να υπολογησω να παρω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akis_chatzi : 28-09-12 στις 10:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-09-12, 10:46
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Ανάλογα το τι έχεις στο μυαλό σου.. Πώς το σκέφτεσαι?? να ξέρεις δεν είναι και το πιο έυκολο πάντως..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-09-12, 10:51
akis_chatzi Ο χρήστης akis_chatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-09-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανάλογα το τι έχεις στο μυαλό σου.. Πώς το σκέφτεσαι?? να ξέρεις δεν είναι και το πιο έυκολο πάντως..

ενα βραχο μεσα, ζωντανη αμμο αν περνει κανενα κοραλι και κανενα μικρο νεμο
καπως ετσι το φανταζομαι αντε και καμια γαριδουλα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-09-12, 10:59
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akis_chatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
για 20 λιτρα ποσο μπορει να ειναι το κωστος?
οσο οποιουδηποτε αλλου ενυδρειου, δεν παει με τα λιτρα. (οι διαφορες τεσπα ειναι μικρες)


Παράθεση:
τι αλλο πρεπει να υπολογησω να παρω?
εχεις ξεκινησει με λαθος σκεπτικο, επειδη σου χαρισαν ενα 20λιτρο ενυδριακι οτι πρεπει ντε και καλα να το αξιοποιησεις μην παει χαμενο.
Τετοιες γυαλες βρισκεις και τζαμπα (αν ψαξεις αγγελιες θα δεις να χαριζονται και πολυ μεγαλυτερα ενυδρεια) το κοστος δεν ειναι στο ενυδρειο αλλα στα υπολοιπα, (ειναι σα να βρηκες ενα λαστιχο και να ψαχνεις αυτοκινητο που να ταιριαζει για να μην παει χαμενο ) αλλα το βασικοτερο αν θες να βαλεις ψαρι πρεπει να αποκτησεις τις καταλληλες γνωσεις.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-09-12, 11:01
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Δεν γίνεται αυτό.. με το ζόρι αν θα βάλεις μονομάχο.. 20 λίτρα θαλασσινό δεν μπάινει ψάρι..
με φίλτρο θερμοστάτη μπορείς να βάλει λίγο βράχο, άντε και κανένα σαλιγκαράκι..
αμα θες και κοράλια θες πολύ περισσότερα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-09-12, 11:03
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν γίνεται αυτό.. με το ζόρι αν θα βάλεις μονομάχο.. 20 λίτρα θαλασσινό δεν μπάινει ψάρι..
με φίλτρο θερμοστάτη μπορείς να βάλει λίγο βράχο, άντε και κανένα σαλιγκαράκι..
αμα θες και κοράλια θες πολύ περισσότερα..

Ουτε μονομαχος μπαινει...
Αν βαλει "με το ζορι" σε μια το πολυ δυο βδομαδες θα εχουμε ενα ακομη ποστ με τιτλο "σοσ μονομαχος που καθεται στο βυθο"
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-09-12, 11:27
akis_chatzi Ο χρήστης akis_chatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-09-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

δεν εχω λογο να διαφωνησω με οσα γραφετε και λετε διοτι ειμαι παντελος ασχετος η μονη εμπειρια μου ειναι ενας μονομαχος που εχω σε μια γυαλα αν θυμαμε καλα 5-6 μηνες και ο οποιος παει μια χαρα ακομα τουλαχιστον.
Δεκτα τα παντα που λετε και για το θαλασινο και για οτι αλλο μου εχετε πει αλλα εαν ο μονομαχος μου εχει ζησει τοσο καιρο στην γυαλα αμα τον βαλω στο ενυδρειο που ειναι 5 φορες μεγαλυτερο απο την γυαλα και πιο καθαρο απο αποψη φιλτρου γιατι εκει να μην παει μια χαρα??
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-09-12, 11:32
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Αφού τον έχεις βάλτον στο ενυδρειάκι, παρ όλο που δεν είναι ότι καλύτερο...
Αφού στρώσεις το φίλτρο σου πρώτα.. και διαβασε τα υπομνήματα στο φόρουμ..

και οι μονομάχοι ζούνε μέχρι και 4 χρόνια νομίζω.. οπότε με τους 5 μήνες δεν μπορείς να πεις κάτι..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-09-12, 12:03
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akis_chatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν εχω λογο να διαφωνησω με οσα γραφετε και λετε διοτι ειμαι παντελος ασχετος η μονη εμπειρια μου ειναι ενας μονομαχος που εχω σε μια γυαλα αν θυμαμε καλα 5-6 μηνες και ο οποιος παει μια χαρα ακομα τουλαχιστον.
Δεκτα τα παντα που λετε και για το θαλασινο και για οτι αλλο μου εχετε πει αλλα εαν ο μονομαχος μου εχει ζησει τοσο καιρο στην γυαλα αμα τον βαλω στο ενυδρειο που ειναι 5 φορες μεγαλυτερο απο την γυαλα και πιο καθαρο απο αποψη φιλτρου γιατι εκει να μην παει μια χαρα??
Πρωτον οτι ειπε ο Κοτσος, δευτερον θα καταλαβεις διαφορα συμπεριφορας οταν τον βαλεις ακομα και στο "κελι" 20λιτρο. Δες λιγο αυτο το τοπικ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64037 για να μπαινεις λιγο στο σκεπτικο....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-09-12, 12:07
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αφου τον εχεις ηδη βρες μπολι και βαλτον
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-09-12, 14:12
Το avatar του χρήστη Giwrgos P.
Giwrgos P. Ο χρήστης Giwrgos P. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2010
Περιοχή: Αθήνα (Γαλάτσι)
Μηνύματα: 596
Προεπιλογή

σαφως και δεν θα ειναι δυσαρεστημενος ο μονομαχος σ αυτα τα λιτρα. μια χαρα μπορεις να βαλεις μονομαχο σ αυτα τα λιτρα και θα τον εχεις και ευτυχισμενο αφου ο μεσος ορος λιτρων που φιλοξενειται ο μονομαχος στα ενυδρεια απο τους χομπιστες εχει ελαχιστοποιηθει στα 10-20. σ αυτα τα λιτρα δεν θα αλλαζουν τοσο ευκολα οι τμες του νερου σου αν η διακοσμηση του θα ειναι φυσικη και ουτε θα χρειαζεται να εισαι συνεχεια απο πανω του.

(http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27618)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-09-12, 14:21
akis_chatzi Ο χρήστης akis_chatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-09-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

ok αρα ξεκιναω το μαγικο ταξιδι στα ενυδρεια με μονομαχο και στην πορεια βλεπουμε

ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-09-12, 14:22
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorginakos Εμφάνιση μηνυμάτων
σαφως και δεν θα ειναι δυσαρεστημενος ο μονομαχος σ αυτα τα λιτρα. μια χαρα μπορεις να βαλεις μονομαχο σ αυτα τα λιτρα και θα τον εχεις και ευτυχισμενο.Συμφωνω,απο την γυαλα που ειναι τωρα θα ειναι πολυ καλυτερα.
αφου ο μεσος ορος λιτρων που φιλοξενειται ο μονομαχος στα ενυδρεια απο τους χομπιστες εχει ελαχιστοποιηθει στα 10-20. σ αυτα τα λιτρα δεν θα αλλαζουν τοσο ευκολα οι τμες του νερου σου αν η διακοσμηση του θα ειναι φυσικη.Εδω θα διαφωνησω.Σε 20 λιτρα και ενα λιτρο νερο να συμπληρωσεις απο εξατμιση οι τιμες θα αλλαξουν. και ουτε θα χρειαζεται να εισαι συνεχεια απο πανω του.

(http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=2761
Φιλικα.
Στον φιλο τωρα που ρωταει για θαλασσινο,η γνωμη μου ειναι να στρωσει το φιλτρο και να βαλει τον μονομαχο με το αναλογο στησιμο.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-09-12, 14:31
Το avatar του χρήστη Giwrgos P.
Giwrgos P. Ο χρήστης Giwrgos P. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2010
Περιοχή: Αθήνα (Γαλάτσι)
Μηνύματα: 596
Προεπιλογή

οτι θα αλλαξουν θα αλλαξουν αλλα οχι και σε βαθμο που να μην βαλει καν τον μονομαχο σ αυτο το ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-09-12, 15:33
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorginakos Εμφάνιση μηνυμάτων
ο μεσος ορος λιτρων που φιλοξενειται ο μονομαχος στα ενυδρεια απο τους χομπιστες εχει ελαχιστοποιηθει στα 10-20.

και βουρ παμε για τα ποτηρακια και μετα για λαδολκολες και ψεκασμα με νερο...

Αυτο κι αν λεγεται ΠΑΡΑΚΜΗ



Κι να θελει δηλαδη καποιος να σηκωσει τον πηχη θα ειναι γραφικος αφου "ο μεσος ορος εχει ελαχιστοποιηθει"
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-09-12, 15:40
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Εγώ πριν 5 χρόνια που γράφτηκα στο φόρουμ, μίνιμουμ για τον μονομάχο ήταν τα 5 λίτρα.. όλοι προτείναν τόσο.. μετά γιναν 10, 20, και τώρα ούτε 20
Εγώ πάντως είχα στο 20 λιτρο με τις γαρίδες για πάνω απο χρόνο.. μετά άρχισε να τρώει τις γαρίδες και τον έβγαλα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-09-12, 15:49
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ναι, αν καποιοι προσπαθουν να "ελαχιστοποιησουν το μεσο ορο" παμε για παρακμη και βαρβαροτητα...


η...... ειναι πως τα πειραματα του καθε δοκτορ ναζι τα πληρωνει ενα απο τα πιο ομορφα και εξυπνα ψαρακια
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akis_chatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
ok αρα ξεκιναω το μαγικο ταξιδι στα ενυδρεια με μονομαχο και στην πορεια βλεπουμε

ευχαριστω πολυ


ξεκινας στρωσιμο ή μπολι και μετα σιγα σιγα μαθαινεις και τις συνθηκες που απαιτει ο μονομαχος και του τις φτιαχνεις σωστα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SOCRATIS : 28-09-12 στις 19:45 Αιτία: μην αποδεκτη
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-09-12, 18:57
akis_chatzi Ο χρήστης akis_chatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-09-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

ρε παιδια εγω μια ερωτηση εκανα για να δω τι ειναι το καλυτερο να κανω για το ενυδρειο μου και τελικα κατεληξε μια κοντρα εμπειριων και εγω εχω μεινει με ενα μεγαλο ? οποτε κανω και εγω του κεφαλιου μου και αποκτωντας εμπειρια θα μπορεσω να καταλαβω εαν εκανα λαθος η εκανα σωστα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-09-12, 19:13
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Η αληθεια ειναι οτι σε ενα φορουμ ακους ολων των ειδων των αποψεων! Για αυτο υπαρχει εξαρχης αλλιως θα ηταν μια νεκρη σελιδα με κατευθυντήριες γραμμες χωρις την "ζωντανια" της συζητησης ... Ο καθενας αφου παρει τις γνωμες που ζηταει τις διασταυρωνει οσο μπορει και πραττει αναλογα!

Γνωμη μου ειναι οτι ενα 20λιτρο ειναι χρησιμο σαν ενα ωραιο βαζο! Παρολα αυτα δε μπορω να την επιβαλλω σε κανενα ...
Ενα βιβαριουμ χωρις ζωντανα μεσα παρα μονο φυτα θα ηταν πολυ ομορφο!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-09-12, 20:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οπως και να χει ολοι συμφωνισαμε σε ενα πραγμα, πως απο το να τον εχεις στη γυαλα βαλτον εστω στο 20ρι, αλλα μη νομιζεις πως δεν προκειται για κελι.
Οι αηδιες περι χαμηλων λιτρων ξεκινησαν απο την Ασια οπου τους μονομαχους τους θελουν αγριεμενους και μαχιμους επειδη χρησιμοποιουνται απο πλανοδιους στοιχηματατζηδες (το ιδιο συμβαινει και με κοκορες, και γινονται μαλιστα και τουρνουα που τα δειχνει και η τηλεοραση σε μεγαλα σταδια και τετοια).
Επισεις μια μεγαλη παρεξηγηση εχει γινει στο οτι στη φυση μερικες φορες περιοριζονται σε "λκουβες με νερο" αλλα ελαχιστοι Ευρωπαιοι γνωριζουν οτι αυτες οι περιβοητες λακουβες ειναι αρκετων χιλιαδων η και εκατομμυριων ισως λιτρων και καμπορων στρεματων (οκ σε καποιες φασεις ισως ειναι μερκων εκατονταδων μετρων) οπου ειναι οι λακουβες που προκαλουνται απο τους πλυμησισμενους ορυζονες σε εποχες ξηρασιας.
Φυσικα δεν αποκλειεται και μια πληρη αποξηρανση σε καποιες περιοχες, αλλα εκει σταματαει φυσικα η υδροβια ζωη (κατι που ειναι δεκτο να συμβαινει στη φυση αλλα οχι στα ενυδρεια μας)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωμη μου ειναι οτι ενα 20λιτρο ειναι χρησιμο σαν ενα ωραιο βαζο!
σωστο, ειναι η μονη σωστη χρηση του...
στην τελικη σιγα τη διαφορα τιμης που εχει ενα 60ρι
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 30-09-12 στις 20:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-09-12, 21:43
akis_chatzi Ο χρήστης akis_chatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-09-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

ok σας ευχαριστω πολυ για τα σχολια και προτασεις σας
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-10-12, 00:09
Το avatar του χρήστη ignatios1993
ignatios1993 Ο χρήστης ignatios1993 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2011
Περιοχή: Νίκαια,Αμφιάλη,Πειραιάς
Μηνύματα: 257
Προεπιλογή

φιλε βαλε μονομαχο η γαριδες....
τα αλατια ειναι δυσκολα ακριβα και θελουν εμπειρια!
ασε ποναει πολυ!
__________________
Δεν γίνεται να αρέσω σε όλους !Μερικοί είστε κακόγουστοι !
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-10-12, 18:47
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

εγω πιστευω οτι η επικινδυνοτητα να βαλεις ενα μονομαχο η γαριδες σε ενα 20λιτρο ειναι το κατα ποσο ενας αρχαριος θα μπορει να κραταει τις παραμετρους που πολυ ευκολα μεταβαλλονται σε τοσα λιγα λιτρα!!!

απο την αλλη μην ειμαστε και απολυτοι οτι τα 20 δεν φτανουν η ειναι πολλα καλως η κακως σε αυτα τα λιτρα εχω δει πολλους μονομαχους να ζουν και να φευγουν πληρεις ημερων...

ειναι τεραστιο θεμα και καλο θα ηταν να ειμαστε απολυτοι φιλε νικο
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-10-12, 21:26
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Κοιτα, κι ο Πατακος εζησε τοσα χρονια στη φυλακη και πολλοι αλλοι... απο κει και περα αν δεις τη συμπεριφορα ενος μονομαχου σε κανονικο ενυδρειο και δεις τα ταλαιπωρημενα ακινητα πλασματα στα κελια θα καταλαβεις με την πρωτη ματια τις διαφορες.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-10-12, 10:07
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα, κι ο Πατακος εζησε τοσα χρονια στη φυλακη και πολλοι αλλοι... απο κει και περα αν δεις τη συμπεριφορα ενος μονομαχου σε κανονικο ενυδρειο και δεις τα ταλαιπωρημενα ακινητα πλασματα στα κελια θα καταλαβεις με την πρωτη ματια τις διαφορες.
ποιος πατακος και ποιος τσοχατζοπουλος

συμφωνω σε αυτο που λες αλλα ετσι κανενα ψαρι δεν θα επρεπε να μπαινει σε ενυδρειο με αυτο το σκεπτικο ολοι θα πηγαιναμε σε χιλιαρια γιατι οσο εγκληματικο ειναι το 20 αλλο τοσο ειναι και το 65αρι και το 100αρι ενυδρειο...
δεν μπορουμε να ειμαστε απολυτοι και να μιλαμε περι παρακμης και αλλων τετοιων υπερβολων...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-10-12, 11:00
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Μηπως και αυτοι http://www.seriouslyfish.com/species/betta-splendens/ ειναι υπερβολικοι?
Ειτε αρεσει ειτε οχι αυτο ειναι το προφιλ του εν λογο ψαριου.
Εδω μιλαμε για ενα ψαρακι που και στη φυση και παντου οριζει ως ιδιοκτησια του ενα πολυ συγκεκριμενο χωρο που ο ΚΑΘΕ σοβαρος (η μη) χομπυστας μπορει ΑΝΕΤΑ να του τον προσφερει και θεωρεις λογικο να περιοριστει επειδη δε μπορουμε να δωσουμε στους δισκους εναν Αμαζονιο? (και που στην τελικη δεν διεκδικουν περιοχες).
Ποια ειναι η λογικη στο να μπορουμε ΑΝΕΤΑ να του δωσουμε αυτο το χωρο που επιθυμει για να νοιωθει καλα αλλα δεν του τον δινουμε? Αν αυτο δε λεγεται παρακμη πως μπορει να λεγεται?
Οπου και να μπεις σε ΣΟΒΑΡΕΣ πηγες αυτο λεει πανω κατω (το seriulyfish χωρις να λεει λιτρα προτεινει οχι κατω απο ενα χωρο με διαστασεις 45χ35, και η fishbase.org λαμβανοντας υπ οψη προφανως τα συνηθη μεγεθη του εμποριου γραφει οχι κατω απο 60 λιτρα) φυσικα εχουμε και τους Ασιατες οι οποιοι θεωρουν πως ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΣΚΟΠΟ (που δεν εχει να κανει με την ενυδρειοφιλια αλλα με τις μαχες και τα στοιχηματα στο δρομο) ειναι καλυτερα να περιοριζεται οσο γινεται (ωστε να γινεται δολοφονος, πραγμα που συμφερει στους πλανοδιους στοιχηματατζηδες γιατι οσο πιο γρηγορα τελειωνει η καθε μαχη τοσο περισσοτερες θα διεξαχθουν, γι αυτο και οι "αρενες" ειναι γυαλες που ειναι -με το ματι- γυρω στο ενα λιτρο).
Αν ειναι να βαλουμε τις τακτικες των παπατζηδων στο χομπυ τοτε δε λεγεται παρακμη αυτο?
Ειναι υπερβολες το να ζηταω να τηρουνται τουλαχιστο τα μινιμουμ?
Αν ειναι ετσι τοτε τα νεον σε 2 λιτρα καμια δεκαρια ψαρια καλα θα ηταν, γιατι να λεμε 100? και σ αυτα αν τους παρεχεις σωστες συνθηκες θα επιβιωσουν, τι να το κανουν το κολυμπι?
Γιατι για γκαπακια δε λετε 3 λιτρα για ενα μικρο χαρεμι? Αναλογικα πιο πολυς χωρος ειναι απο αυτον που εχει ο μονομαχος στο δεκαλιτρο.
Επισεις αν δεν εχεις δει μονομαχο σε σωστο ενυδρειο δε μπορεις νομιζω να μιλας για υπερβολες, γιατι απλα δεν εχεις δει ποτε μονομαχο σε κανονικες συνθηκες.
Οσοι ομως ειχαν εστω και πειραματικα σε ενυδρεια απο 60ρια και πανω λενε πως δεν ξαναβαζουν σε λιγοτερα, μηπως ειναι ολοι τους υπερβολικοι?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-10-12, 13:32
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Μηπως και αυτοι http://www.seriouslyfish.com/species/betta-splendens/ ειναι υπερβολικοι?
Ειτε αρεσει ειτε οχι αυτο ειναι το προφιλ του εν λογο ψαριου.(ουτε μ αρεσει ουτε δεν μ αρεσει να το πω και ευγενικα)
Εδω μιλαμε για ενα ψαρακι που και στη φυση και παντου οριζει ως ιδιοκτησια του ενα πολυ συγκεκριμενο χωρο που ο ΚΑΘΕ σοβαρος (η μη) χομπυστας μπορει ΑΝΕΤΑ να του τον προσφερει και θεωρεις λογικο να περιοριστει επειδη δε μπορουμε να δωσουμε στους δισκους εναν Αμαζονιο? (και που στην τελικη δεν διεκδικουν περιοχες).(ποιοι δεν διεκδικουν)?????
Ποια ειναι η λογικη στο να μπορουμε ΑΝΕΤΑ να του δωσουμε αυτο το χωρο που επιθυμει για να νοιωθει καλα αλλα δεν του τον δινουμε? Αν αυτο δε λεγεται παρακμη πως μπορει να λεγεται?(μερικες φορες υπερβολη)
Οπου και να μπεις σε ΣΟΒΑΡΕΣ πηγες αυτο λεει πανω κατω (το seriulyfish χωρις να λεει λιτρα προτεινει οχι κατω απο ενα χωρο με διαστασεις 45χ35, και η fishbase.org λαμβανοντας υπ οψη προφανως τα συνηθη μεγεθη του εμποριου γραφει οχι κατω απο 60 λιτρα) φυσικα εχουμε και τους Ασιατες οι οποιοι θεωρουν πως ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΣΚΟΠΟ (που δεν εχει να κανει με την ενυδρειοφιλια αλλα με τις μαχες και τα στοιχηματα στο δρομο) ειναι καλυτερα να περιοριζεται οσο γινεται (ωστε να γινεται δολοφονος, πραγμα που συμφερει στους πλανοδιους στοιχηματατζηδες γιατι οσο πιο γρηγορα τελειωνει η καθε μαχη τοσο περισσοτερες θα διεξαχθουν, γι αυτο και οι "αρενες" ειναι γυαλες που ειναι -με το ματι- γυρω στο ενα λιτρο).
Αν ειναι να βαλουμε τις τακτικες των παπατζηδων στο χομπυ τοτε δε λεγεται παρακμη αυτο? (εδω λεμε για20 λιτρα κι εσυ λες για ενα εδω παει η υπερβολη)
Ειναι υπερβολες το να ζηταω να τηρουνται τουλαχιστο τα μινιμουμ?(πως τα ζητας ρε νικο τι εισαι εσυ και ο καθενας μας για να ζητησει κατι???συμφωνω μαζι σ στα παραπανω μακαρι ολοι να ειχαν ενα 60 λιτρο για τους μονομαχους τους αλλα εισαι απολυτος)
Αν ειναι ετσι τοτε τα νεον σε 2 λιτρα καμια δεκαρια ψαρια καλα θα ηταν, γιατι να λεμε 100? και σ αυτα αν τους παρεχεις σωστες συνθηκες θα επιβιωσουν, τι να το κανουν το κολυμπι?(υπερβολες)
Γιατι για γκαπακια δε λετε 3 λιτρα για ενα μικρο χαρεμι? Αναλογικα πιο πολυς χωρος ειναι απο αυτον που εχει ο μονομαχος στο δεκαλιτρο.
Επισεις αν δεν εχεις δει μονομαχο σε σωστο ενυδρειο δε μπορεις νομιζω να μιλας για υπερβολες, γιατι απλα δεν εχεις δει ποτε μονομαχο σε κανονικες συνθηκες.(εχω δει οπως και εχω δει και σε 30ίτρο και ηταν αρχοντας χωρις να θελω τωρα να αποδειξω οτι εχω δικιο αλλα εχω δει και θα βλεπω)
Οσοι ομως ειχαν εστω και πειραματικα σε ενυδρεια απο 60ρια και πανω λενε πως δεν ξαναβαζουν σε λιγοτερα, μηπως ειναι ολοι τους υπερβολικοι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Να δοκιμασω κριμπενσις? bubbles8 Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 5 10-09-07 11:36
Λέω να δοκιμασω την τυχη μου....με φυτά. GFON Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 02-03-05 11:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08827 seconds with 13 queries